Ook in de Senaat sterk verzet tegen lijdelijke wijziging W.W.-premie WEERBERICHT Alleen K.V.P. en P.v.d.A. (uit vrees voor crisis) stemmen voor „Tot nu toe zijn slechts een eiland en enkele stranden bezet" ZOAVO-coiiferentie in Manilla bespreekt ook Indonesië 97ste Jaargang WOENSDAG 12 MAART 1958 No. 29389 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Laatste bedrijf van treurspel „Het laatste bedrijf van een treurspel". Zo noemde de senator Schipper (AR) de behandeling van de wijziging van de werkloosheids wet in de Eerste Kamer. Men zal zich herinneren, dat deze kwestie in de Tweede Kamer nogal wat stof heeft doen opwaaien en dat minister Suurhoff zijn wil heeft kunnen doorzetten onder dreiging, dat verwer ping wel eens politieke gevolgen zouden kunnen hebben. Grof geschut op een klein doel De hele zaak draait om een tjjde- lüke wijziging van de verdeling der premie werkloosheidsverzekering. Het aandeel van het Rijk wordt tijdelijk verlaagd van de helft tot een derde deel. De totale premie wordt verlaagd van 1,6 tot 1,2 procent. De heer Schipper ziet geen redenen om de lasten van deze verzekering af te wenden op het bedrijfsleven. De maatregel noemde hy „onbegrijpe lijk", omdat ook de S.E.R. een duidelijk advies had gegeven. De heer Schipper bepleitte nieuw overleg met het bedrijfs leven over de premieverdeling. In de huidige vorm kon het niet de steun van zijn fractie krijgen. Hij achtte het zonneklaar, dat noch de Eerste noch de Tweede Kamer het ontwerp in vrijheid zou aanvaarden. De heer Van Brugge (CHU) vond het niet fatsoenlijk, dat een overeenstem ming tussen de regering en het "bedrijfs leven eenzijdig wordt verbroken. De aankondiging, dat de minister politieke gevolgen aan een verwerping zal ver binden is schieten met een kanon op een vlieg. Het stellen van de politieke kwestie voor deze zaak is staatkundig ongeoorloofd en is zakelijk inopportuun. Op zuiver zakelijke gronden kan spre kers fractie haar stem niet aan het voorstel geven. Niet overtuigend Ook de heer Middelhuis <KVP) achtte de verdediging door de minister van het ontwerp niet overtuigend, maar deze kwestie heeft nu een politiek accent ge kregen. De regering heeft zwaar geschut in stelling gebracht, hetgeen bedenke lijk is, maar er zijn omstandigheden, die de meerderheid van de KVP-fractie Italiaan» stadje vertoornd over besluiten van Rome De 12.000 inwoners van het Italiaanse stadje Isernia, in de Abruzzen op 150 km ten oosten van Rome, zijn woedend en dat blijkt uit relletjes, stakingen en botsingen met de politie, waarbij reeds 20 mensen gewond zijn. De oorzaak ervan zijn besluiten die iri het „Verre Rome" genomen worden. Vorig jaar besloot daar de Kamer van Afgevaardigden, dat Isemia de hoofd stad van een nieuwe provincie, Molise, zou worden. Doch maandag ontvingen ae Iserniërs, die reeds begonnen waren met het uitzoeken van gebouwen voor het provinciale bestuur en het ontwer pen van nummerborden voor auto's met de letters „Is" erop, het bericht dat de Romeinse Senaat besloten had voor lopig geen beslissing over de kwestie te nemen. Onmiddellijk werd in Isernia een al gemene staking afgekondigd. De oevol- king luidde de kerkklokken en wierp versperringen op de wegen op. Zelfs de bisschop werd in zijn auto aangehouden en pas doorgelaten, toen hij beloofde dat hij in Rome voor Isernia zou gaan pleiten. Uit Campobasso. een naburige stad die tegen de instellingen van de nieuwe provincie gekant is omdat zij een deel van haar gebied zal verliezen, werden politiemannen met jeeps naar het ko kende Isernia gezonden. De politie werd met een hagelbui van stenen ont vangen, waarop zij antwoordde met traangas. Aan beide zijden vielen ge wonden. Inmiddels is men in Campobasso ook met een algemene staking begonnen on der het motto „blijf van onze provincie af". SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Afnemende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Overigens geleidelijk toenemende bewolking met morgen in de loop van de dag van het zuidwesten uit enige regen, wellicht voorafgegaan door sneeuw of yzel. Aanvankelijk zwak ke later overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Morgenmiddag stijging van temperatuur. 13 MAART Zon op: 7.01 uur; onder: 18.40 uur. Maan op: 3.05 uur: onder: 11.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.14 uur en 21.58 uur. Laagwater te 4.31 en 17.10 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. bewegen de regering niet te stellen voor de consequenties van haar beleid. De heer Van Wingerden (P.v.d.A.) heeft ook al geen goed woord over voor het wetsontwerp. Maar ook de P.v.d.A. schrikt terug voor de politieke gevolgen van verwerping en zullen daarom voor het ongelukkige wetsontwerp stemmen. Maar van de regering, aldus de heer Van Wingerden, is het een ongelukkig stuk beleid. Waarom over de kling De heer Molenaar (VVD) was van oordeel, dat de regering zich bij dit ont werp bloot stelt aan kritiek van onbe hoorlijkheid. Waarom moet de regering, gezien de oppositie en het feit, dat er slechts zeven miljoen gulden mee zijn ge moeid, de Kamer over de kling te jagen? De regering heeft het volle recht de ka binetskwestie te stellen. Maar hier is de kwestie veel te scherp gesteld. De heer Molenaar vraagt het ontwerp terug te nemen en met een nieuw voorstel te komen, waarin de verdeelsleutel wordt gehandhaafd. Ook de heer Seegers (CPN) zei het ontwerp onaanvaardbaar te achten. Hij verklaarde niet te begrijpen, dat by een begroting van acht miljard geen andere oplossing ten bate van de budgetaire positie kan worden gevonden. Minister Suurhoff zal dinsdag a.s., wanneer hy de Senaat antwoordt, heel wat moeilijkheden uit de weg moeten ruimen om zijn voorstel met vlag en wimpel over de streep te kun nen krygen. In afwachting van de blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin van het Vorstendom Monaco worden u.m. de vuurmonden in gereedheid gebracht voor het lossen van de sa luutschoten. Belas tingverlagi ng in <le Ver. Staten Het aantal werklozen in de Ver. Sta ten medio februari j.l. bedroeg 5.2 mil joen of 700.000 meer dan in januari, al dus heeft de Amerikaanse minister van Arbeid, James Mitchell, bekendgemaakt. In een toespraak tot leiders van de vakbond-federatie AFL-CIO zei Mitchell dat een belastingverlaging de eerst komende grote stap zou zijn in de rich ting van het tot staan brengen van de huidige economische inzinking. Mitchell zei voorts, dat de regering zou optreden om de zich in dalende richting bewegende economie te doen opleven, doch hij waarschuwde tegen een onbe raden optreden. IIij zei. dat het gemak kelijk was aanbevelingen te doen voor uitgaven op grote schaal, welke echter niet in de thans zo dringend nodige werkgelegenheid zouden voorzien. De in zinking in het bedrijfsleven is volgens de minister hardnekkiger dan verwacht en de regering zou naar hij verklaarde een aanzienlijke belangrijke verlaging der belastingen voor particulieren en maat schappijen aanbevelen. Inmiddels wordt gemeld, dat president Eisenhower gisteren met de republikein se leiders van het Amerikaanse congres besprekingen heeft gevoerd over maatre gelen. teneinde de recessie een halt tce te roepen. Tot de maatregelen zou mo gelijk ook belastingverlaging behoren.. Sedert maandag wint het denkbeeld van een belastingverlaging steeds meer terrein. Zowel de vice-president. Richard Nixon, als de directeur van de begroting. Percival Brundage. hebben zich er voor uitgesproken, dat de recessie beter kan worden bestreden door belastingverla ging dan door verhoging van de staats uitgave!^. Er gaan echter ook stemmen op tegen belastingverlaging. Zo heeft Senator Ed ward Martin, die de gisteren met presi dent Eisenhower gehouden conferentie bijwoonde, verklaard dat hij in de hui dige omstandigheden gekant is tegen be lastingverlaging en liever ziet, dat de werkloosheid en de economische reces sie worden bestreden door verhoging van de staatsuitgaven voor de uitvoering van openbare werken. De leider van de democratische frac tie in de Senaat, Lyndon Johnson, deel de aan de pers mede. dat hij op het ogenblik niet bereid is in te stemmen met belastingverlaging. Naar hij zei. sluit dit echter niet de mogelijkheid uit, dat het Congres, waarin de Democraten een meerderheid hebben, toch tot verla ging van de belastingen zal besluiten. Onveranderd deviezenbezit Volgens de jongste weekstaat van de Ned. Bank mag de verandering van de netto deviezen reserve in feite geen naam hebben. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef viel een kleine ver mindering van ca f. 5 miljoen in het ge wone deviezenbezit te constateren. Echter is de convertibele valuta weer vrij aardig verbeterd en wel van f. 1057 tot f. 1095 miljoen zwakke valuta zyn dus afgevloeid (ponden of marken), sterke valuta (dollars) zijn er bij ge komen. Opstandelingenverklaren Djakarta voor oprukken niet sterk genoeg Het hoofdkwartier van het Indonesisehe leger heeft na zijn eerste eommuniqué over de actie op het eiland Bengkalis niets meer gemeld over het optreden tegen het opstandige Midden-Sumatra.. Te Djakarta was het gisteren rustig; er viel niets te bespeuren van zenuwach tigheid onder de bevolking. Het ministerie van Voorlichting publiceerde een verklaring waarin wordt gezegd dat „het optreden der regering om de avonturiers achter de opstandige beweging van Padang te grijpen" geen „burgeroorlog" betekent. De regering herhaalt, dat haar actie niet gericht is tegen „de onschuldige be volking van het gebied dat door de opstandelingen bezet wordt gehouden", maar bedoeld is om de „rebellie van avonturiers neer te slaan". Tegen inmenging Intussen heeft minister van Bui tenlandse Zaken Soebandrio op nieuw verklaard, dat een Ameri kaanse inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Indonesië de V.S. niet ten voordeel zal strek ken, maar integendeel slechts „de andere partij" zal uitnodigen het zelfde te doen. De minister zei dit, toen hem werd gevraagd commen taar te leveren op de rencente ver klaring van minister Dulles, dat „In donesië tot voor kort duidelijk op weg was naar een communistisch despotisme"Soebandrio voegde hieraan toe, dat zijn land „zeker er bezwaar tegen zal maken als er op de conferentie van de ZOAVO te Manilla gesproken wordt over bin nenlandse kwesties van Indonesië. In opstandeliugenkringen in Singa pore is gisteravond meegedeeld dat de berichten over een invasie door de In donesische regering in het opstandige Midden-Sumatra „slechts betekenen dat een eiland en enkele stranden zijn bezet." „Het leger van Soekarno zal niet sterk genoeg zijn om naar het binnenland op te rukken. Onze strijdmacht zou ze niet alleen afsnijden en vernietigen, maar het overige deel van Sumatra en waarschijnlijk West-Java zou te gen Djakarta opstaan", aldus deze kringen. Radio-Pad an deelde gisteravond mee dat oud-strijdersorganisaties in het dis- strict Indragiri, in het oostelijk deel van Midden-Sumatra, een bataljon hebben gevormd ter ondersteuning van het be wind te Padang. Hef radiostation verklaarde voorts, dat volgens de infanterie-commandant van Padang de studenten, die een mi litaire opleiding krijgen, weldra zelf wa pens zullen ontvangen. In geheel Mid den-Sumatra worden door liet Roode Kruis E.H.B.O. cursussen gegeven. Radio-Padang gaf geen rechtstreeks commentaar op het bericht uij Djakar ta. dat de regering troepen aan land heeft gezet op bet eiland Bengkalis. Caltexpersoneel geëvacueerd De Caltex heeft gisteren de evacuatie van vrouwen en kinderen van het olie- terrein Pakanbaroe naar Singapore voltooid, de evacue's w.o. zich Ameri kaanse, Engelse, Australische. Neder landse en Indonesische onderdanen bevonden, werden naar Singapore overgebracht in 13 riviertankers, die in Singapore zullen blijven. Volgens de woordvoerder van de Cal tex betekent de sluiting van dit ter rein een verlies van 180.000 vaten per week, hetgeen zowel voor de maatschap pij als voor de Indonesische regering in financieel opzicht een verlies zal betekenen. Voorts verklaarde hij dat sinds de sluiting, niemand op het olie terrein het werk heeft neergelegd. De gehele staf houdt zich bezig met on derhoudswerk terwjjl ook de aanleg van wegen en pijpleidingen doorgaat. Stanvac en Shell-personeel gereed De Standard Vacuum en de Shell heb ben gisteravond verklaard gereed te zijn hun staf uit Zuid-Sumatra terug te trekken. Een woordvoerder van de Stanvac, die installaties heeft in zowel Midden- als Zuid-Sumatra, zeide, dat het kantoor in Singapore al enige dagen lang niets van haar mensen in Zuid-Sumatra heeft ge hoord. „We staan volkomen klaar om te eva cueren, als wij moeten", aldus de woord voerder. De woordvoerder van de Shell, welke ook installaties in Zuid-Sumatra heeft. MIDDEN-SUMATRA SUMATRA ^Olieveld •Spoorlijn In en om de AVRO-studio te foto zien we de Zweedse zangeres Hilversum heerst een grote activi- I Alice Babs (links) in gesprek met teit in verband met de finale var. Corrie Brokken (rechts) en een der het Eurovisie Song Festival, welke j gastvrouwen van de Song Festival vanavond plaats vindt. Op deze I Club. Flory ten Camp. Voortdurende onevenwichtigheid vormt bedreiging voor geheel Zuidoost-Azië Duidelijke taal van de Philippijnse afgevaardigde De acht ministers van Buitenlandse Zaken van de Zuidoostaziatische-ver- dragsorganisatie (ZOAVO) hebben gis teren verzoeken van de Aziatische leden - de Philippijnen, Siam en Pakistan - om meer economische steun, in gunstige overweging genomen. De V.S. en Austra lië boden direct resp. twee miljoen dol lar en een miljoen pond aan. De ministers, die te Manilla (Philip pijnen) achter gesloten deuren verga derden, gaven voorts machtiging tot een uitwisseling van inlichtingen met de NAVO (waarnemers wijzen erop, dat er niet iets dergelijks is besloten ten aan zien van de organisatie van het Verdrag van Bagdad: dit zou kunnen zijn ge daan om de Mohammedaanse leden van de organisatie niet in verlegenheid te brengen. Ingeval van nauwere contac ten met de ZOAVO zouden zij nl. ook nauwer verbonden raken met Frankrijk, dat in Algerije Mohammedanen be strijdt. De bijeenkomst van de anti-commu nistische ZOAVO wordt gehouden tegen de achtergrond van het Russische aan bod betreffende een Aziatisch collectief vredesverdrag, voorstellen om te komen tot vermindering van de bewapening in Noord-Vietnam. Laos en Zuid-Vietnam, de toestand in Indonesië en het besluit zeide dat alles rustig is, doch dat de staf zo nodig snel kan worden terugge trokken. Singapore protesteert De regering van Singapore heeft be kendgemaakt by de Indonesische re gering te zullen protesteren tegen het besluit tot sluiting van het luchtruim boven Midden- en Zuid-Sumatra, waardoor vliegtuigen op de route Sin- gapore-Djakatta gedwongen zijn een omweg van ruim 200 kilometer te ma ken. Aan de regering van Djakarta zal worden verzocht dit verbod in elk ge val ten dele in te trekken. Gia-verbinding gesloten Met ingang van gisteren is alle lucht verkeer van de „Garoeda Indonesia Air ways" tussen Teloek Betoeng, een plaats in de Lampongse districten (Zuid-Su matra) en Djakarta voor onbepaalde tijd gesloten. De tweede luchtverbinding van de Gia met Zuid-Sumatra. die tussen Djakarta en Palembang, is nog open. Acht schepen vastgehouden Een woordvoerder van de Chinese re dersvereniging heeft gisteren meege deeld. dat 8 schepen uit Singapore in de Riouw-Archipel worden vastgehouden. De „Straits Steamship Company" heeft de regering van Singapore steun verzocht om teruggave van hun schip „Scudai" (511 ton) te verkrijgen. De schepen w.'rden aangehouden voor inspectie van de lading toen zij oa weg waren van Zuid-Sumatra naar Singa- Vier havens gesloten Het Indonesische consulaat-generaal in Singapore heeft de reders verwit tigd dat vier havens gesloten zijn voor alle vaartuigen: Menado. Ritoeng. Ke nia en Padang. Een reden voor deze maatregel werd niet gegeven. Biloeng is vorige week beschoten door een In donesisch fregat, dat later mijnen ge legd heeft. van China om zijn troepen uit Noord- Korea terug te trekken. Vandaag zouden de ministers van de V.S., Engeland en Frankrijk in het ge bouw van de Britse ambassade bijeen komen om te spreken over een topconfe rentie van Oost en West. Engeland zou hebben verzocht, de delegaties bij dit overleg zo klein mogelijk te houden om de ongedwongenheid van het overleg te bevorderen. De ministers van Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland wisselden gisteren met minister Dulles van gedachten over een voorstel van Nieuw-Zeeland om een niet-militaire vrije zone in te stellen, die het gehele Zuidpoolgebied moet omvat ten. De premier van Nieuw-Zeeland. Wal ter Nash, heeft tijdens de bijeenkomst van de minister van Buitenlandse Za ken aangedrongen op grotere economi sche hulp aan Indonesië, om dit land te helpen de communistische invloed te be strijden. Volgens conferentiekringen zou premier Nash hebben betoogd, dat de voortdurende onevenwichtigheid in In donesië een ernstige bedreiging voor de vrede en het evenwicht in geheel Zuid oost-Azië vormt. De gedelegeerden van de Philippijnen, Pakistan en Siam zouden hun bezorgd heid hebben uitgesproken over de si tuatie in Indonesië en er nadrukkelijk op hebben gewezen, dat het hier een in tern, binnenlands conflict betreft. De Philippijnse afgevaardigde Sena tor Lorenzo Sumulong zette uiteen, dat zijn land de berichten, dat geheime communistische hulp in de vorm van wapens Indonesië binnenstroomt, en dat er sprake is van communistische infil tratie in de Indonesische strijdkrachten, in het bijzonder in de luchtmacht, niet kan negeren. Elke uitbreiding van de communistische kracht en invloed in dit gebied zou voor de Philippijnen een ern stig probleem op het gebied van subver sieve activiteit scheppen, in het bijzon der onder de islamitische bevolking van de zuidelijke eilanden, aldus de Philip pijnse afgevaardigde. Kroesjtsjef wil wel naar Washington De eerste secretaris van de commu nistische party van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, heeft in e^n gisteravond te Warschau gepubliceerd vraaggesprek ge zegd, dat hy en minister-president Boel- ganin niet bang zyn naar Washington te gaan voor een topconferentie, want „wij kunnen thuis ontby ten, in het vlieg tuig lunchen en in de Verenigde Staten dineren". De Sovjet-Unie is er voorstander van, dat de ministers van Buitenlandse Za ken de organisatorische voorbereiding van een topconferentie op zich nemen, maar zy verwerpt onderhandelingen door middel van diplomaten niet. Het vraaggesprek, dat werd toegestaan aan twee Poolse journalisten, is maan dag te Moskou gehouden. Het is gepu bliceerd in het blad „Trybuna Ludu" van de Poolse communistische party. Kroesjtsjef zei te vrezen, dat onder handelingen langs diplomatieke weg zullen leiden tot een eindeloze corres pondentie en eindeloze onderhandelin gen. Als de Sovjet-Unie dan ook zou merken, dat men op deze wyze niet tot een spoedige byeenroeping van de con ferentie komt, zal zij deze wyze van aanpakken alsnog verwerpen. Over een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken zei de communistenleider, dat hij, de ministers kennende, geen bijzondere illusies heeft. Indien zij geen overeenstemming over een agenda zouden krygen, zal de ge hele wereld weten wie werkelyk overleg op het hoogste niveau bevordert, aldus Kroesjtsjef in het vraaggesprek.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1