Raad van Wassenaar stelde de rekeningen 1956 voorlopig vast DONDERDAG 13 14 A ART 1958 Makatita verklaart: „Djakarta loopt volkomen vast" Het Westen werkt aan eigen ondergang, wanneer liet de opstandelingen niet steunt (Van onze Londense correspondent) De heer A. P. Makatita, de diplomatieke vertegenwoordiger van de Padang- regering in Londen, met wie wij vandaag een onderhoud hadden, is optimistisch over de gang van zaken op Sumatra en in de rest van Indonesië. Volgens hem staat praktisch de gehele Archipel aan de zyde van Padang en brokkelt het gezag van Djakarta hoe langer hoe meer af. Over de militaire ope raties op Sumatra maakte hy zich op het ogenblik niet bezorgd, al zal de strijd volgens hem zeker drie maanden en misschien zelf twee jaar duren. Wel is de heer Makatita echter be zorgd over de houding van het Westen, dat passief blijft toezien hoe Padang de kastanjes uit het vuur haalt in de strijd van Indonesië tegen communistische in terventie. De heer Makatita gelooft, dat he bombardement van Padang niet is uitgevoerd door Indonesische piloten. Onder de ogen van de westelijke diplo matieke vertegenwoordigers in Djakarta hebben zich minstens 80 Russische en Chinese piloten en instructeurs in de hoofdstad genesteld. Het bezoek van Soekarno aan Nasser heeft tot resultaat gehad, dat op het ogenblik Indonesische piloten in Egypte worden opgeleid. Opdringend communisme Makatita laat zich bitter uit over het Westen, dat de Padang-regering, die nu de feitelijke en echte regering is, in de steek heeft gelaten. Het is volgens hem anaanvaardbaar, dat het Westen zich in Indonesië niet durft te verweren tegen het opdringende communistische blok. „Daarmee werkt het aan zyn eigen on dergang", aldus Makatita. Hij beschuldigt het Nederlandse be drijfsleven, dat het door zijn kortzich tigheid zeven jaar lang Soekarno. en daarmee het communisme, heeft gefi nancierd. Nederland heeft op het ver keerde paard gewed. Het kritieke ogen blik voor het Westen om in te grijpen is aangebroken. Laat men dit achter wege, dan zal men er later op een min der gunstig tijdstip noodgedwongen toch toe over moeten gaan. Elke aarzeling op dit moment betekent méér voorberei dingstijd voor het communisme. De heer Makatita verlangt weliswaar geen mili taire interventie van het Westen in In donesië, maar wel actieve steun Deze zal in de eerste plaats moeten bestaan in een concentratie van Westelijke oorlogs schepen aan de toegangswegen tot Indo nesië, in de eerste plaats in Singapore en de Straat van Makassar. Het Westen zal zijn eigen handelsschepen tegen het pi raten-optreden van Djakarta moeten beschermen. Want alleen op deze manier zal de handel kunnen blijven functioneren. Erken Padang de facto Het Westen zal ook zo spoedig moge lijk de Padang-regering de facto moeten erkennen. Dit gebeurde ook tijdens de opstand in Spanje, toen Nederland een van de eerste landen was om de Franco- regering in feite te erkennen. Verschil lende landen erkenden toen beide rege ringen. Natuurlijk willen wij ons niet met Franco vergelijken, zei Makatita lachend. Indien het Weston voortgaat me aarzelen, dan brengt het niet alleen een tweede Korea naderbij, dat volgens de heer Makatita eigenlijk in wezen al begonnen is, maar dan levert men Indo nesië op een presenteerblaadje uit aan het communistische blok. Bezetting vliegveld is show Wat de militaire operaties betreft, vormt de bezetting van het vliegveld van Pa-kan Baroe. volgens Makatita, maar een show. Uit de latere door Pa dang gecorrigeerde berichten van Dja karta. blijkt bovendien dat de binnen vallende troepen in het vliegveld zijn ingesloten. Guerilla-bataljons opereren in de flank. Padang vertrouwt erop dat de invasie-macht er niet in zal slagen VSV terug naar amateurisme (Speciale berichtgeving) In een buitengewone algemene verga dering heeft de seml-profclub VSV te Velsen gisteravond besloten terug te keren naar de rijen van de amateurs en dit aan het bestuur van de KNVB te berichten. Een meerderheid van het bestuur had voorgesteld tot terugkeer. In de vergadering ontmoette dit voor stel evenwel grote tegenstand. Het werd uiteindelijk met 57 tegen 31 stemmen aangenomen. Een uiterst moeilijk be sluit, zoals men zal begrijpen, dat even wel werd genomen met het oog op de toekomst, die voor de Velsenaren niet al te rooskleurig is, als zy in het betaalde voetbal blijven spelen. De andere semi-profclubs uit Haarlem en omgeving hebben op de circulaire van de KNVB geantwoord, dat zij de bestaande toestand zullen handhaven. Weer sociale transfers voor „onmisbare" bedrijven De correspondent van het A.N.P. ver nam uit gezaghebbende zakenkringen in Djakarta, dat men verwacht dat de re gering binnenkort weer zal toestaan, dat buitenlanders, met inbegrip van Neder landers, die „onmisbaar worden geacht voor de Indonesische economie", een deel van hun inkomsten naar hun va derland overmaken. Bedoelde zakenkringen voegden eraan toe, dat de nieuwe bepaling ook van toepassing zou zijn op de employés van vitale Nederlandse particuliere bedrij ven, die in de loop van deanti-Neder- landse campagne werden „overgeno men". FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Hoekstra-Van der Lely, z., Rotterdam. Getrouwd: D. Burger en B. Gotto, Whyalla (Australië); ir. G. Westerink en B. Aartsma, Doetinchem; D. J. Mus- sert en A. E. v. d. Velde, Amsterdam. Overleden: P. van der Veen. m„ 73 j„ Bedum; jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer, m., 78 j„ Zevenaar; R. W. A. J Schroder, m„ Amsterdam; Ch. van Weel-De Vlugt, vr., 89 j., Den Haag; A. C. Groothand, m., Amsterdam: W. H. Post, m., 89 j., Territet (Zw.); H. Tan- nemaat-Van der Vliet, vr.. 79 J., Rotter dam: H. G Osinga-Kamphuis, vr., 77 j„ Apeldoorn: J. M. G. P. Visser-Van Silf- hout., vr., 65 j., Rotterdam; F. Klijzing, m, 72 j„ Rotterdam; E. A. M. A Noyons-Schmutzer, vr., 76 j., Utrecht: J. van Hemert, xn., 66 j., Sliedrecht. STADSNIEUWS Gepensioneerden Ned. Spoorwegen bijeen WEL ENIGE VERBETERING, MAAR NIET ALLE WENSEN ZIJN VERVULD In gebouw Prediker is gistermiddag een vergadering gehouden van de afd. Leiden van de Bond van gepensioneer den bij de Nederlandse Spoor- en Tram wegen. Er was zoveel belangstelling voor deze ledenbijeenkomst, dat de grote zaal moest worden gebruikt. De vergadering werd om halfdrie door de nieuwbenoemde voorzitter, de heer J. Jansen, geopend, die in zijn openings woord de overleden voorzitter, de heer J. Groot herdacht, die de afdeling meer dan 23 jaar heeft geleid. Daarna kreeg het hoofdbestuurslid, de heer H. J. Klein uit Utrecht het woord, om uitvoe- doen afzien van een invasie in dat ge- 1 ri? de stand van het pensioenfonds te J - 1 i I iPcr-il-i»L-on VI i nrooc ovr*r\ Haf- r> t- yïfo! het berggebied binnen te dringen. De neutraliteit van de commandant van Zuid-Sumatra, Barlian, is van grootbe lang gebleken, omdat dit Djakarta heeft bied, dat eigenlijk het enig aangewezene was voor een aanval op Padang. Militair gesproken noemde Makatita de actie van Djakarta „gewoon waanzin". Een bliksemcampagne kan alleen onder nomen worden door snelle bevoorrading, waarvan geen sprake is. Een mogelijke invasiepoging van de westkust uit zou slechts kans van slagen hebben, indien de Djakarta-troepen uit het oosten door de hoge bergpassen heenbreken. Djakarta staat voor overmacht Djakarta staat met 7 tot 8000 man tegenover een grote overmacht. Mid- den-Sumatra kan 20.000 dienstplichti gen op de been brengen. Het guerilla- leger in Atjeh is 140.000 man sterk. Barlian, de neutrale commandant van Zuid-Suma'^a, zal zeker niet door de landingen cp Sumatra worden geïntimi deerd- Integendeel, de uitwerking op hem zal averechts zyn, omdat hij sterk tegen elke landing door Djakarta-troepen ge kant is. Dit is reeds gebleken In maart 1957, toen een parachutisten-actie tegen Palembang werd ondernomen, die door hem sterk werd afgekeurd. Volgens Makatita zijn de parachutis ten, welke Djakarta zendt, voor het me rendeel ongeoefend en vrij waardeloos. Padang is in staat alle parachutisten- aanvallen af te slaan, Een plat gooien van de stad zelf heeft weinig zin, omdat in Indonesië de bevolking zich altijd buiten de steden weet te behelpen. Dja karta kan zich niet veroorloven veel troepen aan West-Java te onttrekken, wegens de daar heei-sende voortdurende opstanden, rondtrekkende roversbenden, het gebrek aan voedsel en andere goe deren en ook omdat er geen geld meer is. Padang staat sterk, omdat het vol doende rijst heeft opgeslagen in verband bespreken. Hij wees erop, dat er wel enige verbetering in de pensioenen is aangebracht, maar dat alle wensen nog niet vervuld zijn. Door toekenning vn het ouderdomspensioen is men er finan cieel wel iets beter van geworden, maar spreker vond net zeer onbillijk, dat er een belangrijke korting (een derde) van het ouderdomspensioen wordt inge houden. waardoor de laagst gepensio neerden getroffen werden, terwij! an dere beroepen het volle ouderdomspen sioen zonder enige korting ontvangen. Spr. heeft hierover een brief aan mi nister Suurhoff geschreven. Weinig me dewerking heeft men van de personeels- raad en vakorganisaties, ook inzake de huurcompensatie. Ook sommige bladen van wie men steun zou mogen verwach ten, bieden geen medewerking, daar men de opmerking hoort dat gepensio neerden nog meer zouden ontvangen dan iemand die werkt. Nu is het wach ten nog op de nieuwe pensioenwetcom missie-Van Poelje. Een commissie met de heer J. van Willingen uit Bilthoven als voorzitter en waarin ook spreker zit ting heeft, zal een en ander onderzoe ken. Nadat nog over de nieuwe regeling van het ziekenfonds (inhoudingen) was gesproken, deelde de eerste secretaris, de heer Tuinhof de Moed, mede, dat er 220 leden zijn. In verband met een batig saldo van de penningmeester en met een kleine tegemoetkoming van de leden zal in de zomermaanden een uitstapje per boot of bus gemaakt worden. Nadat van de rondvraag druk gebruik was gemaakt, bracht de voorzitter de heer Klein dank en sloot om vijf uur de vergadering. Ph. Boot Jaczn. overleden In de ouderdom van 79 jaar is over- met de te verwachten militaire actie, i Jeiden de ^eer Ph. Boot Jaczn., oud-direc Ook de deviezenpositic van Padang jg teur van de N.V. Scheepsbouw- en Re- goed. Djakarta daarentegen loont vol- Paratiewerf „De Hoop alhier. De heer Djakarta vecht om eigen goed. Djakarta daarentegen loopt vol- j paratieweri „De Hoop' ledig vast! 1 Boot. die meer dan zestig jaar zyn krachten aan dit bedrijf, dat mede on der zyn leiding tot grote ontwikkeling kwam, heeft gegeven, werd in 1920 be- baantje noemd tot directeur. Bij zyn aftreden Alle belangrijke figuren bevinden zich «J» direc4iur,.--: 1 l,anuari 1941 trad thans op Sumatra. 1 toe tot het college van commissa- irissen van deze N.V., in welke kwaliteit —De politieke kliek van Djakarta vecht l tot 31 december j 1. zitting in dit slechts voor zyn baantje en heeft geheel college heeft gehad, afgedaan. Het nieuwe Indonesië zal teraardebestelling van het stoffe- Hatta tot president en de sultan van overschot zal maandagmiddag a s. Djofcja tot vice-president willen maken, om 3 uur op de begraafplaats te Leider dorp plaats vinden. KERK EN ISRAEL terwijl Natsir, voorzitter van de Masjoe- mi, waarschijnlijk de nieuwe premier zal worden, zodra de toestand is geconsoli deerd. Hatta is wegens zijn gezondheid niet meer geschikt als minister-presi- In het wijkgebouw „Irene" aan de dent. Driftstraat wordt vanavond een zen- Wat er nu gebeurt, is, volgens Maka- riingsbijeenkom.st gehouden, die in het tita, niets bijzonders. Thans krijgt teken staat van Kerk en Israël Een van slechts de formalisatie van hetgeen er de mannen uit dit werk. de heer Hirsch in de afgelopen jaren gegroeid is zyn be- Blum, zal hierover vertellen, plaatjes slag. Het proces van vernieuwing is al I laten zien en door middel van grammo- in oktober 1952 begonnen, toen de wer- 1 foonplaten het een en ander laten kelijke leiders opstonden. horen. Talrijke hamerpunten vlot afgehandeld In de gisteren onder leiding van de burgemeester gehouden gemeenteraads vergadering werd over het eerste punt van de agenda t.w. de verhouding van de gemeente tot de sportfondscnorganisatie waarover B. en W. onder overlegging van ontwerp-statuten rapporteerden, vry langdurig van gedachten gewisseld. Veel effect sorteerde dit niet, slechts zal met een enkele aanbeveling rekening worden gehouden. Besloten werd tot het aangaan van een drietal geldleningen van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, ten bedrage van f 160.000. f 66.000 en f 321.000 De bestemmingen zijn de aanleg van wegen ten noord-westen van Deyler- oord en de verbetering van de water voorziening in het zuidelijk deel van de gemeente. Een bedrag van f419.500 werd ter beschikking gesteld voor het bouwrijp maken van een gedeelte van de gron den ten noordwesten van de buurtschap Deyleroord. waaron door de Wonine- bouw vereniging St.-Wiliïbrordus de bouw van woningen woren vooroereid. uiteindelijk tot een aantal van 268. Besloten werd tot aankoop van het pand Buurtweg 179 voor f 18 000. het welk t.z.t. moet worden afgebroken voor de noodzakelijke verbreding van de Waalsdorperlaan. Aam de Onderwijsvereniging van de L.T.B. te Haarlem werd voor leerlingen uit Wassenaar .die de lagere landbouw school te Zoeterwoude bezoeken, over 1955 en 1956 subsidie verleend tot een totaal f 43.12. REKENINGEN. Voorlopige vaststelling had plaats van de gemeenterekening 1956 met nadelige saldi voor de gewone dienst van f 181.560.22 en voor de kapitaal- dienst van f4.967.754.67. De bedrijfsrekeningen 1956 werden voorlopig vastgesteld met batige saldi van f 64.369.25, f48.038.73 en f5.706.25, respectievelijk op het elektriciteits-, gas- en waterbedrijf en met nadelige saldi van f 1.775.86 en f64.801.99 resp. op het grondbedrijf en de dienst buitenplaat sen. De rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon werd vastgesteld op f 319.344.07, met een tekort van f 151,690.55. De salarisregeling voor het gemeente- personeel werd in overeenstemming ge bracht met de definitieve regeling voor het rijkspersoneel. Overeenkomstig de circulaire van de minister van 12 februari 1958 werd be sloten tot uitkering aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel van een duurtetoeslag over het eerste halfjaar 1958. REINIGINGSRECHTEN. De verord-n'v)~ re4n 'Tng.sr-cht-n werd zodanig gewyzlgd, dat de gebruiker van een vuilnisemmer, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt en over het voor laatst verlopen belastingjaar geen loon- of inkomstenbelasting verschuldigd is, daarvoor op verzoek aan B. en W. geen reinigingsrechten verschuldigd is. De verordening op de hondenbelasting werd in dezelfde geest voor de eerste hond gewijzigd. De legesverordening werd gewijzigd voor de afgifte van toeristenkaar ten. ONDERWIJS. Voorschotten aan de besturen van bijzondere scholen werden verleend op de exploitatievergoeding, op de kosten van boventallige leerkrachten, op de kosten van instandhouding kleuterscho len. Voorts werd een aanvraag van 20 leerlingen voor de r.-k. u.l.o.-school toe gestaan, tevens ook voorzieningen en materiaal aan en voor de kleuterschool Zij liaan, met uitzondering van vloerbe dekking en een speciale handwasbak. Aan het pand Groot Hoefijzerlaan werd klandestien een houten schuur ge bouwd, waarvan afbraak werd bevolen. De schuur dient voor berging van goe deren van medebewoners, tegen wie een proces tot ontruiming loopt. Op voor spraak van de raad zal de beslissing van de rechtbank worden afgewacht. GEEN SUBSIDIE, ivlede in verband met eventuele con sequenties werd afgewezen het ver zoek om subsidie van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, aangezien de leerlingen uit Wassenaar, die de muziekschool aldaar bezoeken, ama teurs zijn. Op een aanvraag om subsidie overeen komstig de rijksregelingen van de Ge formeerde Stichting voor Gezinsverzor ging, werd gunstig beschikt. PLAT DAK. Door B. en W. werd wegens bezwaren van esthetische aard geweigerd de bouw van een huis met een plat dak aan de Kievitslaan, waartegen door mevr. M. E. van DamIsraëls bij de raad beroep werd aangetekend. Aangezien al eerder toestemming werd verleend voor de bouw van een woning met een plat dak aan genoemde laan. werd uit de raad nader overleg aanbevolen, waartoe werd be sloten. Aan het onder Wassenaar gelegen deel van de voormalige spoorbaan Scheve- ningen werd de naam Landscheidings- weg gegeven De Lijsterbeslaan werd aan de Ammonslaan gekoppeld. „Rotterdam als wereldhaven" Voor bepaalde industrieën biedt Leiden goede kans Voor een groot aantal leden van de afdeling Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel sprak vanmiddag in een der boven zalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam. Aan de hand van enkele kaarten vertelde hij het een en ander over Rotterdam als wereldhaven. Spreker begon met op te merken, dat van de Rotterdamse haven in de afge lopen oorlog driekwart en van de stad het gehele centrum was verwoest. Het herstel van deze voor vrijwel de gehele wereld belangrijke haven is met de no dige vernieuwingen e.d. in ongeveer vijf jaar tot stand gekomen. Nu is er echter het probleem van de uitbreiding in ver band met de steeds snellere toeneming van het verkeer. Op het ogenblik is men druk bezig met de aanleg van verschillende com plexen op het eiland Rozenburg. Aldaar zullen o.m. een overslagbedrijf voor ko len en ertsen, een hoogovenbedrijf en olieterreinen gevestigd worden. In 1965 denkt men er een haven in zee aan te leggen. Mr. Van der Mandele maakte verder duidelijk, dat hij destijds plannen had om de noordkant van de Oude Maas uit te breiden. De planologen heb ben zich daar tegen verzet omdat zij voorkeur geven aan het behoud van het natuurschoon. Spijkenisse zal meer en meer uitgebreid worden voor de verzor ging van hen, die in de Botlek werk zaam zijn. Wat de toeneming van ver voer, zowel uit het achterland ais uit zee betreft, koestert Rotterdam de grootste verwachtingen, aldus spreker. Wat de stad zelf aangaat is men tot de conclusie gekomen, dat er niet min der dan drie nieuwe tunnels gebouwd zullen moeten worden, n.l. een tram-, een spoor- en de Willemstunnel. Van groot belang dient ook geacht te worden de bouw van een zeer groot hotel in het hart van Rotterdam. Aan het slot van zyn lezing wees mr. Van der Mandele er op, dat Lei den een grote toekomst tegemoet gaat omdat het tussen twee belangrijke havens gelegen is. Vooral voor de middelgrote en de toeleveringsindus- triën, waarvoor Rotterdaam geen plaats heeft, biedt Leiden een zeer goede kans. Aan het einde van de bijeenkomst bood de voorzitter de heer J. G. J. Ver- hey van Wijk de inleider een blijvend aandenken aan. DEMONSTRATIE MET CENTRALE VERWARMING Het Warmte-technisch Bureau Jan de Nie en Zonen. Noordeinde 54. te Lel den, houdt vandaag en morgenmiddag en -avond in de Jacobazaal van „Den Burcht" een demonstratie, welke is af gestemd op de centr. verwarming. Een belangwekkend nieuwtje, dat getoond wordt, is een oliekachel met een com binatie van circulerende warmte en warmte door een ingebouwde waterke tel, waarop radiotoren kunnen worden aangesloten Een ander nieuwtje is een oliehaard voor centrale verwarming. Tot nu toe bestond er alleen een kolenhaard voor dit doel. maar nu is een centrale verwarming voor flat of kleine wonin gen dus ook mogelijk met oliestook. Voorts toont de firma De Nie op deze tentoonstelling ook een aantal kachels voor school-, kantoor-, zaal- of kerk ver warming tot een capaciteit van 100.000 Kcal/ih. WASSEN AAN Theo Bruins: Grandioos pianist De uitzonderlijke kwaiueiten van onze 30-jarige pianist Theo Bruins zijn in velerlei bewoordingen aan de lezers meegedeeld. Men zou kunnen volstaan met de opmerking, dat dit pianospel steeds nog aan diepte wint. Zyn wel haast volkomen techniek is even van zelfsprekend als b.v. zijn ademhaling. Hiermede is alles over dit fundamen tele aspect gezegd. Welke lofprijzende superlatieven zullen we nu nog aan wenden om de muzikale betekenis van zyn recitals te signaleren? Drie verschillende stijlen. Haydn. Ra- vel en Chopin kregen in drie meester werken gestalte. Van Haydn diens so nate in As gro^e terts, waarin een ver rukkelijk stuk rococo tot leven kwam. Een klaar toucher in de hoekdelen. een zingend adagio. Ravels verklanking van de legende „Gaspard de al nuit" was im-posant van contrastwerking b.v. in 't feeërieke On- dlne en 't daarmee tegengestelde Scar- bo Bijzonder effectvol de prachtige harmonieën in Le Gibet. Geboeid luis terde het gehoor naar deze steeds meer vertrouwd wordende klanken. Wat een pianist technisch moet presteren om b.v. Scarbo te geven, wat het nodig heeft is waarlijk niet gering. Hierin overtrof Theo Bruins zichzelf en men kon dus moeilijk verwachten, dat deze climax zich na de pauze kon voortzetten in de 24 Préludes van Chopin Toch is het eigenaardig, dat deze kla- vierpoëet bij de massa nog immer het gunstigst genoteerd staat. Na de vir tuose Liszt-stijl in Ravel blijkt de mu ziek van de Poolse banneling een oase te zijn. En hiermee willen we zeggen, dat Theo Bruins de verwachtingen toch nog wist te overtreffen, ook al zijn de ver tolkingen van de grootsten onder de pianisten genoegzaam bekend. In vier en twintig toonsoorten schetste hij de geestelijke kwellingen van de Poolse meester op een wijze, die overrompelt en in technisch opzicht geen wensen onvervuld liet. Het is verheugend te constateren, dat een jonge pianist in een tyd, waarin de romantiek geschuwd wordt, zulk een duidelijk blijk geeft van dc stel ling, dat het bloed kruipt, waar het niet kan gaan. Zonder de grote lijn te schaden, wordt ieder detail naar vo ren gehaald en men geeft zich gaarne over aan de romantische mijmeringen, die de pianist met zyn gramdioae pia- nositick voor U oproept. Deze Theo Bruins, die zijn weg reeds gevonden heeft naar de grote buiten landse podia, behoort tot onze waar- 'lik prominente klavierspelers. Het publiek was dankbaar en enthou siast. W Door de .gladheid kwam de 86-ja- rige wed. J. de Koekoek-De Groot, op de Oostdorperweg te vallen, waarbij zij een heupfractuur opliep. Zij werd naar het Acad- Ziekenhuis te Lelden vervoerd. Australië weigert uitbreiding K.L.M.-landingen (Van onze Haagse redactie) Berichten uit Sydney wijzen erop, dat de besprekingen tussen een Nederland se regeringsdelegatie en de Australische regering over uitbreiding van de lan dingsrechten ten behoeve van de KLM op niets zijn uitgelopen. De Australische regering blijkt niet bereid de KLM toe te staan na het wegvallen van Djakarta als eindpunt van de route naar het Verre Oosten twee keer in plaats van cén maal per week een dienst Amster damSydney uit te voeren. Dit bericht heeft de KLM als een ern stig en onverwachte tegenslag getroffen. Op mens lijkend dier gevangen Uit Palembang is gemeld, dat de bevolking van Prabamoelih, in Zuid- Sumatra, een onbekend, op een mens gelykend dier heeft gevangen. Volgens de gepensioneerde legerkapitein M. Noerdin zou men in de wetenschappe lijke wereld reeds lang bekend zyn met het voorkomen in de dichte oer bossen van Zuid-Sumatra van een op een mens lykend schepsel. Het voormalige Nederlands-Indische bestuur had volgens hem destijds reeds een beloning van f5.000.uitgeloofd voor degene, die erin mocht slagen een exemplaar van dit dier, dat „Sindai" wordt genoemd, te vangen. Het thans gevang enexemplaar was van het vrouwelijk geslacht, de leeftijd wordt geschat op 17 jaar. Het gehele lichaam is met kort haar bedekt. Regeringstroepen 25 km. opgerukt Luitenant-kolonel Pirngadie, het hoofd van de Legervoorlichtingsdienst in Djakarta, heeft medegedeeld, dat de regeringstroepen na de bezetting van Pakan Baroe. 25 kilometer in de rich ting van Boekit Tinggi zijn opgerukt. Hij voegde er aan toe .da-t niet bevestigde berichten over verdere vorderingen van de regeringstroepen „mogelijk" kunnen zijn. Fran;oise Sagan getrouwd De jeugdige Franse schrijfster Fran- goise Sagan is hedenmiddag om kwart over twaalf in het raadhuis van het 17-de Parijse gemeenteddstrict in alle stilte in de echt verbonden met de uit gever Guy Schoeller van de „Libraire Hachette". Reeds de gehele octytend hadden Franse journalisten en fotoverslagge vers wacht gelopen bij alle twintig Pa rijse districtsraadhuizen, waar Sagan zich in het huwelijk zou kunnen laten verbinden. Het was het raadhuis van Batignolles. Francoises broer. Jacques Quoirez. was haar getuige, terwijl Gas ton Gailimard voor Schoeller getuigde. Toen Sagan ruim een half uur te laat bij het raadhuis aankwam stond er al een menigte van vele honderden nieuwsgierigen. Zij glipte door een achterdeur naar binnen en kwam tien minuten later met. hur man door een zijdeur weer naar buiten. Toch poseerde het paar nog voor een groot aantal in derhaast gealarmeerde persfotografen. Francoise droeg een zaklijnjurk. Interpellatie in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Droesen (K.V-P.) verlof ver leend de minister van Landbouw te in- I terpelleren over de voorgenomen reor ganisatie van de behandeling van grond- en pachtzaken aan zijn depar tement. en over de daaruit voor het be leid op dit gebied voortvloeiende gevol gen. De interpellatie zal worden gehou den op dinsdag 15 april. De interpellatie van de heer Ritmees ter (WD) over de afgekeurde helmen en die van de heer J. M. Peters (KVP) over de Nationale Reserve zullen wor den gehouden in de week van 22 april. Prins Bernhard naar Canada Op uitnodiging van de Canadese re- reging zal Prins Bernhard in het be gin van de maand mei een bezoek bren gen aan Canada Het programma zal o.m. omvatten, bezoeken aan verschillende vliegtuig industrieën en aan de International Trade Fair in Vancouver, die daar wordt gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan van Brits-Oodumbia. Voor een groot aantal genodigden, onder wie vele burgerlijke en militair® autoriteiten op luchtvaartgebied, ls gis termiddag ln net Selnpo6ttheater te Den Haag de kleurenfilm „De Gouden Ilsy" ten doop gehouden. Deze film Is ln op dracht van de Koninklijke Shell-groep vervaardigd ln samenwerking met de KNVVL en met medewerking van de Kon. Luchtmacht, de Marine Luchtvaartdienst en de Rijks Luchtvaart Dienst. Meerrust 1 april weer in exploitatie Het onlangs door enkele stadgenoten aangekochte calé-restaurant „Meer rust" te Warmond, zal 1 april wederom in exploitatie worden gebracht en onder leiding komen te staan van de heer J. j Dirksen, thans reeds eigenaar van café- j restaurant .Royal" aan de Doezastraat. Momenteel wordt „Meerrust". dat één seizoen gesloten is geweest, grondig ge- I restaureerd en uitgebreid met een hotel accommodatie. BEURSOVERZICHT Succes voor nieuwe SVa lening Amsterdam, 13 maart. Niettegenstaande het advies van „over leg in beleggingszaken", het overkoepe lende orgaan van de spaarbanken e.d., aan verscheidene instituten om niet in te schrijven op de 51/4 obligatie lening groot f 100 miljoen ten laste van de Bank voor Nederlandse gemeenten, was de inschrijving, op deze lening, die heden plaats vond, van dien aard. dat van een succes gesproken kan worden, aldus de beurs. Van de Staatsobligaties was vanmiddag de staffellening bij ope ning wederom vast en circa 3/8 hoger dan gisteren .In het verdere beursver- loop kon deze winst niet geheel behou den blijven. Het kortlopende papier bleef goed prijshoudend: de handel was gering. De handel in internationals was van daag minimaal. De lagere koersen uit Wallstreet hebben een domper gezet op de goede stemming. Aandelen Kon. Olie stelden zich. inge volge New York. f 2.50 lager op f 154,10 en noteerden zodoende f 1,onder pa riteit Amerika. Philips stelde zich op 265 2 punten beneden de vorige slotprijs. Unilevers circa 4 punten, Aku's waren 1 punt in reactie. KLM een paar dubbeltjes hoger. Van de Scheepvaartwaarden openden KPM onveranderd op 117%, doch trok ken in het verdere beursverloop aan tot 120 op het gepubliceerde bericht over het opbrengen van drie van haar sche pen in de Indonesische wateren door de Nederlandse Marine. Uiteindelijk sloot het fonds circa 2 punten hoger. Cultures ongeanimeerd. Aandelen A.I.M.E. werden op 228 (230) vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 maart. Londen 10.62%10.62*1New York 3.78%— 3.78%, Montreal 3.87%—3.87%, Parijs 89.7589 85: Brussel 7.59'i-7.60; Frank furt 90.25—9030; Zürioh 86 47—86 52. Zürich (vr. fr.) 88.32%—8837%, Stock holm 73.09%73 14%; Kopemhagen 54.89—54 94; Oslo 53.07%—53.12%Mi laan 60.78%—60.83%. Wenen 14-57%— 14.58%. Beurs van Amsterdam 'ndustr. oMieatie» Donderdag 13 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 90% 90% Grootboek obl.3% 81 81 Ned. '47 3% (3) 89% 89% 90'a Ned. '53 (3%) 90 L 90% 89% 89 li 84% 84% 85% 85% 85% 85% Ned. '55 II 3% 87% B 88 Ned. '37 3 86 86% Ned. W.B. lening 6% 1071 i 106% Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert. 3 92 ft 92 ft Ned. 62-64 3 9011 91 Cert. NWS 62% Indië '37 A 3 87% 87% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN 4el Le''!-e!f Dagblad De krant voor iedereen Clt. Handl. en Ind. B 24% 24% Nat. Handelsbank 75 73% Ned. Handelmij 149% 149% 46% 46 B Deli Mij en (Ver.) 61 61% H.V.A 84% 84 30 29% 55% 54% 9% 9% AJC.U 155% 154% Berkel's Patent (v.) 193 190 Calvé Delft cert. 301 301 Kon. Pap. v. Gelder 178% 176% Hoogovens cert 295 295 Müller en Co. NH. 313 307 Ned. Kabelfabr 229 226 267% 264% 147% 147% 337% 332% Wilton Feyenoord 209 178 174 Dordtse Olie gew. 657 644 Kon. Petr. (f.20.— 156 154 idem (50 f.20.—) 156.50 154.20 Holl Amer HJn 133% 133% Java China Paket 126 126 K.L.M 109.10 110 Ned Stoomv Mij 125% 125% Kon Paket Mij 117% 118% Stoomvaart Mij Ned 139% 139% Nievelt Goudr cert 147 146% v. Ommeren cert. 199 199% Kon. Rott. Lloyd 131% 130 Ned. Scheepv Unie 117% 117% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 33 QO 90 Den Ha-s 1937 1 3.. 83 Leiden 1947 yu R'dam '37 I-III 3% 90% 82 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen A'dam '53 3 95% 95% A'dam '51 2% 87 86% A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 H 2% 95% 95 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 81 83 Den Haag '52 I 2% 91% 91% 94% 94% R'dam '52 12% 91 90% 90% 91% Utrecht '52 2% 92 92 XIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Oredietinstelllngen 197% 197% H.B.U. eert 186 185% 168% 167% Twentsche Bank 160 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 218 B 220 Borneo Sum. H. Mij 33% 33% Ned. G. en Sp. fabr. 173 170 Kon. Ned. Grofsm. 94% 94 Internatio 59% 60 Rott. Droogdok MU. 478 477 Tieleman en Dros 8% 9% Ned. Mij. Walv.vrt. 67% 87 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 24% 78% 45% 40% 50% 35A 85% 44% 67% 26% 61% 24% 78 45% 40% 49% 35(1 85 >4 43% 67% 26% 61% Nog enkele fondsen uit Leiden Aandelen V.K. 12/3 Edelmet. Kon AA 48 48 Pref w.a idem 54 55 320GB Holl. Constructie 345 B Ing. dut. v Bouwnyv 122GB 128GB Int Kunststoff Ind 30% 30% Leidsche Wolspinn 152% 148 Sikken? Lakfnb '5: 397 399 Ver Tnuwfabriekei 151 153gb Wernink's Betonm 74b 76b Van Wyk Textiel 67B 87W

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11