Invloed van Nederlandse pers in Australië doet zich sterk gelden :s NBBS vierde zesde lustrum Rechtsongelijkheid tussen Australiërs en de genaturaliseerde immigranten ongedaan gemaakt Groter kans voor intellectuelen WOENSDAG 12 MAART 1958 Receptie in Lakenhal Studentenwereld getuigde van grote dank voor omvangrijke activiteiten Gisteren vierde het Nederlandse Bureau voor Buitenlandse Studen tenbetrekkingen (kortweg NBBS) het dertigjarig bestaan. Eigenlijk ten onrechte want het bureau is in 1935 pas opgericht in de bestaande vorm, maar toch als voortzetting van de .Reiscommissie" welke in 1927 door de Algemene Senatenvergadering werd ingesteld. De viering van dit „zesde lustrum" bestond uit een receptie in de Lakenhal en een feestavond in het Prytanaeum in intieme kring. Deze Leidse sfeer van het lustrum vindt zijn oorzaak in het feit, dat het bureau, dat een landelijk karakter heeft, in Leiden is gevestigd, en dat de organisatie in vele opzichten een Leids stempel draagt. Misschien meer dan voor enige andere groep jongeren zijn buitenlandse con tacten voor studenten van zeer groot belang. Naast hun wetenschappelijke vorming is een brede algemene ontwik keling, die sterk gestimuleerd kan wor den door buitenlandse ervaringen, nood zakelijk voo? een juiste taakvervulling in de toekomst. Meer dan dertig jaar gele den vonden die 'buitenlandse contacten slechts individueel zonder enige organi satorische coördinatie plaats. De in 1927 - ingestelde Reiscommissie verleende as sistentie bij de buitenlandse reizen voor studenten, die aangesloten waren bij de erkende corpora en overeenkomstige verenigingen .voor vrouwelijke studen ten. In 1935 werd deze reiscommissie omgezet in het NBBS dat op ging tre den voor alle Nederlandse studenten, en tevens organisatorische assistentie ver leende aan buitenlandse studenten die ons land bezochten. Het NBBS werd daardoor een bemiddelingscentrale voor de buitenlandse conctacten van de Ne derlandse studentenwereld in alle denk- bare facetten. 1 Na de bevrüding heeft het werk van het NBBS een grote vlucht genomen enerzijds door de begrijpelijke grote reis lust van de eerste jaren, anderzijds door het algemeen groeiende streven naar in ternationale contacten in een steeds meer onderling verwezen wereld. Leiden heeft in de organisatie een vooraanstaande plaats. Het hoogste ge zag wordt uitgeoefend door acht stu denten, onder wie twee niet-Leidse Deze bestuurders en vele medewerkers zijn niet gesalarieerd. Verder zijn op het i hoofdbureau in het Prytanaeum een boekhouder en zes secretaressen werk zaam. Er worden tegenwoordig jaar- J lijks vele reizen georganiseerd, zowel voor Nederlandse studenten naar elders I per trein, bus, boot of vliegtuig, als voor buitenlandse (vooral veel Amerikaanse) studenten naar ons land en de rest van Europa. Chartervluchten, NBBS-hotels in Parijs en aan het Gardameer, char tervaarten over de Atlantische Oceaan etc. zijn* indrukwekkende getuigenissen van de omvang die het werk der orga- j nisatie genomen heeft, en van de vrucht- 1 bare activiteit van de talloze mede werkers. Vele duizenden Nederlandse en evenzovele buitenlandse studenten heb ben van deze activiteit alleen al in het afgelopen jaar geprofiteerd. Het was begrijpelijk dat tijdens de re ceptie in de Lakenhal gistermiddag zeer velen het bestuur kwamen geluk wensen. Niet alleen talloze individuele studenten, doch ook vertegenwoordigers van studentenorganisaties uit het gehele land, van Universiteiten (o.m. prof. dr. S. E. de Jongh als rector van de Leidse Universiteit), van instellingen buiten de universitaire wereld waarmee het NBBS nauwe betrekkingen onderhoudt, etc. Het was een zeer genoeglijke middag die getuigenis aflegde van de waardering, die men het NBBS in brede kring toe- draagt. Enkele geschenken van prak- 1 tische aard onderstreepten die gevoelens. Des avonds werd als gezegd, het feest voortgezet tijdens een intieme bijeen komst in het Prytanaeum. Gorontalo heroverd De stad Gorontalo in Noord-Celebes die enkele weken geleden door de re geringstroepen werd bezet, is thans weer in handen van de opstandelin gen. De regeringstroepen hebben zich in de bossen teruggetrokken. Volgens een woordvoerder in Djakarta kwa men de versterkingen waarom de re geringstroepen hadden gevraagd te Iaat. Hafta niet meer geïnteresseerd Welingelichte politieke kringen in Djakarta hebben vandaag verklaard, dat oud-vice-president Hatta een brief heeft gezonden aan president Soe- karno, waarin hij deze mededeelde niét langer geïnteresseerd te zijn in een gesprek in de toekomst over ziin mogelijke terugkeer in de Centrale regering. Bedoelde kringen deelaen aan de correspondent van het ANP mede, dat deze brief gedateerd was zondag, 9 maart. Opvarenden Kasimbar mogen terugkeren (Van onze Haagse redactie) Het Ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft er geen bezwaar tegen, dat alle opvarenden van de „Ka simbar", die op 19 februari door de „Drenthe" werd aangehouden en naar Nieuw Guinea opgebracht, naar Indo nesië terugkeren. Hieronder vallen dus ook de 14 leden van het Indonesische leger, die aan boord werden aangetrof fen. Nederland heeft Djakarta van dit standpunt op de hoogte gesteld. De „Kasimbar" zelf zal aan de K.P.M. worden overgedragen. Over de wijze waarop de Indonesiërs naar Djakarta zullen terug keren wordt nog onderhan deld. Ind. woordvoerder: Regering wil complot neerslaan" Een woordvoerder van de Indone sische vertegenwoordiging in Den Haag heeft vandaag verklaard, dat de vrydag 7 maart begonnen operaties in Midden- Sumatra zich niet beperken tot de be zetting van het eiland Bengkalis. Onder leiding van brigade-generaal Djatikoe- somo zijn acties gaande, die worden uit gevoerd door gecombineerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten, met inbegrip van parachutisten. De acties zijn ingezet uit drie richtingen „misschien meer" en hebben niet in de eerste plaats tot doel de bezetting van Padang en Boekit Tinggi, maar de zuivering van het ge bied, dat onder invloed van de revolu tionaire regering staat. De woordvoerder weigerde vragen te beantwoorden over de vorderingen van de operaties en in welke richting de troepen van de Centrale regering hun acties voeren. Op een vraag of er ge vangenen zijn gemaakt zeide hij: „Dit is geen oorlog en de regering wil dat ook niet". De woordvoerder verklaarde, dat de taak van brigade-generaal Djatikoe- soemo, die zijn opleiding heeft genoten aan de K.M.A. te Breda, buitengewoon zwaar is, aangezien hij gebonden is aan een opdracht zo weinig mogelijk slacht offers te veroorzaken. De woordvoerder betoogde voorts, dat het leven in Indonesië buiten Midden- Sumatra en Noord-Celebes „normaal doorgaat". Hü wilde de huidige moeilijkheden niet bagataliseren. „De toestand is ernstig", zeide hij, „maar de regering is vastbesloten het complot en de uit daging van de opstandelingen neer te slaan en interventie vaft waar dan ook tegen te gaan. Met de opstandelingen is geen compromis mogelijk., als zü dat wensen kunnen zij zich over geven", aldus voegde hü hier aan toe. RECHTZAKEN Vrijgesproken in meineedzaak Het Haagse Gerechtshof heeft twee Leidse aannemers, vrijgesproken van meineed, evenals in eerste instantie de Haagse Rechtbank dit had gedaan. De aannemers waren geruime tijd geleden ter zitting gevangen genomen toen zij getuigden in de zaak van een werkman die ontkende een collega in 's Graven- zande te hebben geslagen tijdens werk zaamheden in het Staalduinse Bos. De aannemers hadden die ontkentenis be vestigd, waartegenover weer andere ver klaringen stonden van mensen die wel zouden hebben gezien dat er geslagen was. Alfred van Sprang sprak in Koksschool over zijn reizen Voor de militairen van de Koksschool heeft de reizende journalist Alfred van Sprang gisteravond een dikwijls amu sant relaas gegeven van een aantal van zijn buitenlandse tochten, o.a. in de Sovjet-Unie, Alaska, Hongarije, Syrië en Jordanië en Suriname. Nieuwe dingen vertelde hij niet of nauwelijks, maar zijn verteltrant boeit van het begin tot het einde en oogstte dan ook een welver diend applaus. In het zeer dure Sovjet- Rusland (duur niet alleen voor de Ne derlandse toerist, maar ook voor de be volking zelf) trof hem de saaiheid van de kleding. Gefrappeerd werd hij door de gelijkenis van Leningrad (een veel mooiere stad dan Moskou) met het oude Amsterdam, wat geen wonder is, omdat Nederlandse bouwmeesters in opdracht van Peter de Grote een belangrijke bij drage hebben geleverd tot de aanleg van de toenmalige residentie. Wie bereid is om hard te werken en daarmee veel geld Indonesiërs, die in Gaza gelegerd waren als onderdeel van het V.N.-leger in dat gebied, legden een bijzandere hartelijk heid jegens de Nederlander Van Sprang aan de dag, en bezoeken aan de Zesde Vloot in de Middellandse Zee en aan de Amerikaanse bases in Alaska (met daar aan verbonden een uitstapje per vlieg tuig naar de Noordpool) vestigden nog weer eens de aandacht op de hoffelijk heid waarmee fle Amerikanen hun be zoekers plegen te ontvangen. Het ge sproken woord werd afgewisseld door een tweetal films: een gekleurde over het leven van de Eskimo's en een zwart witte over de oerwouden van Suriname. Luit.-kolonel H. C. J. de Leeuw, com mandant van de Koksschool, sprak een woord van welkom ter inleiding en een dankwoord aan het slot van deze ge slaagde avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Hendrlna Christina, dr. van D. C. Hoek en H. van Ede; Anne Marie, dr. van N. Bosnia en A. P. M. Visser; Maddy Ine, dr. van L. J Nieuwenlhuizen en J. H de Wekker- ihgrld Gerda. dr. van B. Kappe en D. J. Smit; Petronella Willemina. dr. van C. Meijvogel en P. Zwaan; Catharina Jacoba. dr. van P. Barnhoorn en J. van der Plas; Maria Berendlna, dr. van L. Huisman en G. ter Beek; Pietronella, dr. van P. van Varik en G. Verbruggen; Jo hannes Arnoldus, zn. van J. A, Hogeboom en W. van der Meer; Eva Colcord, dr. van M. C. Young en R. M. Conrad; Willem, zn. van L. Messemaker en J. Guijt; Elisa beth Hendrika. dr. van M. van der Laa- ken en D. E. Smit; Cornells, zn. van C. de Zwart en K. Hoek. OVERLEDEN H. C. Pielanen, 68 Jr., weduwe van A. van Nood; K. van den Hoed, 79 Jr., vrouw; B van der Goot. 80 Jr., echtgenote van J Dijkman; J. M. Wagemaker. 68 jr., we duwe van A. M. de Lange; W. J. Erade6, 64 Jr., weduwe van W. P. Stoute. (Van onze correspondent Niemand zou zeven jaar geleden hebben ver wacht dat eens een Nederlandse krant in Australië zo'n grote invloed zou uitoefenen, dat een Australische minister voor het forum van de openbare mening zijn standpunt inzake de rechten der immigranten zou herroepen en tegemoet komen aan hun wensen. Maar dit is nu dan toch gebeurd en daarmee is tevens bewezen welk een invloed Nederlandse immigranten kunnen uit- Op een burgerschapscongres in de federale hoofdstad Canberra, waaraan tal van Nederlandse 'afgevaardigden deelnamen (reis- en verblijfkosten betaald door de Australische regering), heeft de Nederlander dr. Cornelis Wouters gewezen op de „machtige hulp van een spreekbuis zoals „De Nieuwe Wereld". Zonder deze spreekbuis, zo zei dr. Wouters, die bestuurslid is van de semi-officiële „Raad van goede buren" in Nieuw-Zuid-Wales en voorzitter van het „Verbond van nieuwe burgers", zou de door de Australische minister van Immigratie afgelegde belofte om de rechtsongelijkheid op te heffen, nooit zijn afgekomen. De belofte van de minister houdt o.m. in, dat een genaturaliseerde immigrant niet meer zoals thans nog het geval is het Australische burgerschap kan worden ontnomen en vervolgens gedeporteerd. gesproken, zijn zij zo rustig als het Haagse Binnenhof op zondagochtend. De Nederlanders roeren zich intussen niet alleen in de pers. maar uiten zich ook in andere vormen van cultuur. Hun prestaties worden niet als het spreek woordelijke licht onder de korenmaat verborgen gehouden. Het is opmerkelijk, dat de Aus tralische pers niet meer uitsluitend de successen van Nederlanders in het zakenleven als voorbeeld stelt van hoe dit land onbegrensde mogelijkheden opent, maar in de laatste tijd vooral ook „intellectuele" successen aan de grote klok hangt. Uiteraard vergen zulke suc cessen vele jaren van studie. Het is daarom niet verwonderlijk, dat. nu de Nederlandse emigratie naar Australië zo'n goede zeven jaar aan de gang is, ook de successen op dit gebied los ko- in Sydney) oefenen op het politieke beleid der Australische regering. Dit zou nooit het geval geweest zijn, indien er niet een Nederlandse pers in Australië ware ge weest, met name het drie jaar geleden oprichte weekblad „De Nieuwe Wereld", dat een felle actie heeft gevoerd tegen de bestaande ongelijke rechtsbedeling tussen geboren Australiërs ener zijds en tot Australiër genaturaliseerde (Neder landse) immigranten anderzijds. men. Een voorbeeld is het succes, dat Gerard van Enst geoogst heeft. Deze 53-jarige Nederlander heeft zijn docto raal examen in de letteren aan de uni versiteit van Melbourne afgelegd (met lof) op een proefschrift over de Neder landse dichter J. Slauerhoff. Zijn stu die - in vrije tijd - duurde zes jaar. De heer Van Enst i? nu leraar aan een mid delbare school (HBS) in Melbourne. De gehele Australische pers schreef over hem. Voorbeeld voor alle immigratielanden Wanneer de belofte straks wettelijk beslag zal hebben gekregen - de indie ning van een wetsvoorstel zal nog in de huidige parlementszitting geschieden - betekent dit een pioniersdaad. die als voorbeeld gesteld kan worden aan alle andere immigratielanden (In Canada en de Ver. Staten geiden namelijk nog soortgelijke bepalingen, volgens welke genaturaliseerde immigranten in be paalde gevallen kunnen worden uitgezet en ook meermalen in Amerika met uit wijzing zijn gestraft. De Australische minister van immigratie wees ter verde diging van de bestaande toestand her haaldelijk op wat Amerika en Canada deden). Australië Is straks het enige immi gratieland. waar de immigranten zich na hun naturalisatie een onvervreemd baar recht zien toebedeeld, alsof zü in het land zelf waren geboren. Na alle tegenstand, die de Aus(ralisehe minister Townley heeft getoond om aan deze onbevredigende toestand een einde te maken, komt hem nu zeker een woord van lof toe voor ziin ommezwaai. Ook de zes Nederlanders in de Victoriaanse goudstad Bendigo - die zich onlangs als protest tegen de rechtongelijkheid te rugtrokken van een naturalisatie-plech tigheid - delen in het succes, dat de ac tie van dr. Wouters en „De Nieuwe We reld" heeft opgeleverd. Rust hersteld De Nederlandse gemeenschap in Aus tralië was uitermate verrast door de plotselinge ministeriële ommezwaai, maar voor- en tegenstanders van de vol ledige gelijkstelling voelen zich nu broe derlijk vereend. De tegenstelling had zo veel stof doen opwaaien, dat van een duidelijke tweespalt in de Nederlandse gemeenschap kon worden gesproken. Zelfs de verhouding tussen de Neder landse overheid in Australië en dat deel van de Nederlandse pers in Australië, dat de actie voor wetsherziening voer de, was onder de invloed van verhitte gemoederen verstoord geraakt, maar nu minister Townley het hoge woord heeft Immigratieafdeling opgeheven Naar de woordvoerder van de Indone sische vertegenwoordiging in Den Haag mededeelt, is de afdeling immigratie opgeheven. Dit betekent echter niet. dat er geen visa meer voor Indonesië wor den verstrekt. De werkzaamheden wor den overgenomen door de consulaire afdeling. De vijf Indonesische ambte naren van de afdeling immigratie zul len naar Djakarta terugkeren, waar zij een functie zullen krügen bü het Mi nisterie van Justitie. Benoeming van Nederlanders Het aantal (leidende) intellectuele Nederlandse immigranten in Australië is, relatief gesproken, gering. Hun suc cessen verdienen dan ook zeker vermel ding. want ook door hun invloed dringt de Nederlandse cultuur door tot de lei dende Australische intellectuelen. Een van de jongste door de Australische pers met ingenomenheid begroete benoemin gen is die van ir. H. L. Westerman tot adjunct-commissaris voor het Nationale Plan (stad en platteland). Een andere Delftse (geodetische) ingenieur is de heer P. Richardus, die geruime tijd ge werkt heeft bij het machtige werk tot verlegging van de loop der Sneeuwri- vier in de Australische Alpen, maar on langs benoemd is tot lector aan de technische universiteit van Sydney. Dit is in korte tijd nu al de tweede benoe ming van een Nederlander tot lector aan deze universiteit: De eerste was die van de heer W. F. Geyl 'zoon van prof. dr. P Geyl). die zijn universitaire graad behaalde aan de universiteit van Lon den. Sophia blijft in Hollywood, MAAR KOOPT HUIS IN ZWITSERLAND Sophia Loren is beu van al dat heen en weer trekken. Zij wil nu eindelijk wel eens een normaal goed burgerleven. Dat wil nu weer niet zeggen, dat zij er het filmspelen aan zal geven, maar als de tekenen met bedriegen, zal zij zich binnenkort, althans in naam, gaan ves tigen in Zwitserland. Haar man, Carlo Ponti, heeft tussen zijn drukke bezig heden door een weekje vrijaf genomen om het ohaletje, dat het paar in Bur gerstock heeft gekoohit, eens goed te be kijken en een begin te maken met de ongetwijfeld niet armoedige inrich ting. Wanneer het echtpaar Ponti dat huis heeft betrokken, zullen zij buren zijn van de even beroemde Audrey Hep burn. Sophia is inmiddels in Hollywood druk bezig om allerlei dingen voor haar nieuwe woning te kopen. Al haar vrye dagen, dat zijn er echter niet zoveel, spendeert zij er aan. „Wü zijn allebei ziek van die gemeu bileerde huizen, die aan ons verhuurd worden, of het leven tussen de reiskof fers in hotelkamers, hoe luxueus die ook zijn ingericht", zo vertrouwde zij een journalist toe, toen zij in deallerlaat ste „veilige huurhaven" zat uit te bla zen van een middagje winkelen. Zy had van Paramount, voor wie zij op het ogenblik „Zwarte orchideeën" maakt, een vrye dag gekregen. Maar de Ita liaanse cineast Marcello Girosi, die te zamen met Carlo Ponti. deze rolprent maakt, had haar geboden niet tever uit de buurt te gaan „Voor als wü je eens nodig hebben". „Ik geloof, dat ik een beetje rust no dig heb", zei de mooie Italiaanse. „Ik heb in de ene na de andere film ge speeld. Waarom eigenlijk? Is het nu werkelijk nodig zoveel films aan de lo pende band te maken? Wanneer Carlo weer terug is uit Zwitserland maken wij de film af en eaan dan op een vakan tie-uitstapje. Mocht er niets van ko- men dan een maand naar Europa om uit te rusten. Daarna weer aan Ihet werk OEGSTGEES 7 SIMAVI-COLLECTE Op 13 en 14 maart wordt alhier een collecte gehouden voor Simavi. Het gaat om de bouw en inrichting van een wijkgebouw, annex polikliniek in Para maribo Bovendien is een polikliniek- boot ter waarde van f 60.000 nodig. De medische zending rekent op aller mede werking! Onze plaatsgenoot, dr. F. W. N. Hugenholtz is by beschikking van de minister van O., K. en W. benoemd tot lid van de examencommissie Geschiede nis M.O. 1958. in een nieuwe Pon-ti-Girosi-produktie. die naar ik hoop wat vrolijker zal zijn aan dit zware drama. Ik zou be^t eens iets lichters willen spelen". „Maar het kan allemaal wel anders lopen", zo verzuchtte zij. „Men weet in de filmwereld nu eenmaal nooit, waar men aan toe is. „Maar vast staat, dat een nieuwe film en een eigen huis, ook in Hollywood, definitief op het pro- grafmma staat van het echtpaar Pontj. „Per slot van rekening is Hollywood ons tweede tehuis geworden. Wij hebben hier vele vrienden en vinden het gezel lig. Ik zou graag een eigen huis hebben dioht by de studio's, waar mijn man en ik iedere dag moeten zijn". „Met een mooi uitzioht?" „Aoh, wij zyn in dit buitenhuis getrokken, omdat men het mooiste uitzicht van Hollywood had beloofd. Maar het is iedere dag het zelfde Bud Abbott, die met Lou Costello eën komisch filmduo vormde, heeft tegen laatstgenoemde een aanklacht in gediend. Abbott eist betaling van 222.000 dollar van Costello. Zoals bekend is het auo meer dan een jaar geleden uit el kaar gegaan. Abbott beweert dat Cos tello er in heeft toegestemd hem 390 000 dollar te betalen voor Abbotts aandeel in een reeks televisiefilms, die beiden voor hun breuk samen hebben gemaakt. Ik heb slechts een deel van dit bedrag gekregen, aldus Abbott. Brits Koninklijk bezoek voor Eurovisie De BBC zal, zo blykt uit een bericht in de Times op 25 maart 's morgens een Eurovisie-uitzending verzorgen van de aankomst van het Britse koningspaar in de Amsterdamse haven en de volgende rütoer naar het Koninklijk Paleis op de Dam. Op woensdagavond 26 maart hoopt men eveneens een directe reportage te kunnen geven van het diner en de ont vangst te Den Haag. Ook stelt de BBC zich voor uitzendingen te verzorgen van het bezoek aan Rotterdam en het af scheid. WASSENAAR Humanistisch Verbond Ten huize van de familie Kam werd de jaarvergadering gehouden van de Gemeenschap Wassenaar van het Hu manistisch Verbond. De voorzitter de heer F. P. Huygens heette de aanwezige welkom en gaf terstond het woord aan de secretaresse voor het uitbrengen van het jaarverslag. Mevrouw H A. HuygensWijma gaf een uitvoerig overzicht van de vele ac tiviteiten van de gemeenschap in 1957, aan het eind van welk jaar het ledental 56 was. De penningmeester, de heer N G. Kam. dankte mevr. Huygens voor vijf jaren van prettige samenwerking. Ook hij bracht een uitvoerig verslag uit. dat voor 1957 een saldo van f 482.45 acngaf. Bij de bestuursverkiezing werd be paald. dat bij afwezigheid van een voor zitter als zodanig zal optreden de heer J C. van Berckel. bestuurslid, mevr. P. SchriekeLoeff, bestuurslid, werd be noemd tot secretaresse, terwijl in de vacature werd voorzien door de verkie zing van mevr. J F Hosvan Dobben. Ten aanzien van de congresvoorstel- len werd besloten zich te houden aan de adviezen van het hoofdbestuur. Als afgevaardigden naar het congres werden aangewezen mevr. Hos en de heer v. Berckel. Tuinbouwver. Wassenaar De Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken hield in Het Wapen van Leiden de maandelijkse ledenvergade ring, waarop als spreker bij lichtbeelden optrad de heer G. F. G. Smit, leraar aan de Meisjes Tuinbouwschool Huize te Lande te Rijswijk, met het onderwijs. „Kleine Tuinen". De voorzitter, de heer P. Zegwaard, herdacht bij de opening het overlijden van de heer D. A. de Rooij, dat. hoewel verwacht, gezien zijn leeftijd toch eigenlijk te vroeg kwam. Spreker ging de verdiensten van de overledene na als secretaris eerst en vervolgens 24 jaar als penningmeester, waarna hij de aan wezigen verzocht op te staan en enige ogenblijcken stilte in acht te nemen. 'Na vaststelling van de notulen en be handeling van de ingekomen stukken werd overgegaan tot verkiezing van 'n penningmeester. Kandidaat van het be stuur was de heer W. Mulder, die met algemene stemmen werd gekozen. De heer Smit had hierna het woord. Hij gaf algemene richtlijnen voor de be planting van kleine tuinen, waarna hij overging tot vertoning van een hon derdtal lichtbeelden, waarbij hij aan gaf wat goed en minder goéd was. De uitslag van de keuring van het in- gezondene was als volgt. Met drie pri mula's in pot gekweekt behaalde de heer Kooijman met 28 punten een eer prijs. Een tweede prijs met 26 punten werd door de heer Sietinga behaald met een Azalea indica. terwijl hij met een Bellaperonia en een Columnea, ingezon den voor het puntenstelsel resp. 9 en 10 punten behaalde. Volgde nog een bespreking van de le zing, waarna de voorzitter met harte lijke dank aan de heer Smit de verga dering sloot. Geslaagd De heer J. W. van Nie- kerk alhier, slaagde voor het ingenieurs examen civiel-ingenieur. De commissaris van politie, alhier verzoekt een ieder, die in de afgelopen maanden is opgebeld door een man. die voorgaf, dat hij bezems en stoffers, ver vaardigd door blinden, te koop had, zich in verbinding te stellen met de afdeling bijzondere wetten van de gemeentepoli tie alhier. Interpellatie over de Nationale Reserve (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag aan de heer J M. Peters (KV.P.) ver lof verleend minister Staf te interpelle ren over de plannen tot reorganisatie van de Nationale Reserve. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. Aan de minister zal namens de Kamer worden gevraagd definitieve stappen inzake de reorganisatie uit te stellen tot na de interpellatie. Hef beraad over de „volle" melk De voorzitter van het Produktschap Zuivel heeft inzake het probleem „volle" melk men zie elders tenslotte voor gesteld. dat de vertegenwoordigers van de minister, die ter vergadering aanwe zig waren, het voorgevallene aan hem ter kennis zouden brengen, en voorts een commissie uit het bestuur opdracht te geven een nieuwe regeling te ontwer pen, binmen het kader van de nu geno men regeringsbeslissing. De heer De Vries achtte deze regeling niet op korte termyn mogelyk, maar de voorzitter, de heer Van Dam, stelde dat hij in ieder geval voor 1 april klaar moet zyn. Bij K b is aan mr. C. L. F. Crom- melin op zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul-generaal der Neder landen te Algiers BEURSOVERZICHT Vaste beurs Amsterdam, 12 maart. De stemming ter beurze was vanmid dag vast en er konden over vrijwel de gehele linie koerswinsten- worden ge boekt. Deze goede stemming werd ver oorzaakt door de hogere slotkoersen van New York, waar op hoog niveau bespre kingen worden gevoerd voor belasting verlagingen voor particulieren en het bedrijfsleven, plus dat grote bedragen zullen moeten worden aangewend om aan de economische terugslag het hoofd te kunnen bieden. Vandaag kon weer eens gesproken worden van publieke be langstelling voor de aandelen. Kon. Olie noteerde rond de f. 156,50, circa f. 2,70 hoger dan gisteren. De handel was van meer betekenis dan de vorige dagen. De goede stemming voor Philips was ook vandaag weer aanwezig. Premie-affaires, aankopen door Londen en van het pu bliek zorgden ervoor, dat het fonds zich ten opzichte van gisteren een viertal punten kon verbeteren. Unilevers onder vonden eveneens publieke belangstelling; op 338 waren de aandelen circa 4 pun ten boven de vorige slotprijs. Aku's trokken vandaag wel de meeste belang stelling van de internationale waarden. Aankopen voor Duitse rekening in een kleine markt waren oorzaak, dat het fonds 4 punten boven gisteren kwam te liggen op 155. K L.M een tikje hoger De Scheepvaartfondsen konden zich bü opening zeer goed handhaven; in het verdere beursverloop trokken de koersen geleidelijk aan, waardoor over vrywel de gehele linie koerswinsten van 1—3 pun ten konden worden geboekt. Ook hier was de belangstelling groter dan giste ren. Cultures waren eerder iets aange boden. Van de staatsfondsen was de Staffel- lening geprononceerd vast op een prijs van 89'. tegen gisteren 88 3.4. In een lege markt vond de aankoop van de verplichte f 200 000-vraag plaats. De stukken konden slechts mondjesmaat te gen veel hogere prijzen verkregen wor den. Het kortlopende papier bleef goed prijshoudend. Van de overige obligatie- markt werden nog geadviseerd de Wo ningbouwlening op 107 1 8 (106.7/8) en Rentespaarbrieven op 103% (1031/4). Aandelen AJ.M.E. werden op 220 (210) geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 maart Londen 10-62%10.6234New York 3 78TY— 3.78H: Montreal 3.86%—3.87%; Parijs 89.77%—89.8712Brussel 7 59',1—7.59*4 Frankfurt 90.2S—90.30; Zürich 86 49— 86 54; Zürich (vr. fr.) 88.31 %—S8.36%; Stockholm 73.10'::73151Kopenha gen 54 88%54.93'2Oslo 53.08—53 13; Milaan 60.79%—60 84%Wenen 14.57% —14 58%. Beurs van Amsterdam Industr. Obligaties Woensdag 12 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned. '53 33/4 Grootboek obl.3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 32 Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3 '4 Ned. '54 3% Ned '55 I 3% '55 II 3% Ned. WB lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. Ned. koers v. heden 91% 90% 81 81 881? 89% 90% 90' 90 90 L 89 iV 891? 84% 84% 86 85% 86 85% 8714 B 87% B 86 106% 107% 89 89% 92% 92,', 91 90)1 62% 62% 87% 87% 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen 9514 95% 86% 87 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 II 2% 95 95% Eindhoven '54 214 80% 80% Enschede '54 2% 79 81 Den Haag '52 I 2% 91% 91% Idem II 2% 94% R'dam '52 I 214 90% 91 95 L 90% Utrecht '52 2% 92 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind.B. 25 24% Nat. Handelsbank 73 75 Ned. Handelmij 149% 149% 4714 46% Deli Mij .en (Ver.) 61% 61 H.V.A 84% 84% 30% 30 54% 55% 9% 9% A.K.U 151% 155% Berkel's Patent (v.) 193 193 Calvé Delft cert. 300% 301 Kon. Pap. v. Gelder 179 178% Hoogovens cert 288 295 Mülleren Co. N£. 309% 313 Ned. Kabelfabr 228% 229 264% 267% 146% 147% 334 337% Wilton Feyenoord 209% 209 178 178 Dordtse Olie gew. 647 657% Kon Petr. (f.20.— 154 156 idem (50 k f 20. 153.80 156 50 Holl. Amer hjn 134 133% Java China Paket 124% 126 KIM 108.90 109.10 Ned. Stoomv. Mü - 124% 125 Kon. Paket Mü 115% 117% Stoomvaart My Ned 136', 139% Nievelt Goudr cert 146% 147 v. Ommeren cert. 198% 199 Kon. Rott. Lloyd 128% 131% Ned. Scheepv Unle 116 117% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 Den Haag 1937 1 3.. 83 90 R'dam '37 I-III 3% 90% NIET-ACTIVE 4ANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 19714 19714 H.B.U. cert185*4 186 Rott. Bank 170 168'4 Twentsche Bank15914 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn218 218 B Borneo Sum. H. Mij 3314 33% Ned. G. en Sp. fabr. 176 173 Kon. Ned. Grofsm 93B 94'4 Internatio 5814 5914 Rott. Droogdok My 479 478 Tieleman en Dros 83A Ned. MÜ- Walv.vrt. 687/8 6714 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 24Aexd. 77Ü 44A 40'sexd. 5014 3514 85fj 4344 664 21% 6i y* 2414 78% 45% 4074 50% 35,». 8514 44'4 67 Va 26% 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 11/3 Edelmet Kon. AA 47 48 Pref w.a Idem 54 320GB Holl. Constructie 345 B Ing. our v Bouwnijv 121 %GB 122GB Int. Kunststoff Ind 30% 30% Leidsche Wolspinn 152% Sikkens Lakfab '53 398 397 Ver Touwfabrieken 151 151 Wernink's Betonm. 73B 74B Van Wijk Textiel 67% 67B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9