NEGENDE KEUKENHOF BRENGT MEER TUIN- DAN PARKSFEER jjUCKLEYij Benauwende kinderhoest! Waarschijnlijk 28 maart opening Prinses Beatrix bezichtigde beroemde Wageningenproject Demmenie BRITSE SOCIALISTEN DOOR EEN SCHEURING BEDREIGD 96ste jaargang Donderdag 27 februari 1958 Derde blad no. 29378 En toch komt snel de lente Terwijl Nederland eigenlijk voor het eerst dit jaar grondig kennis maakt met de winter, terwijl het verkeer in een groot deel van ons land nog ontwricht was door de sneeuwstorm van dinsdag, terwijl het landschapsbeeld in geen enkel opzicht doet denken aan een naderende lente, hoorden wij gisteren tijdens een persconferentie vertellen over... de negende Keukenhofexpositie die voor de deur staat. Keukenhof roept associaites op met zonnige bloementapijten, met stromen toeristen uit de gehele wereld die in de lage landen achter de Noordzeekust de lente komen begroeten, met warmte in de natuur. Hoe ver schijnen wij daar nu vandaan te zijn! Maar toch, de overgang van winter naar lente kan snel zijn, en hoe dikwijls heeft niet onmiddellijk na het ver dwijnen van de sneeuw, waardoor op het ogenblik al de krokussen hun uiterste topjes in een heldhaftige poging om in leven te blijven als kleurige torentjes omhoog steken, de lente haar kleed van bloemen pracht aangetrokken! Nu is niets zo wisselvallig als het weer, dus met zekerheid is er niets te zeggen. Maar men hoopt toch, aldus voorzitter T. van Waveren gisteren tijdens de ge noemde persconferentie, op 28 maart deze negende Keukenhoftentoonstelling te kunnei/ openen. Een expositie die als voornaamste nieuwe karaktertrek zal heb ben, dat de tuinaanleg in strakke lijnen het zal gaan winnen van de parkaanleg, die echter rond de grote vijver gehandhaafd zal blijven. drukke dag 715 autobussen moest plaat sen. Ook de accommodatie voor twee wielige voertuigen is aanzienlijk verbe terd. In verband met deze uitbreiding was het noodzakelijk de zuid-oostelijke ingang, die zelden werd gebruikt, te ver nieuwen, zodat men slechts 2 minuten hoeft te lopen na het parkeren van zijn wagen. POSTKANTOOR Ook dit jaar zal er weer een postkan toor op de Keukenhof gevestigd zijn, waar de post met een speciaal Keuken- hofstempel wordt afgestempeld, hetgeen voor de filatelisten begerenswaardig zal zijn. Accentuering van strakke lijnen Dit jaar heeft de architect Van der Lee wederom de gelegenheid gekregen vele van zyn ideeën te concretiseren in het zgn. ..smalle bos". De conventionele vlakverdelingen door bloemperken en paden is dit jaar vervangen door ge bruik te maken van gekleurde tegels om lijnen en vlakken te accentueren, waar door een veel beter verband wordt ge creëerd tussen lynen, vlakken en kleuren dan voorheen het geval was. Er is door een der deelnemers een modem tuin huisje gebouwd, dat geheel past in het rechtlijnig arrangement van de tuin. Door het aanleggen van grotere gras vlakten zullen bedden en borders beter uitkomen dan voorheen. BEELDEN Zonder beelden is de Keu kenhof ondenkbaar. Dit jaar zullen weer ongeveer 20 beel den worden geplaatst. Ze komen uit Frankrijk en Italië Hoewel onder de Italianen veel modernen zijn, zullen ze voor het grootste gedeelte toch „leesbaar" zijn. (Rodin, Des- piau. Boileau. Laurens, Mari- ni, Manzu, Minguzzi, e.a). FAUNA De collectie van uitheemse eenden, ganzen en zwanen is uitgebreid met een paar Cere- opsisganzen. Niettegenstaande deze fauna blijft het Keuken- hofbestuur er. angstvallig voor waken, dat de Keukenhof een bloemententoonstelling blijft, waar de rust voor het publiek niet door teveel afleidingen wordt gestoord- KASSEN Dit Jaar is voor wat betreft de aanplant in de kassen een record-jaar. In de warme kas sen staan 677 en in de koude kassen 350 partijen tulpen Er is het grootste aantal variëtei ten bijeen gebracht, n.l. bijna 600. In de koude kas staan bo vendien nog 114 variëteiten narcissen opgeplant. MOLEN Deze bleek verleden jaar een belangrijke attractie te zijn, vooral voor de vele buitenlan ders, die de molen gebruikten als achtergrond voor hun groeps- en familiefoto's. Bo vendien werd de omloop van de molen gebruikt als een soort statief voor streekfoto's; men heeft hierop een prachtig over zicht over de omringende bol lenvelden. HET PAVILJOEN Hierin blijven enkele Neder landse industrieën hun sier- produkten tentoonstellen ter wijl een minstens even grote attractie blijft de demonstra tie van het bloembinden, waar voor de dames zeer veel be langstelling tonen. BRABANTSE DAG In overleg met de Commis saris der Koningin in de pro- vincie Noord-Brabant zijn be sprekingen gaande tot het for meren van een Brabantse Dag, waar de verschillende aspecten van Brabant op folkloristisch gebied gedemonstreerd zullen worden. In dit verband zal men dan ook wel kunnen genieten van het al-oude vendelzwaaien met als achter grond de bloeiende bollen. PARKEERPROBLEMEN OPGELOST Men heeft beslag weten te leggen op enkele terreinen in de onmiddellijke omgeving van de Keukenhof die met aanleg f30.000.— kosten. Voegt men daarbij nog eens f 25.000,voor de aanleg van de nieuwe tuin, dan komt men tot de conclusie, dat het Keukcn- hofbestuur moeite noch kosten spaart nm de Keukenhof te doen blijven: „de mooiste tuin van Europa". In totaal heeft men nu voor parkeer terrein ter beschikking 10 ha.; van de totale oppervlakte van de Keukenhof is dit 40%! De uitbreiding van het par keerterrein was hoognodig gezien het feit, dat men verleden jaar op een FOTOWEDSTRIJD In samenwerking met een fotoindus trie wordt ook dit jaar weer een foto wedstrijd gehouden. Verleden jaar nam aan deze wedstrijd een groot aantal na- tionalitieten deel, o.a Japanners en Chinezen, alweer een bewijs dat men uit alle delen van de wereld de Keukenhof komt bezoeken. HET BEZOEK Verleden jaar waren er 580.000 be zoekers. Dit jaar verwacht men er meer. Vele. buitenlandse reisbureaus willen een bezoek aan de Expo '58 te Brussel combineren met een bezoek aan de Keukenhof. Het bezoek wordt ook gestimuleerd door de V.V.V.'s van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Hilversum, die met de Keukenhof een combinatie hebben gevormd en iemand hebben aangesteld, die de om Neder land liggende landen bereist. HET VERKEER Burgemeester Th. M. J. de Graaf van Lisse verklaarde, dat de overheid met bijzondere interesse volgt hetgeen de Keukenhof presteert. Het verkeer is elk jaar opnieuw een puzzel. Vergeleken bij het vorig jaar is daar een nieuw facet bijgekomen In Lisse geldt een omleidingsregeling; het verkeer uit het zuiden moet de oostelijk gelegen randweg volgen. Met de collegae uit. de bollengemeenten. ver volgde spreker, zullen we. in overleg met de politie, onderzoeken waar het voor naamste accent komt te liggen bij de j aan- en afvoer van de Keukenhof. Is het mogelijk, vroeg spreker zich af. het verbod om door de nauwe dorps- straten te rijden, tijdelijk in te trekken0 i Wij zien de gevaren en de moeilijkheden I en zullen ons ernstig beraden over de beste verkeersregeling. Tenslotte merkte de burgemeester op. dat de Keukenhof de enige culturele instelling is. die draait zonder één cent subsidie van de over heid. OPENING BOLLENCORSO OP 26 APRIL Voorlopig is het bloemencorso in de bollenstreek vastgesteld op 26 april. Minstens 35 praalwagens van 60 onderling samenwerkende deelnemers zullen in deze stoet, die telkenjare in pracht en praal groeit, meerijden. Reeds is een aantal wa gens in structuur gereed om het bloemenkieed te kunnen dragen. Opnieuw zal minder de nadruk op reclame, doch meer op gezamenlijke propaganda liggen, veelal onder een motto. „Lenteparade 1958" zal 's morgens van Sassenheim via Lisse en Hille- gom naar Bennebroek rijden en van daar na een rustpoos langs dezelfde route terug. Iedere tocht vergt bijna 3 uur rijden. Op de dag voor het corso zal het publiek in de gelegenheid zijn de opbouw van de praalwagens te Lisse tn de HBG-veiling te bekijken. Montessori-speeialiste mevr. Philippi gehuldigd Afscheid na 50 jaar (Van onze Haagse redactie) Tijdens de lunch, welke wordt aange boden aan de deelnemers der zgn. bur gemeestersdag. welke jaarlijks wordt ge organiseerd door de burgemeesters der 7 bollengemeenten in samenwerking met de Prov. V VV. Zuid-Holland, zal de heer T. M. H van Waveren, voorzitter van Keukenhof, met een kort woord de tentoonstelling openen. Een bekende figuur uit de Neder landse onderwijswereld, mevrouw C. Philippi Siewertsz van Reesema, nam gisteravond in het Nederlands Lyceum te Den Haag afscheid van de leden van de Stichting voor Kinderstudie en van leerlingen en docenten van de Vereniging tot Opleiding van Leer krachten volgens Montessori-beginse- len. Mevrouw Philippi was secretaresse van de Stichting en leidde de cursus van de vereniging. Deze cursus is nu opgeheven, omdat er niet langer subsidie voor werd ge geven. Prof. dr. D. Wiersma wijdde gister avond in zijn huldigingsrede veel aan dacht aan het wetenschappelijke werk. dat mevr. Philippi gedurende meer dan een halve eeuw voor het onderwijs heef t verricht. Over het „hoe" en „waarom" van al haar onderzoekingen hield prof. Wiers ma een interessant betoog. Hij zei dat mevr. Philippi. zoals veel wetenschap pelijke werkers, door vier factoren werd gedreven tot haar arbeid; het helpen van anderen, de intellectuele bevredi ging, het verkrijgen van inzicht en de wetenschappelijke erkenning van haar j resultaten. Bij al haar onderzoeken ging zij steeds strikt objectief te werk. Een mooi resultaat van haar arbeid is voorts nog de oprichting van het pedagogisch centrum De nu 70-jarige mevrouw Philippi achtte het feit, dat de Montessoriecur- j sus voor opleiding van leerkrachten moet ophouden, een ramp. Wat er nu over blijft noemde zij een geheel genivelleer de opleiding. De dag van gisteren begon voor I Het is een van de moois»e tochten, die j Jit I ,1 Iron m i lioil II,» Mvi#»rf*TI Prinses Beatrix met een drie uur vergend bezoek aan de polders en de wooncentra van het Wageningen- project, beroemd - misschien ivel wereldberoemd - om de geslaagde pogingen de mechanische rijstbouw in de moerassige gronden te bedrij ven. Sedert 1949, toen hier het eerste kampje werd opgeslagen en de strijd tegen Het oerwoud werd aangebon- i dfr |ejdj van dr BodandondenrijMr. den, is er een ongelooflijke hoeveel- meester Selius, men in dit land kan maken. De rivieren met hun ontelbare tochten en hun tien tallen zijrivieren spreken tot ieders ver beelding en tonen de „toeristen" een beeld van Suriname, zoals men nergens elders kan vinden. De tocht duurde niet alleen de gehele middag, maar ook tij dens de nacht stoomden de jachten door. In de vroege ochtenduren stopte men heel even bij het dorpje Cornelis Kondre. waar de Indiaanse kinderen on- heid werk verzet, vaak onder om standigheden, die zeer primitief wa ren, maar kennelijk de prikkel in hielden om door te zetten. Thans zijn duizenden hectaren in cul tuur gebracht en vinden tientallen jon ge Hollandse boerengezinnen er een huis. werk en een toekomst. De Prinses bracht een bezoek aan de kliniek en het hospitaaltje van dit dorpje en ook aan de kleuterschool Ook stapte zij onver wacht een arbeiderswoning binnen en sprak even met de vrouw des huizes. Toen werd per jeep gereden naar de eigenlijke Wageningenpolder, langs treksloten en over ophaalbruggetjes. Een vrijwel echt Nederlands polderland schap. De boerderij van de familie Pe ters werd bezichtigd en mevrouw Peters, afkomstig uit Noord-Brabant, haastte zich het hoge gezelschap een kopje kof fie aan te bieden. In een snel bootje ging het daarna langs de rijstpolders en naar het pompgemaal, dat werd bezich tigd. Vervolgens werd per Jeep terugge reden naar hotel ..De Wereld" in Wage- ningen. Daar defileerde de gehele bevol king van het plaatsje, gekleed in de ver schillende nationale klederdrachten voor de Prinses. Na afloop was er korte tijd beschikbaar om een duik te nemen in het zwembad Flamingo. Toen moest de Prinses zich verkleden voor een ont vangst van ongeveer 200 mensen in het hotel, dat in zo menig opzicht doet. den ken aan een modern hotelletje in een Zuiderzeepolder. Tijdens de ontvangst kreeg de Prinses de gelegenheid ge sprekken te voeren met de mensen, die wonen in deze omgeving en iets te horen van hun problemen. Vooral sprak zij lang met het bestuur van de Bond voor Plattelandsvrouwen. Hoe graag men ook langer had willen blijven, het program ma stond het niet toe. Om ongeveer één uur in de middag moest het gezelschap zich inschepen aan boord van de Oranje de Oranje Nassau en de Beatrix, kleine jachten, die het gezelschap binnendoor naar Coronie zouden brengen. een hulde brachten aan (Advertentie) Wit doet 0 ertan D zoekt iets dat onmiddellijk helpt. Er bestaat geen beter middel dan KINOERHOESÏSiROOP de beroemde CANADESE kinderhoestsiroop met vitamine C VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Sterke linkervleugel streeft naar een krachtiger programma van Labour De Britse socialistische (oppositie) party ziet zich geplaatst voor een ernstig meningsverschil over de oprichting van een linkervleugelgroep, die zich „over winning voor het socialisme" noemt. Deze groep streeft de uitvoering van een veel krachtiger socialistisch programma na dan de party als geheel volgt. Zo wil zy, dat Engeland zo nodig alléén de waterstofbom afschaft. Ook dringt zy aan op algehele nationalisatie, terwyi het partybestuur de staat aandelen wil laten kopen in grote ondernemingen. Volgens persberichten zou het partybestuur gisteren hebben besloten, de groep een ultimatum te stellen om haar activiteit te staken of de kans te lopen op disciplinaire maatregelen. Zo ziet Keukenhof er nu nog uit. dit lustoord op te kunnen nemen Maar onder (en zelfs boven) de zodra het wmterkleed door warme sneeuw zet de lente haar vooipos- zonnestralen zal zijn weggesmolten, ten uit om haar heerschappij over fel. zy achtte het inopportuun de Vrouwe)lik (lebat lil schuldvraag nu te behandelen. Maar zij .1 wilde toch wel enkele kanttekeningen Eerste Kanier VOETBAL. Belgische bondscoach neemt ontslag De Hongaar Geza Toldi, trainer van het Belgische elftal, zal zijn contract met de Belgische Voetbalbond, dat 15 augustus afloopt, niet verlengen. Toldi heeft verklaard dat hij, met het oog op de diepgaande meningsverschillen, die zijn ontstaan ten aanzien van de voor bereiding en de samenstelling van het nationale team, in een brief van 19 ilde maken. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Mej. Tjeenk Willink heeft echter op ontoelaatbare wijze gegenera liseerd. Hiermee zijn de velen tekortge daan. die geen verwijten toekomen. Er kunnen verwijten worden gehoord, dat te westelijk wordt gedacht en dat te weinig wordt begrepen wat in Indonesië gebeurt Niet vergeten dient echter te worden, dat Indonesië door het lidmaat- Schuldvraag van Indonesië De Eerste Kamer door weersom standigheden anderhalf uur te laat begonnen heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de begroting van Maatschappelijk Werk aangenomen met de aantekening, dat de communis- 0 ton wensen Ie worden reach! te heb- Deze rechten zijn echter steeds opnieuw geschonden. Venet tegen vestiging van Amerikaanse raketbases Ook de „Daily Herald", die geacht wordt de spreekbuis van de Labour- party te zijn, heeft zich uitgesproken voor eenzijdige staking van de water- stofproduktie door Engeland en een I volledige weigering om Amerikaanse raketbases toe te laten. Dit standpunt wordt gedeeld door 69 leden van de Lagerhuisfractie. De secretaris van de socialistische I partij, Morgan Phillips, zegt in een brief, die in de „Daily Herald" is afge- j drukt, dat „men nauwelijks verwacht had te zien, dat de Herald de party on- dermynt door een al te eenvoudige be oordeling van wat ongetwijfeld de voor naamste uitdaging van onze tyd is: het al dan niet voortbestaan van de mens heid". De hoofdredacteur van het blad tekent hierbij aan. dat de gehuldigde opvatting logisch is en zeker de mening van een toenemend aantal Britten weerspiegelt „De bedoeling van onze huidige cam pagne is niet de Labourbeweging te on dermijnen, maar haar te versterken", aldus de hoofdredacteur. Minister Sandys over het gebruik van kernwapens De Britse minister van Defensie, Sandys, heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat het Westen niet anders kan doen dan terugslaan met kernwapens, indien de Sovjet-Unie een grootscheepse aanval met conventionele wapens be gint. Minister Sandys, die sprak aan het begin van een debat van twee dagen, zei te weten, dat er mensen zyn. die ver De regering verzoekt om goedkeuring van haar defensie-plannen. De socialis tische partij heeft hierop ln een motie een amendement ingediend, waarin er tegen wordt geprotesteerd, dat de defen sieplannen voornamelijk steunen op dreiging met een atoomoorlog Er zou vandaag worden gestemd. Ernstig geval van veevergiftiging te Voorthuizen (Van onze correspondent) Verschillende instanties houden zich op het ogenblik bezig met de vraag wat toch de oorzaak kan zijn van liet ernstige geval van vergiftiging onder de rundveestapel van de landbouwer De Jeu te Voorthuizen in de gemeente Barneveld. Aan deze vergiftiging, die in de afgelopen dagen werd ontdekt, doch in verband met het onderzoek eerst nu pas bekend is gemaakt, zyn reeds drie dure runderen bezweken. Op het ogenblik zyn nog vier koeien van de onfortuinlijke landbouwer ernstig ziek en in behandeling by de veeart- senykundige dienst te Utrecht Men is druk doende met het onderzoek naar de oorzaak. Men tast nog volkomen in het duister. Op een gegeven moment ontdekte de heer De Jeu dat de poten en de billen van zyn koeien plotseling abnormaal dik werden. De veearts werd erby gehaald. rast en geschokt zijn door het joneste doch zonder resultaat De dieren uerden Financieel wanbeleid Directeur hield zijn commissarissen onkundig (Speciale berichtgeving) Te Haarlem is gisteren de buitenge wone algemene vergadering gehouden van de Kon. Handelmaatschappij v.h. Boeke en Huidekoper N.V. te Haarlem naar aanleiding van de schorsing op 1 februari van de directeur wegens financieel wanbeleid. Deze werd op 13 februari J.I. in arrest gesteld en vier dagen later weer ln vrijheid gesteld. In de vergadering werd aan de aan deelhouders verslag uitgebracht over de redenen tot schorsing van de direc teur, wiens beheer van de dochter ondernemingen geleid zou hebben tot een totaal-verlies van de N.V. en haar dochterondernemingen van f. 1.187.000. Hy heeft dinsdag ontslag genomen; dit ontslag werd hem tijdens de verga dering verleend. Op aandringen van aandeelhouders werd een commissie van onderzoek benoemd, waarin enkele aan deelhouders zitting hebben. Deze com missie zal het beleid van directie en commissarissen over 1957 onderzoeken en is gemachtigd om ook de balans van 1956 aan een nieuw onderzoek te onder werpen. De voorzitter legde er de nadruk op. dat de commissarissen niet door de directeur op de hoogte zijn gehouden van de gang vain zaken in het bedryf. Meegedeeld werd ook. dat de bouwplan nen zijn geannuleerd. De onder-direc teur. de heer H van Lems. heeft thans de algemene leiding over het bedryf. De directeur kreeg tijdens de vergadering de gelegenheid zich te verdedigen. Hij maakte hiervan een zeer summier ge bruik. Overheidspersoneel in Nieuw Guinea ontevreden In een vergadering van de afdeling Hollandia van het Christelijk Werk- nemersverbond in Ned. Nieuw-Guinea is een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat het personeelsbeleid van het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea in overeenstemming dient te zyn met het standpunt, dat de regering inneemt ten aanzien van de opvoeding van de Papoea tot zelfbeschikking. In de resolutie wordt gezegd, dat de huidige personeelspolitiek van het Gou vernement in deze belemmerend moet werken: het is niet te verwachten, dat bij het uitblijven van een positieregeling voor de Nederlandse ambtenaar, van hun zijde een hartelijke medewerking zal worden gegeven om zichzelf over bodig te maken. Het Chr. Werknemersverbond beveelt daarom aan het geven van de status van Rijksambtenaar aan iedere Nederlandse ambtenaar in Ned. Nieuw-Guinea. defensierapport van de regering, waarin deze politiek van vergelding met kern schap van de VN de rechten van de mens j wapens wordt uiteengezet. Deze politiek heeft onderschreven en deze zelfs in de voorlopige grondwet heeft opgenomen. ben tegengestemd. Tijdens het debat hebben twee vrou- I wen fel tegenover elkaar gestaan: de I minister van Maatschappelijk Werk, dr. M. Klompé en de P. v. d. A.-afge vaardigde, mej. mr. M. Tjeenk Wil- link, die de schuldvraag over de situa- tie in Indonesië ter tafel bracht. Volgens de socialistische spreekster lag hier ook een schuld van het Nederland se volk en de regering. „Wij hebben de wijsheid en de visie niet kunnen opbren gen om Indonesië tot zelfstandigheid en echter is de aanvaarde strategie van de NAVO en op deze wyze heeft men in de afgelopen tien jaar de vrede kunnen bewaren. Maar de minister voedde too. doodziek. Twee koeien moesten al spoe dig naar het abattoir te Nykerk worden overgebracht om te worden afgemaakt. De oorzaak van de vergiftiging kon niet worden vastgesteld. Ook andere koeien, die dezelfde symp tomen vertonen, werden overgebracht. Men heeft de dieren met tegengif inge- dat niemand die by zijn verstand is, spoten en bloedtransfusie toegepast om Het zou echter onjuist zyn hetgeen door Indonesië is gedaan te verzach ten. Hier is een fel en duidelijk pro test op zyn plaats. Als dit zou uit blijven, dan zou dit of betekenen, dat eraan zaï denken een tegenaan kernwapens te ondernemen tegen een kleine aanval of als reactie op een grensincident. Indien men niets wil weten van een tegenaanval met kernwapens blijft er niets anders over dan zich neer te leg- men retoor ,iE.n ,aak h«ft. ^nfS™r Sa'nSy"" februari, bu de bond z«n ontslag heeft;™ï"z'S"'delUkheid leiden"' M be" ingediend. Hij wenst zijn contract niet loogae te verlengen. De reactie van minister Klompé wa6 of dat men de Aziaat niet voor vol aanziet. De minister zegt niet te kun nen instemmen met mej. Tjeenk Wil link. die de fouten van Nederlanders in één adem noemde met hetgeen door Indonesië is gedaan. De voornaamste woordvoerder over Defensie van de socialistische fractie in het Lagerhuis. Brown, heeft gezegd, dat het Britse volk ervan geschrokken is. dat minister Sandys geen andere ideeën heeft over het afslaan van een aanval die meer is dan een grensincident, dan een actie met kernwapens. het vergiftigde bloed gedeeltelijk door nieuw, vers bloed te vervangen. Even later gaf echter nog één koe de geest. De overige koeien van de heer De Jeu schenen er weer bovenop te komen, hoe wel zy waarschyniyk weer als een wrak bij de heer De Jeu op stal zullen terug keren. Deze dieren waren drachtig en hebben door de vergiftiging hun onge boren kalveren verworpen. De onfortuinlijke landbouwer kan de dieren, die in leven biyven. nu dus niet meer als melkkoeien gebruiken. Hij kan ze nog slechts vetmesten voor de slacht Voor de eigenaar, die zijn veestapel niet had verzekerd, betekent dit een enorme schadepost. VARIA Met stomheid geslagen Toen de Duitse filmactrice van Oos tenrijks-Zwitserse afkomst. Maria Schell. in New York de wereldpremiere kwam bywonen van haar nieuwste film „De gebroeders Karamazof" belegde Metro Goldwyn Mayer een persconterentie met haar in de Radio City Musical Hall. Er bestond een enorme belangstelling voor. Correspondenten uit de gehele we reld, zelfs uit het Midden- en Verre Oos ten, waren komen aandraven. Natuurlijk kwam de filmster te laat. Haar excuus „Ik verzeker U, dat het niet opzettelijk was. Het fromt alleen, omdat zy me niet verteld hebben hoe laat ik moest komen" blonk niet uit van originaliteit. Mari lyn Monroe placht al haar persconfe renties zo te beginnen! De eerste vraag bracht haar byna van haar stuk; „Miss Schell wat hebt U te zeggen op het re cente artikel in „Time", waarin U, om het zacht uit te drukken, wordt beschre ven als een persoon, waarmede moeilyk is om te gaan?" De actrice bevroor een moment, maar herstelde zich onmiddel lijk, glimlachte en antwoordde: „Ach, wat zal ik zeggen. Het is waar, dat ik het soms niet eens ben met mensen, waarmede ik te maken heb, maar ik geloof niet. dat de schrijvers van „Time" erg diep gegaan zyn. Het was nogal op pervlakkig". En daarna begon het be kende spelletje van vragen en antwoor den, zonder dat er veel gezegd werd. Tot een correspondent van het uk Cairo ver schijnende blad „Al Ahram" kwam met een vraag, die alle aanwezigen, inclusief Maria Schell, met stomheid sloeg. „Wat zijn uw meningen over de mogelykheden en de noodzaak van een topconferentie", zo vroeg hij ernstig. De actrice, volkomen van haar stuk gebracht, wist niet beter te doen dan de man alleen maar aan te kijken Tot dat onder algemeen gelach een andere journalist een vraag over films stelde Met. kennelijke opluchting gaf zy hierop snel antwoord en het vraac-en-antwoord spelletje kon opnieuw beginnen....

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5