DE PILOTEN VAN DE K.L.M. ZIJN VANN ACHT IN STAKING GEGAAN Medan door opstandelingen bezet WEERBERICHT Directie weigerde ontslag van 2 gezagvoerders in te trekken STUNT VAN MOSKOU TEGEN MILITAIRE BASES VAN V.S. Djatikoesoemo is op de vlucht H. Walenkamp Zn 97ste jaargang MAANDAG 17 MAART 1958 No. 29393 SCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Dramatische ontwikkeling in salariseon flirt De piloten van de K.L.M. zijn gisteravond om 23.59 uur in staking gegaan! Aanleiding tot deze staking, die een ernstige storing zal betekenen in de van Nederland vertrekkende luchtdiensten, was het ontslag op staande voet, dat de directie van de Nederlandse luchtvaartmaat schappij vrijdagavond aanzegde aan de gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz in verband met de door hen aan persvertegenwoordigers gedane mededeling. Na een zes uur durende vergadering in het Carltonhotel te Amsterdam stelde de Vereniging van K.L.M.-vliegers in de nacht van zaterdag op zondag de directie voor de keus: het ontslag intrekken of een staking. Een zichtbaar ontroerde en vermoeide president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, verklaarde gisteravond tijdens een inderhaast belegde persconferentie in het K.L.M.-kantoor aan de Plesmanweg, dat hij het ultimatum van de vliegers van de hand wees. „Ook nu dit een staking van de vliegers tot gevolg heeft". „Uitlatingen waren niet te tolereren" „Naar mijn mening is het een feit, dat de houding van de vliegers langzamer hand onwaardig is geworden. Hun mededelingen aan de pers na de nacht vergadering van donderdagavond waren van dien aard, dat zij niet te tolereren zün", aldus de heer T. A. Aler. Deze mededelingen bevatten de vol gende elementen: 1. Dat de huidige situatie bijzonder nadelig voor de vliegveiligheid zou zijn. Wanneer een dergelijke uitlating door een gezagvoerder van een luchtvaart maatschappij publiekelijk wordt gedaan. zal het publiek dit beschouwen als te komen van bij« uitstek deskundige zijde Wanneer de uitlating als deze onjuist en tendentieus is, is deze des te meer scha delijk voor de K.L.M.aldus de heer Aler. 2. Dat de K.L.M. haar aandeelhouders zou hebben misleid. Deze onverwachte en op niets gebaseerde mededeling noem de hij ronduit lasterlijk en kan zowel de K.L.M. als de aandeelhouders schade berokkenen. 3. Dat met de mogelijkheid wordt re kening gehouden, dat de directie van de K.L.M. discriminerende beslissingen ten aanzien van bepaalde vliegers zou nemen op grond van rapporten van de medische dienst van de K.L.M., die ook op zichzelf niet onbevoordeeld door deze dienst zou den zijn opgemaakt keurd, omdat men het onrechtvaardig acht de woordvoerders van de Vereni ging, die namens allen spreken, per soonlijk te treffen, zei de heer Aler: „Ik verzeker U, dat wij hen het recht hun opinie tot uitdrukking te brengen geens zins willen ontzeggen. Ik ben te allen tijde gaarne bereid geweest en ik ben dat nog steeds om hun woordvoerders te ontvangen. Ik kan echter niet toestaan, dat een employé van het bedrijf, tot welke categorie hij ook behoort, in het openbaar onjuiste en voor het bedrijf schadelijke uitlatingen doet, nog afge zien van het feit, dat in dit geval de in het openbaar geuite bezwaren niet eerst ter kennis van de directie zijn gebracht. Het feit, dat de betrokkenen als woordvoerders voor hun organisatie zouden optreden, doet hieraan niets af. Deze kwaliteit ontslaat hen niet van hun plichten, als verantwoordelijk per soneelslid en verschaft hen niet on schendbaarheid om hun bedrijf te benadelen". Slot op pag. 2 Weinig geestdrift in het Westen voor een mengsel van marchanderen en propaganda De Sovjetrussische regering heeft zaterdag voorstellen gedaan voor een verbod van het gebruik van de kosmische ruimte voor militaire doeleinden, de opheffing van militaire bases op buitenlands gebied en de internationale samenwerking bjj de exploratie van de kosmische ruimte. Volgens deze voorstellen, welke op een topconferentie besproken zouden moeten worden, zouden de regeringen overeen moeten komen alleen raketten de ruimte in te sturen in overeenstemming met een internationaal program. De opheffing van militaire bases in het buitenland zou allereerst die in Europa, het Midden-Oosten en Noord-Afrika moeten betref fen. Passend internationaal toezicht zou in het kader der Verenigde Naties tot stand moeten worden gebracht. Volgens waarnemers (e Moskou verwacht het Kremlin van deze koppeling van uitbanning van internationale ballistische projectielen aan opheffing van de Amerikaanse en andere Westelijke bases, dat de openbare mening in de Weste lijke landen zich krachtig voor een dergelijke „ruil" zal uitspreken. In Londen werd gezegd, dat de Russen opnieuw bewezen hebben, dat de Verenigde Naties alleen maar willen inschakelen als dat in hun kraam te pas komt. Voor toezicht op het gebruik van de ruimte willen zij de V.N. inschakelen, maar zjj verzetten zich tegen behandeling van de ontwapeningskwesties In de volkerenorganisatie. Handige koppelverkoop. In gezaghebbende kringen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken noemde men de Sovjet russische voorstellen „absoluut onaan vaardbaar" Het Westen kan niet in stemmen met opheffing van de Ameri kaanse bases in het buitenland, zolang geen allesomvattende ontwapeningsover eenkomst voor gewone en kernwapens onder doelmatige internationale controle is bereikt. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Britse regering is nog niet in staat commentaar te leveren op de Russische voorstellen, die tijdens het weekeinde werden bekend gemaakt- In de Sovjetrussische verklaring wor den president Eisenhowers vroegere voor stellen inzake gezamenlijke actie tegen ziekte en droogte en het vruchtbaar maken van woestijnen overgenomen. De tekst van het jongste Sovjet-plan was bij het afzenden van dit bericht nog niet in Londen ontvangen, zodat een officiële reactie nog niet mogelijk was lanceren van raketten van de midden afstand opgeven. De Russische raket bases zouden in dat geval schotvrij wor den. Ook maarschalk Boelganin heeft in zijn jongste brief aan Eisenhower militaire voorstellen gedaan, die in wezen neerkomen op hetgeen de Russen thans betogen. Telefoongesprekken van Adenauer afgeluisterd? (Van onze correspondent ln West-Duitsland) Adenauer is achterdochtig geworden en heeft alle telefoontoestellen en tele- foonlcidingcn in zijn bondskanselarij door zijn postminister Stücklen persoon lijk laten onderzoeken, omdat hij er haast van overtuigd is, dat de gesprek ken die hij in de laatste tijd heeft ge voerd. door anderen zijn afgeluisterd. Hoe zou het anders kunnen komen, dat diverse staatsgeheimen, waarmee de buitenwereld voorlopig nog niets te ma ken had, toch zijn uitgelekt? In Bonn verwondert men zich daar in kringen van de diplomaten, politici en de binnen- en buitenlandse journalisten helemaal niet over. want men is er op het gebied van telefoneren al lang scep tisch en voorzichtig geworden. Stücklen. die elektro-ingenieur is, ver klaarde, dat hij niets bijzonders aan de telefooninstallaties in t paleis Schaum- burg heeft kunnen ontdekken, behalve dan dat zij wat verouderd zijn. De Bondskanselier wenst, dat voor nemzelf en voor zijn naaste medewerkers nieuwe telefooninstallaties worden aangebracht, die het afluisteren van gesprekken on mogelijk maken. In de nieuwe begroting is hiervoor al een bedrag van 4000 mark uitgetrokken. Maar de minister moest zijn regeringschef enigszins teleurstel len. Hij vertelde hem namelijk, dat men tegenwoordig niet met zekerheid kan garanderen, dat verbindingslijnen niet kunnen worden afgetapt. Er bestaan af- luistermethodes, waartegen men haast niets kan doen. Zaterdagavond is de atoomonder- zeeëer „Skate van de Amerikaanse marine voor een bezoek in Rotter dam gearriveerd. Het meren van de duikboot in de Parkhaven. 1 april eindigt actie gironummer 777 De gezamenlijke hulpactie van het Nederlandsche Roode Kruis en het Cen- raal Comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg t.b.v. gere- patrieerden, waarvoor de speciale giro rekening 777 in gebruik werd gesteld, wordt per 1 april a.s. beëindigd, aldus deelt het Roode Kruis mede. Per 15 maart was op deze giro gestort f. 759.851,84. De actie wordt beëindigd in volledige overeenstemming tussen beide organi saties, aldus wordt verder medegedeeld, in verband met het stadium waarin deze hulpactie thans is gekomen. Het C.C.K.P. zal na 1 april zijn werkzaam heden op gebruikelijke wijze voortzetten. Voor verdere giften zal het comité na 1 april een eigen girorekening openen. Ook het Nederlandsche Roode Kruis zal na 1 april de hulpverlening aan de uit Indonesië repatriërende Nederlanders op gebruikelijke wijze voortzetten. scherend, of zijn minister om dat t« kunnen bewijzen, in staat zou zijn een geluidsbandopname van een kabinets zitting in een vertrek met gesloten deu ren te laten maken. Minister Stücklen beloofde met een doodernstig gezicht, Adenauer vroeg gek- dat hij zijn best zou doen! Succes voor tegenregering Dit zijn de twee door de KLM- i directie op staande voet ontslagen gezagvoerders, welk ontslag zulk een belangrijke rol speelt in de uit gebroken pilotenstaking. Zittend de heer J. F. de Laat en staande de heer L. Metz. Deze foto werd ge maakt tijdens de zaterdagavond in Amsterdam gehouden vergadering van de Vereniging van KLM-vlie- .gers. R.S. Stokvis rijwielen HA ARLEMMERSTR. 1 Koud en schraal De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wolken velden. Matige tot krachtige wind tus sen noordoost en oost. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.16 uur) 18 MAART. Zon op: 6.49 uur: onder: 18 48 uur. Maan op: 5.46 uur: onder: 17.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 220 en 14 41 uur. Laagwater te 10.23 en 22.48 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. 4. Dat het mogelijk geacht wordt dat de directie bij het beoordelen van de prestaties der vliegers de in het bedrijf i uitgebrachte rapporten betreffende deze prestaties misbruikt Bedroefd en beschaamd „Vrijdagavond heb ik een onderhoud gehad met de gezagvoerders De Laat er. Metz. de woordvoerder van de Vereni ging. Zij zeiden toen niets terug te ne men van wat zij de pers hadden mee gedeeld. Ik heb hen toen op staande voet ontslag aangezegd. Ik ben mij be wust van de gevolgen Ik ben bedroefd en beschaamd, dat dit ontslag nodig was, maar ik kan niet tolereren, dat onze vliegers hun eigen maatschappij door het slijk halen en hun directie en de staf van onze maatschappij beledigen. Daarom is mijn antwoord op het. ulti matum van de vliegers om voor zondag avond 12 uur de beide ontslagenen in hun functie er. waardigheid re herstel len: „Neer." Met betrekkin? *ot ce resolutie van de Vereniging van KLM -vliegers waarin wordt gesteld, dat het ontslag van de heren De Laat en Metz wordt afee- Reserve krediet I.M.F. niet meer nodig Nederland heeft het Internationale Monetaire Fonds in Washington meege deeld, dat het als gevolg van de Verbe terde positie van de Nederlandsche Bank het reservekrediet van 68.750.000 dollar van het I.M.F. niet meer nodig heeft. De regeling is met ingang van 11 maart vervallen; zij was aanvankelijk voor een jaar, ingaande op 12 sepember, getrof fen, Nederlandse functionarissen in Wash ington verklaarden gisteren, dat in de afgelopen maanden de positie der Neder landse betalingsbalans verbeterd is en dat de bestedingsbeperking in Neder land heeft geholpen bij het terugdringen van de inflatie. Is er thans een kettingreactie op komst De opstandige troepen op Midden-Sumatra hebben een succes behaald dat vermoedelijk tot een kettingreactie zal leiden: zij maakten Onofficieel kon echter alvast oorden j zich' met s,eu" van overgelopen troepen van de centrale regering, gezegd, dat ook het jongste Russische meester van het vliegveld van Medan en vervolgens van de stad „a-i i,é Medan. De aanval werd overgenomen door het 131ste bataljon infanterie, van het derde regiment uit Tapanoeli, dat zich reeds eerder bij de opstandelingen had aangesloten en met steun van de artillerie. De aan de centrale regering trouw gebleven troepen waren niet in staat, het vliegveld te verdedigen, aldus Radio-Padang, die hieraan toevoegde dat brigade-generaal Djatikoesoemo, die in Noord-Sumatra het commando heeft over de eenheden der centrale regering, Medan heeft verlaten en op de vlucht is. Vermoedelijk zal hij trachten via Belawan uit te wijken. In de kringen van de Sumatraanse opstandelingen te Singapore was men gisteren opgetogen over dit succes! Radio-Padang berichtte, dat „geheel Tapanoeli thans de opstande lingen steun verleent". men reeds veel eerder aansluiting bij de revolutionairen van Padang had ver wacht. Op de tweede plaats verwacht men nu elk ogenblik een uitspraak van Atjeh, dat het zich tegen de centrale regering verklaart, zodat dan héél Noord-Suma- tra achter Padang staat. In revolutionaire kringen in Singa pore voorspelde men gisteravond voor „zeer spoedig" de val van het regime van Soekarno en Djoeanda. voorstel weinig geestdrift wekt. Het blijft het gebruikelijke mengsel van di plomatiek marchanderen en listige pro paganda. Deze nieuwe Sovjetrussische stap of misschien beter „Sovjet-,Munt" zal daarvoor volgens sommigen waar schijnlijk eerder een topgesprek vertra gen dan verhaasten. Het plan zou na melijk nog eens bevestigen, dat Moskou helemaal geen ernstige onderhandelin gen wil, maar er slechts op uit is de positie van het Westen, gebaseerd op het nucleaire afschrikkingswapen, te onder mijnen. Nogmaals wordt in Londen herhaald, dat het Westen nooit zijn geallieerde bases zal opgeven zonder gelijktijdige gecontroleerde en gewaarborgde beper king van de gewone wapens en inkrim ping van de Russische massa-legers. Het enige nieuwe is, dat de Verenigde Naties genoemd worden, mogelijk bedoeld als concessie aan het Westen. Maar Londen is uiterst verbaasd over de opvallende tegenstrijdigheid in de Russische ge- dichtengang, welke het ene ogenblik inmenging van de Verenigde Naties af wijst, nl inzake de ontwapeningskwestie in de V N -commissie en enkele uren later aanprijst! Het voorstel wordt een handige ver menging genoemd van plannen tot con trole van de wereldruimte en internatio nale samenwerking, zoals reeds door pre sident Eisenhower ingediend werd, met de Russische afgezaagde en onaanvaard bare eis tot eenzijdige opheffing van de Amerikaanse militaire bases Het vormt bovendien een herhaling van Kroesjtsjefs redenering, dat de Sovjet- Unie alleen wenst te spreken over con trole van de wereldruimte indien de Verenigde Staten hun bases voor het Amerika lanceert tweede kunstmaan Tc Cape Canaveral is vandaag een Vanguard-raket met een kleine kunst maan afgeschoten, aldus een Reuter- bericht uit Amerika. Gistermorgen om vijf uur rukte ma joor Nangolan met een strijdmacht van 2000 Sumatranen de stad Medan binnen. Zjjn troepen vielen kazernes en posten aan, bezet door Javaanse troepen, die de regering te Djakarta trouw waren gebleven. Majoor Nan golan had reeds een overeenkomst tot overgave van het vliegveld te Medan met de commandant gesloten. „Nango lan is nu heer en meester in Medan", verklaarden zegslieden in Singapore. De commandant van Zuid-Sumatra overste Barlian zou waarschijnlijk vandaag een rede houden, waarin hij een koerswijziging in zijn neutrale houding zou aankondigen. Radio-Padang heeft voorts nog be kend gemaakt: daar het hoofdkwartier van de opstandelingen het voornaam ste doel is van de acties te land en in de lucht door de centrale regering, heeft de tegenregering besloten dit te verplaatsen van Padang naar een niet genoemde plaats, meer in het binnen land gelegen. Troepen van de centrale regering zouden in actie gekomen zijn in Bela wan. dat ongeveer 16 kilometer ligt van Medan, tegen de troepen der op standelingen. Radio-Medan heeft van daag gezwegen. Zeer spoedig val huidig regiem Als eerste volgeling van Nangolan wordt genoemd de commandant van het tweede militaire district, majoor Manab Loebis van Permatang Siantar, van wie Boodschap van Hoessein Radio-Padang heeft een boodschap uitgaande van overste Hoessein aa-n de troepen der tegenregering. Hierin wordt o.a. gezegd: „God is met ons. Wij moeten het land, zijn godsdienst en zijn bevolking redden van onderdrukking en vernietiging. In donesië was op weg naar de vernietiging. De Indonesiërs zijn onderdrukt gewor den door een dictatoriale macht in Dja karta. en hun geloof wordt ondermijnd door mensen, die niet in God geloven. Vreest niet, God is met ons! Vrienden, waar ook gij thans uw plicht vervult, op de stranden, rivieren, heuvels, in steden en dessa's of aan de grenzen, weest op uw hoede en bewaart uw kalmte. Het land rondom u is onze verdediging. Vecht en verdrijft de vijand. Radio-Padang riep ook een boodschap om die, naar haar zeggen, was binnen gekomen van Sheik Soeleiman Arasoeli, islamitisch leider in Midden-Sumatra. Deze zegt daarin: „de 6trljd tegen de troepen der centrale regering is thans plicht voor iedereen. Wij verdedigen ons land en onze godsdienst, aldus de radio der tegenregering". Toespraken van Soekarno President Soekarno heeft de opstan delingenleiders van Midden-Sumatra „opportunisten, geen leiders" genoemd. Hij zei dit in een voor 150.000 toehoor ders te Bandoeng gehouden rede welke gisteren door de Indonesische radio werd uitgezonden. De opstandelingenleiders van Midden- Sumatra hebben „de strijd om de onaf hankelijkheid verraden" en er zal streng tegen hen worden opgetreden, aldus Soekarno. Over de buitenlandse politiek van In donesië zei Soekarno, dat deze geen neutraliteit betekent, maar een weige ring om zich aan te sluiten bij blokken. De opstandelingenleiders van Midden- Sumatra hadden „agenten van buiten landse mogendheden" betaald, die In donesië in een blok willen doen opnemen. Indonesië is voor „vreedzame samenleving der naties, maar vreedzame samenleving met het kolonialisme is niet mogelijk", aldus president Soekarno. Soekarno verklaarde tenslotte, dat de revolutionaire regering in Midden- Sumatra in feite een „reactionaire be weging" is, Sjafroeddin c.s. werken niet voor het volk van Midden-Sumatra, maar zij zijn „avonturiers". Over de ruilhandel van de Buitengewesten zei hij, dat deze niet aan het volk ten goede komt, omdat leiders in de Minahassa zoals Soemoeal „al het geld in hun eigen zak steken". President Soekarno heeft voorts gis teren, kort na zijn terugkeer van Ban doeng, een massabetoging voor het Mer- deka-paleis in Djakarta toegesproken. Voor de betoging hadden tienduizen den zich verzameld op het Bantengplein, vanwaar zij in gesloten gelederen naar het paleis marcheerden en voor de pre sident defileerden. Er waren groepen gevormd van arbeiders, oudstrijders, studenten, boeren en militairen. Meer dan de helft van de betogers waren communisten. Sommige groepen droegen communistische vlaggen met zich mee en brachten met gebalde vuist de com munistische groet. Soekarno sprak eerst met zachte, droevige stem, die uitzwol tot machtige woede-uitbarstingen, waarin de massa hem met wild geschreeuw bijviel. Soe karno maakte overigens een bezorgde en verwarde indruk. Nadat de laatste groep gepasseerd was, verklaarde Soekarno, die een blauw marine-uniform droeg, o.a., dat de Indonesiërs geen tweede centrale regering erkennen. „De rebellen ver raden onze onafhankelijkheid. Wij moeten de revolutionaire regering ver pletteren", aldus Soekarno.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1