Leidse A.R. op verkiezingspad it« jaargang Donderdag 20 maart 1958 Vierde blad no. 29396 Vrijheid in gebondenheid aan God jet het oog op de komende staten- üezingen hield de Leidse Kiesver- van de A.R.P. gistern ln „Den cht" een propaganda-avond. Mr. C. Woudstra, onder wiens leiding deze lenkomst stond, merkte in zijn ope- [swoord o.m. op, dat deze verkie- ;niet zo populair is. Hy schreef dit aan het feit, dat aan de provincie bescheiden rol in het politieke be is toebedeeld. Toch is deze situatie het veranderen. Begrippen als dstad Holland, streekplan en Provin- Planologische Dienst wijzen daar [r T. A. van Dyken, gedeputeerde Zuid-Holland, die hierna het woord jeeg, gaf allereerst een uiteenzet- van de taak en de werkzaamheden Prov. Staten. Spreker noemde de jende verkiezingen ook belangrijk graadmeter. Vol belangstelling ziet toe, aldus spreker, of de neer- I van de A.R.P. zich zal voortzetten wel of er van een terugkeer sprake zyn. Naarmate een partij sterker et. zal de tegenstander er meer re- ing mee gaan houden. De heer Van hoopte dan ook. dat Leiden en «ving een uitstekende beurt zul- maken. r. dr. N. G. Geelkerken, die in de tring Leiden de lijstaanvoerder is, logde hierna, dat er bijzondere rede zijn om te pogen, de invloed van de p. in de staten uit te breiden. Ook gaat het om de grote strijd over vraag, of wij in ons land een staat nen krijgen, die alles dirigeert, die mrg eigenlijk tot knecht wil ma- die de mens berooft van zijn indi- lalitelt. Wyzynniat vanoordeel.dat mets geregeld zou moeten worden, i: de mens moet de mogelijkheden iaden om zich in vrijheid te uiten, anti-revolutionair is gesteld op een e mate van vrijheid, ireker noemde vervolgens enkele ische punten, waardoor de beteke- van de P.S. duidelijk wordt: de in- tingen voor geesteszieken, het maat- ppelyke werk en de toezichthou- de taak. De belastingheffing van provincie is bescheiden. Er moet ook niet meer belasting worden pven dan de uitgaven nodig maken. !s tweede voorname punt zag mr. kerken de bezetting van de sleu- jsities. Daarvoor moesten mensen een aangewezen, dit niet alleen be am zyn, maar ook tact en wysheid •en. De P.S. kiezen immers ook de a van de Eerste Kamer, ireker herinnerde aan de recente g van de fractie van de PvdA in de Kamer met betrekking tot iR Guinea: of het geen tijd werd, met Soekarno te gaan praten. Ter duizenden Indonesië moesten ver- om zich in veiliger streken te igen! Spreker kon dit niet anders dan als een dolkstoot in de rug de Nederlandse regering. Ook de ttie van de PvdA in de Tweede Ka- reageerde daarop met afschuw, tok werd herinnerd aan het feit, 1946 de PvdA in de staten ode vóór de verkiezing van een munist in het college van G.S., rvoor een Chr. Historisch lid dan zyn plaats zou moeten afstaan; is echter niet doorgegaan, fij wensen vrijheid in gebonden- aan God en Zyn Woord. Wij L«en niet een syseem, dat ons aan kanten dreigt te verstikken", zo x)t mr. Geelkerken. G. van Duinen, geref. predikant Wassenaar, die het slotwoord sprak, de aanwezigen als „broeders en ers", niet als „hoorders" of „dames heren". Hij meende, dat de aandui- „broeders en zusters" de kern Diamanten bruiloft izer dagen zal het zestig jaar ge- zijn. dat de heer K. Vijlbrief en rouw G. VylbriefStakenburg met ir in het huwelijk traden. Het echt- woont reeds geruime tijd aan de lelstegracht 32. De bruidegom is aar en heeft vrywel zyn gehele le- op het land gewerkt. Hoewel zijn »or hem nu in de steek laat, geniet nog een goede gezondheid. De 79- te bruid voelt reeds zwaar de lasten de ouderdom drukken. Uit dit hu lt werden niet minder dan 18 kin- n geboren, van wie er nog 9 in leven Verder zyn er 38 kleinkinderen en cnterkleinkinderen. Begrafenis J. van Wijk Ider grote belangstelling vond gis- Mdag op „Rhynhof" de teraarde- flling plaats van het stoffelijk over- t van de heer J. van Wyk, indertijd bekende figuur in de Leidse stu- enwereld. Het was de heer Van die in zijn kwaliteit van colle- isbediende van het L.S.C. en stu- jenoppasser vele generaties studenten t zien komen en gaan. Met het igium van het L.S.C. waren ook !ke studenten en oud-alumni deze >ag op „Rhynhof" aanwezig. I heer G. de Wilde, praeses-collegii bet L.S.C., die in de aula het woord be. wees op de unieke plaats, welke -eer Van Wijk ongeveer zestic jaar ie Leidse studentenmaatschappij in algemeen en in de kring van het C. in het bijzonder heeft ingepomen. enorme plichtsbetrachting paarde aan een ongekende trouw aan het C, aldus spreker. Wij zijn je daar dankbaar voor. P. Kloek, hervormd predikant, die taf een gedeelte uit Lukas 12 las, eveneens op de bijzondere plaats, de thans overledene in het Leidse entenleven heeft ingenomen, adat de kist, met het stoffelijk over- t. in het familiegraf was bijgezet, tte een zoon voor het medeleven, dat deze dagen uit zo ruime kring was tangen. noeming leraar klassieke talen aan het gymnasium tr voorziening in de vacature van in de klassieke talen aan het inasium, ontstaan door het over- n van de heer dr. A. T. J. Etmans, ien Curatoren van het Gymnasium 'olgende aanbeveling ingediend voor ienoeming van een leraar ln dat vak ttste dienst en in volledige betrek- 1. dr. J. H. Croon te Wageningen di-. P. Eringa te Heemstede, ingezien B. en W. zich met deze beveling kunnen verenigen, geven zy raad in overweging om in boven- nde geest een besluit te nemen. BOUW SCHOOL VOOR V.H.M.O. an de N.V. Bank voor Nederlandsche leenten te 's-Gravenhage ontvingen *n W. een aanbieding voor de ver ging van een 5% geldlening ad 00 000 op onderhandse schuldbe- tenis tegen een koers van 100%. De big is bestemd voor de financiering de bouw van een school voor !M.O. van de zaak raakte. De predikant zei, dat wy maar bang moeten zijn, niet om in de angst te blijven zitten, doch om er onderuit te komen, „wy zyn de party van de levende God. Wy zullen onze kracht moeten halen uit het kruis van Christus. Ds. Van Duinen wees op de figuur van Simson uit het Oude Testament. Zyn kracht zat niet in uiteriykheden, noch in een symbool, maar in God en de Geest des Heren. God had hem ge roepen. Maar aan de roeping Gods hebben wy niet genoeg; wy moeten ook gehoorzamen. Wy moeten hebben nederige kerels en gelovige mensen, die de roep van God in het hart hebben gehoord, aldus ds. Van Duinen. Medewerking aan deze by eenkomst verleende het Chr. Harmoniegezelschap „Conoordla". BETALING PER GIRO j Onze KWARTAALABONNEES, die J de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wy de f7.50 voor f 1 hun abonnement gedurende het 2e kwartaal van dit jaar zo mogeiyk I vóór 1 april a.s. aan ons over te i I maken. a Onze MAANDABONNEES die per l giro betalen (f2.55) verzoeken wy i ter voorkoming van aanbieding van a een kwitantie, het abonnementsgeld a uiterlijk op de eerste van de betref- J fende maand te voldoen. I DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Kleuterdagverblijf Margriet NOG NIET UIT DE FINANCIËLE ZORGEN. Uit het vandaag verschenen Jaarver slag van het Medisch Kleuterdagverblyf Margriet, biykt o.m- dat dit verbiyf on danks een hogere provinciale en ge meentelijke subsidie, nog niet uit de fi nanciële zorgen is. Eind 1957 prijkt nog een nadelig saldo van f 8 150 op de ba lans. Mede in verband met een tydelyke onderbezetting moest het besluit ge nomen worden het aantal groepen van 10 op 9 terug te brengen. Het aantal kinderen, dat in 1957 ver pleegd werd. was 223 met 15.762 ver- pleegdagen. Barlian moet kiezen Nieuwe gevechten in Medan? MARKTBERICHTEN Zowel de Centrale regering in Dja karta als de tegenregering in Padang hebben aan de militaire commandant van Zuid-Sumatra, overste Barlian, de els gesteld, dat hij voor het einde van deze maand party zal moeten hebben gekozen in het conflict tussen de beide party en. Stort op giro 308 ,Tn Indonesië verblyft nog een groot aantal Nederlanders in nood. Stort op postgiro 308 Stichting .Hulp aan Landgenoten in Indonesiëêê te 's-Gravenihage". WARMOND Jaarvergadering V.V.V. Onder voorzitterschap van notaris K. Guenther kwam de V V V. afdeling Warmond voor haar jaarvergadering byeen in De Stad Rome Alvorens de vergadering te openen, herdacht de voorzitter met een kort woord hetoveriyden van de echtgenote van één van de trouwste leden van WV. dr. Walenkamp. Na een woord van welkom tot de le den. verwelkomde de voorzitter in het byzonder de afgevaardigden van de VVV van Kaag en Sassenheim Ondanks de soms tegengestelde belangen noemde spreker het toch verheugend, dat er steeds een goed contact en samenwer king is tussen de VW's van de ver schillende gemeenten. Zo ook de samen werking met Leiden betreffende een folder over de Rynstreek, waaraan ook Warmond medewerking heeft verleend. Het houden van de kortebaandraverij in de Kaagweek zal naar alle waar- schynlijkheid doorgang vinden. Ook zijn er voldoende middenstanders die mede werking aan de braderie willen verlenen, zodat nu ook de commissie, welke de motorbotenshow zal organiseren, aan de slag kan. Medegedeeld werd nog dat een eigen folder over Warmond thans in druk Is. Het verslag van de penningmeester gaf een batig saldo van f 893.15 aan. De grootste post aan onkosten bleek ver oorzaakt te zijn door de medewerking die WV verleent aan het leggen van mozaïken- De vergadering vroeg zich af waarom VW deze mozaïken eigeniyk liet leggen en waarom dit niet gedaan werd door de bloembollenkwekers Men besloot dan ook deze post voor het ko mende jaar eens in ernstige overweging te nemen. Tot leden der kascommissie voor 1958 werden benoemd mevr. Dusseldorfer en Ook in 1957 bestond het grootste ge- de Jf jjm g; deelte van de aangemelde en opgenomen 1 ^erd aangesteld plaatsvervangend lid kleuters uit kinderen met aanpassings moeilijkheden. De gesprekken met de ouders en spe ciaal met de moeders van de opgenomen kinderen werden dit jaar sterk geïnten siveerd. De gezondheidstoestand van de opgenomen kinderen in het jaar 1957 was in het algemeen goed te noemen. Epidemisch verlopende infectieziekten zijn uitgebleven. De regelmatige medi sche controles wezen in alle groepen uit, dat slechts zelden een kind byvoeding moest hebben, of dat er een te behan delen bloedarmoede bestond De verschuiving naar de jongere leef tijdsgroepen, die in voriee jaren plaats vond is kenneiyk in 1957 niet verder voortgeschreden. Dit is vooral te zien by Tydens de rondvraag stelde de heer Breedijk voor de heer C. M. van Stijn tot penningmeester van de braderie te benoemen. De heer Vis vroeg het gemeentebe stuur te verzoeken tydens de Kaagweek de gemeentehaven op te ruimen en als vrije ligplaats beschikbaar te stellen. Tot slot dankte de heer Van Nieuw koop van WV Kaag, de voorzitter voor de uitnodiging en hoopte dat er steeds een blijvende en prettige samenwerking zal blijven bestaan Na de pauze trad de heer L van der Steur, voorzitter van de Kon Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging De Kaag op. Hij vertoonde aan de leden enkele filmpjes, die vooral voor de oudeere War de allerkleinste kinderen. De opgenomen i ZPï,lTl h»V 7iptl waarH cm- mondeis de moeite van net zien waara aSS.K!wïï~.'5?J'i waren. Deze filmpjes waren door de mpt itnoe itvL iiitiif tti; heel' Van der steur> voornamelijk voor tSolïÓmli, lde oorloe Benomen en juist, daarom voor meer meisjes m 1957 weiden opgenomen. vele oudere warmonders zo interessant. Vulcanisme j VW kan terugzien op een geanimeerde I en goed bezette Jaarvergadering In Singapore werd vandaag gemeld, dat de Indonesische opstandelingen een nieuwe aanval tegen Medan zou den hebben ingezet. Een woordvoerder van opstandelingenkringen In Singa pore verklaarde, dat drie bataljons, onder commando van majoor Nango- lan in de buitenwyken van Medan gevechten leveren. Ook zeide deze woordvoerder er niet aan te twijfelen, dat de nieuwe sluiting van het vlieg veld van Medan betekent, dat daar gevochten wordt. Voorts beweerde de woordvoerder, dat ongeveer 1 000 Atjehse sluipschutters zich by de opstandelingen in Noord- Sumatra zouden hebben aangesloten, omdat zij de „Rode Draak" communis tisch China), de „Rode beer" (Rusland) en de „Zwarte slang" (president Soekar no) willen bestrijden. Communistische steun voer Djakarta Meten met twee maten (Van onze Weense oorrespondent) Communistische regeringen meten met twee maten. Terwyl zij inzake Hongarije verklaren dat elke interventie vanuit het Westen veroordeeld moet worden, om dat dit bemoeiing zou zyn met de in terne aangelegenheden van de betrokken staat, laten zy ten aanzien van Nieuw- Guinea dit beginsel varen. Tito gaf Soekarno de geruststellende verzekering dat Indonesië recht heeft op dit gebied en Tsjecho-Slowakije heeft dit voorbeeld gevolgd door premier Siroky. die ten overstaan van Djoeanda verklaarde, dat Tsjecho-Slowakije de Indonesische aan spraken volledig ondersteunt. Als laatste factor van deze communis tische ruggesteun voor Indonesië treedt Polen op. dat de Indonesische aanspra ken weliswaar nog niet formeel heeft erkend, maar dit land op zeer éclatante wyze wil steunen. Volgens „Trybuna Ludu" is kortgeleden een delegatie van Poolse scheepvaartexperts naar Indone sië vertrokken om de wederzydse scheep vaartbetrekkingen te bespreken. Men wil de vroegere scheepsverbindingen tussen Gdynia en Indonesië weer activeren, het laden van Poolse schepen in Indonesi sche havens zeker stellen en vooral een overeenkomst afsluiten over het aantal en de aard van de Poolse schepen die aan Indonesië kunnen worden verpacht. Ook wil men de mogeiykheid bestuderen van het in dienst stellen van Poolse zee lieden. o.w. 40 officieren, mechaniciens en navigatie-officieren op Indonesische schepen. Politiek manifest R.M.S. „Indien de tegenregering in Midden- Sumatra haar standpunt met betrek king tot een Indonesische eenheids staat niet wijzigt en zy het Zuid- molukse recht op zelfbeschikking blijft miskennen, bestaat er voor ons geen enkele reden met deze z.g. ver zetsleider tot een nauwe samenwer king te geraken". Dit wordt gezegd in een politiek manifest, uitgegeven door het hoofd van de politieke missie van de RMS in Rotterdam, de heer Ma- noesama. Betoogd wordt, dat het Zuidmoluks- Indonesisch conflict een internationale aangelegenheid is. zynde het niet nako men der RTC-overeenkomsten door In donesië. Het conflict tussen Padang en Djakarta heeft een strikt intern binnen lands karakter, dat moet worden gezien als rebellie en opstand, zolang de ver zetsleiders in Midden-Sumatra biyven uitgaan van de onafhankelijkheidspro clamatie van 17 augustus 1945 en zy hun territoir zien als onderdeel van een In donesische eenheidsstaat, aldus het ma nifest. RAADSAGENDA Als laatste in een serie van vier le zingen over geologie, gehouden voor de Kon. Nat. Hist. Vereniging sprak gis- i teravond de heer C. J. Overweel in een D* ra?d deJ gemeente Warmond zal collegezaal van het Geologisch Museum fi 11* nf over Vulcanisme"" gadering byeen komen. Op de agenda Dat deze lezingen door de leden van I staan o a de volgend® Pun.t?.n: Verlenen de vereniging zéér op prijs gesteld wor den. bewees wel de volledig bezette zaal. waar jong en oud met intense belang stelling deze lezing aanhoorden. Na een korte uiteenzetting over de sa menstelling van de kern van Moeder Aarde, behandelde de heer Overweel de twee soorten magma, welke zich door de druk van gassen in de kristallisatie een uitweg trachten te banen naar de op pervlakte. n.l. het kwarts- en gasrijke taai-vloeibare zuurmagma. dat gevaar- lyker en explosiever is en het basis- magma. dat veel armer is aan kwarts en gas en vloeibaar. Hierna gaf spreker een uiteenzetting over de eigenlijke uitbarstingen en de lavastromen met de verschillende soor ten gesteenten, welke hierdoor gevormd worden. Op interessante wijze liet hij aan de hand van dia's en schematische teke ningen het verloop van een uitbarsting zien van de Maunoloa op Hawaii", welke begon met een explosie van gassen ge volgd door de gloeiende lava. Een prach tige kleurenfilm verduidelijkte de woor den van de heer Overweel. Ook de bekende uitbarsting van de Etna in 19501951 werd door hem be sproken. gevolgd door een suggestieve film. Tot slot van zijn lezing liet de heer Overweel nog enkele losse vulcanisehe van voorschotten aan de Woningbouw vereniging Warmunda; aangaan vaneen geldlening van f31.000— met de Bank voor Nederlandse Gemeenten: verlenen van kredieten voor de verbetering van de Herenweg; vaststellen van straat namen in het uitbreidingsplan Oost; toekennen van presentiegeld voor de leden der stembureaus. Hooglandse Kerkgracht, Red.) hoopt hij deze serie lezingen in het nieuwe gebouw te kunnen voortzetten vooral na de ge bleken grote belangstelling MET VOET TUSSEN DRAAIDEUR Draaideuren zyn voor de jeugd dik- wyls geliefkoosde objecten om mee te spelen. Gistermiddag omstreeks twee uur was ook de 8-jarige Tonny Starrenburg ..draaimolentje" aan het spelen en wel bij de ingang van een warenhuis aan de Haarlemmerstraat. Op een gegeven ogenblik kwam echter zyn rechtervoet tussen de draaideur. Deze deur raakte klem en de jongen kon zijn been er niet meer tussenuit krijgen. Een monteur moest er aan te pas komen om de deur zo snel mogelyk te demonteren. Na enige moeite slaagde men erin het ventje te bevrijden De jongen liep een gebroken enkel op moest naar een ziekenhuis worden produkten zien, zoals vulcanisch as. zand vervoerd, glas en puimsteen. Nadat spreker enkele vragen had be antwoord. sloot prof. dr. I. M. van der Vlerk, directeur van het museum deze serie voordrachten. In veriband met de bestaande verhuis plannen (naar het Weeshuis aan de Gistermiddag omstreeks half vyf reed een uit Vianen afkomstige mon tagewagen by de Boommarkt in het water van de Ryn. De brandweer heeft de wagen op de wal weten te krijgen. Er is geen schade. WASSENAAR Propaganda-avond V.V.D. In de vergaderzaal van De Burcht werd gisteravond een openbare vergade ring gehouden van de V.V.D. met als sprekers de heren mr. J. Wilkes en S. J. van den Bergh, beiden uit Wassenaar. De voorzitter, mr. J. N. van den Hou ten, leidde beide sprekers in, als eerste mr. Wilkes, die opmerkte, dat het pu bliek weinig kennis draagt van de be langrijkheid van het werk van Prov. Staten, reden waarom hy daarvan een uitvoerig overzicht gaf. De heer v. d Bergh had als onderwerp de defensie. Hy wees er op. dat wij Nederlanders geen militair voelend volk zijn. Steeds was er weinig geld voor de derensie beschikbaar en wy hebben de gevolgen daarvan in 1940 hier en in Indië ondervonden. Na de oorlog werd aan vrede gedacht, maar in het Sovjet communisme ontstopd een nieuwe be dreiging. Ook Rusland ontwikkelde de atoombom, in verband waarmee het niet moet worden gezocht in parate divisies. Minister Staf is hierin volgens spreker fout. Er moet een beroepsleger komen, want in de korte diensttyd is het niet mogelyk de militairen voldoende te oefe nen. Een beroepsleger zal veel geld kos ten. maar daar staat tegenover, dat dui zenden jonge krachten aan het werk kunnen biyven. Op de ministeries kan bezuinigd worden door een meer effe- ciente bedrijfsleiding. Zo zijn er op het ministerie Overzeese Gebiedsdelen thans meer mensen dan in 1938 De kosten van de defensie zullen naar sprekers mening ook niet door blyven gaan als in Rusland de produktie verbeterd en het individu daardoor meer vrijheid zal gaan eisen, waardoor het mogelyk zal zyn tot een vergelyk te komen. Er was gelegenheid voor bespreking. an de ..Canberra", t grootste turbo-elektrische schip, dat ooit werd gebouwd. Het schip zal een reis Londen-Melbourne in drie weken kunnen maken, dat is een Een tekening het nieuwe in aanbouw zijnde 45.000 ton metende passagiersschip voor de Engelse P. en O. Line, het week minder dan de huidige sche pen. welke deze verbinding onder houden. Per reis kunnen 2250 as- sagiers worden vervoerd. LELDEN. 20 maart. Leidse Coop Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andyvie 5369; kroten, gekookt 1825; boerenkool 2442; rode kool 10 16; gele kool 12; prei 1741; spinazie 71; stoofsla 71—82; spruiten A 741.16; Idem B 601.15; uien plcklers 1426. waspeen 2137; witlof 621.03; per 100 stuks: knolselderle 816; komkommers B 96; C 74; sla A 23—27; B 16—24; per 100 bos: raapstelen 8—10; radijs 2133; sel derie 914. BARNEVELD. 20 maart. Eierenmarkt. Elervelllng SBE. Aanvoer 826 260 stuks. Handel redelijk. Notering: eieren van 58- 60 gram f 13.0013.40; eieren van 60-63 gram t 13 3513.58. eieren van 6369 gr. f 13 6214 65. eende-eieren van 65-72 gr f9 4110.16. alles per 100 stuks. Coóp. Veluwse Elervelllng Barneveld- Ede. Weekaanvoer circa 900.000 rtuks. Handel redelijk. Notering: eieren 43-58 gram f9.5113.02; eieren van 50-60 gram f 13.0313.21. eieren van 60-63 gram f 13.4013.62, eieren van 63-69 gram f 13.7214 64. eende-eleren van 63-71 gr. f9.0010.10 alles per 100 stuks Eiermarkt. Aanvoer 1.100.000 6tuks. Handel vlug. Notering: eieren van 58-65 gram f 13.2514.25, algemene prys i 13.75 per 100 stuks. Kiloprijs f2.22, basis 62 gr. Prijsnotering Gelders-Overysselse Ver eniging van Elerhandelaren. Grote eieren f 13.5014.00. gewicht 62-68 gram. kleine eieren f 12 5013.25, gewicht 56-61 gram. GOUDA. 20 maart. Kaasmarkt. Aan voer 20 partijen. Notering: eerste kwaliteit f 2.05 tot f 2.15 per kilogram. Handel kalm BOSKOOP. 19 maart. Coöp. Veren. „De Boskoopse Velling". De prijzen, op de velling van woensdagmorgen kenmerkten zich door sterk oplopende prijzen voor vrywel alle artikelen o.a. Sterkers „Hlza- kuratakken" le kw liepen op tot t 1.60 per tak. Ook Prunustrilobatakken en For- sythlatakken. gingen tot resp. 41 en 57 et. per tak. Pink Pearlknoppen per kop 3550 ct; Rododendronkoppen in soor ten per kop 3160. Magnoleaknoppen le kw. 36 per knop. Idem 2e kw. 1013, Pru- nustrlloba per tak 3941. ld. 2e kw, 19. Slerkers Hlzakura per tak. le kw. 1.30 1.60. ld 2e kw. 7090. ld. 3e kw. 46—55. Forsythia per tak 4557. Idem 2e kw. 26 32. Serlngentakken-Stepman 1825. La thyrus per bos 701 20. Andromedablad per bos 4053. Mahonlablad 5385. Jap. Azalea'8 per plant f3.00 en f2.00. NED. AMBASSADEUR IN URUGUAY. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. dr. M. M. L. Savelberg, laatsteiyk ambassadeur te Ankara, tot Ned. ambassadeur te Montevideo. ZILVEREN JUBILEUM PROF. DR. A. SIZOO Maandag viert prof. dr A Sizoo, hoogleraar in de Griekse taal- en let terkunde aan de Vrye Universiteit, zyn zilveren ambtsjubileum. Prof. Sizoo is een vermaard kenner van Augustinus, over wie hy tal van geschriften het licht deed zien. In verband met dit jubileum heeft zich een comité gevormd, dat de jubi laris zyn geschilderd portret zal aan bieden in een by eenkomst, die zaterdag middag 22 maart te Amsterdam zal worden gehouden C.P.N. DOET AANGIFTE VAN DIEFSTAL (Speciale berichtgeving) Namens de CPH- is by de politie te Rotterdam aangife gedaan van diefstal van bord enmet verkiezingsleuzen. Vol gens de verklaring zouden op enkele punten in de stad borden compleet met de stalen stellages, waaraan zy waren bevestigd, zyn verdwenen- De recherche stelt een ondrezoek in om te proberen er achter te komen hoe een en ander in zyn werk is gegaan. DS. H. J. MEIJERS MET EMERITAAT Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftyd heeft de provinciale kerkverga dering van Zuid-Holland met Ingang van 1 mei eervol emeritaat verleend aan ds. H. J. Meyers, h«rv. predikant te 't Woudt (Z.-H.). Het ms. „Java" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", onder commando van kapitein J M. Sanders, is gisteravond in Amsterdam aangekomen. De bestaande passagiers- acoommodatie was voor deze reis van 12 tot 33 bedden uitgebreid, om zoveel mo gelyk evacué's uit Indonesië aan pas sage te kunnen helpen. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 maart Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 9.3012.10, Idem A binnenland tper kl6t) 5.908 60, Idem B export (per kist) 8 4010.80. Idem B binnenland per kist) 840—10.80; prei 1 2600—47.00. prei 2 14.0021.00. boerenkool 35.00. kroten (per kist) 1.30; rode kool 8.7012.70. gele kool 10.00—12.30. groene kool 19.00—21.00. wit lof 69.00—9200. spruiten A 85.00—90.00; idem B 49 00. Aanvoer waspeen 33.000 kj. waarvan 19 000 kg. voor export werd afgezet. ROELOFARENDSVEEN. 19 maart. Bloemenveiling: Irissen 1.251.65; Blau we Druifjes 1938. Anemonen 4884; Fresia's 5098; Tulpen: Bartlgon 84106 Golden Harvest 901.33; Wlntergold 84 1 18: Rose Copland 1.011.34; Cordell Huil 1.03—1,22; Snowdon 84—1.22; E Ed dy 791.04. v. d Eerden 1.001.21. Lus tige Wltwe 841.00; Crown Imperial 78 96; Kornlforus 801 14; Prunus 831.19; Elmus 88—1.18; W. Pltt 90—1.15; Alberlo 1.00—1.23; Piccadilly 90-1.15; Athleet 1 20 1.37; Nansen 931.05; Campflre 98 1.03; White Sail 95—1.28; Hlllegarde 83— 106: Weber 80—1.05; Carara 1.05—1.22; Moederdag 1,20—1.25; Allbrlght 1 00—1.15; Bandoeng 9396. Prinses Beatrix 1.20 1.26; Cansas 1.15-1.25; Queen Elisabeth 1.11—1.22; Refrrma 1 03—1.33; Parkiet tulpen 1.001 60; Dubbele Tulpen 68 1.05; Narcissen: Carlton 4465; King Al fred 4576; Fortuna 3848. Magnifi cence 4058; Cheerfulness 4861; Gera nium 6068; Narcissen volle grond 30 46 per bos; Am. Anjers 1429 per stuk RIJNSBURG. 19 maart. Pry zen bloe menveiling FLORA. Tulpen "per bos: Campflre 1.251.55; Prunus 1.201.55; Montgomery 1.25—1.50; O. v. Walde 1 20 1.40; Carara 1.30— 1 45; Albino 1.25—1 ".0; Pax 1.20—1.40: Frillant Star 60—77; Kor nlforus 1 001.20; Krelage 90—1 00; Hll legarde 8090; Superbe 1.001.2(1; v d. Eerden 1.20—1.40; Edlth Eddv 100—1.20; Copland 1.151 50; Weber 100—1.10; P. Beauty 1.151.20; Orient Express 1.30 1.45; Apeldoorn 2.302.T50; Mr v d. Hoeff 1.00—1.10; Electra 85—1 00; Pacific Blos som 1.001 30: Oranje Nassau 851 00; Admiraal 1.001.15; Red Champ 1.25 1.55; P. de Hoogh 1 20—1 35: W Sail 1 20 1.35; Allbrlght 1 10—1.25; Alp Nobel 1.10—1.20; Rijzende Zon 1 20—1 30; Pic cadilly 1.10—1.30: Narcissen 70-1.07; Hya cinten 1019; Blauwe Druifjes 3547; Anemonen 6.008.50; Fresia 8095 BEURSOVERZICHT Vastere markt Amsterdam, 20 maart Even voor de opening van de beurs werd bekendgemaakt, dat het Engelse disconto met een vol procent was ver laagd van 7% tot 6%. Hierdoor ontstond een vastere tendentie voor de interna tionale waarden. Aandelen Kon. Olie schommelden rond f 154, f 1.hoger dan 's morgens en f 0,40 boven de slotkoers van gisteren. Aandelen Philips op 263 plus Uni levers. die grote belangen hebben in En geland. verbeterden 3 punten. Gering aanbod voor Aku stelde de koers een punt lager dan gisteren. De vooruitzich ten op een spoedige oplossing t.a v. de staking by de KLM waren oorzaak dat de koers na een opening op f108. aan trokken tot f 108.70. Hiermee werd een winst geboekt van circa f2.40. De Scheepvaarten profiteerden van de goede marktstemming. Aandelen Maat schappij Nederland waren byna 4 pun ten hoger op dividendgeruchten. De overige waarden noteerden 1 tot 3 pun ten boven de vorige slotprys. Cultures waren onregelmatig. De Staatsfondsen reageerden by ope ning zeer gunstig op de discontoverla ging in Engeland. In het verdere beurs- verloop zakten de koersen in tot om en nabU de vorige slotprys. behalve voor de Staffellening. die circa '4% koers winst boekte. De gisteren uitgestelde eerste notering voor de 5%% obligaties van de Bank voor Nederlandse Gemeenten vond van daag plaats en wel op 101 tegen een in- schrijvlngskoers van 99%- Aandelen TJilangkap werden op 15tnt 18%vemomen op mededelingen uit de Jaarvergadering over liquidatie van de vennootschap. WISSELKOERSEN Amsterdam20 maart Londen 10.61341062%; N- York 3.764—3 78*4 Montreal 3.874—3 874: Parys 89 77" 09.874: Brussel 7.594—7 60: Frankfurt 90 314—90364; Zürich 86 51—;86 56; Zürich (vt fr 88 334—88 384: Stock holm 73114—73.164: Kopenhaeen 54 824—54 874; Oslo 53 05—53 10; Mi laan 60.80460.864 Wenen 14.574— 14.564. Beurs van Amsterdam Industr. Obligaties Donderdag 20 maart ACTIEVE OBLIGATIE staatsleningen ad f. 1000. Ned. '53 34 Grootboek obl.34 Ned '47 34 <3) Ned '51 34 Ned '53 (34) Ned '56 3 4 Ned 48 34 Ned '54 34 Ned '55 I 34 Ned '55 II 34 Ned '37 3 Ned W B lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indie '37 A 3 Grootboek 46 3 actieve aandelen Vorige Slotkoers koers v heden 914 91 81 904 904 914 914 B 914 91A 91A 91% 854 84 854 85% 854 B 864 88 88% 864 86% 107 A 107A 894 89% 934 934 924 92% 624 884 614 L 88l- 864 Clt, Handl en Ind. B 25 254 Nat Handelsbank 76 764 Ned Handelmy 150 149 51% 504 Dell My en (Ver.) 664 66% 894 884 Java Cult 304 30 564 57 Vorstenlanden 11 114 AKU 155 1544 Berkel's Patent (v 1914 1914 Calvé Delft eert 298 299 Kon Pap v Gelder 180 180 Hoogovens eert 287 287 Miilleren Co N_B 3124 319 Ned Kabelfabr 222 2204 Philips 2614 263 4 Philips pref 153 151% 331% 334 Wilton Feyenoord 2024 204 Biliton 2de r 1704 1724 Dordtse Olie gew 643 6434 Kon Petr (f 20.— 153.30 154 10 idem (50 f 20.— 153.60 154 15 Holl Amer hjn 1304 133 Java China Paket 128 1264 KLM 106 40 108 60 Ned Stoomv My 1254 127y4 Kon Paket My 123 123 Stoomvaart My Ned 145 147 Nlevelt Goudr eert 1484 1494 v Ommeren eert 201 201 Kon Rott Lloyd 1314 1324 Ned Scheepv Unie 121% 123% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES» Prov.- en Gem leningen Adam 47 <34) 3 914 914 Den Haag 1937 1 3 83 Leiden 1947 90 R'dam '37 I-m 34 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 93 Premieleningen A'dam '53 3 96B 99 A'dam '51 24 87B 87% B A'dam '56 I 24 85 844 A'dam '56 II 24 954 954 Eindhoven '54 24 81 80% Enschede '54 24 83% 83 Den Haag '52 I 24 91 Idem II 24 954 94% R'dam '52 I 24 904 914 90% Utrecht '52 24 904 90 L NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 108 HJ.U eert185'i Rott. Bank i«" ;_- Twentsche Bank153 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H My Ned G en Sp fabr Kon. Ned Grofsm Internatio Rott. Droogdok My Tleleman en Dros Ned. My. Walv.vrt. 197 185 168 152' Spoorwegen Dell Spoorweg My Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 221 38 170 93 65 4704 94 694 244 744 454 394 484 344 86 424 664 96 59exdiv. 220 L 384 167 L 94 644 475 B 94 70 244 75 394 494 344 864 42', 674 26 A 594 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving 914 Aandelen V K 19'3 Edeimet Kon AA 47GL 46 Pref wh idem 55 4 GB Electrolas B 322B Holl Constructie 360B 360 Ing our v Bouwnyv 132GB 134 GB Int Kunststof! Ind 30% 304 Leidsche Wolsplnn 149 1494 Sikkens Lakfab '53 403 400L Ver T'ouwfabrleker 153GB 153% Wernlnk's Betonm 77 79 4 Van wyk Textiel 664 66%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7