tien jaar geleden gaf Philips de stoot tot regelmatige televisie Ontivikkeling van dit medium overtrof alle verivachtingen Marinebombardement op Bitoeng 97ste jaargang Donderdag 6 maart 1958 Derde blad no. 29384 Jo Vincent zestig jaar Steeds „zingend door het leven" Voor haar geen leven in het verleden (Speciale berichtgeving) Ruim vier jaar geleden, even voor zij haar zesenvijftigste verjaardag zou vieren, heeft onze gevierde sopraan Jo Vincent afscheid van het podium genomen. Zij heeft toen onomwonden te verstaan gegeven dat dit zich terugtrekken uit het openbare muziekleven voor haar de bevrijding betekende van de knellende verplichtingen van haar artistieke carrière: „Ik wil rust. Ik wil mijn eigen leven leiden, ik wil voorlopig niet opneuw gebonden zijn". Dat schreef zij in haar memoires, uitgegeven onder de titel „Zingend door het leven". Maar nu wij haar per telefoon om een vraaggesprek verzochten, naar aanlei ding van het feit, dat zij vandaag zestig Jaar is geworden, blijkt het, dat het met die rust maar ..zozo" is. want dat een drukke lespraktijk haar dagen .vult, zo dat er zelfs geen kans bestaat haar voor een kort interview te spreken te krijgen. „Bovendien" zo klinkt het door de draad „weet U er immers alles van. Het staat allemaal in het boekje". Het enige dat niet in 't „boekje" staat, ls dat de carrière van Jo Vincent voort gezet zou worden op een ander plan, namelijk op dat der pedagogie. Maar als ik goed toekijk, staat het er wèl, want het voornemen niet meer gebonden te zijn, werd al te zeer verzwakt door de bepaling „voorlopig". Dat „voorlopig" zal wel gauw voorbij zijn geweest, want wat zou voor Jo Vincent de bevrijdende rust betekenen, wanneer zij zich niet steeds weer op nieuw zou inspannen om er de zalige voldoening van te smaken. Tenslotte zal zij ook wel ervaren hebben, dat wie in de kunst levensroeping heeft gevonden, er ook de slaaf van blijft, met al de lusten die aan deze slavernij verbonden zyn. Wie weet of zij iuet mettertijd nog eens een aanvullend kapittel bij haar „Zingend door het leven" schrijft om te getuigen van de genoegens die zij nu op pedagogisch gebied beleeft en van de verrassende ontdekkingen, die zij onder vindt bij het doen ontluiken van zang talenten. Een leven in het verleden, al is het nog zo rijk gevuld geweest met ge denkwaardige prestaties, als dat van Jo Vincent, zou voor een zo vitale kunste nares als zij, ontoereikend zyn om haar dagen te vullen. Het is dus zeer begrijpelijk, dat haar „Zingend door het leven" geen halt gehouden heeft by haar laatste officiële concert, maar dat het bin nenskamers zyn voortzetting vindt, waarvan een volgend geslacht de vruchten zal mogen proeven aan de resultaten van haar pedagogische arbeid. Kunstlievend Nederland heeft „zynH Jo Vincent nog niet vergeten 1 Nu zy zestig is, wensen wy haar een nog steeds „zingend door het leven" toe! Kerkelijk Leven NED. HEKV. KEKK Beroepen te Diepenveen H. C. Nortier te Kantens (Gron.i. te Oosterzee (Pr.). D. W. Koelman, vicaris te Blezellnge te Langerak C. van Schoonhoven, kand. te Earneveld te Leerbroek en te Reeuwijk J. Kooien, kand. te Delft Beroepen te Goes (vac. A. W. M. Odé) (toez.). F. N. M NIJssen te Mijdrecht. Beroepen te Em- men (toez.). A. Faber te Boxum. GEREF. KEKKEN Aangenomen naar Heerde G. W. H. Ped- demors te Dirkshorn. Tweetal te Gro- ntngen-Zuld (3de pred. pl.). G. P. Hartvelt te Assen en R. J. de Jong te Winschoten. Beroepen te Heerlen (als evangelisatie- predikant) H. Schut, missionair predikant met verlof te Hilversum. CHR. GEREF. KEKKEN Tweetal te Ede P. Op den Velde te Hil- versum-Oost en dr. W H. Velema te Eind hoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht W. C. Lamaln te Grand-Rapids (US.A.) Bedankt voor Benthuizen A. F. Honkoop te Goes voor Oostkapelle en voor Vllsslngen H. van Gilet te Dlrksland. DS. TJ. JONKER OVERLEDEN In de ouderdom van 79 jaar is te St. Oedenrode overleden ds. Tj. Jonker, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. GOUDEN JUBILEUM DS. N. POSTEMA Zaterdag viert d<s. N. Postema, eme ritus-predikant der Geref. Kerken en woonachtig te De Bilt (U) zijn gouden ambtsjubileum DS. H. W. LOVINK OVERLEDEN Gisteren is te Maasdijk na een onge steldheid van enkele weken in de ouder dom van 62 jaar overleden ds. H. W. Lo. vink, predikant by de Hervormde Ge meente aldaar. Ds. Lovink werd in 1920 kandidaat, in Drenthe en op 3 april 1920 te Gelzemaar I in het predikambt bevestigd. In 1924 vertrok hy naar Scharnegoutum en in i 1928 deed hij te Gramsbergen intrede. In 1934 werd hij predikant te Sexbierum en op 24 augustus 1947 verbond hij zich aan de gemeente te Maasdijk. (Advertentie) Handjevol mensen zag historisch gebeuren Driemaal per week in eerste begin (Van onze Haagse redactie) Het aantal officieel geregis treerde televisietoestellen in Ne derland is de 278.000 gepasseerd. Op een bevolking van elf miljoen is dit nog niet zo'n indrukwekkend cijfer, maar als men bedenkt dat dit getal bereikt werd binnen het bestek van tien jaren, dan zegt het toch wel iets. De grootste optimist had in 1948 het thans bereikte aantal niet durven voor spellen. Goed, men had vertrouwen in het medium en over doorzettingsvermo gen had men ook niet te klagen. Maar een onberekenbare factor bleef de reac tie van het publiek, dat misschien meer uit nieuwsgierigheid dan uit begrip voor de veie mogelijkheden, welke de televisie in zich droeg, van dit jongste technische wonder kennis zou nemen. En op dat begrip waren alle plannen van die pioniers gebaseerd. Wilde Ne derland niet bij andere landen ten ach ter blijven dan moest er met de televisie werden geëxperimenteerd. In de praktijk zou moeten worden aangetoond dat televisie meer was dan f- echnisch wonder alleen en als mirt- r voorlichting en geestelijke ont spanning van een nog sterker doordrin- eei.de kracht was dan de radio, een me dium. dat al jaren zijn waarde in het maatschappelijk leven had bewezen. Toch verstoken De ..mannen van het eerste uur" za gen voor ons land ook grote commerciële mo lelijkheden bij een toepassing van de tel'-'vi ie. D? grote vlucht, welke de - ten onrechte overigens genoemde - ..beeld radio in Amerika had genomen, had bij de elektronische industrie in Europa znn weerklank gevonden. En na de suc cessen welke men in de dertiger jaren al bij de experimenten op bescheiden schaal bij Philips had geboekt, zat men na de bevrijding als het ware te wachten op geregelde televisie-uitzendingen. Allerlei omstandigheden waren er oor zaak van dat Nederland voorlopig nog van televisie verstoken bleef. In de kring der omroepverenigingen nam men een afwachtende houding aan en ook bij de overheid, belast als zij was met het zoeken van een oplossing voor de duizend en een problemen, welke de Duitse bezetting had geschapen, was de animo voor een toepassing van televisie niet groot. .Dan zullen wij het zelf moeten gaan doen 7,0 oordeelden de Philips-pioniers en niemand zal willen ontkennen dat dit „historisch" besluit van enorme beteke nis is geweest voor de ontwikkeling van de televisie in ons land. Zo kon het gebeuren, dat op 18 maart 1948 in Eindhoven een begin werd ge maakt met geregelde t,v.-uitzendingen. Drie avonden per week keek een handje vol kijkers naar het beeldscherm van hun ontvanger. Niet meer dan ongeveer 20 bezitters van zo'n wonderapparaat konden aan familie, vrienden en kennis sen vol trots tonen, tot welke verbazing wekkende prestaties de nationale elek tronische industrie in staat was. Enthousiasme Wat de kijker naar die eerste uitzen dingen misschien niet zo direct opviel, was het enthousiasme, waarmede arties ten. ..medewerkers voor één keer", tech nici en regisseurs, het programma voor de camera's brachten. Op de regenachtige dinsdagavond 18 maart 1848. bestond het gezelschap kij kers uit leden van het hoofdbestuur van PTT. De afstand van studio tot kijkzaal bedroeg ongeveer 10 km. En dat er in die studio - die een op pervlakte had van elf bij vijf meter en die er zeer indrukwekkend uitzag - op die eerste avond getranspireerd is, is niet aan twijfel onderhevig. Beb Schae- fer. die in een gestreepte japon 'het gaf zo'n goed effect) voor de lens verscheen, had de eer dat eerste programma te mo gen aankondigen. „Goede avond, dames en heren, hier is Philips experimentele televisie met de eerste uitzending. Beeld en geluid over de zenders PAB 3 en PAG 3 De lichte trilling in haar stem was misschien wel een gevolg van het in haar levende besef dat zij de geboorte annonceerde van de geregelde t.v.-uit- zendingen in Nederland! De kritische PTT-heren in de Golf club in Valken-a'rd en de enkele Phi lips bevoorrechten thuis begrepen trou- wens eveneens terdege dat dez,c ander half uur durende uitzending van ver strekkende betekenis was. Gevarieerd Regisseur Erik de Vries (hy heeft sindsdien ettelijke programma's in bin nen- en buitenland geregisseerd) gaf programmaleider Piet Beishuizen na die start een flinke klap op de schouder: ,,'t Is voor e'kaar Piet", klonk het als een bevrijdende kreet uit zijn mond. En interviewer Sjoerd de Vrij, die een „bloemenschikker" bij de kykers moest inleiden, kan het tot heden maar met begrijpen hoe het kwam, dat hij die avond van de 18e maart zo fjzig kalm was. Op die drie uitzendavonden per week werd men er waren toen gemiddeld 50 toestelbezitters geconfronteerd met een ryk gevarieerd programma. Klein kunstenaars kwamen even regelmatig voor de camera's als de dienaren en dienaressen van de grote K. De ballet kunst, het variété en de sport werden door Plet Beishuizen bij de samenstel ling van de programma's niet vergeten. De amateurs, die de uitzendingen met andere ogen bekeken dan de PTT- en Philipsdeskundigen. waren in alle staten van opwinding. Naar hartelust konden zy aan hun ontvangers werken en na elke uitzending vaststellen wat er aan hun schepping nog ontbrak. Televisie-amateur Manders in Sint- Antonis begreep er maar niets van dat hij, ondanks alle gezwoeg PAB 3 maar niet op zijn beeldbuis kon krijgen. Maar tussen het Peeldorp en Eindhoven was er een „berg" en de T.V.-golven vertik ten het over die berg heen te wippen. „De kerktoren zou een ideale plaats van ontvangst zijn", zo oordeelde de heer Manders. De pastoor, nieuwsgierig naar dat wonder uit Eindhoven gaf de hard nekkige amateur toestemming om zich op de uitzendavonden met zijn appa ratuur in de toren op te stellen. Toen het resultaat aan de verwachtin gen beantwoordde, beklom de pastoor in Sint-Antonis driemaal per week de veertig meter hoge toren. Voldoening Hadden de amateurs schik in de uit zendingen, vanzelfsprekend was dat ook het geval met de kleine staf van hard werkenden in de studio, die soms voor vreemde problemen kwam te staan Ook luchtaanval op Soengei Dareh Radio-Padang heeft gisteravond omgeroepen, dat een fregat van de Indonesische marine gisteren een bombardement heeft uitgevoerd op de havenplaats Bitoeng in Noord-Celebes. Volgens Radio-Padang hebben bommenwerpers van de Indonesische luchtmacht dinsdagmorgen een aanval gedaan op de plaats Soengei Dareh, in Midden-Sumatra. Aan deze aanval, die drie kwartier duurde, werd deelgenomen door drie Mitchell-bommenwerpers. In de stad werd lichte schade aangericht, doch het aantal slachtoffers is niet bekend, aldus Radio-Padang. Een woordvoerder van de tegenregering zeide, dat de luchtaanval op Soengei Dareh klaarblijkelijk ten doel had, de verbinding tussen Midden- en Zuid-Sumatra te verbreken. Een veerboot was bij de aanval het voornaamste doelwit geweest. Soengei Dareh ligt aan de weg tussen Padang en Zuid-Sumatra. SneHe oplossing noodzaak Waarnemers in Djakarta verklaren, dat de noodzaak van een snelle op lossing der problemen over een her eniging van Soekarno en Hatta nog nooit zo dringend is geweest als thans. Zy zeiden dat afgezien van de rebellie in Midden-Sumatra en Noord-Celebes, (Advertentie) PHILIPS TELEVISIE ptrmmlijkt servies l»nje m»r» 66 loidao - teieJaafl 16500 Eerste Kamer aanvaardt begroting van Justitie De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming de begroting van Justitie aangenomen. De communis ten wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Bij de verdere behande ling had minister Samkalden nog ge zegd, dat het niet mogelijk is de nieuwe strafvervolging van de voetbalpools ach terwege te laten. Er moet worden toege zien, dat de wet wordt nageleefd. de kritieke financiële situatie en het aanhoudend teruglopen van de export van landbouwprodukten, de regering thans ook te kampen heeft met de omhoogvliegende rijstprijzen. De prys voor eerste kwaliteit rijst was gisteren in Djakarta 12 roepiah per kilogram. Daar het gemiddelde In komen van een Indonesische arbeider 400 roepiah per maand en dat van een lagere regeringsambtenaar 600 roepiah is het duidelijk. aldus deze waarnemers dat de bevolking in het algemeen zich nauwelijks de da gelijkse levensbehoeften kan aan schaffen. Leden van de parlementefractles van de Masjoemi en de regeringsgezinde Nahdatoel Oelama hebben gisteren aan de regering vragen gesteld over de voed selsituatie, mede naar aanleiding van persberichten over dreigende hongers nood in verschillende delen van de Ar chipel. Deze parlementsleden zijn van mening, dat over deze kwestie ophelde ring dient te worden verschaft, in ver band met een recente verklaring, dat de voedselvraagstukken met zijn veroor zaakt door de anti-Nederlandse maat regelen, evenmin als door de huidige po litieke woelingen. Het nationalistische partij-orgaan jSoeloeh Indonesiea" schreef gisteren in een hoofdartikel: „Het communisme kan niet door geweld worden onderdrukt, alleen door een bord met rijst." Aanslag in Makassar Maandagavond is in Makassar eon handgranaat ontploft. Drie mensen werden gedood, zeven ernstig en zeven licht gewond. De meeste slachtoffers zijn kinderen van 7 tot 18 jaar. De dader is niet bekend. De granaat ontplofte op een meter afstand van het hek van een moskee op een ogenblik, dat velen een Chinese optocht gadesloegen. Soekarno spreekt zondag Het Indonesische persbureau Pia heeft gemeld, dat president Soekarno vermoe delijk zondag een massabijeenkomst in Bandoeng zal toespreken. Verwacht wordt, dat ongeveer 500.000 mensen deze by eenkomst zullen bijwonen. Mevrouw Sjafroeddin voor radio sprak Tijdens een uitzending raakte bijv. een valk op drift. Het angstig fladderende dier zorgde er daarbij voor buiten het beeld te blyven en koos als rustplaats een der camera's uit. Voldoening hebben de pioniers intus sen gevonden in het feit, dat al hun gezwoeg beloond werd en wel door het ,,Nu tien jaar geleden gaf Philips Vader en zoon Pruis, medewerkers de stoot tot regelmatige televisie'aan de eerste televisie-uitzending. feit, dat op 2 oktober 1951 de Nederland se Televisie Stichting zelf de experimen tele uitzendingen van Philips ging ver zorgen. In het tot studio verbouwde voormalige kerkje in Bussum, dat van toen af de naam „Studio Irene" kreeg, werd het pionierswerk voortgezet. De heer H. J. G. R. Hartong. directeur van de hoofdindustriegroep apparaten, die de stoot had gegeven tot de experi mentele uitzendingen in 1948. straalde van voldoening op die 2de oktober 1951. En zijn voorspelling dat de T.V. ook in Nederland een grote vlucht zou nemen, is bewaarheid. Men realisere zich, dat even. Op 1 januari 50 T.V.-ontvangers in ons land, in 1952 rond 500. De eerste Eurovisie uitzending op 2 juni 1953 van de kroningsplechtigheden in Engeland deed de belangstelling voor televisie met sprongen toenemen. Op 1 januari 1954 bedroeg het aantal ontvangers 2800 en 'twee jaar later: 45.000 Het is allemaal zo snel gegaan, dat we ons moeilijk kunnen voorstellen hoe verbazingwekkend die ontwikkeling van de T.V. ook in ons land is geweest. Vergeten we overigens niet. dat er in ons land ook al lang geleden op ruime schaal met T.V. is geëxperimenteerd. In 1927 was het byv. de heer Kerkhof, die een zender construeerde. Zjjn beeldscherm was niet groter dan 3x7 centimeter. En Philips installeerde in 1930 een zender op het dak van een Amsterdams hotel en gaf daar een openbare televisie-demonstratie. Op de Jaarbeurs van 1938 toonde Philips eveneens reeds haar kunnen op het gebied van de televisie. Mevrouw Sjafroeddin, de echtgenote van de premier van de „revolutionaire regering in Midden-Sumatra. heeft gis teravond gesproken voor Radio Padang. Zij zeide acht kinderen te hebben en dat zy tezamen een „ouderwets gezin" vormden. Zjj zeide van de politiek niets af te weten, doch haar echtgenoot te hebben gevolgd, omdat zij geloofde in God en in Indonesië. Ook verklaarde zij niet terug te verlangen naar haar vroegere leven in Djakarta, waar haar man gou verneur van de Bank Indonesia was. in verband met de kletspraatjes en de be schuldigingen, waar men zich daar mee bezighoudt. Fondsen der tegenregering Volgens een bericht in de „Straits Ti mes" heeft de tegenregering in Midden- Sumatra, te Singapore de beschikking over een bedrag van ongeveer 40 mil joen Maleise dollars (f.46 miljoen in Ned. courant). Dit bedrag is de opbrengst van de ruilhandel in rubber, copra en rijst tussen Midden-Sumatra en Singa pore. Het fonds zou worden beheerd door een „corporatie" van handelsmen sen te Singapore, die met de opstande lingen nauwe betrekkingen onderhouden. Zy zouden ook zorg dragen voor het vervoer en het verblfjf van leiders der „opstandelingen", die naar Singapore komen, aldus het blad. Des Alwi is sceptisch De* Alwi. woordvoerder van de tegen regering. heeft te Manilla verklaard, dat president Soekarno probeert trucs toe te passen om de voormalige vice- president Hatta in de centrale rege ring te krygen. Des Alwi zeide: „Als de heer Hatta tot premier gekozen wordt, zal dit be tekenen. dat wij gewonnen hebben". Maar hij voegde hieraan toe: „We zul len afwachten. We dienen er voor te zorgen, dat onze zeer eenvoudige eisen worden ingewilligd." Des Alwi maakte de indruk, dat hij het toetreden van Hatta tot de cen trale regering zou toejuichen, maar kennelijk was h(j sceptisch wat betreft de kans. dat zulk een ontwikkeling het eind van het „Soekarno-isme" zou be tekenen. Stimulering van de export De Indonesische minister van Fi nanciën, Soekito Slamet, heeft van daag in het Parlement meegedeeld, dat de regering besloten heeft het oude export-apparaat te gebruiken om te trachten de uitvoer te bevorderen, die sedert december van het vorig jaar in omvang is afgenomen. De regering schakelt hierby be halve Indonesische exportbedrijven ook gevestigde „ervaren maatschappijen in met buitenlandse contacten". In Nederlandse zakenkringen te Dja karta was men voorzichtig in het com mentaar op de verklaring van de mi nister. Men wees er in deze kringen op, dat gevestigde Nederlandse exportonder nemingen, die in december bij een reeks anti-Nederlandse maatregelen door de Indonesische regering waren „overge nomen", tot dusver nog geen uitvoerver gunningen hebben ontvangen. Wel had den rubber- en thee-ondernemingen de gelegenheid gekregen na de „overne ming hun produkten uit te voeren. In deze zakenkringen werd er met nadruk op gewezen, dat men niet kan aannemen, dat het inschakelen van buitenlandse exportbedrijven ecu po litiek op lange termijn is. daar zulks in stryd is met de beoogde oprichting van een centraal regeringsprogram voor de uitvoer. NIEUWE UITGAVEN De Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft uitgegeven een boekje van P A de Pree ..Financiering van de middengrote onderneming" By de uitgevery Van Keulen N V te Den Haag fc verschenen ..Een g- nis waarom wij CH. zfjn en blyven" Bij Van Goroum Comp. N V. te As sen is verschenen een maandblad voor dierenvrienden „Mens en dier".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5