Er zijn honderden doden gevallen bij strijd in en rond Pakan Baroe Twee K.L.M.-piloten op staande voet ontslagen WEERBERICHT hul. Marine beschoot Padang H. Walenkamp Zn Fa. D. KRET Zn. Vierduizend Slowaken in oorlos door Hlinka-fascisten vermoord If egens mededelingen aan de pers 97ste jaargang ZATERDAG 15 MAART 1958 No. 29392 DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ontscheepte troepen werden omsingeld Er zijn honderden doden gevallen bij de gevechten in Pakan Baroe, zo heeft de nieuwe minister van Arbeid in de revolutionaire regering, Soelaiman, gisteravond via Radio-Padang verklaard. Hij zei dat tot gisteren de burgeroorlog woedde in Pakan Baroe. Radio-Padang verklaarde dat de slag om Pakan Baroe nog voort duurde en dat twee schepen, dat met versterkingen van de centrale regering de Siak-rivier opvoeren, door vuur van bazooka's tot zinken werden gebracht. Volgens de radio waren er 150 doden en ernstig gewonden in de gevechten rond Pakan Baroe. Het zinken van de twee schepen in de Siak-rivier betekende, dat de luchtlandingstroepen van de centrale regering „omsingeld werden en in de val zaten", aldus Radio-Padang. Volgens Radio-Padang werden de twee schepen met versterkingen van de centrale regering tot zinken gebracht bij een poging tot ont scheping van troepen van drie marineschepen in Soengai Siak aan de oostkust van Sumatra. De troepen, die de wal bereikten, worden omsingeld, aldus de radio. Radio-Padang heeft voorts bekend gemaakt, dat verscheidene per sonen werden gewond en enige huizen werden vernield toen schepen van de Indonesische Marine gisteren Padang beschoten. Volgens Radio-Padang poogden de schepen de haven-installaties te vernielen. Kustbatterijen hadden de schepen verdreven, zo werd gezegd. Radio-Padang zwaar gestoord Tijdens de uitzending van Radio- Padang trad gisteravond zware sto ring op. Slechts anderhalf uur van de 5 uur durende avönduitzending kon men het station goed horen. Een woordvoerder van het departe ment voor telecommunicaties te Sin gapore zei dat de storing werd ver oorzaakt door een sterke zender op de frequentie waarop Padang normaal uitzendt. Aanval op Nederland Een zegsman van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de „Ne derlandse regering de opstand van Sjafroeddin heimelijk steunt". Enige Nederlandse ambassadeurs had den, zo zei hij, tijdens het hoogtepunt van de campagne om West-Irian in december j.l. een vertaalde versie doen rondgaan van Sjafroeddins open brief aan Soekarno. Het schijnt, dat de Ne derlanders „hun best doen de opstandige activiteit in Midden-Sumatra te helpen verbreiden". Hij haalde voorts een Nederlands weekblad aan, waarin, aldus de zegsman, werd verklaard: „Officiële inmenging zou schadelijk zijn, maar wij moeten van onze sympathie voor Padang geen geheim maken". Het was daarom niet verwonderlijk, zo vervolgde hij, dat Sjafroeddins afge zant in Europa, Makatita, de Neder landse regering zijn dank had overge bracht voor het opbrengen van de „Ka- simbar". Opheffing verboden luchtzone In Singapore is officieel bekendge maakt, dat de Indonesische regering toegestemd heeft de verboden zone voor elk luchtverkeer ten zuiden van Singa pore te wijzigen, teneinde de toegang tot het vliegveld van Singapore te ver gemakkelijken. De commerciële vliegtuigen uit Dja karta of naar Djakarta zullen echter toch een belangrijke omweg moeten blij ven maken, maar de Indonesische re gering heeft bekendgemaakt, dat zij hoopte in staat te zijn binnen enkele dagen het verbod op te heffen. De ver- Advertentie R.S. Stokvis rijwielen H A ARLEMMERSTR. 1 Overwegend zonnig Het weer in ons land blijft ook gedu rende het weekeinde onder invloed van de rug van hoge luchtdruk, zodat in de komende nacht opnieuw lichte vorst en plaatselijke mist wordt verwacht. Mor gen overdag overwegend zonnig. De neerslagkansen blijven gering. (Opgemaakt te 10 uur). 16 MAART Zon op: 6.54 uur ;onder: 18.45 uur Maan op: 4.56 uur; onder: 15.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.58 uur en 13.21 uur. Laagwater te 8.44 uur en 21.21 uur. (17/3 hoogwater te 1.49 en 14.06 uur, laagwater te 9.38 uur en 22.09 uur.) Advertentie LOOD0IETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (M mb Bijvoegsel. boden zone strekt zich uit tot 12.000 vier kante kilometer in het gebied van de Oostkust van Sumatra en van enige Indonesische eilanden ten zuiden van Singapore. Vluchtelingenstroom Volgens passagiers van het m.s. „Wel tevreden" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, dat gisteren in Singapore arriveerde, stromen vluchtelingen uit MiddenSumatra het gebied van de pro vincie Noord-Sumatra binnen. Een van de passagiers, een Neder landse planter, zeide dat de militaire autoriteiten in Noord-Sumatra de be volking goed onder controle hebben. Noord-Sumatra is trouw aan de Cen trale regering in Djakarta. Deze passa gier verklaarde voorts, dat de Neder landers in Noord-Sumatra niet slecht behandeld werden. Uitdagende houding De „Daily Telegraph" stelt vast dat de zwakheid van Indonesië het gevolg is van het wanbestuur, dat na het vertrek der Nederlanders werd gevoerd. Het blad wijst er verder op dat de re gering te Djakarta, indien zij erin zou slagen de opstandelingen te verslaan, „tegenover het buitenland waarschijn lijk een uitdagende houding zal aan nemen". „In feite is dit gisteren reeds geschied, toen de Indonesische vertegenwoordiger op de conferentie over het zeerecht, die thans te Genève wordt gehouden, voor alle eilanden van de Indonesische Archi pel het recht opeiste van territoriale wateren tot op 12 mijl uit de kust (het internationale recht kent slechts een drie-mylszone). „Dit is volkomen ontoelaatbaar. Hier maakt een uit het, niets verrezen, slecht bestuurde en half bankroete staat aan spraak op een voorrecht, dat tot nu toe geen enkele grote zeemogendheid heeft opgeëist. Noch de Britse regering, noch die van Singapore en Australië kunnen iets der gelijks aanvaarden," aldus de „Daily Telegraph". Soeliarrso volkomen veranderd Volgens radio-Boekit Tinggi heeft president Soekarno in 1955 geweigerd een kabinet onder leiding van dr. Ali Sastroamidjojo goed te keuren omdat hierin geen communisten waren opge nomen. Sindsdien heeft de president ge weigerd samen te werken met anti-com- I munistische politici. „Na zyn terugkeer uit Moskou, drie jaar geleden, is Soekarno volkomen ver anderd en hebben de communisten vrij spel aldus radio-Boekit Tinggi. Advertentie CBREESTP 173-TEL2533Z7 o Moordo.a. op 900 vrouwen en kinderen niet door Duitsersmoor door landgenoten In de Slowaakse hoofdstad Bratislava zal een proces worden gehouden tegen 42 voormalige Slowaakse fascisten, die verantwoordelijk worden gesteld voor het in de afgelopen oorlog vermoorden van bijna vierduizend Slowaakse verzetsstrij ders, aldus heeft de Tsjechoslowaakse minister van Binnenlandse Zaken Rudolf Barak gisteravond bekend gemaakt. Tot nu toe was aangenomen, dat deze verzetsstrijders door leden der Duitze bezettingsstrijdkrachten om het leven waren gebracht. Volgens Barak werden enkele der 42 beklaagden gearresteerd, na als „Westerse agenten" in het aanvankelijk door hen ontvluchte vaderland te zijn teruggekeerd. „De betrokkenen waren leden der „Hlinka-garde" (een semi-militaire organisatie, zo genoemd naar de uiterst rechtse Slowaakse leider Andrez Hlinka, die in 1938 is overleden). Wij hebben in Slowakije in 176 massagraven 3.723 lijken aange troffen, waaronder de stoffelijke overschotten van meer dan negenhonderd vrouwen en kinderen. Ook veertien Geallieerde krijgsgevangenen gedood Politieprefect in Parijs afgezet Minister van Binnenlandse Zaken mocht nog aanblijven (Van onze Parijse correspondent) Als eerste slachtoffer van de mani festaties van Parijse politic-agenten, die donderdagmiddag 3 uur lang regering en parlement praktisch opgesloten hielden in liet Palais Bourbon, is gisteren de prefect van de Seine Lahillonne, die nog maar enkele maanden in functie was, door de regering afgezet. Als zijn opvol ger is aangewezen de heer Papon, die vandaag zijn nieuwe functie al aanvaar den zal en tot gisteren prefect was van een der Algerijnse departementen. Intussen hebben in het bijzonder de socialisten, die een der voornaamst» regeringspartijen vormen, zich al afge vraagd, of uit dit hoogst ernstige inci dent. waarvoor extreem-rechtse cn fas cistische elementen in het nolitiekorp» aansprakelijk worden gesteld, niet ook de nodige politieke conseouenties getrok ken zouden moeten worden In antwoord op die vraag heeft de rechts-radicale minister van Binnen landse Zaken, Maurice Bourgès-Mau- noury, die als premier de voorganger was van Gaillard, gisteren voorgesteld zijn beschermeling Lahillonne op zijn aftocht te volgen. Dit aanbod heeft Gail lard. die op slag moeilijk een andere minister van Binnenlandse Zaken had kunnen vinden, echter van de hand menen te moeten wijzen. Of de premier, politiek gezien, er ver standig aan heeft gedaan Bourgès-Mau- noury, die als minister van Binnen landse Zaken tenslotte direct aanspra kelijk was voor de rebellie der politie ambtenaren, in zijn kabinet te hand haven, zal dinsdag kunnen blijken, wan neer de laatste Vertrouwenskwestie in het parlement in stemming wordt ge bracht. Voordien komen de belangrijkste regeringspartijen, de socialisten, de katholieke Volksrepublikeinen cn de conservatieve onafhankelijken, in con gressen bfjeen om hun houding verder te bepalen. In een paar dagen kan de stemming zich zeker nog aanmerkelijk wijzigen. Maar indien het parlement zich gisteren over het kabinet-Gaillard uit had moeten spreken, zou het lot van de premier zeker spoedig bezegeld zijn geweest Het door Sierk Schroder te Was senaar in opdracht van de minister van O., K. en W. geschilderde por tret van H.M. Koningin Juliana dat bestemd is voor de vergader zaal van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State legemegetinggelast Ledenvergadering beraadt zich vanavond arrestatie Soekarno Slechts na jaren volhardend onder zoek is gebleken, dat de vermoorden niet gedood werden door de Duitse be zettingsstrijdkrachten door door fascis tische Slowaakse landgenoten", aldus minister Barak, die ook nog mededeelde, dat zich onder de slachtoffers veertien geallieerde krijgsgevangenen Ame rikanen, Canadezen, Britten en Fransen hadden bevonden, die zich bij de Slowaakse verzetstrijders hadden aan gesloten. en zij n regering De tegenregering heeft een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen president Soekarno en de leden van zijn rege ring als oorlogsmisdadigers. Dit werd vrijdagavond door Sjafroeddin, de premier der tegenregering, via Radio- Padang medegedeeld. Luitenant-kolonel Achmah Hoessein, de chef staf van de revolutionaire rege ring, verklaarde, eveneens voor Radio- Padang, dat de bevolking van Midden Sumatra niet langer trouw aan Soekar no behoeft te zijn, als hoofd van de Staat. „De bevolking van Midden-Su matra wordt aangevallen en er is bloed gevloeid. Hiervoor moet door de rege ring van Soekarno verantwoording wor den afgelegd", aldus overste Hoessein. Op een volksbijeenkomst in Solok by Padang zei de premier van de revolutio naire regering, mr. Sjafroeddin: „Wij verklaren dat wy Soekarno niet meer erkennen als president van de Repu bliek en dat wy hem niet meer trouw zijn. Hij nodigde de bevolking uit Soe karno in het vervolg als „een gewoon mens" te beschouwen. Volgens Radio- Padang woonden ongeveer 20.000 men sen de bijeenkomst by. De directie van de KLM heeft gisteren op staande voet ontslag aangezegd aan de gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz in verband met de door hen don derdagnacht aan persvertegenwoordi gers gedane mededelingen. „Deze publieke gedane mededelingen omtrent de KLM waren van zodanige aard en strekking, dat het voortzetten van het dienstverband niet langer mo gelijk bleek*', zo omschreef de directie van de KLM de reden voor dit plotse linge ontslag. Vrywel onmiddellijk na het bekend worden van dit ontslag heeft het be stuur van de Vereniging van KLM- vliegers gisteravond besloten een bui tengewone algemene ledenvergadering uit te schrijven, welke vanavond in het Carltonhotel te Amsterdam wordt ge houden. In verband met het feit, dat deze byeenkomst op zo korte termijn moest worden uitgeschreven, werden oproepen voor deze vergadering per advertentie in de dagbladen geplaatst, telegrammen verzonden en andere vliegers telefonisch gewaarschuwd. De Nederlandse vlieger J. F. de Laat. uit Amsterdam werd gistermiddag om vijf uur voor een onderhoud bij de di rectie van de KLM geroepen. De president-directeur, de I. A. Aler. deed hem toen mededeling van het ont slag. dat op staande voet werd aange zegd. Gezagvoerder De Laat vloog op de midden-Atlantische route. Atjeli bij de opstandelingen De .Singapore Standard" heeft van daag gemeld, dat 150.000 soldaten in Atjeh opdracht hebben gekregen op alle troepen der centrale regering, die in Atjeh mochten landen, „te schieten of hen te doden". Dit zou zyn mede gedeeld door een der hoogste leiders uit dit gebied. Tevens meldde het blad, dat Atjeh op het punt staat zich by de opstan delingen van Midden-Sumatra aan te sluiten. Gisteravond is de bekende Ame rikaanse violist van Franse geboor te Zino Fr&ncescatti uit. Parijs in Amsterdam aangekomen voor het geven van een drietal concerten met hei ConcertgebouworkestDe vet~ maarde violist en zijn echtgenote ontvingen bij hun aankomst een bloemenhulde. Gezant in Vietnam Bij konninklijk besluit is mr. R. M. Neuerburg, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Manilla, tevens benoemd tot Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister in de republiek Vietnam. Dekkingspercentage 85 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 1958 f. 1090 mil joen (v.m. f. 1179 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 914 miljoen 'v.m. fé. 998 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 84 (v.m. 85). In verband met het feit, dat de voor zitter van de Vereniging van KLM-vlie gers, de heer W. F. Bellink, op het ogen blik in het buitenland vertoeft, neemt hij het voorzitterschap waar. De Engelsman Lionel Metz. woonach tig in Zwanenburg, is sedert 1947 bij de KLM in dienst. Hij is vroeger chef-vlie ger op de Djakartaroute geweest en se dert enige tijd vliegt hij op de Noord- Atlantische lijnen. De heer Metz is voor zitter van de „International Pilots As sociation" geweest en heeft onlangs deze functie neergelegd. De heer Metz was gisterochtend mei zijn dochtertje naar Londen gevlogen om daar een school voor haar te zoeken en kwam des avonds om tien uur op Schiphol terug. De heer Aler had op hem gewacht. In het vluchtproduktie- gebouw had het onderhoud tussen de president-directeur en gezagvoerder Metz plaats, in tegenwoordigheid van enkele andere leden van de directie. Beide gezagvoerders waren verbaasd, aldus onze informaties uit vliegerskrin- gen, over dit op staande voet gegeven ontslag. Men wenste zich van verder commentaar te onthouden, maar stipte wel aan. dat de donderdagnacht na af loop van de vliegersvergadering aan de journalisten verstrekte mededelingen niet door hen persoonlijk waren ver strekt, maar voor en namens de vereni ging. Zowel de heer De Laat als de heer Metz hebben geweigerd dit ontslag te aanvaarden, zy behouden zich alle rechten voor en zyn eventueel van plan de rechtmatigheid van dit ont slag tot in hoogste instantie te be twisten. De buitengewone algemene ledenver gadering zal zich op de eerste plaats bezighouden inet het ontslag van de heren De Laat en Metz en zich na der beraden over de verder te nemen stappen. Internationaal Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers heeft vannacht nog een telegram gezonden aan de IFALPA, de internationale federatie van vliegeror ganisaties, waarbij 23 nationale vereni gingen met in totaal 16.000 vliegers zijn aangesloten en die op het ogenblik te Bogota het jaarlijks congres houdt. In het telegram werd deze overkoepelende organisatie op de hoogte gebracht van het ontslag der beide KLM-gezagvoer- ders en de redenen, waarom dit ontslag werd gegeven. Tevens werd de heer W. F. Bellink. voorzitter van de Vereniging van KLM-vliegers. die het congres als gedelegeerde bijwoont, over de recente gebeurtenissen ingelicht. Minister Suurhoff heeft er inmiddels nog eens op gewezen, dat hij geen advies zal uitbrengen inzake het probleem over de salarissen der KLM-vliegers. hij zou slechts onderzoeken of deze salarissen een achterstand zouden hebben bij die van andere Europese luchtvaartmaat schappijen. De commissie, die door de minister is aangewezen om daarover rapport uit te brengen is echter nog niet met haar oordeel gereed gekomen. En op dat rapport moet de minister zijn advies baseren. Hy streeft naar een snelle af doening. maar een ultimatum kan hij zich uiteraard niet laten steller.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1