Pakan Baroe door parachutisten bezet; Padang uit zee beschoten WEERBERICHT Vliegveld door tegenregering omsingeld?; er is felle strijd Fr anse regering kwam gisteren plotseling in moeilijkheden 97ste jaargang DONDERDAG 13 MAART 1958 No. 29390 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RedacUe 21W7 Hootdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per Kwartaal; t.2.55 per maand; t.0.59 per weet Telefoon Directie en Administratie. 25041. Redactie SOLEX bro H. Walenki Immigratie intellectuelen in de Ver. Staten In de periode van 1 juli 1952 tot 30 juni 1956 zijn bijna zestigduizend mensen, behorend tot de z.g. intel lectuele Deroepen, de Verenigde Staten binnengekomen om zich daar blijvend te vestigen. Dit was ruim zes procent van het totaal aantal immigranten in dat tijdvak. Tot die intellectuelen behoorden 9 245 ingenieurs en hogere technici, 3.231 beoefenaren der natuurweten schappen, 447 sociologen. 766 do centen en professoren, 6.101 onder wijzers, 573 juristen, 5.023 genees kundigen. 3.226 verpleegsters. 6.573 technici en 19.519 behorend tot di verse beroepen. Veertig procent van deze hoofdarbeiders waren uit Eu ropese landen afkomstig. Van die landen leverden Duitsland en Enge land de grootste contingenten, na melijk ruim 11 en 10 procent. De diverse Europese landen gaven het volgende beeld: Duitsland 6.890. Frankrijk 1.528. Griekenland 603, Ierland 1 375. Italië 1.737. Nederland 811, Oostenrijk 748. Engeland 6.406. Zweden 1.145, Zwitserland 1.442, overigen 1.851. Geen der Europese landen leverde echter een zo groot aantal immigranten in deze cate gorie als Canada, namelijk 15.933. delaars, resp. Murphy en Beeley, heb ben medegedeeld, dat zijn land slechts dan de onderhandelingen met Frankrijk wil hervatten, indien de Fransen de Tunesische soevereiniteit over Bizerta erkennen en zich bereid verklaren de basis daar te ontruimen, aldus werd gisteren in gewoonlijk goed ingelichte kringen in Tunis vernomen. Als dit ge beurd is, zal Bourguiba kunnen instem men met het bespreken van een tijd schema voor het samentrekken van i Franse troepen in Bizerta en van de terugtrekking van deze troepen. Ook zal dan kunnen worden gesproken overeen neutraal beheer van de Franse militaire vliegvelden in het zuiden van Tunesië en over de kwestie van de grens tussen Tunesië en Algerije, zo zei men in be doelde kringen in Tunis. 1 In Tunesische kringen betoont men I enig ongeduld over hetgeen beschouwd I wordt als het „langzame verloop der besprekingen van Beeley en Murphy". President Bourguiba zou de Britse en de Amerikaanse diplomaat hebben ver- I zocht hun opdracht zo spoedig mogelijk te voltooien. Poolse regering gaat grond terugverkopen can boeren De Poolse minister van Landbouw. Ed ward Ochab. heeft gisteren in het par lement verklaard, dat de regering van plan is verscheidene honderdduizenden hectaren land terug te verkopen aan boeren, omdat zij niet voldoende geld beschikbaar kan stellen om een goede bewerking van de staatsgronden te ver zekeren. Het zou in het belang van het socialis me zijn 4eze grond in handen van de staat te houden, maar dan op voorwaar de, dat de staat er geld in steekt en de grond op een goede wijze bebouwt, al dus Ochab. Hiervoor zijn echter honder den miljoenen guldens nodig voor ge bouwen, machines en verbetering van de grond. De staat heeft dit geld niet en zal het in de komende jaren ook niet krij gen. De grond zal kunnen worden gekocht door arbeiders van staatsboerderijen, ge- rtpatrieerden uit de Sovjet-Unie en klei ne boeren, die hun grondbezit willen uit breiden, aldus Ochabs verklaring in het parlement. Illusies verzwakken het Westelijk verzet Waarschuwing van Dulles ep ZOAVO-conferentie De raad van ministers van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) heeft de secretaris-generaal gemachtigd in contact te treden met zijn collega's van andere collectieve vei ligheidsorganisaties der vrije wereld (d« NAVO en de MOVO oftewel het Ver drag van Bagdad). In een slotcommu niqué van de driedaagse conferentie wordt o.m. gezegd, dat het contact tus sen de ZOAVO en niet-aangesloten lan den in vele opzichten nuttig is geweest. Volgens conferentiekringen zouden alle acht leden-landen van de ZOAVO de Indonesische aanspraken tot uitbreiding van de territoriale wateren van drie tot twaalf mijl hebben verworpen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft uit voerig gesproken over een mogelijke top conferentie. Hij verklaarde, dat de Sov jet-Unie slechts propaganda wil maken en geen serieuze onderhandelingen over de hangende problemen wenst. Dulles verklaarde voorts, dat een topconferentie de zaak van de vrijheid veel schade kan berokkenen als ze de illusie geeft, dat er een regeling tot stand is gekomen, terwijl er in feite niets is gebeurd. Als de ontspanning al leen maar denkbeeldig is, zullen de de mocratische volkeren de inspanning niet meer steunen, die nodig is voor hun defensie en die van hun hondgenoten, Dulles. Maar dedictaturen, die niet door de volkswil worden beïnvloed, kunnen tegelijkertijd verder gaan met de opbouw van hun offensieve kracht en hun ge heime plannen ten uitvoer brengen, tot dat zij militair sterk genoeg zijn om niets vermoedende en onbeschermde vrije volkeren aan te grijpen, zo besloot Dulles. Weerzien na 51 jaar Moeder en zoon De heer J. Grupstra, een 54-jarige oliehandelaar, is de gelukkigste man van Drachten, want voor het eerst in 51 jaar heeft hij zijn moeder, die hij reeds lang dood waande, teruggeizen. De heer Jan Grupstra kwam in 1907 als jongetje van 3 jaar met zijn uit Drachten afkomstige vader, die er een diensttijd van 12 jaar als koloniaal op had zitten, uit Sumatra naar Nederland. Zijn moeder, een negerin, die haar zoontje dolgraag bij zich had willen houden, bleef wanhopig achter. Toen de heer Grupstra opgegroeid was deed hij steeds hardnekkig pogingen om naar moeder terug te keren, maar steeds te vergeefs. Wel slaagde hij er in. het adres van de op Sumatra achtergebleven vrouw gewaar te worden en sinds 1934 werden er geregeld brieven over en weer en foto's gestuurd. Tijdens de Duitse en Japanse bezetting werd uiteraard elk contact verbroken. En toen nadien enkele brieven onbestelbaar terugkwamen, verloor de heer Grupstra de hoop, zijn moeder nog ooit terug te zien. Dezer dagen ontving hy echter de onverwachte en verheugende tijding, dat de thans 81-jarige vrouw gezond en wel naar Nederland is gekomen, als gevolg van het uitwijzingsbesluit van de Indo nesische regering. In Geertruidenberg, waar de bejaarde dame thans verblijf houdt, heeft hij haar opgezocht. De oude vrouw herkende haar zoon direct. „Je loopt precies als je vader," zei ze. Deze zomer, als de weersomstandigheden gunstig zijn, hoopt zij haar zoon in Drachten een tegenbezoek te kunnen brengen. Aan beide kanten thans tientallen doden? De centrale Indonesische regering heeft officieel gemeld, dat val schermtroepen de stad Pakan Baroe en het daarbij gelegen vliegveld in het oostelijk deel van Midden-Sumatra hebben veroverd. Alleen de rivier de Siak scheidt het vliegveld van het olieveld van de Caltex, waar een Amerikaanse gemeenschap werkt. Tevoren had Radio- Padang verklaard, dat militairen van de tegenregering de eerste 300 parachutisten, die met 20 Dakota's waren aangevoerd, hadden omsin geld. Volgens de eerste berichten van de zijde der opstandelingen zouden er aan weerskanten tientallen militairen zijn gesneuveld. Hier aan werd toegevoegd, dat de „felle strijd" voortduurde. De korvet „Radjawali" van de Indonesische marine heeft gister avond Padang, de zetel van de tegenregering op Sumatra, beschoten, nadat de commandant van de stad een ultimatum om zich aan boord van het vaartuig te begeven, had afgewezen. Dit is meegedeeld door Radio-Padang. De „Radjawali" trok zich terug, nadat de kustbatterijen van de opstandelingen het vuur hadden beantwoord. Over eventuele schade tengevolge van de beschieting werd niets gezegd. Bevolking naar de bergen? In Den Haag verklaarde een Indone sische woordvoerder dat zijn regering niet wilde, dat de strijd een oorlog zou worden. De bevelhebber, brigade-gene raal Djatikoesomo, had opdracht ge kregen, de verliezen aan weerskanten zo gering mogelijk te houden. De opzet van de actie was „het gebied onder de macht van de revolutionaire regering te zuiveren". Als de parachutisten inderdaad zou den zijn omsingeld, zouden zij niets kunnen uitrichten, terwijl de dichtstbij zijnde Indonesische troepen zich 200 km. oostelijker aan de kust bevinden. Als zij echter het vliegveld voor ge bruik gereed kunnen maken, krijgen de regeringstroepen de kans versterkingen aan te voeren, waarmee zij langs be hoorlijke wegen rechtstreeks naar Pa dang en Boekittinggi, twee centra van de opstandige beweging, kunnen opruk ken. Volgens een communique van de Indonesische regering hebben val schermtroepen en gevechtsgroepen van de luchtmacht aan de landing deelgenomen. De militairen stonden onder leiding van kolonel Wirgadi- nata. De Mustang-jagers en de bom menwerpers, die een „paraplu" boven het betrokken gebied vormden, keer den alle behouden op hun bases te rug. Een vertegenwoordiger van de Caltex, die gisteren van het Caltexterrein bij Pakan Bai-oe in Singapore is terugge keerd, deelde mede. dat de Indonesische bevolking op dit olieterrein haar bezit tingen bijeen pakt en naar de bergen trekt. Zij had de aanval reeds een paar weken lang verwacht. Ook de winkeliers brachten hun goederen naar veiliger oorden over. De vertegenwoordiger zeide niet te weten of Soengei Pakning al door de regeringstroepen is bezet, doch hij verklaarde dat als zij eenmaal de Siak-rivier hebben bereikt, hun pro- lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Soekarno: Indonesië ondergaat beproeving President Soekamo heeft giste ren verklaard, dat „Indonesië thans een beproeving ondergaat". „Hier van moeten wij allen de last dra gen", zeide hij, „niet alleen de re gering en de president, maar de gehele Indonesische natie". Soekarno, die een inspectiereis van zes dagen maakt langs mili taire installaties op Java, Zuid- Celebes en Bali, is gisteren in Makassar aangekomen. Hij deed een beroep op de bevolking „De be proeving met krachtige vastbera denheid te doorstaan" en legde er de nadruk op, dat de beproeving zwaar is, doch dat nog geen land zonder dergelijke zwarè beproe vingen groot is geworden. Hij ver klaarde voorts, dat de Indonesische Republiek niet was uitgeroepen voor het een of andere gebied, maar voor het gehele Indonesische volk. Hij sprak niet in directe be woordingen over de acties van de regeringstroepen in Midden-Suma- tra. jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllim' De regering zou boodschappen heb ben gekregen van verscheidene groe peringen en organisaties om „tot de laatste man te vechten". Djoeanda ontmoette Sultan Premier Djoeanda heeft gisteren in Djakarta besprekingen gevoerd met de sultan van Djokjakarta, die door de opstandelingen op Sumatra is genoemd als een aanvaardbare figuur nieuwe Indonesische regering. Djoeanda voerde ook besprekingen met de opperbevelhebbers van de Indo nesische luchtmacht en de Indonesische marine. Na de bespreking tussen de premier en de Sultan werd geen ver klaring uitgegeven. Ook de sultan wilde na de bespreking niets zeggen. Hij heeft Drie K.P.M.-schepen aangehouden (Special.1 berichtgeving) Naar wij van de Marine Voorlichtings dienst vernemen zijn in de Indonesische wateren drie KFM-schcpen door de Ne derlandse marine aangehouden. Zij wor den opgebracht naar Nieuw-Guinea. Amerika houwt huizen Ier bestrijding van de werkloosheid De Amerikaanse Senaat heett gisteren een wetsontwero aanvaard, dat voorziet in het uittrekken van een bedrag van 1.850,000.000 dollar voor de uitvoering van een woningbouwprogramma, dat mede werd opgezet om 600.000 werkloze Amerikanen w«cr aan het werk te hel pen Hat ontwerp voorziet ook in het be schikbaar stellen van gelden voor hy potheekverlening en voor het verhogen van de rente on binnenlandse leningen. De Amerikaanse minister van Fman- ciën, Robert B. Anderson, heeft giste ren na een conferentie met president Eisenhower, waaraan ook andere hoog geplaatste economische functionarissen ceelnamen, bekendgemaakt, dat een be slissing over mogelijke belastingverla gingen ter bestrijding van de economi sche teruggang in de Ver. St. eerst zal worden genomen nadat zal zijn vastge steld, welke uitwerking de maatregelen hebben, die thans worden genomen om het economische leven te stimuleren. Naar hij zei, is er dus in de onmid dellijke toekomst geen beslissing ten aanzien van deze kwestie te verwachten. Na deze bekendmaking van de minis- bleem betrekkelijk eenvoudig zou zijn. j gezwegen sedert hij uit de V.S. in zijn Die rivier is over een afstand van land is teruggekeerd, meer dan 100 kilometer bevaarbaar, j en als zjj eenmaal zover zouden zijn gekomen, is nog maar een betrekkelijk i korte mars nodig om de rebellencentra Padang en Boekit Tinggl te bereiken. een ter van Financiën werd door het Witte Huis medegedeeld, dat president Eisen hower het Congres zal verzoeken nog bijna 85 miljoen dollar uit te trekken voor bespoediging van de uitvoering van openbare werken. De volgende stap on der de plannen van de president tot be strijding van de recessie zal een verzoek om nog 125 miljoen dollar voor hetzelfde doel zijn. Dit verzoek zal aan het einde van deze week worden gedaan. i vertegenwoordiger van de Caltex mee, dat op de basis Roembai Een deelde mee, dat op van de maatschappij nabij Pakan Baroe alles in orde is. Hij had een telefoonge sprek met de Amerikanen daar gehad. Hij voegde hieraan toe, dat de maat schappij niet van plan was het perso neel van Roembai te evacueren. Zoals bekend is vorige week het olieveld daar op verzoek van de Centrale regering gesloten. Soekarno wordt niet meer erkend Volgens berichten van. de Caltex-zen der te Roembai. die door een radio amateur te Singapore zijn opgevangen, hebben de Indonesische troepen vracht auto's van de maatschappij gevorderd. Later meldde de zender, dat alles rustig was en iedereen ongedeerd. Het perso neel had het onderhoudswerk hervat. De minister van Binnenlandse Zaken van de tegenregering, kolonel Djani- bek, verklaarde in een radiorede, dat de aanval op Pakan Baroe automa tisch betekent, dat Midden-Sumatra Soekarno niet meer erkent als staats hoofd. Hij deed een beroep op Zuid en Noord-Sumatra en op West-Java om zich bij het tegenbewind aan te sluiten. Volgens hem had de regering in Padang de toestand in Pakan Baroe „goed in de hand". Men had kunnen verhinderen, dat met vlieg tuigen versterkingen voor de rege ringstroepen werden aangevoerd. De parachutisten zouden zich moeten overgeven of sterven, doordat Dja karta geen versterkingen kon sturen. Beroep op bevolking In een boodschap van majoor Shafie, militair commandant van het gebied waartoe Pakan Baroe behoort, die via j Radio-Padang werd uitgezonden, werd een beroep op de bevolking gedaan stand te houden en te vechten. „Het ogenblik is gekomen ons leven te offeren voor een rechtvaardige zaak en geweld t,e gebruiken om geweld te bestrijden". Hij zei dat de aanval van de troepen van Soekarno op Midden-Sumatra het sein hebben gegeven tot burgeroorlog. Voorts maakte Radio-Padang bekend dat vandaag in Solok een volksbijeen komst zal worden gehouden. Kolonel Hoessein en de minister van defensie van de tegenregering. Boerhanoeddin Harahap, zouden het woord voeren. Oliemaatschappijen onder toezicht De Perboem. de communistische vak bond van arbeiders in de olie-industrie, heeft in een resolutie, gericht tot de regering, verzocht om de buitenlandse oliemaatschappijen onder toezicht te stellen van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, het leger en het personeel, teneinde „de produktie en bespoediging van de indo- nesianisatie van de Koninklijke Shell te verzekeren". Revolutionaire leiders bijeen Volgens radio-Padang zijn gister avond de leiders van de revolutionaire regering in hun „geheime hoofdkwar tier in de bergen" hgecn gekomen om de toestand te bespreken. Premier Gaillard vond het verstandig de vertrouwenskwestie weer eens te stellen Spookbeeld van De Gaulle waart dreigend rond (Van,onze Parijse correspondent). De Franse premier Felix Gaillard is gisteren plotseling weer eens in ernstige moeilijkheden gekomen, tijdens de voortgezette debatten over de grond wetsherziening, waarover de Franse re gering nu al vele weken touw trekt met het parlement. Gaillard (Felix Gaillard, d.i. de gelukkige!) vond het verstandi ger de vertrouwenskwestie maar weer eens te stellen. Vanwege de verschillen de partijcongressen, die dezer dagen op het programma staan, zal er pas dins dag a s. kunnen worden gestemd. Nadat de premier de vorige dag juist bescheiden reden had de uiteindelijke bestemming van zijn grondwetsherzie ning niet al te somber in te zien. begon gistermiddag de wind opeens uit een heel andere hoek te waaien. De Gaul listische fractieleider Trimoulet kwam volslagen onverwacht en in afwezigheid van de premier met een voorste] voor de dag om de hantering van de ver trouwenskwestie door de regeringschefs I aanzienlijk te beperken. Dit voorstel I druiste zo regelrecht in tegen de bedoe lingen van de herziening van de hui dige constitutie (die juist gericht is op 1 een versterking van de uitvoerende macht), maar juist om die reden werd het door een meei'derheid van 281 leden: communisten. Gaullisten en con servatieven, dan ook aangenomen. De tegenstemmers waren 210 in getal. Ijlings werd premier Felix Gaillard gewaarschuwd die, na een geïmprovi seerde ministerraad, besloot zijn voort bestaan op het spel te zetten in de hoop het amendement zo weer ongedaan te k min en maken. Voor de regering is het een geluk bij dit ongeluk, dat de parlementariërs nog een dag of vijf tijd hebben om de con sequenties van een nieuwe crisis te overwegen. Gaillard, die door zijn collega's overi gens al wel weer lang genoeg in het Palais Matignon, de regeringszetel, werd gezien, heeft nu gelegenheid het spook beeld ten tonele te voeren van een terugkerende generaal De Gaulle, van wie het parlement zeker nog minder moet hebben Tot zover onze Parijse correspondent. Bourguiba staat op ontruiming Bizerta President Bourguiba van Tunesië zou aan de Amerikaanse en Bi-itse bemid- Hij voegde hieraan toe dat in geheel Midden-Sumatra vrijwilligerseenheden worden gevormd om tegen de troepen van de Centrale regering te strijden. i Advertentie Lichte dooi De Bilt verwacht tot morgenavond: In de noordoostelijke helft van het land aanvankelijk sneeuw. Overigens veranderlijke bewolking met morgen later op de dag in het zuiden van het land enige regen. Langzame stijging van temperatuur, maar vannacht in de noordelijke pro vincies nog temperaturen om het vries punt. Overwegend matige wind uit uit eenlopende richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 MAART Zon op: 6.59 uur; onder: 18.41 uur. Maan op: 3.49 uur; onder: 12.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 10 42 en 23.36 uur. Laagwater te 5.41 en 18 39 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vermoedelijk denkend aan de leus met melk meer mans" dronk minister Vondeling gisteravond in Den Haag een pittig glas melk al- vorens zich te begeven in de debat-1 ten over de melknota. welke in de T weede Kamer werden gehouden. Voor het verslag van deze debat ten zie men elders in dit blad. In de finale van het internationale i houden, heef: de Franse zanger leroverd. Hij behaalde 27 punten. Eurovisie Song Festival 1958. wel- André Claveau met het liedje 'De- Deze foto toont Claveau in actie, ke gisteravond te Hilversum is ge-1 hors mon amour" de eerste plaats I

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1