Ir. P. cle Gruyter nam afscheid van het Hoogheemraadschap Rijnland Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau „Margriet" brengt voorjaarsmode W. van der Laan overleden Dr. Hagedoorn buitengewoon Leids hoogler aar geofysica 97ste jaargang Woensdag 5 maart 1958 Tweede blad no. 29383 Veelzijdige kwaliteiten „Hij schiep tussen theorie en praktijk gelukkig evenwicht", aldus de Dijkgraaf Na een ambtsvervulling van 22 jaar heeft ir. P. de Gruyter hedenmiddag in een verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap „Rijnland" afscheid uit deze kring genomen, Ir. De Gruyter, die op uitnodiging van de Syrische regering zich voor twee jaar te Damascus gaat bezig houden met de problemen van de waterhuishouding in dit gebied, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Een onderscheiding welke hem reeds hedenochtend ten huize van de burgemeester van Oegstgeest, de heer L. H. du Boeuff, werd uitgereikt. Tijdens de om 12 uur in het Rijn landhuis aan de Breestraat gehouden vergadering, welke mede werd bijge woond door de oud-dijkgraaf, mr. J. Slagter, heeft de dijkgraaf, mr. F. M. A. Schokking, uitvoerig gesproken over de veelzijdige verdiensten van de scheiden de ingenieur. Dezer dagen, aldus mr. Schokking, hebben wij in de pers kunnen lezen hoe ae Syriërs, de vereniging van Egypte en Syrië tot één staat vierende, in een zo- aanige jubeltoestand verkeerden, dat President Nasser, enigszins geprikkeld, moest waarschuwen, dat men nu genoeg gejuicht had en aan het werk moest gaan. Ik las dit bericht, (waar U over enige dagen naar Syrië gaat) met enige aandacht. Misschien zult U, ginds aan gekomen, van de uitbundige opgetogen heid nog iets bespeuren. Ik verwacht ook, dat er in de kring van de Tood- Agricultural Organization waarin U zult worden ontvangen, vreugde zal zijn over uw komst. Nu is het weliswaar niet zo, dat wij in Rijnland door het gevoel van onbe hagen, dat ons bekropen heeft, toen U mededeelde Rijnlands dienst te willen verlaten, zózeer bezet zijn, dat wij een vermaan nodig hebben om weer aan het werk te gaan, maar toch zijn wij dat mogen wij op dit ogenblik niet ongezegd laten door Uw vertrek niet in een al 'te beste stemming. Immers wat hadden wy anders kun nen verwachten, nadat U, zij het met een korte onderbreking als gevolg van uw verblijf in Bagdad, ruim 22 jaar uw werkkracht aan Rijnland hebt gegeven, dan dat U thans 62 jaar oud zijnde dit tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd zoudt blijven doen? Deze ver wachting is ijdel gebleken. Bij een afscheid is het gebruikelijk, aldus spreker, dat de balans wordt op gemaakt van hetgeen de scheidende functionaris betekend heeft voor de in stelling, in wier dienst hij was. In dit geval is dit zo eenvoudig niet omdat ir. De Gruyter een veelzijdig man is. Hij is in zijn werk voor Rijnland vóór alles geweest: de ingenieur, de weten schapsman. die na zijn studietijd ge tracht heeft, zoveel zijn tijd toeliet, op de hoogte te blijven van de ontwikke ling van zijn vak. De man, die zich door zijn beroep, daarnaast gespecialiseerd heeft en wel op zodanige wijze dat hij ver buiten de kring van Rijnland de aandacht trok. De lijst van zijn publi- katies is in één woord indrukwekkend. Zijn naam zal in de toekomst voort durend aan Rijnland verbonden blijven door de publikatie van het driedelige boekwerk „Rynland's boezem". Hierin zijn zovele gegevens vervat om trent Rijnland's gebied en Rijnland's waterhuishouding, dat daarin een we tenschappelijke grondslag ligt voor de methodiek van de waterbeheersing. Een methodiek, die gedurende geruime tijd niet alleen voor Rijnland een leidraad kan zyn, doch ook voor tal van anderen, die zich in Nederland met waterstaats- kundige vraagstukken bezig houden. U hebt, aldus spreker, in dit boek ge stalte gegeven aan de vele en gevarieer de hedendaagse vraagstukken, die zich bij voortduring in uw ambtsgebied voor doen en het is nu eenmaal zo, dat in onze dynamische tijd technische werken sneller verouderen dan de problemen, die Rijnland reeds vanaf zijn instelling heeft moeten oplossen. Problemen, die, in steeds intensiever en omvangrijker mate, aandaoht vragen zullen in de toekomst. Artikelen van de hand van lr. De Gruyter, zoals „Zandproblemen". „Onze strijd tegen en om het water". „Indu strialisatie en Waterstaat" en dergelijke mogen illustreren, dat het woord „veel zijdig" op de heer De Gruyter toege past, niet zonder grond is gebruikt. Het komt niet vaak voor. aldus de dijkgraaf, dat gedegen theoretische ken nis gepaard gaat met een voortreffelijke praktische zin. Het is voor Rijnland, dat in de dagelijkse gang van zaken van de Dijkgraaf mr. F. M. A. Schok king (rechts), biedt ir. P. de Gruy ter het bij zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau behorende ere-teken aan. (Foto L.D./Van Vliet) j ingenieur vooral op de praktijk inge stelde adviezen nodig heeft, van de grootste betekenis geweest, dat de heer I De Gruyter aan deze behoefte in ruime mate heeft voldaan, daarmede blijk ge vende dat hij tussen theorie en praktijk een gelukkig evenwicht kan bewaren. ER KWAM VEEL TOT STAND! Het onderhoud en de vernieuwing van Rijnlands werken spreker noemde in dit verband de bouw v/d Ir. de Koek v. Leeuwensluis te Gouda, de verhoging van de IJsseldijk in 1953, de bouw van de Leebrug, de vernieuwingen aan de Grote Sluis in Spaarndam het zijn alle werken, waaraan ir. De Gruyter een groot aandeel heeft gehad. Daarnaast en bovenal, de gemalen: de vernieuwing van het gemaal in Spaarndam en de vervanging van de gemalen in Gouda en Katwijk zijn in de ambtsperiode van ir. JDe Gruyter tot stand gekomen. In hoofdzaak hierdoor is de bemalingsca paciteit van Rijnland sinds 1925 met 74% toegenomen. De betrouwbaarheid van de bemaling is belangrijk verbeterd door de verdeling van het vermogen over 9 aggregaten in plaats van de 4, die de heer De Gruyter in 1935 aantrof De in- laatcapaciteit is verdubbeld, tal van boezemwateren zijn verdiept. In samen werking met de polderbesturen is een aantal boezemwater kerende kaden ver beterd. Al zijn wij op dit punt nog niet daar waar wij zijn moeten, omdat be doelde verbeteringen eerst op langere termijn tot uitvoering kunnen komen, toch mag ir. De Gruyter. aldus spreker, de waardering niet onthouden worden voor zijn voortdurend ijveren om hier aan van Rijnlands wege de nodige aan dacht te besteden. Het behoeft in deze kring, aldus de dijkgraaf, nauwelijks te worden gezegd hoe groot de betekenis is van het feit dat thans zowel te hoge als te lage boe zemstanden op efficiënte wijze kunnen worden tegengegaan. De heterogene gronden in Rijnlands gebied, de landbouw-, tuinbouw-, vee teelt en bloembollenbedrijven profite ren hiervan in hoge mate. Gebieden behorende tot naburige waterschappen spreker noemde hier als voorbeeld het Westland zijn met Rijnland's be ter boezembeheer sterk gebaat. TOETS DER KRITIEK DOORSTAAN. De hoedanigheid van Rijnlands wa ter Is, mede dank zij dit boezembe heer, ongeacht de enorme uitbreiding van Rijnland's bevolking tot bijna 1000.000 zielen, thans beter dan een goede 30 jaar geleden. U, mijnheer De Gruyter, kunt de voldoening met zich mede dragen, dat bij Uw vertrek, niet alleen de bestaande Rijnlandse in stallaties in een zeer goed verzorgde staat van onderhoud verkeren, maar ook, dat, getuige een recente uitspraak van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. de hoedanigheid van Rijn land's boezemwater relatief de toets der kritiek kan doorstaan. Vergde het eigenlijke Rijnlandse werk reeds veel. zeer veel tijd. dan wordt het bijkans onbegrijpelijk, aldus mr. Schok king. dat ir. De Gruyter desondanks ge legenheid heeft gevonden ook op maat schappelijk terrein nog werkzaam te zijn. De lijst van Commissie's en bestu ren. waarvan hij deel uitmaakt is bij zonder lezenswaard. In dit verband noemde spreker de Commissie voor Hydrologisch onderzoek TNO. de werk groep Lvsimeters T.NO. de Hvdrobio- logische club. de Nederlandse Raad der Internationale Geodetische en Geofisi- sche Unie en het werkcomité voor de watervoorziening in west-midden-Neder land. Ook heeft ir. De Gruyter Rijn lands naam hoog gehouden door zijn optreden als docent voor de ..Interna tional course in Hydraulic Engineering. Tenslotte wees mr. Schokking erop, dat vooral in tyden van stormweer bij het nemen van beslissingen t.a.v. het boezembeheer van de ingenieur en zijn medewerkers een ongeëvenaard vak manschap. een koel hoofd en veel tact worden gevraagd. Aan al deze eigen schappen heeft ir. De Gruyter voldaan. Mr. Schokking, die verheugd was, dat de veelzijdige verdiensten van ir. De Gruyter met een koninklijke onderschei ding was gehonoreerd, bood hem namens Rijnland het bij deze onderscheiding behorende ere-teken en een koffer schrijfmachine aan. I De heer P. van der Linde, voorzitter van, hoofdingelanden ging hierna even eens in het kort in op de vele verdien sten van ir. De Gruyter. waarna de oud-dijkgraaf, mr. Slagter, in herinne ring bracht, dat ir. De Gruyter in zijn leven veel „gezworven" heeft tussen West en Oost. Enorm veel werk, aldus spreker, is uit uw handen gekomen, waarbij gij er in slaagde uw westerse kennis in het oosten te exploiteren. Mede namens de oud-hoogheemraden bood spreker ir. De Gruyter enkele boeken aan. De secretaris van het Hoogheemraad schap, mr. S. J. Fockema Andreae, die reeds vooruit liep op het afscheid van het personeel van Rynland, dat nog Afgestenid op Parijs, doch aangepast aan Nederlandse vrouw (Van een speciale medewerkster) Hoe de lezeressen van het damesweekblad „Margriet" zich in het a.s. voorjaar en de zomer het best kunnen kleden, liet men gistermiddag en -avond in de Stadsgehoorzaal zien. Voor de vijfde maal toerden hier modellen getoond, welke aan de hand van een knippatroon door de dames kunnen worden vervaardigd. De collectie muntte uit door uiterst draagbare modellen, het extreme dat Parijs brengt was zoveel mogelijk achterwege gelaten, alhoewel er toch wel enkele zeer vooruitstrevende modellen te bewonderen waren. De kenmerken van deze show waren de bijna altijd afstaande kragen en de soepele losse lijn. De garneringen bestaan veelal uit aangebrachte stik sels, de zgn. zadelnaad en veel, vooral doffe, knopen. J. Stolk - 40 jaar bij V. D. - onderscheiden Om half negen had het personeel van V. en D. zich vanmorgen verzameld op de herenmode-afdeling om deel te nemen aan de huldiging van een van hun collega's, de heer J. Stolk. die veer tig jaar bij het concern werkzaam is, thans als chauffeur-besteller. De heer Stolk ook zyn echtgenote en kinderen waren aanwezig werd allereerst toegesproken door de directeur de heer C. A. A. Kerckhoff. die er aan herinnerde hoe de heer Stolk als 15- jarige de expeditie betrad. Hij was de eerste chauffeur, die V. en D. in Leiden kende nadat hy eerst steeds per fiets zijn bestellingen had afgedaan. Spr. accentueerde het prijzen van de ver diensten van de jubilaris extra door het overhandigen van een enveloppe met inhoud. De heer G. J. van Spanje, inkoopleider sprak namens het gehele personeel woorden van gelukwensen en waardering voor het grote verantwoordelijkheidsge voel, dat de heer Stolk in staat stelde alles prima te doen. Hij is ook de man, die in laatste instantie het contact tus sen de cliënt en de firma onderhoudt. Een wasmachine was het geschenk, dat de heer Van Spanje in naam van het personeel aanbood De collega's verte genwoordigend nam de heer H. T. Juf fermans het woord en noemde in het bijzonder de opleiding, welke de heer Stolk aan de overige chauffeurs heeft gegeven en het aantal kilometers (1.248 003). dat hy erop heeft zitten. De collega's hadden voor een gaskomfoor gezorgd. Na een hartelijk dankwoord van de jubilaris kreeg men de gelegen heid hem met deze gedenkwaardige dag te feliciteren. Om half tien waren jubilaris, familie leden en naaste collega's bijeengekomen op het gezellig ingerichte „dakterras", waar de heer Kerckhoff de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, verwelkom de. De burgemeester wees in zijn toe spraak tot de heer Stolk op diens be langrijke taak bij V. en D. en deelde mede. dat het H M. de Koningin had behaagd, de jubilerende chauffeur te onderscheiden met de ere-medaille in brons, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. De jubilaris getuigde van zijn dankbaarheid voor deze onder scheiding en voor de woorden van de burgemeester. Men bleef hierna nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. Kon. onderscheiding voor A. G. Oosterhof De heer A. G. Oosterhof, werkzaam aan de Sted. Lichtfabrieken, afd. Elek triciteit, herdacht gisteren het feit, dat hij 40 jaar geleden in overheidsdienst trad. Achtereenvolgens diende hy de gemeen ten Groningen, Bussum, Utrecht en Lei den, de laatste van 1929 af. Alvorens bij de Lichtfabrieken aan dit jubileum aan dacht kon worden geschonken, werd de heer Oosterhof bij de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, ten stadhuize ontvangen, waar hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd uitgereikt. De bur gemeester wenste de heer Oosterhof hartelijk geluk met deze onderscheiding en zijn jubileum. In de directiekamer van de Lichtfa brieken nam de hoofdingenieur, ir. F. J. J. Meuwese, wegens verhindering van de directeur, de plaats van ir. Y. Ykema in. Ir Meuwese bracht hem hier dank voor zijn gedurende een lange reeks van jaren betoonde toewijding in de uitoefe ning van zijn veelzijdige taak en over handigde daarbij de gratificatie van het gemeentebestuur. In gelijke geest spraken ook zijn on middellijke chef. de heer N. J. van Gessel en de voorzitter der Personeels vereniging. de heer H. v. Woudenberg, die tevens namens deze vereniging eer. geschenk als herinnering aan deze dag overhandigde De heer Oosterhof dankte ten slotte voor de tot hem gerichte woorden en mocht daarna nog vele gelukwensen van de collega's in ontvangst nemen. V.V.S.L.-bestuur Het nieuwe bestuur van de V.V.S.L. is als volgt samengesteld: praeses mei. T. Kooitra, abactis mej. M. M. S. Schnemaker, questrix mej. E. Radon Ghijben, assessor I mej. H. M. van Veen en assessor II mej. E. H. van Gulik. Van 1923—1952 voorzitter der 3 October Vereeniging Met leedwezen zullen zeer velen in deze stad kennis nemen van de tijding, dat op 1 maart j.l. in zyn woning in Den Haag in de ouderdom van 87 jaar is over leden de heer W. van der Laan, oud-voorzitter van de 3 Octobervereniging en een van de weinige dragers van de zilveren erepenning der gemeente Leiden. Zyn stoffelijk overschot is vandaag in alle stilte op de begraafplaats „Rhynhof" te rusten gelegd. Hoogtepunten in zyn voorzitterschap waren het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik in 1924 ter gelegenheid van de 350ste ge denkdag van Leidens Beleg en Ontzet, bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. zijn bezoeken aan H.M. de Koningin en Prinses Juliana gedurende de tweede wereldoorlog, toen van een feestelijke herdenking uiteraard moest worden af gezien en zijn contacten met andere fa cetten van het plaatselijke verenigings leven, in het bijzonder zijn verhouding tot het Leidsche Studentencorps. Bij verscheidene lustrumvieringen van het L.S.C. trad de heer van der Laan op als bemiddelaar tussen de burgerij en lustrumcommissie, waardoor de eerste in belangrijke mate in de feestviering werd betrokken. Toen de heer Van der Laan in 1950 zijn 80ste verjaardag vierde, kwam zijn geweldige populariteit tot uiting in een receptie welke nagenoeg de gehele dag in beslag nam en in een muzikale hulde, waaraan alle Leidse muziekkorpsen deel namen. De heer van der Laan was voorts ge durende enkele jaren voor de Liberale Staatspartij lid van de Leidse gemeente raad en vele jaren lid van de kerkeraad der Doopsgezinde gemeente. In zijn kwaliteit van onbezoldigd amb tenaar van de Burgerlijke Stand heeft hij in onze stad ook tal van huwelijken voltrokken. Bij zijn vertrek uit Leiden kende het gemeentebestuur hem uit grote erken telijkheid voor het zeer vele. wat hij voor de Leidse gemeenschap had gedaan, de zilveren erepenning der gemeente Leiden toe. Talloze stadgenoten bewaren aan hem de herinnering aan een vriendelijk en beminnelijk mens. die zich in vele opzich ten een voortreffelijk Leids burger heeft betoond. Ere zij zyn nagedachtenis! Wietze van der Laan werd op 8 sep tember 1870 te Dokkum geboren. Rij was van 1892—1894 als onderwijzer werk zaam bij het Instituut Poutsma te I Leeuwarden en van 18941911 in die gemeente als onderwijzer bij het open- I baar onderwijs. In 1911 volgde zijn benoeming tot hoofd der O.L. school aan de V. d. Werf. straat alhier, waarna de heer v. d. Laan in 1922 benoemd werd tot hoofd der op leidingsschool voor ULO. welke functie hy bekleedde tot 1 september 1934, op welke datum de heer v. d. Laan met pensioen ging. Toen de heer van der Laan zich in 1911 in Leiden vestigde, was een van zijn eerste daden zich aan te melden als lid van de 3 October Vereeniging en nog in datzelfde jaar werd hij gekozen als lid van de commissie voor uitdeling van haring en wittebrood. Onmiddellijk na de eerste wereldoorlog in 1919 werd hij tegelijk met de heren B de Koning, P Boot en E. W. Wichers Rollandet in het bestuur gekozen, waar hij achtereen volgens de functies bekleedde van 2de secretaris en vice-voorzitter, totdat hij op 1 mei 1923 werd benoemd tot voorzit ter. zulks als opvolger van de heer W. van Rossum du Chattel. De 3 October Vereeniging heeft se dert haar oprichting in 1886 slechts weinig voorzitters bezeten en de heer van der Laan heeft aan dit feit het zyne bijgedragen door het presidium gedurende niet minder dan bijna 30 jaar te bekleden. De heer van der Laan heeft door zijn met-hart-en-ziel toegewijde, gemoede lijke. maar niettemin straffe leiding de 3 October Vereeniging tot grote bloei gebracht. Onder zijn bezielende leiding groeide het 3 Oktoberfeest uit tot een nationale gebeurtenis, welke uit het gehele land j belangstellenden naar de Sleutelstad trok en alom grote vermaardheid verwierf. Advertentie QEMMENIE i I I I I l TEL. 21400 I I I I i „OSMIA" VULPENNEN in. zuigervulling en gouden pen Moderne kleuren, sierlijk model f 9.90 en hoger, en II weet, een PRIMA SERVICE De collectie bestond voornamelijk uit voorjaarsmodellen, zodat wij veel wandel kostuums of japonnen met bijpassend jasje te zien kregen. In de meestal strakke jurken is de taille flauw aange geven. Er wordt bijna nooit een ceintuur omheen gedragen. De bijpassende jasjes zijn kort en hangen los of soms tot op de heup met aan de onderkant een strakke band, die aan de achterkant lager valt. Een koningsblauw mantelpakje, waar bij een imprimé blouse werd gedragen met een hoedje van dezelfde stof, kon door het aanbrengen van een wijde rok, omgetoverd worden tot een leuke zomer jurk. Heel chic was een gele mantel, waar het model werd geaccentueerd door het aanbrengen van schuine coupenaden. Een Prince de Galles geruite japon, die was voorzien van een tot laag in de taille, blousende rug, maakte hiervan een mooi complet. De halsuitsnijdingen van de zomer jurken zijn over het algemeen niet zo laag als het vorig jaar. Een leuke vondst was een roze gestreepte japon, zonder schouders, maar voorzien van korte ingezette mouwtjes, zodat de kon de halslijn aangaf. Naast de wijde rokken van de zomer- japonnen zagen wij ook rechte modellen of met een doorgeregen ceintuurtje. Het materiaal was voornamelijk katoen, in velerlei variaties, zowel effen, genopt als gebrocheerd. Een witte japon met turqoise garne ring, waarover een zwarte corduroy- mantel met turqoise tegenvoering werd getoond, oogstte veel bijval. In zonnejurkjes waren er leuke vond sten, zoals een gebloemde popeline japon met hardgele, hooggesloten overjurk. De ritssluiting vanuit de schouder tot de taille, liet de onderjurk vrij. Een nieuwtje voor het strand was een „poncho", omkamstig uit Zuid-Amerika. een grote vierkante zwartwit gestreepte badstoffen lap, met een gat in het mid den. die zeer gracieus gedragen kan worden. Een variatie hierop was een rok van een avondjapon, die op een dergelijke manier om het middel werd gedragen. Een punt van de stof was ingenieus op heuphoogte gedrapeerd. Voor warme zomerdagen of een feestje zagen wij een beeldige witzwart genopte nylon jurk met een geplooide maagband en een grote hoed van dezelfde stof. De avondjurken, die vaak uit 3 lagen bestonden, t.w. een satynen rok, waar over effen tule en dan gewerkte tule al of niet voorzien van een stola, die altyd lang behoort te zyn, waren heel mooi. Voor het jonge meisje was er een rode avondmantel met een gefronste halslyn, waaronder een witte kanten jurk op rode tule werd getoond. De show werd besloten met een mooie kanten bruidsjapon, voorzien van een sleep. De explicatie werd verzorgd door mevr. M. van der Eist. moet plaats vinden, getuigde tenslotte van de waardering, welke ook in deze kring voor de arbeid van ir. De Gruyter wordt gevonden. In zijn dankwoord wees ir. De Gruy ter op de prettige samenwerking, welke hij in de Rynlandkring mocht vinden om daarna nog een „college" te geven over de juiste stand van het boezempeil en de betrouwbaarheid van de Rijn landse bemaling. JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe- gankelyk zijn voor notarissen, kandi daat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 19 maart a.s. des avonds om 7.45 uur prof. mr. J. M. van Bemme- len in het Academiegebouw over het on derwerp: „Criminologie en strafrecht". HAARLEMMERSTRAAT 169 1 Geschiedenis der Nederlandse wijsbegeerte VOOR HET EERST UIT BRONNEN GESCHREVEN Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Leidse Uni versiteit. heeft een uitvoerig overzicht van het filosofisch denken hier te lande samengesteld. Dit overzicht is de eerste geschiedenis der wysbegeerte in Neder land. welke geheel uit de bronnen zelf is geschreven. De studie die ongeveer 350 bladzijden telt. zal vermoedelijk dit jaar van de pers komen. Met het schry- ven van het bewuste werk heeft prof. Sassen niet alleen een wegwijzer voor de studie der Nederlandse wijsbegeerte wil len geven, maar ook een stimulans om verder te werken aan onderdelen, die nog lang niet zijn uitgeput, zoals het wijsgerig leven, de betekenis der ge- ten. de invloed van tydschriften op het wijsgering leven, de betekenis der ge leerde genootschappen en de werken van vele afzonderlyke denkers, die nog nader bestudeerd moeten worden. Concert „De stem des Volks" De Zangvereniging „De Stem des Volks" geeft woensdag 12 maart a.s een concert in de Stadsgehoorzaal onder lei ding van Iskar Aribo. Uitgevoerd worden „Von edler Art", kantate nach alten Weisen van Wilh. Petersen, het concert voor piano in G mineur op. 25 van Mendelssohn, te spelen door onze stad genoot Joop Stokkermans, „Ave Verum" en „Laudate Dominum" van Mozart, alsmede „Mirjam's Siegesgesang" van Schubert. Vocale medewerking wordt verleend door Truus Atema (sopraan). Annie Hermes (alt), Arjan Blanken «tenor» en Bram van Luyn (bas). De begeleiding is in handen van het Kunstmaand- orkest. Collegium L.S.C. Het nieuwe collegium van het Leidse Studenten Corps is als volgt samen gesteld: praeses G. de Wilde, abactis A. P. R. Jacobovits de Szeged, questor H. Th. Kalff, assessor I F. F. Otten cn assessor II J. A. Mollerus. CONGRES „DENNENHEUVEL" Zaterdag 17 mei vindt in onze stad het jaarlykse congres plaats van „Den nenheuvel". de Vereniging tot Verple ging van Hoofdarbeiders in herstellings oorden en sanatoria. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Phlllppus. zn van T H. van Stal en B H. van den Bosch. Catharlna Anna Maria. dr. van G. M. van der Maat en A A. Berloth, Antonlus Leonardus Ma ria. zn van H. J. van der Pluljm en B M. Lambregts. Bernadette Maria, dr van C. J. C Dellssen en M. C. Akkermans. Hans Pe ter. zn van L. de Wekker en T S P. Krul, Marian, dr van S. E. Koster en J. Nleu- enhulzen. Petronella, dr van D van der Marei en R Hoek. Klaas Barwerd. zn van J Haasnoot en D. W. vand en Oever, Jo hannes Hendrik, zn van J Hogenblrk en C J Jonge Vos. Paulus Jacobus, zn van A. Schlagweln en J. van Es. OVERLEDEN J. Dorsman. 90 Jaar. man. P L. H. Ros- ke6. 83 Jaar. man. A. Veen. 72 Jaar. man. P Dirkzwager, 95 Jaar. weduwe van D M Kulvenhoven. VRIJDAG Thans geofysicus bij de Shell te Delft By Koninklijk besluit is met ingang van de dag waarop hij zyn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- cn natuurkunde om onderwys te geven in de geofysica dr. J. G. Hagedoorn. Dr. Hagedoorn werd op 8 augustus 1912 geboren en deed in 1930 eind examen aan de HBS. te Amersfoort en in 1945 het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht In maart 1946 trad hy bij de B P M in dienst. Van mei 1946 af tot en met maart 1947 volgde hy een opleiding tot seismoloog in Houston (Texas). Gedu rende het tydvak mei 1948 tot septem ber 1951 was hij als seismoloog werk zaam in Brits Borneo en Sumatra Van september 1951 tot januari 1955 werd hij by de B.P.M. belast met de opleiding van geofysici. Op 24 mei '954 promoveerde hy cum laude by prof Venlng Meinesz aan de Ryksuniversiteit i J te Utrecht op een dissertatie getiteld: „A process of seismic reflection inter pretation". Hy is thans belast met de geofysische research aan het Shell-laboratorium te Delft. FOTOTENTOONSTELLING IN PRENTENKABINET. De groep fotografen van de Vereni ging van Beoefenaars der Gebonden Kunsten G.K f zal van 14 maart t m. 12 april as. een bloemlezing uit haar werk exposeren in het Prentenkabinet in de Klokstaeeg alahier Daardoor zal gedurende die periode een aantal op namen te zien zyn van zeer bekende Nederlandse fotografen: Maria Austria. Lood van Bennekom, Eva Besnyö. Carel Blazer. Hans de Boer. Violette Corne lius, Ed van der Elsken. Cok de Graaf f. Paul Huf. Henk Jonker. Ata Kando. Aart Klein, Jaap 'Oliveira. Cas Oorthuys, P. D. van der Poel. Eddy Posthuma de Boer. Sem Presser. Annelies Romein. Kryn Taconis. Jan Versnel, Ad Windig en Hans Wolff. Officiële publikaties l'I BLIKATIE AARDAPPELMOEHEID De Burgemeester der gemeeente Lelden brengt ter openbare kennis, dat ten Stad huize. kamer 125, voor een leder ter In zage liggen de beschikkingen van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening: a van 10 Januari 1957, nr L/PA 3012 en de daarbij behorende, op deze gemeente betrekking hebbende lijst, zoals deze ls aangevuld bij de beschikking van 27 Jan. 1958. nr L PD 94; b van 8 februari 1957, nr L'PA 3037 en de daarbij behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten, zoals deze op 1 februari 1958 opnieuw zyn vastge steld. De sub a genoemde beschikking ver biedt de teelt van aardappelen ln een par ticuliere tuin, gelegen binnen een ln de lijst omschreven gebied, behalve op dat gedeelte van die tuin, dat voor het be trokken teeltjaar ls aangeduid op een door of vanwege de Directeur van de Plantenziektenkundlge Dienst vervaardig de en aan belanghebbenden toegezonden situatieschets van die tuin. Telers op wier tuin door deze bekend making de beschikking nr. L/PA 3012 van toepassing wordt en die nog niet ln het bezit zijn van de situatieschets kunnen deze schriftelijk aanvragen by de Planten ziektenkundlge Dienst. Kort Rapenburg 20. Lelden. De sub b genoemde beschik king verbiedt de teelt van aardappelen ln een tuin. gelegen binnen een op de kaar ten aangeduid en op de lyst omschreven gc-blcd (volkstuincomplexen) tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het betrokken teeltjaar ln de beschikking ge noemd en op de kaarten aangeduid ge deelte van het gebied. Deze beschikkingen zijn niet van toe passing op tuinen, waarop volgens dc be schikking van 29 oktober 1955. nr L'PA 670. een totaal teeltverbod van aardnppe- len. tomaten en enkele andere gewassen van kracht ls.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3