GOLDEN FICTION Hoe is t op liet ogenblik gesteld met de samenwerking in Europa? Maart gaf nog geen verbetering van werkloosheid in V.S. te zien Onder ons gezegdtoch maar liever In Straatsburg zetelt thans een assemblee van 142 ledendoor de zes parlementen benoemd Controle over drie lichamen: de KSG, de EEG en de Euratom 97ste Jaargang Dinsdag 25 maart 1958 Derde blad no. 29400 Ongeveer 40 van ruim vijf miljoen werklozen krijgt geen uitkering (Van onze Amerikaanse correspondent) Statistieken zyn heel nuttig. Een regering kan op een grafische voorstelling zien in welke richting de zaken zich bewegen en zij kan maatregelen treffen om een ongewenste ontwikkeling tegen te gaan. En toch vergeet men de werkelijkheid wel eens, die door die cüfers en lijnen wordt uitgedrukt. Dat viel ons dezer dagen ineens op, toen wij in een restaurant de volgende zinnen van een gesprek opvingen: is de werkloosheid nu vijf komma één? nee, het is nu vijf komma twee. Het klonk allemaal zo koel en verstandelijk, maar in feite betekende dit ant woord dat er honderdduizend mensen meer zonder werk waren gekomen! Honderdduizend, die met hun lege tijd geen raad weten en die zich, naarmate de periode van gedwongen nietsdoen langer duurt, met steeds meer zorg afvragen of er soms een tijdperk zal aanbreken als omstreeks 1930 toen tien miljoen mensen chronisch zonder werk waren. Wanneer komt eindelijk de wending ten goede Men moet bovendien niet vergeten, dat ongeveer 40 procent van de vijf mil joen tweehonderdduizend werklozen geen officiële steunuitkering krijgen. Zij moe ten zien te leven van liefdadigheid en kleine karweitjes. Vele van de boeren arbeiders behoren tot deze categorie. Maar ook de steuntrekkers kunnen het moeilijk krijgen. Doorgaans is thans de regeling in de afzonderlijke staten zo, dat zij slechts gedurende 26 weken een uitkering ont vangen. De centrale regering wil die termijn van een half jaar thans verlengen en daar is zeker aanleiding toe. De hout en mijnbedrijven maken het reeds ge ruime tijd slecht en er zijn reeds heel wat bomenkappers en mijnbouwers die geen steun meer incasseren. Het departement van Arbeid heeft thans cijfers bekend gemaakt waaruit men zien kan dat de werkloosheid zich uitstrekt over het gehele land. Behalve de houtbedrijven en de mijnbouw lijden de auto- en de textielindustrie het meest onder de huidige depressie. De verspreiding en de ernst van de crisis blijkt duidelijk uit de volgende cijfers: In de staat Montana is 15 procent van de arbeiders die recht hebben op steun, zonder werk; vijf andere staten komen boven de 12 procent: Idaho, Kentucky, Michigan, Oregon en West-Virginia; onder de negen staten die boven de 10 procent komen, bevindt zich ook Mississippi, in het zuiden dus. Dit kan men verklaren uit het feit, dat een groot deel van de textiel industrie thans in het zuiden is geves tigd. Van alle kanten krijgt de regering thans verzoeken om steun en om maat regelen tegen de achteruitgang. Zo be gint het zuiden aan te dringen op ver hoging van invoerrechten op textiel, terwijl de Amerikaanse mijnbouw wenst, dat de concurrentie gemakkelijker wordt gemaakt met het lood en zink, dat thans uit Mexico en Peru wordt ingevoerd. De regering die een verlenging van vijf jaar zoekt voor de overeenkomst van weder kerige handel met het buitenland, komt hierdoor in een moeilijk parket. Sommige deskundigen hebben aan president Eisenhower verzekerd, dat maart een wending ten goede zal doen zien of althans een grafische lyn. die minder steil daalt, doch tot dusverre zijn er geen symptomen, die op kente ring wijzen. (Advertentie) voor extra zachtheid In Syrië Russische „deskundigen" In Damascus zijn gisteren 51 Russi sche deskundigen aangekomen, die Syrië zullen helpen bij de uitvoering van pro jecten, die met Russische hulp worden opgezet. De deskundigen hebben de be schikking over drie vliegtuigen voor het in kaart brengen van bepaalde Syrische gebieden. In Cairo arriveerden maandag de eerste Russen die zullen assisteren bij de uitvoering van het in november gesloten hulpprogram tot een bedrag van 700 miljoen roebel. Op 1 april gaat. een Egyptische missie naar Moskou voor be sprekingen over industriële ontwikke ling. Incidenten over en weer aan grenzen van Israël Bij een incident tussen een Israëlische patrouille en Jordaanse herders in de heuvels van Hebron is maandag een Is raëlische onderofficier gesneuveld, zo heeft een Israëlische militaire woord voerder bekendgemaakt. Hij deelde voorts mee. dat Syrische grenstroepen het vuur hadden geopend op Israëlische arbeiders in het gebied van Hoeleh. in Noordoost-Israël. Aan Is raëlische zijde werden geen verliezen ge leden. Op een bijeenkomst van de Jordaans- Israëlische bestandscommissie te Jeruza lem, die door Israël werd geboycot, is Is raël schuldig bevonden aan twee grens incidenten, waarbij een Jordaanse boer zou zijn gedood en een jongen gewond. Luchtvaartbesprekingen met Australië afgebroken Van officiële zijde wordt medegedeeld: Sinds 12 februari zijn in Melbourne onderhandelingen gevoerd tussen een Nederlandse en een Australische dele gatie voor de burgerluchtvaart. De Nederlandse delegatie heeft getracht een uitbreiding van de landingsrech ten. waaronder een tweede frequentie, voor de KLM te verkrijgen. Het is niet mogelijk gebleken overeenstemming te j bereiken over dit verzoek en de Neder- I landse delegatie keert derhalve naar I Nederland terug voor overleg met de regering. De Australische directeur- generaal voor de luchtvaart heef' ondertussen zijn goedkeuring gegeven aan een verlenging voor een periode van een jaar van de bestaande rege ling waaronder de KLM op Australië vliegt. De leider van de Nederlandse delega tie heeft de diepe teleurstelling van de Nederlandse regering tot uitdrukking gebracht, dat het onder de bestaande omstandigheden nog niet mogelijk is gebleken tot overeenstemming te komen. Dc KLM hoopt, zo deelt men ons des gevraagd mede. dat de opgeschorte be sprekingen tussen de Australische en Nederlandse delegaties, na hervatting tezijnertijd tot het voor de Nederlandse burgerluchtvaart zo gewenste resultaat zal leiden. Wie slim is, kan in Polen spoedig rijk worden Een opkoper in Warschau heeft een middel ontdekt om op een eerlijke ma nier snel rijk te worden, zo meldt het Poolse blad „Kürier Polski". De man is er achter gekomen, dat staatswinkels 1 zloty (100 groschen) betalen voor lege flessen. Terwijl de glasfabrieken nieuwe flessen leveren voor slechts 60 groschen per stuk. Als men een vrachtauto huurt, kan men per keer dus honderden gul dens verdienen, als men maar snel ge noeg heen en weer rijdt van de glasfa brieken naar de staatswinkels. Het. blad weet. anders nog een gemakkelijker ma niet. Een fles soep kost in een staats winkel 70 groschen. Gooi de soep weg, aldus het blad, lever dc fles to en strijk ar de wtofA van 80 &oachea 0» (Van onze Brusselse correspondent) In Straatsburg is thans een 142 leden tellende assemblee tot stand gekomen van de drie Europese gemeenschappen: de KSG (Kolen- en Staalgemeenschap), de Europese Economische Gemeenschap en de Euratom. Het is thans zo, dat 139 heren en drie dames, die door de zes nationale parlementen werden benoemd (namelijk die van Frank rijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen) de controle krijgen over deze drie gemeenschappen, waarvoor drie ,,hoge auto riteiten" verantwoordelijk zijn. De voorzitters dezer Europese gemeen schappen: de Belg Paul Finet (KSG), de Duitser prof. Walter Hallstein voor de EEG en de Fransman Louis Armand voor de Euratom, zullen geregeld moeten rapporteren over de vooruitgang van de economische samenwerking in West-Europa. Voorts moet de Europese commissie-Hallstein waarin de heer Mansholt voor Nederland als vice-president zitting heeft te Parijs de onderhande lingen volgen over de totstandkoming van een Europese vrij handelszone. als voorzitter van de nieuwe assemblee te verkiezen. Wanneer de ministerraad al dadelijk in ruzie wenste te komen met de assemblee, dan had hij echter geen betere methode koinnen volgen. Im mers, de assemblee is souverein en be schouwde 'het als een onaanvaardbare interventie vanwege de ministers, dat zij niet eens vrij haar eigen voorzitter zou kunnen verkiezen! Met het gevolg dat de alom geachte Fransman, Robert Schuman. vader van het verdrag van de Kolen en Staalgemeenschap, eensge zind tot voorzitter werd verkozen! Revolutionair begin De assemblee begon met een vrij „re volutionair" gebaar. Te Parijs hadden de zes ministers van Buitenlandse Zaken in januari een vernuftig rekensomme tje gemaakt en de Europese functies verdeeld: de Duitse Hallstein voor de Europese commissie en de Fransman Ai-mand aan de Euratom, de Belg. Finet aan de Kolen en Staalautoriteit, terwijl de belofte aan Nederland werd gedaan, dat een Nederlands ooraanstaand jurist voorzitter van het Hof van Justitie va.i de zes zal worden. Aan Italië was het voorzitterschap van de assemblee beloofd, althans richtten de ministers tot de assemblee (zoveel als het Europese parlement» het verzoek om een Italiaans parlementslid Hall stein is een man met veel politieke ervaring Welke zijn nu de perspectieven? In het algemeen zijn vele leden van de as semblee van oordeel, dat het werk te Straatsburg veel belangrijker gaat wor den. Het wordt tevens een meer uitge sproken politieke" assemblee. Met prof. Walter Hallstein als president van de EEG zal goed worden samengewerkt, daar de heer Hallstein. die politieke er varing heeft, al dadelijk veel contacten opnam met de heren van de assemblee. Hij maakt als organisator van een nieu we Europese administratie een uitste kende indruk door zijn bezadigde en ef ficiënte werkmethode. De assemblee gaat vaker bijeen komen. In mei en juni wor den de leden opnieuw te Straatsburg verwacht voor de discussie over de rap porten van de hoge autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap. Het. werk van de assemblee is ingewik keld. omdat zij drie gemeenschappen moet controleren. Wijs werd beslist in 13 gemeenschappelijke commissies de vraagstukken van de drie gemeenschap pen als het ware door elkaar te behan delen. Het is duidelijk dat er geen apar te investeringspolitiek kan worden op gebouwd voor de kolen- en staalsectoren, maar dat de andere Europese indus trieën hierbij moeten worden betrokken. De sociale politiek, o.m. de harmonisa tie van de lonen, de sociale verzekerin gen. pensioenen, woningbouw enz. ver schilt niet van inhoud, of het nu gaat om een kolenmijn of een textielbedrijf. Bovendien zal de Europese Economische Gemeenschap, via de Europese investe ringsbank. die haar kantoren in de Na tionale Bank van België heeft ge- installeerd. veel meer kunnen doen voor de achtergebleven Europese ontwikke lingsgebieden. zoals Zuid-Italië, dan de KSG. Prof. Hallstein heeft te Straatsburg krachtig gereageerd tegen de voorname lijk in Engeland naar voren gebrachte opvatting als zou de Europese Economi sche Gemeenschap de verdeling van Eu ropa bestendigen. Zou er, aldus vroeg Hallstein zich af, vandaag worden ge- Geen passagiers meer met de Batavierlijn Na 5 april alleen nog vrach+dienst (Van onze Londense correspondent) De passagiersverbinding tussen Lon den (Tilbury! en Rotterdam, welke reeds 130 jaar door de Batavier-schepen van Wm. Muller en Co. wordt onderhouden, zal op 5 april a.s. worden opgeheven. Op die datum zullen de laatste passa giers naar Nederland worden vervoerd. Zij die voor latere data hebben geboekt, zijn overgeschreven naar de dagboot tussen Harwich en Hoek van Holland. Sinds de oorlog werd de dienst tussen Londen en Rotterdam eenmaal per week onderhouden, op woensdag van Rotterdam en op zaterdag van Tilbury. Voor de oorlog voeren de zeer populaire Bataviefschepen zes maal per week in beide richtingen! Radio-activiteit boven Japan „zorgwekkend" De Sovjetrussische proefnemingen met atoombommen in Siberië hebben de ra- j dio-activiteit boven Japan tot zorgwek- 1 kende hoogte doen stijgen. Het Japans weerkundige instituut heeft bekendge maakt. dat zij nu bijna tweemaal z.o sterk is als vorig jaar en twintig tot vijfentwintig keer zo krachtig als in 1955. Ondanks alles komt toch de len te. In de Keukenhof te Lisse staan in de grote kas reeds vele tulpen- bedden in bloei. sproken over een vrij handelszone van de zeventien OEES-landen, indien wij de Europese Gemeenschap der zes niet in het leven zouden hebben geroepen? Engelsen zijn niet soepel inzake vrijhandelszone De vraag is pertinent op het ogenblik, dat de onderhandelingen over de vrij heidszone inderdaad een beetje in het slop zijn geraakt. De Engelse onderhan delaar. Maudling. die de besprekingen over de vrijhandelszone presideert, bleek niet soepel genoeg te zijn om te aan vaarden. dat de Europese landen andere problemen hebben dan de Engelsen. Zo bijv. zullen Nederland. Denemarken en ook Frankrijk en Italië nooit de Engelse opvatting kunnen volgen, waarbij de landbouwprodukten volkomen voor de vrijhandelszone zouden worden uitgeslo ten. Wat de Engelsen willen, is een vrij handelsgebied voor de industriële pro- dukten. gaande van Londen tot Istan- boel. en van Stockholm tot Lissabon. Al leen de douanerechten zouden in dat grote gebied worden afgeschaft. Het ap paraat der zes - de autoriteiten, minis terraad. assemblee, consultatieve raad. bank - zou niet tot de vrijhandelszone worden uitgebreid Dus zo weinig moge lijk instellingen. Maar hoe meer men tot het concreet onderzoek komt van de Europese problemen, hoe meer ook de Engelsen moeten toegeven, dat er cun- currentie-regelen moeten zijn, een mo gelijkheid om bij een Europees hof van Justitie commerciële kwesties aanhan gig te maken, te klagen over sociale on gelijkheden. over bedekte protectionisti sche praktijken van de staten, enz. Het is door het gebrek aan soepelheid van de Engelsen, dat tenslotte door de Franse staatssecretaris Maurice Faure een te genvoorstel werd gedaan, en ook de Ita lianen met wensen voor de dag kwamen. Alle moeilijkheden, die men in de ge meenschap der zes heeft moeten oplos sen. zullen vervijfvoudigd in de gemeen schap der 17 moeten worden bekeken. De Engelsen wensten met het verdrag der vrijhandelszone klaar te komen te gen 1 januari 1959, datum waarop de zes landen hun invoerrechten met 10 rr gaan verlagen. Op dat ogenblik zal men voor een Duitse auto bijv. in de Bene- luxlanden 10 G minder invoerrechten betalen dan voor een geimnorteerde En gelse autoVandaar de ongeduldige pogingen der Engelsen om de vrijhan delszone klaar te stomen! In de ontwikkeling van de Europese eenwording zal 1958 dus een belangrijk jaar zijn. De Europese commissie be gint. haar werk op een ogenblik, dat er in alle Europese landen tekenen zijn van een economische depressie. Het wordt dus gepn gemakkelijke taak. De open bare mening in de zes landen verwacht immers, dat de nieuwe Europese instel lingen door concrete maatregelen zullen bijdragen tot de bestrijding van de werkloosheid en van de achteruitgang van de welvaart, die in sommige landen reeda veeontraetend wordt. Reuzenpassagiersschepen met kernenergie? De heer L. Edgar Dettwyler. president van de „American European Travel Project Crp", welke onderneming kan toren heeft te New York. Londen en Lissabon heeft verteld, dat er nog geen definitieve beslissing gevallen is over de voortstuwing van de reuzenpassagiers schepen. die bij Verolme gebouwd zou den worden. (Zoals wij zaterdag reeds meldden is de order nog niet geplaatst). Er wordt gedacht aan kernenergie. Men wacht daartoe op de ingebruikstelling op l mei a.s. van een een nieuwe elek trische centrale, gedreven door kern energie. die in de nabijheid van Man chester is verrezen. De hoeveelheid energie van deze centrale zou ook vol doende zijn voor de voortbeweging van schepen. Dit alles maakt echter nog een onderwerp van studie uit van de des kundigen. die zich met het fantastische „Travel Project" bezig houden, aldus de heer Dettwyler. die voorts mededeelde, dat zijn maatschappij over een kapitaal van 350 miljoen dollar beschikt en dat de financiering van de eerste twee sche pen bijna geheel verzekerd is. Wie erbij betrokken is, wilde de heer Dettwyler echter niet zeggen. De vereniging in het nieuwe Burgerlijk Wetboek Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot vaststelling van het tweede boek (rechtspersonen) van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In de daarbij behorende nota van wijzi gingen is een vrij groot aantal wijzi gingen voorgesteld, die voor het me rendeel louter van technische of re dactionele aard zijn. Het nieuwe voorstel brengt oa. een ingrijpende wijziging van het begrip vereniging. In het oorspronkelijke ontwerp kwam onder de elementen van de definitie van de vereniging voor: het vereiste van de mogelijkheid van toe- of uittreding. Er zijn echter verenigingen, waarbij toetreding niet mogelijk is. b.v. wanneer alle personen die de tot het lidmaat schap vereiste kwalificaties bezitten, reeds lid zijn. Het vereiste van de mo gelijkheid van toetreding diende daar om te vervallen. Wat de mogelijkheid van uittreding betreft, deze is weliswaar bij een vereniging essentieel, doch het wordt minder juist geacht, dit vereiste in de definitie op te nemen. Aan de andere kant zijn aan de definitie van de vereniging twee vereisten toegevoegd namelijk: het vereiste van een besluit van de oprichters om een rechtspersoon in het leven te roepen en het negatieve criterium dat de samenwerking, waartoe wordt besloten, niet is een vennoot schap. De niet-erkende vereniging kon ln het vorige ontwerp in het algemeen niet op eigen naam als eiser in rechten optre den. Deze omstandigheid is voorwerp van kritiek geweest. In het gewijzigd ontwerp is dit punt geschrapt Dienten gevolge zullen ook niet-erkende vereni gingen op eigen naam alle rechtsvorde ringen kunnen instellen. Spel met de dood Gistermiddag is het achtjarige Jon getje F. A. van der Steen, van de Lom bardkade te Rotterdam, door een onge val om het leven gekomen. Het ventje was in een grote kartonnen door gekro pen en kantelde daarmee voorwaarts de straat op langs de Delftse vaart De chauffeur van een naderende vracht auto dacht, dat de wind de doos voort bewoog en reed er overheen Zwaar ge wond werd het ventje naar het kinder ziekenhuis vervoerd, waar het later ia overleden. Hammarskjöld in Moskou Secretaris-generaal Hamarskjöld is zondag te Moskou aangekomen, waar hij met Sovjetrussische leiders van ge dachten zal wisselen over de ontwape ning, het Midden-Oosten en andere kwesties die by de V.N. aan de orde zijn. Wellicht zullen ook de kansen op een topconferentie een belangrijk on derwerp van gesprek zjjn. De secretaris-generaal der V.N. ver wacht drie of vier dagen in de Russl- schic hoofdstad te blijven. Op 31 maart wordt hii te Londen verwacht voor een officieel bezoek van drie dagen. Hammarskjöld. dc secretarisgeneraal van de Verenigde Natie- heeft gi.-tcren een onderhoud van ruim anderhalf uur -ehad met de leider van de communis tische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef Hammarskjöld weigerde na afloop zich over het gesprek uit te Ia ten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5