Commandant MOC - Voorschoten nam afscheid van de „burgerij" Opheffing van MOC niet voor begin 1959? MAANDAG 3 MAART 1958 Humor en film Edouard et Caroline voor K O Zaterdagmiddag werd in het Luxor- theater voor leden van K. en O. ver toond de Franse rolprent „Edouard et Caroline" Evenals op 15 februari de datum waarop met de filmserie „lachen en laten lachen" werd begon nen het geval was trad als inleider op de heer L. J. Jordaan. Deze vestigde er om. de aandacht op, dat men in de bioscopen over het algemeen weinig geconfronteerd wordt met het gewone dagelijkse leven. Het sensationele, het ongewone heeft zich in de loop der jaren zo met de film ontwikkeld, dat men het bijna niet meer merkt. De filmkomedie van Jacques Becker, een groot kunstenaar op cinematografisch terrein, kan men evenwel zonder bezwaren het lied van het huiselijke verkeer noemen. Inder daad hoe boeiend en hoe geestig geeft „Edouard et Caroline" de kleine dingen van het leven van alle dag weer. Het gaat hier om een pasgetrouwd echtpaar, dat hoewel gelukkig niet na kan laten ruzie te maken over zaken welke men over het algemeen zo weer vergeet. Edouard is pianist en moet voor het eerst optreden ten huize van Caroline's rijke oom. die voor deze gelegenheid een aantal vooraanstaande Parijzenaars heeft uitgenodigd. Als man en vrouw zich aankleden begint het „noodlot" zich te voltrekken. Het vest van Edouard is zoek en de avondjurk van Caroline is „afschuwelijk verknipt. Na een storm achtige scène loopt de jonge pianist woedend de deur uit, terwijl zijn vrouw haar koffertje pakt. om naar het ouderlijk huis terug te keren. Het spreekt vanzelf, dat ook dit drama van de huiselijke tegenspoeden goed afloopt. Wel bijzonder voortreffelijk was de ver filming van het concert. De regisseur heeft daarbij op meesterlijke wijze de draak weten te steken met het doen en laten van een zeker soort elite. De hoofdrollen werden alleraardigst ge speeld door de donkerogige Daniel Gelin (een van de beste acteurs, waarover de Franse filmindustrie kan beschikken) en de grappige Anne Vemon. Dit twee- Bedrijfs - E.H.B.O- Interessante wedstrijden Zaterdagmiddag was een der Jaar lijkse- hoogtijdagen van de E.H.B.O. Raad in Leiden. In de grote gymnas tiekzaal van de Don Boscoschool aan de Boerhaavelaan trad een tiental bedrijfs. EHBO-ploegen aan om in een vreed zaam strijdperk elkaar te bekampen in vaardigheid, snelheid en netheid met betrekking tot het verlenen van eerste hulp bij fabrieksongevallen. Onder toezicht van deze raad traden om half vier de ploegen van de volgende bedrijven aan: Bij de senioren: Kon. Ned. Grofsme derij I en II, Marine I, V en D I en Ver. Touwfabrieken II, Rotogravure, Meel fabrieken en V en D II. De jury bestond uit de artsen J. G. Bazuin, W. Kortmann uit Zoeterwoude en de Wilde uit Sassenheim voor de senioren: de junioren werden beoordeeld door de artsen H. J. Keegstra, van der Steen uit Alphen a. d. Rijn en mej. W. Pleij. De heer L. H. Piek. voorzitter van de EHBO-raad verwelkomde alle aanwe zigen, onder wie diverse directies en vertegenwoordigers van de deelnemende bedrijven. Spreker weer erop, dat de animo m de bedrijven voor bedrijfs-EHBO een stij gende lijn vertoont Jammer genoeg is de animo om aan deze wedstrijden deel te nemen nog niet erg sterk, zodat er slechts zes bedrijven deelnamen met tezamen tien ploegen. Toen de eerste der deelnemende ploe gen, die ieder 5 minuten voor de wed strijd de opgaven ter bespreking in han den kregen optrad, lagen de slachtoffers, allen leden van de jeugd-EHBO van de Kath. Nat. Bond voor EHBO „Peerke Donders" figuurlijk zwaar getroffen in de zaal. Het was interessant en leerzaam te zien hoe iedere ploeg haar uiterste best deed zo snel en goed mogelijk hulp te verschaffen. Groep na groep trad gedurende twin tig minuten op. In afwachting van de uitslagen gaf dokter Bazuin een over zicht en beoordeling van het gemaakte werk der senioren, terwijl dokter Keeg stra wijze lessen en aanwijzingen gaf over de behandeling van de patiënten der juniores. Over het algemeen waren de medici ondanks gemaakte fouten zeer tevreden. Uitslagen: De behaalde prijzen waren als volgt: Senioren: 1ste prijs V en D, comman dante mej. J. Roman 204 p.; 2de prijs KNG I, commandant J. W. Snik 203 p.; 3de prijs Ver. Touwfabrieken I, com mandant Th. Witjes 188 j.; 4de prijs KNG II, commandant i. Franken 159 4 p.; 5 Marine I. commandant W. M. van Leeuwen 143 p. Commandantenprijs mej J. Roman 61 p.; netste werk mej. J. Roman 8 p.: cor. rectste melding Ver. Touwfabrieken I 18 punten. Junioren 1ste prijs V en D II com mandante mej. de Jeu 180 p.; 2. Roto gravure, commandant L. C. juffermans 151 p. lauwertak L. C.; 3. Marine II, commandant de heer Gielis 149 p.; 4. Ver. Touwfabrieken. commandante mej. v. Kuyk 144 p; 5. Meelfabrieken, com mandant de heer van Zijl 119 p. Commandantenprijs de heer Gielis 58 p.; netheidsprijs Marine II, en V en D II 9 p.; meldingsprijs mej. de Jeu 19 p. TENTOONSTELLING REUVENS In het kader van de Boekenweek en ir. samenwerking met de Stichting Col lectieve Propaganda Nederlandse Boek heeft de Openbare Leeszaal en Biblio theek „Reuvens" een kleine, doch zorg vuldig samengestelde expositie ingericht, welke o.a. een overzicht geeft van wat er in een aantal jaren „boekenweek" is verschenen. Catalogi kan men ook raad plegen van de 50 best verzorgde boeken in een bepaald jaar. Interessant is ver der de inzending jeugdlectuur, welke tot stand kwam met medewerking van het studiecentrum voor Jeugbibliothe- ken. De tentoonstelling, welke tijdens de openingsuren van „Reuvens" is te be zichtigen, blijft tot 8 maart geopend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Renée Colette, dr van A. W. Friederlchs en M. Stutterhelm. Christel, dr van S. Winkel en C. M. C. Wasslnk. Jannetje An- tlonette. dr van J. Petiet en A .T. van El- ten. Johannes Albertus. zn van W. de Mooi) en J. A. ten Bosch. Yvonne Maria, dr van L. W. A. van Es en H. Kuipers. Wouter, zn van D. Teske en H. A. Slnteur. Antonla. dr van A. de Vet e nT. J. Ver- wel). Theodorus. zn van A. O. van Zuilen i M. Zuiderduin, Jozef Franclscus Maria 1 dat hij op zo prettige tal maakte van deze komedie een aller genoeglijkste. Zij die de film reeds en kele jaren geleden zagen zullen onge twijfeld ook van deze hervertoning ge noten hebben. Zaterdagmiddag 15 maart zal in hetzelfde theater de laatste film van eerder genoemde serie, nl. „Hokus Pokus", een komedie van Curt Goetz, worden gedraaid. Leiden ter navolging gesteld Het maandblad „Politiedierenbescher- ming" van februari bevat een artikeltje van algemeen secretaris M. Boelee uit Bussum. Het luidt als volgt: „De Gemeenteraad van Leiden die reeds vermaardheid geniet door zijn be sluiten ter bescherming van de. dieren, in het bijzonder op de veemarkten al daar, heeft thans in de verordening op de veemarkten, de volgende bepaling opgenomen, die zeker, ter navolging, de volle aandacht van de Colleges van bur gemeester en wethouders van die ge meenten waar veemarkten worden ge houden, verdient. „Bij vorst kan de directeur de aanvoer van nuchtere kalveren naar de markt terreinen verbieden. De directeur draagt er zo mogelijk zorg voor, dat dit verbod tijdig door middel van de radio en in de daarvoor in aanmerking komende dag bladen bekend wordt gemaakt!" De secretaris van onze afdeling Leiden e.o„ de heer C. J. van der Kaaij, merkt o.i. daarbij terecht op, dat bij het vast stellen van dit verbod alléén aan de die ren is gedacht en dat het welzijn van deze dieren vóór de financiën gaat. Im mers. men mist bij vorst niet alleen de marktgelden, maar geeft zo nodig nog geld uit cm een en ander ter kennis van de belanghebbende te brengen. Hulde aan burgemeester en wethou ders en aan de Gemeenteraad van Lei den." AFSCHEID P. DE GRAAF In verband met. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer P. de Graaf als stoker afscheid ge nomen van de Genie.' De scheidende functionaris werd hier toe met zijn echtgenote ontvangen in het hoofdbureel der Genie aan de Rem brand tstraat. Vele superieuren gaven van hun be langstelling blijk en deden dit vergezeld gaan met aanbiedingen van geschenken. Namens een deputatie van het ministe rie van Defensie voerde maj. Willems uit Den Haag het woord. Spreker ge tuigde van de bijzonder prettige samen werking. Na in 1913 als artillerist in dienst te zijn gekomen, werd na 6 jaar het militaire- voor het burgerpak ver wisseld. doch bleef de heer De Graaf het 6de RVA trouw tot na de capitulatie, waarna overplaatsing naar de MOD volgde, gevolgd door de huidige functie bij de Cadi. 's Middags vond een feestelijk afscheid plaats, dat was georganiseerd door de Personeels Ver. „Overheidsdienst". Voorzitter Ossenvoort releveerde de go^de eigenschappen van de heer De Graaf en bood enkele cadeaus aan. De heer J. Benning sprak namens de oude re garde en gewaagde van de hechte vriendschap, welke in deze kring wordt gevonden. Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de heer De Graaf voor al deze waardering. Veertig-jarig jubileum S. Labordus Vanmorgen werd vóór het pand van de firma Peek Cloppenburg aan de Breestraat een origineel welkom bereid aan de heer S. Labordus. die vandaag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden bij deze firma als kleermaker in dienst trad. Tussen een haag van medewerkers werd hij met zijn echtge note naar de deur geleld, waar hem een schaar werd aangeboden, waarmee hij de linnen voorhang toepasselijk ge ïllustreerd welke de plaats van de deur innam, doorknipte. Op de maatafdeling werd de jubilaris allereerst toegesproken door de bedrijfs leider van P. C. in Leiden, de heer S. Boersma. Spr. feliciteerde behaive de heer Labordus oc$c diens echtgenote, die hij ook jubilaresse wilde noemen voor de grote steun welke zij haar man al tijd heeft gegeven. De heer Boersma legde er de nadruk op, dat het vak van kleermaker veel kunstenaarschap ver eist. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van enkele waardevolle geschen ken: een buitenlandse reis naar keuze, een haard aardig gesymboliseerd door een oud olie-kacheltje en een brief van de directie. Namens de collega's werd het woord gevoerd door de heer Th. Messink, cou peur. die 24 jaar met de heer Labordus heeft mogen samenwerken. Hij prees de jubilaris als de man. die de afgele verde stukken grote houdbaarheid had gegeven. Wat van zijn hand kwam was altijd prima. De heer Messink bood na mens de collega's een theemeubel en serviesstukken aan. Namens de gepen sioneerden sprak de heer W. v. Vliet, die de heer en mevrouw Labordus verraste met een fruitmand. De heer L. Lacourt sr. richtte zich als oudste collega tot de jubilaris en ging uitvoerig in op ge beurtenissen en toestanden uit de afge lopen periode vanaf 1918. Als laatste spreker voerde de heer W. van Zuiden, oud-bedrijfsleider van het Leidse filiaal, het woord. Het was hem een speciaal genoegen de jubilaris te mogen geluk wensen. want hü had de heer Labordus vanaf het eerste moment meegemaakt. De feestviering is daarna nog voortgezet bij koffie, gebak en een rokertje. Mor genavond wordt de jubilaris een avond aangeboden in De Harmonie, welke zal worden verzorgd door de toneelgroep van D.V.S. uit Oud Ade. Onbekende Rembrandt-etsen ontdekt De „schrifgeleerde", leraar M.O. schoonschrijven en stenografie groote.de heer P. E. A. Lindeman, oprichter en secretaris van de Stichting „Amsterdams schriftmuseum" en organisator van de tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven" is onlangs „op gelukkige wijze in het bezit gekomen van twee zeer fraaie etsen, die" daarvan zegt hij overtuigd te wezen „zonder twijfel van Rembrandt zijn". De ene ets is een afbeelding van Rembrandts vader, gesigneerd met 's meerster initialen, de tweede geeft een bijbelse voorstelling, n.l. van de uitbeta ling van het verradersloon aan Judas, voluit door Rembrandt gesigneerd. Het ligt in het voornemen van de heer Lindeman „dit nationale kunstbezit voor ons land te behouden". Hij denkt erover: onder bepaalde voorwaarden de eerstgenoemde ets in bruikleen af te staan aan „De Lakenhal" en de tweede aan „het Rembrandthuis" in Amsterdam. Nd.-Korea maakt passagiers tot onderhandelingsobject Radio-Pjongjang heeft zaterdagavond omgeroepen, dat de Noordkoreaanse regering „uit menselijke overwegingen" bereid is de passagiers van het Zuid- koreaanse vliegtuig, dat 16 februari JJ. in Noord-Korea is geland, op vrije voe ten te stellen. Het door een Amerikaan bestuurde vliegtuig was. als gemeld, door zich aan boord bevindende communistische agen ten gedwongen in Noord-Korea te lan den. Aan boord bevonden zich onder meer kolonel Kinki Wan, hoofd van de Zuidkoreaanse voorlichtingsdienst, luite nant kolonel Howard McClellan van de Amerikaanse luchtmacht en een Duits echtpaar. Volgens Radio-Pjongjang is de Noord koreaanse regering bereid „alle Koreaan se passagiers, die naar Zuid-Korea terug wensen te gaan ter beschikking van „officiële vertegenwoordigers van het Internationale en het Zuidkoreaanse Rode Kruis" te stellen. „De Noordkoreaanse regering heeft uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven om rechtstreeks met de Zuidkoreaanse autoriteiten over het vrijlaten der pas sagiers te onderhandelen. De Zuid koreaanse regering wilde hier echter niet op ingaan", aldus Radio-Pjongjang. zn van P. J. Kriek en M A. van Remundt OVERLEDEN A. Koopman. 89 Jaar, wed. van J. Streef- land, C. A. M. Casteleln, 67 Jaar, man. De commandant van het Marine Opkomst Centrum, de kapitein ter zee R. M. Crommelin, die gedurende twee jaar het commando over het kamp heeft gehad, is overgeplaatst in een andere functie, die voor hem ongetwijfeld een grote promotie betekent. Voorlopig wordt hij n.l. door het ministerie van Marine belast met een bijzondere functie, waarin hij, in samenwerking met psychologen van het M.O.C. een andere regeling moet trachten uit te werken voor de selectie. Nadien zal de heer Crommelin vermoedelijk een functie in het buitenland krijgen. Verwacht wordt, dat de heer Crommelin als marine-attaché in Londen geplaatst zal worden, maar de beslissing daarover is nog niet gevallen. Zaterdagmiddag hield de Kapitein ter Zee voor genodigden uit de „burgerij" j "n afscheidsreceptie. Op deze genoeglijke bijeenkomst waren diverse instanties, die de heer Crommelin in de laatste twee jaar als een bijzonder prettige comman dant van het M.O.C. hadden leren ken nen, vertegenwoordigd. Zo merkten wij, naast burgemeester C. J. van der Hoe ven en zijn echtgenote, o.m. op vele leden van de Rotaryclub, de voorzitter van de Kon. Wilhelminavereniging, de heer B. Hoogwerff Kroon, het bestuur van de Voorschotense Herensociëteit, hoofdofficieren van het Leger, de direc teur van de Amsterdamsche Bank in Leiden, mr. J. Drijber uit Leiden, be stuursleden van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, en vertegenwoordigers van de Rijksgebou wendienst. Burgemeester C. J. van der Hoeven sprak namens het gemeentebestuur enkele waarderende woorden, waarbij hij de bijzonder goede verstandhou ding tussen de burgerij en het M.O.C. op de voorgrond stelde. Spr. herinnerde aan de vele acties, waaraan het M.O.C. had meegewerkt en prees ook de goede betrekkingen, die hij persoonlijk met de scheidende comman dant had ondervonden. Het speet spr., dat de heer Crommelin wegging en ter herinnering aan zijn Voorschotense tijd bood de burgemeester hem namens het gemeentebestuur een zilveren sigaretten koker aan. De heer Crommelin merkte in zijn antwoord op, dat het te verwachten was geweest, dat hij slechts kort in Voor schoten zijn functie had. Dikwijls vond de commandowisseling reeds na 1% jaar plaats. Spr. was verwonderd geweest in Voorschoten zoveel verenigingen, die op sociaal gebied werkzaam zijn, te hebben getroffen. Het deed spr. genoegen, dat de samenwerking zo goed was geweest en dat hij zoveel hulp en steun had kunnen bieden. Van het gemeentebestuur had de scheidende commandant van het M.O.C. veel medewerking ondervonden, in het bijzonder bij het oplossen van het hui zenprobleem Spr. dankte het gemeente bestuur en alle ambtenaren, die hun uiterste best hadden gedaan het woning probleem op te lossen voor hun schit terende medewerking. De heer Crommelin herinnerde er aan, wijze door de Rotary en de Herensociëteit was ontvan gen. Sprekend over de toekomstige bestem ming van het Marinekamp merkte spr. De scheidende commandant van het M.O.C. op, dat er nog wel enkele moeilijk heden te overwinnen waren voor het M.O.C. naar Hilversum overgeplaatst zou kunnen worden. Spr. verwachtte dan ook niet, dat dit reeds aan het eind van dit jaar zou zijn, zoals oor spronkelijk in de bedoeling had gele gen. Waarvoor het kamp, na het ver trek van de Marine, gebruikt zou worden, is nog niet bekend. Er wordt gemompeld, dat er een afdeling van de Milva's in onder gebracht zal wor den. hetgeen misschien voor de man nelijke bevolking van Voorschoten niet onaardig zou zijn, maar het is nog niet bekend of dit gebeuren zal. Daarna sprak de commandant van het M.O.C. over zijn nieuwe functie, daarbij opmerkend, dat men in de kombuis wel „precies" wist wat de toekomst zal bren gen! Op deze receptie was eveneens aanwe zig de nieuwe commandant van het M.O.C., de Kapitein ter Zee A. van Altena, die vrijdag a.s. zijn functie van Kapitein ter Zee R. M. Crommelin overneemt. VOORSCHOTEN - De Ver. voor Veilig Verkeer orga niseer een nieuwe oursus Veilig Ver keer. De Voetbalvereniging SVLV speelt op 30 maart a.s. haar laatste wedstrijd op het terrein aan de Elstlaan, op welk veld zij 12 jaar lang gespeeld heeft. Hoewel vele SVLV'ers dit zullen betreu ren, zal het tooh een grote verbetering zijn, dat na die datum alle wedstrijden op het Gemeentelijk Sportterrein ge speeld kunnen worden. OEGSTGEEST Geslaagd optreden Rijnlands Lyceum Wat de leden van de R(ijnlandse) O(egstgeester) S(choolvereniging) zater dagavond in het Patronaatsgebouw voor een volle zaal te zien gaven, was alles zins hoopgevend voor het culturele peil van de Oegstgeester schooljeugd. Voorzitter Govert Deketh opende, daarbij verwelkomend de heer J. P. Naeff, rector, de heer dr. Chr. C. Vlam, con.-rector en de overige docenten. Met een prijzenswaardige bescheidenheid wees de voorzitter er op. dat dit de eer ste avond was, waarop R O S. haar kun nen, anders dan in besloten kring en dus met weinig ervaring, zou laten zien. De hoop en verwachting dat deze avond een succes zou worden zijn ten volle in vervulling gegaan.. Begonnen werd met een Suite van Bonincini, ingestudeerd en uitgevoerd o.l.v. dr. Vlam. Daar de compositie niet boven het technische kunnen van de executanten uitging, was het resultaat een homogeen samenspel van een plezierige muzikaliteit, waar mede zowel dr. Vlam als de musici ver diend eer inlegden. De Baard van Koning Dagobert, een gedicht van Annie Schmidt, was door mej. Chr. Henny bewerkt en geregis seerd en werd door leerlingen der eerste klas op vermakelijke wijze gereciteerd en uitgebeeld met eveneens welverdiend succes. Vervolgens werden drie stukjes van Wilh. Popp uitgevoerd, waarbij behalve verstandige keuze, goed muzikaal begrip en technische vaardigheid lof verdienen. Als laatste onderdeel van het pro gramma werd opgevoerd een spel „Het Fabelbos", waarvoor rector Naeff de tekst schreef naar fabels van La Fon taine en dat door hem werd geregisseerd, terwijl dr. Vlam de muzikale begeleiding verzorgde. Dit bijzonder goed geschreven en gespeelde zangspelletje was van een wat pikante en satirische charme, die de toeschouwers er waren vele ouders met recht deed gnuiven om wat voor de jongeren misschien nog wat te wereld wijs zou kunnen zijn. Het had dan ook de bijval die het verdiende. Met de dank van voorzitter Deketh ontvingen mej. Henny en de heren Naeff en Vlam een tuiltje bloemen Een en ander was in vlot tempo afgewerkt, zo- dater nog voldoende tijd over bleef vooz dat er nog voldoende tijd overbleef voor m.m.v. „The Peewit Swing Five", de band van het Wassenaarse Lyceum. WARMOND BEVESTIGING AMBTSDRAGERS Zondag werd in de Ned. Herv Kerk in de morgendienst een viertal ambts dragers bevestigd. Het waren de heren K. van Leeuwen. J Koenen en J Kool als ouderlingen en de heer H Broer als diaken. De zitting van de woonruimte- ad vies-commissie te Warmond zal niet plaats vinden op dinsdag 4 maart a.s„ doch maandag 3 maart des avonds van 78.30 uur. Geslaagd Te Bristol (Engeland) slaagde voor het examen Engelse taal „Camefbridge" de heer W. Slingerland te Warmond. WASSEN AAK Plattelandsvrouwen feestelijk bijeen In het Deyelerhuis werd eind vorige week op enigszins feestelijke wijze de jaarvergadering gehouden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Wassenaar, Voorschoten en omstreken. De presidente, mevr. A. Stammes- Brouwer. begroette in het bijzonder de echtgenote van de burgemeester van Voorschoten, mevr. v. d. Hoeven, voorts de vertegenwoordigers(sters) van land bouworganisaties en vooral ook de he ren. die hun dames naar deze vergade ring vergezelden. De secretaresse las het jaarverslag voor. waarin uitvoerig de activiteiten van de afdeling waren vermeld. Het le dental bedraagt 78. Hierna werd afscheid genomen van de aftredende reglementair niet herkiesbare bestuursleden, de dames A. van der Ma- rel-Wiedemeyer. H. M. van Leeuwen- Wolmershebt en A. K. Uyterlinde-Vis been. De presidente dankte de dames voor de wijze waarop zij haar taken in het bestuur vervulden en voor de gezellige omgang. Als aandenken bood zij elk een kop met schotel waarin bloemen aan. In het bijzonder betuigde zij dank aan mevr. Uyterlinde-Visbeen. die op voor beeldige wijze het secretariaat behar tigde en offreerde haar een speciaal ge schenk. Na een pauze hield de heer J. Schreu- der. jeugdleider uit Amsterdam, een le zing met projectie over de jeugd in de Jordaan. Hij beschreef de ergerlijke toe standen daar van vóór de oorlog: de el lendige behuizing, de dronkenschap van de ouders, de verwaarlozing en verwor ding van de jeugd. Hij vertelde voorts over de jeugdzorg, waardoor veel is ver beterd al is de toestand nog niet ideaal. Indonesië protesteert tegen „zeeroverij" De Indonesische regering zal krachtig protesteren bjj de Nederlandse rege ring tegen de „daad van zeeroverij", welke de vorige week werd bedreven door het Nederlandse oorlogsschip „Drenthe", toen dit de aan de K.PJVI. toebehorende „Kasimbar" in de Indo nesische wateren in beslag nam. Dit werd vandaag bekendgemaakt door de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Koesoemowidagdo. Het hoofd van de Nederlandse diplo- I matieke missie in Djakarta, de heer A. 1 H. Hasselman. heeft vandaag een bezoek gebracht aan het ministerie van Buiten landse Zaken, doch hij was, naar werd vernomen, niet door de minister van Buitenlandse Zaken ontboden. Noch door het ministerie van Buiten landse Zaken, noch door de Nederlandse missie werd een verklaring uitgegeven, doch naar verluidt had het bezoek be trekking op de „Kasimbar'-affaire en bracht de heer Hasselman een bezoek aan het hoofd van het directoraat Europa van het ministerie. Lapian. op instructie van zijn regering. Eis om schadevergoeding De minister noemde de aanhouding van de „Kasimbar" door het Nederland se oorlogsschip een „daad van zeeroverij" die niet alleen een schending is van de Indonesische zeewetten, doch ook van de humanitaire grondbeginselen. „Het dwingen van de passagiers van de „Ka simbar" om naar een bestemming te gaan, waarheen zij niet wensten te gaan. was een schending van de mensenrech ten". zo zeide hij. De Indonesische regering de terugzen ding van de passagiers „en van enige leden van het Indonesische leger" eisen. De Indonesische regering ook vergoe ding voor alle schade zal eisen. Naschrift van de Redactie: Over het belachelijke van deze klacht maakten wij onze mening reeds kenbaar in het hoofdartikel „Houdt de dief"! in ons Blad van donderdag j.l. De thans in te dienen eis tot schade vergoeding is van deze farce een nog belachelijker consequentie. Verkiezingsresultaten in Midden-Java Alh resultaat van de verkiezingen in Midden-Java zullen de meeste posten van districtshoofd worden bezet door leden van de PNI en het voorzitterschap van de districtsraden der communisten. 17 van de 25 regentschappen en ge meenteraden in Midden-Java hebben een PNI-lid als regent of burgemeester en 9 een communist. Tien van de 35 dis trictsraden en gemeenteraden hebben een communistische voorzitter en de overige een lid van de PNI of van de Nahdatoel Oelama. Weer bommen op Noord-Celebes Twee vliegtuigen van de Indonesi sche luchtmacht hebben zes bommen laten vallen op Menado in Noord- Celebes. De vliegtuigen waren afkom stig van de basis Balik Papan op Borneo. Ook werd het vliegveld van Menado met mitrailleurvuur, bestookt. Of er slachtoffers zijn en hoe groot de schade ls, is nog niet bekend. MARKTBERICHTEN TER AAR. 28 februari. Groenteveiling spruiten 44-54, witlof 1 46-55. Idem 2 33- 44, Idem stek 15-21, spinazie 58-71, uien 10-11, stoofsla 50 cent alles per kg. knol- selderle 7-21. sla 14 cent per stuk. ROTTERDAM. 3 maart. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1854. Vette koelen en ossen 1147. Vette kalveren 707. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw. 300-335. 2e kw 270-300. 3e kw. 250- 270. varkens (lev gew.). 180 178 176. Zweedse Prins Bemadotte niet schuldig bevonden Prins Carl Bemadotte. de 46-jariga neef van Koning Gustaaf Adolf van Zwe den. is zaterdag niet schuldig bevon den aan medeplichtigheid aan afper sing van ernstige aard waarvan hij was beschuldigd. De Zweedse zakenman Bertil Gutenberg, wie eveneens afper sing ten laste was gelegd, is veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Deze uitspraak is gedaan in het eer ste deel van een zaak tegen Gutenberg op beschuldiging van fraude, afpersing en verduistering, waarbij geld betrokken is van een 76-jarige dame van Britse afkomst, mej. Florence Stephens. De zaak. die in oktober in behandeling is genomen, wordt voortgezet, waarbij andere beschuldigingen "tegen Guten berg behandeld zullen worden. Prins Carl is hierbij niet betrokken. De aanklacht tegen Prins Carl was, dat hij „niets van belang had gezegd" toen Gutenberg, speculerend op mej. Stephens genegenheid voor de prins, haar verteld had, dat hij (Gutenberg) voor en bankroet stond en Prins Carl erin betrokken zou worden omdat hij Gutenberg geld schuldig was. Om de prins te redden, zo had de openbare aanklager gezegd, had mej. Stephens twee promessen getekend voor een be drag van 435.000 kroon (ongev. 300 000 gulden) Zowel Prins Carl als Guten- berg hebben verklaard niet schuldig te zijn. Willem Barendsz II wordt niet verkocht (Van onze Haagse redactie). De Willem Barendsz n zal niet naar Japan worden verkocht, zo deelde de directie van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart ons van morgen desgevraagd mee. Onze vraag was gebaseerd op in Oslo circulerende geruchten men zie elders dat deze verkoop zou worden overwogen. LEIDERDORP BIRGERLIJKE 8TAND Geboren: Marcellus Fr., zn van M. A La ken en J M. C. Veenswljk. Anna E dr van J van der Wal en A. P. A. Elshof. Adrla- nus Fr., zn van G. C. J. van der Geest en G. M. de Jong, Lijdia A., dr van W F. Vermond en E Hoogeboom. Reinier A zn van R H. Hendrlksen en H. Janssen Overleden: J. H. H. de Haas. 70 Jaar, echtgenote van J. Schouten. J. van den Heuvel. 73 Jaar. echtgenote van J. de Roo- de. BEURSOVERZICHT Philips beter Amsterdam, 3 maart Van de hoofdfondsen gaven aandelen Philips vandaag de toon aan. De stuk ken worden op kleine schaal zowel door het publiek, als de arbitrage voor Lon- dense rekening, uit de markt genomen. In Londen zijn gunstige berichten ver schenen over het concern. Op een koers van 256 lagen de aandelen vanmiddag circa 3 punten hoger dan vrijdag. Uni levers konden 2 punten verbeteren op 337 4. door wat publieke vraag. Aku's lagen ruim f 1.— hoger en KLM een paar dubbeltjes beter. Aandelen Kon. Olie lagen ruim f 1 hoger ingevolge Wall- street. doch bleven nog een halve gulden beneden pariteit New York. In de scheepvaarthoek waren aandelen Holland-AmerikaliJn op 133 ex 10% di vidend 3 punten hoger dan de vorige slotprjjs. De aandelen KNSM deden 1234 x dividend 124% dividend waar van 10% in aandelen Hier kwam de koers uit op een verlies van circa 2% vergeleken bij de slotkoers van vrijdag. De Stocks van deze aandelen werden geadviseerd op f62.50 per aandeel van f 500. Cultures eerder Iets beter. Staatsfond sen goed prijshoudend. Rentespaarbrie- ven werden op 103 5/8 (1034) geadvi seerd. Aandelen Boeke en Huidekoper werden 2 punten hoger op 80 vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 3 maart Londen 10.62 10.624: New York 3 79^—3.79 A Montreal 3.87—3 874; Parijs 89.90—90 00 Brussel 7.604—7 614: Frankfurt 90 21 4 —90.264; Zürlch 86 464—86614: Z«- rich (vr fr.) 88 454—88.504: Stock holm 73.08473.134; Kopenhagen 54 87—64 92; Oslo 53 06—53 11; Milaan 60.754—60.804; Wenen 14674—14.584. Beurs van Amsterdam industr. obus>u« Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam '53 3 Maandag 3 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Ned '53 34 Grootboek obl.34 Ned '47 34 (3) Ned '53 <34) I Ned. '56 34 I Ned '48 34 1 Ned. '54 34 Ned '55 I 34 Ned '55 II 34 I Ned. '37 3 Ned. W B lening 6% Ned. WB lening 6% Dollarlng '47 3 Invest eringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert NWS 614 Indie '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Vorige Slotkoers koers v. heden 914 914 78 87fi 874 914 904 894 894 894 844 844 85 fj 854 85H 854 L 874 864 864 1084 1084 904 904 924 924 914 904 614 614 874 874 864 A'dam '51 24 874 Adam '56 I 24 A'dam '56 II 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 24 Idem II 24 R'dam '52 I 24 Idem II 24 Utrecht 62 24 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amst. Bank 1934 1924 HB.U cert. 190 188 Rott Bank 1604 1604 Twentsche Bank157 1574 Industrie Ondernemingen 964 96 97 954 874 864 844 844 93 934 804 80% 814 824 95 95 L 85 964 914 914 954 96 904 91 Clt. Handl.en Ind. B 224 23 Nat. Handelsbank 744 74 Ned. Handelmij 1464 1454 464 B 464 Deli Mij .en (Ver.) 604 61 824 824 284 29 50 50 94 94 A JC.U 1494 1504 Berkel s Patent (v.) 189y4 1894 Calvé Delft eert. 297 300 Kon. Pap v. Gelder 172 1724 Hoogovens eert 2744 274 Mülleren Co. NR. 302 3014 Ned Kabelfabr 227 225 Philips 253 V« 255 4 Philips pref 1474 1464 3354 3364 Wilton Feyenoord 205 203 Biliton 2de r 1644 167 Dordtse Olie gew. 605 615 Kon Petr (f.20.—) 144.60 145.70 idem <50 ft f 20.—) 144.25 145.50 Holl. Amer. lijn 1404 131*1 Java China Paket 120 120' i K.L.M 103 90 104.70 Ned. Stoomv Mij 140 1214 Kon Paket Mij. 105 1054 Stoomvaart Mij Ned 1344 1334 Nievelt Goudr eert 143 1434 v Ommeren eert. 1914 192', Kon Rott. Lloyd 121 121** Ned. Scheepv Unie 1104 110'; MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <34) 3 894 Den Haae 1937 1 3.. 84 Leiden 1947 90 R'dam '37 I-HI 34 914 Borneo Sum. H. Mij Ned G en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm Internatio Rott Droogdok Mij Tieleman en Dros Ned Mij Walv.vrt 2104 2134 314 314 165 94 94 53 54 479 475 8 84 604 64 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 84 Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 24A 734 404 384 444 33H 794 4i y4 59* 254 584 244 734 414 39,'. 444 334 794 444 604 254 82T. Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edclwet Kon. AA Pref w.a Idem Electrolas B Holl Constructie Ing Dur v BouwniJ\ Int Kunststoff Ind I Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab 63 I Ver Touwfabrieken 1 Wernlnk's Betonm. Van Wijk Textiel VK 28/2 46 57GB 298 300 330 115 L 304 29 144 145 395 399 150 71 714 674 B 67 H

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 25