Blijft Von Brentano minister van Buitenlandse Zaken in Bonn? NEDERLAND NIET NAAR DE RONDE VAN ITALIË Beslissing in eerste klasse nog niet gevallen DONDERDAG 13 MAART 1958 Ontstemming over benoemingen zonder dat hij zijn partijgenoten had geraadpleegd (Van onze correspondent in West-Duitsland) De zetel van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken dr. Heinrich von Brentano is de laatste weken aan het wankelen geraakt. Hij heeft namelijk tal van tegenstanders in zqn eigen party, de CDU, gekregen, die het niet kannen verkroppen, dat hq, zonder hun te vragen, twee onder-staatssecretarissen in zfln ministerie heeft benoemd (van wie de een, dr. Dittmann, vroeger nota bene tot het laatste ogenblik toe door dik en dun Hitier heeft gesteund). Von Brentano, zo redeneren die partijgenoten (vooral in de CDU-fractie van de Bondsdag) had hen in ieder geval eerst moeten raadplegen. In Bonn worden nu de namen van twee vooraanstaande figuren uit de CDU genoemd, die er misschien voor in aanmerking komen op de ministersstoel van Von Brentano te worden neergezet: dat zijn de huidige minister van Verdediging Franz Josef Strauss en het lid van de Bondsdag Kiesinger. Maar Adenauer heeft toch ock bezwaren tegen Strauss Strauss, een stoere en dynamische sla_ gerszoon uit München, die pas 42 jaren telt. heeft vlug carrière gemaakt. Bij het samenstellen van Adenauers tweede ka binet ;n 1953 is hij minister zonder por tefeuille geweest. Daarna werd hij aan het hoofd van het kleine departementje voor a toom aan gelegenheden geplaatst, en toen Theodor Blank, de zondebok, die voor te veel zaken aansprakelijk werd gesteld, als minister van Verdediging voor een poos van het grote schouwto neel moest verdwijnen, is Strauss zijn opvolger geworden. Strauss is niet al leen een robuuste verschijning, maar ook een pientere man die de kunst verstaat zich bliksemsnel in een nieuwe taak in te werken en zich op de voorgrond weet te dringen om de buitenwereld (zowel binnen als buiten de grenzen van de bondsrepubliek) van zich te doen spre ken. Men hoort in Bonn wel eens scham- jy— d->t h'i twee stevige elle- Adverteutie Te overladen programma bogen heeft, waarmee hy uitstekend kan duwen. Van de 53-jarige Kiesinger, een van entree 1.50 de briljantste redenaars van de CDU in de Bondsdag (die dan ook vaak voor anderen de kastanjes uit het vuur moet halen) heette het een half jaar geleden, vlak na de verkiezingen, dat hy in plaats van minister te worden als ambassadeur van West-Duitsland naar de Ver. Staten zou worden gestuurd. Hij zit echter nog altijd zonder een hoge functie te hebben gekregen in de Bondsdag. watersport-tentoonstelling 7 t/m 16 maart 1958 IN HET RAI-GEBOUW AMSTERDAM Geopend van 10-17 u en van 19.30-22.30a. 's zondags uitsluitend van 10-18 u. Het is nu definitief: Nederland neemt dit jaar niet deel aan de Ron de van Italië. „Ik heb de Giro altijd als een trai ning voor de Tour de France be schouwd, vertelde ploegleider Kees Pellenaars ons. „maar nu we dit jaar met een volledige ploeg aan de Ron de van Spanje deelnemen en vlak voor de Tour met dezelfde jongens in de Ronde van Nederland rijdenzijn de zaken anders komen te liggen. De Ronde van Spanje wordt in de eerste helft van mei gereden en dat is nu dus een mooie gelegenheid om de renners, die voor de Tour-ploeg in aanmerking komen, te testen. In de Ronde van Italië wilde de organisa tie dezelfde renners hebben en aan gezien de praktijk leert, dat ze van n. U bet Bem Po;1 te r2e: Brif 983: nt« et I J rJE ï,- 1.50 12 VON BRENTANO uit de gratie? RECHTZAKEN Zeven koeien onder trein bij Bodegraven Landarbeider moest zich verantwoorden Ik dacht dat het pas kwart over zes was. maar het was al tien voor zeven", zei een 42-jarige landarbeider uit Bo degraven voor de Haagse politierech ter. Dit was een vergissing, die ern stige gevolgen had en bijna een trein ontsporing teweeg had gebracht. In die vroege morgen van 1 augustus 1957 had verdachte, zoals zo dikwijls, de 21 koeien van zqn baas uit de ene wei gedreven over het onbewaakte overpad van de spoorlijn Woerden Bodegraven naar de wei, die aan de andere kant van de spoorlijn ligt. Op het laatste moment zag hij, dat, ter wijl er nog een groot aantal koeien op de spoorbaan was. er een elektri sche trein snel naderde. Hij probeerde nog de koeien aan de kant te krijgen, maar het was te laat. Er werd een ware slachting aangericht. Zeven koeien waren op slag gedood, twee andere moesten later worden afge maakt. Her en der lagen de resten van het gedode vee. De conducteur had later gerappor teerd, dat de trein omhoog geschoten was, maar gelukkig weer in de rails was terecht gekomen. De treinbestuur der, die had gewaagd van een vreselijk schouwspel, had de koeien plotseling voor zijn treinstel gezien. Remmen baatte niet meer. Zijn elektrische loco motief was tweemaal omhoog geveerd, maar gelukkig was er geen ontsporing gevolgd .J ;enlijk ben ik een klein beetje in g :c ebleven", gaf de verdachte toe. i- i nad het vee los opgejaagd en deed c. i sinds 1953, meestal alleen. Hij v,t wanneer de trein moest passeren, r in had hij zich in de tijd vergist. was het wel gevaarlijk, dat i. heen deed, maar het was een ge- iiaeen sleur geworden", zei hij. Jw baas zal U ook wel niet vriende lijk hebben aangekeken want de schade v ie boer wordt geschat op f.7500. en. hij u a met verzekerd", merkte de rechter op. „Dat. is erg meegevallen. Hij Ik eft er niet veel van gezegd", ant woordde verdachte. Hq was nog bij die boer in dienst en nog steeds moet hij tie koeien over de spoorlijn drijven, maar nu meestal met twee man. Boer W. v. d. Stoel zal evenmin als de verdachte deze tia? gauw vergeten, evenmin als de in zittenden van de trein van Leiden naar Utrecht De Officier van Justitie vond dat alles nug betrekkelijk goed is afgelopen, zij het dan ook dat de zeven koeien op een brute manier zijn omgekomen. Hij vor derde f.50 boete of tien dagen en een maand hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. ,,Ik heb er niets aan toe te voegen", zei verdachte. Hü werd overeenkomstig de eis veroordeeld. Officier en verdachte deden daarna beiden afstand van hun ïecht op hoger beroep. Voorrecht van Hallstein Von Brentano heeft het als minister van Buitenlandse Zaken nooit bijzonder gemakkelijk gehad. Adenauer is een las. tig heer. Artikel 65 van de grondwet schrijft uitdrukkelijk voor, dat de Bondskanselier de koers van de te vol gen politiek vaststelt, en dat geldt na tuurlijk vooral voor de buitenlandse po. litiek. Toen Von Brentano in 1953 als minister aan het hoofd kwam van het departement van Buitenlandse Zaken (dat Adenauer eerst van het ontstaan van de Bondsrepubliek af zelf had ge leid). kreeg hij prof. Hallstein als staats secretaris onder, of liever gezegd naast zich. Want Hallstein, die de hele ont wikkeling van West-Duit sla nds buiten landse politiek had meegemaakt en in alle geheimen was ingewijd, behield nog altijd het recht, dat hij zo maar bij Adenauer mocht binnen lopen om be langrijke kwesties met hem te bespreken zonder dat hij daarvoor eerst zoals dat op andere departementen gebruike lijk was toestemming van zijn minis ter behoefde te vragen. Toen prof. Hall stein kort geleden verdween om voorzit ter van de commissie voor de Europese markt te worden, voelde Von Brentano zich opglucht. Hij geloofde nu wat zelf standiger te kunnen optreden. Men zegt in Bonn echter, dat Adenauer het hem kwalijk neemt, dat hij een ran Adenau ers favorieten, Herbert Blankenhorn. de huidige ambassadeur bij de NAVO. niet tot de tweede man in zijn ministerie, dus tot staatssecretaris, heeft benoemd. In politieke kringen is men ervan over tuigd, dat de eerzuchtige Franz Jozef Strauss erg veel voor het ministerschap van Buitenlandse Zaken voelt, maar toch is het. niet waarschijnlijk, dat Adenauer, die over deze aangelegenheid te heslissen heeft, Strauss als opvolger van Von Brentano wenst, want, wanneer puntje bij paaltje komt, is Von Brentano toch altijd nog veel soepeler dan de soms nogal eigenzinnige Strauss. Misschien verandert er om die reden niet veel en blijft Von Brentano toch nog minister van Buitenlandse Zaken. Feest om Opa Kip: 18 maart 107 jaar De Gsleense mijnramp Onderzoek is thans nog niet voltooid Het is minister Zijlstra op d t moment nog niet bekend, wanneer de inspec teur-generaal van de mijnen hem de resultaten zal kunnen voorleggen van het onderzoek, dat wordt ingesteld in verband met het noodlottig ongeval in de Staatsmijn Maurits. aldus heeft de bewindsman gisteren gezegd in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Tans. De minister zegde overigens toe, dat zodra het resultaat van het on derzoek bekend is, hij het ten spoedigste aan de Kamer zal mededelen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wfjk bij Heusden J. Smit te Groot-Ammers; te Haaften J Kooien, kand. te Delft. Aangenomen naar Em- men (toez.) A. Faber te Boxum. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-BeUerland K. Snoey te Dinteloord. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doesburg J. W. de Bruin te Zwaagwestelnde. Protestantse Kerken in de Oostzone in grote nood (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het ijzeren gordijn, dat Duitsland en Europa nu al zoveel jaren achtereen in twee delen heeft gesneden, heeft feite lijk ook een scheiding van de protes tantse kerkgemeenschappen in het Wes ten en het Oosten teweeg gebracht en daardoor grote schade aangericht. De vermaarde Duitse predikant dr. Martin Niemöller, voorzitter van de Evangelisch- Lutherse Kerk in Hessen en Nassau, heeft daarop een door circa tweehon derd kerkelijke dignitarissen bijgewoon de synode-vergadering te Frankfurt aan de Main op gewezen. Westelijk van de demarcatielijn wordt de invloed van de protestantse kerk door de sterkere macht van het rooms-katho- licisme verlamd, en aan de overzijde kunnen de protestantse kerken zich slechts met de uiterste moeite tegen de overmachtige druk van een anti-gods dienstige ideologie staande houden. De Evangelische Kerk had zich tot taak gesteld het Oosten en het Westen als een brede brug te verbinden, maar van die brug is in de loop der jaren niet veel meer dan een smalle loopplank overgebleven, waarover men haast niet meer van de ene naar de andere kant kan komen. De protestantse kerken achter het ijzeren gordqn lijden grote nood. Men brengt in het Westen weliswaar veel geld op om de geloofsgenoten in het rode oosten te helpen, maar het is te genwoordig bijna onmogelijk geworden die gelden naar de overkant te transfe reren. Per slot van rekening moeten de zware lasten daarginds toch hoofdzake lijk door de kerkgemeenschappen van het Oosten zelf worden gedragen. Dreischor op Schomven-Duiveland maakt zich op om feest te vieren, net hele bijna duizend zielen tellende dorp zal a.s. dinsdag de bloemetjes buiten zetten en dat alles omdat opa Jan Iiip dan 107 jaar wordt. Het feest zal 's middags om twee uur beginnen en du ren tot in de nacht, als Nederlands oudste mannelijke inwoner wel op bed zal liggen. Toch zal Opa Kip zelf ook in de feest vreugde delen. Hij zal 's middags in het dorpshuis een bijeenkomst van voor hem „jongeren" bijwonen, een middag voor de bejaarden van Dreischor. Dan zal hij herinneringen kunnen ophalen uit de tijd. toen op middelbare leeftijd was en die voor de beiaarden van het dorp ..die goeie ouwe tijd" is. De Oranje-Vereniging Dreischor orga niseert de verschillende festiviteiten. De bevolking van het dorp verheugt zich reeds op de 18e maart, die zo langza merhand een traditionele feestdag is ge worden, waarop zeer vele ingezetenen een vrij dag nemen. Nederlands Militair Elftal tegen Luxemburg Het Nederlands militair elftal, dat op woensdag .19 maart a.s. op „Houtrust" te Den Haag voor het toernooi om het internationaal militair kampioenschap tegen Luxemburg speelt, is als volgt samengesteld Doel: Van der Voort (RCH); achter: Koole (DOS) en Kraay (DOS); mid den: Kruiver <PSV), Slaats (Eindho ven) en Burgerhof (BW); voor: Oonk (Sp.cl. Enschede, aanvoerder), Swarts CAjax), Jansen (Stormvogels), Groot (Stormvogels) en Moulijn (Feijenoord). Tafeltenniscompetitie In de eerste klasse A van de afdeling Den Haag van de Ned. Tafeltennis Bond luidt de stand: ScyUa 2 14—24 VW 1 13—11 Sett 1 14—24 Burcht 1 14—7 Batsw. 3 14—29 DVS 1 14—7 DOS 4 14—18 Scylla 3 14—2 St. Hoog. 2 13—12 Op 22 maart a.s. wordt te Den Haag de 'belangrijke wedstrijd Sett 1Scylla 2 gespeeld. In deze ontmoeting zal wor den uitgemaakt welk van beide teams van de automatische promotie zal pro fiteren. de Giro toch altijd een ,Jclap" krij gen. voel ik er niets voor om na de Ronde van Nederland met een uitge wrongen ploeg naar Brussel te gaan. Bovendien komt er nog bij, dat het extra-sportieve merk. waarvoor wij in Italië zouden rijden en dat gere kend had op vier Nederlanders, met zijn reclame-budget in de war kwam toen het besluit viel, dat wij toch met een volledige ploeg van acht man konden komen. En tenslotte zijn we ook omtrent enkele andere condities met de organisatoren niet tot overeenstemming gekomen". Officieel is Nederland nog niet als deelnemer aan de Giro afgeschreven, maar in geen geval zullen op 18 mei Ne derlandse tour-kandidaten voor de Ita liaanse ronde starten. Pellenaars zal met zijn collega-ploeg leider Klaas Buchly overleggen welke renners aan de Ronde van de Dauphine, van 2 tot en met 8 juni, zullen deelne men. De ploeg voor de Dauphine zal on der leiding staan van Buchly. De Nederlandse equipe voor de Ronde van Spanje <30 april t.m. 15 mei) is nog niet volledig bekend Zeker is, dat Wim van Est, Daan de Groot. Michel Stolker. Frans Mahn. Jaap Kersten en Ab Gel dermans in de ..Vuelta" zullen rijden. Wout Wagtmans hoopt aan de wedstrijd Rome-Napels-Rome (30 april tot 6 mei) te kunnen deelnemen. Is dat niet het geval, dan zal hij in de Ronde van Spanje rijden. De ploeg zal worden aan gevuld met 3 of 4 jonge renners. Luxemburg heeft reeds de vier ren ners aangewezen, die samen met 8 Ne derlanders een ploeg voor de komende Tour de France zullen vormen. Het zijn: Charlie Gaul. Ernzer, Bolzan en Schmidt. In een overeenkomst tussen Pellenaars en Gaul. een overeenkomst, welke binnenkort door een contract zal worden bevestigd, is bepaald, dat alle prijzen welke door de leden van de ge mengde ploeg worden gewonnen, in een gemeenschappelijke pot zullen komen. De ploeg zal zonder kopman starten. Advertentie Kelly! Ja. dat is de naam van uw nieuwe plezierige gezel in het leven! Kelly. een nieuwe geunge siga ret van de beste tabak ken voor 95 cent! Kies Kelly! Puur voor uw genoegen! Sportsplinters Klaverjascompetitie De uitslagen van de voor de Federatie van Klaverjasverendgingen gespeelde competitiewedstrijden luiden: Afd. 1: T. en D—Zaalberg 159—162; APPKrantz 154—174; LBFSLF 1 162—166: MDSGr oord 149—175; Oosthoek—DSB 174—137. Afd 2: Pv.H.-T en D. 161—170: KNG 2Centrum 172168; Gr.oord 2 SLF 2 151—174; MDH—KNG 2 158— 181: MDS 2—Oosthoek 2 146—178. Afd. 3: Gr.oord 3-P vB 2 171—161: PEVEWEP-V.H. 2 170—129; Oosthoek 3—Gr.oord 3 161*2—176V6; Oosthoek 3— Menken 175^—159*4. Afd. 4: Gr.oord 4—Oosthoek 4 177V6 153*4GKL—DSB 4 164^—168*4; T. en D. 4—Krantz 3 1 69—178; PEVEWE 2— P.v.H. 3 174—139. De Belg Willy Vannitsen heeft gisteren zijn tweede achtereenvolgende étappe-zege behaald in de wegwedstrijd ParijsNice, de „koers naar de zon". Dinsdag triomfeerde hij te Vichy, woensdag te St.-Etienne, het eindpunt van de 149 km. lange, derde rit. De Italiaan Pietro Nascimbene bleef leider in de algemene rangschikking met een voorsprong van 20 seconden op Vannit sen, Derijcke. Debruyne, Fomara, diens landgenoot Accordi en Raphael Gemi- niani, die de tweede plaats delen De ere-divisieclub VW heeft gis teravond in het Goffert-stadion te Nij megen in een vriendschappelijke wed strijd een 31 zege behaald op Rot Weiss Essen. De doelpunten werden ge scoord door midvoor Teeuwen (2 x), linksbuiten Sleven en de Duitse links buiten Woske. Fortuna '54 uit Geleen heeft gister avond te Brussel een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen een combinatie van Union en Daring. De wedstrijd ein digde in een gelijk spel (1—1), nadat de Belgische combinatie bij de rust een 1—0 voorsprong had gehad. Voor de eerste divisie van de En gelse league zijn gisteravond de volgen de wedstrijden gespeeld: Tottenham HotspurBolton Wande rers 41; Birmingham CitySheffield Wednesday 1—0; West Bromwich Albion Leeds United 10. Het Nederlands jeugdelftal (1618 jaar), dat zich voorbereidt op het jeugd- toemooi van de Europese Voetbalunie, heeft gisteravond te Utrecht een oefen wedstrijd tegen Hercules gespeeld. De ontmoeting eindigde in een 8—0 zege voor de jeugdploeg. Om de Zilveren LD-Koning De voorzitter van de Leidse Schaakbond, ir. R. Venema, kon gisteravand, na beëindiging van de laatste ronde om het persoonlijk kampioenschap, geen prijzen in de eerste klasse uitreiken, want belde partijen die beslissend waren voor de titel, moesten worden afgebroken. Dat M. D. Etmans van mr. ir. J. Westra won, die in een gelijk staand eindspel een stuk weg gaf, ging bijna ongemerkt voorbij. Zowel R. D. Westra als Jerry Bey. was resp. tegen Schuss en Demmendal in een spannend gevecht gewikkeld. Bij sluitingstijd werden de afgebroken partijen aan een korte analyse onder worpen en de conclusie luidde, dat Westra Jr. en Bey de volle winst gaan behalen, al is remise niet uitgesloten! Westra belden 2 pnt.; 7. W. G Dem mendal 2 pnt. en 1 afgebr. party. Tweede klasse: 1. M. G. Segaar 4'.4 pnt.; 2. J. J. Piket 3*4 pnt.; 3. J. J. B. Braggaar 2*4 pnt.; 4. E. J. Kerkhoven 2 pnt.; 5. C. C. Berg 1^ pnt. en 6. J. Buis 1 punt. De Spanjaard Johnny Canga hield het ruim 36 uur uit op een draad, hoog in een circus. Hij ver beterde daarmede het wereldrecord Canga gebruikte een complete maaltijd op het slappe koord. Dat mag dan ook wel in 36 uur Pet af voor P.T.T. De Almelose P.T.T. heeft woorden van hulde ontvangen uit Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië. Zoals men zich wellicht zal herinneren, ontvingen de posterijen enige maan den geleden een brief uit Argentinië, geadresseerd aan „een lief klein meisje (met pop) op de fiets aan het ka naal". De P.T.T. kreeg het voor elkaar, het meisje op te sporen en de enve loppe met foto aan José Zandhuis (zo heette het meisje) te overhandigen. Dg afzender in Buenos Aires, de heer Adler, een Nederlander, heeft thans aan de directeur van het postkantoor te Al melo een brief geschreven, waarin hy zyn waardering betuigt voor de wqze, „waarop U het in uw organisatie ge stelde vertrouwen hebt waardig ge toond". „Toen ik de foto in een enve loppe stopte met het „rare" adres er op, lachte mijn vrouw mij uit, maar ik zei: de Nederlanse P.T.T. kan dat en doet dat. U en uw ploeg hebben een nieuw bewys geleverd van wat ons allen sedert onze schooldagen Is ingeprent, nl. dat niets onmogeiyk is voor wie zyn best doet. Dat heeft Nederland er bovenop geholpen en zal dat wel steeds weer doen. Ik kan U wel zeggen, dat ik hier, zelfs bestemd voor een kleinere plaats dan Almelo, het niet in mqn hoofd zou halen zulk een adres op een brief te zetten Voor U en de uwen mijn pet êil" aldus de heer Adler. Nieuwe Super Connies: namen grote Nederlanders Op 14 april zal de Lookheedfabriek te Rarbank (Californië) de eerste van de drie door de KLM bestelde Super Constellations L1049H afleveren, een week daarna is het tweede toestel van dit type gereed en het derde vliegtuig zal op 14 mei de hangar, kunnen ver laten. Telkenmale ongeveer een week later kunnen deze superconnies op de Amsterdamse luchthaven worden ver wacht. Het eerste toestel zal de registratie- lctters PH-LKL dragen en de naam voeren van de beroemde Rotterdamse humanist Desiderius Erasmus. De twee de superconstellation van het type L1049H heeft de registratieletters PH- LKM op de vleugels en de naam van de in Delft, geboren Nederlandse rechtsge leerde en staatsman Hugo de Groot op de romp»» die naar bekend is volkomen vertrouwd was niet een (boeken)kist. Tenslotte zal het derde vliegtuig de registratieletters PH-LKM en de naam van een andere grote Nederlander uit vroegere eeuwen krijgen, die van de Ne derlandse geneeskundige en hoogleraar te Leiden. Hermanus Boerhaave. Deze drie vliegtuigen zullen dit jaar in dienst worden gesteld. De L1049H is hetzelfde vliegtuig als de door de KLM in gebruik zijnde Lockheed L1049G. met dien verstande, dat in het nieuwe type tevens de nodige voorzieningen zoals snel uitneembare stoelen, versterkte vloeren, speciale deuren enz.i zijn ge troffen om de machine naar behoefte als passagiers- of als vrachtvliegtuig (na de zomerdrukte) te gebruiken, Het is zeker, dat na 1 mei de L1049H voor Cc extra goedkope klasse, de z.g. "Eco nomy-class" voor de vluchten o«*er de Noord-Atlantische Oceaan zal worden gebruikt met een indeling van 101 plaatsen. Schuss speelde tegen Westra jr. geen al te beste opening, kwam in de ver drukking en moest enkele pionnen geven. Daarna heeft hy echter fel van zich afgebeten en een eindspel bereikt waarin remise niet uitgesloten is. Demmendal speelde met zwart iets te passief, waardoor Bey positioneel voor deel behaalde. Door een pionoffer kon Bey de kwaliteit veroveren maar moest Demmendal een gevaariyke aanval op de damevleugel toestaan. Het terug offeren van de kwaliteit was niet goed gekozen, daar zwart door een verrassend torenoffer twee lichte stukken won Door een misrékening verloor hij een der raadsheren en staat in de afgebro ken partyen duideiyk minder. Wanneer Bey de stelling tot winst weet te voe ren, blyft hy kampioen van de LSB. Maandag a.s. worden beide onderbro ken partyen uitgespeeld. Door een verdiende remise wist M. G. Segaar het kampioenschap in de tweede klasse te behalen. J. J. Piket werd tweede, tervtql J. J. B. Braggaar, door een zege op J. Buis, beslag legde op de derde prys. De voorlopige eindstanden luiden: Eerste klasse: 1, 2. en 3. J. Bey, R. D. Westra en W. F. Schuss allen 3^4 pnt. en 1 afgebr. partij; 4. M. D. Etmans 214 pnt.; 5. en 6. W. Donker en mr. ir. J. Elizaveta Bijkova wereldkampioen e De Russische schaakster Elizaveta Bykova heeft de wereldtitel heroverd op Olga Rubtsova door een remise in de veertiende partij uit de tweekamp. De stand werd daardoor 8*45*^ in het voordeel van Bykova. De tweekamp wordt, nu een beslissing is bereikt, niet voortgezet. Er waren aanvankeiyk 16 partyen geprojecteerd Bykova werd in 1953 voor de eerste keer wereldkampioene door in een tweekamp de titelhoudster Lyudmila Rudenko met 8—6 te verslaan. In 1956 verloor zq de titel aan Rubtsova. Het bestuur van de Vespaclub Leiden heeft gisteravond de leden van ge noemde club een prettige avond bezorgd door het uitnodigen van de ln toeristen kringen zeer bekende heer Ditmars uit Oosterbeek, die een uiterst geslaagde causerie met kleurendia's hield naar aanleiding van diens tocht naar de Gross Glocher in Oostenryk Deze avond had tevens als doel om de vele berydsters en berqders van de Vespa-scooter bekend te maken met de Vespaclub Leiden. I Botwinnik won ook de derde partij Michael Botwinnik (zwart) heei't ook de derde party uit de tweekamp tegen titelhouder Smyslov om het wereldkam pioenschap-schaken gewonnen. By oe 67ste zet &af Smyslov zich gewonnen. De stand is nu 3—0 in het voordeel van de uitdager. De partij was na de 41ste zet van wit afgebroken. Het verdere verloop was: Wit (Smyslov) zwart (Botwinnik) 4 1Pf4h3 42 f2—f3 Ph3gl 43. f3—f4 Pgl—f3 44. a 3a4 Pf3—d4 45. Tc2d2 Pd4—15 46 a 4a 5 Lb6—e3 47. Td2d8 Le3—f2 48 b4b5 Kb7—c7 49. Td8g8 a6xb6 schaak 50. Kc4xb5 Lf2xg3 51. a 5a6 Le3—f2 52. Kb5a5 g7g6 53 Tg8—a8 Lf2—el schaak 54. Ka5—b5 Pf5—d6 --haak 55. Kb5a4 Pd6—c8 56. Ka4b5 Lel—f2 57. Kb5a5 Lf2—a7 58. Ka5b5 f7—f6 59. Kb5b4 e6—e5 60. f4xe5, f6xe5 61. Kb4c3 La 7b8 62. Kc3d3 Pc8b6 63. a 6a7 Pb6xa8 64. a7xb8 (pion promoveert) Kc7xb8 65 Kd3d4 Pa8b6 66. K®4xe6 Pb6b7 schaak Smyslov geeft op. Leidse Schaakbond De 2e klasse-wedstryd Daniël Note- boom—Warmond, die wy afsloten met. een voorlopige 43 stand, is tenslotte in een 6*43*4 overwinning voor de Noordwljkers geëindigd. De volgende uitslagen worden aan deze ontmoeting nog toegevoegd: J. Sleeboom (Noord- wyk)C. J Meskers i Warmond) 10, A Leenheer—W G A Kiiohlln *4H. H Meyer—A. van Bladel 1—0. Voor dezelfde afdeling won N.Z.H. met 64 van Katwijk 1.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9