Zeven Franse excellenties dreigen met uittocht vanwege „Tunesië" WEERBERICHT W orden Murphey en Beeley door Hammarskjöld vervangen GROEIENDE HOOP OP EINDE VAN DE STAKING BIJ K.L.M. H. Walenkamp Zn Padang bevestigt ontruiming van Medan door opstandelingen 97ste Jaargang DONDERDAG 20 MAART 1958 No. 29396 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro oo 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zo kort na het vertrouwensvotum (Van onze correspondent te Parijs) Sinds gisteren zijn de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars in het Frans-Tune- sische geschil, Murphy en Beeley, opnieuw in Parijs om de regering-Gaillard de tegenvoorstellen van president Bourguiba over te brengen. Hoewel er deze week nog andere besprekingen tussen premier Gaillard en genoemde diplomaten op het programma staan en de Franse regeringsleider zyn collega's uit het kabinet dus nog niet volledig in heeft kunnen lichten, hebben de conservatieve ministers gisteren opnieuw gedreigd het kabinet te verlaten, wanneer de minister-president geen voet bij stuk zal houden. Gaillard heeft geantwoord, dat een uittocht van de zeven conservatieve ministers en staatssecretarissen hem er terstond toe zou brengen het ontslag van zijn complete kabinet bü het staatshoofd in te dienen. Bourguiba tegen een gemengde controle De inkt van het vertrouwensvotum van eergisteren was dus nog niet droog, of de partijen, en zelfs de ministers, werpen elkander de dreigementen al weer naar de excellente hoofden! Naar verluidt, zou president Habib Bourguiba niet bereid zijn een gemeng de controle op de Algerijns-Tunesische grens te aanvaarden, een punt dat voor Frankrijk tot de voornaamste eisen be hoort. Ook het toekomstig statuut van Bizerta en van de Tunesische vliegvel den bevindt zich nog altijd in het brandpunt der onderhandelingen. Wanneer de mogelijkheden van een overeenkomst van het begin af al bij zonder precair hebben geleken, dan is het nu wel duidelijk dat een akkoord helemaal uitgesloten is ?o lang Gail- lards eigen ministers hem onophoude lijk spaken tussen de wielen trachten te steken. Er wordt in diplomatieke kringen al openlijk van de mogelijkheid gesproken, dat in de bemiddelingspogingen de wacht van de Anglo-Amerikaanse diplo maten spoedig door de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Hammars kjöld, zou kunnen worden afgelost. Het is echter zeer de vraag of de secretaris generaal, die uit hoofde van zijn functie tenslotte niet uitsluitend als woordvoer der van de grote Westelijke machten op zal kunnen treden, voor Frankrijk veel gunstiger resultaten zou kunnen behalen. En voorts kan men ernstig be twijfelen of de tijd wel werkt voor Parijs. Gaillard, die voor een redelijk compromis met Bourguiba wel te vinden zou zijn, bevindt zich dus wel in een bijzonder netelige positie, nu zijn rech tervleugel hem vrijwel iedere uitwijk mogelijkheid tracht te ontnemen. Een beslissing over het verder verloop der onderhandelingen met Tunesië zal mor gen door de Franse regering worden genomen. Paasverlof militairen (Van onze Haagse redactie) De helft van de militairen, ingedeeld bü de „parate onderdelen" zal met Goede Vrijdag en Pasen met verlof naar huis mogen gaan. De andere helft zal dit verlof met Pinksteren krijgen. Voor Goede Vrijdag en Passen is het verlof voor het eerste deel van de „parate troepen" vastgesteld van 3 april om 13 uur tot 8 april om 12 uur. De militairen, ingedeeld bij de „vre- desopleidingseenheden" mogen voor zo ver zij niet direct na Pasen overgaan naar de parate troepen in dezelfde periode naar huis. De bij de vredesopleidingseenheden ingedeelden, die wel onmiddellijk na Pasen overgaan naar de parate troepen, krijgen het verlof van 2 april om 17 uur tot 8 april om 12 uur. Koningin en Prinsessen naar Oostenrijk Het ligt in de bedoeling van H M. de Koningin, op 31 maart met de Prinses sen Beairix en Irene voor een vakantie van ongeveer 12 dagen naar Sankt An- ton in Oostenrijk te vertrekken. Prins Bernhard zal enkele dagen later even eens naar Sank; Anten vertrekken om zich by H.M. de Koningin en de Prin sessen te voegen. Bemiddeling op hoog niveau Aler vraagt vliegers zieli te bezinnen Schuman voorzitter van assemblee in Straatsburg Robert Schuman, voormalig Frans minister van Buitenlandse Zaken en een j groot voorvechter van de Europese een- j heid, is gisteren te Straatburg tot voor- zitter gekozen van de nieuwe Assemblee van Klein Europa", waarvan Frankrük, Italië, West-Duitsland en de Benelux lid zÜn. De ruim zeven tig-jarige Franse politi cus Schuman heeft sedert het einde van de laatste wereldoorlog een grote rol gespeeld bij de vorming van de verschil lende Europese organen. Schuman werd in Luxemburg geboren en is vertrouwd met de twee grote Europese beschavingen, de Franse en de Duitse. Hy behoorde met Jean Monnet tot de initiatiefnemers van de „Frans- Duitse Kolen, en Staal-Gemeenschap" waaruit de Europese Gemeenschap voor Kolen- en Staal (K.S.G.) is gegroeid. Robert Schuman, die sinds de bevrij ding talrijke ministeriële functies in Frankrük heeft bekleed, waaronder die van Financiën en Buitenlandse Zaken, en twee keer premier is geweest, was onder meer een van de ondertekenaars van het Pact van Brussel, het eerste politieke defensieverbond, voordat hij in 1949 bydroeg tot de totstandkoming van het Atlantisch Pact. In de Franse (democratisch-christe- lyke) Republikleinse Volksbeweging, waarvan hij lid is, neemt hy een voor aanstaande plaats in en behoort in die partij tot de gematigden. Na de Frans-Duitse wapenstilstand in j 1940 werd Schuman in september van I dat jaar door de Duitsers gearresteerd en in Neustadt geïnterneerd. Hy slaagde erin naar Lyon te vluchten en werd een vooraanstaande figuur in de Franse ver zetsbeweging. Schuman is vanaf 1955 voorzitter van de Europese beweging. R.S. Stokvis rijwielen HA ARLEMMERSTR. 1 Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende sneeuwbuien. Aan houdend koud met in de nacht lichte vorst. Overwegend matige noordooste- lyke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 MAART Zon op: 6.42 uur; onder: 18.54 uur. Maan op: 6.50 uur; onder: 20.20 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.03 16.15 uur. Laagwater te 12.13 uur. en Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Onrust in Roemenië Demonstraties in Boekarest na levensmiddeler.schacirste In de Roemeense hoofdstad Boe karest zou het onrustig zijn tengevolge van levensnviddelensehaarste, aldus een uitzending van een illegale Roemeense zender, welke door „nationale officieren" werd verzorgd en in Wenen is opgevan gen. In Boekarest en ook in andere steden zou het tot demonstraties zijn gekomen, nadat duizenden mensen uren lang by slagers- en bakkerswinkels in de rij hadden gestaan en tenslotte met lege handen naar huis moesten keren. De radio, die tweemaal per week op ver schillende golflengten uitzendt onder de naam „het toekomstige Roemenie", riep de hoeren op. een einde te maken „arn deze onwaardige toestand" en „de exploi tatie door de Russische meesters". Voorts verklaarde deze radio, dat de eciste secretaris van de Roemeense communis tische party. Gheorghiu Dej, een dele gatie naar Moskou had gezonden om economische hulp te vragen, maar was teruggekomen met de boodschap, dat de Roemenen „hun boeren maar moesten inschakelen". Sedert dien trekken „vlie gende brigades" door het land om de laatste reserves van de boeren in be slag te nemen. Volgens Bulgaarse persberichten, die gisteren Wenen bereikten, zyn eind januari door het Bulgaarse opperste ge rechtshof vijf mensen ter dood veroor deeld en inmiddels terechtgesteld. Twin tig beklaagden, evenals de ter dood ver- oordelden functionarissen van de s'taatsvleescentrale, die wegens ernstige fraude vervolgd werden, kregen gevan genisstraffen variërend tot twintig jaar. Er waren nog gratieverzoeken voor de ter dood veroordeelden ingediend, doch die werden door het presidium van de Nationale Vergadering afgewezen, aldus de Bulgaarse persberichten. De eerste stappen voor een be-1 middelingspoging op hoog niveau' in het K.L.M.-conflict schijnen reeds te zijn gezet. Uit welinge lichte bron komt het bericht, dat een vooraanstaand figuur in Utrecht zich opgeworpen heeft als bemiddelaar en reeds links en j rechts zijn voelhoorns heeft uitge- j stoken. Deze informatieve bespre kingen zouden vandaag worden voortgezet. Over het algemeen is men niet pes simistisch gestemd over het resultaat van deze bemiddelingspoging. Het wordt zelfs lang niet uitgesloten ge acht, dat de voorbesprekingen reeds vanmiddag in een beslissend stadium zullen komen, zodat de beide betrok ken partijen aan één tafel kunnen plaats nemen om gezamcnlyk te trachten een weg te vinden om uit de impasse te geraken. Byna onnodig te zeggen, dat zowel van de zijde der directie als van de zyde der stakende vliegers deze ontwikkeling met de grootste belangstelling in het oog wordt gehouden. In ieder geval staat vast, dat directie en Vereniging van K L.M.-vliegers bereid zyn de no dige activiteiten te ontwikkelen om te trachten zo snel mogelyk tot een rede lijke oplossing te komen. Het raadsel van Papendrecht heet olie of benzine Het echtpaar H. Th. Buytenhek-de Borst, wonende aan het Bosch 66. in een onderdeks huis te Papendrecht leeft sinds half december van het vorig Jaar in een benzinelucht, die het verblijf in de woning bijna ondraaglijk maakt. Het echtpaar en in de arm genomen des kundigen staan voor een raadsel. Het is een feit, dat er iets in de grond onder het huis zit, dat op olie of benzine lykt, maar waar het vandaan komt is een volslagen mysterie. Het staat wel vast, dat van een spontane opwelling van olie ten enenmale geen sprake is. De Nederlandse Aardolie Maatschappy heeft monsters van de grond \getrokken en zal vandaag haar bevindingen ken baar maken. In februari werd het echtpaar reeds door de adembenemende dampen uit het huis gedreven. Tien dagen verbleef het by de ouders van de vrouw, nadat een opzichter van de gasfabriek had verzekerd, dat het geen gaslucht betrof. Na die tien dagen was het inderdaad een stuk beter, maar sinds maandag j.l. zün de onderzoekingen weer kracht dadig ter hand genomen, daar honder den meters verder kwalijke geuren te ruiken waren. Het bleek, dat in de riolering een olie-achtig vocht op het water dreef en de dampen daarvan de huizen binnendrong. Weer leidde het spoor naar de woning van het echtpaar Buijtenhek. De oorsprong van de brand bare olie of benzine kon niet gevonden worden. Gemeentewerklieden groeven een put in de tuin. Een drabbig vocht borrelde op en een sterke benzinelucht steeg uit de put op. De gemeentemensen groeven verder in de richting van de dijk. Ergens viel potseling de „ader droog", maar toen ze verder landin waarts doordingen troffen zy „het spul" weer aan. De grond onder de keuken was on dat momentwater gewor den, Hoe dan ook, het raadsel in Pa pendrecht heet olie of benzine. De twee ontslagen KLM-piloten Metz (rechts) en De Laat op weg naar het Kantongerecht te Den Haag, waar gisteren de eerste ver horen plaats vonden in de recht zaak, welke zij over htm ontslag aanhangig hebben gemaakt. Over het algemeen krijgt men trou wens de indruk, dat de beide partyen langzamerhand iets minder fel tegen over elkaar komen te staan. Vermoed wordt, dat de actie achter de schermen van een aantal voormalige piloten daar aan niet? vreemd is. Trouwens, vast staat wel, dat de piloten in Nederland een minder scherpe houding aannemen dan die in het buitenland. De president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, heeft gisteren alle vliegers van de Nederlandse luchtvaart- maatschappy een brief gestuurd, waarin hy de stakers oproept zich te bezinnen. „Ik vraag van u geen antwoord per brief, doch een juiste verstandige be slissing in een kritieke situatie, zoals u in de uitoefening van uw beroep reeds vele malen hebt moeten nemen. Bezin u en hervat uw werk. Het is de enige weg, die een man kan gaan. wanneer hij verder denkt dan vandaag", zo be sluit de heer Aler zijn brief. Slot pag. 2 Vliegveld van, Medan weer gesloten Volgens een mededeling van de Garoeda Indonesian Airways, Is het vliegveld van Medan weer voor het hurgerluehtvaartverkeer gesloten. Tijdens de gevechten op zondag en maandag tussen regeringstroepen en opstandelingen werd het vliegveld voor burgerluchtvaart opengesteld. De Garoeda verstrekte geen mede delingen over de aanleiding tot de nieuwe maatregel. De vertegenwoordiging in Singapore van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" heeft van de gezagvoerder van de Oranje" bericht ontvangen, dat in Belawan ongeveer 470 Nederlandse. En gelse en Amerikaanse evacué's aan boord zyn gegaan. Over de situatie in Medan werden door de gezagvoerder geen bijzonder heden gemeld. Vandaag kwam de nationale veilig heidsraad onder leiding van Premier Djoeanda te Djakarta bhcen. De by- eenkomst werd ook bygewoond door de chef-staf van de landmacht, generaal- majoor Nasoetion, en de chef-staf der Marine, vice-admiraal Soebiyakto. Na pfloop van de vergadering deelde de minister van voorlichting, Soedibjo. mede. dat de Nationale Veiligheidsraad de ..situatie in het algemeen" had be sproken. Door een regeringswoordvoerder wer den berichten, als zou het vliegveld van Bandoeng na drie uren vechten in han den van opstandelingen zijn gevallen, tegengesproken. Hij noemde deze be richten „belachelyk". De eerste maal dat de Sjah van i scheen, was bij de opening van het Perzi'è na de bekendmaking van nieuwe radiostation van Teheran, zijn scheiding in het openbaar ver- Troepen voorlopig terug naar Ta panoeli Radio-Padang heeft gisteravond bevestigd, dat de opstandige troepen zich uit Medan hebben teruggetrokken. Hiertoe was besloten. ..omdat de revolutionaire regering niet wenst, dat onschuldige burgers door de strijd worden getroffen". Volgens Radio-Padang heeft de centrale regering haar troepen in Medan met 600 parachutisten versterkt. Meer versterkingen zouden uit Java onderiveg zijn. Met uitzondering van deze stad, aldus werd in de uitzending gezegd, is thans geheel Noord-Sumatra aan de zijde van de revolutionaire regering. Voorts zouden twee bataljons infanterie uit Atjeh en een uit Tapanoeli zich bij de opstandige troepen hebben aan gesloten. Radio-Padang heeft voorts gemeld dat opstandige troepen zich voor lopig zullen terugtrekken naar Atjeh en Tapanoeli. Radio-Padang beweerde gisteravond, dat Rusland de Indonesische regering van wapens en geld voorziet. Volgens de uitzending zou president Voroshilof aan president Soekarno hebben beloofd- dat. wanneer Soekarno hulp nodig had. Rus land die zou verstrekken. „Doch zelfs door het invoeren van wa pens zal Soekarno nimmer in staat zijn zich tegen het volk te verzetten", aldus Radio-Padang. GEVECHT BIJ PEMATANG SIANTAR Radio-Medan maakte gisteravond be kend. dat bij Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, een gevecht is gele verd. waarbij 50 rebellen zouden zijn ge dood en 32 gevangen genomen. Aan re geringszijde was slechts een militair ge dood. Een aantal wapens, voldoende om een gehele compagnie uit te rusten, werd buitgemaakt. Onder de opstandelingen bevonden zich vele studenten, aldus Ra dio-Medan, die daaraan toevoegde dat de militaire commandant van Noord- Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gin- tings, na het gevecht bij Pematang Siantar de troepen inspecteerde. Ook in een gisteravond in Djakarta uitgegeven legercommuniqué wordt mel ding gemaakt van gevechten bij Pema tang Siantar. De opstandelingen ston den onder commando van de inmiddels ontslagen kapitein Sitapohan. Pematang Siantar is de tweede stad van Noord-Sumatra. De plaats ligt ruim 150 km. ten zuiden van Medan op de weg van Noord- naar Midden-Sumatra. In het communiqué wordt voorts mel ding gemaakt van een gevecht nabij Seriboedolak. ongeveer 110 km. ten zui den van Medan nabij het Toba-meer. Hier ging de strijd tussen regeringstroe pen en strydkrachten van de ontslagen majoor Nangolan, die de acties van de opstandige troepen in Medan heeft ge leid. Volgens het communiqué hebben by dit gevecht vele manschappen van Nangolan zich overgegeven. Tegenaanval bij Pakan Baroe? Volgens Radio-Padang hebben de strijdkrachten van de revolutionaire re gering een tegenaanval ingezet op Pa- kan Baroe. In de radiouitzending werd Brand in New York: 24 slachtoffers In een handelsgebouw te New York is gisteren een ernstige brand uitgebro ken, waardoor 24 mensen het leven ver- loren hebben. De brand ontstond ten gevolge van een ontploffing op de derde verdieping van het gebouw, waar een textielbedryf is gevestigd. Het personeel van de textielfabriek, dat aan de werktafels verrast werd door de brand, poogde vertwyfeld door ver blindende rook en de snel om zich heen grypende vlammen te ontsnappen. Toen de brandweer tenslotte het gebouw kon binnengaan, vond zy o.m. tien lichamen verspreid onder een werkbank. De slachtoffers waren achttien vrouwen en zes mannen. Twee personen hebben de brand op miraculeuze wyze overleefd: zU zochten dekking in metalen voor raadkasten, welke koel werden gehouden door de waterstralen van de brandweer, die deze brand bestreden heeft met ruim zestienhonderd man! In geen twaalf jaar had een brand in de stad New York zoveel slachtoffers geeist: in 1946 ver loren 37 personen het leven toen een ysfabriek en aangrenzende woonhuizen in as werden gelegd. gezegd, dat de regering „volkomen be reid ls om in Pakan Baroe en zo nodig in Roembai - het naby gelegen woonoord van de Caltex-employé's - te vechten". Dinsdagavond heeft Radio-Padang de Caltex dringend gewaarschuwd om alle werknemers uit het gebied van Pakan- Baroe te evacueren. Roembai ligt tegen over Pakan Baroe aan de andere zyde van de Siak-rivier. Er bevinden zich on geveer 600 Nederlandse. Amerikaanse. Britse en Australische employés. Brug bij Tobameer gebombardeerd De Indonesische luchtmacht heeft me degedeeld, dat naast de vernietiging van een opstandelingenkonvooi, dat van Me dan naar Pematang Siantar vluchtte, naby Prapat, aan het Toba-meer, een brug werd verwoest, waardoor de weg. waarlangs de opstandelingen naar het zuiden vluchten, werd geblokkeerd. Opstand op West-Java Radio-Medan meldde gisteravond, dat volgens beweringen van de opstandelin gen van Midden-Sumatra, in West-Java opstand zou zyn uitgebroken en dat het vliegveld van Bandoeng, na drie uur lang te zijn gebombardeerd, in handen van de opstandelingen zou zyn. Radio-Medan voegde hieraan toe. dat deze bewering door de Indonesische luchtmacht is ontkend en dat zy kenne- lyk louter was bedoeld om onrust onder de bevolking te wekken. Luisteraars in Singapore hebben ech ter medegedeeld, dat voorzover zij heb ben waargenomen. Radio-Padang in haar uitzending van gisteravond geen enkele bewering met betrekking tot Bandoeng heeft omgeroepen. Buitenlanders op de „Oranje" Meer dan 400 buitenlanders o.w. 200 Amerikanen in Medan zullen gebruik maken van de gelegenheid om vandaag met de Oranje uit Indonesië naar Sin gapore te vertrekken. De Oranje is reeds te Belawan aangekomen. De buitenlandse gemeenschap in en rond Medan wordt geschat op 1300 zie len. De planters en hun gezinnen, die buiten de stad wonen, zullen echter vol gens deze inlichtingen niet in staat zyn op tijd in de haven te zijn om met de Oranje mee te kunnen. I Verwacht wordt, dat nog een schip in de komende dagen de haven zal aan doen om de overige passagiers, die naar Singapore wensen te vertrekken, aan boord te nemen. „Service" In een hoofdartikel over de levering van tien schepen door Rusland heeft het socialistische blad ..Pedoman" zijn ver rassing geuit over de bijzonder snelle aflevering van de schepen. Op 17 maart, aldus het blad. werd ten huize van commodore Nazir. minister van Scheepvaart, een overeenkomst ge tekend inzake de levering van de sche pen. Diezelfde dag kwamen ze aan. en bazuinde Radio-Peking het nieuws al rond. „Gezien de bijzonder snelle transactie is deze leverantie van tien schepen aan Indonesië werkelijk „historisch". Ter wijl de onderhandelingen nauwelijks be gonnen waren kwamen de schepen in Tandjong Priok aan. Dat is werkeiyk buitengewone „service", waarbij ambas sadeur Zjoekof wel een zeer belangrijke rol gespeeld heeft".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1