k i i Morgen de invasie op Sumatra? Voorstel Middellandse Zee-unie nogal gereserveerd ontvangen Sensationeel moorclproces trekt in Oostenrijk sterk de aandacht 97«te jaargang Maandag 10 maart 1958 Derde blad no. 29387 Minister Vondeling te Leeuwarden Vooruitzichten voor onze zuivel (vooral boter) nogal ongunstig'" De vooruitzichten voor onze zuivel, vooral voor de boter, zijn volgens minis ter dr. ir. A. Vondeling - die te Leeu warden sprak voor de algemene verga dering van de „Friesche Maatschappij van Landbouw" - ongunstig te noemen. Bjj de nu vastgestelde garantieprijs Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Opheusden L. Vroeginde- wey te Gameren; te Mantgum (Fr.) K. G. de Noord. kand. te Wehe (Gro.). Aange nomen het beroep als pred. voor buiten- gew. werkz. (secr. Oecumenische Jeugd raad) A. H. v. d. Heuval. kand. te Utrecht. Bedankt voor Ederveen (toez.) J. Smit te Groot-Ammers. GEREF.KBRKEN Beroepen te UI verston ePenguin (Tas- manlë) (Ref. Church) G. Veeneman te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis H. Rijksen te VI aardingen. OUD-GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Capelle a. d. IJssel E. du Marchie v. Voorthuysen te Leersum. THEOLOGISCHE HOGESCHOOL KAMPEN. De schooldag van de Theologische Hogeschool (Oudestraat) te Kampen zal dit jaar op donderdag 22 mei worden gehouden in de Burgwalkerk te Kampen. VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. Op 2 en 3 juli worden in de Dierentuin te 's-Gravenhage de Vrije Universiteits dagen gehouden. Classis Delft veer de vrouw in het ambt De classis Delft der Ned. Herv. Kerk. die indertijd tegen het synodale voorstel met betrekking tot het toelaten van de vrouw tot de kerkelijke ambten was, heeft zijn standpunt aanmerkelijk ge wijzigd. De vergadering van de classis verklaarde zich nu akkoord met het toe- la ten van de vrouw als ouderling en diaken, alsmede tot het ambt van pre dikant voor bepaalde werkzaamheden in bepaalde gevallen, te beoordelen door het breed-moderamen der generale sy node. In grote meerderheid wilde de ver gadering dit beperken tot de ongehuwde vrouw. Slechts enkele wilden hier een dispensatie mogelijk maken, zodat in sommige gevallen ook de huwende pre dikante haar ambt kan blijven vervullen. Ook gevoelden slechts weinigen voor het verlenen van bevoegdheden aan de eme- rita-predikante, zelfs niet wanneer zij niet wegens huwelijk, doch wegens het bereiken van de leeftijdsgrens emeritaat verkreeg. LANDDAG REM. BROEDERSCHAP. Vanwege de Remonstrantse Broeder schap zal op zondag 11 mei in de Julia na hal te Utrecht een landdag worden gehouden. Hij vangt aan met een gods- dienstoefeing onder leiding van dr. P. D. Tjalsma, waaraan medewerken de kerkkoren uit Amsterdam, Haarlem en Rotterdam. Na de koffiepauze zal een spel worden opgevoerd van ds. J. M. Lindemans, waarna een gesprek- en ge tuigenissamenkomst gehouden wordt over de betekenis van de gemeente voor het geloofsleven. Om vier uur zal prof. G. J. Sirks uit Leiden een samenvatting van het gesprokene geven. Het gebruik van kernwapens OPEN BRIEF AAN HERVORMDE GEMEENTEN IN OVERIJSSEL. De provinciale kerkvergadering van Overijssel van de Ned. Herv. Kerk heeft zich in een open brief tot alle hervorm- j de gemeenten in deze provincie gericht j In verband met de toenemende veront rusting over de vervaardiging van en de proefnemingen met kernwapenen. Gevraagd is de boodschap in de kerk diensten voor te lezen. Tevoren was J overleg gepleegd met de generale synode der Ned. Hen-. Kerk. In de open brief wordt o.m. het vol gende gezegd: de toekomst van deze j wereld ligt niet in handen van mensen. I Jezus Christus spreekt het laatste woord. Dat zegt ons het evangelie en j het is goed daarnaar te luisteren omdat het ons troost schenkt en ons de weg wijst die wij moeten gaan. Er zijn veel mensen die twijfelen: zij zien de zin van het leven en werken niet meer. Maar wij roepen u op om J het te wagen met het geloof en vast te houden aan Hem, wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Wij erkennen de positieve waarde van de kernenergie en wij menen het gebruik daarvan uit Gods hand te mo gen aanvaarden. De produktie van kern wapenen kan echter geen waarborg voor de vrede zijn. temeer daar men krachten oproept, die het leven op aarde aantasten. Het is kenmerkend, dat het lanceren van de Amerikaanse kunstmaan alom een zekere ontspanning teweegbracht tegenover de dreiging die men voélde bij de geslaagde Russische proefnemingen. Wij moeten beschaamd belijden, dat ook de gemeente zich steeds weer laat verleiden de vrede en de vrijheid te verwachten van het menselijk ver nuft. dat één van de hoogtepunten ge vonden heeft in de kernwetenschap. Daarom aldus de brief, wordt de ge meente van Christuswege vermaand zich te bekeren, tot de gehoorzaamheid aan Hem. haar Heer. De brief besluit met te zeggen: laat ons in het gebed de nood der volken en de verantwoorde lijkheid der overheden voor God bren gen en Hem .smeken de overheden te bewaren voor de verzoeking, die gelegen is in de atoombewapening. DR. E. D. SPELBERG. Onlangs werd dr. E. D. Spelberg, pre dikant-directeur van de V.P.R.O. in het ziekenhuis opgenomen voor een kleine operatieve behandeling. Tengevolge van een complicatie, die van geringe om vang is, is het herstel enigszins ver traagd en zal het wat langer duren voordat dr. Spelberg zijn werkzaamhe den bij de V.P.R.O. kan hervatten. Naar aanleiding hiervan worden de uitzen dingen van de rubriek „Gesprekken met luisteraars" voorlopig opgeschort. DS. H. O. MOLENAAR MET EMERITAAT. Aan ds. H. O Molenaar, hervormd predikant te Scheveningen is op zijn verzoek, om gezondheidsredenen, eervol emeritaat verleend. Het emeritaat zal 15 maart ingaan. Ds. Molenaar aanvaardde 30 augustus 1931 het predikambt en staat sinds 8 oktober 1947 in zijn tegenwoordige ge meente. voor de melk komt een kilo boter op zes gulden, maar soms wordt er in En geland slechts een rijksdaalder voor ge maakt. Bovendien stimuleren de ons omrin gende landen de melkproduktie nog steeds. Voor Nederland is het daarom noodzakelijk, dat het alle prikkels tot hogere melkproduktie uit het landbouw beleid weert. Dat is voor een nieuwe mi nister een nare boodschap, maar toch moet hij die brengen. Omdat het in het bijzonder om de boter gaat. mag de melkprijs niet meer enkel naar vetge halte bepaald worden. Maar hoe het precies moet, is nog een zaak van over leg. Anderzijds moet de afzet van melk vet bevorderd worden, daarom is straks volle melk verkrijgbaar. Als die nu ook maar gekocht wordt, zo zeide de minis ter: ook de boerenorganisaties moeten daartoe medewerken. Verder zullen er melanges op de markt komen en het deed de minister goed te horen, dat daartegen bij de ..Friesche Maatschap pij" geen principiële bezwaren meer be staan. De te verstrekken schoolmelk zal twee en een half procent vet bevatten. BEZWAREN De minister - hoewel geremd door het feit, dat hij binnenkort de nota over het melkprijsbeleid in de Kamer moet ver dedigen - ging ook in op de bezwaren tegen de nieuwe garantieprijs. Hij is van mening, dat de belofte van een re delijk inkomen voor de boer daarbij volledig is nagekomen. De prijs gaat. vei geleken bij vorig jaar. ongeveer een halve cent omhoog. Er is geen sprake van woordbreuk in verband met de af trek voor de pacht. Het feit ligt er. dat er al een vergoeding gegeven was in de garantieprijs voor de hogere pacht, die echter nog niet ingevoerd werd. en dus mocht daarmee rekening worden gehou den. Overigens is de pacht lang niet zoveel verhoogd als het Landbouwschap eerst wenste toen het „de ruk aan de bel" deed. Toch noemde de minister de ver hoging nog ,,aan de stijve kant". De vraag is nu nog, hoe het verschil tussen opbrengst en garantieprijs te ver delen, naar vetgehalte, naar de melk plas per hectare, of ook nog met tweeër lei prijs. Het Landbouwschap schijnt voor een advies meer tiid nodig te heb ben dan verwacht werd. Daarom is het de vraag, of de minister binnen de ge stelde termijn (veertien dagen na ver schijning van de melknota) zijn beslis sing bekend kan maken. (Advertentie) Als t mar boog opscbiot in de keel oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog iu.iger hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. (Advertentie) Nu zijn 't alleen nog vijf letters voor u. Maar ze vormen de naam van een gezel, die u veel genoegen zal verschaffen. Binnenkort maakt u er kennis mee bij uw sigaretten- leverancier I Soekarno en Hatta meer en meer uiteen Politiek van afrekeningzegevierde (Van onze correspondent in Djakarta). De berichten, dat de bombardemen ten op Midden-Sumatra en Noord- Celebes binnenkort waarschijnlijk reeds morgen zullen worden ge volgd door landingen op de kusten van de „opstandige" gebieden, uitge voerd door grondtroepen, werden van daag bevestigd in commentaren op de huidige situatie in enkele nieuwsbla den te Djakarta, die als spreekbuizen van de centrale regering reeds vaker hebben bewezen goed te z9n ingelicht omtrent de plannen van de regering- Djoeanda. Pemoeda. welk blad een nauwe relatie onderhoudt met het departement van voorlichting, schreef vanmorgen, dat het eerst bevreesd was geweest, dat Hata's standpunt het geschil door middel van onderhandelingen bij te leg gen door Soekarno zou worden over genomen. Thans is deze vrees verdwe nen. Eerder had dit blad verklaard, dat het ogenblik was aangebroken de op standelingen aan te vallen. Verschil van mening over eventuele leden Vandaag weer gesprek van Gaillard met bemiddelaars (Van onze correspondent te Parijs) Het voorstel, dat de Franse premier Felix Gaillard vrijdag in de Nationale Vergadering heeft gedaan inzake de oprichting van een Middellandse Zee- Unie, waarin zowel Noord-Afrika als een aantal Europese landen zouden die nen te worden opgenomen, schijnt in de voornaamste betrokken hoofdsteden vooralsnog tamelijk gereserveerd te zijn ontvangen. Intussen is het men in di plomatieke kringen nog altijd niet pre cies eens over de keuze van de landen, die als lid zouden moeten toetreden. Gaillard heeft naast Frankrijk. Italië en Spanje ook Tunesie en Marokko ge noemd. Maar men heeft zich al afge vraagd of Lybië. Engeland met het oog op Malta en Gibraltar en zelfs Amerika, dat met zijn steunpunten in Marokko en elders tegenwoordig tenslot te de voornaamste militaire mogendheid is in het Middellandse Zeegebied, niet ook zouden moeten worden uitgenodigd. Overigens wordt de toekomstige posi tie van Algerije in dit verband natuur lijk nog wel het allerdrukst gediscus sieerd. Men mag wel aannemen, dat d9 Franse regering haar plan vooral gelan ceerd heeft om zo zelf het onvermijde lijke internationale kader te kunnen be palen, waarin het Algerijnse probleem kan worden opgelost en het einde van de oorlog bespoedigd. Gaillard heeft in zijn redevoering ech ter van een „Frans Algerije" gesproken, en 'het lijkt nog steeds niet zeer waar schijnlijk. dat Tunesië en Marokko zich bereid zullen tonen de Algerijnse natio nalisten in de steek te laten terwille van een militaire en economische asso ciatie met Parijs, waarover zij tot dus verre nooit hebben willen spreken zolang er in Algerije nog gevochten wordt. Een probleem, dat men derhalve met de bekende vicieuse cirkel kan vergelij ken en waarvoor Felix Gaillard met zijn nieuwe plan. (dat door Washington zou zijn geinspireerd en vanmorgen opnieuw in de ministerraad besproken zou wor den) het verlossend woord niet of ver moedelijk weer te laat gesproken heeft. Vandaag zou Gaillard intussen ook nog met de Anglo-Amerikaanse bemid delaars Beeley en Murphy de verdere procedure inzake een verzoening met Tunesië nader bespreken en ook in dat verband zou zeker het nieuwe Franse voorstel nogmaals uitvoerig bekeken zijn. INTERPARLEMENTAIRE BF.NELTTXRAAD BIJEEN (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag vergaderde de interparle mentaire Beneluxraad voor het eerst in Den Haag. onder leiding van mr. J. W. Burger, ter bespreking van het gemeen schappelijke buitenlandse beleid, waar voor als basis diende een Inleiding van minister Luns, die de openhartige uit wisseling van denkbeelden, opvattingen en doelstellingen tussen drie afzonder lijke landen, zonder voorbeeld noemde in de wereld. Het is de bedoeling na een discussie, die de gehele dag duurt, tenslotte tot bepaalde aanbevelingen aan de regerin gen te komen op het gebied van de ge meenschappelijke buitenlandse politiek. watersport-tentoonstelling 7 t/m 16 maart 1958 IN HET RAI-GEBQUW AMSTERDAM Geopend van 10-17 u en van 19.30-22 30 o. s zondags uitsluitend van 10-18 u. •rrtre* 1.50 Dit commentaar bevestigde de ge ruchten dat president Soekarno na zijn I tweede conferentie met Hatta van vorige week maandag min of irieer be reid was aan Hatta's standpunt tege moet te komen. Reeds is bekend gewor- den. dat de eisen van de laatste o.m. i behelsden: het aftreden van het kabi- net-Djoeanda gelijktijdig met het heen gaan van de revolutionaire regering in Boekit Tingi en algemene amnestie voor de leiders der opstandelingen. Maar het uitstel van dc derde con ferentie van de belde topfiguren vo- I rige week vrijdag maakte duidelijk I dat de meningen van eerste minister Djoeanda en stef-staf generaal Nasoe- tion, namelqk dat er geen andere weg meer is om met de Padangse opstand af te rekenen dan die van het gebruik van geweld, hadden gezegevierd. Djoeanda verwees enkele dagen ge leden nogmaals naar dit standpunt, toen hij verklaarde dat de mogelijk heid door middel van onderhandelin gen tot een oplossing te komen niet meer bestaat en dat. zelfs indien zij nog wel aanwezig was, de Centrale regering er geen gebruik van zou kun- nen maken. t tt» 5 1 ip De voortgaande intensivering van het JOflllliy 11 ilclll uurtje op Schiphol Johnny Ray, de ook in Europa nogal populaire Amerikaanse liedjeszanger, was gisteren 'n halfuurtje op Schiphol. Hij was op weg naar Kopenhagen, waar hij zal optreden. Zingend in de KL.M.- bus. die hem naar het stationsgebouw braoht. zingend door de controle naar het restaurant, waar hij onmiddellijk Hollands bier bestelde. „Mijn vader heeft mij veel verteld over het bier in Nederland, over de tulpen en over de windmolens". Johnny is nu op een Europees tournee. In België begonnen, nu naar Kopenha gen. daarna Stockholm. Berlijn. Wenen, Parijs en dan Nederland, van 21 tot en met 23 maart. Misschien later ook nog naar Israël. In mei komt hij nog eens deze richting uit voor de Wereldten toonstelling. Johnny, die 31 is. zegt zelf, dat hij 26 is. maar geeft direct toe, dat zijn opgave niet helemaal juist is. „Pat Boone is een goede vriend van mij. Hij is een voortreffelijke huisvader van vier kinderen", zo vertelde Johnny, die an dere populaire zangers niet goed of he lemaal niet kent. „Maar ik ben blij, dat mijn concurrenten tenminste zo pu- pulair zijn als ik", zegt hij. Hij zet zijn offensief tegen de opstandelingen heeft overigens definitief een einde gemaakt aan de verwachtingen, dat de weg naar een vreedzame regeling van het geschil alsnog zal worden gevonden. Het voor uitzicht dat besprekingen tussen Soekar no en Hatta, zij het dat zij voor onbe paalde tijd zijn uitgesteld, in de toe komst zullen worden voortgezet, is thans men zie ook elders eveneens tot de onwaarschijnlijkheden gaan behoren. Zes maanden nadat de onderhandelin gen tussen Soekarno en Hata begon nen zjjn zU nu tevergeefs gebleken, en zelfs de dreiging van zulk een ver schrikking als een burgeroorlog heeft de beide leiders niet tot elkaar kunnen brengen. Integendeel, hun wegen zul len meer uiteenlopen dan ooit tevoren. Slag voor zeeverkenners Twee loodsen uitgebrand Amsterdamse zeeverkenners zjjn ern stig gedupeerd door een brand in een botenhuis. In de afgelopen nacht tus sen 1 en 2 uur zijn twee houten loodsen aan de Amstel nabij de Utrechtse brug een prooi van het vuur geworden. De gehele inventaris van de loodsen, _v„ waarin de dunnewold-groepen van de pet soheef op het hoofd, kijkt naar bul- „Hearts of oak's stam" en de Dorus ten. ziet de sneeuw en rilt even in zijn Rijkersstam van St.-Tarcisius hun Californische zomerhemd ..Succes van attributen bewaren, ging verloren, hen betekent verkoop van veel gram- Tuigen, zeilen, navigatiemiddelen, mofoonplaten, ook van myn liedjes", zo „On-mens van Stevr" viel meisjes aan om zich te wreken wegens vernederingen (Van onze Weense correspondent) Oostenrijk beleeft thans een sensationeel moord- proces en wel tegen de „on-mens" van Steyr. De man, die de omgeving van het stadje Steyr jaren lang onveilig heeft ge maakt en nu voor zijn rechters staat, is een op vallend klein en onogelijk mannetje. Hij heet Engle- der en wordt er van be schuldigd twee meisjes te hebben vermoord en vier andere - alle opvallend knappe meisjes - op af schuwelijke wijze te heb ben mishandeld. De aan geklaagde is tweemaal ge trouwd geweest en vader van vier minderjarige kinderen. Hij geeft zijn misdaden toe. maar laat er op volgen dat hij zich op deze zes slachtoffer:-, die hij persoonlijk niet kende, heeft willen wre ken voor alle vernederin gen en teleurstellingen die hij van andere vrou wen heeft ondervonden. Hij tracht de indruk te wekken dat hij geen van zijn slachtoffers opzette lijk heeft willen vermoor den doch hen alleen wilde vernederen. Daar hij klein van postuur is. ging hij als volgt te werk: des avonds legde hij zich op een verlaten landweg in hinderlaag en wachtte tot een vrouw of meisje al leen voorbijkwam. Dan sprong hij op zijn fiets, reed achter het slachtof fer aan en sloeg het met een zware metselaarsha mer op het achterhoofd. Dit proces trekt in ge heel Oostenrijk de aan dacht, temeer omdat de politie in een van deze zes gevallen een onbegrijpe lijke fout maakte door de narcose-arts van Steyr. dr Hoflehner als de moor denaar van de verpleeg ster Fluch te beschouwen en hem maandenlang ge vangen te houden. Ook krijgt de politie van Steyr het verwijt te horen dat zij op grond van de vroe ger overvallen de misda diger veel eerder had kunnen vinden en daar door een moord had kun nen voorkomen. De verdachte is inder daad onogelijk. maar zeer intelligent. Hij tracht de indruk te wekken, dat hij zijn misdaden onder een .onoverkomelijke innerlij ke aandrang" zou hebben bedreven en vooral dat hij in de twee gevallen, diè met de dood eindigden, niet met opzet zou heb ben gemoord, doch zijn slachtoffers alleen zóu hebben mishandeld met dodelijke afloop. Voor de straf, die hem te wachten staat maakt dit echter geen verschil uit. Levens lange gevangenisstraf wordt, algemeen als uit spraak verwacht. daar Oostenrijk de doodstraf niet me^r kent. Het oor deel over de aard van de misdaden moet worden uitgesproken door tien ge zworenen. negen mannen en een vrouw, die uit de ïemvoudige middenstand werden gefceraen. In Centraal-Cuba heerst een voortdurende onrust door het op treden van patrouilles van dc „26 juli beweging"die sabotageacties uitvoeren en herhaaldelijk slaags raken met de regeringstroepen. Een van de opstandige patrouilles on derweg. Evert Vermeer: „Werkloosheid baart zorgen" De heer Evert Vermeer heeft in het tt Assen gehouden bijzondere congres van de P. v. d. A. gezegd, dat de groeiende werkloosheid velen zorg baart, in het bijzonder in de provin cies Groningen, Friesland en Drente. Bjj sommigen roepen de cijfers zelfs het spookbeeld van de dertiger jaren op. Sommigen, aldus de heer Vermeer, geven de bestedingsbeperking de schuld van de werkloosheid. De P. v d. A. zal daar vele malen tegen op moeten trek ken, want het probleem van de beste dingsbeperking dient in een ander licht te worden bekeken. De bestedingsbeper king is erop gericht, de economie plan matig in haar evenwicht terug te bren gen, in tegenstelling tot in de dertiger jaren, toen men zei dat de crisis maar moest uitzieken Het is bekend dat de regering de werkloosheid met kracht zal aanpakken. Alleen de financiering van de aangekondigde maatregelen baart nog zorgen. Wij zijn het eens met de maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid, aldus spreker. We hebben de regering gevraagd ze snel uit te voeren en niet te laten vertragen door verzan ding in departementale commiseiee. aggregaten, kompassen, motoren ook een zelf gebouwde plastic water scooter, het veranderde alles in ruim een uur tjjds In een geblakerde massa, ondanks het krachtig optreden van de brandweer met wee motorspuiten en een ladderwagen. De schade bedraagt voor de zeeverkenners 7 a 8.000 gulden. De verslagenheid onder de jongelui was groot. Ze gingen nochtans niet bij de (verbrande) pakken neerzitten, doch sleepten hun verkoolde waterscooter naar hun stand op de Hiswa, de water sporttentoonstelling in het R.A.I.-ge- bouw. Daar hebben zjj financiële steun gevraagd voor de geleden schade aan de talrijke bezoekers. Volgens de eerste be richten is deze oproep tot de liefhebbers van de watersport niet vergeefs geweest. De oorzaak van de brand is niet be kend. De politie stelt een onderzoek in. Men vindt het verdacht, dat dit een tweede brand is in betrekkelijk afgelegen padvinderstehuizen. Precies een week geleden namelijk, ook in de nacht van zaterdag op zondag, brandde een troep huis aan de Zuidelijke Wandelweg ge heel uit. Civiel geding over het let no. 8670 (Van onze Haagse redactie). De 42.500 van het halve lot no. 8670, waarop de vorige werk de f 100.000 viel, is nog niet uitbetaald. Het bedrag vormt naar bekend de inzet van een geschil tussen twee partijen, die er beiden aanspraak op doen gelden. De erfgenamen hebben thans over het bedrag een civiel geding aanhangig ge maakt. De vordering zou inmiddels reeds zijn ingediend. Ingevolge het be paalde in de Loterijwet is de directie van de Staatsloterij verplicht de uit betaling van een prijs op te schorten, zodra er twijfel rijst over de aanspraak op de prijs. Oud-Katwijker gezagvoerder „Kasimbar" Een vroegere inwoner van Katwijk a. Zee, de heer C Tjebbes, gezagvoerder bij de KP.M., die vanaf half november met verlof in ons land was, is in de af gelopen week per K.L.M. naar Neder lands Nieuw-Guinea vertrokken, waar hij tot gezagvoerder is benoemd op de „Kasimbar". het schip dat door Hr. Ms. onderzeeboot)ager Drenthe de vorige maand opgebracht is naar Manokwari. Overvoer de „Drenthe" een prauw De Indonesische bladen melden met grote koppen een bericht uit Tawao In Brits Borneo, dat de „Drenthe" een In voegt hij er nog aan toe. 20.000 deelnemers aan Stille Omgang De Stille Omgang to Amsterdam, de eerste van de drie jaarlijkse bede ochtenden ter herdenking van 't sacra- mentswonder van 1345, heeft gisternacht weinig last gehad van de hevige sneeuw val. De 18 extra treinen arriveerden op tijd en slechts een klein aantal van de 230 bussen had met enige vertraging te kampen. In totaal waren er ruim 20 000 deelnemers uit alle delen van het land naar Amsterdam gekomen. UITNODIGING VOOR HONGAARSE PROFESSOR OM NAAR UTRECHT TE KOMEN Om wetenschappelijke arbeid voort te zetten De Theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft prof. dr. L. J. Pap te Boedapest een bekend oud-testamenticus, zelf oud-leerling der faculteit te Utrecht, die thans niet in staat is zijn lessen aan de theologische academie der hervormde kerk van Hon garije te geven, uitgenodigd naar Utrecht te komen en daar zijn weten schappelijke arbeid voort te zetten. Het is echter nog niet zeker of prof. Pap de uitnodiging kan aanvaarden, daar de Hongaarse regering hem nog geen toe stemming heeft gegeven om naar het buitenland te gaan. Moskou .waarschuwt' de Aziatische landen „Alle landen van Azië kunnen en moe ten een vredeszone vormen waar geen plaats is voor kernwapens en raketten", zo heet het in een verklaring, die door het Russische persbureau Tass is gepu. bliceerd aan de vooravond van da bijeenkomst van de landen van de Zuid. oostaziatische Verdragsorganisatie in Manilla (Philippijnen). Volgens de ver klaring stelt de Sovjet-Unie een „col lectief vredesverdrag" in Azië voor. „De Westelijke agressieve kringen", aldus de verklaring „willen de gebieden van de Aziatische leden van de ZO AVO maken tot bruggenhoofden waarop on vermijdelijk de vergeldingsslagen tegen de aanvaller zullen neerkomen". De Azriatische leden van de ZO AVO werden verder gewaarschuwd, dat de efstand van andere oorlogstonelen hen niet zal redden als zij zich met de „Westelijke agressieve plannen" inlaten. De uitvoe ring van de plannen om de ZOAVO te koppelen aan de NAVO en de MOVO (het pact van Bagdad) zou de ZOAVO donesische prauw in straat Makassar tenslotte veranderen in „een aanhangsel heeft oven-aren. De prauw zou in twee en zqn gebroken. In het bericht, ver spreid door Antara. wordt gezegd dat tien opvarenden zijn verdronken en vijf konden worden gered door Indonesische vaartuigen. De „Drenthe" was niet van zijn koers afgeweken en was de beman ning van de prauw niet te hulp geko men", aldus Antara. Naschrift redactie: De mentaliteit van de mannen der Kon. Marine kennende, plaatsten wij oovenstaande bericht on der het grootste voorbehoud. Men zal er rekening mee moeten hou den. dat in deze tijd van spanningen wederom een tijd is aangebroken van eenzijdige en tendentieuze berichtge ving teneinde de verhoudingen met Ne derland mogelijk nog slechter te maken, dan zij al zijn. 400 Nederlanders uit Paler bang Ongeveer 400 Nederlanders zijn tus sen december vorig jaar en eind fe bruari uit Palembang in Zuid-Sumatra vertrokken, zo heeft het Indonesische Persbureau PIA bericht. De meesten van het voornaamste agressieve NAVO. pact". In de verklaring wordt vervolgens gezegd, dat het de bedoeling is van zekere leden-landen van de ZOAVO de huidige toestand in Indonesië op de conferentie van Manilla te bespreken. Het is ook bekend, aldus de verklaring, dat een aantal leden van de ZOAVO rechtstreeks hulp biedt in de vorm van wapens en geld aan de opstandelingen en propaganda maakt tegen de wettige regering. In dit verband wordt gezegd, dat grote manoeuvres, waaronder die van de Amerikaanse Zevende Vloot en de Britse Vloot in het Verre Oosten bedoeld zyn om druk in het betrokken gebied te oefenen. Voorts worden de „koloniale mogend, heden" die deel uitmaken van de ZOAVO ervan beschuldigd westelijk Nieuw-Guinea als militaire basis te ge. bruiken. Het gebied is voleens de ver klaring een deel van Indonesië dat ..on rechtmatig" door Nederland wordt vast. gehouden. Voorts wordt gerept van een bijzondere overeenkomst voor de coör dinatie van plannen met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea, die onlangs van hen waren werkzaam bij oliemaat- I tussen Australië en Nederland ls geslo- sohappijen en handelsondernemingenton.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5