Avond van gecultiveerde dans Leidse viering van Koninginnedag Nederlands Ballet op z'n best piantkundeTunbouw Indische Nederlanders tijdens de Japanse bezetting N. C. Reisvereniging trok gisteren kris kras over onze aardbol 97ste jaargang Donderdag 20 maart 195S Tweede blad no. 29396 Is de belangstelling voor de kunst van Terpsichore in Leiden aan het tanen? In tegenstelling tot vorige keren was de Schouwburg niet uitverkocht, toen gisteravond „Het Nederlands Ballet" voor K.en O. optrad. Wel was de zaal prachtig bezet, maar uitverkocht was zij lang niet. Het zou te betreuren zijn. wanneer werkelijk de belangstelling zou afnemen, want dank zjj juist haar groei is het mogelijk gebleken hier te lande enkele gezelschappen op te richten en te ontwikkelen, die zich in ons vroeger niet-dans- minnend land hebben ontpopt als goede vertegenwoordigers van de danskunst. Dikwijls hebben wij er reeds op ge wezen. hoe voor goede balletkunst tra ditie beslist noodzakelijk is, zodat men steeds kan voortbouwen op hetgeen ru dimentair aanwezig mag worden veron dersteld. In ons land was van zo'n tra ditie geen sprake, men moest van de grond af opbouwen en het is dientenge volge een des te groter verdienste van een leidster, als Sonia Gaskell, dat zij in ..Het Nederlands Ballet" in enkele ja ren de kiem heeft weten te leggen voor zulk een op traditie steunend ensemble. Hoeveel hard werken en sloven zal daar voor niet nodig zijn geweest, zowel van leidster als delinquenten! En voor het gepresenteerde moet men alle respect hebben, te meer omdat het gezelschap niet drijft op enkele cory- heeën, al zijn die natuurlijk voor de hoofdrollen aanwezig, maar geworteld mag heten op een goed corps de ballet. Daarvan getuigde spectaculair de uit voering van het gisteravond gebrachte program. Dit werd ingezet met een paar oudere nummers, n.l. het Concerto Ba- rocco op gemechaniseerde muziek van Bach en in de choreografie van Balan- chine en de Grand pas de deux classi- que op muziek van Tsjaikofsky en cho reografie van Ivanov (uit het ballet „De Notenkraker"). In het eerstgenoemde waren het Willy de la Bije en Toer van Schayk. die de leiding gaven, terwijl Marianne Hilarides en Jaap Flier het Lezers schrijven De Bostelbrug Aldus genoemd naar de gekiemde uit geloogde gerst van de bierbróuwerijen. De verkeerde spelling van de naam van deze brug in het artikel over de Paarde- steeg, nu Prinsessekaai, in Leiden, enige dagen geleden in het „Leidsch Dagblad" verschenen, blijkt zelfs ook gevolgd te zijn in het oorspronkelijke stuk over de Paardesteeg in het Leidsche Jaarboek 1908 van de Vereeniging „Oud-Leiden". Mr. J. C. van Overvoorde, de schrijver ervan, in die tijd vermoedelijk Directeur van De Lakenhal, heeft de verkeerde spelling borstel ir. zijn artikel laten staan, of, de corrector van Sijthoffs Uitgeversmaatschappij heeft de verkeer de naam misschien op zijn geweten. Zulk een fout brengt meteen een an dere enorme fout naar voren, namelijk, dat he't de hoogste tijd is het gazon tusschen het vaarwater en de Prinsesse kaai te veranderen in een voetpad, ver volgens aldaar ernaast een vluchtheuvel voor de tram naar de Breestraat 'te maken, een oversteekplaats aan te leg gen. aansluitend aan de kop van de vluchtheuvel, de Bostelbrug te verbreden opdat er gelegenheid kome langs de westzijde van de trambaan te rijden. Van beton, staal, zonder monumentale aanhangels is dit niet al te duur te ma ken. Wanneer? J. JESSE. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Pieter, zn van S. Pracht en T. N van der Hoogt; Maria Lucia Josephine dr van J. W. Wassenaar en W. T. J. van der Vooren; Elisabeth Sophia Wilhelmina dr. van J A. Mallo en A. van Loe; Maria Catharlna. dr van L. van der Mark en J P. van Egmond; Pieter Hendrik, zn van K H Versteeg en A. D. A. Horsman; Jeroen, zn van K. C. van EgnAond en J .Gorree; Simon Petrus, zn van P. A. J. van Graas en J. M. Hulberts; Bernadette Theresia Johanna, dr van A. P .van Brussel en L. van der Zeeuw Thomas Hubertus Cor nells, zn van A. B. Pleij en C. J. H. den Hollander; Sandra, dr van S. Fruneaux en E. E. Velt. OVERLEDEN P van der Valk. 87 jaar. weduwe van H. Hogewoning. S. M. Assendelft, 67 Jaar e.v. van F. Brouwer. ren, waar zij beschikt over een feilloze dans techniek. Dit nieuwe nummer, dat het aange kondigde „Ritme en Klank" verving, deed het uitmuntend en is een gelukkige aanwinst van het repertoire van Het Nederlands Ballet. Het glanspunt van de avond kwam na de pauze: „Les caprices de Cupidon", reeds daterend uit 1786, stammend uit Denemarken, muziek van Jens Lollé, choreografie Galeotti. Het werd ook door een Deen ingestudeerd. In Dene marken wordt deze grappige en feitelijk op volkskunst gebaseerde farce, waarin Cupido in een speelse bui alle paartjes door elkaar hutselt, nog geregeld ten beste gegeven. En dit laat zich begrijpen, want, goed gebracht, geeft het alle aanleiding tot een hoogtepunt van pret en vermaak. En daaraan heeft het gezelschap het niet laten ontbreken. Met grote vaart en volkomen overgave deed het ganse ge zelschap deze gril van het liefdesgodje ten voeten uit leven. Sonja van Beers was een lieftallige Cupido en de paartjes waren kostelijk samengevoegd. Het was al beweging in bonte warreling en deed nog eens uitkomen, hoe volkskunst een hoog gehalte kan bereiken, mits uitge voerd als nu het geval was. Geen wonder, dat aan het applaus schier geen einde kwam. Aan Cupido werden bloemen aangeboden. Aan de kostuums was alle zorg besteèd en de eenvoudige decors voldeden even eens. Aan het einde deelden beide pianisten, André Presser en Joop Stokkermans te recht in de gebrachte hplde. M. Kon. Ned. en Na bevrijding was er voor Indo-Europeaan geen plaats meer in het nieuwe bestel In „Het Gulden Vlies" vergaderde gis teravond de afdeling Leiden en omstre ken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. De voorzitter, de heer J. Jonker, opende deze vergadering waarna de se cretaris de notulen van de vorige verga dering uitbracht. Na de behandeling van de ingekomen stukken werd het programma voor de 1 komende zomer besproken. Er zullen weer excursies en ook enke le bezoeken aan bloemisterijen in de j omgeving van Leiden worden georgani seerd. Het plan was om na de pauze de films Nederland Bloemenland. Rhapsodie in fruit en Uw - tuin. Uw trots te draaien, maar door afwezigheid van de filmope rateur moest hiervan worden afgezien. De heer W. Barnard, opzichter van de plantsoenen, hield nu een lezing over de teeltwijzigingen, die men op de tuin bouwbedrijven in Boskoop aangebracht heeft. Na de rondvraag sloot de heer J. Jon ker deze bijeenkomst. In de serie „Kent Uw landgenoten uit Indonesië" werd gisteravond een dan ook de ironie van het noodlot, dat op de Ronde Tafelconferentie aan deze PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Colorimetrische bepaling van aldoste- ron in urine", de heer A. J. Moolenaar, geboren en wonende te Lisse. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „The Greek Inscriptions in the „Rijksmuseum van Oudheden at Ley- den", de heer H. W. Pleket, geboren te Haarlemmermeer en thans wonende te Vlaardingen. De promotie geschiedde cum laude. Een interessante filmavond „Wie verre reizen doet. kan veel ver halen. Hoewel de reislust nog steeds met de dag men zou zelfs geneigd zijn te zeggen: met het uur toeneemt en de goedkopere methoden het aantrekke lijke reizen binnen het bereik van een veel grotere groep mensen heeft ge bracht, dit oeroude gezegde heeft nog slechts weinig van zijn waarde inge boet. Immers, er zijn nog zoveel plek jes op onze aardbol, die voor zovelen onbereikbaar blijven. De bevoorrechte enkeling, die wel in de gelegenheid was daar een kijkje te nemen, heeft dus nog altijd veel te verhalen. En zeker een figuur als de heer Ted de Wit uit Voorschoten. Als directeur en ook regisseur van Carillon Films N.V. 1 uit Rijswijk verkeert hij in de gelukige omstandigheid, dat hij bij het geven van zijn reisbeschrijving niet beperkt is tot i het woord alleen, maar zyn woorden nadrukkelijk kan onderstrepen met het tonen van de vruchten van zijn arbeid. tt., i j r-,l De leden van de afdeling Leiden van MarianneHilandesenJaapFl-ier.de Ned. Chr. Reisvereniging hebben - 'gisteravond in de foyer van de Stads gehoorzaal bovendien nog eens kunnen ervaren, dat ons kleine landje op het gebied van korte documentaire films zijn mannetje zeker staat. De heer De Wit begon zijn programma met een kleurenfilmpje over de bergingswerk zaamheden in het Suezkanaal. waarin de Nederlanders zo'n groot aandeel heb ben gehad. Niet alleen gaf het filmpje een imposante indruk van het grootse brok werk, dat daar verricht moest wor- tegen j den eer belangrijke kanaal .veer vrij was voor de scheepvaart, de heer De Wit gaf er ook enkele pikante bijzonder. in het ballet Annabel Lee dat sedert kort op het repertoire van Sonia Gaskell's dansgroep staat. tweede tot een groot succes brachten. Beide nummers zijn voorbeelden van lieftalligheid, charme en bekoring in volkomen beheerste ritmische lichaams beweging. Voor de zoveelste maal con stateerden we. dat mechanische muziek het toch beslist moet afleggen piano-begeleiding. Meer uitdrukking kwam er reeds fn ^•L en ?ntlJ ,.Lex V71 heden bij. Zo vertelde hij. dat de berging „i,™..„t,. - •- van het laatete obstakel de „Edgar Bon- net" gebeurde onder de ogen van vele hoge autoriteiten. Delden. choreografie van Rudi v. Dant- zig, waar Hannie van Leeuwen en de choreograaf de toon aangaven met An- nemarie Verhoeven als een charmante maan (nu eens niet het mannetje, doch ,het vrouwtje uit de maan). Daarop volgde een geheel nieuw num mer, dat pas begin van deze maand voor het eerst werd uitgebracht: Annabel Lee, gebaseerd on het bekende gedicht van Edgar Allen Poe. Muziek van By ron Schiffman, choreografie van George Skibine. Het waren wederom Marianne Hilarides en Jaap Flier, die de diepe en ongelukkige liefde van Annabel Lee en haar beminde tot leven brachten. Hier bleek, hoe ook de dans zich eigent tot het uitdrukken van alle menselijke ge voelens en zich niet beperkt tot voor het oog aanlokkelijke dansbewegingen en daarom haar plaats naast andere kuns ten verdient. Zonder, anderen te kort te doen. kun nen we toch wel vastleggen, dat deze beiden de sterren zijn van dit gezel schap. Alleen jammer, dat Marianne Hi larides. hoéwei het reeds beter is gewor den. toch nog niet beschikt over een vol maakte gelaatsexpressie. Dit gemis geeft iets kouds, hetgeen te meer is te betreu- Om zeker te zjjn, dat er op het laatste ogenblik geen klink in de kabel zou kunnen komen, hielden de Nederland se bergers een dag tevoren een gene rale repetitie. Toen deze perfect was geslaafd, liet men het wrak maar weer zakken om de volgende dag een vol maakte uitvoering te kunnen geven. Voor het maken van het tweede filmp je dat vertoond werd. een documentaire over de K.L.M., had de heer De Wit en zijn mensen een afstand moeten afleg gen van tweemaal rond de aarde. In de talrijke plaatsen op de wereldkaart, die onze nationale luchtvaartmaatschappij onder normale omstandigheden aandoet, had hij opnamen gemaakt; aantrekke lijke. klem-rijke en karakteristieke beel den van de meest uiteenlopende steden, die met een gezellig praatje aan elkaar werden geregen. Een knap en interes sant filmwerkje! Na de pauze zagen wjj een uitzonder lijk filmpje, dat gemaakt werd in op- draoht van de regering van Barbados, een klein zelfstandig eilandje in de Caraibische Zee, een waar miniatuur- In het begin van zijn lezing herinner de spreker aan de oorlogsvoorbereidin gen in het voormalige Nederlandsch-In- dië, waarna de snelle opmars der Japan se strijdkrachten sinds 8 december 1941 in enkele data werd getypeerd. Op 9 maart 1942. aldus de heer De Bruin, be stond de Indo-Europese bevolkingsgroep uit twee delen: de krijgsgevangenen en de vrije burgers. Uit deze laatste groep verdwenen spoedig talrijken naar de in terneringskampen, waardoor de Indische Nederlanders in deze oorlogsjaren ver stoken waren van de stimulerende kracht hunner leiders. Hierna werd uitvoerig ingegaan op de moeilijkheden, waarin de buiten de kampen verblijvenden geraakten. Niet alleen was het, leven onnoemelijk zwaar geworden doordat vele Indo-Europeanen uit het arbeidsproces werden gestoten, maar de druk van de bezetter om deze bevolkingsgroep tot samenwerking te dwingen werd langzamerhand ondrage lijk. Des te meer omdat collaborateurs hun landgenoten op allerlei manieren trachtten over te halen de Geallieerde zaak af te vallen. Ondanks bedreigingen en zoet gevlei bleven de meeste Indische Nederlanders zich vast klampen aan het geloof, dat Japan eens de oorlog zou moeten verliezen. Die dag kwam. maar geheel anders dan men verwacht had. In de eerste da gen van de bevrijding voelde men zich veilig, maar spoedig bleek dit alles maar een illusie. De periode van worsteling heeft onnoemelijk veel leed gebracht onder de Indo-Europese bevolkingsgroep. Wel trachtte „Indonesia Merdeka" een vereniging van pro-republikeinse voor- mannen in Djokjakarta het lot van hun Het slot van het programma was een 'landgenoten te verbeteren, maar deze première. Onder de titel „Recht zo die 1 personen steunden op de goodwill van bijeenkomst gehouden in het Snouck bevolkingsgroep, aldus de heer De Bruin. Hurgronje-Huis aan het Rapenburg, de vraag werd voorgelegd het Indonesi- Als spreker trad op de voorzitter van sche staatsburgerschap te aanvaarden, de Vereniging van Gerepatrieerden i De goede bedoelingen van dit voorstel voor Leiden en Omstreken (VEGLO), kunnen niet ontkend worden, doch reeds de heer R. de Bruin. Na een kort welkomstwoord sprak spr. uitvoerig over de Indische Ne derlanders tijdens de Japanse bezet ting en de tijd daarna, tot 1958. paradijsje van natuurlijke schoonheid. Overigens een paradijsje, dat voor de meeste mensen evengoed op een ander hemellichaam had kunnen liggen. Voor één nacht logies met ontbijt moet men een briefje van honderd neertellen Maar we weten tenminste, dat er op aarde nog een „dorado" bestaat. gaat" werd een boeiende documentaire vervaardigd over de verschillende aspec ten van de zeesleepvaart, een film, die nog niet eens in roulatie is. maar die gisteren reeds in de foyer werd getoond. In deze rolprent kon men de werk zaamheden zien tijdens de lange zee sleepreizen, tijdens een normale berging en tijdens de berging van een gestrand schip. Maar bovendien leerde men de grenzeloze verveling kennen van de be manning van de zeesleepboot, die per manent gestationeerd is op Horta, een eilandje van de Azoren. Maandenlang vaak alleen maar luisteren of er mis schien ergens een S.O.S. klinkt van een schip, dat in nood verkeert. Een post, die door de internationale zeevaart ho gelijk op prijs wordt gesteld, maar die voor de betrokkenen niet altijd even prettig is De heer De Wit was aan het begin slechts enkele Indonesische leiders. Zo dra het verstand door de sentimenten werd overheerst, was er voor de Indo- Europeaan geen plaats in het nieuwe bestel. Intussen konden grote groepen de Ne derlandse enclaves bereiken, en had sinds midden 1946 in feite de „Blauwe Trek" een aanvang genomen. Evenals de Boeren aan het eind van de vorige eeuw de Grote Trek ondernamen om te ontkomen aan de Britse overheersing, zo trokken sinds 1946 de Indische Ne derlanders weg uit het land. waar zij geboren en getogen waren, maar waar voor hen geen plaats meer is. Het was onder Japanse druk was dit antwoord negatief geweest. Het is dan ook te be grijpen. dat deze twee jaren van zgn. optietermijn in de ogen van vele Indi sche Nederlanders als zovele jaren van schande worden gekenmerkt. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond. waarbij uitgebreide uitleg werd verstrekt, zodat de aanwezigen een be hoorlijke voorstelling kregen van de al gemene levensomstandigheden in Indo nesië. de heer A. van den Bos, die in zijn wel komstwoord aandacht had gevraagd voor het nieuwe reisprogramma, waarin van de avond ingeleid door de voorzitter, zo'n zeshonderd reizen zijn opgenomen. Nieuw Brunhilde. Swerwers van die woestijn LEZING IN RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE De Bosjesmannen in de Kalahari- woestijn in Zuid-Afrika vormden het onderwerp van een voordracht, die dr. A. A. Gerbrands, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, gister avond in de aula van dit museum hield. Oorspronkelijk verspreid over geheel Zuid-Afrika ten zuiden van de Zambesi- rivier, werden de Bosjesmannen door de opdringende Hottentotten. Bantu-negers en blanken van hun rijke jachtgronden verdreven. Liever dan zich aan die over machtige groepen te onderwerpen, heeft een deel van de Bosjesmannen zich teruggetrokken in het barre woestijnge bied van de Kalahari. Dit dwong hen tot een rigoureuze aanpassing van hun levensgewoonten aan de zware eisen van een gebied, waar menselijk leven eigen lijk nauwelijks mogelijk is. Een aanpas sing waarin zij echter op meesterlijke wijze zijn geslaagd, ondanks de ogen schijnlijke rauwheid en primitiviteit, die hen heden ten dage kenmerken. Die aanpassing betekende in verschillend opzicht uiteraard ook een verlies. Zo worden de beroemde rotstekeningen en rotsgravures tegenwoordig niet meer ge maakt. Het gesprokene werd toegelicht met lantaarnplaatjes, alsmede met enkele muziekvoorbeelden ontleend aan de op namen van de Kalahari-expeditie van de Amerikaan John Marshall uit 1953. Verder boden een aantal voorwerpen uit de museumverzamelingen, o.a. een aan tal originele rotsgravures, de gelegenheid op directe wijze met de materiële cultuur van de Bosjesmannen kennis te maken. De avond werd besloten met de ver toning van de kleurenfilm „Swerwers van die Woestijn". De film was beschik baar gesteld door de Zuid-Afrikaanse Ambassade. GYMNASTIEK UITVOERING „EXCELSIOR" De Leidse Gymnastiek- en Scherm- vereniging „Excelsior" geeft zaterdag avond a.s. in de Stadsgehoorzaal een uitvoering. Medewerking wordt tevens verleend door de dames keurploeg van de Leidse Turnkring, Brunhilde en sportief karakter in middaguren De Leidse viering van Koninginnedag, welke evenals die van 3 oktober tal van traditionele hoogtepunten kent, krijgt ditmaal in de middaguren een sterk sportief en vooral afwisselend karakter. Blijft de ook al weer traditionele voetbalwedstrijd gehandhaafd, daarnaast is voor tal van takken van sport een plaats op het programma ingeruimd. Deze sportmiddag van 1.30 tot 5.30 urn- in de Leidse Hout vangt aan met een massale gymnastiekdemonstratie, een soort Leidse generale repetitie van het gouden feest, dat deze zomer in Arnhem wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Circa 400 Leidse deelnemers (sters) aan dit gymnastipkfestfjn zullen in de Leidse Hout een demonstratie geven van de voor Arnhem ingestu deerde stof. Teneinde de gehele Leidse gymnastiekwereld by deze demonstratie te betrekken, zullen de niet bij het KNGV aangesloten verenigingen, met vlaggen en banieren voor een feestelijke intocht van de turners (sters) zorgen. Voorts wordt deze middag een ruime plaats ingeruimd voor atletiek en keur- turnen en vinden er op de sintelbaan wielerwedstrijden plaats tussen een ploeg van de Leidse Swiftcombinatie en een ploeg uit Oxford, welke dan juist een bezoek aan Leiden brengt. Het Nederlandse militaire elftal, waarin enkele spelers uit het Neder landse elftal zijn opgenomen, zal deze middag de strijd aanbinden tegen een Leids elftal. Voor dit treffen is reeds de medewerking toegezegd van de afdeling Leiden van de K.N.V.B. Traditie getrouw opent de feestdag, die dit jaar op woensdag valt, om zeven uur met een reveille van vijf bands, welke de stad zullen doorkruisen. Om half negen volgt dan een aubade op het Stadhuisplein van circa 2000 schoolkin deren, die hierna een feest in de Stads gehoorzaal krijgen aangeboden. Gelijk tijdig worden op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel kinderspelen geor ganiseerd en komen er op het Stadhuis plein poppenkastvertoningen. Na de mi litaire mars, met daarop aansluitende parade, vangt om half elf in de Pieters kerk een herdenkingsdienst aan. Dit maal zal ds. H. J. van Achterberg daarin voorgaan. Het ligt in de bedoeling, dat „Ex Animo" aan deze dienst medewer king verleent. Een carillonbespeling en het spuiten van de fontein op de Vis markt en in het Plantsoen (zo mogelijk ook in het water van het Steenschuur) staan eveneens op het ochtendpro gramma. Ook nu weer zal aan daarvoor in aanmerking komende oranjedragende kinderen een pnjsr* woeden uitgereikt. Behalve het sportfeest in de Leidse Hout vinden in de middaguren de Oranje-wandeltochten weer plaats. Na afloop van dit wandelfestijn zullen de deelnemers aan deze tochten defileren voor het College van B. en W. Het Tamboer- en Pijpercorps K. en G. ver leent hieraan zijn medewerking. De muziekvereniging „Nieuw Leven", die in het Van der Werfpark een con cert geeft en „Werkmans Wilskracht", die een muzikale rondgang door de stad maakt, zorgen in de avonduren voor wat vrolijkheid en vertier, hetgeen men ook zal kunnen vinden op het Stadhuisplein, waar gelegenheid zal worden gegeven tot het maken van een dansje. Ten slotte geeft het Circus Strassburger, dat zijn tenten dan juist in onze stad heeft opgeslagen, 's avonds een ere-voorstelling. Tijdens de gisteravond onder leiding van de voorzitter van de Vereniging „.Koninginnedag", dr. ir. P. C. Linden- bergh, in café-restaurant „In den Ver gulden Turk" gehouden jaarvergadering hechtten de aanwezigen hun goedkeu ring aan de samenstelling van dit pro- 'gramma. Bovendien brachten deze avond de secretaris de heer J. C. J. Lambermont en de penningmeester, de heer J. F. Voorbij, hun jaarverslagen uit. De ver eniging telt momenteel 547 leden; er is een batig saldo van f.3504. De periodiek aftredende bestuursleden, t.w. de heren J. C. F. Coers, J. C. J. Lambermont en C. Lau, werden bij acclamatie herkozen Na de pauze vertoonde de heer P. J. van der Zanden jr een interessante col lectie lichtbeelden over Oud-Leiden. Zoals wij meldden is gistermiddag gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte mej. F. E. Sanders (links). Zij is de eerste vrouwdie op een musicologisch proefschrift (Het Nederlandse kin derlied van 1770-1940) aan de Leidse Universiteit promoveerde. Promotor ivas prof. dr. E. W. Schallenberg. R.-K. MIDDENSTANDS APPEL Dinsdagavond wordt in nauwe samen werking met het hoofdbestuur van de Interdiocesane R.-K. Middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam in het Antoniusclubhuis een regionaal middenstandsappèl gehouden. Gesproken zal worden over „Het mid den- en kleinbedrijf in verband met Bestedingsbeperking en Produktiviteits- verhoging" in te leiden door de heer J. B. W. Meerbach van het Econ. Instituut voor de Middenstand en „Waarom Cul turele verheffing van de Middenstand?", inleider de heer J. Bakker. RECHTZAKEN „Hondjes-zaak" voor Gerechtshof (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft de plei dooien aangehoord in het civiele proces, dat een bewoner van de Konijnenlaan te Wassenaar, mede namens een aantal buren, voert tegen een bewoonster van diezelfde laan. die, zo stelt eiser in de dagvaarding, haar buren overlast aan doet en hun een rustig woongenot on mogelijk maakt, door het onderhouden van een hondenkennel, de z.g. ..Pieter de Hooghkennel". met een afwisselend aantal speciaal gefokte jachthonden van het steenbrakkenras. Arrest 23 april. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de dames E. B Frijling (Voorburg), J. Tersteeg (Laren) en de heer S. A. Lichtenbelt (Den Haag); kandidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde mej. H. M. Kossmann (Rot terdam) doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde mej. M. de Vries (Wassenaar); doctoraal examen schei kunde de heren C. Altona en J. L. Talen (Leiden). Kerkelijk Leven NED. HERY. KERK Beroepen te Ernst J. A. de BruJJn te La- ge-Vuursche (U.). te Ouwerkerk aan den IJssel A. Klein Kranenburg te Hil versum Aangenomen naar Blanken ham A. J. Plug, vicaris te Schiedam. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te 's-Gravenhage (voor de Indische Neder landers) A. Rigters, zendingspredikant met verlof te Oegstgeest idem te Co- then (U.) H. J. Meyers, a.s. emeritus pred. te 't Woudt (Z-H). C.EKEF. KERKEN Bedankt voor Middelburg (vac. W. J. Meister) T. Spllker te Maassluis. GERF.F. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Armadale (Australië) (Free Ref. Church) J. M. Zlnkstof te Meppel. Aangenomen naar Schlldwolde W. van der Llngen te Zwijndrecht Aangenomen naar MIJnsheerenland J. Th W Quak. tic te Brunssum. Be dankt voor Schelluinen J. Kooien, kand. te Delft.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3