Oók al aan Een onbepaalde wapenstilstand in strijd om verpakte geneesmiddelen Melkbeleid minister Vondeling wordt met vier moties bedreigd Minister Suurhoff vroeg tijd om amendementen te bestuderen Procureur Generaal Haags Hof oneens met ministerieel beleid kaas 97gte jaargang Donderdag 13 maart 1958 Derde blad no. 29390 Hevige kritiek uit Tweede Kamer Herziening van garantieprijs gevraagd (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe melkprijsbeleid van de nieuwe minister van Landbouw, dr. ir. A. Vondeling, is gisteravond in de Tweede Kamer aan hevige kritiek onderworpen. De nieuwe koers werd van verschillende kanten „verwerpelijk" genoemd en de minister werd bedreigd met vier moties, die zullen worden ingediend als hij vandaag geen bevredigend ant woord geeft. Produktiebeperking „Toezeggingen niet nagekomen" In de scherpste motie, die van de heer Den Hartog (VVD), wordt gezegd, dat de ombuiging van het beleid in de land bouw het vertrouwen in de regering ern stig zou sehokken, reden waarom de mi nister wordt uitgenodigd de door hem vastgestelde garantieprijs te herzien. Een gematigde motie van de heer Van Koe verden (KVP) vraagt de garantieprijs althans met 20 eent te verhogen in ver band met de toezeggende extra steun voor gestegen eigenaarslasten. Ook de communisten kwamen natuur lijk met een motie, die zij reeds hebben ingediend. Alleen de heren Vredeling (PvdA) en Lamberts (PvdA) verdedig den het beleid van minister Vondeling, die vanmiddag antwoordt. Voor het melkjaar 1957-1958 had het Landbouwschap op grond van kostprijs berekeningen de garantieprijs voor de melkproducenten vastgesteld willen zien op 29.80 gulden per 100 kg., maar minis ter Vondeling heeft er in totaal 95 cent afgedaan omdat hij niet meer, zoals de laatste jaren het geval was. van kost prijzen wil uitgaan, maar van het in komen van de boer. De bezwaren van de Kamerleden richt ten zich in de eerste plaats tegen de verlaging met 20 cent wegens de nog niet volledige verhoging van de pacht prijzen. Het vorig jaar is toegezegd, dat de boeren een hogere vergoeding zouden krijgen voor de gestegen kosten voor in standhouding en vernieuwing van de be drijfsgebouwen. Die extra steun zou wor den verleend door hogere garantieprijzen omdat als gevolg van de gedane toezeg ging de pachtprijzen zouden stijgen. Maar omdat technisch slechts een der de deel van de pachtprijzen in een jaar kan worden verhoogd, heeft minister Vondeling naar die verhouding de ga rantieprijs 20 cent lager gesteld. Wat in uitzicht is gesteld, wordt niet nagekomen, beschuldigde de heer Den Hartog (VVD). De minister houdt al leen rekening met pachters maar de ex tra steun is ook toegezegd voor eigen boeren. En de pachters, voor wie de ver hoging van de pachtprijs wel is inge gaan. worden ook gedupeerd. Daarom is de toegepaste methode verwerpelijk. Voor de A.R.-fractie, verklaarde de heer Biesheuvel, is dit besluit heslist on aanvaardbaar. Als minister in een ge mengd kabinet moet minister Vondeling zorgen, dat hij vertrouwen wekt bij de landbouwers en hjj moet niet alleen vertrouwen hebben in zichzelf. Te lage rente In de tweede plaats waren de bezwa ren uit de Kamer gericht op de verla ging met 15 cent. omdat minister Von deling niet wil uitgaan van een rente van 5 procent, maar van 4.5 procent. De minister weet toch wel, zei de heer Den Hartog. dat de meeste boeren werken met kredieten van de Boerenleenbanken en die berekenen thans een rente van vijf en driekwart procent. Wil de mi nister mij vertellen, waar geld geleend kan worden tegen 4.5 procent, vroeg de heer De Ruiter <CHU)? In de derde plaats had de Kamer be zwaren tegen de verlaging met 60 cent. omdat minister Vondeling meent, dat daan-oor vergoeding zal worden gevon den in hogere vleesprijzen. Dat is vol komen speculatief, zo werd geoordeeld. De bocht te krap Vrachtauto's kunnen soms door hun lengte en/of breedte de bocht niet nemen, zoals het wettelijk is voorge schreven, dus de bocht naar rechts van af de rechterzijde van de rijbaan ingaan en de bocht naar links vanaf het linker gedeelte van de rechter weghelft. ISOE BOCHT JOKRAP MT NIET BEHOORLIJK KAN WORDEN VOOR GESORTEERD, KIJK DAN OJBBE. GOED Bestuurders van lange en/of brede vrachtauto's zien zich soms genood zaakt om bu een bocht naar rechts van te voren naar links en bij een bocht naar links van te voren naar rechts uit te wijken. Deze manoeuvres, die van het normale gedrag afwijken, worden door het ach terop rijdend of tegemoet komend ver keer maar al te dikwijls niet verwacht, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat hieruit plotseling reacties van het overige verkeer voortvloeien om aan de onvoorzienbare omstandigheid het hoofd te kunnen bieden. De bestuurder van een vrachtauto dient zich van het ongewone van een dergelijk gedrag bewust te zijn en eerst dan tot de manoeuvre over te gaan. in dien het overige verkeer daardoor niet in gevaar wordt gebracht of kan worden gebracht. Vertrouw nooit op de richtingaan wijzer! Zeer ernstige bezwaren waren er ook tegen het voornemen van minister Von deling de garantie voor de melkprijs al leen toe te kennen voor een totale hoe veelheid melk. die niet groter is dan verleden jaar. Hij acht het bovendien niet uitgesloten, dat in volgende melk prijsjaren een verder gaande beperking nodig zal zijn. Door de te grote melk- prijsproduktie ontstaat een boterover- schot. waarvoor geen afzet is te vinden, al wordt een groot deel met enorm ver lies aan Engeland verkocht. Die plotselinge produktiebeperking midden in het melkseizcen vond de heer Den Hartog (VVD) niet juist en de heer Van der Weijden (KVP) vroeg de toe zegging van de minister, dat hij op kor te termijn een nota zal indienen over het structuurbeleid in de landbouw, in dit geval de toekomstige produktiebe perking. Anders zou hij door middel van een motie een uitspraak \an de Kamer vragen. Met de koppeling van de garan tieprijs aan de produktie. begint de rode haan te kraaien, zei de heer De Ruiter (CHU) tot de socialistische minister. Hij vond produktiebeperking verwerpelijk. Sommige boeren kunnen door bijzondere omstandigheden (slecht weer of ziekte Tegen verhoging luisterbijdrage De voorgestelde verhoging van de luisterbijdrage van f 12.tot f 15. stuit by het merendeel der leden van de vaste commissie voor onderwijs, kun sten en wetenschappen uit de Tweede Kamer op ernstige bezwaren, zo blijkt uit het voorlopig verslag dier commis sie over het wetsontwerp tot wijziging van het tijdelijk telegraaf-, telefoon- en radiobesluit. De in de toelichting ver strekte argumenten en cijfers hadden deze leden niet kunnen overtuigen van de noodzaak van deze verhoging. Eer der was het tegendeel het geval: zowel de breedvoerig uiteengezette praktische bezwaren, aan de verhoging verbonden, als de uitspraak, dat de wereldomroep principieel door de staat bekostigd be hoort te worden, vormen eigenlijk een doorgaand pleidooi om de voorgestelde verhoging te verwerpen. GEWICHTSGRENZEN VOOR BACONVARKENS VERRUIMD Om de produktie en daarmee de uit voer van bacon voldoende op gang te houden, heeft 'het Produktsohap voor Vee en Vlees besloten de maximumge- wiohtsgrens voor baconvarkens van 68 tot 72 kg. te verhogen. Dientengevolge kunnen met ingang van maandag 17 maart a.s. tot nader order varkens van 63 t.m. 72 kg. tot bacon worden verwerkt. onder het vee) een lage produktie heb ben gehad. Het geeft maar narigheid dit te moeten uitzoeken. In weerwil van ge leide economie heeft men toch het weer niet in de hand. Van het plan van minister Vondeling om volle melk zonder subsidie verkrijg baar te stellen, had niemand grote ver achtingen. De meeste sprekers zouden het beter hebben gevonden in het alge meen het vetgehalte van de melk te ver hogen tot 3 procent. Indien uitsluitend gesubsidieerde volle melk zou worden verkocht, waren we ineens van bet bo- teroverschot af. meende de heer De Rui ter, die een melange van margarine en boter uit de boze vond. De margarine- industrie voelt er trouwens niet voor. f De garnalenvisser Meindert de Haan uit Callantsoog vaart op het ogenblik geregeld met zijn motor- botter, de Callantsoog I" uit de haven van Den Helder de Noord zee op om daar ergens ..Broodjes" nikkellood op le vissen, waarvan hij er al voor een kapitaaltje heeft bin nengebracht. Hij werkt hierbij sa men met enige duikers, die uiter aard in de winst delen. Men neemt algemeen aan, dat het hier gaat om een deel van de lading van een gal joen. dat bij een schipbreuk, nu bij na twee eeuwen geleden, het nik kellood over boord heeft moeten zetten. Deze foto toont de heer P. de Haan, de geestelijke vader van deze berging en eigenaar van de Cal lantsoog 1" aan het liertje, waarmee men in Den Helder de broodjes uit het ruim haalt. Ontzouting van zeewater Proefinstallatie T.N.O. Ergens in de zwaaikom van de Sche- veningse vissershaven bevindt zich een grote waterslang, waardoor zeewater wordt gepom-pt naar een eenvoudig hou ten gebouwtje, dat enige tientallen me ters verder ligt- Dat zeewater wordt ge leid of gepompt via enkele reservoirs, een aantal buizen en door een 800-tal kamers van een dikte van één millime ter elk. welke kamers van plastic zijn vervaardigd en ook wel membranen of vliesvormige ïonenwisselaars worden genoemd. Als dat is geschied houdt men uit 3 kubieke meter zeewater lib ku bieke meter drinkwater over. Deze bescheiden inrichting is het prachtige resultaat van het speurwerk, dat door het technisch instituut T.N.O. werd verricht en waarvoor in vele lan den ter wereld thans zeer veel belang stelling bestaat. Tweede Kamerdebat voorlopig geschorst Verwarring (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer over de nieuwe geneesmiddelenwet is gisteren in een algemene verwarring geschorst, nadat de heer Bachg (KVP) nieuwe amendementen had ingediend met de strekking aan minister Suurhoff op te dragen een aparte wettelijke regeling te treffen voor de toekenning van de bevoegdheid vrije verpakte geneesmiddelen te verkopen, gepaard gaande met een beperkte overgangsregeling (uitstervingssysteem van ongediplomeerden). Minister Suurhoff had daarin geen zin, ook al niet omdat hij niet precies wist wat de meer derheid van de Kamer eigenlijk wil, want dat was niet duidelijk geworden. Bovendien vond hij het een bezwaar, dat geen geslissing wordt genomen want de kwestie zou opnieuw aan de orde komen wanneer die aparte wettelijke regeling, een soort drogistenwet, ter tafel ligt. Het zou inmiddels weer adressen regenen. Kamer en minister gijn nog niets tot elkaar gekomen, maar er is even wapenstilstand. lijke overgangsregeling inderhaast nauwkeurig uit te werken en daarom diende hij (na intrekking van zijn oor spronkelijk amendement) twee nieuwe amendementen in. Volgens het eerste zou in de nieuwe geneesmiddelenwet worden vastgelegd, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een wettelijke regeling moet treffen met eisen van vakbe kwaamheid en bedrijfsuitoefening voor degenen, die bevoegd zijn verpakte ge neesmiddelen te verkopen. Inmiddels zou. volgens het tweede amendement de rest van de wet reeds in werking kun nen treden, zodat wordt tegemoet ge komen aan de haast, die er is bij de modernisering van de oude wet van 1865. Tegen doorkruising van vestigingsbeleid Wie wel en wie niet vrije verpakte ge- neesmiddelen mag verkopen, be schouwt minister Suurhoff als een louter economisch belang, dat moet worden geregeld door de minister van Economische Zaken vla de vestigings- wet. en niet door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid in een wet, die betrekking heeft op de bescherming van de Volksgezondheid. De bedoeling van Economische Zaken i is de verkoop van verpakte geneesmid- delen alleen too te staan aan de bezit- j ters van het diploma drogist (dat kun nen dus ook kruideniers en andere win keliers zijn), maar niet aan winkeliers zonder diploma. Degenen, die nu al ja- j renlang drogisterij-artikelen verkopen zonder diploma, mogen dat blijven doen. maar zij zullen uitsterven. Dit systeem is uitgewerkt in de ontwerp vestigings- besluiten, waarover de Sociaal Econo- mische Raad nog advies moet uitbren gen. Uit het betoog van de heer Bachg had minister Suurhoff begrepen, dat de heer Bachg in de ontwerp vestigingsbe- sluiten nog gaatjes ziet voor onbevoeg den en dié gaatjes wil dichten. Maar is dat een taak van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid?, vroeg minister Suurhoff. Het zou neerkomen op een correctie van het vestigingsbe leid van de minister van Economische Zaken (die de verkoop van vrije ver pakte geneesmiddelen niet wil beperken tot de drogisten en het eigen drogisten- kartel reeds met moeite heeft doorbro ken). Nieuwe situatie Naar de mening van de heer Bachg (KVP) is het stellen van opleidingseisen en van vakbekwaamheid aan de ver kopers van verpakte geneesmiddelen, een taak van h"t departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Maar hij was wel bereid een beperkt uitster vingssysteem te aanvaarden in de geest van de vestigingsbesluiten. doch niet over de gehele linie voor allen, die thans reeds vrije geneesmiddelen verkopen. Hij zag echter geen kans een derge- (Advertentle) Wat moet er dan met de vestigings- besluiten van de minister van Econo mische Zaken gebeuren? riep minis ter Suurhoff bijna wanhopig uit. Het amendement gaat in zijn gevolgen misschien dwars door het kartelbeleid van minister Zijlstra. En hoe kan de wet in werking treden als niet vast staat wie er onder valt, had hij nog kunnen vragen ofschoon minister Suurhoff de indruk had kunnen krij gen. dat een groot groeiend deel van de Kamerleden achter hem was ko men te staan en hij een stemming had kunnen riskeren, wenste hij blijk baar zekerheid. Voor staatsrechtelijke kwesties, die met het amendement samenhangen, wilde hij contact opnemen met de mi nister van Justitie en voor de econo mische kanten met de minister van Economische Zaken. Hij wil blijkbaar met nog sterker argumenten komen en er eventueel minister Zijlstra bij halen. Gisteren zag hij er in ieder geval nog van af het amendement ..onaanvaard baar" te verklaren. Het debat was vaak verward geweest. Telkens bleek dat de Kamerleden el kaar niet goed hadden begrepen of dat oe minister en de staatssecretaris van Economische Zaken. dr. Veldkamp, de kamerleden (en omgekeerd) niet precies hadden begrepen. Voornamelijk was dat het gevolg van de onduidelijke uiteen zettingen van de heer Bachg. die er niet in slaagde te zeggen of in een amende ment te formuleren, wat hij bedoelde. Nadat de heer Peschar (P.v.d.A reeds had voorgesteld het debat enkele uren te schorsen om de nieuwe amendemen ten van de heer Bachg rustig te kunnen bestuderen, stelde minister Suurhoff tenslotte, hoewel hij het zeer jammer vond, een langere schorsing voor. Misschien, maar het valt zeer te be twijfelen, kan het debat volgende week worden voortgezet. Aan het ein de van deze week zou de kamer eigen lijk vier weken met paasvakantie gaan. Men wil natuurlijk volgende week toch wel bijeenkomen, maar de stenografen zijn dan verdeeld over vergaderingen in Straatsburg (Raad van Europa), de Eerste Kamer en de Tweede Kamer. Minister Suurhoff moet bovendien volgende week ook in de Eerste Kamer aanwezig zijn. De voortzetting van het debat hangt dus in de lucht. Boeren worden oud Lood uit zee gevist De kotter CG Callantsoog 1 van P. de Haan uit Callantsoog is niet de enige die voor dit plaatsje een paar loodgrijze stukken metaal van 80 kg. uit zee heeft opgevist. Ook visser de Wit uit Den Helder haalde er een paar in zijn netten naar boven. En ze zijn er zuinig mee geweest, ook met mededelingen daarover aan derden. Voor de concessie van Rijkswaterstaat was afgekomen liet men zich over de vondsten niet uit. Maar nu die conces sie is verleend aan de combinatie De Haan-Mosk. zo zegt men in Callantsoog. is de zwijgzaamheid verminderd, al laten de bergers, zelf zich niet over de resultaten uit. Op de vraag of de strandvonder van Callantsoog nog een vinger in de pap heeft zegt men: ..Neen. die staat er naast. Het is niet op het strand gevonden". En dat het geen tin maar lood is staat in Callantsoog vast. De bergers hebben het weer mee. Het is bijna wind stil en dat is nodig om te kunnen wer ken. Het wrak waaruit het lood afkomstig is moet minstens 200 jaar oud zijn. Men veronderstelt dat het schip in ballast heeft gevaren De staven liggen in tien meter diep water en tot nu toe zijn 14 i ton lood uit de baren naar boven ge bracht. Tegen een prijs van 70 cent per kg. Is dit nog een mooi daggeld. Inzake vervolging van dienstweigeraars Natuurlijk Een kaasgerecht! (een originele en zo lekkere oplossing van Uzo probleem!) (Van onze Haagse redactie) De Procureur-Generaal bij het Haags Gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft zich oneens verklaard met het ministerieel beleid inzake de vervolging van twee principiële dienstweigeraars, afkomstig uit Rotterdam en Gouda. In zijn requisitoir tegen twee Jehova's getuigen, wier gewetensbezwaren tegen de militaire dienst erkend waren gewor den. doch die vervolgens op dezelfde principiële gronden ook hadden gewei gerd de plaatsvervangende burger staatsdienst te vervullen, zei de Procu reur-Generaal: ,.Van de zijde van het ministerie heeft men mij er op attent gemaakt dat in dergelijke gevallen voortaan slechts voorwaardelijke straf fen geëist dienen te worden. Dit is een tussentijdse wijziging van gedragslijn, waarmee ik het persoonlijk in het geheel niet eens ben. Maar mijn positie vereist nu eenmaal dat ik met de ministeriële zienswijze rekening houd en daarom eis is dat deze beide verdachten zullen wor den veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden. Aldus de Procureur-Generaal, die eer der had gezegd: „Geen ordelijke staat kan dulden dat ieder burger voor zich de navolging van de wetten afhankelijk stelt van zijn geweten". De verdediger van de beide Jehova's getuigen, de Amsterdamse advocaat mr. L. G. van der Tas. bracht allereerst als juridisch argument naar voren dat zijn beide cliënten van alle rechtsvervolging dienen te worden ontslagen, omdat zij reeds terzake' van dienstweigering ver oordeeld zijn geworden en zij hun straf hebben uitgezeten. Doch daarna kregen zij wéér een oproep, waarop zij uiteraard wéér dienst weigerden. Toen werden zij ten tweede male vervolgd, volgens plei ter voor hetzelfde feit, hetgeen volgens de Nederlandse wet onmogelijk is. Verder wees pleiter erop dat de gewe tensbezwaren der Jehova's getuigen eer lijk gemeend zijn. Zij hebben de gelofte afgelegd al hun tijd in dienst van Jehova te stellen ter verkondiging van het Evangelie. Pleiter wees in dit verband o.m. op een uit spraak van Willem van Oranje, de Va der des Vaderlands, die gezegd heeft ..dat vorsten niet heersen mogen over het geweten". De Jehova's getuigen staan op het standpunt dat Gods op dracht bóven de wetten der mensen gaat. Uitspraak 26 maart. Bij K b. zhn prof. M. Duintjer te Am sterdam. prof. L O Wenckebach teNoord- Wykerhout en Jhr ir. P. F O. R Sicktnghe te 's-Gravenhage benoemd tot lid van de commissie van advies Inzake de restau ratie van het koninklijk paleis te Am sterdam. Aardappelpuree met kaas Van 2 kg aardappelen met melk en 50 gr. boter een mooie gladde puree maken. 150 gr. geraspte kaas erdoor mengen en de puree zo warm mogelijk opdienen óf in een vuurvaste schotel, be strooid met wat geraspte kaas, goudbruin laten worden Doe nóg meer met PUBLICATIE VAN HET NED ZUIVEliv.«EAU «IJSWIJK Ambtenarenstatus op Nieuw-Guinea gewenst Met het K L.M -toesel uit Biak kwam gisteravond mr. G. A. A. M Boot. voor zitter van de Algemene Roonu-Katho- lieke Ambtenarenvereniging «ARKAi. die op uitnodiging van de regionale af deling Nieuw Guinea een reis van vier weken langs verschillende plaatsen had gemaakt, op Schiphol teru2 In totaal zijn er op Ned Nieuw-Gui- nea 6000 ambtenaren, van welk aantal de helft uit Papoea's, die door het gou vernement zijn aangetrokken, bestaat Mr. Boot is na zyn tournee tot de conclusie gekomen, dat het verlenen van de status van Rijksambtenaar aan de in Ned. Nieuw-Guinea werkende ambtenaren redelijk mag worden ge noemd. Men moet de Nederland.-c amb tenaren zien als een korps van bijstand in de taak. welke, ons land heeft bij de vorming en de ontwikkeling van de autochtone bevolking. Mede met het 002 op de toekomst van Nieuw-Guinea acht mr. Boot. de verwerkelijking van dit de sideratum voor de ambtenaren, dir er thans werken, noodzakelijk. Blijkens een rapport van de Britse regering over het verband tussen doods oorzaak en beroep hebben mensen, die een vrij beroep uitoefenen en werkge vers de kleinste kans om oud te wor den. Ook onder hotel- en caféhouders is het sterftecijfer hoog Een der voor naamste doodsoorzaken is hier cirrho sis van de lever. Het rapport heeft betrekking op de mannen van twintig tot 64 jaar. die in de periode van 1949 tot en met 1953 in Engeland en Wales zijn gestorven Gewoonlijk wordt een hoog sterfte cijfer automatisch verbonden met een lage levensstandaard, aldus het rap port, doch men moet erkennen, dat een hoge levensstandaard zijn eigen geva ren heeft. Zelfmoorden komen het meest voor in de vrije beroepen en onder de onge schoolde arbeiders. Artsen, advocaten en predikanten zijn gevoelig voor hart kwalen. Er komen onder schrijvers en journalisten eveneens veel gevallen van zelfmoord en hartkwalen voor. Onder de havenarbeiders nam het aantal gevallen van long. en maagkan ker met dodelijke afloop toe. In deze groep is ook het sterftecijfer tengevol ge van tuberculose hoog. Boeren en landarbeiders worden over het algemeen oud. wat uiteraard bij een zo nauw contact met de natuur niet be hoeft te verwonderen. Buitenlandse literatuur in Polen dadelijk uitverkocht (Van onze Weense correspondent) Wat is de bestseller van deze maand? Hemingway's ..To whom tolls the bell" (Voor wie de klok luidt). Het duurde hoogstens tien minuten en toen warm alle tachtig exemplaren in mijn zaak verdwenen En hoe staat het met 'TArc de Triomphe" van Remarqup? on heeft -i misschien ook ..De mens leeft niet van brood alleen" van Doedinzcf? Leeft u dim op de maan? Deze boe ken lagen eigenlijk helemaal nn-t op oftze boekenplanken. Zij verhuisden zo uit de aangekomen pakketten naar de handen van m:in vaste klanten In de afgelopen week kreeg ik ook nog dc ..Vertellingen van Steinbeck". Wij weten allen, dat dc prijzen van boeken in dc laatste tijd sterk zijn ge stegen. Kopen de mensen nu minder boeken dan vroeger? Dat is mij niet bekend Wanneer het goede boeken, zijn. verdwijnen ze in een j aar uur en dan speelt de prijs geen rol Ik kon vaststellen dat men in dp laatste tijd meer boeken koopt dan twee of drie jaar geleden. Ja. de mens iceft niet vim brood al leen Aldus een gesprekje dat wij hadden met iemand uit Polen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5