Barbecue is liet toppunt van genot voor Australiërs ènimmigranten ln de tuin of in het bos smaakt geroosterd vlees bij vlammend vuur en bier overheerlijk Wat bakstenen en een ijzer Franse en Zweedse rolprenten voor Filmstudiekring K. en O. Zullen de Ver. Staten eindelijk kleinere auto's gaan maken? WOENSDAG 19 MAART 1958 MARKTBERICHTEN WOERDEN. 19 maart. Kaasmarkt. Aangevoerd een party, f 3.10 pe* kg. Piepers in de as. Een barbecue met bier en thee is het toppunt van genot voor de Australiërs. Soms bij kleine familiepartijtjes, wor- (Van onze correspondent in Sydney) Myn zoon Rolf (16 jaar) zei tegen me: „Daddy, vanavond kom ik niet thuis eten, want we hebben een barbecue bg Glen!" Glen is z'n vriend, een Australiër. Rolf is in zeven jaar tgds, net als alle kinderen van immigranten op die leeftijd, ook een Australiër geworden, in spraak, gewoonten en manieren, en een barbecue is voor hem wat een verjaardagspartijtje is voor ons in Nederland, maar dan niet binnenshuis, maar buitenshuis, want de Australiër is een buitenmens. Toen ik naar Australië emigreerde, zei ik tegen me zelf: „Als je als imigrant wilt slagen, dan moet je je aanpassen bg de Australiërs in hun doen en laten", maar een barbecue heeft me toch altijd moeilijkheden bezorgd, want ik kan niet zoveel en zulke grote brokken vlees eten als de Australiërs gewend zgn te doen. En een barbecue is niet anders dan een vleesmaaltijd, in de open lucht, achter ln de tuin, in het bos, buiten.Iedereen heeft hier een tuin, die meestal drie tot vier keer zo groot is als die van een middenstandswoning in Den Haag, en er zgn ettelijke tienduizenden huizen, die een stuk grond van dubbele omvang hebben, om niet te spreken over de onmetelijke lappen grond in de dorpen. Aan grond is geen gebrek. Er is ruimte genoeg en omdat het klimaat meewerkt werkelijk koud is het aan de oostkust eigenlijk nooit was het heel logisch, dat de Australiër van die ruimte gebruik maakt om nu en dan een maaltijd in de open lucht te houdenen die maaltijd ook in de open lucht te bereiden! Dat is dan een barbecue. Maar de maaltijd is een beetje anders dan die, welke de Nederlandse huisvrouw op tafel brengt. Een heel varken of schaap aan het spit Eigenlijk betekent barbecue de plaats, waar je het vlees-roostert. De Australiër bouwt zelf een soort oven van baksteen met een spit of rooster, achter in zijn tuin, of hij neemt heel eenvoudig een paar bakstenen, legt er een rooster over heen en daarop de lappen vlees, die hij uit zijn ijskast haalt. Hoe meer mensen er aan deelnemen, hoe liever het hem is. In Hobart (op Tasmanië) werd onlangs een barbecue gehóuden voor vierhonderd liefhebbers! Ik heb barbecues meegemaakt, waar een heel varken of een schaap aan het spit werd rondgedraaid. Tijdens een tocht door de binnenlanden, waar het zo heet is. dat je zelf bijna geroosterd wordt en aan een geroosterd schaap dus eigenlijk geen oehoefte meer hebt, werd ik met honderd andere gasten uitgeno digd voor een barbecue in een tempera tuur van honderd en acht graden, van acht uur 's avonds tot drie uur in de ochtend. Behalve het vlees was er ook veel bier, en ook thee. Billy-thee uit een blikje Die thee is "billy-thee". De Neder landse huisvrouw zou raar opkijken, als ze kon zien hoe we hier thee „zetten". Een paar bakstenen, een hoopje twijgen en takjes, de vlam er in, een oud blik met een hengsel er boven en als dan het water kookt, nemen we een hand vol thee en smijten die letterlijk m het kokende water. Zo zetten we hier thee buiten, en we gieten het uit het zwartgeblakerde blik in de kommen en koppen (grote en kleine) met de thee blaren erbij. Dat is onze thee en ik geef u de verzekering, dat ze lekkerder .smaakt dan de thee uit de pot van moeder-de-vrouw. We noemen 't billy- thee (het blikje heet Billy-can). Op die barbecue in de nacht, toen het zo heet was, werd er evenveel koud bier als hete thee gedronken. Brood kon je zelf snijden op een lange tafel, je smeerde er boter op op het brood natuurlijk en dan prikte je van de barbecue een karbonaad. Je staat of gaat zitten op de grond, op een boom stronk. op een stuk rots of op een lan ge houten bank, net waar je zin in hebt en dan smul je maar. terwijl de rode gloed van de brandende houtblokken, die je soms zelf hebt moeten hakken samen met je gastheer, een intieme sfeer schept, waar elke formaliteit over bodig wordt. Beeld van Delftse expositie gestolen (Van onze Haagse redactie) De president van de R.-K. Studenten vereniging Sanctus Virgilius te Delft heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van het bronzen beeldje „St. Anna te drieën" van Frans Verhaak, dat geëxposeerd was op de tentoonstel ling nieuwe religieuze kunst in het museum het Prinsenhof. De verzekerde waarde is f. 2400. Het beeldje werd reeds vorige week vermist, doch men vermoedde aanvan kelijk met een ..grap" te doen te hebben, zodat niet direct aangifte werd gedaan. Bij K.b. is met ingang van de dag. waarop hij zgn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Eind hoven, om onderwijs te geven in de wis kunde dr. W. Peremans. thans weten schappelijk medewerker bij het Mathe matisch Centrum te Amsterdam. Polen heeft thans 28.500.000 inwo ners. van wie 14.792.000 vrouwen. War schau heeft de meeste inwoners: 1.069.000. Het Amerikaanse leger zal met een nieuw geweei;, de „M-14", worden uitge rust ter vervanging van de „Garand", die in de tweede wereldoorlog werd ge bruikt. De „M-14" is lichter en kan sneller schieten dan de „Garand". De Franse politie heeft drie voor aanstaande leiders van het verboden Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. ge arresteerd. Een van hen was lid van het dagelijks bestuur der F.L.N. in Frankrijk. Men had ook de hand weten te leggen op belangrijke documenten en sommen geld. Ook in Lyon had men 39 arresta ties verricht. Volgens in Algiers ontvangen be richten hebben de Fransen gisteren in een gevecht van vijf uur 120 opstande lingen gedood. De strijd is geleverd op 90 km ten zuiden van Algiers. De Franse valschermtroepen die de actie uitvoer den. werden gesteund door vliegtuigen en artillerie. den er alleen maar sausijsjes klaar ge maakt. maar dan „koken" we toch in elk geval aardappelen in de schil in de hete as. Dan liggen we op onze knieën, mannen en vrouwen, meisjes en jongens rondom het vuur met daaromheen het avondlijke duister en de erboven twin kelende sterren van het zuiderkruis. El ke pieper wordt in die romantische sfeer bij het licht van de vlammen der bar becue „ontleed". Soms is de tuin feeë riek verlicht met gekleurde elektrische' gloeilampjes. In het begin kreeg ik altijd een ge voel alsof we padvinder speelden. Maar een barbecue is een nationale gewoonte en wie als immigrant de Australiër wil leren kennen, doet het beste om een uit nodiging voor een barbecue niet af te slaan. Na een paar keer nodigt de im migrant dan al spoedig zijn Australi sche vrienden uit om ook eens bij hem „thuis" van een barbecue te genieten. Het is verbazingwekkend zo gauw als de Nederlandse immigrant «zich daarbij aanpast. Per slot van rekening heb jè alleen maar een paar bakstenen nodig en een oud stuk ijzer. Een ondernemende fabrikant heeft nu ook „opvouwbare" barbecues in de han del gebracht: een rooster op een drie poot. maar dat is natuurlijk niet je ware. De Australiër is veel te handig om zich te laten verleiden daarvoor vijftig gulden uit te geven als de natuur zelf hem alle ingrediënten verschaft om een barbecue te bouwen voor niets. De barbecue is om zo te zeggen een nationale instelling en met een variatie op een oude Nederlandse zeeswij ze zou ik willen opmerken: „Gelukkig is het land. waar het kind z'n vlees verbrandt.' Bitterheid van de oorlog en de tragiek (maar niet zonder uitzicht) van circus Twee zeer uiteenlopende films werden gisteravond in de filmzaal van de Universiteit vertoond tijdens de zesde voorstelling van de Filmstudiekring van K. en O.: „Hotel des Invalides" van Georges Fran ju en „De Spullebaas" (een betere vertaling is „De (levens)avond van een kermisgast"). Vooral de laastge- noemde film, een éénmansprodukt van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman, is een indrukwekkend stuk leven, raak van psychologie en bgzonder knap van fotografie. De criticus Boost hield een inleiding, waarin hg in zoverre overeen komst tussen deze films zag, dat beide uiting geven aan een pessimisme, dat in poëzie verpakt is. Dit laatste geldt ten volle voor „De Spullebaas", waarin, bij alle ruwheiden tragiek van het kleine circusleven, veel ruimte werd gelaten aan de meeslepende wisselvalligheid van een bestaan, dat telkens voor nieuwe ver rassingen plaatst. Toch is de Zweedse film niet gedrenkt in een zwartgalligheid- zonder-uitzicht. Het slot de hernieuwde toenadering tussen de circuseigenaar en zgn vrienden, na een reeks zeer dramatische gebeurtenissen herinnert sterk aan het slot van de Italiaanse film „De nachten van Cabiria", waarin de hoofd persoon Giulietta Masina ten laatste immers ook terugkeert tot het leven, hoe moeizaam dat moge zgn. Geslaaade avond in de I ook al he€ft Zweden (met veel minder I inwoners dan ons land» het voordeel, filmzaal van universiteit dat er een veel groter aantal bioscopen I is. waarin dit is voorschrift een I flink getal films uit eigen produktie ge- Tegenover het majeur, waarmee de draaid moet worden. Niettemin is men Zweedse compositie eindigt, staat het als Nederlander jaloers op wat de Zwc- .van $e Fra.nsma? F™1», den, ztl het dar» dank zij deze gunstige die begint de toeschouwei argeloos bin- factoren, tot stand brengen: geen „pu- nen te leiden in de charmei van Parijswiek-fltau". maar werk van zeer per- a I 30on.jjke.tjjl. .zoals de gisteravond -ge. STADSNIEUWS Afrika in het zonlicht LODE VAN GENT SPRAK VOOfc PERSONEELSVERENIGING LICHTFABRIEKEN Voor een talrijk gehoor sprak Lode v. Gent gisteravond in. de kantine der Lichtfabrieken. Deze wetenschappelijke onderzoekingsreiziger vertelde van zijn 23ste reis naar Afrika waar hij de Bel gische Kongo. Frans Aequatoriaal Afri ka en Rhodesia bezocht. Hij vertoefde in het domein van het grote wild met. z'n talrijke nijlpaarden, olifanten en buffels, maar ook in de ge bieden met prachtige bloemen, planten en vogels. Bij deze onderzoekingstochten had de heer Van Gent assistentie van een kara vaan van 63 negers, die urenlang af standen kunnen afleggen met lasten van 30-40 kg. op het h'oofd. Men reisde te voet en per inlandse prauw, ruim 600 km. moesten te voet door de wildernis worden afgelegd. Op boeiende wijze vertelde spreker van deze gevaarvolle expeditie waarbij on derweg een van zijn helpers door de zeer gevaarlijke buffels werd gedood. Hij bezocht ook enige zeer primitieve stammen, waar het koppensnellen nog in zwang is. Spreker vertoonde daarbij zijn kleuren films, waarin zeden en gewoon ten van deze mensen in beeld waren ge bracht o.a. de rituele dansen, soms met maskers, waaraan toverkracht wordt toegeschreven en tevens kreeg men een indruk van hun voedselbereiding. De oonamen van de machtige Victo ria-watervallen. de vogel- en planten- weelde van deze fascinerende wildernis en in het bijzonder die van de uitbars ting van vulkanen maakten veel indruk op de bezoekers. Tot slot werd een kleurenfilm ver toond van de schilderkunst der Bantu- negers waarbij karakteristieke schil derstukken. gemaakt met de vingertop pen. op het doek kwamen. Lode van Gent oogstte voor zijn boei end betoog veel bijval. Binnenkort ver trekt hij voor de zesde maal naar de Sa hara. Prins Bernhard ongesteld Prins Bernhard moet wegens een lichte ongesteldheid enkele dagen het bed houden. Hij heeft dientengevolge zijn afspraken voor de eerstvolgende da gen rpoeten afzeggen. De Prins 'heeft een lichte griep. Eerste verhoor voor Haags kantonrechter in de zaak van ontslagen vliegers Hedenmiddag om drie uur werd het eerste verhoor door de kantonrechter te Den Haag afgenomen in de zaak van de beide op staande voet ontslagen ge zagvoerders van de K.L.M.. de heren J. F. de Laat en L. Metz. In 't request, in gediend door de juridische adviseur van de Vereniging van KL.M.-vliegers, mr. W. baron van Haersolte, wordt verzocht het eenzijdig ontslag nietig te verklaren. Ook de directie van de K.L.M. zal bij dit eerste verhoor vertegenwoordigd zijn. Tijdens dit eerste verhoor zal in ieder geval worden gevraagd de dag te bepalen, waarop do zaak ter terechtzit ting zal worden behandeld. Adjudant-onderofficier accepteerde geld (Van onze Haagse redactie) Voor de Krggsraad te Velde West te Den Haag stond een adjudant-onder officier uit Voorburg terecht, die er van werd beschuldigd als administra teur bg de sectie geestelgke gezond heidszorg te Den Haag voor dienst plichtige soldaten in strgd met zgn plicht requesten te hebben opgemaakt om her- of afkeuring voor de militaire dienst te verkrggen, waarvoor hij gif ten tot een totaal bedrag van ongeveer f. 4.000 zou hebben aangenomen. HU had het tevens doen voorkomen of hg de minister van Oorlog beslissingen kon doen nemen zoals hij dat wilde. De auditeur-militair achtte niet alles bewezen, maar vond de feiten toch wel zo ernstig, dat hij veroordeling van be klaagde vroeg tot gevangenisstraf voor de tijd van 8 maanden m.a. De verdediger voerde aan. dat het eergevoel van beklaagde door het op ^em gedrukte stempel van oplichter en bedrieger zeer gekwetst is en dat er van j alle ten lasteleggingen niet zoveel over- I blgft, als men ze gaat uiteenrafelen. Na j een uitvoerig pleidooi vroeg hij voor zijn cliënt op alle punten vrijspraak. De Krijgsraad zal op woensdag 26 maart a.s. uitspraak doen. wat erf conventioneel zijn en inderdaad zoals dhr. Boos opmerkte, enige gelijkenis vertonen met prentbriefkaarten. Lang zaam nadert de regisseur het onderwerp van deze film: het Hotel des Invalides, rijk aan herinneringen uit de militaire geschiedenis van Frankrijk, maar, door het „maison de retraite", waar oud strijders hun laatste dagen slgten, ook een symbool van de ellende van de oorlog. Scherp stelt Franju bepaalde toonde „Spullebaas". Hatta: „V. S. steunen Nederlandse standpunt Bladendie het weten kunnenspreken elkaar echter tegen bij voorspellingen (Van onze Amerikaanse correspondent) De invoer van kleine Europese auto's in Amerika (Volkswagen en Renault byv.) is in 1957 aanzienlgk gestegen: van 10.000 per maand tot 22.000. Vooral in de steden is het veel gemakkelgker een parkeerplaats te vinden voor een kleine dan voor een grote auto. Zo'n kleine auto kost bovendien ruim vier honderd dollar minder dan de goedkoopste Ford of Chevrolet, terwgl het benzine-verbruik van een kleine Europese wagen natuurlgk ook geringer is. Geen wonder, dat de Amerikaanse auto-fabrikanten zich reeds geruime tyd afvragen of zg in Amerika ook moeten beginnen met de produktie van een kleine auto. Weliswaar zgn ze daar nog niet toe over gegaan, omdat het plan hun niet rendabel leek, maar in dit seizoen heeft de Rambler, die door Ame rican-motors wordt gemaakt en die de enige betrekkeiyk kleine Amerikaanse auto is, plotseling veel succes. De Rambler is altgd nog groter dan genoemde Europese auto'tjes en staat in prgs tussen Volkswagen en Renault ener- en Ford en „Chevy" anderzijds. Kleine auto is ginds niet veel goedkoper dan grote De voormalige vice-president van In donesië, Moh. Hatta, heeft in een arti- kei in het Amerikaanse tijdschrift museumstukken tegenover de werkelijk- i „Foreign Affairs" de Ver. Staten ervan t beschuldigd het communisme indi- heid aan het front, waarvan hij een beeld geeft door een stuk documentaire in te lassen. Zeker niet zonder bitter heid is ook het contrast tussen de mis, die door de oud-strgders wordt bijge woond, en de verminkingen, waarvan de camera als terloops een beeld geeft. Na dit voorfilmpje, met de collectieve hardheid van de oorlog, volgde, in „De Spullebaas", de tragiek van armzalige kermisgasten, die er niet in slagen tot een redelijke prestatie te komen, waar door zij hoe langer hoe meer afzakken naar een uitzichtloos bestaan. Nog even weet de baas het zielige troepje tot een zekere mate van enthousiasme te inspi reren, maar door het optreden van een bazige politieman vergeten was een vergunning aan te vragen voor een re- clametocht door de stad stort ook deze illusie ineen. Intussen overweegt de directeur terug te keren tot het rustige leven van zgn vrouw, die hij drie jaar tevoren had verlaten, en die nu een flo rerende winkel drijft. Maar, bij een ont moeting van de echtelieden, schrikt hij toch terug voor de gezapigheid van een bestaan, dat hem ten enenmale niet ligt. Teruggekeerd in het circusje. ontdekt hij dat zijn vriendin hem intussen be drogen heeft met een toneelspeler uit de plaatselijke schouwburg. In drank zoekt hij vergetelheid en in een roes van alcohol betreedt hij de voorstelling, waar de verleider van zgn vriendin hem in het openbaar een uiterst pijnlgke ver nedering doet ondergaan. De voorstel ling moet dientengevolge worden afge last. Na dit dieptepunt gaat er toch weer wat licht gloren. De vriendin van de baas betreurt haar misstap. Om iets te „doen" sohiet de directeur de oude beer dood, nadat hij blijkbaar niet de moed heeft kunnen vinden een eind aan eigen leven te maken. Het is alles nog zeer aangrijpend en smartelijk, maar aan het slot van de film ziet men langza merhand de beide hoofdpersonen op el kaar toekomen, waarbg een nauwelijks merkbare glimlach om de mond van het meisje sneelt Samen aaan zg dan op weg, achter de armoedige circuswagens lopend, die als 'n silhouet langs de hemel verdwijnen. Terecht heeft de inleider nog eens herinnerd aan de grote betekenis van de Zweedse filmindustrie voor de ge schiedenis van dit medium Vele kop stukken hebben zich naar Amerika be geven. maar de oude traditie wordt nog voordzet F^n kunstenaar als TWtrman I bewijst. dat het zeer wel mogelijk is een voortreffelijke speelfilm te vervaardigen, die inderdaad op wereldniveau staat. I Ook in ons land moet dat mogeiyk zUn, reet in de hand te werken door steun te j onthouden aan de Indonesische aan spraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Hatta beweert in dit artikel, dat de neu trale houding van Amerika in feite neerkomt op steun aan het Nederlandse standpunt. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia R.. dr van D. van Beelen cn R. Imthorn, Bemadette M.. dr. van J. M. J. Veel en H. M. A. Koot. Anto- nlus A. zn van H. Griffioen en M N. de Bode. Diana B. M„ dr van J. N. van V elzen en D G. van den Boogaard. Catharlna H. M dr van M. W. Kriek en C. de Haas. Meintje. dr van J L Weststrate en G Pijlman. Getrouwd: T. P. Zwagerman en M. T Oorschot. B de Bruin en G. G. de Graaff WARMOND Jaarfeest „Stille Kracht" In 't Trefpunt hield de hervormde vrouwenvereniging „Stille Kracht" haar 12de jaarvergadering. De presidente, me vrouw Rijnsburger-Oudshoorn heette in het bijzonder welkom ds. en mevrouw Boonstra. Mevrouw Roest-Verkaik ver zorgde de bijbelinleiding over Lucas 15. Mej. C. van Blad el kon een batig saldo vermelden. Voor het vele werk. dat me vrouw Rijnsburger heeft gedaan na het vertrek van mevrouw Zandee, boden mevrouw Roest en mevrouw Betram haar een elektrische koffiemolen aan, terwijl de overige bestuursleden een bloemenhulde kregen. Na de pauze sprak mevr. C. Kooiker-Mohr over het boek „Verdonkerd Goud" van C. Th. Jonge- jan- De Groot. Zij belichtte de ver schillende figuren uit het boek op duide lijke wijze. De prettige avond werd ge sloten met het zingen van „ons eigen lied". TAFELTENNIS Steeds Vooruit Het bestuur van de tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" heeft in verband met bijzondere om standigheden besloten de Warmondse kampioenschappen, welke gehouden zou den worden op zaterdag en zondag a.s.. uit te stellen tot na Pasen. De juiste da turn zal nog bekend gemaakt worden. De 11-jarige D. Landman kwam bg het rolschaatsen te vallen en brak zUn linkerpols. Is het succes van de Rambler een teken des tgds? Zullen Ford en Genera^ Motors nu toch ook met een kleine auto voor de dag moeten komen? De troit, waar de werkloosheid groot is, zoemt van geruchten. Belangrgke Ameriaanse tijdschriften, die doorgaans goed zijn ingelicht, spreken elkaar tegen: News week van 10 maart beweert pertinent dat de twee „groten" te Detroit besloten hebben tot de produktie van de kleine auto (allerlei bijzonderheden worden er bij vermeld), doch „U.S. News and World report" van 14 maart is van mening, dat men in de komende jaren niet moet verwachten, dat Ford en General Mo tors kleine auto's zullen gaan maken. Volgens laatstgenoemd blad zou Ford intussen wel van plan zyn in 1958 40.000 kleine Engelse Fords in Amerika te importeren en General Motors, wier filialen de Duitse Opel en de Engelse Vauxhall vervaardigen, zou eveneens een dergelgk aantal Europese wagens naar Amerika willen verschepen. Men gaat dus wel degeiyk met de „echte" kleine Europese wagens concurreren, doch zeker in 1958 nog niet met kleine in Amerika zelf vervaardigde auto's. Daar na wel? Dat is de grote vraag. Het ver loop van de huidige economische reces sie of depressie kan invloed hebben op het antwoord. Het is mogelgk( dat een neiging tot bezuiniging de vraag naar de kleine, goedkopere auto zal versterken. Aan die vraag kan natuurlgk voldaan worden door geïmporteerde auto's, maar men kan zich goed voorstellen, dat de werk lozen in Detroit, Cleveland enz. zullen gaan protesteren, wanneer zij zien, dat hun eigen maatschappyen Europese auto's gaan invoeren, terwijl de Ame rikaanse fabrieken op halve kracht wer ken! Op die manier zou de aandrang om kleinere auto's in Amerika te gaan maken, sterker kunnen worden. Op zgn vroegst zouden die kleine auto's in de herfst van 1959 op de markt komen. Zij zouden ongeveer ge lijk in prijs zgn met de Volkswagen cn Renault, doch wat groter van formaat. Volgens het artikel in Newsweek zou General Motors een auto willen maken met 60 a 70 pk; Ford daarentegen een met 100 pk. Beide auto's zouden motors met vier cilinders krggen. Men zal zich wellicht afvragen, waar om men in Amerika al niet veel eer serieus heeft overwogen een kleine auto te maken. De moeilgkheid is echter, dat een kleine auto niet zo veel goedkoper kan zgn dan een grote. In Amerika is „arbeid" de duurste factor in de pro duktie cn een kleine auto vraagt bgna evenveel arbeid als een grote. Mr. Elfers hoofd V.N.-kantoor te Den Haag Het bureau van de Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen te Genève en het voorlichtingsbureau van de V.N. te Den Haag hebben de benoeming bekendgemaakt van de Ne derlander mr. J. H. Elffers tot hoofd van het bijkantoor der Hoge Commis saris in Den Haag in de plaats van mr. C. Brouwer, die reeds sedert 1952 de Hoge Commissaris in ons land ver tegenwoordigde en thans naar het hoofdbureau in Genève is overge plaatst. Mr. Elffers is jarenlang een leidende figuur geweest in een belangrijk Neder lands bedrgf, waar hg zich in hoofdzaak bezig hield met sociale aangelegenheden, arbeidskwesties, opvoeding en beroeps opleiding. Daarnaast is hg secretaris van de Nederland interkerkelgke hulp en van de Nederlandse Vereniging voor Hulp aan Vluchtelingen. Nederlandse documentaire filmers werken mede aan buitenlandse speelfilm De Britse Rana Organization maakt op het ogenblik bij de vervaardiging van een speelfilm gebruik van de hulp van Nederlandse documentaire filmers. Met Victor Mc Laglen in de hoofdrol maakt I men nu een film, die de voorlopige titel Sea Fury kreeg en die de geschiedenis vertelt van twee sleepboten, een En gelse en een Nederlandse, welke elkaar voor de Spaanse kust beconcurreren De opnamen op zee werden voor deze film gemaakt in samenwerking met Carillon Films te Rijswgk. „Recht zo die gaat" van Carillon Films, een documentaire over het Nederlandse zeesleepvaartbe- drijf. van regisseur-producer Ted de Wit, heeft namelijk in Engeland grote waardering gevonden en deed de Rank Organization besluiten, samenwerking te zoeken met de Nederlandse onderne- ming Deze leverde de specialisten voor opnamen op hoge zee. De mensen van j Rank toonden zich buitengewoon te vreden over deze Nederlandse mede werking. I „Recht zo die gaat", in Engeland I „Steady as she goes" genaamd, komt na I de kortgeleden gegeven voorstellingen 1 te Rotterdam en Amsterdam nu ook in I vertoning te Londen, Glasgow. Ham burg. Pargs. New York, New Orleans en in andere belangrijke scheepvaartcentra. In verscheidene plaatsen moet men meer dan één voorstelling organiseren, omdat de belangstelling zeer groot is. Zo zullen er te Londen drie voorstellingen achter elkaar worden gegeven. B EU RSOVERZICHT Obligaties Bank Ned. Gemeenten zeer vast Amsterdam. 19 maart Vanmiddag werden de 5 14 ri obli gaties van de Bank voor Ned. Gemeen ten voor het eerst ter beurze genoteerd. Hiervoor was de stemming zeer vast. Er was wat leven in de cultuurwaarden, waar de partijen zich in het eerste beurshalfuur in evenwicht konden hou den. Hierna echter nam de vraag de overhand, waardoor koerswinsten ont stonden voor HVA's en Ver. Deli's van 2% en van Amsterdam Rubber van lrv. De handel in de internationale waar den viel wederom tegen. In Amerika worden van regeringszijde steeds maat regelen genomen en voorgesteld tot kre- dletverruiming ten gunste van het be drijfsleven om aan de recessie een halt toe te roepen. Veel invloed op de koer sen in Wallstreet heeft dit tot op heden nog niet gehad. Amsterdam was hierop afgestemd prijshoudend voor Philips en Unilever, AKÜ's 2 punten hoger en Kon. Olie plus f. 1- de pariteit New York. KLM prijshoudend. Scheepvaarten eerst ongeanimeerd, later beter met winsten van 1 tot 2 punten. WISSELKOERSEN Amsterdam. 19 maart Londen 10 62 10.624: N York 3 78'_-3.784 Mon treal 3 87 y4—3.874; Pargs 89 77'- 89.871 iBrussel 75947.60; Frankfurt 90.30'4—90 354; Zürioh 86 52—86 57: Zürlch (vr. fr.) 88.35—88.40; Stockholm 73 1473.19; Kopenhagen 54.8454.89; Oslo 53 06'.—53.11%: Milaan 60.794— 60 844; Wenen 14 58—14.59. Beurs van Amsterdam indu.tr. obut»u„ Woensdag 19 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 914 914 Grootboek obl.34 81 Ned. '47 3 4 3) 894 904 914 914 914 90 91A Ned '48 34 854 854 854 8511 854 B Ned '55 II 34 884 88 Ned. '37 3 864 864 Ned. W.B lening 6% 107 107 A Dollarlng '47 3 894 894 Investeringscert. 3 93 934 Ned 62-64 3 911» 924 624 874 884 Grootboek '46 3 864 ACTIEVE AANDELEN Luchtaanval op convooi Eskadercommandant vermist Volgens Antara heeft een eskader jachtvliegtuigen een convooi van het opstandelingenleger van majoor Nango- lan, bestaande uit 60 vrachtauto's en pantserwagens, vernietigd. Dc eskadercommandant, luitenant Soerondho. werd na deze operatie ver mist Aangenomen wordt, dat hij met zijn vliegtuig is neergestort. Reuter meldde nog dat volgens een officieel communiqué, bij de aanval op dit konvooi, dat uit Medan vluchtte. ,naar sohatting tientallen manschappen werden gedood". Clt Handl en Ind B Nat. Handelsbank Ned. Handeling Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert Kon Pap v. Gelder Hoogovens eert Mülleren Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (f. 20.—) Idem (50 f 20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KL.M Ned Stoomv MU Kon Paket Mg Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (343 91 91' 244 25 77 76 150 150 49 514 64 664 874 894 294 304 564 564 104 11 1534 155 191 1914 296 298 180 180 288 287 311 3124 221 222 2604 2614 153 4- 153 3304 3314 200 2024 174 1704 635 643 153.30 152.35 153 60 130 1304 1274 128 106 60 106 40 124 4 1254 119 123' 142 145 146"» 148 4 199 4 201 1284 131 4 1184 1214 Industr. ObUgaties Philips DoUarlng "51 944 934 Premieleningen 954 B 96B 87 B 87 B A'dam '56 I 24 854 85 A'dam '56 II 24 954 954 Eindhoven '54 24 804 81 Enschede '54 24 834 834 Den Haag *52 I 24 904 91 Idem II 24 94 954 R'dam '52 I 24 914 904 904 904 Utrecht '52 24 904 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 1974 HB.U. eert1864 Rott. Bank 1674 Twentsche Bank153 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H Mij Ned G en Sp. fabr Kon Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok My. Tieleman en Dros Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Clties Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un States Steel 198 1854 130' 153 221 37 38 173 170 94 93 64 65 475 L 470'4 lO1^ 94 694 094 84 84 24 A 244 75 744 454 454 39 394 49 48 y4 34 A 344 854 86 424 B 424 67 V 664 264 59 59exdi\ Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Den Haag 1937 13.. Leiden 1947 R'dam *37 I-in 34 83 90 91 Aandelen V K 18/3 Edelmet Kon AA 47 47GL Pref w.a idem 554GB Electrolas B 320GB 322B HoU Constructie 345 B 360B Ing our v Bouwnyv 1334GB 132GB Int Kunststof! Ind 304 304 Leidsche Wolsplnn 1494 1494 Sikkens Lakfab '53 399GL 403 Ver Tuuwfabrleker 1544 153GB Wernlnk's Betonm 77 Van WUlc Textiel 66 664

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9