Amerika ziet geen overeenstemming in correspondentie van Boelganin WEERBERICHT Moskou ziet onderwerpen „los" terivijl de V.S. ze in verband ziet met andere problemen Gaat de Sjah van Perzië toch scheiden van keizerin Soraja? Gaillard stelde oprichting van een Middellandse-Zeeunie voor Sumatra zou voor inval staan H. Walenkamp Zn 97»te Jaarganr ZATERDAG 8 MAART 1958 No. 29386 LEID DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjet-Unie is bereid op een topconferentie over de volgende onderwerpen te onderhandelen: een verbod van het gebruik van kosmische ruimte voor oorlogsdoeleinden en het opheffen van militaire bases buiten het eigen land; de ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland, waarbij de regeringen van de beide delen als deelneemsters aan de onderhandelingen zullen optreden. Het bovenstaande blijkt uit de boodschap, welke maarschalk Boelganin aan president Eisenhower heeft gezonden, waarin hy overigens niet weten wil van een bespreking over de toestand in de Oosteuropese landen en de hereniging van Duitsland. Het is niet zo, zegt Boelganin, dat de Russen alleen maar de Rus sische voorstellen willen bespreken en de Amerikaanse niet. Hij is van mening, dat er geen onoverkomelijke moeilijkheden zijn by de oplossing van dringende vraagstukken als het afzien van het gebruik van kernwapens, het staken van de proeven ermee en de instelling van atoomvrye zone in Midden-Europa. „Er zijn geen nieuwe gezichtspunten" Boelganin acht onaanvaardbaar het Amerikaanse voorstel dat de Sovjet- Unie en Amerika afstappen van het be- ginsel van eensgezindheid onder de vas te leden van de Veiligheidsraad bij de oplossing van bepaalde kwesties. Daar mee zou de raad gebruikt kunnen wor den in het belang van een of meer lan den ten koste van de belangen van an- l deren. Boelganin stelt opnieuw voor dat er in april een conferentie van ministers 1 van Buitenlandse Zaken wordt belegd om een agenda voor de topconferentie op te stellen en samenstelling, datum en plaats te bepalen. De afwezigheid van een Amerikaans antwoord op een aantal concrete voor stellen van de Sovjet-Unie over de voor bereiding van een conferentie en het feit dat Amerika ..duidelijk onaanvaard bare-' voorstellen blijft doen. leidt slechts tot uitstel van de conferentie, al dus de Russische premier. Amerika en andere landen van de NAVO gaan in tussen door met hun militaire voorbe reidingen. Boelganin is het met Eisenhower eens, dat de volken van hun landen elkaar be ter moeten leren kennen, zulks in het belang van vrede en internationale sa menwerking. De Sovjet-Unie, zo gaat de brief ver der, is bereid morgen een overeenkomst te tekenen betreffende een volledig ver bod van alle soorten kernwapens, het staken van de produktie er van en ver nietiging van alle voorraden van deze wapens onder behoorlijk internationaal toezicht. Als andere punten voor bespreking op een topconferentie noemt Boelganin een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Verdrag van Warschau, verminde ring van de buitenlandse troepen in Duitsland en andere Europese landen, kwesties in verband met het voorkomen van een plotselinge aanval, uitbreiding van de internationale handel, het sta ken van oorlogspropaganda 'en het ver minderen van de spanning in het Na bije en Midden-Oosten. Advertentie Washington pessimistisch In een memorandum, dat Amerika gisteren aan de Sovjet-Unie heeft ge zonden wordt gezegd, dat er geen „zaken van betekenis" voorkomen in de corres pondentie tussen Eisenhower en Boelga nin die kans bieden op overeenstem ming. De drie in de laatste Russische brief genoemde punten waarover gemakkelijk overeenstemming te bereiken zou zijn, namelijk afzien van het gebruik van kernwapens, staking van de kernproe ven en de atoomwaoenvrije zone, worden door de Sovjet-Unie los beschouwd van de onderwerpen waarmee Amerika ze in verband ziet. De kwestie van het afzien van het ge bruik van kernwapens wenst Amerika samen besproken te zien met een alge mene ontwapening. Samen met een staking van de kem proeven wil Amerika het staken van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden behandelen en ten slotte: de instelling van een atoomwa- penvrije zone kan volgens Amerika niet los worden beschouwd van de hereni ging van Duitsland. In officiële kringen te Washington ziet men in de laatste Russische boodschap bij eerste beschouwing geen nieuwe ge zichtspunten. „Beleefdheidsbezoek" van Duncan Sandys aan Moskou De Britse regering heeft gisteren in een officieel communiqué meegedeeld, dat de minister van Defensie Duncan Sandys, een „beleefdheidsbezoek" aan Moskou zal brengen. Hij zal geen on derhandelingen met de Russen voeren. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat het waarschijnlijk is dat Sandys pas over verscheidene maanden naar Moskou zal kunnen gaan. Van bevoegde zijde wordt er de na druk op gelegd dat er geen tweezijdige problemen van betekenis, die een inter nationaal karakter hebben, bestaan die het onderwerp van rechtstreekse bespre kingen tussen Rusland en Groot-Brit- tannië kunnen vormen. voorstel betreffende onderhandelingen over het vredesverdrag met Duitsland van gedachten gewisseld. Adenauer en de Westduitse bondsre gering zullen er zich nooit mee kunnen verenigen, dat die onderhandelingen zo wel met vertegenwoordigers van de Westduitse Bondsrepubliek als met afge vaardigden van de communistische Oost zone worden gevoerd, omdat dit hoogst waarschijnlijk zou betekenen, dat de verdeeldheid van Duitsland blijft voort bestaan. Men verwacht in Bonn, dat Smirnof dezer dagen naar Moskou zal vertrekken om daar persoonlijk te ver tellen wat de Bondskanselier hem gister middag onder vier ogen heeft meege deeld. De strijd in Noord-Afrika Een militair tribunaal te Philippeville in Algerije heeft vijftien mohammedanen ter dood veroordeeld en zeven tot levens lange dwangarbeid. Eenentwintig Alge rijnen werden by verstek ter dood ver oordeeld. De veroordeelden waren schuldig be vonden aan deelneming aan de overval op El Alia, op 20 augustus 1955, waarbij 36 Europeanen o.w. elf kinderen werden gedood, een vijftiental overlevenden van dit drama heeft voor het tribunaal in Philippeville getuigd. In een officiële verklaring, welke gis teren te Madrid is uitgegeven, wordt ge zegd, dat Marokkaanse guerillastrijders „uitrusting in landen achter het ijzeren gordijn hebben gekocht en „via bepaalde landen naar ons gebied" hebben laten sturen. De vorige maand werd in de Sahara een depot gevonden met uitrusting en voedsel welke voldoende waren voor 500 man gedurende vier maanden. Er waren ook verscheidene vrachtauto's en jeeps buitgemaakt, aldus de verklaring. Vorstin nacht in Keulen (le dingen af Poging om nijpende problemen in Noord-Afrika in een groter verband op te lossen (Van onze correspondent te Parijs) Na een lange redevoering en een kort debat heeft Frankrijks jonge minister president Felix Gaillard gisteren opnieuw een overwinning, zijn zesde, met 286 tegen 147 stemmen geboekt naar aanleiding van de zesde vertrouwenskwestie, welke hy sedert de samenstelling van zijn kabinet in november vorig jaar gesteld heeft. Ofschoon dit vertrouwensvotum, gelijk gemeld, de verhoogde militaire kredieten voor de oorlog in Algerye betrof, wenste de premier die inzet kennelyk uit te breiden tot de algemene politiek van zijn regering om zo het contract met zyn meerderheid te kunnen vernieuwen. Gaillard liet dan ook enkele malen doorschemeren, dat hij zyn rol nog lang niet als uitgespeeld beschouwt en over de hoofden van het parlement heen scheen hy soms zelfs een dialoog te willen voeren met een partner, die hem toch geen antwoord zou geven, te weten met generaal De Gaulle. Weer een luchtballon Zoals bekend, verwachten nu vele Fransen namelijk weer dat De Gaulle in een autoritair bewind met één hand omdraai wel eens even orde op alle za ken zou kunnen en zou willen komen stellen. Op rustige, bijna neutrale toon gaf Gaillard te kennen, dat voor de Algerijnse oorlog nu alle andere over wegingen moesten wijken. Er werd een mobilisatie in Algerye zelf overwogen, zo liet de premier weten, en op het po litieke plan hoopte zijn regering daar nog dit jaar verkiezingen te kunnen organiseren. Over Tunesië verklaarde Gaillard dat hij goede hoop had, dat de missie- Murphy succes zou hebben, maar dat Frankrijk Bizerta nooit zou verlaten. Een nieuw element in zyn rede betrof het plan van zyn regering het initiatief te nemen tot oprichting van een unie van landen in het westelijk bekken van de Middellandse Zee. Van die unie, welke als een verleng stuk van het Atlantisch pact zou moe ten worden opgevat, zouden naast Frankryk, Italië, Spanje ook de Noord- Adenauer had lang gesprek afrgikaanse landen Marokko en Tu- l j nesië deel uit kunnen maken. Ofschoon met RUSSISCne ambassadeur Algerije in dat verband niet met name werd genoemd, scheen de voornaamste bedoeling van dit nieuwe project toch wel te zijn, in groter verband de oplos sing van de vele en nypende Noord- afrikaanse problemen, met inbegrip van de Algerijnse oorlog, te kunnen vinden en te bewerkstelligen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het heeft in Bonn zeer de aandacht getrokken dat Bondskanselier Adenauer vrijdagmiddag bijzonder lang en wel anderhalf uur met de Sovjetrussische ambassadeur Smirnof heeft gesproken. Smirnof. die Adenauer in diens bonds- kanselary in het paleis Schaumburg op zocht. had zelf om dat onderhoud ge vraagd. Daarna heeft Adenauer nog een langdurige bespreking met de Ameri kaanse ambassadeur Bruce gehad. Na tuurlijk heeft men het tijdens die beide in goede verstandhouding gesprekken uitvoerig over het Russische gaan werken. Gaillard heeft zijn meerderheid dus weer gekregen, ofschoon het algemene vertrouwen, ook bij het parlement, in zijn staatsmanskunst, in het bijzonder met betrekking tot Noord-Afrika, in de bovenvermelde gunstige cijfers zonder twijfel wel zeer geflatteerd wordt uit gedrukt. Het wegblijven van een zoon en erf genaam heeft tot een nieuwe crisis geleid in het huwelijk van de Sjah van Perzië en Keizerin Soraja. On danks de hardnekkige geruchten en verhalen over een op handen zijnde scheiding is er echter van officiële zijde nog geen enkele bevestiging ge- KEIZERIN SORAJA komen. Wat er tot dusver alleen maar is komen vast te staan is. dat er in derdaad een afgezant van de Sjah, senator Assaad Bakthiary naar Keu len is gegaan om de keizerin, die mo menteel daar bij haar vader verblijft, te onderhandelen. Uit kringen uit de omgeving van kei zerin Soraja wordt intussen vernomen, dat ..de laatste poging om het konink lijke huwelijk te redden is mislukt". Soraja. aldus deze kringen, zou het voorstel van de Sjah omtrent een twee de vrouw, verontwaardigd van de hand hebben gewezen en het voornemen heb ben geuit voor „onbepaalde tijd" bij haar vader, de Perzische ambassadeur, te blijven. Van de zijde van de Perzische ambassade kon echter geen bevestiging van deze mededeling worden verkregen. De Sjah van Perzië huwde in 1941 met Prinses Fawzia. zuster van Koning Faroek van Egypte. Zij schonk hem een dochter, doch geen zonen en in 1948 volgde een echtscheiding Daarna trouwde de Sjah met Soraja Het was ongewijfeld een huwelijk uit liefde, doch tot grote teleurstelling van het Perzische volk kon ook zij hem geen troonopvolger schenken Zij raadpleegde gynaecologen in Perzië, Zwitserland en elders. Hoewel er geen voor de hand liggende reden scheen te zijn. waarom Soraja ^n haar man het ouderschap onthouden werd. kinderen kwamen er niet. Reeds sinds 1953 circuleren er be richten over wrijving in de koninklijke huishouding, maar tot een scheiding kwam het nooit. Vorige maand echter werden de geruchten ernstiger dan ooit. Hoewel de skihellingen in Perzië met sneeuw bedekt waren, kwam Soraja naar St.-Moritz om te skiën, zoals be kend werd gemaakt, maar kennelijk was zij mistroostig. Soms gebruikte zij haast niets van de lunch van haar ho tel en voerde zij veel aan de vogels. Volgens de employé's van het hotel bleven de telefoongesprekken, die haar man steeds 's avonds met haar vanuit Teheran placht te voeren, ditmaal ach terwege. De Koningin onderbrak haar ver blijf in Zwitserland en ging naar haar vader in Keulen, waar zij nu gelaten de gebeurtenissen, die komen gaan, schijnt af te wachten. Er traan be richten de ronde, dat de Sjah met een scheiding zou wachten tot na zijn reis naar de Verenigde Staten, daar een scheiding voor die tijd in Ame rika, waar de keizerin zeer gezien is, een slechte Indruk zou maken. De toekomst zal moeten uitwijzen of dit plan een der vele luchtballons is, die Frankryk pleegt op te laten om de aan dacht van andere zorgen af te leiden, dan wel het begin van een eerlijk stre ven met de Noordafrikaanse volkeren samen te Burgeroorlog op komst? Padang: „Wij kunnen lien terugdringen" In kringen van de tegenregering op Sumatra verwacht men aldus U.P., dat de regering in Djakarta thans tot „de een of andere wanhoopsactie" gedwongen zal worden of anders „economisch ten ondergaan". De beoordeling van Djakarta's economische positie door de revolutionairen is niet in het wilde weg gedaan. Zy beschikken namelijk over „feiten en cijfers" die hen door de voormalige minister van Financiën, dr. Soemitro, ter hand zyn gesteld. Men verwees naar de verklaring van premier Sjafroeddin dat de regering in Djakarta binnen drie maanden ineen zal storten. Wat de „neutraliteit" van de militaire commandant van Zuid-Sumatra, kolo nel Barlian, betreft, daarover breekt men zich in revolutionaire kringen niet het hoofd, men wees erop dat juist door deze „neutraliteit" van Noord- en Zuid- Sumatra het Djakarta onmogelyk wordt gemaakt om de revolutionaire regering op doelmatige wyze in te sluiten door een blokkade. Voedsel en andere voorraden Kunnen over land naar Midden-Sumatra worden getransporteerd, wanneer zy maar een maal in havens van Noord- en Zuid- Sumatra zijn aangevoerd. In revolutionaire kringen zeide men SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Enkele sneeuwbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Afnemende wind en opklaringen, ty- dens welke in de komende nacht plaat selijk meer dan 5 graden vorst kan voorkomen. Een rug van hogedruk wordt gevolgd door een storing die langs de Noorse kust naar het zuiden beweegt. Onder invloed hiervan kunnen morgen plaatselijk weer enkele sneeuwbuien val len. (Opgemaakt te 10 uur). 9 MAART Zon op: 7.10 uur; onder; 18.32 uur. Maan op: 2358 uur; onder: 8.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.44 en 18.05 u. Laagwater te 1.31 en 13.59 uur. 10/3 hoogwater te 6.30 en 18.54 uur; laagwater te 2.15 en 14.45 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Treinramp bij Rio de Janeiro Bij een voorstad van Rio de Janeiro, Paciencia, zijn gisteren drie treinen op elkaar gebotst. Berichten maken mel ding van vijftig doden. Er zijn officieel geen mededelingen verstrekt over het aantal doden. Bijzonderheden zijn moei lijk te krijgen, daar de telefoonverbin dingen met de streek waarin het onge luk is gebeurd, zyn verbroken. Luchtdefilé voor Brits vorstenpaar De Nederlandse Kon. Luchtmacht zal, op de dag van de aankomst van H M. Koningin Elizabeth n en Z.K.H. Prins Philip in ons land (dinsdag 25 maart», met straalvliegtuigen een défilé houden. Gedefileerd zal worden boven het punt waar het Britse koninklijke jacht ..Bri tannia". waarmee het Britse vorsten paar naar ons land reist, zal worden gemeerd.. Aan het défilé zal worden deelgeno men door in totaal vier en tachtig straalvliegtuigen en wel acht en veertig „Thunderstreak'-jachttoestellen, twaalf „Sabre'-jachtvliegtuigen en vier en twintig „Hunter" straaljagers. Leider van het défilé is luitenant-kolonel-vlie ger C. A. M. Poublon, chef-vliegdienst van de basis Eindhoven van de Kon. Luchtmacht. Gedurende het verblijf van het Britse vorstenpaar in ons land zal een twee persoons „Meteor"-straalvliegtuig van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht ten behoeve van de hoge bezoekers een geregelde luchtverbinding onderhouden tussen Nederland en Engeland, oa. voor hetoverbrengen van persoonlijke post e.d. Prof. Vening Meinesz ..duikt in gisteren van een oefenreis naar de van de instrumenten het inwendige van de Walrus, die I West in Rotterdam zijn terugge- samen met de duikboot Zeeleeuw keerd. Die duik gold een onderzoek waarmee ge durende de reis zwaartekracht- metingen zijn geregistreerd. dat de Indonesische regeringstroepen met een landing bij Pa kan Baroe een tweeledig doel voor ogen hebben, na melijk: de route, die revolutionaire leiders by hun reizen tussen Padang en Singa pore plegen te gebruiken af te sluiten en de installaties van de Caltex olie maatschappij op Sumatra in bezit te nemen. Een zegsman verklaarde, dat Djakarta slechts drie of vier bataljons van Java kan wegtrekken en dat deze niet vol doende zyn om een aanval op twee fron ten een van het Noorden uit, en een dwars door Midden-Sumatra te on dernemen. Hy verklaarde, dat de troepen van de Centrale regering een „grote ver rassing" wacht wanneer zij voet zetten op door de revolutionairen bezette ge bieden. Gevraagd of de revolutionaira rege ring over voldoende wapens beschikt om een militaire aanval af te slaan ant woordde de zegsman bevestigend. „WU hebben meer dan genoeg om elke in vasie in zee terug te dringen," zeide hij. In revolutionaire kringen verklaarde men voorts dat verschillende regimen ten in Noord- en Zuid-Sumatra, die zich nog onzijdig hebben gehouden, „kleur zullen bekennen" zodra troepen van de Centrale regering zijn geland. De bevolking van Midden-Sumatra zit ook niet met de handen over elkaar. Bruggen, defensie-stellingen en wat maar ook tot doelwit door de Indone sische luchtmacht zou kunnen worden gekozen zyn met palmbladeren gecamou fleerd. Dit werk wordt met veel enthou siasme ter hand genomen. Het volk van Midden-Sumatra schijnt vol vertrouwen een aanval van land- zee- of lucht strijdkrachten uit Djakarta tegemoet te zien. De tegenregering heeft functionaris sen van de Centrale regering te Dja karta aangespoord de leden van het kabinet Djoeanda te arresteren en voor de rechter te leiden. Radio Padang riep dit bevel van pre- i mier Sjafroedding en minister Harahap van Justitie om. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, Soeryadarma, heeft by de. kranten" weet" creet van 4 maart een „regeling con- scriptie luchtvaartbemanning" uitge- „Rf TS°^Ur. Vjn Ra^t€X« de heer vaardied. Dil be.reft het in dienetne- Arnold jr.. i. donderdag In Djakarta men van niet-militairen, die bekwaam- I v. a J1 H ten krijgsrecht zullen op hen van toepassing zijn- Zy die geen gevolg geven aan de oproep zullen vervolgd worden wegens desertie. Het besluit werd genomen in de over weging dat het in de huidige Kritieke toestand noodzakelijk wordt geacht, dat r.iet-militaire leden van vliegtuigbe manningen var. mdonesische nationali teit en in Indonesië woonachtig, dienst doen teneinde hen in te schakelen in de defensie van het land of voor militaire activiteit in overeenstemming met hun bekwaamheid. Sutan Hamengkoe Boewono van Djocja. leider van de Indonesische dele gatie naar de conferentie in Californie over toerisme, is gistermiddag per vlieg tuig in Djakarta teruggekeerd. Op de vraag om commentaar op de laatste ontwikkelingen zei hfj: „Ik kan geen verklaring afleggen over de huidige bin nenlandse toestand, daar ik alles wat daarmee verband houdt, slechts uit heid bezitten om dienst te doen als lid van de bemanning bij de Indonesische luchtmacht. De namen van de betrokken personen zullen in een speciale lyst worden be kendgemaakt. De betrokkenen zullen gemilitariseerd worden in overeenstem ming met de regelingen van de lucht macht en de militaire discipline en het derhoud gehad met de Indonesische premier. ir. Djoeanda. Volgens PIA is een van de voornaam, ste oogmerken van zyn bezoek aan Indo. nesië, zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in het uitbreiding3- program van de Caltex. dat een bedrag van 50 miljoen dollar omvat. De Caltex heeft een groot olieveld by Pakan Baroe in Midden-Sumatra.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1