HISWA-tentoonstelling staat in het teken van de kleine boot Vervaardiging van plasticboten neemt grote vlucht HISWA - Watersport Watersport - DE LA BIJE WATERSPORTARTIKELEN DE GOEDE Kampeeruitrusting Wout Bergers „VOOR SCHIP en MAST LAKKEN van v.d. KWAST" Ook voor verzekering Matt Busby kent nu gevolgen van vliegramp bij Miinclien Van de Pol struikelde over simpele driebandsloot LIGTVOET tste jaargang Vrijdag 28 februari 1958 Vierde blad no. 29379 Ook hier de bestedingsbeperking Pp de HISWA-watersporttentoonstelling, welke van 7 tot 16 maart a.s. in de U te Amsterdam zal worden gehouden, zullen, in tegenstelling tot de expositie n 1956, minder grote jachten tentoongesteld worden. Enerzijds gedwongen door bestedingsbeperking en anderzijds tegemoet komende aan de wens van velen ar een expositie van méér schepen voor een grotere laag der bevolking, hebben i organisatoren deze komende HISWA in het teken van de kleine boot gesteld, pe tentoonstelling, die een oppervlakte zal beslaan van 10.000 m2 en vrijwel ts zal tonen wat voor de beoefenaar van de watersport van belang is, belooft indrukwekkend overzicht te worden van hetgeen Nederland op het gebied van kleine scheepsboüw - voornamelijk voor de watersport vermag. >e HISWA zal een ruim beeld geven hetgeen er nationaal en internatio- il op het ogenblik op watersportge- d (bedrijfsvaartuigen zullen er overi- is eveneens geëxposeerd worden) te >p is. Het wordt weer een bonte, voor watersportliefhebber zeer interes- ïte schakering van complete motor-, - en roeiboten, kano's, opvouwbare en, zwemvlotten, motoren, zeilen, rage, sportkleding, waterski's enz. fcast het grotere aanbod van kleinere /n is een ander belangrijk aspect n deze HISWA het groot aantal bo il van plastic (met glasvezel ver- irkte polyesterhars enz.) PLASTICBOTEN (Steeds meer werven komen met deze ksticboten aan de markt. Het Kunst- iffeninstituut TNO te Delft heeft in n reeks van jaren zeer veel onderzoe- pgen verricht naar het gedrag en (enschappen van de versterkte polyes- fhars-materialen, die niet alleen veel binen verdragen plasticboten door- Inden proeven waarbij stalen boten getwijfeld zwaar zouden zijn bescha- fcd maar bovendien belangrijk be- jaren op de onderhoudskosten. Het (derhoud de jaarlijkse schoonmaak- nirt kan n.l. bij deze gladde en ksvaste kunststofboten achterwege Ijven. Van met dit materiaal vervaardigde Iten zullen op de HISWA naast de be- |nde „Stem" om. getoond worden een d van 12 m., een motorkruiser van (met ingebouwde 65 PK-motormet (aandrijving), een motorreddingboot 8.5 m. en een motorvlet van 7 m. jrder is er een 3 m. visbootje van ^khout, bedekt met gewapend polyes- Een gevolg van deze ontwikkeling i de lichte en gemakkelyk te vervoe- plasticboot is, dat het aantal expo- Uten met bootaanhangers op de IS WA sterk is toegenomen. Steeds eer automobilisten nemen hun boot ee op vakantie, hetzij op een trailer, bij zelfs op het dak van hun auto Ook de liefhebbers van de snelheid Innen op de HISWA hun hart opha- n, want er zullen vele raceboten van jinen- en buitenlands fabrikaat ge poseerd worden. Ook het aanbod van euwe typen bootmotoren is groot, o.m. Engeland, West-Duitsland, Oost- ïitsland. Frankrijk. Italië, Zweden en Ver. Staten. De DAF exposeert twee ïeepsaandrijfmotoren. Er zijn o.a. in zonden bootmotoren met een aange- iuwde V-aandrijving welks inhoud een ote ruimtebesparing oplevert en de veiliging tegen brand vergroot. (Advertentie) en Is éénzelfde begrip DE OUDSTE TOUWHANDEL van LEIDEN J. DE LA BIJE KORTE MARE 26 Leiden - Tel. 20781 Volleybaleompetitie P.W.-danies wonnen loor betere techniek ,Een betere techniek heeft P.W. (da mes) tegen Kracht en Vlugheid (Rot terdam) de zege gegeven. De betere techniek, zonder méér. Van enthou siasme was n.l. by Diny Wolring c.s. alléén in de le set een glimp te bespeuren. Die set werd met groot verschil. 154!, door P.W. gewonnen. Het spel was in deze periode _nog te genieten, d.w.z. van Leidse zijde. Er 'vielen enkele vlotte aanvallen met goede passes, zuivere set ups en bovenal behéérste smashes te bewonderen, de verdediging functioneerde behoorlijk, kortom men „deed er wat aan". De Rotterdamse dames konden toen I niet tot constructief volleybal komen. hadden daarvoor tè veel technische toreken. Hun verweer tegen de P.W.- tnval werd van meet af gevoerd in de test van „weg is weg". Aanvankelijk leek It tegenspel hun snel naar *n nederlaag zullen voeren. In de 2e set echter egonnen de P.W.-dames. na een 92 oorsprong, behaald door slim serveren |n mevr. Klinkhamer, te hebben ver- t?eld vrolyk met de gasten mee te istballen. Van 2—9 achter werd het 5—9! voor Kracht en Vlugheid. De 3e set even een fel offensiefje van .W., waartegen Kracht en Vlugheid bwel in kracht als in vlugheid ruim (kort schoot. Duidelijk kwam in deze et naar voren hóe groot het krachts- erschil is tussen een P.W. op volle toe- tn en een Kracht en Vlugheid. Met 5—8 was de stand in sets 21 voor P W. De 4e set bracht aan weerszijden een erveus héén en weer prikken van de al. Ook in dit spelonderdeel, bleek P.W. e sterkste zonder één enkel vermel- enswaardig wapenfeit, zelfs zonder enige banning, werd het 1511 voor Diny volring c.s. Die toeschouwers, die vóór Ie afloop van de strijd de koude vries- ticht weer hadden opgezocht, behoeven lerhalve van hun voortijdig vertrek niet 8 te veel spijt te hebben. Hedenavond worden in het Gymna- ium de volgende wedstrijden gespeeld: 8 uur: P.W.Cito (overg. klasse); I uur HVL—Die Raeckse (hoofdklasse). BEZIENSWAARDIGHEDEN Als bezienswaardigheden zullen op deze HISWA te zien zijn een compleet 14.80 meter dubbelschroefs motorjacht van Nederlands fabrikaat en een 7.77 m. kajuit-zeiljacht voor kustgebruik, dat eenvoudig te construeren is door ama teurbouwers. De ANWB komt met een voor Europa unieke collectie waterkaarten, o.m. de nieuwe druk van de detailkaart van het Loosdrechtseplassengebied en de nieuwe Water-Almanak. De Koninklijke Ver bonden Nederlandse Watersport Ver enigingen exposeren een keur van bouw tekeningen van internationale en natio nale wedstrijdklassen, benevens een aantal bekroonde ontwerpen. De Nederlandse Heide Maatschappij toont een maquette van het nieuwe recreatie-gebied Brielse Maas en het Nederlandsche Roode Kruis een model van het nieuwe hospitaalschip „J. Henri Dunant". Hoewel het doel van de HISWA-ten- toonstelling is te tonen wat er nu en ln de nabije toekomst op, in en rond het water mogelijk is, is toch ook voor het verleden een plaatsje ingeruimd. Het Scheepvaartmuseum te Amsterdam, het Martitiem Museum te Rotterdam en het Zuiderzee Museum te Enkhuizen zullen modellen van pronkstukken van vroeger jaren tentoonstellen. Daarbij Is zelfs de kleinste tjotter, die ooit in Ne derland werd gebouwd, het bootje „Hou Moed" uit 1887. Op deze HISWA-tentoonstelling ko men wy volgende week terug. (Advertentie) JOHNSON EVINRUDE BQATMASTER BUITENBOORDMOTOREN Techn. Bureau BAUER HOGEWOERD 104 - TEL. 31620 LEIDEN. Event, prettige betalingsvoofwaarden. De bekende actrice Paillette God- dacd en de Duitse schrijver Erich Maria Remarque, die in Amerika in het huwelijk zijn getreden. DE GOEDE LEVERANCIER voor Uw is en blijf* JANVOSSENSTEEG 37 Leiden - Tel. 20607 Bondszeilmaker - A.N.W.B. Afgelaste wedstrijden Alle voor morgen voor de zaterdag competitie van de KNVB vastgestelde wedstrijden zijn in verband met de weersgesteldheid afgelast. Ook de Afde ling Leiden van de KNVB gelaste alle voor morgen vastgestelde wedstrijden af. Over de zondag-competitie zal nader beslist worden. „Oud" tegen „jong" op Olympische Dag De bezoekers van de Olympische Dag. die zoals eerder werd gemeld dit jaar op zondag 8 juni wordt gehouden, zullen niet zoals gebruikelijk was een voetbal wedstrijd te zien krijgen tussen een ver. tegenwoordigend Nederlands team en een buitenlandse combinatie. Ditmaal zal de voetbalwedstrijd een geheel Ne derlands duel worden. In overleg met de KNVB en bondscoach Eiek Schwartz heeft het Nederlands Olympisch Comité besloten een elftal van spelers boven de 30 jaar te laten uitkomen tegen een team dat bestaat uit spelers beneden de 30 jaar. Elek Schwartz zal het eerste team samenstellen, de Nederlandse Sportpers het tweede. Verder zal nog een aantrekkelijk sportprogramma worden afgewerkt met een gymnastiek-demonstratie. atletiek-, hippische- en wielerwedstrijden. Hulp voor voetbalclub te Ammerstol (Speciale berichtgeving) De voetbalclub Ammerstol, vierde klas KNVB, is door de fraude bij de spaar- bang aldaar een bédrag van f. 1295, kwijt geraakt. De heer P. Thomas van de voetbalclub Overmaas heeft een sim pele methode bedacht om de club haar geld terug te bezorgen. Wanneer alle voetbalclubs in Nederland die in de toto meespelen, dat zijn er 2700, by de eerst volgende afrekening aan de KNVB twee kwartjes meer afdragen ten bate van Ammerstol, is deze club uit de brand. De heer Thomas heeft reeds met de KNVB overleg gepleegd en deze staat in beginsel sympathiek tegenover dit voor- stel. Er zal wel niemand in Nederland zijn die dit initiatief niet zal toejuichen. Voor Uw HAARLEMMERSTRAAT 232 (Advertentie) Verffabriek A. v. d. KWAST N.V. JANVOSSENSTEEG 43. telefoon 30741 (Advertentie) Prettige werkkring aangeboden aan ERVAREN JACHTBOUWERS (houtbouw). Vergoeding reiskosten. „SCHEEPSWERF AALSMEER N.V., - Uiterweg 269 - Leidse Schaakbond turn worden ingehaald. Een commissie samengesteld door de Engelse Voetbal Bond en het bestuur van de Engelse League, heeft de tweede divisieclub Leyton Orient een boete op gelegd van 20 000 gulden de hoogste straf in de geschiedenis van het Engelse voetbal. Er waren in de administratie onregelmatigheden geschied. Leyton Orient zal bovendien in de seizoenen 1958/59 en 1959/60 tweemaal per jaar zijn boeken en kasstukken ter controle aan de bond moeten opsturen. van Uw ZEILBOOT, MOTORBOOT, WOONSCHIP: ALGEM. ASSUR. KANTOOR lm. 1VOOMEN RAPENBURG IA - LEIDEN TELEFOON 20302 De laatste competitiemaand van de Leidse Schaakbond, voor wat betreft het seizoen 1957'58, vraagt, zoals ge woonlijk de meeste aandacht, omdat dan over promotie en degradatie zal worden beslist. Voor de eerste klasse is het moeilijk een kampioen aan te wijzen, omdat liefst vier clubs een serieuze kans ma ken op het afdelingskampioenschap. De beste kansen hebben LSG 2 en Alphen 1. In de 2de klasse zien we Boskoop 1 en Daniël Noteboom als eerste uit de bus komen In de derde klasse B vraagt de wedstrijd Voorschoten 2—Philidor 3 de grootste aandacht. Philidor heeft dit voordeel, dat de onderbroken strijd SCLVoorschoten 2 zeer waarschijnlijk door onze stadgenoten zal worden ge wonnen. waardoor zij aan een gelijkspel voldoende hebben om naar de tweede klasse te promoveren. Leithen heeft inmiddels als eerste Leidse club de titel veroverd en komt het volgende seizoen weer in de 2de klasse uit. Het gehele rooster luidt: Maandag 3 maart: Philidor 3SCL (3B)dinsdag 4 maart: Alphen 1LSG 3 (1ste klasse); maandag 10 maart: Noordwijk—Warmond <2B> en Philidor 4 VTL 2 (3B); dinsdag 11 maart: Sas- senheim 1—Zwarte Pion 1 (2B)Kat wijk 1NZH i2B) en Roelofarendsveen —SPW 2 <3B>; maandag 17 maart: Philidor 2—Alphen 1 1ste klasse)dins dag 18 maart LSG 3—Bodegraven 1 'lste klasse), Leiderdorp 1Voorschoten 1 (lste klasse); donderdag 20 maart: Voorschoten 2Philidor 3 (3B); maan dag 24 maart: Warmond Sassenheim 1 <2B) en VTL 2Roelofarendsveen <3B); dinsdag 25 maart: Zwarte Pion 1Kat wijk 1 (2B)woensdag 26 maart: SPW 1—Noordwijk (2B)donderdag 27 maart: SCLPhilidor 4 (3B). COMPETITIE: Wegens de slechte weersgesteldheid kon een aantal wedstrijden de afgelopen week geen doorgang vinden. Deze zullen Priester wilde waarheid niet rerztvi]gen Matt Busby, de manager van Man- hy „en met de kleine Walter?". Chester United, kent nu de verschrik kelijke gevolgen, die de vliegramp by München voor zijn ploeg heeft gehad. Het droevige nieuws werd hem woens dagmiddag verteld door een rooms- katholieke geestelijke, die een routine- bezoek aan het ziekenhuis bracht. Toen deze bij zijn bed kwam vroe? naar de anderen gevraagd, Busby hem onverwachts hoe het met Duncan Edwards zijn speciale vriend ging. De geestelijke wilde de waarheid niet verzwijgen en zei hem dat Edwards gestorven was. Mevrouw Busby knikte iedere keer droef, wanneer haar man de naam van een overleden speler noemde. Zij was na het gesprek zeer opgelucht, want tijdens elk bezoek hadden zij en haar dochter ver meden over de kwestie te praten. En Matt Busby had tot woensdagavond niet Busby was natuurlijk zeer overstuur en gedeprimeerd door het nieuws en sliep 's nachts pas in nadat hem twee morfine-injecties waren gegeven. Maar donderdagmorgen had hy zijn kalmte hervonden. Een woordvoerder van het Later op de avond vernam Busby de ziekenhuis deelde op een persconferentie volle omvang van de ramp van zijn mede. dat de artsen zeer veel bewonde- vrouw. „Edwards is dood. nietwaar". I ring hadden voor de wijze, waarop vroeg hij haar. toen zij naast het bed Busby met ijzeren zelf-discipline het ging zitten. Mevrouw Busby wist eerst nieuws had verwerkt. „Ik ben ervan Gisteravond toog Philidor 2 voor de eerste klasse naar Voorschoten om het eerste tiental van die naam te bekam pen. Wij schreven reeds eerder, dat Voorschoten over een zeer sterk team beschikt. Voorlopig wist het een 4,2-l1.2 voorsprong te nemen en Philidors laatste illusie omtrent een eventueel kampioen schap, in rook te doen opgaan De gedetailleerde uitslagen luiden: Voorschoten IPhilidor II: Bob Smit^J M. Volders (res.) G. P. Sluiter—J. Padding afgebr.: N. N. MaarsenTh. P. v. d. Berg afgebr.: dr. P. VermetJ. Koet 1—0; K. Waasdorp G. Verlind 1—0; J. van Os—J. A P. Moonen afgebr.; dr. Th v. Schaik—E. W. v. d. Burgh 1—0; P. J. Segaar—S. Wels (res.) C. S. v. d. KooyA. C. J. H. Koevoet 'ilidr. M. Jansen dr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink afge broken. Voorlopige eindstand; 41*—1>2. De belangrijke wedstrijd voor de 3de klasse B SCLVoorschoten 2 eindigde eveneens in een voorlopige Vi— 1% eindstand, doch met dit verschil, dat de mannen van de Stedelijke Lichtfa brieken hier met de overwinning zullen gaan strijken. De uitslagen luiden: S.C.L.—Voorschoten II: H. J. DuffelsM. G Segaar 01; A. J. Jongmans—L. Kuneken 1—0; ir. A. v. KatwijkC. M. v. Renswou afgebr ir J. C. de Wilde—J J Heyer afgebr J. Engelenburg—J. J B. Braggaar 1—0; D. Bey—B. Maat U—'i; J. BonselM. Segaar afgebr.; J. C. Jansen—J. Box man 10; J. H. KriekR Verstraten afgebr.; F W. Neys—P. v. d. Marei 1-0 Totaal: 4Vi1% (voorlopig) Europees kampioenschap 71/2 Op de eerste dag van het Europees kampioenschap 71/2, dat gisteren in Arnhem begon, heeft Piet van de Pol meteen al voor een dramatisch effect gezorgd, door in de laatste en meest zenuwslopende party precies met één carambole verschil van de Duitser Rudolph te verliezen. Het dramatisch effect wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat hiermee wellicht voor Nederland de laatste kans verloren ging om in dit toernooi nog een woordje mee te spreken. Want onze tweede deelnemer, de jeugdige Zwollenaar Henk de Kleine, toonde zich al in een byzonder slechte vorm. Dat kwam 's middags al tot uiting in de eerste partij, die De Kleine tegen Piet van de Pol moest spelen. Zijn start was niet slecht, heel wat beter dan Piet van de Pol. die de eerste zeven beurten als ..warming up" nodig had om in de ver eiste toemooistemming te komen. Die zeven beurten - met een serie van 57 er tussen - gaven De Kleine de gelegen heid om op 147 te komen, doch toen was het ook met zijn produktie gedaan. Toen was het de beurt aan v. d. Pol. Een se rie van 55 was de aanloop voor de Rot terdammer voor een serie van 104. waar na v. ri. Pol de partij uitmaakte met een glanzend slotstuk van 84. Twee honderd drie en veertig caramboles in drie beur ten, met een totaal gemiddelde van der tig gaven Piet van de Pol het recht om vergenoegd een sieaar op te steken. Vele uren later, toen menige Arnhemmer al lang niet meer aan de biljarters in Mu sis Sacrum dacht, rookte Van de Pol een heel wat minder prettige sigaar. ZENUWSLOPEND Dat was toen een koele Rudolph een totaal door de zenuwen verteerde Van de Pol met een neuslengte verschil de overwinning v.eg-noepte. Wat hier ge beurde was ook bijna te erg. Van de Pol had wederom een slechte start - nog veel slechter dan 's middags. Wat hij ook probeerde, hij kon maar niet los komen van kruimelseries en zag de Duitser, die 's middags genadeloos was afgestraft door zijn landgenoot Lütge- hetmann en daardoor wel een tikje ge laden was - voor zover dat tenminste zij deze Pokerface Rudolph mogelijk is - steeds verder van hem weglopen. Toen de stand na de elfde beurt 118 214 was leek Piet van de Pol al reddeloos verloren. Een situatie, die er na de der tiende beurt (121246) nog niets beter op was geworden. Doch Van de Pol zou op zijn leeftijd (hij is de vijf kruisjes gepasseerd en is de senior van het ge zelschap) niet meer meetellen, wanneer het biljartersbloed niet vurig meer in hem bruiste. Dus na die dertiende beurt trok Van de Pol nog eens zijn bekende grimmige gezicht en plotseling gehoor zaamden de ballen weer aan de wil van de oude meester. Resultaat: een serie van 76. die op slag de situatie in de bil jartzaal veranderde. De Arnhemmers, die ondanks het ver gevorderde uur. wa ren blijven zitten en - eerlijk gezegd - nog niet veel waar voor hun geld had den gekregen - hadden er geen spijt van. Hoewel Rudolph nog steeds een behoor lijke voorsprong had, zat er duidelijk sensatie in de lucht. Temeer waar de Duitser na de pantersprong van Van de Pol een beetje met zijn figuur verlegen was en het antwoord schuldig bleef. Piet van de Pol nam twee beurten om even diep adem te halen voor zijn volgende sprong: een serie van 85. die de stand 283273 op het bord bracht. Er ging een WATERSPORT LIEFHEBBERS Uw vakantie is dan pas goed met een DRAAGBARE RADIO van GANGETIE 12 - TEL. 23005 kreet van teleurstelling door de zaal. toen die serie van 85 afbrak. Het zou de laatste kreet nog niet zijn. Want met vijf caramboles had ook Rudolph het weer bekeken, waarna Van de Pol weer aan tafel mocht,: 14 caramboles en een totaal van 297. Er leek nóg niets verlo ren. want Rudolph bracht het niet ver der dan tot éénDrie caramboles scheidden Van de Pol van de overwin ning. hij maakte er twee. 299Hij strandde op een simpele driebander Rudolph had er nog steeds 26 te ma ken in een atmosfeer als van een thril ler. Nu liet de Duitser zien wat een koe le klant hij is van het groene laken. In een lang niet ideale positie, met va ban- questoten ertussendoor los van band. verzamelde hij de 26 caramboles, die hij nodig had en liet Van de Pol. met de veilige haven in zicht, op de klippen zit ten. UITSLAGEN Van Hassel 115 13 45 8.84 Verves t 300 13 112 23.07 Van de Pol 300 10 104 30.— De Kleine 190 10 57 19.— Grivaud 179 17 46 10.52 Waf flard 300 17 108 17.64 Lütgehetmann 300 8 94 37.50 Rudolph 39 8 14 4.87 Waf flard 300 12 98 25.— Van Hassel 143 12 38 11.91 Vervest 300 17 95 17.64 De Kleine 148 17 56 8.70 Lütgehetmann 300 7 124 42.85 Grivaud 37 7 23 5.28 Van de Pol 299 19 85 15.73 Rudolph 300 19 58 15.78 Na de eerste dag luidt de stand m.p car. brt h.s. a.gem Lütgehetmann 4 600 15 124 40.00 Waf flard 4 600 29 108 20 68 Vervest 4 600 30 112 20.00 Van de Pol 2 599 29 105 20.65 Rudolph 2 339 27 58 12.55 De Kleine 0 338 27 57 12.51 Van Hassel 0 258 25 45 10.32 Grivaud 0 216 24 46 9.00 niet wat zij moest antwoorden, maar Busby begreep haar en drong erop aan, dat zU hem alles vertelde. De manager noemde daarna de namen van alle spelers. Hij begon met Roger Byrne, de aanvoerder, en Walter Crick- mer, de secretaris van Manchester United. „Hoe is het met Roger?", vroeg overtuigd, dat Busby iets wist. hy. „tydens de bezoeken van vrienden, spelers en hun vrouwen heeft hy ge merkt wie er ontbraken Busby gaat goed vooruit. De artsen verrichtten donderdagmorgen een punc tie op hem. Er is volgens hen geen gevaar voor longontsteking of pleuritis. Sportsplinters De tiende party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken voor dames tussen Olga Rubtsova en Elizaveta Bykova is afgebroken. Rubt sova speelde met wit. De voetbalwedstrijd Nederland Luxemburg (militair) die voor donder dag 20 maart op het programma staat, is één dag vervroegd. De ontmoeting, die geldt voor het toernooi om het interna tionale militaire kampioenschap, wordt nu woensdag 19 maart op Houtrust in Den Haag gespeeld. Het Duitse voetbalelftal zal zondag a.s. te Brussel met Fritz Walter op de mldvoorplaats tegen België spelen. De opstelling luidt: Herkenrath, Erhardt, Juskowiak. Eckel Wewers, Szymaniak, Waldner, Schmidt, Fritz, Walter, Schaefer en Klodt. Voor- en nadelen van toeristenkaart De nieuwe toeristenkaart, die van morgen af kan worden aangevraagd en die inplaats van een paspoort gebruikt kan worden, heeft zowel voor- als na delen. Het eerste voordeel is, dat de prys vermoedelyk slechts M 50 zal zyn, ter- wyl een paspoort f.5— kost. Boven dien heeft een toeristenkaart het voor deel, dat men deze by iedere secretarie kan verkrygen, ook als men niet-inge- zetene van de betrokken gemeente is. Iemand, die dus in Amsterdam staat in geschreven. doclh toevallig in Gronin gen verblyft en plotseling een reis naar Duitsland wil of moet maken, kan in Groningen een toeristenkaart krijgen en behoeft dus geen aparte reis naar zyn woonplaats te maken In zo'n ge- I val komen er echter enige extra kosten, omdat de secretaris te Groningen tele fonisch aan Amsterdam moet vragen of er ge enbezwaar tegen de uitreiking be staat. Een derde voordeel Is, dat men op een toeristenkaart minder lang zal be hoeven te wachten dan op een paspoort. In Amsterdam verwacht men de kaar ten binnen drie dagen na de aanvraag te kunnen uitreiken. Het grootste nadeel van de kaart is, dat zy slechts vier maanden geldig is (tegen een paspoort 5 jaar) en alleen geldt voor reizen naar België, Luxem burg, Frankryk. West-Duitsland. O os- te .nryk en Zwitserland. Men kan er dus niet mee naar Spanje, Portugal. Italië, Joego-Slaviè, Scandinavië, enz. Met de instelling van de toeristen kaart vervalt de uitgifte van bewyzen van Nederlanderschap. Ook collectieve paspoorten zullen niet meer worden uit gereikt. Men kan juist als by een pas poort op de toeristenkaart. kinderen (tot 16 jaar) laten bysdhryven. Voor de aanvraag van een toeristen kaart zyn 2 foto's nodig en wanneer de aanvrager nog beschikt over een ver lopen paspoort of een Bewys van Ne derlanderschap dient hy dit in te leve ren. By het afhalen van de toeristen kaart is een legitimatie nodig De kaart kan na 4 maanden niet verlengd worden. Vergunning gevraagd voor ontslag aan 230 K.L.M.-ers Binnenkort: „tweede golt"? De directie van de KLM heeft gisteren by de Gewestelijke Arbeidsbureaus een vergunning tot ontslag aangevraagd voor 230 leden van het grondpersoneel, van wie er 200 op Schiphol werkzaam zijn en 30 op het hoofdkantoor in Den Haag. Van de zyde van de vakbonden ver nemen wij. dat thans blijkbaar uitvoe ring wordt gegeven aan het voornemen van de directie van de maatschappij om verschillende afdelingen „uit te kam men". De ontslagaanvragen vallen in hebben hiervan mondeling en schrifte- alle sectoren van het bedryf, zowel by I lijk bericht gekregen Voor de datum van de administratieve- als de technische ingang staat een wettelijke termyn vast. afdelingen. Het verzoek om vergunning Van vakbondszijde wordt verondersteld, voor deze ontslagen betekent de conse- dait deze massale aanvraag om ontelag- quentie van het van te voren uitgestip- vergunning nog gevolgd zal worden door pelde beleid. Degenen, voor wie een ver- een tweede „golf", zoals men het uit- gunning voor ontslag is aangevraagd, I drukte.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7