dunni Britse minister van Defensie voor een bezoek aan Moskou uitgenodigd WEERBERICHT Invitatie in beginsel aanvaardmaar geen sprake van breuk met de Verenigde Staten Socialistische verklaring over topgesprek en atoombewapening Betere salarissen voor lager en middelbaar rijkspersoneel Derde gesprek tussen Soekarno en Hatta is vandaag uitgesteld 97ste jaargang VRIJDAG 7 MAART 1958 No. 29385 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Duncan Sandys in mei naar Kroesjtsjef? (Van onze Londense correspondent) Duncan Sandys, de Britse minister van Defensie (en schoonzoon van Churchill), is door de Rus sische regering uitgenodigd naar Moskou te komen. Hij heeft de uitnodiging in beginsel aan vaard, maar er zou nog geen datum voor het bezoek zijn vastgesteld, ofschoon men de maand mei reeds hoort noemen. De politieke correspon- den van de Daily Herald onthult echter, dat Sandys in mei naar Moskou zal gaan. Dit zou een aanwijzing zijn, dat Engeland, aangevoerd door premier Macmillan, die al zo vaak er op heeft ge zinspeeld eventueel bereid te zijn zelf een initiatief te nemen, naar een vergelijk met de Russen streeft. Regering en oppositie zijn het er allang over eens, dat Engeland door zijn geografische en diplomatieke positie een bemiddelende rol dient te spelen. Het gaat echter te ver het zó voor te stellen als de Herald het doet, dat Engeland zich aan het hoofd zou kunnen plaatsen van een derde macht", waarop Nehroe tijdens Macmillans be zoek aan India heeft aangedrongen. De Britse regering gelooft namelijk nog steeds dat het Wes ten verloren is als Engeland en Amerika met elkaar breken. Dit betekent echter niet, dat de Britten geen zelfstandige voorbereidende stappen zouden kunnen nemen tot een topgesprek, nu Amerika blijft aarzelen. Grondslag zowel van de conservatieve als socialistische defensie- en ont- wapeningspolitiek is en blijft handhaving van het machtsevenwicht tussen Oost en West. Sandys heeft reeds toen hjj minister van Woningbouw was, een twaalfdaags bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Volgens de Daily Herald zou hij de volgende agenda voor zijn besprekingen in Moskou hebben opgesteld: openhartige gedachtenwisseling over ontwapening; een nieuwe mogelijkheiid om de vestiging van raketbases in Engeland als onderhandelingsobject te gebruiken; de toekomst van Duitsland. De leiders van de Labourparty en de Britse vakbeweging hebben gisteren een gezamenlijke verklaring afgelegd over een topgesprek en de nucleaire bewapening. Een topconferentie is noodzakelijk als eerste stap om de impasse te beëindigen en om na te gaan of de Sovjet-Unie oprecht is, zo heet het in deze verklaring. Verder wordt onmiddellijke stopzetting van de H-bomproeven geëist voor een beperkte periode als inleiding tot een internationale overeenkomst. De verklaring richt zich tegen patrouillevluchten met H-bommen en eist uitstel van de oprich ting van raketbases tot na een topgesprek. Verder wordt een „vredeszone" in Europa verlangd en wereldontwapening in etappes. Macmillan dekt in feite het Amerikaanse standpunt Wind uit de zeilen van linkse groep Zoals bekend aanvaardden de socia listische partijleiders de H-bom, die zij, evenals de Britse regering, vooral be schouwen als een middel tot internatio nale politieke medezeggenschap ten op zichte van de Verenigde Staten. De ver klaring vormt de grondslag voor een nationale campagne voor het officiële partij-standpunt. Hiermee beoogt men de wind uit de zeilen te nemen van de linkse groep, welke zich „Overwinning voor het socialisme" noemt en die gis teren eveneens een grote campagne is begonnen voor eenzijdige nucleaire ont wapening door Engeland. Hiermee is nauw verbonden de met Pasen te hou den vierdaagse protestmars naar het laboratorium voor atoomonderzoek in Aldermaston in het graafschap Berk shire. De socialistische Lagerhuisfractie heeft gisteravond premier Macmillan bezwo ren in elk geval aan te sturen op een topgesprek met de Russen. Hugh Gaits- kell, de leider van de oppositie betoogde, dat, indien vorderingen moeilijk zouden zijn, een conferentie wenselijk was om het ijs te breken. Macmillan antwoord de, dat welke manier van voorberei ding ook wordt gekozen de regering alleen een topconferentie wil, wanneer er een redelijke kans op succes bestaat, hoe klein ook. Er zal voor dienen te worden gezorgd, dat de conferentie niet van £et begin af tot mislukking gedoemd is door onvruchtbare debatten. Uit Macmillans antwoord blijkt, dat de Britse regering, welke verdeeld is over Dulles' afwijzing van de door de Russ envoorgestelde beperkte conferen-1 tie van ministers van Buitenlandse Zaken, het Amerikaanse standpunt dekt. j Engeland voelt er ook niet voor om nu I al vast concessies te doen, welke door I de Russen als zwakheid zouden worden opgevat. Macmillan zeide, dat eenzijdige I stopzetting van de H-bom-proeven zoals de oppositie wil, „slechte diplomatie en j psychologie" zou zijn. Slot op pag. 21 EXPLORER II VIEL TERUG In atmosfeer opgebrand Het staat thans vast, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan, die na een geslaagde start van de Jupiter-raket spoorloos verdwenen was, niet in haar baan is gekomen en bij het terugval len naar de aarde in de atmosfeer is opgebrand. De vierde trap van dc raket heeft naar alle waarschijnlijkheid niet goed of in het geheel niet gefunctioneerd, waar door de kuns.oiaan niet voldoende snelheid kreeg (28.000 km per uur) om de vastgestelde baan te bereiken. Met grote snelheid is de satelliet daardoor in de atmosfeer teruggevallen, »/aar de wrjjvingswarmte een einde maakte aan de Explorer II. Men heeft kort na de start even radio contact met de kunstmaan gehad toen deze zich nog in de atmosfeer boven de Atlantische Oceaan bevond. Vermoede lijk is de kunstmaan korte tijd later ver brand. Inmiddels is het Amerikaanse leger reeds begonnen met de vervaardiging van een derde kunstmaan, die men dit voorjaar nog hoopt te kunnen lanceren. Indonesisch protest wordt afgewezen Naar wij van oiiiciële zijde in Den Haag vernemen heeft de regeringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, aan de Indonesische zaak gelastigde de heer Maramis mede gedeeld, dat de Nederlandse regering ten volle de bezwaren handhaaft tegen het gebruik door Indonesië van schepen van de KPM. Mr. Blom deelde voorts aan de heer Maramis mede, dat het protest van zijn regering dan ook zeker zal worden afgewezen. Naar wij voorts vernemen zal de offi ciële beantwoording van het Indo nesische protest later volgen. Na overleg met tivee ministers Aantal maatregelen per 1 april getroffen H. Walenkamt De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken heeft gisteren in aan wezigheid van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Finan ciën, vergaderd over de salaris- positie van het lager en middelbaar Rijkspersoneel. In deze commissie werd ten aanzien van dit punt overeenstem ming bereikt. Met ingang van 1 april 1958 zal een aantal maatregelen worden getroffen. 1. Toekenning van een overgangs toeslag van drie procent aan de Rijks werklieden aan wie geen prestatie beloning, onder welke benaming ook, wordt verleend, zulks in afwachting van de geleidelijk, uiterlijk 1 januari 1961, in te voeren werkklassificatie en prestatie beloning. 2. Verlenging van de salarisschalen voor de lagere en middelbare ambtena ren tot en met de rang van hoofdcom mies en daarmee gelijk gestelden met één periodieke verhoging. Deze maat regel zal eveneens gelden voor het on derwijzend, het verplegend en het po litiepersoneel. 3. Verlenging van de salarisschalen van de hoofdcommies A en daarmede gelijk gestelden met twee periodieke verhogingen. 4. De inpassing in de verlengde sala risschalen zal geschieden: a. voor de ambtenaren tot en met de rang van adjunct-commies en daarmee gelijk gestelden door toekenning van een op 1 april a s. ingaande periodieke verhoging Winters weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk sneeuwbuien, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige af en toe vrij krachtige wind, draaiend naar noordoost. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag temperatuur en kele graden boven het vriespunt. (Op gemaakt te 11.15 uur). 8 MAART. Zon op: 7.12 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 22.41 uur; onder: 8.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.17 u. Laagwater te 0.47 en 13.17 uur. Advertentie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De KLM heeft op Schiphol een dertig procenoplevert. Het gevaar- nieuwe montagebok voor vliegtuig ie is op deze installatie naar alle motoren in gebruik genomen, welke j kanten draaibaar en van alle ziiden bij de revisie een tijdsbesparing van zonder moeite te bereiken. Alle slachtoffers mijnramp geborgen Gisteravond om elf uur is het stof felijk overschot van het laatste slacht offer van de mijnramp in Staatsmijn „Maurits" te Geleen, de Engelsman F. Hipwnod. door de bergingsploegcn ge borgen. Enkele uren tevoren was het stoffelijk overschot gevonden van de Italiaanse mijnwerker S. Lindiri. Op het moment, dat liet laatste stoffelijk over schot werd geborgen, waren 27 meter van de 37 meter puin opgeruimd- J De begrafenissen van de slachtoffers zullen door directieleden van de Lim burgse Staatsmijnen worden bijgewoond. De plechtige Requiemmis voor de Ita liaanse slachtoffers, wordt zondagmor gen te tien uur opgedragen in de rec- toraatskerk te Sittart-Leyenbroek. Deze plechtigheid zal onder meer worden bij - woond door de ambassadeur van Ita lië in ons land, markies dr. G. Benzoni en door de Italiaanse consul dr. R. Verrara. Van Leyenbroek uit zullen de stoffe lijke overschotten worden overgebracht naar Italië, waar zij woensdag op het kerkhof van Tratalias (hun geboorte plaats op Sardinië) ter aarde worden besteld. Geen heffinq op invoer van bloem In de vergadering van het Produkt- schap voor Granen. Zaden en Peul vruchten is gisteren uitvoerig gesproken over het al- of niet invoeren van een heffing op de invoer van (Amerikaans* bloem- Ter vergadering bleek hiertegen veel tegenstand, waartegenover een terugbe taling bij uitvoer van bepaalde produk- ten met tarwe als grondstof zou moeten staan. Bij stemming over het principe werd de gedachte aan een heffing ver worpen met 18 tegen 16 stemmen De ontwerpverordening is daarna /an de agenda afgevoerd. De vergadering besloot om verder overleg te plegen met het graancentrum teneinde aanwijzingen over kwaliteit en bakwaarde in de rassenlyst voor tarwe aan te brengen. b. voor de ambtenaren vanaf de rang van adjunct-commies A tot en met de rang van hoofdcommies A en daarmee gelijk gestelden voor toekenning van één periodieke verhoging aan hèn, die tenminste één jaar het huidige maximum genieten. 5. De hierboven vermelde maatregelen zullen eveneens kunnen gelden voor het personeel der lagere organen, met dien verstande, dat de overgangstoeslag van drie procent zal kunnen gelden voor zover het werkliedenpersoneel in dienst is van gemeenten of provincie, welker besturen bepaalde maatregelen zullen hebben getroffen ter voorbereiding van de invoering van werkklassificatie en prestatiebeloning Omtrent aard en strekking van de hier bedoelde maatregelen zal nog nader overleg worden gepleegd. Ter gelegenheid van de opening van een Amsterdamse bioscooo zijn de filmsterren June Thombum en Keith Mitchell naar de hoofdstad gekomen om de première van een van hun films in het theater bij te wonen. En als buitelanders in Am sterdam konten is een van de bezig heden. tvelï.e zij niet kunnen over slaan. een rondvaart door de grach ten. (Advertentie) Pi DELICIOUS GARETTES Zal de laatste bij zijn eisen blijven De met spanning verbeide ontmoeting tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta, die naar men verwachtte vandaag zou plaatsvinden, is om onbekende redenen uitgesteld. Regeringswoordvoerders konden niet mededelen, wanneer de vol gende ontmoeting tussen deze beide staatsleiders nu zal plaats hebben. Intussen is Hatta het onderwerp van heftige aanvallen van de com munistische en linkse pers. De „Pemoeda" beweerde, dat Hatta tijdens zijn laatste ontmoeting met de president in het begin van deze week aan Soekarno zou hebben medegedeeld te willen helpen om een einde te ma ken aan de „opstandige" beweging, als Conferentie over zeerecht te Genève Prof. Verzijl: „Nederland houdt vast aan 3 mijlzone" Prof. J. VV. H. Verzyl van de Neder landse delegatie op de conferentie over het internationale zeerecht in Genève heeft gisteren in de eerste commissie betoogd, dat naar de mening van de Ne derlandse regering de traditionele re- I geling van de driemijlszone nooit zyn I geldigheid heeft verloren en dat dus geen enkel land verplicht is een bredere zone te erkennen, met uitzondering wel licht van bijzondere en goed toegelichte gevallen en historische rechten, zij het echter beperkt. Slechts door een gemeenschappelijke overeenkomst, aanvaard door een grote meerderheid der landen kan tot uit breiding van de territoriale wateren worden overgegaan. De Nederlandse de legatie, aldus prof. Verzijl, acht geen motieven aanwezig om nu de huidige regeling te vervangen. „Alle specifieke belangen, die een uitbreiding van het gezag van een land op zee zouden kun nen motiveren, kunnen worden gediend door het toekennen van zekere speciale rechten in een strook van de wateren langs de kusten van het betreffende land de Nederlandse regering wijst echter met beslistheid de gedachte af van een bij zonder en bevoorrecht gezag op de epi- continentale wateren". De Nederlandse regering wil slechts twee overwegingen erkennen, die min stens even zwaar wegen als de vrijheid ter zee. Ten eerste de noodzaak om on der moderne internationale omstandig heden zekere welomschreven bijzondere en vitale belangen van een land, dat aan zeer grenst, in een aangrenzende zone van de territoriale wateren in open zee te beschermen en in de tweede plaats om er voor te waken, dat de rijkdommen der zee niet op onredelijke wijze worden uitgeput door niet te rechtvaardigen vis serij. Verder erkent, aldus prof. Verzijl, de Nederlandse regering geen enkele overweging tot aantasting van de vrij heid der zee. Soekarno bereid zou zijn het huidige kabinet en zijn Nationale Raad te ont binden. en zijn „geleide democratie" te laten varen. „Pemoeda" noemde deze voorstellen onverenigbaar met de verlangens van het volk, en betoogde dat zij tegemoet komen aan de wensen van de „verra derlijke rebellen". Intussen bespreekt men in politieke kringen het voorstel van de islamitische Nahdatoel Oelama tot het houden van een bijeenkomst van Soekarno en Hatta met vertegenwoordigers van de vier grootste partijen: de Masjoemi, Nahda toel Oelama, nationalisten en commu nisten. De nationalisten en communisten hebben hun instemming met dit voor stel betuigd, doch de onafhankelijke „Indonesia Raya" schreef vandaag, dat zulk een bijeenkomst geen succes kan hebben zolang de Nahdatoel Oelama, die de tegenwoordige rege ring steunt, de communistische partij niet durft te zien voor wat zij is: een voorpost van Moskou. Amerika, Sovjet-Rusland en het eerste atoomvliegtuig De Verenigde Staten zullen niet alles doen om te proberen eerder dan de Sovjet-Unie een vliegtuig met atoom- voortstuwing in de lucht te hebben, al dus heeft de Amerikaanse onderminis ter van Defensie, Quarles, deze weck de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres meegedeeld. Dit besluit is genomen, aldus Quarles, in het volle bewustzijn, dat dc Russen er misschien anders over denken en zullen trachten propagandistische munt uit een andere handelswijze te slaan. Volgens de onderminister is het beter, dadelijk een militair atoomvlicctuig te houwen dan te trachten spoedig een dergelijk toestel voltooid te hebben, dat geen militaire waarde heeft. Vragen over zaak majoor K. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld: is de minister niet van oordeel, dat het aan een berechting van de zaak-majoor K. in volle omvang ten goede zou komen, indien daaraan zou voorafgaan een strafrechtelijke beoorde ling van de feiten, waarvan worden ver dacht de heren D. en Van B.. die bij de behandeling van de zaak-majoor K. in eerste aanleg als kroongetuigen van het openbaar ministerie zijn opgetreden?

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1