MIJNRAMP IN GELEEN EISTE LEVENS VAN ZEVEN KOMPELS Bereiding volle melk en melange WEERBERICHT Krachtig Nederlands protest MURPHY BEGINT POLITIEKE ESTAFETTE PARIJS-TUNIS Rijnsburger onder slachtoffers H. Walenkamp Zn Toekomstig garantieprijsbeleid dwingt tot inkrimping produktie gb°e 96ste jaargang DINSDAG 4 MAART 1958 No. 29382 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Instorting in Staatsmijn Maurits De rode gloed die elke nacht over het mijngebied van Zuid'Limburg hangt, gloeide er ook gisteravond: maar boven het machtige mijnen- complex van de Staatsmijn Maurits te Lutterade-Geleen, met het stik stof bindingsbedrijf en de cokesbatterijen, had deze gloed voor hen, die op de hoogte waren van de ramp welke zich 's middags enkele honderden meters onder de grond had voltrokken, iets onheilspellends en beklemmends. Bovengronds kon niemand uit de gewone dagelijkse bedrijvigheid van dit moderne kolenwinningsapparaat opmaken, dat een aantal moedige mijnwerkers, leden van de geformeerde reddingsploeg, al urenlang verbeten zwoegden om hun bedolven makkers te bereiken. Hun pogingen hielpen niets. Vanochtend moest de hoop om de zeven bedolvenen nog levend aan te treffen, worden opgegeven. Werk ging door Vijf en veertig mijnwerkers waren in de kolenpijler tussen de 391 en 445 meter verdieping werkzaam, toen daar omstreeks vijf uur de nauwe gang over een lengte van naar schatting 40 me ter plotseling instortte. Acht en dertig kompels bevonden zich in dat deel van de pijler waar de zoldering het hield. Zjj konden ongedeerd een goed heenkomen zoeken, hoewel enkelen hunner een shock hadden gekregen en naar huis vervoerd moesten worden. Van de andere geredden werd een aantal op hun verzoek ingeschakeld bij de reddingswerkzaamheden van hun zeven makkers, die in dit deel van het kolenfront nog vermist werden. Dat aantal van zeven kon eerst vast gesteld worden na een zorgvuldig en uitgebreid appèl, dat veel tijd in beslag nam. Pas uren later kon daarom een sober communiqué van de voorlich tingsdienst der Staatsmijnen worden uitgegeven. Geen alarm Aan de mijningang was het gister avond laat stil. Er was geen belangstel ling of gedrang van familieleden. Het bericht van de ramp was niet algemeen bekend en tegen middernacht waren er meer journalisten dan bewoners uit de omgeving bij de hoofdingang van de Maurits. Met de portier hield er alleen een wachtmeester van de Rijkspolitie de wacht en dat was het enige teken dat er iets ongewoons gaande was. Van de namiddagploeg, die om tien uur 's avonds boven kwam, wisten de meeste mijnwerkers niet wat er gebeurd was. De overlevenden waren toen allen reeds uren naar huis of aan het red dingswerk. Er was geen alarm in het bedrijf, dat volkomen normaal door werkte alsof op enkele honderden me ters diep geen doden als slachtoffers van hun beroep bedolven lagen. Hoop opgegeven Vannacht omstreeks twee uur werd het eerste slachtoffer geborgen. Het was de 24-jarige ongehuwde Italiaanse arbeider Vittoria Pintus, wonende in het gezellenhuis te Geleen. De leiding van de Staatsmijn Maurits moest later toe geven, dat alle hoop, dat nog een van de andere zes slachtoffers in leven zou zijn, was opgegeven. Het opsporings werk vordert gestadig, maar het zal nog wel enige dagen in beslag nemen. Gis teravond nog werd een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de instorting. SOLEX bromiietsen TURFMARKT 5 Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig weer met in het algemeen veel bewolking en in het noorden van het land plaatselijk enige regen. Matige, langs de waddenkust later krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets ho gere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 MAART Zon op: 7.19 uur; ond^r: 18.25 uur. Maan op: 18.32 uur; onder: 6.43 uur (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 2.53 uur en 15.08 uur. Laagwater te 10.56 en 23.22 uur. Advertentie Deze ligt vermoedelijk in de .geologische omstandigheden ter plaatse. Men be treurt dit diep tragische ongeval wel heel bijzonder, nadat in 1957 in onze mijnen slechts vijf dodelijke ongevallen voorkwamen, wat procentgewijs een laagterecord betekende voor de gehele Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Tot nu toe waren er echter in de loop van dit jaar reeds vier doden te be treuren, waarvan twee in de Staatsmijn Maurits. En daar komen er nu helaas weer zeven bij Slachtoffers Tot de zes overige slachtoffers be hoort ook de heer J. D. Noort uit Rijnsburg. Enkele maanden geleden heeft deze 25-jarige Rijnsburger onze streken verlaten om in de mijnen een nieuw bestaan te verwerven. Zijn ge zin bleef in Rijnsburg achter. De heer Noort was gehuwd en laat vrouw en drie jongens achter, een van ruim twee jaar en een tweeling van net een jaar. De andere vermiste Nederlanders zijn: B. Grootkarsijn, 17 jaar uit" Geleen, on gehuwd en L. F. Blommaart, 30 jaar uit Sittard, gehuwd en vader van vijf kin deren. Verder kwamen om: F. Hipwood, 34 jaar, wonende in Born, nationaliteit Engelsman, geboren in Birmingham, ge huwd en vader van twee kinderen: F. Zietarski, 34 jaar, uit Geleen, na tionaliteit Pool, gehuwd en vader van een kind; S. Lindiri, 22 jaar, ongehuwd, natio naliteit Italiaan, wonende in het gezel lenhuis te Geleen. Inzittenden van vliegtuig in Noord-Korea komen vrij Dc Noordkoreaanse regering zal don derdag de passagiers en de bemanning van het in Noord-Korea gelande Zuid- koreaanse verkeersvliegtuig terugzen- «den, aldus heeft het hoofdkwartier van de Verenigde Naties heden te Seoel i medegedeeld. Onder de inzittenden van het toestel waren twee Amerikaanse vliegers en twee Duitse burgers. Volgens het hoofdkwartier heeft de communistische regering van Noord- Korea erin toegestemd diegenen van de inzittenden van het toestel, die willen terugkeren, op een bijeenkomst van de bestandscommissie de gelegenheid te geven naar Zuid-Korea te gaan. Het Zuidkoreaanse Rode Kruis heeft gezegd, te verwachten, dat ongeveer dertig 'van de Koreaanse passagiers van deze gelegenheid gebruik zullen maken, maar niet alle. Volgens de Zuidkoreaanse politie waren zeven van de inzittenden commu nistische agenten, die de vliegers van het toestel gedwongen hebben op 16 februari in Noord-Korea te landen. Waarnemers te Seoel hebben als hun oordeel uitgesproken, dat de Noord- Koreanen onder druk van de Sovjet- Unie hebben besloten in te stemmen met terugkeer van de inzittenden, die zulks wensen. De Russische houding zou in verband staan met het streven van de regering te Moskou naar een topcon ferentie. Melkprijs blijft gehandhaafd (Speciale berichtgeving) De prijs van de melk zal voor de periode 1957/1958 niet worden verhoogd. Daar de regering een stijging van de kosten voor levensonderhoud voor het ogenblik zeer ongewenst voorkomt, heeft zij besloten de prijsverhoging van nog geen halve cent per liter, die voortvloeit uit de gewijzigde garantieprijspolitiek voor de melk veehouders, voor rekening van de staat te doen komen door een verhoging van de consumentensubsidie. De totale melk subsidie-uitgaven zullen echter hetzelfde blijven. Dit wordt mogelijk gemaakt door de op komst zijnde produktie van zogenaamde volle melk (met 3%% vet), waarvoor geen subsidie wordt verstrekt. Gisteravond heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. A. Vondeling, in zijn ministerie te Den Haag de reeds eerder aangekon digde mededelingen gedaan over het in de toekomst te voeren melkprijs- en melkgarantieprijsbeleid. De minister, die er zijn spijt over uit sprak, dat tengevolge van allerlei fac toren (o.a. de ministerswisseling) zijn plannen zo laat ter kennis van de be trokkenen zijn gekomen, wees op de noodzaak voor de melkveehouders en zuivel fabrikanten als gevolg van de hui dige slechte afzetmogelijkheden tot in krimping van de produktie over te gaan. De regering wil hiertoe een richtsnoer geven door een beperking van de ga rantieprijspolitiek in te voeren. Dit houdt in, dat voor de periode 1957/1958 de garantie wordt verstrekt voor niet meer dan 5.18 miljard kg. melk. welke hoeveelheid overeenkomt met de melk- produktie van het jaar '56/'57. Geen vergunningen voor terugkeer naar Indonesië MET UITZONDERING VAN DIRECTEUREN ONDERNEMINGEN. (Van onze correspondent te Djakarta) Van nu af aan zullen er geen ver gunningen meer aan Nederlanders wor den verstrekt voor terugkeer naar In donesië. Dit geldt voor personen, die Indonesië thans willen verlaten met de bedoeling er binnen afzienbare tijd weer naar toe te gaan. Een uitzondering wordt hierbij gemaakt voor Nederlandse bestuursleden en directeuren van onder nemingen in Indonesië, die normaal heen en weer moeten reizen. Verder vernamen wij nog, dat ver zoeken van Nederlanders om uitreisver gunningen zo spoedig mogelijk moeten worden ingewilligd in verband met de richtlijnen van het migratie-bureau. Het is bovendien mogelijk dat de ont wikkeling in het komende jaar aanlei ding zal geven tot een verdere inkrim ping. De garantieprijs is thans vastge steld op f. 28.85 'vorig jaar f. 28.42'/2) per 1T00 kg. melk met 3.7 vet en de zgn. verrekenprijs voor de consumptie- melk op f. 30.50 per 100 kg., hetgeen een verhoging van iets minder dan een cent per liter betekent. Overigens betreurde dr. Vondeling het uitblijven van een volledige overeenstemming over deze kwestie met het Landbouwschap. Deze instelling, die zijn adviezen baseert op de kostprijsberekeningen van het land bouw Economisch Instituut, had name lijk een garantieprijs van f. 29.80 per 100 kg. melk voorgesteld. De regering moet echter een bepaald (minimum) in komen kunnen garanderen, zodat zij op deze suggestie niet is ingegaan, aldus de minister. Volle melk 10 ct. duurder De prijsverhoging van de totnutoe ge produceerde melk (met 2V2 vet) wordt dus, zoals boven reeds gemeld, verre kend in de consumentensubsidie. De mi nister acht het toch mogeiiiK zijn totale subsidie-uitgaven op het tegenwoordige peil te handhaven door toelating van de bereiding van vettere melk zonder subsi die hiervoor te verstrekken, waardoor de prijs van deze „volle" melk ongeveer 10 cent boven de prijs van de „magere" melk (2y2 vet) komt te liggen. Dr. Vondeling heeft zich hiermee vierkant voor de volle melk uitgesproken! De minister verwacht dan ook, naar hij zeide, met deze maatregel aan de consumentenverlangens tegemoet te ko men. Een grotere sortering is immers het gevolg. 0 Slot op pag. 2 Tijdens haat bezoek aan Suriname I meer plezier had. de Prinses cl de heeft Prinses Beatrix ook de „hu- j meisjes, die haar bij het schommelen welijksschommel" in Coroni ge- assisteerden, probeerd. Het is de vraag wie er j Tegen onrechtmatig gebruik van Kasimbar Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend: De Nederlandse regering heeft op 28 februari de diplomatieke vertegenwoor diging te Djakarta opgedragen krachtig te protesteren bij de regering van de Republiek Indonesië tegen het onrechtmatig gebruik van het aan de K.P.M. toebehorend s.s. „Kasimbar" en tegen de beschieting van Hr. Ms. Drenthe door Indonesische militairen aan boord van de Kasimbar. De Nederlandse stuwstraalhelikop- ter .Kolibrie" heeft gisteren het be wijs va/i luchtvaardigheid van de Rijksluchtvaartdienst ontvangen tij dens een plechtigheid op de lucht haven Rotterdam. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer W. F. Backer (links) reikt het bewijs uit aan de directeur van de Nederland- te Helikoptei Industrie, ir. G. F. Verhage. Op de achtergrond een aantal Kolibries. In de protestnota, die maandag 3 maart j.l. op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken is overhandigd wordt o.m. het volgende gesteld: ,,Op 21 februari te ca. 3 uur 40 plaat selijke tijd ontmoette Hr. Ms. Drenthe in volle zee op 0 graden 38, 2 minuten zui derbreedte en 119 graden 6. 0 minuten oosterlengte een schip dat bij onderzoek bleek te zijn het s.s. „Kasimbar" toebe horend aan de N.V. Kon. Paketvaart Mij. welk schip een Nederlandse zeebrief bezit en de Nederlandse natievlag voert. Daartoe gesommeerd door Hr. Ms. Drenthe weigerde de „Kasimbar" te stoppen. Nadat een waarschuwingsschot voor de boek was gelost werd vanaf ge noemd schip vuur uit kleine vuurwa pens afgegeven op Hr. Ms. Drenthe. Bij het aanbreken van de dag is vervolgens een aantal bemanningsleden van Hr. Ms. Drenthe op de „Kasimbar" overge gaan. Zij bevonden dat laatstgenoemd schip voer onder commando van een Indonesische gezagvoerder die niet door de rechtmatige eigenares, de N.V. Kon. Paketvaart Mij. als zodanig was aange steld. Voorts bleek zich een detachement van een 14-tal gewapende Indonesiërs, behorende tot de strijdmacht van de Republiek Indonesië aan boord te be vinden. Op bevel van de commandant van Hr. Ms. Drenthe is de „Kasimbar" vervolgens opgestoomd naar de haven plaats Manokwari teneinde aan de eui* Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. rechtmatige eigenares ter beschikking te worden gesteld. De Nederlandse regering tekent krach tig protest aan tegen het onbevoegd en onrechtmatig gebruik, dat onder het gezag van de regering van de Republiek Indonesië van het s.s. „Kasimbar" is gemaakt en tegen het optreden met wapengeweld door tot de officiële strijdkrachten van de Repu bliek Indonesië behorende militairen tegen Hr. Ms. Drenthe in de recht matige uitoefening van de bevoegd heden van de Kon. Marine t.a.v. een Niet te vlug de brandweer roepen, zegt prof. Erhard De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. dr. L. Erhard, die op 2 maart herdacht, dat hij tien jaar een verantwoordelijke economisch-poli- tieke functie in de Duitse Bondsrepu bliek bekleedt, waarvan negen jaar als minister van Economische Zaken, sprak gisteren in een persconferentie de hoop uit, dat de Bondsrepubliek zich evenals in het jaar 1952 van de ontwikkeling der wereldconjunctuur zal losmaken om haar eigen conjunctuur te vormen. Een economische achteruitgang in an dere landen behoeft volgens Erhard geen uitwerking te hebben op de con junctuur in West-Duitsland. Sprekende over het nemen van maatregelen tot het steunen van de conjunctuur zei Erhard, dat men de brandweer eerst dan moet roepen, wanneer het huis brandt, niet als de melk aangebrand is. Nederlands schip op volle zee. Zij be houdt zich terzake voor van de Repu bliek Indonesië volledig vergoeding to eisen voor de dientengevolge ontstane schade. (Van onze correspondent te Parijs) De Amerikaanse bemiddelaar, Robert Murphy, heeft gisteren tijdens een intieme lunch met de Franse minister-president Felix Gaillard verslag uitge bracht van de gesprekken, die hij vorige week in Tunis met president Habib Bourguiba en zijn naaste medewerkers gevoerd heeft. Gisteravond vertrok de Amerikaanse adjunct-onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken naar Londen, waar hij zijn diplomatieke hoofdkwartier gevestigd heeft. Vandaag of morgen wordt hij vermoedelijk tezamen met zijn Engelse collega Beeley. opnieuw in Parijs verwacht om vervolgens zijn diplomatieke estafettedienst met Tunis te hervatten. Hoewel men van alle kanten een angstvallige discretie in acht blijft houden, wordt in diplomatieke kringen toch wel aangenomen, dat de eerste fase van de verzoeningsmissie Murphy nu is afgesloten. Robert Murphy heeft zelf zijn ervaringen „bemoedigend" genoemd, maar de reden van zijn (bescheiden) optimisme is tot dusverre nog niet zeer duidelijk geworden. Bourguiba lijkt zelfs eerder een stap te hebben teruggedaan door nu de datum van 20 maart a.s. te noemen, waarop alle Franse troepen Tunesië zouden moeten verlaten, of tenminste zich terugtrekken in Bizerta. Bizerta zelf zou dan uiterlijk einde van dit jaar ontruimd dienen te worden. Daarna zou Tunesië pns bereid zijn andere punten van geschil met Parijs te onderzoeken. lijker aanspraken op de Sahara gaat maken, waar de minister voor Algerile, Robert Lacoste, gisteren juist met een gespierde redevoering de kraan heeft opengedraaid om de eerste olie in de tankers te doen stromen. En de positie van premier Felix Gaillard wordt ten slotte ook nog eens op binnenlands politiek gebied ondermijnd doordat zijn uiterst rechtse vleugel steeds doelbe wuster op een nieuwe crisis begint aan te sturen. Een nieuw kabinet, waarvan de katholiek George Bidault, de dissi dente radicaal Maurice, de Gaullist Soustelle en de conservatief Duchet de vier hoekpijlers zouden moeten vormen, schijnt achter de schermen al in elkaar te zijn gezet. Die schaduw-regering stelt zich voor een nog doortastender beleid jegens Tunesië en een nog energieker oorlog in Algerije te gaan voeren, doch het lijkt gelukkig zeer de vraag of voor zo'n programma in het parlement een meerderheid zou zijn te vinden. Met meer zekerheid kan men daarentegen vaststellen dat de weken, zo niet de dagen, van het huidige kabinet van Felix Gaillard geteld schijnen te zijn. Met Marokko is de spanning toegenomen Sommige Fransen vleien zich nog wel met de illusie, dat Murphy het stand punt van Parijs zou dekken door Algerije buiten zijn eigen bevoegdheden als be middelaar te sluiten. Maar uit Ameri kaanse pers- en andere stemmen is nu toch wel gebleken, dat Washington in tegendeel juist niet langer bereid is de Algerijnse oorlog nog als een exclusief Franse binnenlandse aangelegenheid te blijven beschouwen. Om een nieuwe crisis met Parijs te vermijden, heeft Murphy, zo lijkt het, ingezien, dat het verstandiger is de wegen der geleidelijkheid te volgen en de Algerijnse oorlog pas in een latei- stadium der onderhandelingen ter sprake te brengen. De Franse moeilijkheden in Noord- Afrika worden nu nog verhoogd door dat thans ook Marokko steeds duide-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1