Vijftienduizend man ordetroepen Parijs in samengetrokken Stakende piloten zullen bemiddeling aannemen Wordt radio Medan thans door de WEERBERICHT Er is nog strijd om Pakan Baroe H. Walenkamp Zn Maar alles bleef rustig en premier kreeg meerderheid 97ste jaargang WOENSDAG 19 MAART 1958 No. 29395 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel i. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 SjafroeddinBinnenkort Sumatra aan ons De tegenregering houdt, volgens de uitzendingen van Radio-Padang van gisteren vol, dat Medan in haar handen is. Volgens Radio-Padang zijn de berichten over de verdrijving der opstandelingen uit Medan vervalst. Het radiostation, dat thans berichten uitzendt als „Radio- Medan" is, aldus Radio-Padang, in het geheel niet Radio-Medan. Deze berichten die als afkomstig van Radio-Medan worden uitgezon den, zijn afkomstig van een zender, die de verslagen troepen der centrale regering ergens buiten Medan hebben opgesteld. Radio-Padang meldde voorts, dat te Medan 2000 man van het leger der centrale regering door de opstandelingen zijn verslagen. Zij en hun nieuwe steuntroepen hadden de luchtlandingstroepen van de centrale regering, die waren neergelaten te Medan, verdreven en de commandant van de troepen der centrale regering, overste Gintings, was met 700 man gevlucht aldus Radio-Padang. De opstandelingen, aldus deze radio, hebben op het vliegveld te Medan 25 vliegtuigen der Centrale regering buit gemaakt. één vliegtuig kon ontkomen, doch was door vuur van de opstande lingen getroffen. Volgens Radio-Padang waren sommige buitgemaakte vliegtui gen eigendom van de Caltex en de Standard Vacuum, „gestolen" door de Centrale regering. Radio-Padang maakte voorts melding van gevechten te Prapat, in het wes telijke deel van Sumatra, tussen troepen van de Centrale regering en opstande lingen .waaraan vliegtuigen van de Cen trale regering zouden hebben deelgeno men. De troepen van de Centrale rege ring werden teruggeslagen, aldus Radio- Padang. „Bastion" Java in opstand? Radio-Padang meldde later, dat de opstandelingen „de slag om Pakan Ba- roe" winnen en dat de stad tweemaal in andere handen is overgegaan. Voorts meldde de radio nogmaals, dat het district Atjeh in Noord-Sumatra zich officieel bij de opstandelingen heeft aangesloten. De premier van de tegenregering Sjaffroeddin, zei gisteren in een ra dio-rede, dat binnenkort geheel Suma tra in handen van de opstandelingen zal zijn. Hij zei dat Java, dat presi dent Soekarno als zijn „bastion" be schouwt, ook spoedig in opstand zal komen. Evacuatie uit Pakan Baroe? Radio-Padang zond gisteren een mededeling van de tegenregering van Middeh-Sumatra uit, dat de buiten landse employé's van de „Caltex" olie maatschappij uit de omgeving van Pakan Baroe dienen te evacueren, aan- ge\ende troepen van de tegenregering voornemens zyn, aldaar een tegen aanval te ondernemen. Op de olievelden nabij Pakan Baroe werken ruim 600 Amerikanen, Engelsen en Nederlanders. Voor de inval der re geringstroepen van enige tijd geleden, was het werk stilgelegd en werden 60 vrouwenen kinderen naar Singapore overgebracht. In de aankondiging van de tegenrege ring van gisteravond werd gezegd dat, wegens de militaire agressie van de re gering van Soekarno en de tegenaan vallen die thans op komst zijn, de vreem delingen de streek dienen te verlaten. De revolutionaire regering is niet langer bij machte, hun veiligheid te waarbor gen, aldus de mededeling van de tegen regering. Tegenspraak der Centrale regering Intussen wordt gemeld, dat de chef staf van het Indonesische leger, ge- neraal-majoor Nasoetion en de com mandant van de Indonesische lucht macht, Soeryadarma, een bezoek heb ben gebracht aan Medan, aldus een al of niet vervalst bericht van Radio- Medan. Nasoetion, die werd vergezeld door 17 hoofdofficieren, heeft zich op de hoogte gesteld van de toestand. „Radio-Medan" deelde verder mede, „dat de plaatselijke politie te Medan trouw is gebleven aan de Centrale re gering en op haar post is gebleven toen de opstandige troepen Medan binnentrokken". Volgens Radio-Medan heeft brigade generaal Djatikoesoemo, bevelhebber van Advertentie voor R.S. Stokvis rijwielen HA ARLEMMERSTR. 1 Aanhoudend koud weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook enkele opklaringen. Aanhoudend koud met in de nacht overwegend lichte vorst. Aanvankelijk zwakke tot matige, later in het noorden van het land krachtige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MAART Zon op: 6.45 uur; onder: 18.52 uur. Maan op: 6.29 uur; onder: 19.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.32 en 15.44 uur. Laagwater te 11.37 en 23.54 uur. de troepen der regering te Medan aan journalisten medegedeeld, dat de op standelingen hun troepen in tweeën hebben gesplitst en in noordelijke en in zuidelijke richting op de vlucht zijn. Hij deelde voorts mede, dat majoor Man- golan, de commandant van de opstan dige troepen, op zijn vlucht miljoenen roepiahs heeft meegenomen. VERTREK BUITENLANDERS UIT MEDAN verklaard, dat by wijze van voorzorgs maatregel voorbereidingen worden ge troffen om Amerikanen die dat wensen uit Medan te evacueren. Hiervoor zou den gewone koopvaardijschepen gebruikt worden. Verzet tegen Hatta's terugkeer Communistische en nationalistische jeugdorganisaties in West-Java heb ben gisteren laten weten, zich te ver zetten tegen de terugkeer van oud- vice-president Moh. Hatta in de rege ring, daar hierdoor de „koude oorlog tussen de westerse en communistische blokken naar Indonesië zou worden ge bracht"- „De houding van Hatta, die fel anti communistisch en gematigd is, is niet in overeenstemming met de tegenwoor dige toestanden in Indonesië. Die een krachtige houding tegen de kolonialis tische en imperialistische elementen eisen", aldus de leiders dezer organisa ties. De verklaring, waarin dit werd bekend gemaakt, volgde na de berichten, dat Hatta niet langer geïnteresseerd is in besprekingen over zyn mogelijke terug keer in de regering. Een beeld van het werkbezoek. Boshuis te Ter Apel in gesprek dat H.Mde Koningin Juliana met door de werkloosheid getrof- heeft gebracht aan het noorden i [en arbeiders en hun echtgenoten, van het land. De Koningin in het De agent te Singapore van de S.M. „Nederland", de heer C: H. van der Zanden, heeft gisteren medegedeeld, J dat met de „Oranje" een aantal van tussen 300 en 400 Europeanen morgen j uit Medan zal vertrekken. Deze pas- A7"0 sagiers zijn voornamelijk afkomstig Wy /I 1 I van de ondernemingen op Sumatra's i Oostkust. De meesten hunner zijn j Nederlanders; er zijn ook enige En gelsen en Amerikanen onder. De heer Van der Zanden zei verder, dat de passage-aanvragen gisteren wa ren binnengekomen bij de agent van de SMN te Medan, die had medege deeld, dat het aantal personen, dat op de Oostkust eventueel passage zou kunnen aanvragen, ongeveer 1100 be draagt. De heer Van der Zanden deelde ver der mede, dat de „Oranje" deze passa giers zal opnemen te Belawan op de ge wone reis van Europa naar Singapore. Een woordvoerder van het bestuurs- kantoor te Singapore deelde mede, dat voor een eigenlijke evacuatie uit Noord- Sumatra alleen nog maar plannen be staan en dat de Indonesische regering er nog geen toestemming voor heeft ge geven. Hij zeide verder, dat een groot deël van de te evacueren personen be staat uit employé's der olieterreinen en hun gezinnen. De evacuatie geschiedt geheel vrijwillig. Aan de Europeanen die op de Oostkust verblijven is alleen me degedeeld. dat er gelegenheid bestaat, met de „Oranje" te vertrekken. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Lincoln White, heeft gisteren op een persconferentie in Washington Gaillard vreesde nieuwe politierebellie (Van onze Parijse correspondent) Frankryks premier Felix Gaillard heeft gisteren opnieuw de meerderheid van 282 tegen 196 stemmen gekregen als antwoord van het parlement op de vertrou wenskwestie, die hij vorige week over de grondwetsherziening stelde. Intussen is met deze uitslag die grondwetsherziening nog lang geen feit en vóór de aanstaande zomer zal de procedure vermoedelyk niet kunnen worden afgewikkeld. Van het probleem van die herziening, waarin niemand meer ernstig gelooft, was gisteren het accent trouwens duidelijk verlegd naar de politieke betekenis en mogelijke gevolgen van de manifestaties van de politieagenten van donderdag j.I., die de regering en vele parlementariërs toch wel even aan het denken hebben gebracht. zondheid, had intussen de nodige maat regelen genomen om herhalingen van de incidenten te voorkomen. Vijftien duizend man speciale ordetroepen wa ren per vliegtuig, trein en per truck uit Algerije en de provincie naar Parijs ge dirigeerd en rond het parlementsgebouw stonden overal zwaarbewapende gardis ten en honderden arrestantenwagens of „slamanden", zoals deze voertuigen in de Parijse volksmond heten, opgesteld. Die versterkingen waren behalve om het parlement te tonen, dat de regering nu wel wakker was geschud, ook nog aan gerukt met het oog op massa-vergade ringen, die door de communisten en door rechtse groepen gisteravond waren georganiseerd. Geen enkele wanordelijk heid in of buiten de resp. zalen, die aan weerszijden van de Seine zijn gelegen, heeft zich echter voorgedaan. Gaillard gaf zich in zijn korte rede in het parlement veel moeite de parle mentariërs ervan te overtuigen, dat de politie-rebellie maar een geïsoleerd, of schoon ernstig, incident was geweest. Een volkomen rustige indruk maakte ook de jonge minister-president overi gens niet en tot tweemaal toe moest de Kamer-voorzitter hem verzoeken iets langzamer en duidelijker te spreken. Gaillard vatte natuurlijk de kans met Maar men spreekt al over volgens vertrouwensvotum De minister van Binnenlandse Zaken Maurice Bourgès-Maunoury, die tijdens de zitting van gisteren opnieuw en nu dus publiekelijk zijn ontslag aanbood met een beroep op zijn verzwakte ge- Dlt nummer bestaat uit 12 pagina's. beide handen aan, om te betogen dat een crisis het slechtst mogelijke ant woord op de anti-republikeinse agitaties zou vormen, zodat hy het hoge college opwekte zich eensgezind achter de rege ring te plaatsen. Hy liet verder weten, dat de politieagenten, die dienen in wijken, waar veel Algerijnen wonen, kunnen rekenen op een speciale toelage van ongeveer 25 gulden per maand. Het politiekorps zal verder worden gereorga niseerd en gezuiverd. Nieuwe moeilijkheden Aan het verzoek van de premier, de regering niet af te vallen, heeft het par lement dus volgens de cijfers voldaan. De politieke malaise is echter met deze ogenschijnlijk gunstige uitslag zeker niet verdwenen. Nieuwe moeilijkheden kon digen zich voor de premier alweer aan, want de rechtse ministers zullen hem in opdracht van hun partijen nu te kennen geven, dat zij het kabinet op staande voet moeten verlaten, indien Gaillard tegenover Bourguiba en de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars, die in deze monden nu in één adem worden genoemd, vandaag ook maar één duim breed toe mocht geven met betrekking tto de Tunesische eis van ontruiming der vliegvelden door de Franse troepen. De stembiljetten waren gisteren dan ook nauwelijks in de bussen gegleden, of iedereen in het parlement sprak alweer over een volgende vertrouwenskwestie, die nog deze week aan de orde zou kun nen komen! Het conflict bij de K.L.M. Speciale zitting van ministerraad? (Van onze Haagse redactie). Naar wfl vernemen moet het niet uit gesloten «orden geacht, dat in een speciale zitting van de ministerraad het conflict tussen de directie van de K.L.M. en de Nederlandse vliegersver eniging ter sprake zal worden gebracht. Aanvankelijk heeft het in het voor nemen gelegen de zaak te bespreken in de gewone zitting van het kabinet op vrijdag a.s. De ernst van de situatie zou echter een speciale kabinetszitting noodzake lijk maken. Daarop is ook aangedron gen door enkele vooraanstaande poli tieke figuren, die verontrust ziin ge worden door de houding, welke de in ternationale federatie van vliegersor ganisaties I.F.A.L.P.A. heeft aangeno men. Verwacht mag worden, dat van regeringszijde niet rechtstreeks een poging tot bemiddeling zal worden ge daan. Brand in Ambonezenkamp VIJFHONDERD PERSONEN DAKLOOS Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplaag konden vermelden, heeft er een ernstige brand gewoed in het woonoord „Schattenberg" te Wester- bork, waar Ambonezen zijn bracht. Door de onderge- ige wind heeft de brand een zodanige omvang aangeno men, dat vier barakken, waarin 88 ge zinnen (ongeveer 500 personen) waren gehuisvest, werden verwoest. De bewo ners hebben in allerijl hun kamers moe ten verlaten, zodat al hun bezittingen verloren zijn gegaan. De materiële schade is zeer groot, maar persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Om twee uur gistermiddag waren de vlammen hedwongen en bleef nog slechts de vraag, waar de daklozen onder te brengen. Vandaag z'llen zij naar twee kampen elders worden overgebracht. Vragen in de Kamer over raketproef bij Petten De schilders, die op het ogenblik bezig zijn het Atomium in Brussel in de verf te zetten, mogen geen last van hoogtevrees hebben. De Brusselse brandweer heeft de hoogste ladderwagens ter beschik- king moeten stellen om dit kar weitje op te knappen. Het Tweede Kamerlid, de heer Visch heeft de minister van Oorlog vragen gesteld over de raketproef, door een particiuler nabij Petten ondernomen op 12 maart, waarbij een 15-jarige jongen werd gewond. De heer Visch vraagt of de bewindsman niet van oordeel is, dat op zeer onverantwoordelijke wijze is ge speeld met het leven der omstanders, door een particulier toestemming te ver lenen de ontsteking der explosieve stof fen te doen verrichten. Is de minister bereid er in de toekomst streng op toe i te zien, dat dergelijke proefnemingen min9 Komen niet alleen aan- alleen door deskundigen gedaan worden, i vaarden, zij zien er ook de nood- K.L.M. -conflict nog zonder uitzicht Zul Schiphol besmetworden verklaard (Van onze correspondent) Op een gisteravond laat gehou den persconferentie gaven de sta kende K.L.M.-vliegers te kennen, dat het conflict nog steeds in een volkomen impasse verkeert. Zij zullen daarom de medewerking van derden om tot overeenstem „Het gouden woord" EIS IN PROCES AFGEWEZEN. (Van onze Haagse redactie) De vordering van de Amsterdamse ad vocaat mr. R. Kokosky, die mede na mens 23 andere prijswinnaars geëist heeft, dat hem zijn deel in de pot van de puzzel „Het gouden woord" zal wor den uitbetaald, is gisteren door de presi dent van de Haagse Rechtbank afge wezen. Uitspraak doende in kort geding, besliste de president, jhr. mr. G. Witsen Elias, dat eisers vordering ten onrechte aangespannen was, omdat het hier een schuld betrof, voortgekomen uit spel of weddenschap. De tweede overweging tot afwijzing van de vordering betrof het feit. dat de vordering van eisers ver uitgaat boven dc bescherming van het eigen belang, omdat het aandeel van alle eisers tezamen slechts enige honderden guldens beloopt, terwijl eisers de rech ter vroegen om voorzieningen te treffen, teneinde de hele pot ten bedrage van f. 44.000 veilig te stellen. De president weigert mitsdien de gevraagde voorzie ningen en veroordeelt eisers in de kos ten van het geding, begroot op f. 100. zakelijkheid van in. Hoe eerder effectieve De Scandinavische vereniging, waar in al het vliegend personeel is geor ganiseerd van de maatschappijen, die in Zweden, Denemarken en Noor wegen zün gevestigd, kwam met de suggestie om de Amsterdamse lucht haven „besmet" te verklaren, hetgeen dus zou betekenen, dat ook de toe stellen van buitenlandse maatschap pijen in het dagelijks verkeer Schiphol niet meer zouden aandoen. Mocht de internationale federatie van piloten in de burgerluchtvaart die op de conferentie, welke momenteel te Bo gota wordt gehouden zich gisteravond solidair heeft verklaard met de stakende PK.L.M.-piloten deze suggestie over- - bemiddeling nemen, dan zou het luchtvaartverkeer zal worden geboden, des te sneller zou op Schiphol wel eens geheel kunnen de maatschappy weer op gang kunnen worden stilgelegd. Dat betekent aldus worden gebracht, hetgeen in aller be lang is. Maar men moet er wel zeker van zijn, dat wanneer tot bemidde ling wordt overgegaan, tevoren vast dient te staan, dat alle voorwaarden voor een slagen aanwezig zün. Voorts werd medegedeeld, dat gisteren de ontslagkwestie van de heren Metz en De Laat by de Kantonrechter in Den Haag aanhangig is gemaakt. Gisteren zijn nog twee toestellen van de K.L.M. de lucht ingegaan. De con stellation „Pagasus" met bestemming Ceylon werd gevlogen door gezagvoerder A. Höffelt en tweede: vlieger De Breuk. Omstreeks elf uur vertrok een K.LM.- machine naar New York, bemand met gezagvoerder A. K. Bosman en vlieger J. W. Vermaat. Voor het overige heerste er absolute rust op Schiphol. Volgens de Vereniging van K.LM- vliegers zyn verschillende svmpathie- betuigingen van buitenlandse "verenigin gen van verkeersvliegers binnengeko men. de heer U. F. M. Dellaert, directeur van Schiphol, dat de cargadoors hun vrach ten, die nu nog met toestellen van de buitenlandse maatschappijen, althans zoveel mogelijk, worden vervoerd, hun transportmiddel door de lucht kwijt raken. De schade, ook voor de industrie en handel, die daaruit zou voortspruiten, kan niet worden overzien. Reeds nu heeft het vliegveld door de staking we gens derving van landingsgelden een schade van ruim f3.500.— per dag. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Matser, en het Tweede Kamer lid, de heer Burger, hebben de minis ter-president, de minister van Verkeer en Waterstaat en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld over het conflict bij de K.L.M. De heer Matser vraagt of het niet op de weg der regering ligt om gelet op het karakter en de bete kenis van het conflict te trachten de moeilijkheden door bemiddeling tot oplossing te brengen. Tegenstrijdige berichtgeving

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1