.-en Utfoïtitfeeh f&f Poolse kritiek op toestanden achter liet ijzeren gordijn Prins Albert wijst op Belgische belangen bij bet Delta-plan WOENSDAG 12 MAART 1958 Tamelijk objectief oordeel van de pers In Oekraine heeft eigen taal boventoon op Russisch (Van onze Weense correspondent) In de laatste tijd krijgen opvallend veel Poolse journalisten gelegenheid om de Sovjet-Unie. en vooral andere volks- democratische landen, te bezoeken. Men geeft deze toestemming, ofschoon men achter het ijzeren gordijn weet. dat de Pelen minder rekening houden met het internationale aanzien van de partij. Hun oordeel is derhalve tamelijk objec tief. Salomon Lastik heeft onlangs in het grootste Poolse dagblad „Zycie Warsza- wy" een reportage over Roemenië gepu bliceerd. Hij verklaart, dat elk land zijn goede en slechte kanten heeft, weshalve het onrechtvaardig zou zijn uitsluitend de aandacht te vestigen op de „groot heidswaanzin van Roemenië, en op an dere fouten, ontsporingen en moeilijk heden van het kopen van bepaalde le vensmiddelen". Meer kritiek verdient z.l. echter het feit dat de Roemeense pers haar taak niet voldoende behartigt. Vol gens Lastik kan men in de bladen wel lezen over de schoonheid van het land en de oude monumenten, over het werk op het platteland en over de stootarbei der, die veel meer dan de voorgeschre ven norm presteert, doch niet dat de Roemeense spoorwegtarieven met 40 tot 50zijn verhoogd. „Wanneer men de Roemeense journalistiek wil geloven, zou men tot de slotsom moeten komen, dat spoorwegongelukken, branden, dief stal en brandstichting uitsluitend het privilege zijn van het bedorven Wes ten". Een andere Poolse journalist, Mar- kowski. bracht een bezoek aan Honga rije. waarvan hij de algemene stemming als volgt beschrijft: ..Wij hebben ons door ons gevoel op sleeptouw laten ne men, maar nu - na de revolutie - leren wij ons verstand gebruiken". Een o.i. Amerika handhaaft de drie-in ijlszone De Verenigde Staten wensen hand having van de breedte de territoriale wateren op drie mijl, aldus verklaarde de leider van de Amerikaanse delegatie op de conferentie voor het zeerecht, Arthur Dean. gisteren. Als men de ter ritoriale wateren zou verhogen tot twaalf mfjl, zoals sommige landen wensen, zou. den kleine neutrale landen in tüd van oorlog moeite hebben om de neutraliteit in hun zeegebied te handhaven. Daar door zouden de territoriale wateren bijv. een toevluchtsoord voor duikboten van strijdende partijen worden, aldus Dean. Voorts zei hij, dat men bü slecht weer op twaalf mul uit de kust moeilijk kan vaststellen of men zioh buiten de zone bevindt. De visserijmogelükheden voor andere landen zouden als gevolg van een twaalfmijlszone zeer beperkt worden. Volgens Amerika houdt eenzijdige ver breding van de territoriale wateren dan ook schending van de bestaande rechten van andere landen in. In antwoord op een Russisch pleidooi om kernproeven boven zee te verbieden, antwoordde Dean, dat het gevaar voor de wereld niet schuilt in een lichte ver hoging van de natuurlijke radio-activi teit, doch in een mogelijk gebruik van kernwapens. Overigens dringen de Ver. Staten reeds lang aan op controle van de kernwapens. De Amerikaanse kern proeven zijn niet in strijd met het inter nationale recht, zei hij. Het Indonesische besluit dat het zeegebied tussen de Indonesische eilan den tot territoriale wateren verklaard, noemde Dean een eenzijdige poging om grote stukken open zee, die al eeuwen door schepen van alle naties bevaren worden, onder de eigen soevereiniteit te brengen. De Japanner Ohye steunde het Russische standpunt, dat kemproeven boven zee verboden moeten worden om dat ze een aanslag zijn op de vrije vaart. De Liberiaan Barnes pleitte evenals Dean voor handhaving van de drie- mijlszone. De afgevaardigde van Ceylon, Corea. sprak zich uit voor verbreding van de territoriale wateren tot zes mijl. De drie-mijlszone is onhoudbaar, zei hij. De markies van Miraflores deelde mee. dat Spanje bereid is zijn territo riale wateren, die nu op zes mijl worden gehouden om redenen betreffende de visserij, de douane en de volksgezond heid. tot de driemijlszone te versmal len. Dit had Spanje tijdens de tweede wereldoorlog ook gedaan om redenen van neutraliteit. Een driemijlszone was1 volgens de markies voldoende mits de belangen van de betrokken staat in de zone tussen drie en zes mijl internatio naal werden beschermd. België moet zijn mijnen saneren Vastbesloten houding van Hoge Autoriteit KSG De Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (KSG) zal een zeer vastbesloten houding tegen over de Belgische kolenproducenten aannemen en overweegt zelfs de ver gunning om te functioneren, die aan hun verkooporganisatie (Cobechar- Comptoir Beige des charbons) is ver leend, in te trekken of te wijzigen, in dien de betrokkenen zich niet trachten aan te passen aan de huidige toestand en indien er geen einde wordt gemaakt aan het stelsel van uniforme prijzen voor de verschillende kolenbekkens, dat wordt toegepast in weerwil van de be staande verschillen tussen de produktie- kosten. Naar uit gezaghebbende bron te Luxemburg wordt vernomen is dit het standpunt, dat de Hoge Autoriteit reeds uiteen heeft gezet bij besprekingen, die zij op 28 februari jj. te Straatsburg met vertegenwoordigers van de Belgische kolenmijnen had en dat zij nogmaals en met meer kracht morgen te Luxemburg aan vertegenwoordigers van Cobechar zal mededelen. De Hoge Autoriteit heeft onlangs reeds tweemaal stappen gedaan bij de Belgische regering om haar aan dacht te vestigen op de moeilijkheden, die worden ondervonden bij het inte greren van bepaalde Belgische kolen mijnen in de gemeenschappelijke markt Zfj heeft bü deze gelegenheden de Bel gische regering erop gewezen, dat niet alle vereiste maatregelen zijn genomen in de overgangsperiode van vijf jaar, waarin het verdrag der KSG voorziet. Aan de Belgische producenten heeft de Hoge Autoriteit te verstaan gegeven, dat iedere bespreking over de oplossin gen. die moeten worden gevonden, nut teloos zullen zijn, zolang er geen onder scheid wordt gemaakt tussen de renda bele en de onrendabele ïojjnen. zeer voorzichtige en dubbelzinnige ver klaring Het oordeel over de houding der Sov jet-Unie is in de Poolse bladen bepaald gunstig. Pachlowski schrijft bijvoorbeeld, dat de eigen volkstaal in de Oekraine verreweg de overhand heeft boven het Russisch dat daar meer en meer op de achtergrond komt. Een groot aantal la gere en middelbare scholen heeft het Öekrainisch als onderwijstaal ingevoerd. „Ik weet niet", schrijft hij. „hoe ver en hoe diep zich deze herleving van de nationale vormen en tradities in de re publieken heeft doorgezet. Dat kan ik niet achterhalen, maar wat ik wèl zag, is de uiting van een nieuwe politiek der Sovjetrussische regering tegenover de republieken van de Unie". Nog iets anders viel hem op, dat na melijk de winkels en warenhuizen rijke lijk waren voorzien van de voornaamste levensmiddelen. Grote brand woedde gisteren in Schiedam Door nog niet vaststaande oorzaak men vermoedt een achteloos weggewor pen brandende sigaret, maar zekerheid daaromtrent heeft men nog niet is gisteravond brand ontstaan in een van de vier panden aan de West vest te Schiedam, waarin de board en eterniet- fabriek en de opslagplaatsen van de firma Th. J. L. van den Berg gevestigd zijn. Met groot materiaal rukte de Schie- damse brandweer uit en kon de brand lokaliseren tot het grote centrale pand van vier verdiepingen en een zolder. Aanvankelijk liet de brand daarin zich ook niet ernstig aanzien, maar spoedig daarna laaiden de vlammen aan alle kanten hoog op en stond het gebouw in lichter laaie. Het dak stortte in en alle verdiepingen brandden uit. Hoe groot de schade bedroeg, was nog niet met zeker heid te zeggen. Zij loopt waarschijnlijk in de tonnen. Omstreeks elf uur was de brandweer het vuur meester al nam de nablussing nog geruime tijd in beslag. Honderden Schiedammers hebben van de kade van de Nieuwe Haven, waaraan de Westvest ligt het boeiende schouw spel. dat de uitsiaande vlammen boden, urenlang gevolgd. (Advertentie) Zelfs het breien werd me te zwaar - zo naor voelde ik me. Maar... 2 'ASPRO's en ik voel me weer fit. Geen middel verdrijft zo snel hoofdpijn, verkoudheid en andere pi|nen.< Onschadelijk voor de maag. Koop t V. vandaag en houd 't bij de hand en de pijn verdwijnt I Zeebrugge in de rol van Rozenburg? De Oostenrijkse ambassadeur in i ons land, dr. G. Afuhs heeft giste- I ren in de ambassade te Den Haag I de ,.Karntner Trachtengruppe" j ontvangen. De leden van het orkest brachten voordien de ambassadeur en zijn echtgenote een muzikale hulde. Bemiddelaars spraken met Bourguiba De Amerikaan Murphy en de Brit Beeley, die namens hun regeringen goede diensten aanbieden in het geschil tussen Frankrijk en Tunesië, hebben gisteren met president Bourguiba van Tunesië Frankrijks antwoorden bespro ken <op de voorstellen tot hervatting van de Frans-Tunesische besprekingen. In Tunis werd gisteren aangenomen, dat het plan van minister-president Gaillard van Frankrijk voor een defen sieverdrag voor de landen rondom het westelijk bekken van de Middellandse Zee Murphy en Beeley van nut kan zjjn bü hun besprekingen met Bourguibp. Bourguiba wilde na afloop geen com mentaar geven, evenmin als de beide afgezanten Wel zei Murphy, dat het onderhoud „nuttig" was en Beeley vond het gesprek .belangwekkend". Premier Gaillard van Frankrük heeft gisteren in de Senaat verklaard, dat Frankrük niet kan denken aan hervat ting van de onderhandelingen met Tu nesië voordat „alle maatregelen" tegen de Franse burgers zün Ingetrokken. Elf Fransen zün onlangs uit Tunesië gewe zen. Verder zün er Fransen gearresteerd die wapens verborgen zouden hebben. Zestien Franse vliegtuigen hebben sterke stellingen van de Algerijnse ver- zetsstryders in het bergmassief van Aurès (Oost-AIgerüe) gebombardeerd, aldus berichten die in Algiers ontvan gen zün. Franse strijdkrachten zouden voorts in hevige gevechten gewikkeld zün met een grote groep verzetsstrijders, die uit Tunesië zyn gekomen. Volgens de berichten zou een Frans vliegtuig door het vuur van de rebellen zün ge troffen. Helikopters zouden Franse ver sterkingen aanvoeren. Duitse hulde aan dr. Eduard van Beinum Gistermiddag heeft de Duitse consul- generaal in Amsterdam, dr. Carl von Holten te zünen huize aan dr. Eduard van Beinum de pas uitgekomen eerste zes boeken van een in totaal 35 banden omvattende uitgave van de verzamelde werken van Max Reger overhandigd. Hij wilde hiermee zijn erkentelijkheid uitdrukken voor de wüze, waarop Eduard van Beinum zich voor het con certleven verdienstelük heeft gemaakt. De heer van Beinum zeide in zün dank woord zeer geporteerd te zün voor dt muziek van Reger, wiens composities hier om voor hem onbegrüpelüke rede nen weinig worden uitgevoerd. Dr. Var. Beinum zal de volgende maand met het Concertgebouworkest een buitenlandse tournee maken, waarbü o.m. uitvoerin gen worden gegeven in Düsseldorp, Bad- Godesburg. Lugano. Zurich. Bern, Lau sanne, Straatsburg en Stuttgart. Tüdens deze reis zal ook Eugen Jochum enkele malen het orkees dirigeren. Oemmapartij won verkiezing in de Soedan In de Soedan heeft de Oemmaparty, die zelfstandigheid voor het land wenst en geen aansluiting bü Egypte, de meer derheid behaald, zij het niet de absolute. De officiële uitslag van de Soeaanese verkiezingen luidt volgens AFP: Oem mapartij 68 zetels. Democratische volks. partü 31. Nationale unie 45, onafhan- kelijken 4, liberale en federale partüen 25. Op 19 maart zal de nieuwe Kamer een nieuwe voorzitter kiezen. De vol gende dag zal het nieuwe regeringshoofd worden benoemd. Men venvacht, dat de Oemmapartü de samenwerking met de Democratisohe volkspartij en de Libe ralen op de oude voet zal voortzetten. Parijse lofuitingen voor Aafje Heynis De bekende Parüse muziekcriticus Claude Rostand wüdt in „Carrefour" lovende woorden aan een recent optre den van de Nederlandse zangeres Aafje Heynis ui het Nederlands cultureel insti tuut te Parüs. Onder de kop „Een ont dekking: Aafje Heynis" zegt hü o.m., dat we met 'haar een van de grootste zangeressen van onze tüd bezitten. Hü constateert een stemkwaliteit en een styigevoel zoals men maar eens in de vüfentwintig jaar tegenkomt. „Zü heeft niet de wat moeizame zwaarte, die gebruikelijk is bü dit soort dramatische stemmen. Haar timbre is transparant en tegelükertijd vol en zeer warm. Zij bezit een miraculeuze gelük- matigheid bü de overgangen van de re gisters en in haar gehele stembereik. Men denkt niet meer aan techniek, zo eenvoudig en natuurlijk klinkt haar stem. De wiize van interpreteren is steeds volmaakt. Na nog vele andere waarderende opmerkingen te hebben ge maakt en haar te hebben vergeleken met Elisabeth Schumann, zegt Claude Rostand, dat Aafje Heynis'hem een van de mooiste en diepste muzikale ontroe ringen heeft geschonken in lange tüd. Brigitte Bardot onder Amerikaanse supervisie Brigitte Bardot, de welgeschapen Franse filmster, heeft zioh tot I960 ex clusief verbonden aan een Amerikaanse maatschappij, n 1. de Columbia Inter national. Toch zal zü geen Amerikaanse films gaan maken, want de maatschap- PÜ heeft zich ook verzekerd van de dien sten van de producer Roger Vadim Het is de bedoeling, dat Levy in de komen de jaren films van Internationale klasse gaat maken met Brigitte Bardot in de hoofdrol en filmsterren met klinkende namen als haar partners. Het eerste resultaat van deze Internationale sa menwerking verschijnt reeds dit voor- Jaar op het b-'o-coopsoherm ..Les bijoutier du Clair de Lune" ls groten deels in Spanje opgenomen In de hoofdrollen spelen naast Brigitte Bar- doG> Stephen Boyd en Aiida Velh. Alle havenproblemen onder één Belgisch ministerie (Van onze Brusselse correspondent) Prins Albert van Luik, broer van Ko ning Boudewijn, legde gisteren in de Senaat de eed af als Senator. De prin sen van de Koninklüke Familie zün na- mehjk Senator van rechtswege. Beurte lings in het Frans en in het Nederlands sprak Prins Albert in een rede van 40 minuten over de problemen van de ver. keerspolitiek, de havens, de coördinatie en modernisering van het transportbe drijf in België. Het was een belangwek kende reden, ofschoon hier en daar wat te academisch. Het viel werkelijk op hoe perfect de Prins het Nederlands be heerst. Beter dan Koning Boudewün. Anderzüds trok het de aandaoht, dat de tweede zoon van Koning Leopold zich onomwonden over de Belgisch-Neder landse waterwegen-kwesties uitsprak evenals over de zwakke positie van de Belgische handelsvloot. Hij constateerde o.m. dat de Belgische koopvaardüvloot op 1 december 1957 slechts iets meer dan 500.000 ton groot was- dit is minder dan een half procent van de wereldton. nenmaat. Te Antwerpen varen slechts 5 van de 100 schepen onder Belgische vlag. De Belgische petroleumvloot bekleedt in de wereld sleohts een bescheiden plaats: de 23ste! Er moeten maatregelen worden ge troffen, aldus Prins Albert, opdat het Delta-plan geen veranderingen noch in het regime van de Zeeschelde, noch in de traditionele verbindingen me<t de Rijn zou teweeg brengen, veranderingen, die wij later zouden moeten betreuren. Het is normaal, dat Nederland de no dige maatregelen treft om catastrofale overstromingen te voorkomen, maar even logisch, dat hierbij de Belgische rechten en belangen worden geëerbie digd. Dit is de algemene regel in de be trekkingen tussen de staten, waar het gaat om vraagstukken over internatio nale stromen. De vriendschapsbanden, die ons met onze noorderburen verbin den, zyn trouwens zo hecht geworden, dat zij voor ons een waarborg zijn voor de eerbiediging van deze internationale gebruiken, aldus Prins Albert. Het is bekend, dat de havenvraag stukken door zes verschillende mini steries worden behandeld. Ware het niet wenselük. aldus vroeg de Prins zioh af, in één enkel ministerieel departement al de havenzaken te centraliseren? Men zou anderzijds een nationale havencom missie in het leven kunnen roepen, be staande uit afgevaardigden van de Bel gische havens en de economisohe en so cial e organisaties, om met de regering een nationale havenpolitiek te ontwer pen en te verwezenlüken. Laten wü alles in het werk stellen, aldus Prins Al- bert, opdat Rozenburg ook niet de voor haven van Antwerpen zal worden. Hier legde Prins Albert de nadruk op het grote belang van de moderne petroleum haven. De Nederlanders hebben dit be lang goed begrepen, daar zü het plan van de Euro-poort voor Rotterdam heb ben ontworpen. De rol welke Rozenburg voor Rotterdam zal kunnen spelen, kan in België worden vervuld door Zee- brugge. Djoeanda confereert De chefs van staven van de Indone sische zee- en luchtmacht hebben van daag besprekingen gevoerd met pre mier Djoeanda, die tevens minister van defensie is. De Amerikaanse vloot Een woordvoerder van het Amerikaan se consulaat in Singapore heeft vandaag verklaard, dat net Amerikaanse vlootes- kader, dat zich thans in de wateren van Singapore bevindt, uitsluitend met toe stemming van de Indonesische regering de wateren van Indonesië zal binnen varen. Het eskader, dat bestaat uit een krui ser en twee torpedobootjagers. zal in ge val van noodzaak hulp verlenen tij de evacuatie van Amerikaanse onderdanen uit Indonesië. Een woordvoerder van de Caltex in Singapore deelde vandaag mede. dat er thans 700 Amerikanen Engelsen. Neder landers en Australiërs in het basiskamp van de Caltex bü Roemba. in Mldden- Sumatra zün. De verder afgelegen boor- terreinen en boorinstallaties zijn geslo ten. In totaal zijn 58 vrouwen en kinde ren van deze buitenposten naar Singa pore overgebracht. Kandel stilgelegd Chinese zakenlieden in Singapore heb ben verklaard, dat sedert de berichten over gevechten in Midden-Sumatra de handel met Indonesië praktisch tot stil stand is gekomen. De meesten van ons zün bang om op dit ogenblik handel te drijven, verklaarde een woordvoerder van de vereniging van Overzeese Chinese im- en exporteurs. Evacuatie uit Menado De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard Jones, heeft vandaag verklaard, dat de minister van Buiten landse Zaken, Soebandrlo, hem heeft meegedeeld dat voorbereidingen worden getroffen voor de evacuatie van een klein aantal Amerikanen en andere bui tenlanders uit Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes, dat zich aan de züde der Middensumatraanse opstandelingen heeft geschaard. Vijf schepen vrijgegeven De regering van Singapore heeft van daag bekend gemaakt, dat de Indone sische regering vüf schepen, afkomstig uit Singapore, die in de Riouw-archipel werden vastgehouden, heeft vrijgegeven. Het zün de kustvaartuigen „Beetong", „Chiat Soon", „Selat Siberoet", „Han- thele" en „Senang". Vliegvelden gesloten De vliegvelden „Dool", op het eiland Bangka en „Boeloetoembang" op Billiton zün met Ingang van 10 maart op last van de Indonesische luchtmacht voor de burgerluchtvaart gesloten, aldus een bericht uit Pangkalpinang op Bangka. Ook de vliegvelden in de Riouw- archipel zün gesloten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliilI'llllllllllllllirë Japonnen van gordijnstof in de Moskouse opera Heupwiegen volgens het recept- Marilyn Monroe is misschien op zün plaats in het Westen, maar voor de Russische vrouw deugt het niet. „Het is weinig aantrekkelijk om, zoals somige vrouwen doen, te pose ren met het uitgesproken doel de beweeglijkheid van haar heupen te tonen tijdens het lopen", zo werd in een mode-uitzending van Radio- Moskou verteld". „Misschien is die een goede training voor modemeis. jes in het buitenland, die zich schaamteloos vermeien in rock 'n roll, met rijn ergerlijk stampen, wriemelen en duikelen. Maar het is absoluut niet geschikt voor onze meisjes". De spreker had ook een verwfjt voor vrouwen, die in de opera ver- schünen in japonnen, die van gor- dünstof gemaakt zijn„Herhaal. dehjk heb ik datnes gezien die ken nelijk in gordijnstof gekleed wa ren". zei hij, maar hü gaf toe: „nog steeds is er vaak gebrek aan mate riaal voor japonnen en misschien hebben de vrouwen geen keus" Ook werd de gewoonte bekriti seerd om in vakantie-oorden in het openbaar te verschijnen in pyjama's en ochtendjassen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerkelijk Leven Bouw van 75 kerken De minister van Volkshuisvesting en Bouwnüverheid heeft in uitzicht gesteld, dat dit jaar rijksgoedkeuring kan wor den verwacht voor de bouw van ten minste 75 kerkgebouwen. De interdiocesane commissie van over leg inzake de wederopbouw van kerken en kerkelüke gebouwen in 's-Hertogen- bosch kan rekenen op de goedkeuring van de bouw van 37 kerkgebouwen met een totaal van 25.000 zitplaatsen. De 37 kerken zijn als volgt over de bisdommen verdeeld: Utrecht vijf, 's-Hertogenbosch negen, Roermond zes, Breda drie, Haar lem vier. Rotterdam zes en Groningen vier. Tevens zal nog op goedkeuring mo gen worden gerekend van de bouw van een aantal noodkerken. De bouw- en restauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk heeft de toezegging ontvangen, dat het gehele door haar in gediende bouwprogramma voor 1958, omvattende de bouw van zes kerken, voor goedkeuring in aanmerking komt. De deputaten van de generale synode der Geref. Kerken voor kerkbouw heeft voor 1958 een bouwprogramma Ingediend voor de bouw van 22 kerken. Ook voor deze kerkgebouwen zal. indien de plan nen tijdig gereedkomen, dit jaar op rüksgoedkeuring mogen worden gere kend. VAN KAPPERSJAS NAAR TOGA De 46-jarige A. van Pel uit Zwün- dreoht gaat de kappersjas verwisselen voor de toga. Hü wordt in Zierikzee hulppredikant van de Hervormde Ge meente. De heer Van Pel slaagde in 1949 voor de akte godsdienstonderwüzer. De eer ste gemeente, waar hü als hulpprediker werd benoemd was Wolvega (Pr.). Hij was toen in de gelegenheid om aan de RÜksuniversiteit te Groningen colleg-s in de theologie te volgen. Op zondae 23 maart zal hü officieel aan de Hervormde Gemeente te Zierikzee worden verbon den. Prof. dr. H. N. Ridderbos, hoogleraar in het Nieuwe Testament aan de Theo logische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, staat op het drietal, dat het curatorium van het „Calvin Seminary", de theologische opleiding van de „Chris tian Reformed Church" in Amerika heeft opgesteld voor de benoeming van een hoogleraar in de N. Testamentische vakken. GEREF. KERKEN Beroepen te Houwerzijl N. J. Gcrrla, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Utrecht noord (3de pred.pl.) J. van Leeuwen te Umulden. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn-Bode graven en voor Homewood (Canada) J. Mulder te Gee® (Dr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg W. Hage te Nunspeet. Schoon als ochtenddauw... „Gente", een Italiaans weekblad, weet te melden dat de opvolgster van Ko ningin Soraja als echtgenote van de Sjah van Perzië vermoedelük Mlra Ma. nurr, een 18-jarige zwartharige schone, zal z*jn. Zü ls de dochter van het hoofd van de Manurr-stam Het blad ontleent dit bericht aan zün correspondent in Teheran, die meldt dat de liedjeszangers van Teheran Mira reeds bezingen als .sohoon als de och tenddauw". LFC en UVS spelen wedstrijd bij kunstlicht LFC en UVS spelen woensdagavond 19 maart a.s. een lichtweds'trijd op het LFC-terrein. Beide verenigingen komen met hun volledig competitie-elftal uit. De Kanaries hebben hun kunstlicht- installatie gemoderniseerd. De wed strijd vangt aan om 8 uur. Puskas gaat voor Internazionale spelen In Milaan is bekendgemaakt, dat Fe- renc Puskas, de oud-aanvoerder van het Hongaarse elftal, een contract heeft ge tekend met „Internazionale". Hü kan komend seizoen voor zijn nieuwe club spelen, aangezien de schorsing door de FIFA binnenkort afgelopen is. „Internazionale" nam contact op met Puskas, nadat deze naar het buitenland gevlucht was. De Hongaar woonde zon dag JJ. de wedstrüd Internazionale Atalanta bü- TAFELTENNIS. P.T.T. I KAMPIOEN. Door een 9—1 overwinning op Reflex behaalde het eerste herenteam van P.T.T. Leiden gisteravond het kampioenschap van de derde klasse. Scheffer en Korenhof wonnen beiden hun drie partüen, terwül Laterveer al leen tegen Krey een punt moest af staan. Het dubbelspel werd echter weer een overwinning voor het Leidse dub bel Laterveer-Scheffer. Door dit resul taat promoveert P.T.T. naar de tweede klasse. VOLLEYBAL Volleybalteam voor strijd tegen Denemarken Zaterdag a.s. zal het Nederlandse vol leybalteam (heren) te Kopenhagen een interland-wedstrijd spelen tegen Dene marken. De vorige ontmoeting tussen beide landen (In Groningen) eindigde met een 30 zege voor de Nederlandse ploeg. Het Nederlandse team ls door de keu ze-commissie van de Nevobo als volgt samengesteld: Piet Kapteln. Henny de Ruiter en Rinus Tuinman (RVC), Hidde van der Ploeg en Gerrit Goedhals (Reva. A dam). Jaap Korsloot (WH. Adam). Nico Zimmer man (DES. Voorburgi en Jacques Das sen (Rapid Hurricane. Maastricht). Cees van Zweeden zal het team als coach vergezellen. HENGELSPORT. Visclub Flora hield haar laatste com petitiewedstrijd in Wieringen (N -H i Er werd 6900 gram vis aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. K v. d. Zon; 2. D, Brugman: 3. H Beij; 4 N de Hoed; 5. J. v. d. Mee; 6. J. Pluim; 7. R. van Leeuwen; 8. J. de Hoed; 9. J. Slinger- laadi kX P. Sloos WIELRENNEN Willy Vannltsen won tweede etappe Parijs-Nice De Belg Willy Vannitsen heeft de 2de etappe van de wegwedstryd Parijs-Nice - een 224 km. lange rit van Auxerre naar Vichy - gewonnen. In de eind sprint versloeg hü negen renners, onder wie zün landgenoten Germain Derücke. Alfred de Bruyne en De Cabooter. die resp. als tweede, derde en vierde eindig den De Brit Elliott klasseerde zich als vijfde. Het peloton had een achterstand van ruim 13 minuten op de winnaar. De algemene rangschikking is na deze etappe: 1. Pietro Nasclmbene (It.) 11.10. 15, 2. t.m. 7. Willy "Vannitsen (Belg Germain Derijcke (Belg.). Alfred de Bruyne (Belg Accordl (It.). Fornara (It.) en Geminiani (Fr.) allen 11.10.35, SCHAKEN. Botwinnik staat opnieuw op winst De derde partü uit de tweekamp tus sen Smyslov en Botwinnik om het we reldkampioenschap schaken is gisteren te Moskou na de 41ste zet van Smyslov (wit) afgebroken. Botwinnik gaf zün zet onder couvert af. Laatstgenoemde speel de ook in deze partü weer voortreffelük en heeft in de afgebroken stelling groot voordeel. De party had het volgende verloop: Wit: Smyslov Zwart: Botwinnik 1. n M 1 n c7—c6 2. pblc3 d7d5 3. d2d4 d5 x e4 4. pc 3 x e4 lc8—f5 5. pe4—g3 lf3—g6 6. h2h4 h7h6 7. pgl-f3 pb8d7 8. lfld3 lp6 x d3 9. ddl x d3 dd8c7 10. lel—d2 pg8—f6 11. 0—0—0 e7e6 12. kcl—bl 0—0—0 13. c2c4 c6c5 14. ld2c3 c5 x d4 15. pf3 x d4 a 7a6 16 dd3e2 lf8d6 17. pg3—e4 pf6 x e4 18. de2 x e4 pd7—f6 19. de4—e2 td8d7 20. tdl—cl 6c 7c5 21. pd4b3 dc5f5 schaak 22. tel—c2 ld6c7 23. c4c5 td7d5 24 c5c6 lc7—b6 25. pb3d2 df5d3 26 pd2c4 lb6c7 27. de2 x d3 td5 x d3 28 pc4e5 td3 x c3 29. c6xb7 schaak kc8 x b7 30. tc2 x c3 lc7 x e5 31. tc3b3 schaak kb7-a7 32. thl—cl th8b8 33. tb3 x b8 kaT x b8 34 telc4 pf6d5 35. kblc2 h6h5 36. b2—b4 kb8b7 37. kc2—b3 le5—d6 38. a2a3 ld6cl 19 tc4c2 te7—b6 40 kb3c4 pd5—f4 41. g'2g3 zwart gaf zet onder convert af.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7