Indonesische troepen landden in Noord-Celebes; Gorontalo bezet WEERBERICHT Houdt de dief! WASMACHINES CENTRIFUGES Moskou zou Bizerta liever in handen van de Fransen zien Soedanezen (ten dele analfabeet) gingen vandaag naar de stembus Na bombardementen inzet van grondtroepen 96ste jaargang DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 No. 29378 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wttte Slngel Ulden Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 17.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In Djakarta is gisteren officieel bekendgemaakt, dat commandotroepen van het Indonesische leger naar het gebied van Noord-Celebes zijn gezon den, waar plaatselijke leiders trouw aan de revo lutionaire regering in Midden-Sumatra hebben betuigd. Het hoofdkwartier van het leger maakte ver volgens bekend, dat troepen, gesteund door de plaatselijke bevolking, Gorontalo een sleutel positie in Noord-Celebes - hadden ingenomen. Voorts werd gezegd, dat commando's als verster kingen naar het gebied waren gezonden, dat de plaatselijke bevolking de troepen die de stad bezetten, hielpen en hun verzet uitten tegen het „Permesta-regime" in Noord-Celebes, dat de opstandelingen op Sumatra steunt. Waarnemers zeiden, dat het legercommuniqué de eerste aanwijzing is, dat de centrale regering in Djakarta grondtroepen gebruikt in aansluiting op de bombardementen teneinde de opstandige gebieden terug te veroveren. DAT Soekamo en zijn ministers ware grootmeesters zijn in het ver draaien van feiten, hebben zij reeds herhaaldelijk gedemonstreerd en bewijst eens te meer dat zij ook in dit opzicht niet zonder succes bij Moskou in de leer zijn geweest. WU kennen dat verschijnsel vanaf het eerste ogenblik, dat wy met de Indone siërs aan de conferentietafel gingen zit ten maar zelden hebben zij dit strijd en propagandamiddel zó brutaal en welhaast schaamteloos gehanteerd als nu een woordvoerder van het Indone sische Ministerie van Voorlichting gis teren het opbrengen van het KPM-schip „Kasimbar" door de „Drenthe" een geval van „zeeroverij heeft genoemd. Dit is nu toch wel een bijzonder kras staaltje! Zonder ook maar de geringste schijn van recht of rechtmatigheid neemt de Indonesische regering van de K.P.M.-vloot in beslag wat zij ervan te pakken kan krijgen, gooit de Neder landse bemanning eraf, bemant de sche pen met Indonesisch personeel en een Indonesische gezagvoerder en geeft ze bovendien een militaire bewaking. Kort om het prototype van een kaperschip, dat nota bene onder de Nederlandse vlag blijft varen! THANS komt een Nederlands oorlogs schip, praait in volle zee en dus in overeenstemming met het inter, nationale recht het Nederlandse schip, dat ook een Nederlandse zeebrief heeft en brengt het naar Nederlands gebied, nl. Manokwari in Nederlands Nieuw- Guinea. De hierboven geciteerde woordvoerder gooit er nog een fikse schep bovenop door te verklaren dat „de „Drenthe" de Indonesische territoriale wateren heeft geschonden hetgeen kan worden be schouwd als een casus belli, een reden tot oorlog". Natuurlijk berust deze verklaring op het feit, dat de Indonesische regering kort geleden met de van haar zo lang zamerhand bekende eenzijdigheid het gehele zeegebied in de Indonesische archipel tot territoriaal terrein heeft geproclameerd.. Vanzelfsprekend heeft een aantal landen, waaronder Amerika, Engeland, Frankrijk, Australië en ook Neder land onmiddellijk geprotesteerd tegen deze inbreuk op het internationale recht en zich, onder voorbehoud van alle rechten, nadrukkelijk gedistancieerd van deze zienswijze. DIT neemt niet weg dat de Indone sische regering of althans haar woordvoerder over deze volkomen rechtmatige Nederlandse daad moord en brand schreeuwt en ze zelfs durft voor stellen als een bedreiging van de wereld vrede. Het geheel doet ons sterk denken aan het bekende verhaal van de dief, die op heterdaad betrapt zijnde en achter volgd wordende, de aandacht van zich poogt af te leiden door zich voor te doen als de voorste van zijn achtervolgers en luidkeels te schreeuwen „Houdt de dief!" De „Padang"-regering naar Boekit Tinggi? De revolutionaire regering in Midden-Sumatra is met baar vertrek uit de havenstad Padang naar de officiële „hoofdstad" van de „opstandelingen" Boekit Tinggi begonnen, zo melden berichten die in Singapore zijn ontvangen. Er zijn geen luchtaanvallen meer geweest op Padang, maar Catalina-vliegboten van de Indonesische luchtmacht maken herhaaldelijk verkenningsvluchten. De torpedobootjager van de Indonesische marine „Gadja Mada" vaart nog steeds ter hoogte van Padang, aldus deze berichten. Volgens de berichten waren de „opstandelingen"-troepen zwaar aan het trainen in verband met een verwachte aanval door de centrale regering vanuit zee. Vrouwen en kinderen vertrokken naar de dorpen in het binnenland en burger- comité's werden door militairen geoefend met kleine wapens. Ook werden hier en daar loopgraven gemaakt. Volgens de in Singapore ontvangen berichten is voorts van een groot aantal straten in Padang de naam gewijzigd sedert de luchtaanvallen door vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht. De namen van vooraanstaande persoonlijkheden in de centrale regering te Djakarta werden vervangen door die van de opstandelingenleiders. De situatie in Midden-Sumatra Vliegtuigen van de centrale regering hebben opnieuw boven Midden-Sumatra gevlogen, aldus is gisteren in kringen van Indonesische „opstandelingen" te Singapore meegedeeld. Men zei in deze kringen, dat de be volking normaal haar bezigheden doet en geen blijk schijnt te geven van on gerustheid. Alle strijdkrachten in het gebied zijn in alarmtoestand. Alle gezonde mannen en jongelingen krijgen een militaire op leiding, want, zo zei men in genoemde kringen, het volk is bereid zich tot de Gorontalo Gorontalo ligt ongeveer 320 km. ten westen van Menado, de hoofd stad van het onder overste Soe- moeal staande opstandige district Noord-Celebes. In Menado is het hoofdkwartier van Soemoeal ge vestigd. In de officiële verklaring werd gezegd dat een burger, zekere Nani Wartabone, samenwerkend met de plaatselijke militaire politie en de burgerpoli tie. de leiding had gehad van dc „herovering" van Goron talo. laatste man op te offeren in het geval de regering te Djakarta troepen zendt om tegen de opstandelingen te strijden. Verder wordt er melding van gemaakt, dat een Nederlands plantersgezin uit de omgeving van Padang is vertrokken om te trachten Medan te bereiken. In krin gen van de opstandelingen te Singapore werd vermoed, dat dit vertrek moet worden toegeschreven aan de onder de Nederlandse planters levende vrees, dat het tot incidenten zal komen tussen de Sumatraanse bevolking en de uit Java gekomen landarbeiders in Midden- Sumatra. Het regeringsgezinde nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" meldt, dat de bevolking van de Mentawai-uianden, tegenover Padang gelegen, heeft gewei gerd zich bjj de revolutionaire regering aan te sluiten. 9 Slot op pag. 2 Jongen gedood tijdens sneeuwruimen Gistermiddag is de 13-jarige jongen J. Blom uit de Haarlemmermeer te Vijf huizen van een tractor gevallen. Hij kwam onder een der wielen terecht en was opslag dood. De tractor was bezig aan het sneeuwruimen en de jongen mocht van de bestuurder meerijden. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Lichte dooi De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen of natte sneeuw en plaatselijk mist. Vannacht in het zuidoosten van het land nog over wegend lichte vorst, morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt te 11,15 uur) 28 FEBRUARI. Zon op: 7.30 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 12.18 uur; onder: 3.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.52 en 22.36 u. Laag water te 5.01 en 17.47 uur. (Advertentie) JAN DE NIE ZONEN K. RAPENBURG 10 - TEL. 20025 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Zo ziet winters Nederland er in vogelvlucht uit. Deze luchtopname van ANP-foto werd gemaakt in de omgeving van Alkmaar. 5T Zeer overij Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Voorlichting heeft gisteravond de beschuldiging geuit dat de inbeslagneming van het KPM-schip „Kasimbar" „zeeroverij" was. Hij zei dit in commentaar op het bericht dat de „Kasimbar" door de „Drenthe" naar Manokwari opgebracht was. De woordvoerder zei, dat de inbeslag neming geschiedde in de Indonesische territoriale wateren en derhalve „zeero verij" was. „De zeeroverij door het Ne derlandse oorlogschip „Drenthe" steun de direct of indirect de acties van Ah mad Hoessein en zijn opstand, waarte gen de regering thans de eerste stappen neemt", aldus de woordvoerder. net Indonesische persbureau PIA meldde later, dat de woordvoerder nog heeft gezegd, dat deze schending van de territoriale wateren Zou kunnen worden beschouwd als een „casus Belli" (aan leiding tot oorlog). Stelde ambassadeur TT inogradof de Franse minister Pineau hiervan op de Zware strijd in Algerije De Sovjetrussische ambassadeur in Frankrijk, Winogradof, heeft dezer da gen zowel aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, als aan generaal De Gaulle te kennen gegeven, dat Moskou voorstandster is van hand having van Bizerta als oorlogshaven voor de Franse Marine. Dit bericht, dat op goede informaties steunt, heeft in Parijs niet weinig verbazing gewekt. Of schoon de Sovjetrussische ambassade in Parijs heeft ontkend, dat aan generaal De Gaulle iets dergelijks is medegedeeld, schijnt het wel zeker te zijn, dat de Sneeuwjacht over heel West-Europa Verkeer nog op talrijke plaatsen ernstig gestremd In Noord-Frankrijk Is de treinenloop en het wegverkeer door de zware sneeuwval ernstig vertraagd. Winden tot 80 km per uur joegen gisteren de sneeuw op sommige plaatsen tot één meter hoogte op. Talrijke automobilisten zijn ingesneeuwd. In de omgeving van Parijs werd oensdag het lichaam van een doodge vroren vrouw gevonden. Een aantal per sonen, onder wie twee kinderen, wordt sinds de sneeuwjacht van gisteren ver mist. Het aantal slachtoffers van het noodweer bedraagt tenminste vijf. In Noordwest-Duitsland bedraagt ae dikte van de sneeuwlaag gemiddeld 25 cm. Ondanks het feit, dat in Hamburg gisteren 6000 man, met o.a. 56 sneeuw ploegen en 88 vrachtwagens werkzaam waren bij de verwijdering van de sneeuw, deden zich alleen in de ochtenduren al 119 verkeersongelukken voor. De stads bussen begonnen eerst tegen het mid daguur re rijden. In Sleeswijk-Holstein en Neder-Saksen zijn talrijke treinen uitgevallen en enkele dorpen geheel van de buitenwereld afgeslote Er komen daar sneeuwduinen van twee meter hoogte voor. Het water van de Rijn is dermate ge stegen, dat de weg tussen Mainz en Keulen is overstroomd. In St. Goar moesten veertig gezinnen hun woningen verlaten. Ook de Moezel dreigt buiten zijn oevers te treden. Slechts de wintersportliefhebbers zijn enthouiast. Op de Zugspitze viel ruim 33 cm sneeuw. Meteorologen verwach ten, dat de sneeuwval de gehele week zal aanhouden. Gedurende het weekeinde zal het opvriezen. In Engeland is gisteren na een sneeuwjacht, die bijna een geheel et maal duurde, de vorst ingevallen, het geen het werk van de sneeuwploegen niet vergemakkelijkt. In enkele delen van Noord-IerlancLrfs een meter sneeuw gevallen. hoogte? I Sovjet-Unie niets zal doen om de positie van Frankrijk in Tunesie te verslechte ren. De regering zou zelfs geloven, dat Moskou tenslotte zal besluiten niets te doen wat de positie van Frankrijk in Algerije zal verzwakken. Bij felle gevechten in het gebied van Tablat, in Algerije, zijn 45 opstandelin gen. onder wie een bendeleider, gesneu veld. Twee rebellen zijn gevangen ge nomen. Bij gevechten in het departe ment van Constantine zijn 80 verzets lieden gesneuveld en twee gevangen ge nomen. Bij een ander gevecht, dat ten zuidwesten van Morsott, in hetzelfde departement, werd geleverd, zijn 31 op standelingen gesneuveld. Reuter meldt, dat de expressetrein van het traject AlgiersOran dinsdag avond jJ. vier en een half uur te laat in Algiers is aangekomen na een incident, dat vijf opstandelingen, die sabotage wilden bedrijven, het leven heeft gekost. De inzittenden van een verkennings lorrie, die verscheidene honderden me ters voor de trein uitreed, ontdekten 53 kilometer ten zuidwesten van Orleans een mijn op de spoorbaan, die zijon schadelijk wisten te maken. En de be manning van een vliegtuig zag de sabo teurs. die zich in de nabijheid verdekt hadden opgesteld, om het resultaat van hun aanslag gade te slaan. Achtervolgende Franse troepen hebben vijf der saboteurs gedood, terwijl zij ook de hand op sabotagemateriaal wisten te leggen. Vier en twintig Franse soldaten heb ben gisteren in een hinderlaag nabij Tenes in westelijk Algerije het leven ge laten. Daarmee is het aantal doden aan Franse zijde sedert begin februari tot 174 gestegen. In Algiers werd opgemerkt dat de opstandelingen beter bewapend en getraind zijn dan ooit tevoren. Men schat hun sterkte op een 30.000 man, onder wie hulptroepen niet zijn be grepen. In het gebied van Duvivier zijn 110 Algerijnse opstandelingen gedood in een fel gevecht met valschermtroepen De opstandelingen kwamen uit Tunesië. Inzet van deze verkiezingen is Kgyptes zuidwaartse expansie in donker Afrika (Van onze reisredacteur) in de Soedan, dat groter is dan Italië. Spanje. Portugal. Frankrijk. Engeland, r u D c De expeditie van dr. Vivian Fuchs de Benelux en Scandinavië tezamen, ging vandaag een volk van tien miljoen ter heeft de bevoorradingsbasis ..Skeleton", stembus voor verkiezingen, die mede beslissend zullen zijn over Afrika's toekomst. dic 288 kilometer van de „basis vin Het aantal stemgerechtigden bedroeg „verieens 2 miljoen. De kiezers zUn j *t°een'ieL?>d« ÏSoïneen'Me™" gearabiseerde donkere mohammedanen uit de zon-geblakerde woestijnen en de afstand, die de expeditie thans nog Nij'vallei in het noorden, en spiernaakte neeerkrijSers uit de zuldeiiike tropische "".'kïëhfiïTrede^he "o.rvo moerassen. Zesennegentig procent van hen zijn analfabeet. Zij zullen kaartjes, dan hetgeen zij reeds achter de rug waarop symbolen staan voor de partijen (speer, bijl. koe of kameel) in de stem heeft Men hoopt thans, dat de expedi- k,tru a-v lie-Fuchs voor het einde van deze «eek hossen deponeren in Khartoem of Omdoerman en in de mobiele stembureaus in de kusl ral hebben berrlkl. de bergen, moerassen en woestijnen. f50.000 op no. 12302 In de 538e Staatsloterij, vierde klasse, 8e lijst is op no. 12302 een prijs van f 50.000.— gevallen. Fuchs vordert snel Omkoperij kost 30 miljoen... De inzet dezer verkiezingen is Egypte's zuidwaartse expansie in donker Afrika en de beheersing van de Nijlvallei. Egypte's onverwachte greep naar het Soeda- nees territoir boven de twee en twintigste parallel is inmiddels mislukt en de laatste Egyptische soldaat is eergisteren terug getrokken. van Omdoerman en van premier Khalil 1 Beide partijen zijn vrij pro-Amerikaans De unionisten zijn echter zó achter dochtig jegens het Brits-Franse „impe-1 rialisme", dat zij weliswaar geen unie, maar wel nauwer contact met Egypte zoeken en streven naar een defensie- verdrag. En emotionele verblinding drijft I hen nu regelrecht in de armen van de vraatzuchtige Nasser, zelfs na het jong- I Behalve deze poging om de Soedane zen te intimideren, bemoeit Egypte zich overigens ook met omkoperij van de j Soedanese kiezers, waarmede naar scnat- j ting een bedrag van dertig miljoen gul- den is gemoeidNasser, aan het hoofd van de Verenigde Arabische Re publiek. laat de oude droom van een nnjm. Wli8 Im Ilct JO„K, Gisteren heeft de familie Haan- radioactief materiaal in haar neus- nie' los en hij probeert alles i ste grensgeschil. De Oemma daaren ta om de overwinning van de pro-Egyp- tegen ziet het EevDtisehe vevnnr duiHe. tische partijen te bevorderen. Hoe liggen nu de kansen? De strijd is er in de eerste plaats één tussen de pro-Egyptische Unionistische partij van Elazhari en de een totale Soedanese onafhankelijkheid voorstaande Oem ma, thans regeringspartij van de mahdi schoten het ziekenhuis te Utrecht holte heeft rondgelopen, had zon verlaten en haar intrek weer ge-i haast om thuis te komen dat zij nomen in het van radioactiviteit maar vast alleen in de auto wilde ontsmette huis in Putten. Joke. het i stappen, kleine meisje, dat enige tijd met I tegen ziet het Egyptische gevaar duide- J lijk in en blies het grensgeschil zo zwaar mogelijk op. Zij zal bi) een stem- buszege Westelijke wapens vragen. Vele persoonlijke en religieuze rivaliteiten in a de partijen spelen verder een rol Slot op pag. 2\\ - Vogel tegen vogel (Speciale berichtgeving) j Een sperwer die in het dorp fl a Nieuwlande «gemeente Hoogevecn a reeds een duif had verslonden is op merkwaardige wijze aan zijn etn gekomen. De roofvogel had in een g van de lokalen van de Christelijk' a School een opgezette vogel waarpe n nomen die zU beschouwde als ei a welkome prooi. Bulten de schooi- J uren vloog hij met grote snelhc in de richting van het opgezet j? dier, waarbij een ruit van ruin: een vierkante meter totaal werd vernield. De sperwer werd door he glas evenwel zo gewond, dat enkele ogenblikken later onder ec- I van de banken van het lokaal de .kraaienmars" blies.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1