VREDE NA STAKING GETEKEND K.L.M. VLIEGT WEER NORMAAL Bouw van vier super- toeristeiiscliepen WEERBERICHT Een zticlit van verlichting ging over Schiphol Gelukkig einde Waarde van 350 miljoen dollar K.P.M.-schepen teruggegeven 97ste jaargang VRIJDAG 21 MAART 1958 No. 29397 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Stichting van de Arbeid bemiddelde De K.L.M. vliegt weer normaal. Gistermiddag omstreeks vijf uur werd in het gebouw van de Kon. Papierfabriek Van Gelder en Zonen aan het Singel te Amsterdam het ver lossende woord gesproken in het conflict tussen de directie en de vliegers van onze nationale luchtvaartmaatschappij. Om tien over vijf verliet de president-directeur van de K.L.M.de heer I. A. Aler glimlachend het kantoorgebouw van Van Gelder tussen de vliegers De Laat en Metz in, die hij vrijdag j.L op staande voet had ontsla gen. Na vele uren onderhandelen was de vrede getekend. De beide vliegers werden weer in hun functie hersteld en de Stichting van de Arbeid,1 die ook in dit stakingsconflict een succesvolle bemiddelingspoging heeft ondernomen, zal zich l ook verder bezig gaan houden met het geschil j tussen directie en vliegers over de salarissen en verdere arbeidsvoorwaarden. Maar de staking1 was voorbij. Een zucht van verlichting ging over Schiphol. Er heerste een hoerastemming bij alle diensten en de verzamelde vliegers popelden van ongeduld om weer aan het werk te gaan. Om acht uur ging het eerste toestel reeds de lucht in en na vanochtend half vijf werd de dienst weer nor maal hervat. „De Vliegende Hollander" doet zijn naam weer eer aan. Onjuiste indrukken „ten zeerste betreurd" Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad eer de partijen in dit uiterst gevoelige conflict weer tot elkaar waren gebracht. Gisterochtend omstreeks tien uur begonnen de besprekingen tussen de voorzitters van de drie Nederlandse werkgeversverbonden en van de drie werknemersvakcentralen, de directie van de K.L.M. cn het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers. Slechts drie kwar tier werd voor de middagmaaltijd uitgetrokken, daarna werd het overleg weer voortgezet, dat uiteindelijk tot overeenstemming leidde. De heren De Laat en Metz worden in hun functie hersteld, de directie zal geen gebruik maken van haar bevoegdheid om over de stakingsdagen geen salaris te betalen en de Stichting van de Arbeid zal zo spoedig mogelijk bemiddelen in het salarisgeschil, indien de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn door de partijen als bindend aanvaard oordeel heeft gegeven over de vraag of de reële salarissen van de K.L.M.-vliegers een achterstand vertonen ten opzichte van die der andere Westeuropese luchtvaartmaatschappijen. Dit oordeel kan deze dagen worden verwacht. Verdere bemiddeling Volgens het communiqué, dat na de besprekingen werd uitggegeven, leefde bü beide partijen de wens, dat niet alleen de acute moeilijkheden doch ook het dieper liggende geschil zo spoedig mogelijk tot oplossing zal worden ge bracht. Deze bemiddeling van de voorzitters der werkgevers- en werknemersvakbon den inzake het geschil over de salarissen en verdere arbeidsvoorwaarden wordt door de directie van de K.L.M. en het bestuur van de Vereniging van K.L.M - vliegers zonder voorbehoud aanvaard. Partijen zijn overeengekomen, dat, in dien deze bemiddeling onverhoopt niet tot resultaat zou leiden, het geschil door een bindende uitspraak van een onpar tijdig college <te benoemen door de voorzitters van de werkgevers- en werk nemersorganisaties) zal worden be slecht". De voorzitter der vakbonden hebben geconstateerd, aldus de bekendmaking, „dat een belangrijk deel van de werke lijke oorzaak gelegen is in de combina tie van lid van het personeel en be stuurslid van een vakvereniging van de beide ontslagen vliegers". MET een zucht van verlichting is alom in den lande het bericht ver nomen. dat het conflict bij de K.L.M. is bijgelegd en dat op Schiphol de normale werkzaamheden zijn her vat. Wie in de afgelopen dagen het oor te luisteren legde, kreeg volop gelegenheid om te constateren hoezeer brede lagen van het Nederlandse volk met dit arbeids geschil meeleefden en hoezeer allen naar het einde verlangden. Deze wens leefde niet alleen bij degenen, die er rechtstreeks bij betrokken waren, maar hij leefde evenzeer bij de talloos velen, die de dramatische ontwikkeling van dit conflict ervoeren als een nationale ver nedering en als een smaad voor de prachtige reputatie van de oudste lucht vaartonderneming ter wereld. Het heeft geen zin ons achteraf nog maals te verdiepen in de vraag, wie nu eigenlijk het meest aansprakelijk moet worden gesteld voor het ontstaan van dit conflict. Reeds heel kort nadat het fatale hoogtepunt was bereikt, viel bij beide partijen waar te nemen, hoezeer deze gang van zaken werd betreurd en hoe men van weerszijden bereid bleek om naar de middelen te zoeken teneinde op zo kort mogelijke termijn uit de impasse te geraken. Men voelde dat de omvang van dit conflict ver uitsteeg boven een botsing in de gezagsverhou dingen en boven een meningsverschil over salarissen, maar dat het hier een ontwikkeling betrof, de K.L.M. te enen male onwaardig. Wij hopen vurig dat een dergelijke staking zich nooit zal herhalen. Niet in de eerste plaats vanwege het daaruit voortvloeiende financiële nadeel, maar om der wille van de voortreffelijke naam, welke de K.L.M. zich over de gehele wereld heeft verworven en waar op ieder rechtgeaard Nederlander in zijn hart terecht trots is. Acties als deze vormen een hoon voor de nagedachtenis van de grondlegger en grootmaker van dit bedrijf, dr. Albert Plesman. „Het staat vast, dat de in de nacht van 13 op 14 maart j.l. door het bestuur van de vereniging gedane mededelingen mede als gevolg van het gebruik van de Engelse taal, een onjuiste indruk heb ben doen ontstaan over de opvattingen van dit bestuur. Het bestuur der Ver eniging van K.L.M.-vliegers betreurt dit zeer". „Aan de andere kant heeft het ontslag van de beide vliegers bij de leden van de Vereniging van K.L.M.-vliegers de indruk gewekt, dat de directie de be- doeling heeft gehad de vrijheid van j vakorganisatie en van meningsuiting j aan te tasten. Zulks wordt door de directie evenzeer betreurd". Slot pag. 2 Enorme opdracht voor Verolme (Speciale berichtgeving) De president van het nieuwe American European Toerist Project, de heer Dettwyier, heeft aan het Verolme Concern opdracht ggegeven voor de bouw van vier super-toeristenschepen van 108.000 brt. met accommodatie voor 8000 tot 10.000 passagiers, voor totaal 350 miljoen dollar. De schepen kosten 85 miljoen dollar per stuk. Iets geheel nieuws De schepen zijn bedoeld als concur rentie voor bestaande rederijen of voor de luchtvaart, omdat zij ge zien de passagiersprijs van 150 dollar een geheel nieuwe klasse toeristen zullen creeëren, welke, wanneer de vier schepen eenmaal in de vaart zijn (en er wordt vaart achter de uitvoe ring van de plannen gezet) jaarlijks een miljoen toeristen van de V.S. naar Europa zullen brengen. Dit betekent ruim geschat een jaarlijks inkomen van minstens een miljard toeristen dollars voor Europa, welke zullen worden* besteed aan vlieg-, trein- en busreizen, hotels enz. In 3Vj dag naar V.S. De schepen die een lengte krijgen van 365 meter en door vier schroeven met op iedere as een turbinevermogen van 75 a 100.000 pk. zullen worden voortbewogen met een snelheid van 35 en een halve mijl per uur, zullen de overtocht in dag maken en 24 uur na aankomst de terugreis aanvaarden. De machinekamer komt in het achter schip. Zij zullen varen tussen New York en Lissabon en eveneens tussen New York en een nog nader aan te wijzen Britse haven. De schepen zullen varen onder de vlag van de American European Lines en worden „gerund" door de CCN, een Portugese rederij. De schepen krijgen slechts één klasse. Moskou dreigt Parijs met inmenging in Noord-Afrika Inschikkelijkheid geëist van Fransen jegens Tunis Er kondigt zich voor Parijs in de kwestie met Tunesië een nieuue com plicatie aan. De conservatieve ministers hebben hun dreigement ingeslikt om uit de regering te treden als de premier geen open kaart zou spelen jegens de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars. Maar reeds is er een nieuwe moeilijkheid voor Gaillard. Tijdens de zitting van de regering onder leiding van president Colv moet gisteren namelijk een geheime nota uit Moskou zijn besproken, waarin Sovjet- Rusland in duidelijke bewoordingen doet weten, dat het als wereldmogendheid onmogelijk nog lan-rer onverseh'llig kan blijven over de verdere ontw'kkeling in Non»*-Afrika en in Tunesië in he( hij zonder. Het Russische schrijven zou tussen de regels z~!fs de bedreiging omvatten van directe bemoeiienfs of inmenging door het zenden van .vrijwillige piloten", in dien Frankrijk zich tegenover Tunesië nu niet iets inschikkelijker zou tonen. Men herinnert zieli dat Moskou in dertijd een n<et ongelijksoortige nota zond om Engeland cn Frankrijk te weer houden hun veldtoehtplannen in Egypte verder voort te zetten. In officiële kringen is men niet spraakzaam over deze Russische stap, die nu ook het gevaar van een interna tionalisatie van de Algerijnse oorlog uiteraard nog tastbaarder maakt En het is nauwelijks gewaagd de uiterst" discretie, die Gaillard zelfs tegenover zijn eigen ministers in acht neemt over het verder verloop dei onderhandelin gen met Murphy en Beeley (de Ameri kaanse en Britse bemiddelaars), in on middellijk verband met de Russische nota te brengen. Aan de bijna panische angst van de Amerikanen de Russen binnenkort ook in het Middellandse Zee gebied te zien verschijnen, wordt door deze nota natuurlijk nieuw voedsel ge geven en ook de verhoogde activiteit van Murphy m Parijs, die nu ook ver schillende politieke figuren buiten de regering heeft ontmoet, mag men even eens wel in het licht van deze Russische vingerwijzing verklaren. Premier Felix Gaillard, die juist op zijn laatste ministeriële benen scheen te wandelen, kan, dank zij deze Russische interventie, zijn persoonlijke toekomst nu weer met wat meer vertrouwen tege moet zien, want zelfs de rechervleugel schijnt nu toch wel te begrijpen, dat het moment voor een nieuwe regeringscrisis wel bijzonder slecht zou zijn gekozen. De passagiers zullen worden verdeeld over ca 3000 nutten, ieder met een bad kamer. Er komen vier eetzalen, een „coffeeshop", zes dancings, twee nacht clubs, twee bioscopen, een tentoonstel lingsruimte winkels enz. Nieuw eindstation Er moet uiteraard in Lissabon een nieuw eindstation worden gebouwd, van de dubbele capaciteit van dat van de Cunard in Southampton. Het zelfde zal in de nog te noemen Britse haven dienen te geschieden. Aange zien de schepen het gehele jaar door zullen varen, betekent dit tevens een aanzienlijke spreiding van de toeris- tenstroom over het gehele jaar. het geen zoals de heer Dettwyier op merkte de ontwikkeling van een evenwichtiger economie zal bevorderen. Het vertrouwde beeld van Schip hol is weer teruggekeerd. De Dou glas ..Middellandse Zee" was het eerste lijntoestel. dat gisteravond na opheffing van de vliegerssta- kinq naar New York vertrok. De passagiers stappen in. Advertentie) Twee leden van de Sumatraanseken van de tegenregering, kolonel tegenregering Op de bovenste foto Stmbolon in uesprei met de direc- premier Sjaffroeddin Prawinegara met een van zijn zoontjes. Onder de minister van Buitenlandse Za- tcur van United Press voor Zuid Oost-Azië. Robert LI dick, die sinds 10 februari in Padang verblijft. Verrassend besluit De Indonesische regering heeft be sloten alle K.P.M.-schepen, die nu in de Indonesische havens worden vast gehouden, terug te geven aan deze Nederlandse maatschappij. Dat besluit werd gisteren bekendge maakt door de officiële woordvoerder van de regering, luitenant-kolonel Rudy Pirngadi, die eraan toevoegde, dat het de Paketvaartmaatschappij tevens voor goed verboden is lijndiensten tussen de Indonesische eilanden *e onderhouden. De schepen zullen teruggegeven wor den aan de directie van de K.P.M. of aan personen, die bevoegd geacht wor den namens de directie op te treden Het regeringsbesluit gaat vandaag in De regeringswoordvoerder verklaarde, dat het besluit o.a. gebaseerd is op de overweging, dat „onder de huidige om standigheden de aanwezigheid van K.P.M.-schepen in de Indonesische ter ritoriale wateren niet langer kan wor den getolereerd, daar dit in strijd is met de belangen van de Staat". Ter uitvoering van het besluit is een commissie van staatscontrole ingesteld. De heren J. W. Brand en L. Terbraake, directeuren van de KPM. in Djakarta. I hebben vandaag, nadat het besluit van j de teruggave was bekend gemaakt, be sprekingen gevoerd met de door de In donesische regering aangestelde commis sie van toezicht op het beheer der K.P.M. Deze besprekingen werden achter ge sloten deuren gevoerd in het hoofdkan toor de K.P.M in Djakarta. Naar verluidt, zouden de agenten van I de assuradeuren, Lloyds, om inlichtingen over de status der schepen hebben ver zocht voor het einde van deze maand, i Men kan dus wel aannemen, dat ook de I druk, die deze verzekeringsmaatschappij j heeft uitgeoefend een belangrijke rol heeft gespeeld bü het nemen van dit verrassende besluit. De K.P.M.-schepen waren immers bij de Lloyds verzekerd voor een bedrag tot 120 miljoen en wanneer deze som in Nederlandse gul dens had moeten worden uitgekeerd, zou dat een enorme belasting hebben bete kend. Het regeringsbesluit werd vandaag officieel bekend gemaakt door de Indo nesische minister van Scheepvaart, com modore Mohammed Nazir. De directie der maatschappij werd van het besluit in een brief van minister Nazir op de hoogte gesteld. In deze brief schreef de minister, dat Indonesië thans geen behoefte meer heeft aan deze schepen, daar zij erin geslaagd is sche pen te kopen. (Zoals bekend, heeft Indonesië dezer dagen tien schepen van de Sovjet-Unie gekocht) OVERHEMDEN no iron en poplin reeds v.a. f 13.50 „lift Modehuis Jo van Eyken Haarlemmerstr. 87, Leiden, tel. 23067 Kerko, Fablo, El-Mior, Deno Roden vermoordden 60 miljoen mensen in veertig jaar In Mexico is donderdag een wereld congres van anti-communisten geopend, waaraan afgevaardigden uit een dertig tal landen deelnemen. Voorzitter Carlos Pena Botto verklaarde, dat er in de af gelopen veertig jaar 60 miljoen mensen door de communisten zün vermoord. Hü zei voorts, dat Mexico als hoofdkwartier zal fungeren voor het communistisch offensief tegen Latyns Amerika en dat Uruguay voor de nodige gelden zal zorgen. Advertentie R.S. Stokvis rijwielen H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 1 Vannacht lichte tot matige vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met zwakke wind. Vannacht lichte tot matige vorst en morgen overdag zonnige perioden met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11,15 uur). 22 MAART. Zon op: 6.40 uur; onder: 18.55 u. Maan op: 7.13 uur; onder: 21.23 u. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.44 u. Laagwater te 0.25 en 12.46 uur. (Advertentie! c/Z/ei M// VAN OE DAG Jachtschotel met blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1