Leidse scholieren bekampten elkaar op cultureel gebied Mr. Slingeiiberg iri Oegslgeester raadLeiden moet oppassen! DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 Er kwamen zeer veel goede krachten los Teneinde het onderlinge begrip tus sen de leerlingen van de middelbare scholen te Leiden te bevorderen, be legt de Interscholalre Contact Com missie regelmatig gelegenheden, waar op middelbare scholieren zich kunnen meten in een cultureel toernooi. Een van deze Interscholaire Culturele ontmoetingen vond gisteravond plaats ln het St.-Antoniusclubhuis. Het is een aardige avond geworden, vol van waar devolle momenten, die evenwel zo over laden was, dat hij op den lange duur niet meer vermocht onder het gehoor de aandacht te trekken, die het program ma verdiend had. Het was een avond van muziek en voordracht, die hoewel hij een zeer „klassieke" inslag vertoonde een frisse moderne geest admede. De voorzitter van de I.C.C., de heer J. Vodegel, heette aan het begin van de avond in het bij zonder welkom de heren dr. J. M. Roo- senschoon, hoofd van de afd. Onderwijs van de gegemeente Leiden, en de heren H. Zunderman en Scholte namens de L.J.A., alsook de jury, bestaande uit muziekdeskundigen van „Toonkunst" en leraren van de deelnemende scholen, die zich bereid verklaard had, het werk van de leerlingen te beoordelen. Aan de wedstrijd namen zeven scholen deel; voor de eerste maal dit jaar ook het Agneslyceum. In de afdeling indivi duele muziek blonken boven alles uit Kees van Pinxsteren, piano, (leerling R.-K. Lyceum) en Willy van Schalk, eveneens piano (Chr. Kweekschool). Na het spontane en geestdriftige applaus waarmede hun spelen werd beloond, verwekte het geen bewondering meer dat de jury hen aan het eind van de avond resp. de eerste en tweede prijs uitreikte. Vooral het spel van Kees van Pinxste ren muntte uit in gevoel en technische perfectie. We menen, dat mej. Van Schaik in zijn schaduw moest blijven staan omdat haar spel hoewel bijzon der knap de fijne afwerking miste. Moeilijker was het voor Monique Potjes (Agneslyceum), die als eerste en enige deelnemer een gitaarvoordracht hield. Haar spel was charmant als een speeldoosje maar met meer gevoel. Het was spel, dat door zijn vorm volkomen van andere programmapunten afweek en dat daardoor moeilyk te beoordelen was voor de jury. Het aardige in het spel van bijna alle anderen was wel de schoolsheid en het sportief maar verbeten doorzetten als er iets mis ging. In de afdeling voordracht besliste de jury, dat de eerste prijs gewonnen werd door Paul de Koning (Rembrandt- lyceum) die een vertolking gaf van „Een Huis", een experimenteel gedicht door Gerrit Kouwenaar, een uitspraak, waarmee alle toehoorders zich wel heb ben kunnen verenigen: uitdrukking, ge voel en uitspraak waren bijzonder goed en bovendien had hij zijn houding en uiterlijk mee. De tweede prijs werd toegewezen aan Mieke van Velsen, (Rembrandtlyceum) voor haar voordracht van „Morgen" door P. C. Boutens. Mieke van Velsen bezit inderdaad alle eigenschappen van de voordrachtskun stenares; het is ook geen wonder, dat ze reeds eerder middels een auditie voor de radio heeft opgetreden. Aan het slot van het programma ble ken nog heel wat goede „krachten" los te komen. Noemen wij b.v. de voordracht van een gedeelte uit „Het donkere licht" van Harry Mulisch door W. Moe renhout van het Chr. Lyceum. Nadat Kees van Pinxsteren terwijl de jury besliste in afwisseling met een „balletcabaret" van twee meisjes nog wat gespeeld had, kende de jury de L.J_A.-schoolprijs voor muziek toe aan het Stedelijk Gymnasium. De schoolprijs voor voordracht, die door de gemeente Leiden ter beschikking was gesteld, werd bij ontstentenis van wethouder Van Schaik door dr. Roosenschoon uitge reikt aan het Rembrandtlyceum, echter onder de mededeling, dat de school de prijs zeker niet had verkregen voor de muziek! Tuinen in Engeland In de bovenzaal van restaurant „Zo- merzorg" kwamen gisteravond bestuur en leden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw, en Plantkunde bijeen voor een prettige en leerzame avond. De voorzitter de heer J- Jonker, ver welkomde bestuur en leden en liet daarna de eerste agendapunten op hem sympathieke, doch vlotte wijze onder de hamer doorgaan. De bestuursverkiezing vereiste van zelfsprekend wel enige tijd. De heer J. H. Smit werd met algemene stemmen herkozen. Nieuwe bestuursleden werden de heren W. Oudshoorn en A. Wetse- laar, in de plaats van de heren C. van Egmond en M. J. Esseveld. Bij de rondvraag maakte de voorzitter melding van het overlijden van de oud. leraar de heer D. A. de Rooy, die dinsdag ten grave was gedragen. Spreker her dacht het vele en goede werk dat deze sympathieke vak-technicus in meer dan twintig jaar leraarschap in de fruit- en groenteteelt heeft verricht. Na de pauze, waarin de ingezonden prachtige potten narcissen en krokusssen door een jury werden beoordeeld en door de overige leden met veel interesse be keken en besproken, verraste de heer J. Vermande de aanwezigen met een leer. zame, maar ook zeer vlotte causerie over bloembeplanting en borderaanleg van oude landgoederen en gemeente - plantsoenen in Zuid-Engeland, welke hij ten overvloede nog verduidelijkte met prachtige kleurendia's. Het meest inte ressante hierbij was. dat spreker zeer duidelijk het verschil liet zien tussen de Engelse en de Nederlandse gewoonten op dit gebied. Terwijl Nederlanders gaarne de bloe men en de beplanting als één geheel zien, beziet de Engelsman in het alge meen de bloemen en de beplanting af zonderlijk. Hollanders maken een bloem beplanting. die aan de ruimtelijkheid van het geheel geen afbreuk doet, ter wijl de Engelsen daarentegen hun per ken overal rondstrooien, zodat de ruim tewerking wordt gebroken. Bij landgoederen werken onze wester. buren gaarne gedeeltelijk in de oude renaissancestijl, gedeeltelijk in de „cot- tage"-stijl, d.w.z. een besloten ruimte met veel bloembeplanting en oorders. WIELRIJDER GESLIPT Gistermorgen omstreeks half negen kwam de 15-jarige wielrijder Hans v. d. Berg uit Oegstgeest door de gladheid van het wegdek in de Ant. Duycklaan te slippen. De jongen viel en brak zijn linkerarm. De E.H.D. zorgde voor ver voer naar het Academisch Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Frederique Susanna Apolona, dr van T C. Nelson en N. G. de Raad, Johanna, dr. Goed bezochte vergadering van Leidse filatelisten De vergadering van de Leidse filate listen. gisteravond in „De Kleine Burcht" te Leiden gehouden, had on danks de slechte weersgesteldheid niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. De voorzitter, de heer D. J. Mei boom. stak zijn voldoening daarover niet onder stoelen of banken. Voorts deelde hij mede. dat de secretaris, de heer G. M. Minnema. nog steeds aan het ziek bed gekluisterd is. Namens alle aanwezi gen sprak hij wensen voor een spoedig herstel uit. Na de notulen werd het jaar verslag van de secretaris door de voor zitter gelezen waaruit wij aanstippen, dat het jaar 1957 alle reden tot tevre denheid geeft. Het ledental is opgelopen tot ruim 250. De heer Meiboom greep deze mededeling aan om de leden op te wekken te zorgen dat in 1958 het getal 300 bereikt moge worden. Het financieel verslag gaf eveneens een gunstig beeld. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f. 3593,28, terwijl het saldo over het af gelopen jaar f. 319.60 aangaf. Het ver slag van de kascommissie was vol lof over de penningmeester en diens be heer. Hierna werden een drietal leden ge balloteerd, terwijl wederom een zestal op de ballotagelijst kon worden geplaatst. Bij de mededelingen en ingekomen stuk ken werd allereerst het filatelistisch nieuws onder de loep genomen. Van het bondsbestuur was een schrij ven gekomen waarin werd medegedeeld, dat de bondsvergadering en filatelisten- dagen op 11, 12 en 13 april a.s. te Am sterdam worden gehouden. Deze dagen zijn mede jubileumdagen van de bond, waarop wij in een volgend verslag na der hopen terug te komen. De voorzitter vroeg de vergadering of de Leidse vereniging daar met 2 of 4 afgevaardigden aanwezig zal zijn. Be sloten werd vier personen af te vaardi gen, twee uit het bestuur en twee uit de leden. Bij de rondvraag spoorde de voorzit ter aan tot bezoek aan de ruilbeurs op 14 maart a.s. De veiling welke hierna volgde had een vlot verloop. De volgende vergadering is vastgesteld op woensdag 26 maart a.s. Engelse vliegramp kost dertig levens Een vliegtuig van de Britse lucht vaartmaatschappij „Silver City" is van daag op een heuvel naby Bolton, in het Engelse graafschap Lancashire, omlaag gestort. Volgens de eerste berichten waren 38 der 44 inzittenden om het leven geko men. Maar later werd medegedeeld, dat dertig inzittenden het leven hebben ver loren. De reddingswerkzaamheden wor den door mist en een dikke sneeuwlaag belemmerd. Maas treedt buiten oevers Het ziet er naar uit, dat wij de winter thans geheel achter de rug hebben. De temperaturen zullen in het komende et maal blijven stijgen als gevolg van de aanvoer van zachtere lucht. Maar nog steeds heeft ons land zich niet hersteld van de harde klap, die Koning Winter ten afscheid heeft toegebracht. Niet al leen in Friesland. Groningen en Drente kampt men nog met de gevolgen van de zware winteroverlast, ook in het zuiden van ons land staat men nog voor grote problemen door de hoge waterstanden in Rijn en Maas. De zijrivieren van de Rijn hebben thans hun topstanden wel gehad, maar voor de beneden Rijn wordt nog een aanzienlijke stijging verwacht. Men vermoedt, dat zaterdag bij Lobith een topstand van bijna 16 00 meter be reikt wordt. De Maas heeft vermoedelijk de top bereikt met een stand, die over eenkomt met die van december 1952. Verschillende dorpen hebben daardoor te kampen met wateroverlast. De wegen ln het dorpje Itteren staan blank, en kele gezinnen werden vanochtend ge- evacueerd. Heugen bij Maastricht is se dert hedenochtend niet meer over de weg te bereiken Voetgangers worden met een gemeentelijke vrachtwagen over gezet. Enkele straten van Borgharen zijn eveneens overstroomd. Het water dringt op sommige plaatsen reeds de huizen binnen. Een inwoonster, die eerstdaags moet bevallen, is uit voorzorg overge bracht naar het ziekenhuis in Maas tricht. Als het water nog ongeveer tien centimeter stijgt, zal ook de verkeers- onderlopen. bij de stuw lr> Borgharen, onderlopen, bij de stuw in Borgahren. Dan zal ook de gemeente Borgharen niet meer bereikbaar zijn. Gymnasiast (16) dook en redde kleuter Uit ijskoud water (Speciale berichtgeving) Hoe onaantrekkelijk een koud bad ln deze dagen ook mag zijn, gistermiddag heeft de 16-jarige Bussumse gymnasiast Onr.o Janssens zich - slechts gedeelte lijk gekleed - in de vijver van de villa Amalia aan de Meerweg in Bussum ge waagd. Hij had daar een goede reden voor: de 4-jarige Marjo Fiirtterman was namelijk ai spelende in het ijskoude water geraakt. ZIJ was al even onder water geweest en enige mensen keken langs de kant onthutst toe. Onno ontdeed zich echter resoluut van zijn bovenkleding en be gaf zich te water. Hij kon Marjo. die in middels reeds bewusteloos was. aan om standers aanreiken. In een nabijgelegen villa werd het meisje opgenomen en de inderhaast geroepen arts liet haar naar het Majella-ziekenhuis te Bussum ver voeren. Vandaar kon zij echter weer naar huis terugkeren. Onno nam in de villa een heerlijk warm bad en werd per politieauto naar huis gebracht. Hij heeft geen nadelige gevolgen ondervonden van zijn moedige redding, want vanmorgen zat hij alweer rustig in het lyceum. Zijn enige reactie was. toen men hem complimenteerde: „Wat maken jullie daar nu een ophef van Geen smelten van tin meer in ons land VAN 1 MAART AF. Van 1 maart af zal Indonesië het tin niet meer in Nederland laten smelten. Tot nu toe werd jaarlijks 30.000 ton tin in ons land gesmolten. Een gedeelte zal nu in de V. S. gesmolten worden. Indonesië hoopte het andere gedeelte ln Europese landen te kunnen smelten. De onderhandelingen met Singapore zijn afgesprongen. Minister Witte bezocht Sikkens Gisteren heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H B. J. Witte, een werkbezoek gebracht aan Sikkens' lakfabrieken N.V. te Sassen- helm. In het gezelschap van de minister bevonden zich ir. H. M. Buskens, di recteur-generaal van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, en de heer W. Dam. hoofd van de afdeling voorlichting. Het gezelschap werd bij aankomst welkom geheten door de heer A. M. Mees. directeur van de Sikkensgroep. Bij de ontvangst waren voorts tegenwoordig ir. A. van Driel. directeur van Sikkens' lakfabrieken N.V. en de heren R. Nles- ling en L. van der Plas, adjunct-direc teuren. In de vergaderzaal van het bedrijf ls de minister en zijn gezelschap in een aantal korte inleidingen een toelichting gegeven op de specialisatie van deze groep samenwerkende verfindustrieën, de bescherming van beton, de produkti- viteltsverhoging door mechanisatie, de kostenbesparing door periodiek schilder werk en de hedendaagse kleurtoepasslng. Vervolgens woonde het gezelschap in de afdeling technische voorlichting een demonstratie bij van de nieuwste geme chaniseerde lakopbrengmethoden. De morgen w^rd besloten met een bezoek van de minister en zijn medewerkers aan het fysisch laboratorium. In zijn afscheidswoord sprak minister Witte er zijn waardering over uit, dat zoveel personeel 'ruim een vijfde deel van de totale bezetting) werkzaam is in de laboratoria. Uit de inleidingen heb ik begrepen, aldus de minister, dat de we tenschap in dit bedrijf zeer sterk dienstbaar wordt gemaakt aan de prak tische toepassing: een instelling waar mee de gemeenschap zeer gebaat is. „Anders niet meer in het eerste rijtuig" In de voltallige raadsvergadering van gisteravond, welke onder voorzitterschap stond van burgemeester H. L. du Boeuff, konden B. en W. mededelen dat de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 thans reeds door Ged. Staten is goedgekeurd, terwijl vorige jaren hier een aanmerkelijk langer tijdsverloop voor nodig was. Voorts werd meegedeeld, dat als eerst maatregelen inzake de verkeersveiligheid op de Warmonderweg een „inhaalverbod" en een „verbod wachten" is ingesteld op advies van verkeersdeskundigen. Voorlopig kunnen kost bare verkeerslichten achterwege blijven. De markering langs de grasberm wordt SAMENWERKING MET LEIDEN verbeterd, het trottoir zal onderha- ten Bij de rondïraag kreeg mr slingen- worden genomen, waardoor een weg- b het eerate h6et w00rd j verband breedte van 60 cm. wordt gewonnen. Op met de d00r hem gesteJde en Inmiddels beantwoorde vragen betreffende mede werking door het gemeentebestuur van verzoek van de heer Van Weizen zal de snoeischaar gezet worden in de afschei dingen van de voortuinen om zoveel Oegstgeest inzake de structuurplannen mogeiyk trottoirruimte te winnen Het |en~hët verlenen van medewerking om wegdek tegenover de uitritten der lanen. naar wegen te om tot die op de weg uitkomen tal worden ver- schappelijk beraad te komen. Hij dankte De raad zag de noodzaak van g en w voor de uitvoerige beantwoor- beterd deze verbeteringen in, doch dit moet, aldus de heer Van Mameren, niet in houden. dat het grote werk. dat voor genomen is hierdoor wordt uitgesteld. De voorzitter deelde mede, dat van meer dan een zijde op definitieve ver betering van deze weg is aangedrongen Zodra de geldmiddelen het toelaten wordt het grote werk uitgevoerd. De reeds door ons aangekondigde geldleningen werden aangegaan, alhoe wel uit een discussie hierover algemeen naar voren kwam, dat deze leningen erg duur zijn Besloten werd het bezoldigingsbesluit voor vakonderwijzers zodanig te wijzigen, dat een bezoldiging voor het bijzonder gymnastiekonderwijs daarin wordt opge nomen. RIOOLWATERZUIVERING Het krediet van f. 50.000, welk bedrag moet worden toegevoegd aan het reeds verleende krediet van f. 1.347.500 voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie werd goedgekeurd, al werd hierbij opgemerkt, dat de koster wel tegenvallen en dat het meerwerk een zodanig bedrag vraagt, ding van zijn vragen en stelde vast. dat bij voortduring de geneigdheid zal be staan tot samenwerking met Leiden en andere omliggende gemeenten. «eisuu en in. «j. ue naau. juiibiiub, ui - van B, J. Dljkdrenth en J. Buis. Theo. zn dat het prettig ls te vernemen, dat het -- werk. dat 1% jaar langer heeft geduurd dan aanvankelijk werd gedacht, eindelijk spoedig geheel gereed zal zijn. Hoewel de van J Aandewlel en M de Ruiter. Enge!, zn van R. W. Ouwehand en C. Vlieland, Johan Jacobus, zn van W. Blok en J. C. van der Vos. GETROUWD A. F. G. W. Nljs en H. Kühler, OVERLEDEN A. M Vlasveld, 11 Jaar. zoon. J. Olf)- hoek, 93 Jaar, weduwe van T. Hogervorst. Mr. Slingenberg wees erop, dat in de omgeving van Amsterdam gewerkt wordt aan de totstandkoming van een districtsbestuur. Een vaste commissie is daar reeds benoemd om taakbe schrijving te geven inzake de struc turele en planologische aangelegenhe den. HU meende, dat de grote gemeen ten hier de toon moeten aangeven en het initiatief nemen. Wanneer Leiden hierop niet attent is dan zou het wel kunnen gebeuren, dat de randgemeen ten contact met elkaar zoeken en dan zit Leiden niet meer „in het eerste rUtuig". In verband met de opmerking van de heer Van Weizen inzake het snoeien van de heggen op de Warmonderweg vroeg de heer Van Mameren de aandacht voor overtollige begroeiing in de gehele ge- meente. De voorzitter verzekerde, dat I hieraan elk voorjaar aandacht wordt geschonken, hoewel door personeelsge brek een intensieve controle bezwaar lijk is. De heer Van der Hulst zou graag zien, dat het braakliggend terrein, dat be stemd ls voor de bouw van de brand weerkazerne wat wordt opgeknapt. Hij stelde voor het desnoods geschikt te maken als volkstuin Ook de heer Blans- jaar wilde graag de mogelijkheid van uitbreiding der volkstuinen onder het Kaasje kwam niet op (Van onze Haagse redactie) Voor de 's-Gravenhaagse Tuin- bouwvereniging heeft gisteravond" B mej- Guusje de Zoete, die eind ver- B leden jaar onder auspiciën van het B Centraal Bloembollencomité een B goodwill-reis door de VB. maakte. een en ander over haar belevenis- 5 sen als „Tulpenkoningin" verteld. Twaalf grote steden heeft zij be- b zocht. In een van die steden raakte m zy in gesprek met een huisvrouw H Deze vertelde haar, dat zy van ken- H nissen uit Nederland een pakket met bloemhollen had gekregen. „Zyn de bollen goed opgekomen?"! vroeg de Tulpenkoningin „O ja", zei de Amerikaanse, „be- halve die ene grote rode in cello- B phaan". B Het bleek, dat deze Amerikaanse B huismoeder een Edammer kaasje in B de grond gestopt had Koningin ontving hoge onderscheiding De nieuwe ambassadeur van Nicaragua, de heer J. Sanson Téran, die vanoch tend in het Huis ten Bosch aan H.M. de Koningin zyn geloofsbrieven aan bood heeft aan H. M. tevens uitgereikt de hoogste onderscheiding, welke zijn land kent. nl. het Grootkruis met gou den ster in de Orde van Ruben Dario (Ruben Dario was een dichter). H. M. is het eerste Europese Staats hoofd dat deze hoogste onderscheiding van dat land ontvangt, zulks als bewys van de grote bewondering, welke het volk van Nicaragua koestert voor Ko ningin Juliana. Schapen ingesneeuwd Ook in de provincies Friesland en Drente komt het verkeer al is het uiterst moeizaam weer op gang Al leen de binnenwegen zyn over het al gemeen nog steeds onberydbaar, zodat verscheidene kleine plaatsjes niet over de weg te bereiken zyn. De autobussen ryden in Friesland vrywel weer alle maal. zy het met enige vertraging; in Drente zyn er verbindingen, die nog niet op gang zyn In het algemeen kan men zeggen, datt het verkeer met de Groningse en Drentse veenkoloniën erg moeilijk is. dat het midden van Drente over de weg nog niet te bereiken is, dat de verbindingen met Friesland vry goed zyn. maar dat met vertraging rekening moet w or dein gehouden. In Groningen wordt in de verbindingen geen moeilijk heden meer ondervonden. Op een buitenay<kse kwelder by An- jum in Friesland trof men gisteren on geveer honderd schapen aan, die wa ren ingesneeuwd. Een groep arbeiders heeft de dieren moeten uitgraven. De tweeduizend schapen, die in een polder by Anjum door de sneeuwstorm werden overvallen, zyn er goed afgeko men. Ex kunnen hoogstens enkele zijn omgekomen, maar men kon dit nog niet met zekerheid vaststellen Overigens neemt men wel aan. dat de sneeuw storm in Friesland slachtoffers onder de schapen heeft geëist. Negen doden door een wervelstorm in Amerika Tengevolge van een wervelstorm in de Amerikaanse staat Missisippi zyn negen personen om het leven gekomen. Boven dien werd zeer veel materiële schade aangericht. „Prawda" beschuldigt Z.O.-Aziatische landen Het officieel orgaan van de Russische communistische party „Prawda" heeft de landen van de Zuidoost Aziatische Verdragsorganisatie ervan beschuldigd, hulp te verlenen aan de revolutionaire beweging in Midden-Sumatra. Volgens het artikel, waarin deze beschuldiging wordt geuit, zouden reeds pantserwagens uit Singapore verscheept zyn naar Pa- dang. Het orgaan van het Russische leger „Rode Ster" zei in een soortgeiyk artikel, dat de draden van de revolutio naire beweging in Midden-Sumatra in Washington beginnen. Politiehoofd van Padang oneervol ontslagen Het hoofd van de Staatspolitie in Pa dang, commissaris Mansjoer, ls met in gang van 15 februari oneervol ontslag uit zijn functie ontslagen Dit ontslag werd verleend ln verband met een recente verklaring van Mansjoer, dat hy „volledig achter luitenant-kolonel Hoes sein staat"! Koepel van Romeinse kerk staat op instorten De koepel van een van de mooiste Romeinse kerken uit de 17de eeuw. „Santa Maria dei Miraooli". dreigt ln te storten. Gisteravond werd de brand weer gealarmeerd tJjdens een hevige storm. Windstoten van meer dan 100 kim. per uur bedreigden de koepel. waar- In de laatste Jaren reeds diepe soheuren zyn gekomen De brandweer stelde hoge ladders op. maar kon door de he vige wind de top van de koepel en het grote kruis, dat bedenkelijk scheef staat, niet bereiken. Duizenden Romeinen, die op de „Piaz za del Popoio" verzameld waren, volg den in spanning de verrichtingen van de brandweerlieden, die hun pogingen moesten opgeven na de inwendige struc tuur van het gebouw versterkt te heb ben. De politie heeft de omgeving van de kerk afgezet. Vorig jaar is het grote kruis op de koepel van de kerk „Santa Maria in Montesanto" afgewaaid. Wat doet overste Barlian? 'Van onze correspondent in Djakarta) Ongeveer een week, nadat de centrale Indonesische regering de Banteng-. Ga- roeda- en Permesta-raden als onwettige organisaties heeft gebrandmerkt, is het nog steeds onbekend of luitenant-kolonel Barlian. territoriaal commandant van Zuld-Sumatra en voorzitter van de Ga- roeda-raad. dit regeringsbesluit heeft uitgevoerd en de raad ontbonden. De regering-Dj oeanda heeft zich tot nu toe nog niet ongeduldig getoond over het uitblijven van Barlians besluit. In tegendeel het scheen dat DJakfirta een verdere verwijdering van Palembang wenste te voorkomen. Vandaag heeft echter het dagblad Blntang Timoer. dat de centrale rege ring steunt verklaard, dat de soepelheid die men in Djakarta en van de zijde van de chef-staf van het leger met Bar lian heeft betracht, door de laatste I wordt beantwoord met een volkomen ne- I geren van de Instructies van de centrale regering. „Thans is het tijdstip voor Barlian aangebroken zijn houding duidelijk te bepalen", zo schrUft het blad. Het Dja- kartaanse publiek vraagt zich af. of dit het voorspel betekent van een straffere politiek van de centrale regering jegens luitenant-kolonel Barlian. INTERPELLATIE LEGERHELMEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Ritmeester (V VD verlof ver leend de regering te interpelleren over de afgekeurde legerhelmen. De inter pellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 27 februari Groente- en Fruitveiling 100 kg andyvle 51-70, gele kool 8-9. prei 37-46 spruiten A 61-78. B 51-76 peen 45-49. witlof 24-63. knolselderle 12-18. sla A bos selderie 7-10. GOUDA. 27 februari Kaasmarkt Aanvoer 3 partyen kaas Notering eerst* kwaliteit f2.10 tot f2 15 per kg Handel kalm. Leidse Coöp. Prijzen per rode kool 8-12. stoofsla 145. uien 6-17. wis- per 100 stuks: 14-33 per 100 Kerkelijk Leven Dr. C. HILLE RIS LAMBERS OVERLEDEN. In de ouderdom van 92 Jaar is te Bilt- hoven overleden dr. C. Hille Ris Lam- bers, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Dr. Hille Ris Lambers diende de her vormde gemeenten van Oostvoorne, Ven huizen (N.-H.)Haaksbergen. Jorwerd en Lith. In mei 1937 ontving hy eervol emeritaat. Hij vestigde zich te Bilthoven, waar hy een afdeling heeft opgericht van de Vereniging van Vryz. Hervorm den NED. HERV. KERK Beroepen te Amelde en Tienhoven (toez.) J. Jongerden. kand. te Hulzen (N-H). GEREF. KERKEN Tweetal te Helpman (Gron.) W. M. de Bakker te Maasdijk en L. Biydorp te Aal- ten Beroepen te Barchem N. J. Gorls. kand. te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Schlldwolde W. van der Llngen te Zwljndrecht. Diplomaat deelde klep uit (Van onze Haagse redactiei De eerste secretaris van de Perzi sche ambassade heeft gisteren te Delft een chauffeur een klap gegeven en mitsdien een proces-verbaal ge kregen. De Pers moest op de Oostsïn- gel te Delft remmen voor een vracht auto .die bij het passeren van enige fietsers oo de linkerweghelft kwam. De diplomaat draaide daarop zijn auto, ging de vrachtwagen achterna en dwong de chauffeur op de Rotterdamse weg tot stilstand door hem eerst te passeren. De bestuurder stapte uit en vóór de vrachtwapen-chauffeur uit Delft er op verdacht was had hij al een klap in het gezicht te pakken. De totaal be duusde man liet toen ook toe dat de diplomaat het contact-sleuteltje uit de vrachtauto haalde, het meenam en het op het politiebureau deponeerde De chauffeur heetf naderhand aangifte ge daan van mishandeling. BOSKOOP. 26 februari Coöp. Veren „De Boskoopse Velling". Diversen per tak: Forsvthlatakken le kw 30-37. Idem 2e kw 20-26. Amandeltakken le kw 18-22, Idem 2e kw. 11-14. PrunuBtrlloba 2.20. Slerkers Hlzahuratakken, le kw 62-85. Rododen- dronbloemen per kop le kw. 37-40. Idem 2c kw 21. Mahonlablad per bos 71-85. BEURSOVERZICHT Unilever flauw; Staatsfondsen vast Amsterdam, 27 februari. Het optimisme van New York werd vandaag in Amsterdam, zy het in kleine mate, overgenomen. Dit gold echter niet voor Unilever, welk fonds na een ope ning op 335 tegen 337 3 4 als slotprys van de vorige dag, verder daalde Uit 333'j. De beroepshandel meende, dat de heden te verwachten Jaarcijfers van het Unlleverconcern. ongunstig zullen zyn. Hierop vooruitlopend gaf deze groep de aandelen af, in de hoop. de stukken morgen met winst te kunnen terug kopen Ingevolge Wallstreet waren aandelen Kon. Olie ruim f.1- hoger op f. 146.50 dan de vorige dag. Het fonds bleef ech ter f. 1.- beneden pariteit Amerika, 's Morgens werd nog f147,50 als hoogste prijs voor de aandelen betaald, door aan kopen voor Zwitserse rekening Deze aankopen bleven 's middags uit en spoe dig bleek, dat er eerder iets aanbod was van Parys. Veel verandering in de koers kwam er verder niet Philips was goed gedisponeerd en bleef met een winst van 1 punt nog juist onder de brug van 250%. Aku's behaalden een koerswinst van circa 2 punten. K.L.M. fractloneel lager. Scheepvaarten kalm Holland-Amenka- Hjn min 2%. Cultures lagen voor Ver. Deli min 1%... Senembah kon de forse koerswinst van gisteren behouden. Bil- liton werd vernomen op 170% (1721 voor aandelen Heemaf werd een koers van 230% (225^ geadviseerd De aanhoudende ruimte op de geld markt was oorzaak, aldus de beurs, dat speciaal het kortlopende papier van de Staatsleningen, aan de koopkant lag. Tegenover deze vraag stond hoege naamd geen aanbod, zodat de stukken slechts verkregen konden worden tegen belangryk hogere prijzen dan de vorige dag. De koerswinst bedroeg hier bijna een vol procent. Ook de overige obliea- tiemarkt was vast met advlespril?en voor de Woningbouwlening op 108 3 8 (108%), rentespaarbrbieven 103 procent (102.3/4). Het bedrag ad dlrs 15.000.000 5 1 4% lening ten laste van de stad Amsterdam is geheel geplaatst WISSELKOERSEN Amsterdam. 27 februari Londen 10 6210.62'i New York 3-79A—3 79,7,; Montreal 3.87ft—3.87,»,; Parijs 89 97 90 07%; Brussel 7.60%—761 y«; Frank furt 90 24—90.29; ZÜTidh 86 49%—86.54', Zürich (vr. tl.) 88.47%88.52%Sto k- holm 73 09—73 14; Kopenhagen 54 90— 54 95; Oslo 5306—53 11; Milaan 60 74', —60.79%; Wenen 1457%—1438%. Beurs van Amsterdam Donderdag 27 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 91% 91% 78 78 87 A 87% 91r Ned. '53 3% Grootboek obl.3% Ned. '47 3% (3) Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. *37 3 Ned. W B. lening 6% Ned. W.B lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 88 iè 84 85% 85% 87% 86 108% 90% 91 iè 90 ie 60% ACTIEVE AANDELEN installatie werkt, doch eerst nog olie I oog zien B. en W. willen, aldus de voor- moet wegpompen, is alles pas volledig in zitter hieraan wel meewerken, doch bedryf tegen eind april a.s. ieder weet hoe sohaars de grond is die Besloten werd tot de definitieve vast- hiervoor zou kunnen worden benut Deze stelling van het uitbreidingsplan met de ruim een uur durende vergadering werd bebouwingsvoorschriften inzake Oegst- besloten met een korte bespreking in geest-Noord-Oost. 1 comité. OEGSTGEEST BOOM ONTWORTELD Een van de weinig overgebleven bo men vóór de oude boerderij op de hoek van de Waldeok Pyrmontlaan en de Tenveeweg heeft de strijd tegen de felle noordoosterstorm niet kunnen weer staan. De boom is ten dele ontworteld en staat zo gevaariyk scheef, dat van gemeentewege het weggedeelte voor de boerdery voor het verkeer is afgesioten. Clt. Handl en Ind B I Nat. Handelsbank I Ned. Handelmy Amst Rubber Deli My.en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon Pap v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N3. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 f.20.—) Holl. Amer. lyn Java China Paket K.L.M Ned. Stoomv. My. Kon. Paket My Stoomvaart Mij. Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv. Unie 23% 70% 145% 45 61% 83% 28 51% 9% 147% 190 301 172% 273 300% 220 248% 147% 337% 203 172% 610 145.30 145 35 140% 116 104 139% 102 131% 145% 191% 116 108% 89% 8911* 84% 85% 85% 87% B 86% 109 90% 921* 91 87 86% 23% 74% 145% 45 60% 82 28 50 A 8% 149 191 298 172% 273 303 223% 249% 147% 333% 207 170 610% 146 30 138% 117 104 138% 101% 132 144 191% 118 107% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96Vi Premieleningen A'dam '53 3 90 96% Adam '51 2% 86% 87 A'dam '56 I 2% 84% 84% Adam '56 II 2% 93 93% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 96 95 Idem n 2% 94% 95 R'dam '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 95% 95% Utrecht '52 2% 90% NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 197 195 H.B.U eert191 190 Rott. Bank 159% 155 Twentsche Bank 157% 157% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 214 214 L Borneo Sum H. Mij. 33V« 33 Ned G. en Sp. fabr 168 167% Kon. Ned. Grofsm 92 92 Internatio52 51% Rott. Droogdok My. 477 483 Tieleman en Dros 7 8 Ned. My. Walv.vrt. 64% 60% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern. Nickel 74% Anaconda 42 Bethlehem Steel39% Cities Service 46% General Motors 34, Kennecott 79% Republic Steel 41% Shell Oil 58H Union Pacific 26% Un. States Steel 59 8% 45 34,i 81 *1 41% 59 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90y« 90% Den Haag 1937 1 3.. 84 Leiden 1947 90 R'dam "37 I-m 3% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon. AA Pref wa, Idem Electrolas B Holl Constructie Ing, bur. v. Bouwnyv Int Kunststof! In L^ldsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. Van wyk Textiel VK 26/2 47 46 571*8 798 115 L 31% 30% 141 142 400 399 150 150 69 71 67% 67%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7