Voetbalvereniging Noordwijk vierde zilveren bestaan met receptie Chefarine „4 Sp1nTe?jLndaansenrijkVrié Vervoer Rijnsburgse bloemen in de toekomst per helikopter? „Soli Deo Gloria" (Koudekerk) is eigenaardig opgeleid koor Betere bestrijding van pijnen en griep! WOENSDAG 5 MAART 1958 Grote belangstelling uit brede kring Gisteravond was het feest in „De Zeeleeuw", het zilveren feest van het grote voetbalgezin „Noordwijk". Een stroom van bezoekers, autoriteiten, vertegenwoordigers van buur- en zusterverenigingen in de sportwereld, culturele organisaties en vele leden, medewerkers en goede vrienden van „Noordwijk" vulden de feestzaal om op deze receptie het bestuur te feliciteren. Tezamen brachten zij er de sfeer van een hechte familieband, van warme vriendschap en van oprechte sportiviteit hetgeen wel het meest sprekend naar voren werd gebracht door de voorzitter van Noordwijks grootste concurrent in de huidige competitie, de heer B. Gout, van het Rijswijkse Semper Altius, die het bestuur complimenteerde met een stevige handdruk en de woorden: ,,Ik hoop dat jullie kampioen worden, want jullie verdienen het"! En terwijl een rij van sprekers, ge opend door de burgemeester van Noord wijk. mr. G. F. W. van Berckel, hun ge lukwensen in vele toonaarden en va riaties naar voren brachten - de ..Echo der Duinen" zelfs met een geestdriftige, pittige serenade - groeide de schat aan bloemen en bloemstukken in de zaal ge stadig. evenals de stapel ballen en pla quettes op de bestuurstafel. Daar prijkte ook de fraaie voorzittershamer, aange boden door de echtgenoten der bestuurs leden. om. zoals de voorzitter dokter J. van Nes slagvaardig opmerkte, de be stuursvergaderingen tijdig te kunnen afkloppen. ..Noordwijk" groeide, „Noordwijk" bloeit en dan kan het ook niet anders of ..Noordwijk" leeft, stellig niet het minst in de harten van de burgerij. Uit haar midden vormde zich spon taan een jubileumcomité, - twaalf man nen en twee vrouwen - dat bij monde van mevr. G. van Tilburg-Van der Niet. haar dank kwam overbrengen voor alles wat de jubilerende vereniging, het be stuur. de werkende leden, de jeugdcom missie en de elftalcommissie in deze kwart eeuw heeft gepresteerd voor de jeugd in onze gemeente. GROOT GESCHENK Namens de burgerij overhandigde me vrouw N. Cramer-Passchier bloemen en een afgetrapte voetbal met linten in de rood-witte kleuren van de v.v. „Noord wijk". waarin zich het aanzienlijke be drag van f. 1348.16 bevond. Dokter van Nes opende deze kluis en zei, dat dit prachtige geschenk een ideaal - tot nog toe slechts bestaande in het achterhoofd - werkelijkheid kon maken. Dit cadeau is bijzonder welkom, zo sprak de voorzitter in zijn dankwoord maar niet zoals men zou kunnen ver onderstellen voor de feestpot, doch voor iets waarover nog nader met het comité overleg zal worden gepleegd. Op deze klinkende receptie-avond in de feestelijk versierde zaal gingen de ge dachten terug naar de samenkomst in het „zaaltje" nu vijf en twintig jaar ge leden. toen supporters 96 guldens op ta fel telden en de voetbalver. „Noord wijk" werd geboren, die dank zij activi teit van de pioniers en de op hen vol gende leiders uitgroeide tot een grote organisatie met een uitstekende naam in de sportwereld. Want in één opzicht bleef „Noordwijk" in deze kwart eeuw dezelfde: het beginsel der sportiviteit heeft zij nog nooit verloochend. Daarop kan de club uit de badplaats met recht trots zijn en menige spreker heeft dit tijdens de receptie nog eens nadrukkelijk onderstreept. TALRIJKE AANWEZIGEN Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Van Berckel en wethouder G. Vogelaar, die het gemeentebestuur van Noordwijk vertegenwoordigden, de heren J. P. Passchier. F. Rippen en E. L. de Witt, leden van de gemeenteraad van Noordwijk. de heer D. Algra. direc teur van de Twentse Bank te Noordwijk. de oud-voorzitter de heer J. Plug uit Lisse. verder afgevaardigden van de afd. Leiden van de KNVB. van de Noord- wijkse Reddingsbrigade, van het Sectie- bestuur van de KNVB. van de Scheids- rechtersvereniging Leiden en Omstre ken. van de voetbalverenigingen ASC uit Leiden. Koudekerk. Excelsior Maas sluis. SJC te Noordwijk, Quick Boys uit Katwijk, VVSB uit Noordwijkerhout, Katwijk. Oegstgeest, VWS (Leiden), Die Haghe. GWS uit Sassenheim. Ter Leede uit Sassenheim. ARC uit Alphen aan den Run. DEVJO uit Voorburg en Sem per Altius uit Rijswijk, de korfbalver. ..Fluks" uit Noordwijk. de Noordwijkse IJsclub. ..De Sportvisser", de Gymnas tiek- en Sportver. MSV uit Noordwijk. de harmoniekapel „Crescendo", de Gym nastiek- en Sportvereniging DOS en vele anderen, die blijk gaven van hun be langstelling. BLUFT ENTHOUSIAST! Burgemeester Van Berckel zei er prijs op te stellen van hart tot hart en van geest tot geest te spreken. De viering van het jubileum van Uw vereniging ge schiedt ter ere van Noordwijk zelf. Draagt het enthousiasme, dat U steeds heeft bezield, over. blijft vaardig en be houdt Uw geestelijke greep op de jonge ren, zo sprak de burgemeester. Spreker was blij. dat het gemeente bestuur destijds iets voor „Noordwijk" had kunnen doen en een Sportpark te hunner beschikking kon stellen. Wij hebben U daarmede de bal toegespeeld. Wij zijn trots op U! De speech van de burgemeester werd door de zaai met een driewerf hoera on derstreept. In zijn dankwoord betoogde dokter Van Nes. dat het bestuur zelfs in zijn stoutste dromen niet gedroomd had van een sportveld als waarover men tegen woordig beschikt. „Wij vroegen slechts een schamel stukje weiland!". Spreker dankte het gemeentebestuur voor de Flora kocht grond achter veilingcomplex Het gebouw van het dagblad „Eljihad", in de Jordaanse zone van Jeruzalem is door een bomaanslag volkomen verwoest. „Eljihad" is het orgaan van het Jor daanse koninklijke paleis. Het blad had onlangs de Syrisch-Egyptische unie hef tig aangevallen. De Jordaanse radio-omroep, die van de aanslag geen gewag heeft gemaakt, heeft gisteravond de hevige aanvallen tegen Syrië voortgezet en de Syrische censuur ervan beschuldigd, de onenig heden te verbergen, die in de nieuwe „verenigde republiek" bestaan. Het wegverkeer van Syrië met Irak, Koeweit en Saoedi-Arabië is gisteren tot stilstand gekomen, doordat de Jordaanse autoriteiten de binnenkomst van onge veer vijfhonderd vrachtwagens hebben verboden. Het verkeer van Syrië met ge noemde landen moet door Jordanië gaan. Vorige week heeft Jordanië een over eenkomst met Syrië geannuleerd tot het afschaffen van paspoorten voor burgers van de twee landen. De leden van de Veilingvereniging Flora kwamen gisteravond in spoedeisende vergadering büeen. De bijeenkomst werd gepresideerd door de voorzitter van Flora, de heer T. Kralt, die weer behouden in ons land is aangekomen na zijn reis naar Zürich. Na het begroetingswoord zette de heer Kralt uiteen, waarom deze vergadering met zoveel spoed was belegd. Er bestaat mogelijkheid een perceel grond van 1 ha en 88 ca gelegen achter Flora, te kopen. Deze grond is niet direct noodzakelijk, doch voor latere uit breidingen zal men ook deze grond, naast de nog beschikbare, nodig heb ben. Voor het parkeerterrein en de koel cel is nog ruimte genoeg, maar voor uitbreiding van de gebouwen zal men andere grond moeten hebben, en die wordt nu aangeboden. Programma was artistiek ongelijkwaardig Af en toe ontdekken we her en der nog een ons onbekend, geïsoleerd koor. Onder „geïsoleerd" koor verstaan we een vereniging, die we niet in de Leidse Ring van Chr. Zangverenigingen ontmoeten, waar het onderling vergelijken buiten wedstrijd zo'n prettige wijze is om tot zelfkritiek te komen. Zo waren we dan in Koudekerk, in het Verenigingsgebouw, gast bjj de Geref. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Nu geeft het altüd een vreemd gevoel, na een hartelijke ontvangst het gastrecht te besteden voor op- en aanmerkingen over de gastvrouw! Maar men heeft ons zelf aanbevolen dit met openhartigheid te doen. Burgemeester Van Berckel wenst het bestuur geluk. (Foto L.D./Van Vliet) medewerking en voor alles wat men voor „Noordwijk" gedaan had. Mr. J. J. de Jongh sprak namens de Afdeling Leiden van de KNVB en wijd de eerst enkele woorden ter nagedach tenis van de voorzitter van de Haagse Voetbalbond, die bij een verkeersonge val om het leven was gekomen. Spreker wees op de zeer plezierige verhouding met de Leidse clubs. Wij weten dat U zult bouwen aan een nog groter bloei van de KNVB afd. Leiden. De heer S. Verloop bracht de geluk wensen over van de Noordwijkse Red dingsbrigade. terwijl de heer Chr. van der Velden feliciteerde namens de Scheidsrechtersver. Leiden en Omstre ken. MOOISTE GESCHENK Namens het sectiebestuur van de KNVB voerde de heer Van der Meijden het woord. Deze was er van overtuigd, dat „Noordwijk" aan het einde stond van haar periode in de vierde klasse. Het kampioenschap zou werkelijk het mooiste cadeau zijn dat het eerste elf tal het bestuur zou kunnen aanbieden. Spreker wenste „Noordwijk" toe. dat zij mocht voortgaan op de ingeslagen weg en bezig mocht blijven met de op voeding van de jeugd. Ceremoniemeester F. Bos kondigde vervolgens aan de heren G. J. Preevo van ASC. de heer Van Kempen (Kou dekerk). de heer Pluimgraaff van Quick Boys. de heer H. Blitz uit Amsterdam 'badgast-supporter), de heer A. van der Holst van SJC en de heer Pauw van Rljnsburgse Boys. die allen in hartelijke bewoordingen hun gelukwensen aan het jubilerende „Noordwijk" overbrachten. De heer Van der Holst herinnerde aan de prettige derby's tegen „Noordwijk" Het aangezicht van het programma is de eerste zakelijke kennismaking. Het gaf ons de indruk van artistieke onge lijkwaardigheid. ja zelfs van een men gelmoes door het niet toepassen van een afwegende groepering. Daardoor stond al vast dat de dirigent K. J. de Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Op grond van ontdekkingen van geleer- i den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste ma*g, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefaroi. en zei, dat SJC de prestaties van hun dorpsgenoten in „Noordwijk" met vreug de volgde. In zijn slotwoord richtte dokter Van Nes een bijzonder woord van dank tot de trainer van het eerste elftal, de heer B. van Duyl, de man die veel denkt en veel hoopt. „Jongens, doet iets voor onze trainer. Komt op de training, want dan komt er over enkele weken op zijn hoofd een kroon te staan", zo besloot de voor zitter deze klinkende receptie, „Noord wijk" waardig. Beun geen sterk stijlgevoel zou ontwik kelen. Uitdrukkelijke bezwaren tegen enige compositie hadden we niet, of het moest tegen de „Sneeuwklokjes" van de „veel schrijver" Herman de Wolff zijn van wege de oudbakken lievigheid. Snell's „Vaandellied" en Wierts' „Hollands Vlag" gunnen we de liefhebbers gaarne, al is ook daarvan de kunstwaarde ge ring. Maar een opeenvolging Mozart, Bortnianski, Bach, Abt is te prijzen, vooral als zich later daarbij nog de Serenade van een Lansknecht van Las- sus voegt. We bepalen ons in het verdere tot Bach en Lassus, om een paar karakte ristieke kritische momenten in het bij zonder naar voren te halen. Bachs overbekende koraal uit Kantate 147 met die onderbroken slinger van figurale triolen is een orkeststukje, dat eigenlijk minstens een hobo met klavier en cel of contrabas behoeft. Het koor heeft daarin een obligaatstem, volgt dus de orkeststemmen en valt op ge zette tijden per versregel in. Nu is Bach eenmaal aan de barokstijl gebonden en het orkest gaat daarom ongestoord z'n gang, met een doorgaande vaart. De heer de Beun deed het anders. Hij brak het werk in stukken, liet de doorgaande beweging telkens stokken wanneer een nieuwe versregel moest inzetten. Ken nelijk had de pianiste, mevr. Kruiswijk Schouten, ook het begrip voor het verband niet. Deze koraalbewerking zat dus vol vertragingen, terwijl er maar één toegelaten is, nl. in de laatste ma ten. De heer de Beun is bovendien ver knocht aan trage tempi. Dat leerde vooral de Serenade. In de tekst is daar een levendig geval aan bod. Een sol daat wil daar een gezellig uitgangetje met een meisje, maar dat gaat zo maar niet. Hij moest eerst bewijzen dat hij een leuke vent is volgens de mode van Orlando's tijd moet hij dat met een serenade doen. En dat wel. luchtigjes op z'n Italiaans. Wanneer „Soli Deo" met een driemaal sneller tempi had ge werkt, zou het wel in de buurt daarvan gekomen zijn! Nu gebeurde desondanks aan het slot van die Serenade toch iets bijzonders: gloed, kleur, stemvastheid, ronde belij ning droegen ineens het gezongen woord! Een inzicht in de onvoldoende ontgonnen klankmogelijkheden van het koor werd ons geopend, wat zich al eer der ook wel wat in Mozart had afgete kend. De heer de Beun hadden we aan het werk gezien als iemand, die niet de din gen realiseerde waar het in de muziek om gaat. en dan ineens schoot het in hem en via hem in het koor! In een lang werk „Singedes Oesterreich" ge beurde iets soortgelijks. We hebben dus naar een vrij eigen aardig opgeleid koor geluisterd, dat toch wel tot aardige dingen in staat is. De alten in dit koor. die een goed geluid produceren, toonden als groepsstem te weinig persoonlijkheid. De sopranen onder wie behoorlijk klinkend materiaai te vinden is, hebben die schuchterheid niet. De veel te weinig tenoren zijn naar de stemaanleg minder gelukkig, maar aat is een algemeen verschijnsel. Van de bassen hebben we niets dan goeds gemerkt. 6 De erevoorzitter, de heer P. Boer had over de uitvoering de zegen ge vraagd en het welkomstwoord gespro- Dc tentoonstelling in het raadhuis te Zürich. waar Rijnsburg voor de inzending tulpen en andere voor jaarsbloemen zorgde, behoort weer tot het verleden. Het succes is over weldigend geweest. Voor de Nederlandse bloemisterij en in het bijzonder voor de Rijns- burg se kwekers en exporteurs is j deze expositie in Zwitserland van onschatbare waarde geweest. Het uitreiken van bosjes tulpen aan bruidjes, jonge moeders en zie ken is op hoge prijs gesteld. De heer T. Kralt, voorzitter van Flora, wiens echtgenote deze uit reiking verzorgde, vertelde ons: ..Een bosje van tien tulpen is in Nederland niets bijzonders: het zijn maar tien tulpen. Maar in Zwitser- Prijs van f 25.000 In de 538e Staatsloterij, vierde klasse, elfde lijst is een prijs van f. 25.000 ge vallen op no. 21052. Amsterdamse tabakshandel over verkoop te Antwerj>en Naar aanleiding van het bericht uit Djakarta, dat de Indonesische tabaks handelaren in Oost-Java erin zouden hebben toegestemd hun produkten in Antwerpen inplaats van in Amsterdam te verkopen, (het betreft hier een partij van 12.500 pakken Besoeki tabak) delen tabakskringen m Amsterdam desge vraagd het volgende mee. Het is heel goed mogelijk dat deze 12.500 pakken Besoeki tabak voor ver koop naar Antwerpen zullen worden ver zonden. In Besoeki bevindt zich een Bel gische tabaks-importen, -handelaar en hierdoor kan het mogelijk zijn. dat er een transactie met Antwerpen heeft plaatsgevonden. De tabak waarom het gaat nioet dan eigen teelt zijn, bevol kingstabak, vooroogst of middenoogst. In geen geval betreft het hier tabak van superieure kwaliteit. De eigenaars van de bevolking®tabak kunnen hun tabak verkopen waar zij dat wensen. Weliswaar heeft Antwerpen geen tabaksmarkt doch er kan in ieder geval v.el een lokaliteit gevonden worden LJe foto toont een aardig hoekje j om tabak te verkopen. Vergeleken met Iran de tentoonstellinq in het1 de werkelijke oogst hebben deze 12.500 I 7;;„vi, j, I pakken heel weirng te betekenen aldus i uric her raadhuis. tabakakrlngen in Amsterdam. land is dat heel wat anders. Daar vindt men een bosje tulpen een rijk geschenk, vooral in deze tijd van het jaar." Een naar Nederlandse be grippen eenvoudig geschenk, bleek een uitstekend propagandamiddel te zijn voor onze Hollandse bloemen'. Bovendien is het lang niet denk beeldig dat straks bloemen naar Bel gië worden vervoerd per helikopter. Het zou bijzonder gemakkelijk zijn wanneer deze hefschroefvliegtuigen in de onmiddellijke nabijheid van Flora zouden kunnen landen. Hoewel de prijs hoog is, is deze niet te hoog. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop besloten de grond te kopen. VOLLEDIG SUCCES Na de rondvraag, waarvoor weinig be langstelling bestond, vertelde de voor zitter iets over zijn belevenissen in Zürich. De tentoonstelling is een volle dig succes geworden, hetgeen o.m. blijkt uit het grote aantal bezoekers, soms wel 20.000 per dag. De reclame, die hierdoor gemaakt is, is niet te onderschatten. Ook het uitreiken van boeketjes tulpen aan bruidjes, jonge moeders en aan zie ken door mevrouw Kralt is bijzonder gewaardeerd. De besprekingen, die wer den gevoerd voor de export in het ko mende seizoen zijn prettig verlopen en bieden gunstige perspectieven. Labour-oppositie op het matje geroepen Volgelingen van Bevan lijn ontevreden geworden (Van onze correspondent te Londen). De leiding van de nieuwe oppositie groep in de Engelse Labourpartij „Over winning voor het socialisme", is giste ren in Londen op het matje geroepen bij het partijbestuur. De partijleiding maakte zich bezorgd over de activiteit van de beweging. De bespreking vond in een kalme sfeer plaats en zal later worden voorgezet. De leiders van de groep betoogden, dat zij slechts het wel zijn van de partij willen bevorderen en daarvoor gangmakers willen zijn. In haar bestaan heeft de Labourpartij, vaak tot haar eigen voordeel, herhaal delijk dergelijke groepen gekend.' Het partijbestuur maakt echter be zwaar tegen de bedenkelijke methode. De nieuwe organisatie dreigt een partij binnen de partij te vormen met eigen programma, publikaties en conferenties. Vooral de campagne tegen de H-bom en de Amerikaanse rakettenbases in Engeland wordt afgekeurd. Het partij bestuur heeft nu een beroep op de groep gedaan om zich te matigen. De Labourzege, welke niet uit eigen verdienste, maar door de fouten der conservatieven bij de eerstvolgende alge mene verkiezingen onvermijdelijk lijkt, wordt door de inwendige partij crisis in gevaar gebracht. De vroegere linkse leider Ancurin Bevan, die klaargestoomd wordt tot minister van Buitenlandse Zaken, heeft allang ingebonden omdat hij beseft, dat partijeenheid een volstrekte voorvaarde is voor een overwinning van Labour, de enige partij welke volgens hem de vrede kan redden. Bevan heeft geweigerd de H-bom eenzijdig af te zweren. Vandaar de opstand onder zijn vroegere volge lingen en andere ontevredenen, welke een aanzienlijk doel van dc Lagerhuis fractie uitmaken, al behoren er geen belangrijke figuren toe. De nieuwe groep zou hedenavond een massale openbare bijeenkomst In Londen houden. Kerkelijk Leven IN ZWIJNDRECHT. KERKELIJKE KWESTIE Tussen de kerkeraad van de Geref. Kerk (art. 31) van Zwijndrecht-Groote Lindt en de predikant van die kerk, ds. H. Eenhoorn, is reeds geruime tijd een kwestie gaande, die, zoals bekend, nu haar einde heeft gevonden in een ver klaring van de kerkeraad, dat ds. Een hoorn zich aan opzicht en tucht ont trokken heeft en derhalve „een andere staat des levens" is ingegaan. Een half jaar geleden werd ds. Eenhoorn ge schorst, maar dit werd door de classis Dordrecht ongedaan gemaakt. De ker keraad weigerde echter ds. Eenhoorn de toegang tot de kansel. Toen de kwestie nogmaals aan de classis en de parti culiere synode was voorgelegd, stelden deze zich achter de kerkeraad. Omdat ds. Eenhoorn, gezien het feit dat de kwestie een leerstellig karakter had, voor geen compromis te vinden was, bleef de kerkeraad hem de 'toegang tot de kansel weigeren. Enige weken gele den heeft de predikant toen een kerk dienst gehouden in zijn woonhuis, die werd bijgewoond door degenen, die zijn partij hadden gekozen. Dit nu is voor de kerkeraad aanleiding geweest om te verklaren, dat ds. Eenhoorn niet meer als predikant van zyn gemeente is te schouwen. Ds. Eenhoorn erkent de juist heid van het besluit van de kerkeraad niet. Hij blijft zichzelf beschouwen als ambtsdrager van de Geref. Kerk (art. 31) van Zwijndrecth-Groote Lindt en wijst de beschuldiging als zou hij een eigen gemeente hebben gesticht van de hand. NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen (3de pred. pl.) j. Wieman te Oudewater te Makkum (toez.). A. van der Beek te Urk te Reeuwljk J. Kooien, kand. te Delft. Aangenomen het beroep der Generale Sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden (Jeugdsecretarls Ned. Zendingsraad) A. de Haan te Hansweert. Aangenomen naar Meerkerk J. A de Waard. kand. te Rijsoord, die bedankte, voor Dussen. Goedereede, Hedel, Nieuwe- Tonge en voor Waarder. GEREF. KERKEN Beroepen te Gronlngen-West (vac. dr. L. van der Zanden) H. de Moor te Ensche dé. Bedankt voor Drachten (3de pred. pl C. L. Tlmmers te Slnt-Pancras. Beroepen te Middelburg (vac. W. J. Meis ter) T. Splkker te Maassluis te Schoo- nebeek H. D. Bakker te Tholen. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aagtekerke A. Elshout te Utrecht. Tweetal te Middelburg A. Els- hout te Utrecht en W. Hage te Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4