Meisjesleerlingen middelbare scholen kregen voorlichting veel in geld stad uitgeven en land België gaat aan „groen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 Welk beroep na liet eindexamen? In het clublokaal van de Meisjes H.B.S. aan de Garenmarkt kregen gis termiddag vele meisjesleerlingen uit de hoogste klassen van een aantal mid delbare scholen beroepsvoorlichting. De belangstelling voor de bijeenkomst, waarop een groot aantal sprekers en spreeksters het woord voerde, was, ongetwijfeld mede in verband met de naderende eindexamens, vrij groot. De directrice van de Gem. H.B.S. voor Meisjes, mej. H. v. d. Vliet, sprak een kort openingswoord. Zij deelde o.m. mede, dat deze voorlichtings samenkomst werd georganiseerd door de Vereniging van Vrouwen met Aca demische opleiding in Leiden en dat zij zich van andere bijeenkomsten on derscheidt doordat zjj een lokaal ka rakter draagt. De onderwerpen, die be handeld zouden worden, waren door de leerlingen van de Meisjes H.B.S. zelf gekozen. De directrice vestigde er verder de aandacht op, dat tachtig jaar geleden de beroepskeuze over het algemeen be paald werd door traditie. Zij noemde het een voorrecht, dat de jongelui tegen woordig zelf een beroep mogen kiezen, alhoewel dit in sommige gevallen moei lijkheden schept. Het is van groot be lang bij het kiezen van een beroep re kening te houden met je karakter en verstand, aldus mej. v. d. Vliet. Deze gaf vervolgens het woord aan de presi dente van de afdeling Leiden van de Ver. van Vrouwen met Academische Op leiding, mevr. L. KuenenJanssens, die duidelijk uiteenzette wat een scholier, die naar de Universiteit trekt, behalve een diploma en de examenstof nog meer met zich mee moet brengen, nl. de be-G reidheid om zichzelf in alle opzichten te ontwikkelen. De toekomstige studente zal weetgierig moeten zijn, zal in het bezit moeten zijn van een behoorlijke energie en zal de wil moeten hebben om de studie te voltooien. Spreekster was van mening, dat de universitaire studie zoveel van iemands krachten vergt, dat het onverantwoord is om daarnaast nog arbeid te verrichten. Zij wees er verder op, dat het lidmaatschap van een vrou welijke studentenvereniging, voor een meisje van groot belang is. De heer Kroon, die als volgende spre ker het woord nam, vertelde het een en ander over de B.P.M. Er kunnen bij deze maatschappij vele administratieve functies vervuld worden, zowel op de technische als niet-technische afdelin gen. Meisjes kunnen bij de B.P.M. op geleid worden tot typiste, maar moeten dan in het bezit zijn van het diploma machineschrljven. Voorts is een goede kennis van de Engelse taal onontbeer lijk. Het laboratorium in Amsterdam geeft een opleiding tot laboratory m- assistente. Deze cursus duurt zeven maanden. Tot slot wees de heer Kroon erop, dat het BP.M.-personeel lange werktijden maakt, doch zaterdags vrij af heeft. Mej. D. Halbertsma nam het maat schappelijk werk onder de loep. Zij maakte duidelijk, dat op dit gebied in de afgelopen vijftig jaar zeer veel is veranderd: de financiële nood komt niet meer op de eerste plaats. De aandacht heeft zich gericht op een geheel andere nood, n.l. het gebrek aan harmonie tus sen de mens en zijn naaste omgeving. De maatschappelijk werkster zal goed doordrongen moeten zijn van het feit, dat haar beroep zich aan steeds veran derende situaties dient aan te passen. Zij behoort uiteraard veel belangstelling voor mensen te hebben alsmede een juist inzicht in de moeilijkheden, die zich voor kunnen doen. Een goede op leiding is dringend noodzakelijk, aldus spreekster. Op bijna alle scholen voor maatschappelijk werk duurt de cursus 3',2 jaar. Het laatste jaar is voorname lijk gewijd aan de praktijk. Mej. Hal bertsma vertelde tot besluit van haar causerie, dat er in het maatschappelijk werk van vandaag legio functies te ver vullen zijn. Het beroep van maatschap pelijk werkster is gevarieerd en bevre digend, aldus spreekster. Ds. J. de Wit trad af als scriba herv. gemeente Ds. J. GROOT VOLGT HEM OP Ds. J. de Wit, die vrijwel zijn gehele Leidse tijd 23 juli a s. is h(j 25 jaar predikant in de Sleutelstad scriba van de Leidse Hervormde Gemeente is geweest, heeft thans voor deze functie bedankt. Tijdens een vergadering van de Cen trale Kerkeraad hebben de voorzitter ds. D. J. Vossers en de heer D. van der Kwaak namens de kerkeraad ds. De Wit dank gezegd voor het vele werk, dat hU in deze kwaliteit heeft verricht. Tot opvolger van ds. De Wit als scriba werd ds. J. Groot gekozen. Groei van een Leidse hervormde kantorij In de Leidse Hervormde Gemeenschap is een .kantorij" groeiende rondom het Ned. Hervormd Kerkkoor onder leiding van de cantor-organist van de Pieters- het Hervormd Kerkkoor zich in de kerst- het hervormd kerkkoor zich in de kerst nachtdienst in een cantate laten horen en thans is het koor druk bezig met de voorbereiding voor de dienst op de eerste paasdag. Ook dan zal een cantate wor den uitgevoerd, zij het in een enigszins andere vorm. Voorts werken mee: orgel, fluit en hobo, alsmede enkele celli, zodat rondom de cantor niet alleen gemengd koor en jongenskoor zullen staan, maar ook reeds een klein orkest, derhalve een complete kantorij. Er bestaat nog be hoefte aan sopranen en alten vanaf 16 jaar en jongens vanaf 9 jaar. MOOIE OPDRACHT VOOR LEIDSE FIRMA. De Braziliaanse regering heeft de Ap- paratenfabriek Helaf aan de Herensin gel de opdracht gegeven van de totale verlichtingsapparatuur van het vlieg tuig-moederschip „Minas". Het schip, dat een zusterschip is van de Karei Door man van de Kon. Marine, wordt thans geheel gerevideerd door Verolme's Dok geheel gereviseerd door Verolme's Dok en Scheepvaartwerf te Rotterdam. Met Helaf voor 1958 en het begin van vol gend jaar voldoende van werk voorzien. KERKDIENSTEN OMGEVING MARESINGEL? De wijkkerkeraad van de Hervormde „Marewijk" heeft de medewerking van de Centrale Kerkeraad om ten noorden van de Maresingel een gelegenheid te vinden, waar des zondagsmorgens kerk diensten gehouden kunnen worden. Overtuigd van de wenselijkheid hiervan zegde de C.K. zijn medewerking toe. Zo als bekend, wordt er hard gewerkt voor de bouw van een wijkcentrum, waar in de toekomst deze diensten gehouden kunnen worden. Het spreekgestoelte werd vervolgens ingenomen door mevr. E. Snethlage, die het een en ander over de analisten- opleiding mededeelde. De meeste meisjes kiezen niet het beroep van chemisch analiste, doch dat van medisch analiste. Dit beroep vereist veel accuratesse, net heid en handigheid. Voor meisjes met een diploma MMS duurt de opleiding drie jaar. Na deze opleiding kan men terecht in ziekenhuizen, sanatoria en consultatiebureaus. Ook mag een medisch analiste tegenwoordig meehelpen re- searchwerk te verrichten. Er is nog steeds een groot tekort aan analisten, aldus spreekster. Laatste spreekster was mevr. A. Gans- Wiersma, die het verantwoordelijke be roep van onderwijzeres behandelde. ZIJ wees er met nadruk op, dat onderwijze ressen tegenwoordig goed betaald wor den. Geld mag hier echter geen al te grote rol spelen. Liefde voor net vak is n.l. een eerste vereiste. Na de pauze konden de scholieren zich ook in verbinding stellen met een aantal informatrices, n.l. mej. L. War- ringa, informatrice WV Noordwjjk aan Zee; mej. M. Callenbach, assisten open bare leeszaal en bibliotheek .Reuvens" te Leiden; mej. T. de Wit, secretaresse Prof. Gaillard; mej. A. v. Arkel, lerares Cesar; mej. R. C. Vogel, lerares tekenen aan de Gem. HBS voor Meisjes te Lei den en Zr. A. Schras, hoofd van de ver pleegstersopleiding in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. DANSKAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOLLAND IN LEIDEN. Donderdagavond 20 maart a.s. zullen voor het eerst in Leiden de Zuidhol landse danskampioenschappen voor amateurs worden gehouden. De wedstrij den vinden plaats in het St. Antonius Clubhuis en duren van half negen tot half een. LEIDERDORP M. Moraal verlaat raad J. PEERENBOOM IS OPVOLGER De heer M. Moraal (A-R.) heeft om I gezondheidsredenen bedankt als lid van de raad- In de ontstane vacature is be noemd de heer J Peerenboom, die in de vergadering van vanavond wordt be- j edigd. LEIDERDORPSE DAMCLUB In het kampioenschap van Leiderdorp deden zich geen verrassingen voor. Alle uitslagen waren volgens verwachting. Deegenaars blijft de leiding behouden; hij boekte deze week twee overwinnin gen. Zijn puntenaantal is hierdoor op 24 uit 15 wedstrijden gekomen. Hij moet nog twee wedstrijden spelen, nJ. tegen H. Verhoogt en A. Bloemendaal. Uitslagen: L. MatzeS. Tiemstra 2-0; P. v. d. Z-wanT. Hassefras 0—2; C- VerweyJ. v. Sandijk 02; C. A. Dee genaarsA. Diseraat 20; W. Marljt C. A. Deegenaars 0—2; A. v. d. Zwan— C. de Koning afg. VOORSCHOTEN COÖP. BOERENLEENBANK Onder voorzitterschap van de direc teur A. Q. Doeswijk werd de vergadering van de Voorschotense Coöp. Boerenleen bank aangesloten bij de CCB te Eind hoven gehouden. De resultaten van de verschillende soorten bedrijven waren met name bij de koude tuinderij niet zeer gunstig. De middenstand mag, on danks bestedingsbeperking op een vrij gunstig jaar terugzien. Over de resultaten van de bank kan men weer zeer tevreden zijn. De cijfers blijven steeds omhoog gaan het aantal spaarders en spaargelden neemt steeds De kassier gaf een gedetailleerd over. zicht over het afgelopen jaar, waarin de reeds door de voorzitter genoemde stijgingen duidelijk tot uitdrukking kwa men. De omzet nam met 7% miljoen toe en bedroeg 26 miljoen. De boekingspos- ten stegen met ruim 3500 tot 14565. Het aantal spaarders nam met 186 toe en bedraagt 1525 met een inleggers tegoed van f. 1.899.399,03, hetgeen f. 489.408,01 meer is dan vorig jaar. De uitzettingen stegen met f- 337.463.16 tot een balans totaal van f. 1.129.997.83. Na afschrijvingen en onkosten res teert een netto-winst van f. 7938.56 welke aan de reserve zal worden toege voegd. Aan de beurt van aftreden waren het lid van bestuur A. Q. Doeswijk en het lid van de Raad van Toezicht P. G. Niersman. Beiden werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Jaarfeest N.C.V.B. Het 21ste jaarfeest van de Christen Vrouwenbond, dat gisteren in het Cul tureel Centrum werd gevierd, is een al lergenoeglijkste avond geworden. De da mes hadden nogal wat risico genomen, door de grote zaal te huren, maar de getoonde gastvrijheid werd niet be schaamd. Het programma dat werd ge bracht stond op een behoorlijk peil en aan het enthousiasme waarmee het werd gebracht kan menige meisjesver eniging zich spiegelen. Mevr. Rietmulder-Van Cittert wees er in haar inleidend woord op dat on danks alle nare dingen van deze tijd een Christen de plicht heeft de vreugde te genieten. Ook het beleven van een oecumene, zoals dat in de vrouwenbond geschiedt, is* iets waarvoor wij blij moe ten zijn, aldus de presidente. Uit de verschillende jaarverslagen no teerden wij dat de afdeling 153 leden telt en dat de financiële positie van de vereniging gezond genoemd mag worden. Over een belangrijke activiteit van de afdeling, het, ziekenbezoek, rapporteerde mevr. Rietmulder. Met mevr. Lens had zij niet minder dan 42 bezoeken afge legd. Onder leiding van en begeleid door mevr. Huizinga-Bridel zong een koortle zeer verdienstelijk enkele liederen. De opvoering van „Ik ben een vreem deling geweest" e.u fragment uit het le ven van Elisabeth Fry door Kathleen Stafford, liet iets zien van de bedroe vende maatschappelijke toestanden in Engeland aan het eind van de vorige eeuw. Hoe vrouwen uit de betere stand, zoals Elisabeth Fry, zich gingen inte resseren voor het lot van de arbeiders vrouwen. Een nogal dramatisch gegeven dat de (uiteraard amateur) speelsters bij de opvoering voor bijzondere moeilijk heden plaatste. Na de pauze, waarin de gebruikelijke verloting werd gehouden, werd een bont en bijzonder geslaagd programma, sa mengesteld door en onder leiding van deling geweest" een fragment uit het le- Het. muzikale gedeelte van het bonte programma bleek bij mevr. Huizinga in uitstekende handen te zijn. Water stijgt nog in grote rivieren Het water op de grote rivieren blijft stijgen. Werd er bij de hoofdsluis in Maastricht vanochtend een val van 24 centimeter sedert gisteravond gemeten, in België werd echter weer was ver wacht. In de loop van de ochtend is de Maas dan ook weer hoger gestegen. In Venlo werd de Win ter kade overstroomd. Het water staat daar tot de rand van het trottoir, waarachter de eerste hui zenrij ligt. De verkeersweg, die onder de Maasbrug doorloopt is eveneens over stroomd. Wanneer het water nog enkele tientallen centimeters zal stijgen, zullen verscheidene straten in het oude stads deel blank komen te staan. Enkele dor pen in Noord-Limburg zijn door de hoge waterstand praktisch van de buitenwe reld afgesloten. De Rijkswaterstaat deelde mede, dat de tops tand van de Rijn thans onze grens nadert. Te Lobith zal de hoogste stand echter vermoedelijk nog wel la ger blijven dan die van januari 1955. Aan de sluizen te Katerveer bij Zwolle zal een week niet worden geschut we gens te hoge waterstand van de Ussel. Ook in de Waal blijft het water nog steeds stijgen. Aankomst gerepatrieerden Morgen zullen de volgende treinen met repatrianten in Nederland aankomen: 10.31. Aankomst te Arnhem van de trein met reizigers van de „Neptunia"; assistentie wordt verleend door de co lonne Arnhem van het Rode Kruiskorps. 11.10 uur. Aankomst te Weert van de trein met reizigers van de .Sydney"; 16.14 uur. Aankomst te Weert van de trein met passagiers van de „Orelia". Een derde Arabische federatie in de maak Mohammed al Chalifa, oom en eerste adviseur van de vorst van Bahrein, heeft medegedeeld, dat de vorst zich thans in Saoedi-Arabië bevindt om met Koning Saoed te spreken over demoge lijkheden van een federatie van Saoedi- Arabië met Bahrein en Koeweit Deze federatie zou, evenals de andere twee Arabische federaties van Egypte en Sy rië en Jordanië en Irak, ijveren voor de bevordering van de stabiliteit en vrede in West-Azië. De sjeik verwierp vierkant de aan spraken van Perzlë op Bahrein, dat een provincie van Perzië zou zijn. Volgens hem is Bahrein een onafhankelijk Ara bisch vorstendom, dat „geen duimbreed zal wijken voor aanvallen of dreigemen ten". (Engeland is verantwoordelijk voor het buitenlandse beleid van de onderzijn bescherming staande staten Koeweit en Bahrein). De sjeik sprak tijdens een vraagge sprek met journalisten bij zijn vertrek naar Bahrein na een particulier bezoek van een maand aan India. Het m.s. „Johan v. Oldenbarne- velt" is vandaag met 869 Nederlandse evacué's aan boord, uit de haven van Soerabaja vertrokken. Prijsverlaging aardolieprodukten Als gevolg van de recente daling van de prijzen op de wereldmarkt, zullen met ingang van morgen de verkoop prijzen van de belangrijkste aardolie produkten in ons land opnieuw wor den verlaagd. De autobenzine aan de pomp wordt cent per liter goedkoper. De prijs van petroleum wordt verlaagd met 1/4 cent per liter en die van tractorpetroleum met 50 cent per 100 liter. Voor gasolie en huisbrandolie zal men 70 cent per 100 liter minder betalen dan tot dusver, terwijl de prijs van dunne stookolie met 50 cent per 100 liter wordt verminderd. Tenslotte worden de prijzen van diverse soorten zware stookolie verlaagd met f.3 per 1.000 liter kilogram. Twaalf Fransen zullen Tunesië moeren verlaten Twaalf Franse inwoners van Bizerta en Menzel-Bourguiba (het vroegere Ferryville) zijn door de Tunesische politie, in afwachting van hun defini tieve uitzetting uit het land, in een arrestanten wagen naar Tunis overge bracht. De betrokkenen hebben niet één stuk bagage mogen meenemen. Van de zijde der Franse ambassade te Tunis is medegedeeld, dat de twaalf is aangezegd, dat zij Tunesië onmiddellijk moeten verlaten. Twee der uitgezetten zijn gepensio neerde kolonels van het Franse leger, een hunner is de vader van een gewezen burgemeester van Bizerta en onder de anderen bevinden zich boeren, winke liers en werknemers van het Franse tuighuis te Bizerta. BEURSOVERZICHT Unilevers en Philips vast; Kon. Olies lager Amsterdam, 28 februari. De gepubliceerde jaarcijfers van het Unileverconcem, alsmede de aankondi ging van het jaardividend van 15% waarvan reeds 5V4 interim werd be- taald, zijn ter beurze vanmiddag over het algemeen gunstig ontvangen. Dit werd trouwens in de koers van de aan- delen duidelijk naar voren gebracht. Na een opening op 331. steeg de koers door publieke vraag en de dekkings- aankopen, tot 336 tegen gisteren 333 als slotprijs. De handel bleef kalm. Aande- len Philips stonden eveneens ln de be- Gisterochtend heeft de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State in Den Haag voor het laatst vergaderd onder presi dium van oud-minister mr. dr. L. N. i Deckers. Een beeld van de laatste zitting. Zittend van links naar rechts mr. W. A. Renardel de La- valette. referendaris van staat. mr. W. F. Schokking. mr. dr. L. N. Deckerspresident, en prof. mr. dr. Block. Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! Weer verduistering: nu f. 2.000 (Van onze Haagse redactie) Aan de reeks van aan het licht komende fraudes, verduisteringen en oplichtingen van de laatste weken is er in Den Haag weer een toegevoegd. Aan gehouden is een 29 jarige verzekerings agent, die voor zijn bedi^jf belast was met incasso's. In januari heeft hij in totaal f. 2.000 wel geïnd, maar niet afgedragen. Het geld is opgemaakt. Nieuwe techniek maakte het mogelijk een groot aantal bomen opnieuw te planten (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Openbare Werken, de heer Omer Vanaudenhove, heeft aan de pers de tekst van het zogenaamde „groen plan" versterkt. Dit plan is bedoeld ter bescherming van het landschap en voor het herbeplanten met bomen en groen van landschappen, welke door de aanleg van autowegen of wijken worden aangetast. Bovendien wil de regering, dat bomen worden geplant langs de provinciale en gemeentelijke wegen, de kanalen en de grote Rijkswegen. Gemeenten die nieuwe „oases" van groen, bomen en rust aanleggen, zullen ten belope van 60 procent van de kosten van deze werken een beroep kunnen doen op de provinciale dienst, welke in iedere provincie zal worden opgericht. Nederland als voorbeeld In Brussel kampeerstad voor 21.000 bezoekers j Op het domein „Drie Fonteinen" e<n I aangrenzende terreinen te Vilvoorde is j vlak bij de Wereldtentoonstelling een kamp ingericht, dat plaats zal bieden I aan 21.000 personen. Gerekend is op I 15.000 kampeerders met een eigen uit- rusting (hetzij tent of caravan), op 6.000 personen in groepen, die in een tentendorp zullen overnachten en op drie- tot vierhonderd bezoekers, die in tenten-motels kunnen worden onderge bracht. Het landgoed „Drie Fonteinen" wordt herschapen in een ware kamipeer- stad. Acht grote gebouwen zullen uit- I gebreide sanitaire voorzieningen met aparte wastafels en douches, alsmede stopcontacten voor elektrisch scheren bevatten. In het kamp bevinden zich verder een reisbureau, een bank en een wisselkantoor, een tolkendienst, de P.T.T., een Rode-Kruispost, politie, brandweer, een bevoorradlngscentrum, een kinderbewaarplaats en een restau rant met bar. langstelling. Hier was de opening 250 en in net verdere beursverloop liep de koers op tot 254 Tc eveneens op aan- I 'kopen van he; publiek. Ook de arbi trage toonde blijk van belangstelling en nam grif de nodige stukken uit de markt. De beurs verwacht gunstige I Jaarcijfers van het Fhilipsconcern en realiseert zich dat in het afgelopen boekjaar alleen al pl.m. 150.000 telev.- sietoestellen door het concern in Neder land werden verkocht. Aku's prijshou dend tot eerder iets beter. In de koer.? van de aandelen KLM kwam weinig verandering in vergelijking met de vo rige dag. Aandelen Kon. Olie in mineur en cir ca f. 2 lager ingevolge de lagere slot- koersen uit Wallstreet. Het optimisme aldaar is slechts van zeer korte duur ge weest. Veel stimulerend nieuws voor de 'oeurs komt er van die zijde niet en dit laat zich gevoelen op de Europese beur zen. Van de scheepvaarten lagen aandelen KPM een punt boven gisteren, terwijl in de prijzen van de overige aandelen in deze sector niet veel verschil met die van de vorige dag viel te constateren. Cultures lagen goed gedisponeerd cn Amsterdam Rubber zowel als Ver. De li's konden een punt verbeteren. Staats obligaties wederom als een rots in de branding, vooral voor het kortlopende papier. De inzet was hier hoog op ken nelijke vraag, waar tegenover hoeg' - naamd geen aanbod aanwezig wu.^. Lr volgde even een reactie, doch tegen het sluiten van de beurs bleven de koersen aan de vaste kant. De Woningbouwle ning werd onveranderd, rentespaarbrie- ven op 103V2. plus een kwart procent en 5'/2 Pegem eveneens 1/4 hoger, ge adviseerd. Aandelen Billiton verder in reactie, werden vernomen op 165 (170) en aandelen Boeke en Huidekoper wer den geadviseerd op circa 75 tegen een laatste gedane koers van 100 Het plan zal over een periode van drie jaar lopen. Dit is o.m. mogelijk doordat de talrijke bomen, die op de Brusselse lanen werden gerooid om de aanleg van de „Kleine Ring"' met zijn viaduct en tunnels mogelijk te maken, niet zijn vernietigd. Een groot aantal van die 20- tot 40-jarige bomen werd voorlopig ondergebracht in de rijkssta tions voor landbouwonderzoek of ande re domeinen van de staat. Het bleek mogelijk, op basis van een voor België nieuwe techniek, de bomen daar op nieuw te planten en te doen leven. Na een rustkuur in die stations zullen de bomen dus geleidelijk wederom hun „of- FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen; Vandenberg-Pasch, z.. Sche- veningen; Alvarez-baronesse van der Feltz, z. Groenekan. Overleden: J. H. Saueressig-Koch, vr. 78 jr.. Den Haag. dr. C. R. Pfister. m., 78 jr.. Bazel 'Zwj; P. Bezoet de Bie, m. 70 Jr.. Den Haag; J. Knottenbelt, m„ 87 Jr., Amsterdam; G. J. Hendriks, m., 78 jr., Doetlnchem; S. Broekens-Boomsma. vr. 73 jr., Bussum; L. F. Verweij-Boek- stal vr., 77 jr., Bussum, F. W. Groene- veld-Römer, vr., 73 jr., Amsterdam; S. J. Teunissen-van de Kreke. vr„ 65 jr.. Leerdam; A. M. van Driessel-Schneider, vr„ 79 jr., Amsterdam; A. C. Hogervorst, m., 58 jr.. Amsterdam; J. Ch. Fellx, vr., 80 jr., Zutphen. BURGERLIJKE 8TAND Geboren: Veronica M E., dr van J. G. de Smit en E. M. de Graaft, Corsticaan A M„ zn van J. C. de Koning en C. W. M van Dlemen Ondertrouwd: P. G. Kraan en E. H. Weetgeest, Th. Ph. Zwagerman en M. Th. Oorschot. Getrouwd: L. W. Nouwens. 28 Jaar en Ch. J. Raaphorst, 17 Jaar. J. J. van Weer den, 28 Jaar en H. Langeveld, 28 Jaar. Overleden: J. A. M. Mink, 65 Jaar. wed. van J. C .de Lange. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Ernst, zn van R. Muller en A. G. C .de Jager. Peter H. M.. zn van P. W. van Veen en W. M. Wolters. Adrlaan H. M„ dr van J. L. Hoogenboom en B. M. Grundeken, Johanna M. A dr van T. J. Remmerswaal en A. H. van Noort. Ondertrouwd: W. H. Raadsen en C. D, v. Delnse. Getrouwd: H. F. P. van den Hoeven en A. C. van Spronssen, A. G. van Tol en M. Hendrlksen. H. Helns en A. M. Ygema Overleden: M. A. v. d. Kroft. 79 Jaar, L. Remmerswaal. 81 Jaar, A. W. v. d. Toorn. 66 Jaar, Joh. P. Hardonk, 88 jaar, D. A. de Rooy, 65 Jaar. ficiëlefunctie van sieraad der wegen en landschappen gaan vervullen! Het planten van jonge bomen op de Kleine Ring van Brussel kost 600 frank (of 46 gulden) per stuk. waaruit al dui delijk naar voren komt. dat niet alle gemeenten zich een dergelijke kostbare „groene politiek" kunnen veroorloven. Zonder rekening te houden met de sub sidies aan lagere besturen, zullen de kosten van het „groene plan" voor het rijk op 20 miljoen frank (of 1.5 miljoen gulden) komen. Sommige waarnemers noemen het bedrag aan de zeer lage kant. Intussen hebben de Brusselaars met vreugde vernomen, dat nu spoedig wordt overgegaan tot de aanleg van een grote tuin in het nieuwe Brusselse cul tuurcentrum van de Albertina-biblio- theek. Deze bibliotheek is een van de nieuwe grote moderne gebouwen, die op de voormalige Kunstberg werden ge bouwd. De Kunstberg, in het hart van de Brusselse bovenstad, was één groene tuin. waar men verpozing vond en van waaruit men een prachtig uitzicht had op de Grote Markt, met haar historisch stadhuis en gildenhuizen. Er zijn daar gebouwd: een groot gebouw voor con gressen, de Albertina-bibliotheek. en een zaal voor tentoonstellingen enz. Geluk kig is er te midden van die gebouwen één grote ruimte en de heren architec ten beweren zelfs, dat die tuin groter zal zijn dan de hele groen beboste Kunstberg van vroeger! De minister van Openbare Werken verklaarde, dat het groene plan in ster ke mate is geïnspireerd door wat in Ne derland op het gebied van de vakantie oorden en recreatieruimten wordt ge daan. Binnenkort zal een koninklijk besluit ln het Belgisch staatsblad worden gepu- pliceerd ln verband met de reglemente ring van de reclameborden langs de au towegen. Langs die wegen zal men bo men plaatsen (echter niet in één lijn. maar in groepjes, ongevaarlijk voor het verkeer) en het zou dus niet opgaan om het landschap te zelfder tijd te laten ontsieren met schreeuwerige reclame borden. WISSELKOERSEN Amsterdam. 28 februari Londen 10 62y4—10.623/4-, N. York 3.79%—3 79%; Montreal 3.87%—3.87%; Parijs 89 97% 90.07'2Brussel 7.61—7.61%; Frankfurt 9023%—90.28%; Züridh 86 49%—86 54% i Zürich (vr. fr.) 88.51%88 56%; Stock holm 73.1073.15; Kopenhagen 54 90 54.95: Oslo 53.07%—53.12%; Milaan I 60.74%—60.79%Wenen 14.57%—14.58%. Ongelukkige keuze Een EnigeLse kolenhandelaar, die brandstof moest leveren aan een post kantoor te Six Bells, kon voor het los sen van zijn kolen kiezen tussen twee gaten. Hij koos het verkeerde en depo neerde 1000 kilogram brandstof in de ruimte, waarin, merkwaardig genoeg, een telefooncentrale was opgesteld, die van buitenaf niet was te zien. Na' zijn werk te hebben gedaan maakte een PT.T-man de handelaar erop attent, dat hij de verkeerde plaats had gekozen en dat de brandstof kooltje voor kool' zou moeten verwijderd worden om kostbare apparatuur niet verder te be schadigen Beurs van Amsterdam Vrijdag 28 februari ACTIEVE OBLIGATIE Ned. '53 33/4 Grootboek obl.3% Ned. '47 3% (3) Ned. '53 <3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Ned. W.B. lening 6% Ned. WB. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij-en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJB. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.— idem (50 k f 20.— Holl. Amer. lijn Java China Paket KIj-M Ned. Stoomv Mij. I Kon. Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90% 89% Den Haag 1937 1 3.. 84 Leiden 1947 90 R'dam "37 I-m 3% 89% 91% ld f.1000 Vorige 31 ot koers koers v heden 91% 91% 78 87% 87H 91% 89% 90% 89 ft 89% 84% 84% 85% 851 85% 85H 87% B 87% 86% 86% 109 108% 90% 90% 92 U 92% 91 91% 60% 61% 87 86% 87% NDELEN 23% 22% 74% 74% 145% 146% 45 46% B 60% 60% 82 82% 28 28% 50 ft 50 8% 9% 149 149% 191 189y4 298 297 172% 172 273 274% 303 302 223% 227 249% 253 Va 147%. 147% 333% 335 y4 207 205 170 164% 610% 605 144 60 146 30 144.26 138% 140% 117 120 104 103 90 138% 140 101 105 132 134% 144 143 191% 191% 118 121 107% 110% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 96y4 96% Premieleningen A'dam '53 3 95 97 A'dam '51 2% 87 87% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 93% 93 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede'54 2% 82% 81% Den Haag '52 I 2% 95 Idem n 2% 95 85 R'dam '52 I 2% 90% 91% Idem II 2% 95% 95% Utrecht '52 2% 90% 90% NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 195 193% H B.U. eert190 190 Rott. Bank 159 160% Twentsche Bank157% 157 Industrie Ondernemingen Albert Heyn214 L 210% Borneo Sum. H. Mij. 33 31% Ned G en Sp. fabr. 167% 165 Kon. Ned. Grofsm 92 94 Internatio 51% 53 Rott. Droogdok Mij 483 479 Tieleman en Dros 8 Ned. Mfj. Walv.vrt. 60% 60% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24ft 24ft Intern. Nickel 75% 73% Anaconda 42% 40% Bethlehem Steel39 33% Cities Service 45% 4431 General Motors 34ft 33 j? Kennecott81% 79 Republic Steel 41% 41 y4 Shell Oil 59 59ft Union Pacific 25% Un. States Steel 59% 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 27/2 Edelmet Kon AA 46 Pref wa Idem 57(iB Electrolas B 298 Holl Constructie 330 Ing our. v. Bouwnijv 115 L Int. Kunststof!. Ind 30% 30' Leidsche Wolspinn. 42 144 Sikkens Lakfab *53 399 395 Ver. Touwf a brieken 150 Wernink's Betonm. 71 71 Van Wijk Textiel 67% 67% B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9