18 maanden GOLDEN FICTION PARLEMENT VAN BENELUX BEVORDERT SAMENWERKING fgjtö Receptenboek Minister Helders acht tijd voor samengaan C.H.U.-A.R. niet rijp Zolang blijven de tabakken voor in Virginia narijpen in het vat om u die ¥^>^éxtra zachtheid te geven Vier jaar tegen een Tilburgse musicus geëist DINSDAG 11 MAART 1958 Eerste bijeenkomst in Den }lnnz Na korte vergadering tocli iets wijzer (Van onze parlementaire redacteur) Het is begrijpelijk, dat er op het wijde gebied van de buitenlandse politiek tussen de opvattingen van de regeringen van Nederland, België en Luxemburg kleine verschillen kunnen bestaan (nuance-verschil len), waardoor het moeilijk is in een vergadering van het Benelux-parle- ment namens de drie regeringen een eensluidend antwoord te geven. Daardoor was de eerste vergade ring van de interparlementaire Be nelux raad in Den Haag teleurstel lend. Maar minister Luns (Nederland) heeft de heren, misschien ongewild, wij zer gemaakt, hoe men de drie regerin gen kan dwingen tot verdieping van de samenwerking en verzoening van ver schillen. toen hij erop aandrong tevoren een goed omlijnd plan op te stellen van de punten, waarover men zal spreken. Dan dwingt men de ministers van Buitenlandse Zaken tot onderling be raad om het Beneiuxparlement behoor lijk te kunnen antwoorden. En als het parlement zich dan weet te beperken tot een enkel belangrijk punt. dan kan de discussie en de invloed, die er van uit gaat. heel interessant worden. Het voornaamste onderdeel van de agenda was gisteren de Benelux-samen- werking op het gebied van de buiten landse politiek. Men sprak over eenheid van bewapening, de tegenstelling Oost- West in de wereld, het Rapackiplan, de Europese Gemeenschappelijke markt, de vrijhandelszone enz. enz., allemaal on derwerpen. waarover de nationale mi nisters niet beslist een gelijkluidende mening behoeven te hebben en waarover een woordvoerder namens de drie rege ringen minder diepgaand kan spreken dan hij in zijn eigen parlement zou doen. Minister Luns zei daarom namens de drie regeringen, en na overleg met de ministers Larock (België) en Bech 'Lu xemburg). die eveneens achter de rege ringstafel zaten, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, dat het misschien voortaan verstandiger zou zijn. in het debat meer de nadruk te leggen op de ..wijze" van samenwerking tussen de drie regeringen, omdat omtrent „het standpunt" van de drie regeringen in bepaalde kwesties niet altijd een eensge zind antwoord kan worden gegeven. Geen beperking gemene aandacht heeft. Aan de regerin gen is verzocht zich in de vergaderingen van de commissies te doen vertegen woordigen voor het verstrekken van in lichtingen. Het is de bedoeling, dat de vergadering binnen vier weken wordt ge houden en dat er dan een rapport wordt uitgebracht aan het Benei uxparlement, welk rapport een punt van bespreking kan uitmaken in de volgende vergade ring. Op die manier komt er toqh wel leven in de Benelux. In het Nederlandse parlement betui gen de voorstanders van een motie In stemming door de uitroep ..voor'-. In het Belgische en Luxemburgse parlement zegt men „oui" of „ja". Zo hoorde men gistermiddag de leden van het Benelux- parlement na elkaar roepen „voor-oui- ja". Maar allen bedoelden hetzelfde: in stemming met de bovengenoemde motie, die met 41 tegen 0 stemmen werd aan genomen. (Advertentie) Zaterdag heelt uw vakman-slager voor u klaar liggen een reuze handige boekband „Wat sullen wij morgen eten?" Gratie krijgt u Iédere week van hem een nieuw receptenblad met vijl recepten voor héérlijke schotels die makkelijk zijn klaar te maken, één laestrecept beroemde chel-kok én een hoekje met nuttige lipt over vlees en vleeswaren I Zo krijgt u een onschatbaar Receptenboek met meer dan 300 apeciale recepten (ook dieet- en ver mageringsrecepten) bij elkaar - niet voorf7 90 maar gratia Vraag vaat uw deelnemende alager, een band voor u Februari was een bloedige maand in Algerije In februari hebben de Algerijnse ver zetsstrijders 15.000 man aan doden en gewonden verloren; de Fransen verloren meer dan duizend man, aldus is zater dag in doorgaans betrouwbare kringen in Algiers meegedeeld. De verliezen van de verzetsstrijders bedroegen 3000 doden en 12.000 gevan genen, die van de Fransen 360 doden en 700 gewonden. In de drie en een half jaar. dat er nu in Algerije gevochten wordt, kwamen 59.000 Algerijnse verzetsstrijders om het leven en werden er 42.000 door de Fran sen gevangen genomen. De Franse ver liezen in deze periode bedroegen 5860 doden en 11.000 gewonden; 28.600 bur gers - Mohammedaanse en Europese - werden in deze tijd gedood of gewond of raakten zoek. Balafrej. de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zaterdag in verband met de Frans-Marokkaanse besprekingen over de legering van Fran se troepen in Marokko gezegd, dat de toestand zich gunstig ontwikkelt en dat de standpunten elkaar merkbaar nade ren. Balafrej stond journalisten te woord na een onderhoud met de Franse am bassadeur Parodi. die vorige week nieu we voorstellen van de Franse regering heeft overhandigd. Hierover is officieel nog niets gezegd, maar men vermoedt, dat zij. o.m. beperking van de omvang der Franse troepen in Marokko en con centratie in zekere gebieden behelzen. De Marokkaanse regering heeft zater dag bekendgemaakt, dat toestellen van de Spaanse luchtvaartmaatschappij met ingang van heden niet meer in Marokko mogen landen. In de verklaring wordt gezegd, dat dit verbod veroorzaakt is door de ..kwaad willigheid". die de Spanjaarden bij de onderhandelingen over een luchtvaart verdrag hebben getoond. Spanje zou getracht hebben bepaalde voorrechten te houden, die het gekregen heeft toen Noord-Marokko nog een Spaans protectoraat was. Het verbod zal van kracht blijven tot er een overeen komst tot stand is gekomen. „Contra-revolutionairen" in Hongarije terechtgesteld Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft maandag de terechtstelling van twee „contra-revolutionairen" Joszef Nagy en Imre Farkas bekendgemaakt. Eer der was gemeld, dat deze mannen door het hooggerechtshof tot resp. twintig jaar en levenslange gevangenisstraf wa ren veroordeeld. Van deze vonnissen werd door M.T.I. nu geen melding ge maakt. Farkas was schuldig bevonden aan het leiden van een organisatie, gericht op het omverwerpen van het „volksdemo- cratische bewind" en Nagy zou actief aan het werk van deze organisatie heb ben deelgenomen. Advertentie In een motie, die met algemene stem men werd aangenomen, heeft het parle ment echter uitgesproken, dat de debat ten in de Beneluxraad niet dienen te worden beperkt tot procedureproblemen inzake de samenwerking. Men wil een ruimer debat met de regeringsvertegen woordigers en men weet nu hoe men daartoe kan geraken: door tijdig en nauwkeurig aan de regeringen bekend te maken over welk onderwerp men zal spreken. Op die manier kan het parlement van onderop de samenwerking tussen de drie regeringen op het gebied van de buiten landse politiek aanmoedigen. In dat op zicht is men in een korte vergadering, die verder niets te betekenen had, toch iets wijzer geworden. Langzaam moe ten het Benei uxparlement en de Bene- luxsamenwerking groeien door ervaring. Onderzoek werkloosheid De Beneluxraad heeft nog een be langrijk Initiatief genomen door aan de sociale en economische commissies op te dragen gezamenlijk een advies uit te brengen over de werkloosheid, die thans zowel in België als in Nederland de al- „Gezag is een onmiskenbaar element" Ideale Hongaarse stenotypiste (Van onze Weense correspondent) Het Hongaarse blad „Del Ma- gyarorszagnoemt het een schande, dat de directie van een grote textiel fabriek in Szeged een volgende advertentie heeft geplaatst ..Wij hebben een stenotypiste nodig, maar die moet jong en knap zijn, want wij zijn een re presentatieve onderneming. En dan nog een voorwaarde: zij moet lid van de partij zijn". Het blad neemt het op voor de vrouwen en moeders, die al ja renlang achter de schrijfmachi ne zitten en die men „onge schikt" noemt, omdat zij mis schien een paar grijze haren hebben. Maar nog onbegrijpelijker is de cis inzake het lidmaatschap van de partij. „Is het niet waanzinnig dat een hoofdinge nieur van hetzelfde bedrijf par tijloos is. terwijl een stenoty piste wel lid moet zijn?", vraagt het blad. (Speciale berichtgeving) De vraag, of de Christelijk Historische Unie al dan niet moet samensmelten met de Anti Revolutionaire Partij reeds besproken op de algemene ver gadering der C.H.U. te Amsterdam en daar niet beantwoord vormde ook gisteravond te Utrecht een voornaam punt van discussie, en wel op een ver gadering van de C.H. Kiesvereniging „Gezag en Vrijheid". Utrecht 1. ge houden in Hotel des Pays Bas. Als inleider trad op mr. G. Ph. Hel ders. minister van Zaken Overzee. Deze was van mening dat men thans niet dient te streven naar één christelijke partij, hoe aangenaam dat ook zou zijn. De mensen zijn er op dit ogenblik nog niet rijp voor. Bij een fusie zouden de Unie gedachte en de Unie band verloren gaan. waardoor een aantal mensen zich in de nieuwe groepering niet op hun plaats zouden voelen. Anders geformu leerd kwam het betoog van mr. Helders hierop neer. dat hij een mogelijke sa mensmelting tussen C.H.U. en A R. wel iswaar zou toejuichen, maar dat men steeds in het oog moet houden dat de Unie gedachte primair moet zijn: de C H.U. heeft haar deur open staan voor ieder, die aan het christelijk geloof een allesbeheersende betekenis toekent. Nog een argument van minister Helders was, dat het wellicht gewenst zou zijn eerst op kerkelijk gebied tussen hervormden en gereformeerden tot oyereenstemming te komen en dan pas te zien of iets der gelijks ook op het staatkundige terrein mogelijk is. Het onderwerp van de uiteenzetting van minister Helders was: Gezag en vrijheid Hierdoorheen weefde hij zijn opvattingen over een fusie tussen A.R. en C.H.U. Mr. Helders nam de Bijbel als uitgangspunt en stelde, dat gezag een onmisbaar element is overal waar groe peringen van mensen zijn. Anderzijds i<= daar het begrip vrijheid, dat vooral bij ons volk diep verankerd ligt. Het gezag geeft de grens aan tot waar de vrijheid reikt. Tussen gezag en vrijheid moet een harmonische samenhang bestaan. Minister Helders waarschuwde voor een zich gemakkelijk neerleggen bij een uitbreiding van de overheids- maeht al betoogde hij tevens Jat op sommige punten van het maatschap pelijk leven een staatsingrjjpen onver mijdelijk was. B.v. op het stuk van de „oudedagsvoorziening", maar met na druk wees hij erop. dat de mens in beginsel eigen verantwoordelijkheden te dragen heeft. Vorderende wetenschap schakelt de genieën uit Door de grote vorderingen, die de we tenschap in de strijd tegen de ziekte maakt, zal ongetwijfeld het aantal ge nieën. dat de wereld voortbrengt ver minderen of er zullen op den duur geen genieën meer geboren worden. Dit heeft dr. Green Ermvtage. een vroegere voorzitter van het Koninklijke Britse Genootschap voor de Geneeskun de. in een vraaggesprek in Los Angeles verklaard. Volgens dr. Ermytage staat het vast. dat gebrekkigheid of minder waardigheid van de ouders een van de belangrijkste factoren voor de geboorte van een genie is. Uit uitgebreide studies trekt dr. Er mytage voorts de conclusie, dat vrijwel alie genieën, die de wereld gekend heeft, verslaafd waren aan alcohol of verdo vende middelen of dat zij tuberculeus of geestelijk gestoord waren. De meeste ge nieën waren klein van stuk en ziekelijk Vrijwel nooit heeft een genie een ge niale zoon gekregen. Huwelijken van ge nieën met geniale vrouwen zijn niet be kend, aldus dr. Ermytage. Een guided genieting voor 95 cent Schending van geheimen van de Staat? (Speciale berichtgeving) Tijdens een proces, dat ruim drie uur heeft geduurd, heeft de Officier van Justitie by de Bredasche Rechtbank gisteren vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een Tilburgse mu- j sicus, die half oktober 1957 werd ge arresteerd als verdacht van spionage. Bij de arrestatie werden op verdachte gegevens aangetroffen, waarvan hij geen toestemming had deze onder zich te hebben. Na raadkamer wees de recht bank het verzoek van de raadsman van verdachte, mr. T. Houtman, tot onmiddellijke invrijheidstelling af, als mede het verzoek verdachte vrij te spreken. Zij bepaalde de uitspraak op 24 maart. Verdachte was door de Officier ten laste gelegd, dat hij lid 1 en 2 van arti kel 98 van het Wetboek van Strafrecht zou hebben overtreden; „het onder zich houden van gegevens, waarvan de ge heimhouding door het belang van de Staat wordt geboden en het verrichten van handelingen, ondernomen met het oogmerk om de beschikking te krijgen over bedoelde gegevens." De Officier van Justitie moest tijdens de zitting welke geheel achter gesloten deuren behandeld werd bewijzen, dat de op de musicus aangetroffen gegevens in het belang van de Staat geheim hadden moeten blijven. Uit de eis van de Officier mag men con cluderen, dat hij meent daarin ge slaagd te zijn. Vier jaar met aftrek van voorarrest verzocht hij na zijn requisi toir verdachte te willen opleggen. Tijdens de behandeling van het proces tegen de „Tilburgse spion" leek het er in sommige gevallen op, dat het „met gesloten deuren" meer van toepassing was op de in groot aantal aanwezige journalisten. Toen verdachte namelijk voor de aanvang van de zi'tting van het Huis van Bewaring naar de rechtszaal moest worden gebracht, werden de journalisten gezamenlijk in een wachtkamer opgesloten, terwijl twee wachtmeesters van de Rijkspolitie de gesloten deur bleven blokkeren, alsmede een wakend oog hielden op hetrraam, dat zich in de deur be vindt, Na afloop van de zitting mochten de journalisten in de gang blijven staan om verdachte tijdens het wegbrengen te zien. Toen de deuren geopend werden, bleek ech ter. dat hij reeds door wachtmees ters van de Rijkspolitie via de pu blieke tribune en de openbare weg naar het Huis van Bewaring was teruggebracht. Gisteren is mej. Annie van San-1 bij de Trans Canada Airlines, uit ten uit Assendelft, die uit zeer vele I Amsterdam naar Parijs vertrokken, kandidaten uitverkoren werd om De stewardess-in-spé wuift haar enige tjd als stewardess te dienen I bekenden een afscheidsgroet toe. Handhaving Nederlandse scholen in Indonesië Nog 30 overgebleven Het is niet de bedoeling, dat de Stich. ting Nederlands Onderwijs in Indonesië zal worden geliquideerd. Hoewel in veel geringere mate dan tot eind vorig jaar, zal indien mogelijk een aantal Neder landse scholen in Indonesië in stand worden gehouden. Het beleid is erop ge richt om te voorkomen, dat Nederlandse gezinnen worden gedwongen naar Neder land terug te keren, omdat er geen on derwijs voor de kinderen mogelijk zou zijn. Dit vernamen wij van de vertegen, woordiger van de Stichting in Den Haag. Tot dusverre zijn ongeveer 120 onder wijskrachten. die een contract met de Stichting hadden, naar Nederland terug gekeerd. Dit is ongeveer de helft van het aantal, dat enige maanden geleden aan de Stichting was verbonden, de tijde lijke leerkrachten niet meegerekend. Van de ongeveer 85 scholen zijn er nu nog een dertigtal overgebleven, ver. spreid over geheel Indonesië. Deze zijn grotendeels in de grotere plaatsen ge vestigd. omdat daar een combinatie van bestaande scholen noodzakelijk door het vertrek van vele leerlingen in te genstelling tot kleinere plaatsen moge lijk was. Ook het kantoor van de Stich ting in Djakarta zet zijn werkzaamheden voort. De aan verdachte toegevoegde advo caat, mr. T. Houtman, heeft tijdens een pleidooi, dat ruim een half uur duurde, getracht het bewijs van de Officier te ontzenuwen door aan te tonen, dat de betreffende gegevens geen gevaar voor de Staat konden inhouden. Roofovervallen in Londen en omgeving Sinds enkele dagen volgen in Londen en omgeving de gewapende roofover vallen elkaar op. In nog geen week zijn er al vijf gevallen aangegeven. De jongste overval geschiedde maan dagochtend in Halton Garden, een straat waar een aantal diamanthande laars is gevestigd. De chauffeur van een bestelwagen, waarin horloges en edel stenen werden vervoerd, had juist de achterdeur van de auto geopend, toen een man met een revolver in de hand op hem toekwam en hem dwong achter het stuur plaats te nemen en naar een stil straatje te rijden. Daar stonden twee medeplichtigen te wachten. Nadat men de chauffeur met behulp van een in chloroform gedrenkte lap buiten gevecht had gesteld, verdwenen de overvallers met een deel van de lading, waarvan de waarde op vele duizenden ponden wordt geschat. By een overval, die vrijdag te Islington werd gepleegd, werd een 25-jarige lift bediende doodgeschoten. De overvallers, die het gemunt hadden op de lonen van de arbeiders van een fabriek, konden van de 4.000 pond (ruim 40.000 gulden) maar 120 pond te pakken krijgen Bij het ondervragen van de zeshon derd arbeiders voor het merendeel Cyprioten droegen enkele politie mannen in plaats van gewone gummi stokken automatische wapens, omdat men vreesde, dat de daders van dc over val wel eens van vuurwapens gebruik zouden kunnen maken, als zy in het nauw werden gebracht. De politie verdenkt nu drie Cyprioten, Verhouding Saoedi-Arabië— Egypte zeer verslechterd Egypte heeft de terugkeer gelast van zijn militaire missie uit Saoedi-Arabië, aldus heeft de militaire correspondent van het Egyptische blad „Al Ahram" zaterdag medegedeeld. Volgens een an der Egyptisch blad, „Achbar el Jom", heeft Koning Saoed drie komplotten, tegen Egypte gesmeed. In de berichten van donderdag in de Egyptische pers over een samenzwering tegen het leven van president Nasser en. tot ontbinding van de Egyptisch-Syri- sche republiek werd er niet van gerept, dat Saoedi-Arabië erbij betrokken zou zijn. Volgens „Achbar el jom" had Koning Saoed eerder reeds een samenzwering tegen Nasser op touw gezet en had hij troepen naar Jordanië gezonden om de nationalistische beweging in dat land te onderdrukken. In een te Damascus aan het blad „Al Hadara" verstrekte verklaring zegt ko lonel Abdoel Hamid Serraj, het hoofd; van de geheime dienst van het Syrische leger, die door Koning Saoed van Saoedi-Arabië benaderd zou zijn met het doel president Nasser van de Ver. Arabische republiek te laten vermoor den. dat Koning Saoed hem een gouden dolk heeft gezonden. Koning Saoed zou hem hebben toegezegd, dat hij, na de staatsgreep, zijn hele leven lang een maandelijkse toelage van 250.000 Sy rische ponden zou krijgen. Volgens het Egyptische blad „Achbar el jom" zou kolonel Serraj gezegd heb ben. dat de documenten, die op de sa menzwering betrekking hebben, aan het openbaar ministerie overhandigd zullen worden en dat een speciale militairs rechtbank de zaak zal behandelen. Het blad meldt voorts dat Koning Saoed erin heeft toegestemd de miltiaire basis te Dahran in Saoedi-Arabië weer voor vijf jaar aan de V.S. te verhuren, hiervoor zou een bedrag van 500 miljoen dollar betaald worden, waarvan de helft in Saoeds eigen zak zou verdwijnen. Ook zou koning Saoed ermee akkoord zijn gegaan dat de basis op elke gewenste manier door de Amerikanen gebruikt wordt en dat de Amerikaanse regering zijn troon zal beschermen. De basis wordt nu gebruikt als opslagplaats voor kernwapens, aldus het blad. Londen ontkent aanvallen op het gebied van Jemen In een brief aan de secretaris-gene raal van de V.N. zegt de Britse afge vaardigde bij de V.N., Dixon. dat Britse roepen nimmer enige plaats op Jeme- nitisch gebied hebben aangevallen. De beschuldigingen, vervat in een brief van Jemen van 27 februari, waren onder zocht, doch de incidenten, die daarin worden genoemd hebben zich volgens de Britse brief in het geheel niet voor gedaan. Hij voegde eraan toe, dat Jeme- van Jemenitische strijdkrachten. In een begeleidend memorandum somt Dixon eenenzeventig gevallen op van Jemeni tische aanvallen in de grensstreek, die tussen 21 januari en 27 februari zijn gegaan. Hij voegt eraan toe. dat Jeme nitische autoriteiten voortdurend heb ben gepoogd om stammen in het pro tectoraat Aden met schenkingen van wapens en munitie tot opstand te bren gen. van wie er ook een gelden zou hebben ingezameld van de Cyprische verzetsbe weging. Het signalement van de drie mannen is aan alle politieposten m het land verstrekt. Vooral in de havens en op de vliegvelden wordt naar de man nen uitgekeken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4