Invasie op Oost-Sumatra begonnen WEERBERICHT Smokkeleiland Bengkalis bezet Spoedig Russische vrijwilligers gelijk in Korea en Spanje? Anglo-Amerikaanse verzoening in Tunesië zal worden voortgezet 97ste jaargang DINSDAG 11 MAART 1958 No. 29388 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 „Zij zetten hun tanden in een oerwoud" De invasie van legereenheden uit Djakarta op Sumatra is thans begonnen. Zo maakte het Indonesische legerhoofdkwartier vandaag bekend, dat drie gebieden aan de oostkust van Midden-Sumatra van „rebellentroepen zijn gezuiverd". Volgens het communiqué hebben de regeringstroepen Soengei Pak- ning, Bengkalis en Selat Pandjang bezet. In het communiqué wordt verder medegedeeld, dat de militairen in deze gebieden trouw beloofde aan de regering, en dat de beloften van trouw nog steeds binnenstromen. Voorts hebben kringen van de opstandelingen in Singapore ver klaard, dat eenheden van de centrale regering verleden week vrijdag een deel van het eiland Bengkalis, dat nabij de oostkust van Sumatra ligt hebben bezet. Het eiland is een schuilplaats van smokkelaars, die sigaretten naar Singapore smokkelen. Een kleine eenheid soldaten van de revolutionaire regering, die zich op het eiland bevond, heeft zich teruggetrokken zonder een schot te lossen op het ogenblik dat 300 Indonesische militairen zich ontscheepten. De opstandelingen hadden de opdracht gekregen niet te schieten omdat de regering van Padang het eiland niet als belangrijk beschouwt. De maatschappij was bezig met een ontwikkelingsproject in Sumatra, waar mee een bedrag is gemoeid van 187.5 miljoen gulden, dit project had tegen eind 1959 klaar moeten zijn. De eerste groep geëvacueerde werk nemers van de Caltex, die in Singapore aankwam, bestond uit Indonesiërs. Van daag zal een aantal gezinsleden van Europese employe's volgen. Beschieting Drie schepen van de Indonesische marine hebben volgens uit Singapore ontvangen berichten de westkust van Midden-Sumatra beschoten. Volgens deze berichten hebben deze beschie tingen de laatste drie dagen plaats gehad door het vlaggeschip van de Indonesische marine, de torpedoboot- jagcr de „Gadjah Mada", de voorma lige Nederlandse „Tjerk Hiddes" en twee korvetten. Volgens opstandelingenleiders was de „Gadjah Mada" de vorige week met troepen aan boord uit Djakarta ver trokken. „Soekarno's laatste ademtocht De premier van de revolutionaire regering, dr. Sjafroeddin, heeft giste ren geconfereerd met zijn minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Djambek, en de minister van oorlog Ilarahap. De premier verklaarde hier na, dat als de acties van de regering van Djakarta betekenen dat er een aanval op grote schaal op komst is „Soekarno aan zijn laatste ademtocht toe is. We zijn klaar om hen te ont vangen. Zij zullen tot de ontdekking komen, dat zij hun tanden gezet heb ben in een oerwoud". Onzekerheid Vele Indonesiërs in Midden-Suma tra verkeren in het onzekere omtrent de werkelijke motieven van de Cen trale regering, toen deze besloot een troepenmacht naar het opstandige ge bied te zenden. Men vraagt zich af of de invasie is bedoeld als eerste stap naar een burger oorlog, of dat men slechts beoogt de gewesten, die aarzelen bij het bepalen van hun positie centrale of revolu tionaire regering schrik aan te jagen. De revolutionaire regering gelooft dat Djakarta de opstand met geweld wil onderdrukken, doch anderen zien in de landing een poging van de Centrale re gering, zich van formele hulp van Atjeh, Tapanoeli en Zuid-Sumatra te verzekeren. In bepaalde kringen van de revo lutionaire regering gelooft men dat het machtsvertoon van Djakarta een voor de Centrale regering averechts gevolg zal hebben, namelijk dat de thans twijfelende gebieden zich bij de opstand zullen aansluiten. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond, plaatselijk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist, maar ook opklaringen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Vannacht overwegend matige vorst, morgenmiddag temperatu ren over het algemeen iets boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15* uur). 12 MAART. Zon op: 7.03 uur; onder: 1838 uur. Maan op: 2.11 u.; onder: 10.57 u. L.K i Hoogwater te Katwijk te 8 08 en 20.41 u Laagwater te 3.41 en 16.12 uur. Advertentie Caltex sluit olieterreinen De Amerikaanse Caltex Oliemaat schappij heeft haar olieterrcin Pakan Baroe, in Midden-Sumatra, gesloten, aldus is gisteren bekend gemaakt. 50 gezinnen zullen op verzoek van de Indonesische regering worden geëva cueerd; 24 personen zijn reeds in Singa pore aangekomen. De mannelijke employé's van de maat schappij zouden op het terrein blijven, doch hun intrek nemen op het hoofd basiskamp in Roembai. Slechts hun gezinsleden zullen worden geëvacueerd. De Indonesische regering heeft de verzekering gegeven, dat de employé's der Caltex niet zullen worden gemo lesteerd en dat men van hun bezittingen af zal blijven. Een woordvoerder van de Caltex heeft verklaard, dat de sluiting van de olielerreincn bij Pakan Baroe, zelfs tijdelijk, zware verliezen voor zijn maatschappij betekent. Hij voeg de hieraan toe. dat de sluiting echter in financieel opzicht ernstiger zal zijn voor de Indonesische regering. Radio Padang heeft gisteravond om geroepen dat de revolutionaire rege ring de olie-installaties van de Caltex zal beschermen. „Djakarta zal de olie niet krijgen" aldus Radio Padang. Een woordvoerder van de Amerikaan se marineleiding heeft te Washington verklaard dat aan een kruiser en twee torpedobootjagers van de Amerikaanse zevende vloot, die thans op de rede van Singapore liggen, opdracht is gegeven daar voorlopig' te blijven, omdat zij zich gereed moeten houden voor het. zo no dig. weg voeren van thans nog in Mid den-Sumatra verblijvende Amerikaanse burgers. De Amerikaanse zevende vloot houdt thans oefeningen in de Zuidchi- nese zee. Slot op pag. 2 Nieuwe koudegolf over geheel Europa West-Europa is gisteren door een nieuwe koudegolf getroffen. Zelfs uit Napels wordt, evenals uit de Italiaanse en de Franse Riviera, sneeuwval ge meld. In de meeste delen van Frankrijk is het kouder dan het ooit dit jaar is ge weest. Verblindende sneeuwstormen en ijzel maakten het verkeer in het oosten van dit land zeer moeilijk. In Caen bij de westkust werd de hulp van de brand weer ingeroepen om de sneeuw te ver wijderen. die een circustent dreigde te doen instorten. Ook in België bleef de temperatuur beneden nul cn er viel opnieuw sneeuw in Vlaanderen. In Zwitserland was het eveneens zeer koud. In Joego-Slavië kon het vliegveld bij Belgrado tengevolge van zware sneeuw val niet worden gebruikt. Op het Engelse Kanaaleiland Jersey, j dat bekend is om zijn warme klimaat, werd het verkeer door een sneeuwstorm i tot stilstand gebracht. Schotland en Noord- en Zuidwest Engeland hadden ook veel van sneeuw te lijden. Grote ongerustheid melkprijsbeleid De grote onrust in landbouwkringen, j ontstaan door de regeringsbeslissing in_ i zake het melkprijsbeleid, heeft het Kon. I Ned. Landbouw Comité aanleiding ge- j geven een extra hoofdbestuursvergader- ring te beleggen. Besloten werd een adres te riehten tot de leden van de Staten-Generaal, waar. in het KNLC wijst op de ernstige gevol gen van de aangekondigde koerswijziging i in het landbouwgarantiebeleid voor de i instandhouding van een verantwoorde landbouwproduktie. Met name wordt het loslaten van de kostprijsberekeningen als grondslag van het garantiebeleid onaanvaardbaar ge acht. evenals het niet nakomen van de belofte, die de regering het. vorige jaar heeft gedaan inzake de doorberekening van de kosten van grond en gebouwen. Bij de Kamerleden is er met klem op aangedrongen de regering te verzoeken haar beslissing te herzien, daar anders de ontstane vertrouwenscrisis in de ver houding tussen de landbouwbevolking en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal blijven voortdu ren en een constructieve samenwerking onmogelijk zal maken. Londen zeer bezorgd over Indonesië „Kleine oorlogen, soms enorme gevolgen" (Van onze Londense correspondent) In Londen heerst grote bezorgdheid over de ontwikkeling in Indonesië. Opge merkt wordt, dat het erop lykt of het leger de zaken uit handen van Soekarno heeft genomen. De correspondent van de „Daily Telegraph" in Singapore heeft gisteren met reizigers, die uit Medan kwamen, gesproken. Volgens hen steunt vrijwel geheel Sumatra de opstandige beweging, maar er bestond vrees voor de efficiency van de opstandelingen-aanvoerders. Daroel Islam, de religieuze groep, die van Atjeh uit met succes tegen de centrale regering heeft gestreden, zou op het punt staan zich bij de Padang-groep te voegen en deze met 100 militairen te versterken. Geloofd wordt dat kolonel Barlian, van het hoofdkwartier der centrale ^regering in Zuid-Sumatra, die hoewel hij sympathiseert niet de opstandelingen tot nu toe neutraal gebleven bij hen aan te sluiten. Het vliegveld van Medan wordt vol gens ooggetuigen, snel in een militaire basis veranderd. De startbaan is ver lengd om straaltoestellen te kunnen ge bruiken. Vernon Bartlett. de correspon dent van de ..Manchester Guardian" in Malakka, meldt „uit Koeala Loempoer. dat uitvoerige berichten omtrent Rus sische steun voor de Indonesische rede ring de vrees heeft doen toenemen dat „vrijwilliger-" \olgens het voorbeeld in Korea en Spanje, spoedig op het Indo nesische 'oneol zullen verschijnen Het plaatselijk dagblad "The Standard be weerde gisterochtend, dat de Russen ir Soekarno straal: azers zenden via Egvp- is. in de eerstvolgende dagen zal beslissen zich te en dat het personeel van de Sovjet- Ambassade in Djakarta sterk wordt uit gebreid Geloofd wordt, dat een aantal van de nieuwe functionarissen Sovjet- plioten zijn. Deze inlichting zou afkom stig zijn van een hoge functionaris van de centrale regering, maar er doen zo veel wilde geruchten de ronde, dat de correspondent dit bericht met de aller grootste reserve vermeldt Naar nieuwe catastrofe Hel Londense conservatieve dagblad "Daily Mail", dat altijd het Neder landse standpunt heeft gesteund, be schouwt de situatie in Indonesië van daag als het belangrijkste nieuws, dat aangekondigd wordt niet een zware kop over de gehele voorpagina. In een hoofdartikel zegt het blad. dat kleine oorlogen vaak enorme gevolgen heb ben, Soekarno, die eens de marionet was van de Japanners, is thans een ma rionet van de Russische en Chinese communisten. Hij is het produkt van Amerikaans staatsmanschap. De V.S. wensten „een gebied van stabiliteit" in Z.O.-Azië, maar wat zij gekregen hebben is een grote janboel van chaos en bloedvergieten, welke gereed is om een prooi te worden van het commu nisme. Indien dat gebeurt, zou het een nieuwe grote catastrofe voor het Wes ten betekenen. China zou de onbetwiste leider worden van Azië en de rode virus zou de gehele orient besmetten met inbegrip van In dia. Het blad dringt erop aan, dat de thans in Manilla bijeen zijnde ministers van Buitenlandse Zaken hun goede diensten aanbieden om de strijd tot stil stand te brengen Het Westen moet niet zo gemakkelijk Z.O.-Azië verliezen zoals het begonnen is het Midden-Oosten te verliezen, aldus de "Daily Mail". Alarmerend Ook de liberale "News Chronicle" is van oordeel, dat de Indonesische burger oorlog alarmerende proporties gaat aan nemen De buitenwereld moet vermijden bij de worsteling betrokken te worden. Indonesië's inwendige moeilijkheden kunnen maar al te gemakkelijk de oor zaak worden van een internationaal conflict. Dit zal onvermijdelijk zijn. in dien het Westen partij kiest. Elke westelijke inmenging in de Ar chipel zal onmiddellijk door Moskou worden uitgebuit, met rampzalige ge volgen voor heel Azië. Wij moeten het Kremlin niet de kans geven, de vol gens bevolkingsdichtheid zesde natie ter wereld naar het Sovjet-kamp tc laten overlopen" aldus dit blad. Minister ir. C. Staf heeft gisteren na maakte de minister een inspec~ op het vliegveld Zestienhoven de tievlucht. Hij mag dan met een Nederlandse straalhelikopter ..Ko librie" geinspecteerd in gezelschap van luitenant-generaal H. Schaper, de chef van de generale staf. Daar- heleboel helmen in zijn maag zitten, hij moest er b:j die vlucht toch ook een op. NEEM BLIKGROENTEN in 4 minuien klaar op tafe.M Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Iets meer optimisme in Franse hoofdstad (Van onze Par ij se correspondent) De Franse regering heeft gisteren besloten de Amerikaan Murphy en de Engels man Beeley, die sinds ongeveer drie weken bezig zün Tunis en Parijs na het Franse bombardement op Sakiet weer te verzoenen, toestemming te geven hun pogingen voort te zetten. Tijdens het onderhoud laat in de avond, dat anderhalf uur duurde, heeft premier Gaillard de beide bemiddelaars, die vandaag weer naar Tunis vertrekken, deze boodschap overgebracht en toegelicht. Men is in Parijs nu weer een vleugje optimistischer gestemd en men acht het niet uitgesloten, dat het directe contact met Tunis binnen afzienbare tijd zal kunnen worden hersteld. In regeringskringen heeft men vooral goede hoop. dat het nieuwe Franse voorstel voor een Middellandse Zee-unie en een gemeenschappelijke exploitatie van de Sahara-bodemrjjkdommen de basis voor een vruchtbare samenwerking tussen Europa en Noord-Afrika zou kunnen worden, al zijn voor het moment de buiten landse waarnemers daar nog iets minder zeker van. Er blijft een lichtpuntje van hoop branden Het streven is er nu op gericht pre sident Bourguiba neutrale of Atlantische controleurs aan de Algerijns-Tunesische grens te doen aanvaarden. Frankrijk zou President Coty heeft dezer dagen de jaarlijkse huishoudbeurs in Parijs geopend. Frankrijk waai de modernste keukeninrichtin gen en andere technische huishou delijke voorzieningen te bewonde- ten zijn. De president bij een stand waar het braden van kip wordt ge demonstreerd. Verzoening tussen Sjah en Soraja nu uitgesloten geacht Hoewel nog geen officieel communiqué is uitgegeven, schijnt het wel zeker te zijn, dat de speciale door de Sjah van Perzië bijeengeroepen raad. gisteren heeft besloten, dat het huwelijk van de vorst met Keizerin Soraja ontbonden wordt en dat de Sjah zal hertrouwen om Iran een troonopvolger te schenken. Een hooggeplaatste functionaris in Te heran heeft gisteravond verklaard, dat men binnen een week het officiële hof bericht over de scheiding mag verwach ten. Een definitieve officiële echtscheiding zal in een zeer nabije toekomst plaats hebben. Formeel gesproken zal deze scheiding een eenvoudige procedure zijn, waarbij Soraja's tegenwoordigheid niet vereist is. De Sjah zal haar slechts schriftelijk mededelen, dat hij besloten heeft zijn huwelijk te ontbinden. Daar Soraja bij haar vader, de ambassadeur van Perzië in West-Duitsland. logeert, zou de feitelijke mededeling dus eigen lijk door haar vader moeten geschieden, maar men neemt aan. dat een speciale afgezant zal worden gezonden. Door een echtscheiding verliest Soraja haar kei zerlijke titel en wordt weer gewoon bur ger. In Teheran is men van mening, dat een verzoening te elder ure tussen de Sjah en zijn echtgenote uitgesloten moet worden geacht. De dynastie is nu in het geding en hoe de vorst er zelf ook over denkt, er zal moeten worden voldaan aan „zekere eisen", die het staatsbelang stelt". zich dan bereid moeten tonen zijn troe pen in Bizerta terug te trekken. Of Parijs dan ook nog een principiële ver klaring af zou willen leggen volgens Bourguiba's eis om Bizerta als Tune- sisch grondgebied te erkennen, moet nog worden afgewacht, maar ook die mogelijkheid acht men hier toch niet helemaal verkeken. Het grote en cen trale probleem blijft intussen het toe komstige statuut van de huidige oorlog in Algerije, een vraagstuk waarover, zo als men weet. Frankrijk nog altijd niet met Tunesië of enig ander land wil praten. Maar in elk geval wordt er nu niet meer over het afbreken van de onderhandelingen gerept, zodat ten minste een lichtpuntje van hoop kan blijven branden. Prins Bernhard terug Gisteren is Prins Bernhard. in gezel schap van prof. dr. J. F. Nuboer en zijn adjudant It.-kol. C. C. Geertsema, te ruggekeerd van zijn verblijf in Tanga nyika. waar hij sedert het einde van zijn officiële bezoek aan Liberia ver toefd heeft. Ver. Deli: „personeel is geëvacueerd" WU vernamen, dat de raad van be stuur van de N.V. Verenigde Deli Maat. schappijen, gezien het feit dat het be heer en het beschikkingsrecht over haar ondernemingen en verdere bezittingen in Indonesië haar tegen haar wil zün ontnomen, besloten heeft haar uit Euro. pa uitgezonden personeel uit Indonesië terug te roepen en te evacueren, het geen inmiddels Is uitgevoerd. Dezelfde maatregel ls ook door de directie van de N.V. Cultuur Maatschappü ,.De Oost kust" genomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1