J Minister Dr. W. Drees in Leiden KSG-ministers vonden akkoord voor tarieven van wegtransport 97ste jaargang Dinsdag 11 maart 1958 Tweede blad no. 29388 Juwelen ter waarde van eirea f 10.0(H) in Leiden gestolen In de woning: van een Leidse indus trieel aan de Rijnsburgerweg is gis teravond ingebroken. Een bedrag van ongeveer f 10.000.aan juwelen werd ontvreemd. De dieven hebben zich door het snijden van een ruit toegang tot het huis weten te verschaffen. Via de achterkamer en een trap begaven zij zich naar een slaapkamer op de eerste verdieping, waar een aantal koffers werd doorzocht. In een van deze kof fers vonden de ongenode gasten een etui met juwelen ter waarde van bo vengenoemd bedrag. De bewoner van het huis, waar de inbraak gepleegd werd. was even tevoren met zijn echt genote van vakantie teruggekeerd. Het echtpaar gebruikte de maaitijd bui tenshuis. Gedurende de tijd dat het weg was heeft de inbraak plaats gehad. Afscheid P. A. Harteveld Feestelijke herdenking 12 de verjaardag van de Arbeid Partij Opgelegde beperkingen hebben hun doel reeds bereikt Ter gelegenheid van de twaalfde ver jaardag van de PvdA had het Leidse fe deratiebestuur van deze party gister avond in „Den Burcht" een feestelijke bijeenkomst belegd. Onder de vele gasten, die deze avond op „verjaarsvisie" kwamen, bevond zich mede de Minister president, dr. W. Drees. Voor een vrolijke muzikale inzet zorg den „De Spotvogels", terwijl later op de avond ook „De Spelbrekers" hun aan deel in de feestvreugde leverden. Minister Drees die de feestrede uit sprak, greep daarin terug naar het „ge boorte-uur" van de PvdA. Het was, aldus spreker, een merkwaardige dag. Het Ne derlandse volk, gewend aan verdeeld heid der politieke groeperingen, beleefde ■het ogenblik, dat personen uit de oude SDAP, de Vrijz. Dem. Bond de Chr. Dem. Unie, individuele leden uit de CHU, rooms-katholieken en politiek niet- ge interesseerden, die elkander in het verzet hadden gevonden, kwamen tot de oprichting van de PvdA, de partij van het democratisch socialisme, welke reeds direct tot regeringsverantwoorde lijkheid werd geroepen. Ondanks deze schijnbare onsamenhangende groepering, is in de loop der jaren wel gebleken, dat het vertrouwen in deze beweging is ge stegen. Sinds 1948, aldus de minister, gaf elke verkiezing en vooruitgang van de PvdA -te zien. Een partij, welke na de tweede wereldoorlog, het enig werkelijke element van vernieuwing in de oude staatkundige verhoudingen te zien gaf. Het verheugde spreker, dat het door de partij ontvouwde plan van de arbeid ook in niet-socialistische kringen is inge slagen. Het optreden van de PvdA, aldus dr. Drees, heeft velen wakker gemaakt om te komen tot een hechte samenwerking, welke over de verschillen van geloofs overtuiging heenreikt. Het is de ver dienste van de PvdA. dat zij in een land, waar vele schotjes waren opgetrokken, de mensen over deze schotjesgeest heeft geen geholpen en bijeengebracht. Nadat spreker herinnerd had aan de gelukkige inzet van het kabinet-Scher- merhorn, waaraan niet voor niets de naam van „herstel en vernieuwing" was gegeven, weidde hij aandacht aan de grote problemen, welke er op het terrein van de woningbouw zijn op te lossen. Ons volk staat daarbij voor de moeilijke op gave, dat het woonruimte moet srtiep- pen in het dichtst bevolkte land ter we reld en (in West-Europa) met de snelst groeiende bevolking, waar en dit noemde spreker een verheugend ele ment sterftecijfer het laagst is. On danks al deze omstandigheden hebben wij in 1957 het dubbele aantal woningen gebouwd dan in enig jaar van voor de oorlog. Voorts schonk de minister aandacht aan het feit, dat de PvdA in sterke mate de bestaanszekerheid heeft bevorderd. Weliswaar heeft de regering ons volk het vorig jaar beperkingen moeten op leggen, die offers vroegen „onze re serves smolten weg".doch in wezen hebben deze hun doel thans reeds be reikt. De kapitaalschaarste is terug gedrongen; wij krygen weer vaste grond onder de voeten en zijn ir staat weer een vast. beleid te volgen. Bjj de regering, aldus spreker, is de vaste wil aanwezig om de voor de hand liggende mogelijkheden te grijpen. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFENVERENIGING Tijdens de gisteravond in „De Doelen" gehouden bijeenkomst van de Leidse Amateur-Fotografenvereniging is de uit slag bekend gemaakt van de prijswin naars in de jaarlijkse wedstrijd „Vrije onderwerpen". In de hoofdklasse ging de 2de prijs - een eerste werd niet toege kend - naar de heer J. Versteeg, terwijl in de promotie-klasse de heren G. Kik kert en G. L. v. d. Berg beslag op een tweede prijs legden. De overige uitsla gen waren: gevorderde klasse 1ste prijs de heer J. Jongkind: beginners 2de prijs de heren J. M. Boonzaaver en G. Leu- pen; kleurenafdeling 1ste prijs de heer W. Winsemius en 2de prijs J. G. Gom- pelman. De jury bestond ditmaal uit leden van de Rotterdamse zusterafde- ling „De Maasstad". Na de prijsuitrei king ging de voorzitter van de LAFV. de heer Gompelman, in op de kwaliteiten van de bekroonde foto's. Na de pauze besprak de heer Jongkind tenslotte de ingezonden bondscollectie foto's van groep B. CORRESPONDENTIE. H. te W. Een „kul" is volgens Van Dale's Woordenboek een flauwe vent. een sul. Een flauwe kul is daarvan dus nog een versterking „flauwe kul verko pen" betekent flauwe praatjes debi teren. In dit verband herinnerde spreker er aan, dat minister Lieftinck in zijn tijd ook offers heeft moeten vragen. Men had toen veel kritiek op zijn beleid doch achteraf is gebleken, dat hij de grond slag heeft gelegd voor de opleving, wele- ke ons land te zien gaf. Rembrandt gisteren in de sneeuw (Foto Will Eiselin. Rijswijk) Vervolgens wees de minister erop, dat het onze taak is de maatschappelijke ordening te verbeteren, de sociale recht vaardigheid te dienen, het vaandel der vrijheid hoog te houden en het verant woordelijkheidsgevoel aan te kweken. Tenslotte schonk spreker aandacht aan de komende verkiezingen voor de Prov. Staten, waarbij hij zijn vertrou wen uitsprak in de activiteit van de PvdA in Leiden en in de provincie Zuid- Holland. waar het niet aan enthou siasme ontbreekt. In dit verband wees nij op de z.i. gelukkig verbroken rechtse coalitie in de Staten van Zuid-Holland. Uit de praktijk van een kinderpsychiater Ver. voor Pedagogiek in Leiden bijeen De afdeling Leiden van de Vereni ging voor Pedagogiek kwam gister avond in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" bijeen. Als spreker voor deze avond had men uitgeno digd dr. R. Vedder uit Haarlem, die slist met beide ouders een gesprek heb ben. Dikwijls blijkt dan dat de houding van vader en moeder bepalend is ge weest voor de moeilijkheden van het kind. Met een aantal voorbeelden toon de dr. Vedder dit laatste aan. Wat de het een en ander zou vertellen over wisselende gevoelens van liefde en haat zijn praktijk als kinderpsychiater. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom. Hij toonde zich verheugd over de grote op komst en deelde verder nog mede, dat er nu reeds van verschillende zijden belangstelling wordt getoond voor de congresdagen in mei a.s. Dr. Vedder, die vervolgens het woord verkreeg, begon zijn lezing met er op te wijzen, dat de praktijk van een psychia ter lang zo sensationeel niet is als men over het algemeen wel denkt. De ver halen, welke een psychiater te horen krijgt, zijn dikwijls in het geheel niet interessant. Uiteraard is het werk van een kinderpsychiater moeilijker dan dat van een andere psychiater. De volwas sene immers komt meestal vrijwillig naar een psychiater en verzoekt dan om hulp. Het kind evenwel komt niet vrij willig; het wordt door de ouders of wie dan ook gestuurd. De kleine jongen of het kleine meisje ziet geen enkel ver band tussen zijn of haar gang naar de psychiater en de verschijnselen waar voor hulp ingeroepen wordt. Dr. Ved der wees voorts op de verschillende in vloeden, die de weerstand van het kind kunnen doen toenemen. Ouders hebben bv. dikwijls de neiging om voor hun dreigementen juist de verkeerde woor den te gebruiken. In de kinderpsychia trie. zo vervolgde spreker, kan men het kind nooit op zich zelf beschouwen want het brengt steeds zijn achtergrond met zich mee. De kinderpsychiater moet be- betreft bij onevenwichtige moeders kan hier wel eens sprake zijn deze verstoren het zieleleven van het kind evenzeer als dit het geval is bij de vijandige houding, die sommige moeders ten opzichte van hun kinderen aan de dag leggen. Uit de angst in het kinderleven komt over het algemeen heerszucht voort. Het eenzaamheidsgevoel, waarover te genwoordig in de gehele westerse lite ratuur geschreven wordt, speelt daarbij een zeer grote rol, aldus spreker. Opvoeders zullen dus vooral met deze angst en dit eenzaamheidsgevoel ern stig rekening moeten houden. Met voor beelden toonde dr. Vedder aan hoe machtsdrift uit angst voort kan komen. Hoe dikwijls komt het niet voor. dat een angstig kind regelmatig bij vader en moeder in bed mag slapen. De gevolgen zijn evenwel fataal want de angst zal dan juist groter worden. Dr. Vedder sprak vervolgens over een ziektebeeld, dat zich in de praktijk dikwijls voor doet. nl. het bedwateren waarvoor zo wel psychische als lichamelijke oor zaken te vinden zijn. Tot slot van zijn met aandacht beluisterde causerie wees dr. Vedder er nog op. dat het voor de geestelijke gezondheid van een kind van groot belang is. dat het opgroeit in een gezin waar veel liefde aanwezig is en waar het zich veilig en geborgen voelt. Een harmonieus" gezinsleven is onontbeerlijk voor een goede opvoeding van ieder kind. Na de pauze was er ge legenheid tot het stellen van vragen. ..Laat m nog maar even staan, i dacht een Leidse spoorman giste- want er kan nog wat méér komen ten. I (Foto Will Eiselin, Rijswijk) In intieme kring van directie en per soneel van de Markt- en Havendienst, waarbij de Wethouder van financiën en bedrijven de heer D. van der Kwaak eveneens aanwezig was. werd gister morgen in de directiekamer van het Waaggebouw afscheid genomen van de brugwachter 1ste klasse P. A Harte veld, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst ging verlaten. Na een kort welkomstwoord van de heer M. Weima. directeur van Markt en Havendienst, werd de heer Harte veld namens zijn collega's toegesproken door de heer F. van Dissel, voorzitter van de personeelvereniging. die de heer Harteveld veel lof toezwaaide en hem dank betuigde voor het vele werk door hem voor de personeelsvereniging ge daan. namens deze vereniging werd een enveloppe met inhoud aangeboden. De heer Weima dankte daarna de heer Harteveld voor zijn arbeid, welke hij steeds plichtsgetrouw had vervuld. Met veel gevoel voor de moeilijkheden van zijn medemensen, volbracht hij zijn arbeid tot voldoening van vele burgers in Leiden. Wethouder van der Kwaak, die de rij van sprekers sloot, had eveneens grote waardering voor de persoon en het werk van de heer Harteveld. Het gemeente bestuur juicht het toe, aldus spreker, dat er ambtenaren zijn die zoals de heer Harteveld met grote trouw, eenvoud en ijver hun werk verrichten. Tenslotte dankte de heer Harteveld voor de vele hartelijke woorden en het hem in zijn diensttijd gegeven vertrou wen. Kon. onderscheiding voor C. L. Fisser VEERTIG JAAR BIJ N.V. VAN WIJK en HERINGA Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer C. L. Fisser. thans werk meester op de breierij van de N V. Van Wijk en Heringa aan de Vliet, in dienst trad bij de toenmalige N.V. Van Cranen- burgh en Heringa's Sajetfabriek. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend in intieme kring een hartelijke huldiging plaats. De bur gemeester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, die deze ochteni eveneens van zijn be langstelling blijk gaf, had bijzondere waardering voor de capaciteiteiten van de jubilaris, die praktisch zijn gehele ar beidstijd op de breierij werkzaam was. waar hem nu reeds vele jaren de func tie van werkmeester is toevertrouwd, daaronder begrepen het toezicht op de thuiswerksters. Spreker prees de N.V. j gelukkig met zulke actieve, trouwe en j ijverige werkkrachten. Het gaf de bur- gemeester veel vreugde, dat hij kon me dedelen. dat het H M. de Koningin had behaagd de heer Fisser de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De directeur, de heer J. W. Heringa, die deze hulde verdiend achtte, weidde eveneens uit over de trouwe plichtsver vulling van de heer Fisser. een werk meester. die zijn vak uitstekend verstaat en die de tact bezit om met personeel om te gaan. Namens de directie over handigde hij de jubilaris een enveloppe met inhoud en de kleine draagmedaille. Bovendien ontving de heer Fisser het vererend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en de daarbij behorende gouden legpenning. De voorzitter van de Personeelsvereni ging ..De Spil", de heer L. Gijsman. liet zijn woord van hartelijke felicitatie ver gezeld gaan met een bedrag onder cou vert, een attentie van het jubileum fonds van de N.V Na. een dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. Gebouwd zonder vergunning Bouwen zonder vergunning is een zeer riskante bezigheid. Een tuinder uit Roelofarendsveen was in Alkemade zon der toestemming van B. en W. gaan bouwen waarvoor hy gisteren, voor het Leidse Kantongerecht door de officier van justitie f25— boete hoorde eisen of acht dagen. De plv kantonrechter mr De Koning veroordeelde verdachte tot f 20 of acht dagen. „D.V.K." D.V.K. hield zijn laatste wedstrijd van dit seizoen te Aalsmeer De uitslag was als volgt: 1. T. IJzerman 1220 gram plus groot ste voorn. 2. W. van Went 860 gram. 3. J. van Went sr 840 gram, 4. J. van Sta- den 750 gram. 5 A. Flippo 550 gram. 6. C. Glasbergen 375 gram. 7. A. van Ey- gen 345 gram. 8. H. Flippo 345 gram. 9 D. Zirkzee 31 gram en grote blei. 10. J. van Meteren 285 gram. Competitiestand 1. J van Staden kampioen met een totaal van 2110 gram. 2. T. IJzerman 1710 gram. 3 A. Flippo 1450 gram. 4. J van Went 1320 gram. 5. C. Glasbergen 1305 gram. 6. J. van Meteren 1020 gram. MARGRIET presenteert Het vorstelijk relaas van het leven van Prins Philip van Engeland - speciaal voor U en exclusief voor MARGRIET - geschreven door ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Als straks de vlaggen wapperen boven Amsterdam en Prins Philip aan de zijde van Koningin Elizabeth zijn feestelijke intocht houdt in onze Lage Landen, dan ontmoet U in deze „Kerel van een Prins" een man, die U van jongsaf hebt gekend omdat U hem hebt leren zien door de ogen van zijn nicht: ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Onvergetelijke bladzijden uit het leven van Prins Philip - rijk geïllustreerd met tal van kostelijke foto's - heeft Koningin ALEXANDRA voor U vastgelegd. Reeds de volgende week slaat MARGRIET de éér ste bladzijden voor Uopen! O, dat portier. Een Wassenaarse koopman had eind december 's middags op de Breestraat plotseling het linkerportier van zijn au to geopend, zonder op het verkeer te let ten. waardoor een Hongaars meisje, dat juist passeerde, van de fiets geworpen werd. Zij werd vrij ernstig gewond, een van haar ogen is nog altijd niet gene zen. De automobilist stond gisteren te recht voor het kantongerecht hier ter stede. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, noemde 'niet voor de eerste maal!) het roekeloos openen van portie ren „levensgevaarlijk en ergerlijk". Het was in dit geval nog betrekkelijk goed afgelopen. De Wassenaarse ingezetene hoorde f. 60 boete of twintig dagen te gen zich eisen: de plv. kantonrechter mr. De Clercq veroordeelde hem con form. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het kand.ex. Godge leerdheid de heer A. Sieders (Den Haag) Opnieuw schrijft een KONINGIN in Margriet. Leest U MARGRIET nog niet regelmatig en wilt U tóch niets van deze serie artikelen missen, schrijf dan nog vandaag briefkaart aan MARGRIET Huidekoperstr. 20, A'dam Na hardnekkig verzet van Nederland Zullen de OEES-landen zich ook aansluiten (Van onze Parijse correspondent) In Parijs zouden vandaag de zeven tien landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) opnieuw pogen om de tegen stellingen, die voornamelijk tussen En geland en Frankrijk bestaan over een vrijhandelszone in Europa, te overbrug gen. Deze ministeriële samenkomst, waarvan ook de Nederlandse minister prof. dr. J. Zijlstra deelneemt, in groot verband is gisteren in Parijs al in een kleinere bijeenkomst ingeleid. Zo hebben de zes ministers van de Kolen en Staal gemeenschap (KSG) uit Luxemburg gisteren in het Benelux-huis het Franse memorandum over de vrijhandelszone aan een eerste onderzoek onderworpen en in gezelschap van hun collega's van Economische Zaken en van transport tevoren ook nog vergaderd om een hard nekkig agendapunt onder de knie te krijgen, een poging die na tal van mis lukte stormlopen tenslotte met succes mocht worden bekroond De moeilijkheid betrof hier Nederland over te halen tot het standpunt der vijf andere Schuman-landen met betrekking tot het transport over de weg van staal en schroot. Nederland heeft tot dusver met grote hardnekkigheid altijd het be ginsel van de consequente vrijheid ver dedigd door zieh te verzetten tegen iede re reglementering of publikatie van ta- Kerkelijk L even NED. IIERV. KERK Beroepen te Hoogeveen (vac. G. C. Se- verljni (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet (ZldJ te Voorburg (vac. P. A. Elderen- bosch) A. Th. Rothfusz te Renkum te Wanneperveen (toez.) J. Folkertsma vi caris te Meppel. GEREF. KERKEN Beroepen te Helpman (Gron.) W. M. de Bakker te Maasdijk; te Grootegast B Smllde te Garijp Aangenomen naar Goes (vac. R. A Flinterman) E. Jansen te Rdu- ard. REMONSTRANTSE BROEDERSCIIAAP Aangenomen naar Bussum P. Pols te Hengelo (O.); naar Arnhem D. TJalsma te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te WaArdenburg W. Hage t« Nunspeet en C. Molenaar te Lelden. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Zwolle en Enschede H. L. G. Ouwerkerk te TleL rieven. Gisteren is na ruim anderhalf jaar en tal van ministeriële en hoog- ambtelijke zweetdroppelen tenslotte op voorstel van de Hoge Autoriteit een compromis uit de bus gekomen, dat ook door minister Algera persoonlijk kon worden onderschreven. Voor de voor naamste wegtrajecten in Klein-Europa zullen voor het transport nu richtlijnen worden vastgesteld, waar de vervoerders echter tien procent boven mogen stij gen of tien procent onder kunnen blij ven. Vandaag zal moeten blijken of deze grandioze overwinning van de Europese gedachte ook in het kader van de OEES door overeenkomstige hemelbestormen de successen gevolgd zal mogen wor den. Maar hoogst vermoedelijk zal men in de OEES zo hard nog niet van stapel durven lopen. Tulpenschat op de Textieljaarbeurs De Textieljaarbeurs zal de eerste twee dagen van de komende Voorjaars- beurs, namelijk op 18 en 19 maart, zich volledig richten op dc West- Duitse markt. In Duitsland is een in tensieve propaganda-actie voor deze komende textielmanifestatie gevoerd en men verwacht uit textielkringen van genoemd land een groot aantal bezoekers. De Stichting Nederlandse Textieljaar beurs heeft een Duits gezelschap uit genodigd. dat voornamelijk bestaat uit textielinkopers, confectionairs en in kopers van warenhuizen. Op originele wijze wordt de leden van dit gezelschap de weg naar Utrecht ge wezen. Kort voor de beurs zal iedere deelnemer aan dit bezoek door de Tex tieljaarbeurs een boeket tulpen worden gezonden. Maar de Duitse zakenman vindt dit boeket tulpen niet alleen op zijn bureau, maar ook op de balie van het reisbureau waar hij zijn spoor- of vliegbiljetten bestelt, zelfs bij de doua ne aan de grensposten zal deze bloem rijke wegwijzer naar Utrecht niet ont breken. In hun hotelkamers vinden de Duitse gasten eveneens weer een tulpenschat. terwijl ook de exposanten van de Tex tieljaarbeurs hun stands zullen sieren met deze speciaal voor dit doel gekweek te Nederlandse tulpen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3