Gemeenteraad van Hazerswoude zal beslissen over plaats wijkgebouw Ook in en om Leiden had verkeer veel moeilijkheden te overwinnen - Tiende uitvoering van Concordia onder nieuwe leiding Door gemeente aangeboden grond acht vereniging niet acceptabel 96»te jaargang Woensdag 26 februari 1958 Tweede blad no. 29377 Hedennacht 0111 half drie reed nog een personentrein het station binnen Evenals in andere delen van het land had het verkeer in en rond Leiden fis teren met grote moeilijkheden te kampen. Trein-, tram- en busverbindingen liepen in de war hetgeen tot gevolg had, dat de passagiers met een vertraging van uren rekening moesten houden. Honderden reizigers dromden gisteren op de stationsperrons samen in afwachting van de komst Van een trein. De laatste trein, welke vannacht in Leiden arriveerde, kwam om..half drie het station binnenrijden. De N.Z.H.. die in de richting Katwijk en Noordwijk busdiensten inlegde, en de H.T.M. deelden in deze verkeersmoeilijk heden. Het stadsnet wist de N.Z.H. zij het met veel moeite en vertraging gaande te houden. In verband echter met de onbegaanbare wegen was de animo voor dit vervoermiddel zo groot, dat de passagiers in de spitsuren, veelal bij de halten moesten blijven staan en eerst met een volgende tram konden, worden vervoerd. Vele automobilisten toonden zich metterdaad ..een heer in het verkeer", stopten bij de halten en zorgden voor een gratis vervoer! Tengevolge van de gladheid en stuif bergen sneeuw reden de bussen van Haarlem naar Den Haag via de Glip niet verder dan de Glip. De dienst via de Zilk werd normaal uitgevoerd, al waren er vertragingen. De lijn GlipDen Haag is versperd door grote sneeuwhopen nabij Benne- broek. De dienst HaarlemLeiden ging niet over Warmond, omdat daar bij het viadukt een aantal auto's was inge sneeuwd en daardoor passage onmogelijk werd. Naar Leiden werd dus over Oegst- geest gereden. Uiteraard hadden ook de busdiensten met grote moeilijkheden te kampen. Zo was er b.v. gisteravond om 8 uur voor de bussen van Maarse en Kroon op het traject AmsterdamHaarlem geen door komen meer aan. Een paar uur later ook op het traject LoenenHaarlem (over Hoofddorp) niet meer. Ook het traject AalsmeerAlphen aan den Rijn moest worden opgegeven. Het enige dat men na elven nog ondernam, was een spe ciale busrit voor gestrande Haarlemmers over Amsterdam en de Amsterdamse Vaart. Hedenmorgen zijn vrijwel alle diensten met meer of minder vertraging hervat, behalve de lijn over Vijfhuizen naar Haarlem en het gedeelte Haarlem Schiphol van de lijn HaarlemAm- 6telstation. Hoewel men zich bij de Eltax niet aan het tijdschema van de stadsdiensten kon houden, is men er gisteren met veel moeite en inspanning in geslaagd de ringdiensten op gang te houden. Van daag functioneerden alle stadsdiensten weer normaal. VERGADERINGEN GINGEN NIET DOOR De slechte weersomstandigheden en de onbegaanbare wegen de stad was gis teravond vrijwel uitgestorven hebben ook enkele verenigingen parten gespeeld. Zo moest b.v. de vergadering van de Expogé worden uitgesteld, omdat de spreker niet in Leiden kon komen en J ging ook de lezing in het Rijksmuseum van Oudheden niet door. Afgezien is ook van het slaan van de eerste paal van het te bouwen Geref. Rusthuis, welke plech tigheid morgenmiddag zou plaats vin den. Vermoedelijk zal deze paal nu volgende week donderdag om 3 uur de I grond ingaan. VERSTOPTE RIOLEN, BOMEN ONTWORTELD t De grote boevloed van ijs- en sneeuw water had tot gevolg, dat vele kelders in de stad onderliepen en dat enkele riolen verstopt raakten. In al deze gevallen verleende de Brandweer haar assistentie. Ijsafzetting op de takken van bomen was oorzaak, dat enkele bomen, o.a. in het Van der Werfpark en aan de Mors singel. onder hun zware last bezweken, hetgeen ook het geval was met een grote tak van een boom. staande aan het ongedempte gedeelte van het Levendaal. Ernstige aanrijdingen hebben zich giste ren in de Sleutelstad niet voorgedaan. Het aantal bleef zelfs beneden dat van een normale werkdag, hetgeen ongetwij feld is toe te schrijven aan de grote voorzichtigheid, welke iedere weggebrui ker in acht nam. Tenslotte kwam ook het personeel van de L.D.M. nog in actie: een gesprongen waterleidingbuis veroorzaakte in de Javastraat een groot gat in de grond. 9000 KILO ZOUT EN 200 M3 ZAND OP DE STRAAT Een woord van hulde verdient het personeel van de afd. bestratingen van de Dienst van Gemeentewerken. Van gistermiddag 3 uur af tot hedenochtend I vroeg is dit personeel met vijf vracht auto's vrijwel onafgebroken in de weer geweest om de voornaamste straten, welke veel van een ijsbaan weg hadden, enigszins begaanbaar te maken. Niet minder dan circa 9000 kilo zout en ruim 200 kubieke meter zand werd over het wegdek uitgestrooid! Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel JAARVERGADERING AFDELING LEIDEN De feestelijke jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel is gisteravond toch doorgegaan: er waren wel veel lege stoelen in de grote zaal van Den Burcht, maar het zou tegenover de ..moedigen" niet elegant zfjn geweest, als men de zaak wegens het vrij geringe aantal maar had afgelast. Daarbij komt, dat alle medewerkenden present waren, het Koksschoolkoor, de toneelclub en de spreker, secretaris Wieringa van het bondsbestuur. De heer Wieringa heeft in zijn toe spraak vooral gewezen op de belangrijke functie van het gezin in de maatschappij en ook voor het werk van de vakbewe ging. De sfeer in het gezin kan er zoveel toe bijdragen, dat liefde voor de vak beweging wordt bijgebracht. De huis vrouw moet niet denken, dat zy met de sociale problematiek niets te maken heeft; in haar huishouden bedrijft zij evenzeer een stukje loon- en prijspoli tiek. ..De opdracht van de christelijke- sociale beweging kan alleen maar wor den volvoerd, als deze ook in het gezin wordt verstaan". De leuze moet zijn: „Ieder voor de naaste en allen tezamen voor God". Het Koksschoolkoor onder leiding van de heer Rijnbeek zong uit zijn veelzijdig repertoire. Het oogstte veel applaus. Het toneelstuk heette „Russische eieren", een blijspelletje in twee bedrijven De heer J. van der Mark dankte in een har telijke toespraak de heren Wieringa en Loeve voor hun werk voor de bond. JUBILEUM S. LABORDUS. De heer S. Labordus. wonende Jan van Houtkade 34b. herdenkt a s. maan dag het feit. dat hij voor veertig jaar als kleermaker in dienst trad bij de N.V. Peek Cloppenburg. BIDSTOND VOOR AMBON. Morgenavond houdt de afdeling Lei den van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" in de Zuiderkerk een bidstond voor het volk der Zuid-Molukken Sprekers zijn: ds. H. Heule. geref. pre dikant alhier en ds. W. H Tutuarima. Ambonees predikant te Amsterdam. (Advertentie) Modern geoutilleerd Gerenommeerde keuken GEOPEND Hotel Café-Restaurant Telefoon 0. 1727-2282 annex beurshal BOSKOOP Unieke gelegenheid voor het ontvangen van grote gezel schappen en het houden van congressen. Hoog water in Rijn Lunch Als gevolg van een stijging van het j f water van de Rijn moest de weg Elten- t Lobith hedenmorgen opnieuw voor alle verkeer worden afgesloten. Het dorp Lobith kam «hans nog bereikt worden via de weg Elten-Spijk. doch verwacht moet worden, dat ook deze weg spoedig zal worden afgesloten, zodra de Lo- bichse overlaat in werking zal treden. Het dorp Spijk zal dan afgesloten wor den: het dorp Lobith zal dan slechts door auto's van beperkte omvang via Babberich-Herwen bereikbaar zi} Kiel gelegd voor ondiepwotermijnenveger Minister Staf: aanhouding knap werk Op de scheepswerf Noord te Alblas- serdam hebben de Minister van Ma rine, ir. C. Staf en de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young, vanmorgen de kiel ge legd voor de eerste van 16 ondiepwa- termijnenvegers. Deze schepen zullen een lengte krij gen van 30 meter bij een breedte van 6.60 meter en gezamenlijk zullen deze 16 ondiepwatermijnenvegers 64 miljoen gulden kosten. De V S. en Nederland zullen elk de helft betalen. De schepen worden voorzien van motoren, die een vermogen van 550 pk. kunnen ontwik kelen. Ter gelegenheid van deze kiellegging hebben de minister van Marine en de Amerikaanse ambassadeur het woord gevoerd. Na de kiellegging heeft minister Staf zijn oordeel gegeven over het opbrengen van het K.P.M. schip „Kasimbar" door de onderzeebootjager „Drenthe". Minister Staf vond het „knap werk", dat tot voldoening strekte. Uit het feit dat het schip met Indo nesische kapitein en bemanning toch met de Nederlandse vlag voer. leidde hfj af „dat er nog iets van het respect voor de vrije zee was overgebleven". Het was het oordeel van de minis ter dat leder schip, van welke marine ook, de „Kasimbar" had moeten aan houden. want het naasten ervan door Indonesië was „gewone zeeroof". Premier Jonckheer naar ons land Volgens geruchten te Willemstad is de premier van de Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer, voornemens het komende weekeinde naar Nederland te reizen voor overleg inzake de interpretatie van het Statuut voor het Koninkrijk, zulks in het bijzonder met betrekking tot de kwestie van de uitzetting van de hoofd redacteur van het dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten", d« haat A. WÈk Diner Restaurant a la carte Monument voor Piet Paaltjens B. en W. hebben de beeldhouwer A Hettema te Amsterdam opdracht ge geven tot het maken van een monu mentje ter herinnering aan Piet Paal tjens- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen P' Wis- en Natuurkunde mej. M. v. d. Giessen en de heren T. G. Lim en R. W. de Kopte (Leiden); kand. examen F Wis- en Natuurkunde de heer J. E. Goldman (Den Haag); kand. examen L Wis- en Natuurkunde de heer M. A. 1 Straver (Leiden); kand. examen A' Wis- j en Natuurkunde de heer T. M. Wiarda Leiden); doet. examen Wiskunde de heer F. Oort (Leiden); doet. examen Biologie de heer C. Brenninkmeijer i (Leiderdorp) en mevr. J. Smelik—den I Hollander Leiden); doet. examen Ge schiedenis de heer J. Römelingh (Bloe- mendaal). Een sneeuwjacht kan verschrikkelijk zijn. Dat hebben we gisteravond wel gemerkt. Maar als dan de elementen tot rust gekomen zijn. de zon de volgende dag weer schijnen gaat en de sneeuio daarbuiten nog niet tot een brij'ige vieze pap versmolten is. dan is het in de natuur zó stil en mooi en vredig, dat ge er graag op uit trekt, om nog even van deze late winter te genieten. En dan ziet ge overal om U heen, vèr van de stad, de schoonste plek- jes om U heen, zoals hier bij Rijksdorp te Wassenaar. En ge zijt plotse- weer weer verzoend met dat afschuwelijke weer van gisteren! Foto J. v. Duijn, Katwijk *5? eventueel noodzakelijk te blijken verde re uithouw. De woning van de wijkver pleegster zou trouwens toch al op het wijkgebouw gezet moeten worden. Het zijn bezw aren, die zwaar wegen. Volgens de Vereniging voor Wijkverpleging: te zwaar Moeilijk en belangrijk besluit De gemeenteraad van Hazerswoude staat voor een belangrijke en wellicht moeilijke beslissing. Op de agenda voor de vergadering van morgenavond komt namelijk een punt voor, dat gaat over de verkoóp van grond aan de Vereniging voor Wijkverpleging, welke wil overgaan tot het zetten van een wijk gebouw met een woning voor de wijkverpleegster. En nu is het juist deze grondkwestie, waaraan nogal wat haken en ogen zitten. Immers, over de financiering van de bouw behoeft de onlangs opge richte commissie tot stichting van een wijkgebouw zich geen zorgen meer te maken. Binnen een maand tijd had men toezeggingen tot een bedrag van 30.000 gulden. Men zal niet zoveel gemeenten kunnen aanwijzen, waar alle lagen van de bevolking van welke richting ook zo'n offervaardigheid voor een bepaald doel hebben getoond. Standpunten lopen sterk uiteen Expressie won het nog van accuratesse Tegelijk met deze recensie van de tiende jaaruitvoering van de Chr. Muziek vereniging „Concordia" verschijnen indrukken van het onalledaagse vorst-storm- sneeuw -ijzelw eer, dat veroorzaakte dat de grote Stadszaal waarschijnlijk maar voor een derde deel was bezet. Zij. die „om liever gezond te blüven" verstek hebben laten gaan. worden mis schien nog schadeloos gesteld door een latere herhaling van het concert met bijbehorende attracties, aldus een van het podium onder voorbehoud verstrekt* mededeling. Zij krijgen dan in ieder geval een aardig concert te horen en een programma, dat smaak met goede voordracht verbindt. gramma door de verkeersontreddering Leiden hebben kunnen bereiken, was op dat ogenblik nog niet bekend gemaakt. Maar wèl. zeer De linanciering is dus geen probleem. Met de rijkssubsidies, welke verkregen kunnen worden, rekent men tot een to taal bedrag van 45.000 gulden te komen. Daar de begroting gebaseerd is op een bedrag van 50.000 gulden betekent een en ander dus, dat de noodzakelijke hy potheek slechts vijfduizend gulden zal behoeven te bedragen. Indien men er dan nog niet in geslaagd is dat reste rende bedrag bij elkaar te krijgen en het is lang niet onmogelijk, dat men daarin spoedig zou kunnen slagen. Neen, het geld is het niet. het is bij de grond, dat de schoen wringt. Het is in de eerste plaats een doorn in het oog, dat de gemeente - zoals veelal gebrui kelijk is - geen grond gratis ter beschik king wil stellen. Tegenover de offerbe reidheid van de bevolking had men dit een passende geste gevonden. Maar bo vendien vindt men het stuk grond, dat het gemeentebestuur nu ter verkoop wil aanbieden, niet acceptabel. Om de zaak beter te begrijpen, moet men de situatie ter plaatse kennen. Aan de Dorpsstraat sumden reeds lang op de nominatie stonden om onbewoonbaar verklaard te worden. Eén is inmiddels reeds afgebroken, de andere vier zullen vermoedelijk ook eens «'or den afgebroken. Wanneer is echter in deze tijd van woningschaarste altijd een open vraag. Het gemeentebestuur wil dan op deze plaats een ruim plein aan leggen. waarnaast een dorpshuis zou moeten komen. En het puntvormig stuk grond, dat achter dat plein (vlak naast de hervormde kerk) nog overblijft, zou dan ter beschikking zijn voor de bouw van een wijkgebouw. Men heeft zelf het oog laten vallen op de plaats, waar nu nog de vrijwel onbe woonbare woningen staan. Het wijkge- bouw zou dan toch niet meteen aan j de straat gezet worden, zodat de weg nog de noodzakelijke verbreding ter plaatse zou krijgen en voor eventueel nodige parkeerruimte is nog voldoende plaats achter he' wijkgebouw. Dit parkeer - I plein zou dan twee toegangen kunnen krijgen Een tussen het wijkgebouw en een mogelijk te verrijzen dorpshuis in en via het reeds bestaande pad naar de iet wat achteraf gelegen hervormde kerk. waarachter te zijner tijd een herv. ver enigingsgebouw zal worden gezet. De aanbesteding hiervoor is spoedig te ver wachten. Reeds is met de hervormde gemeente contact opgenomen en de Vereniging voor Wijkverpleging heeft deze bereid gevonden voor gezamenlijke rekening van het pad een goed berijdbare weg te maken. Tegenstelling Niet geschikt Om meerdere redenen acht de ge noemde vereniging dit stuk grond ech ter niet geschikt voor dit doel. In de eerste plaats, acht men het een goed recht voor de offervaardige bevolking, dat zij ,,haar" gebouw vlak aan de Dorpsstraat heeft in het centrum van een dorp. Een plaatsje achteraf, met de kans van een jarenlange uitkijk op on bewoonbare woningen en in de buurt van vele sloten vindt men terecht niet voldoende representatief. Bovendien - en dat telt heel zwaar - heeft men op het aangeboden stok .tuk grond 1 «X* CM Men ziet het, de plannen zijn goed uitgedokterd, maar zij staan nogal scherp tegen die van het gemeentebe stuur. die steeds duidelijk naar voren zijn gebracht. Morgenavond is dus het woord aan de gemeenteraadsleden, die uiteindelijk de lieslissing in hun hand hebben. Een plaats ver buiten de dorps kern is voor een wijkgebouw uiteraard niet geschikt. En in het centrum van Hazerswoude is geen andere ruimte be schikbaar. Het besluit van de raad is dus wel erg belangrijk. De dorpelingen hebben door hun giften cn inschrijvingen op rente loze obligaties met een looptijd van 17 jaar wel zeer duidelijk naar voren ge bracht. dat zii de stichting van een wtfkgebouw hiizonder op prijs stellen. Het gaat nu nog om de plaats. De ge meenteraad heelt in deze het laatste woord en heel het dorp luistert in span De vroegere dirigent Piet van Brug gen bleek vervangen door een collega uit de Militaire Kapel, de heer H. W. A. Chr. Warnas. Het is minder raadzaam om reeds nu een positief oordeel over de laatste te geven en over de klinkende resultaten. In het algemeen kunnen de korpsen zich veilig aan de leden van de Militaire Kapel toevertrouwen. Maar er heeft zich nu bij „Concordia" een over gang voltrokken, een nieuwe aanpassing vraagt tijd en inzichten van dirigenten verschillen vaak. De uitvoering, waarvan slechts voorlopige dingen te zeggen zijn, droeg daarvan het stempel. Het: „de zuiverheid liet te wensen over", was nu eens niet van toepassing. Maar we zouden het kunnen gebruiken voor de accuratesse. Vooral in de Suite van Delhaye klonken figuren, die in meer orkestgroepen samenvallen, al te duidelijk ongelijklopend. De orkestrale opbouw was goed en aan de regeling dei- verhoudingen was veel aandacht besteed. Gewoonlijk is een notenbeeld hoofd zaak, de expressie noodgedwongen bij zaak Warnas deed het omgekeerd. Hij heeft de karaktertekening van de com posities vooropgesteld en de technische afwerking verwaarloosd of moeten ver waarlozen uit tijdsgebrek Zo ontstond bij een nog al onsoepele techniek toch een aannemelijke uitvoering! Al dadelijk van Boedijns Concertante Symfonie, met die populaire finale. De gebreken kwamen het zichtbaarst voor de dag 111 de vier Aquarellen van Del haye. geschikt werk, waarin beelden van danseresjes, van een geitehoeder, van de goede oude tijd en van een kinder- rondedans na elkaar verschijnen. Alles komt daar open te liggen met veel zan gerig solo-werk, en nu bleek de stem voering moeilijk helemaal gaaf te willen worden. Veel beter slaagde, o.m. dank zij de le klarinet, het bekende Menuet uit Mozarts Symfonie ln Es. Hier werden we er aan herinnerd, dat het een trek van Warnas is 0111 elke reproductie zo licht mogelijk te houden. Dit Menuetje verdroeg het arrangement wel, overigens bij Mozart een gevaarlijk iets. De beste indrukken bewaren we even wel aan Grétry s Suite „Céphale et Procris". In dit plezierige werk. dat geestdriftige bijval ontmoette, vonden we techniek en voordracht het dichtst tot elkaar genaderd. Midden I11 het programma, dat met een bewerking door de dirigent van Ps 150 was begonnen, stond het „Post- koetsje" van Jos Cleber, dat in dit sei zoen de korpsen rondgaat en by het pu- bliek furore maakte. Een mars met vyf j staande trombones sloót het programma af. Of de artiesten toot het cabaretpro- Gesproken is er door de voorzitter L. Brouwer en het lid van de feestcommis sie J. Aalbersberg. De eerste wees erop dat het ledental de 100 passeerde, drum band inbegrepen en dat 18 leerlingen door de dirigent praktisch en theore tisch worden opgeleid. Het instrumenta rium is vernieuwd, maar binnen tien maanden moeten er tien nieuwe instru menten komen. Spreker leest van korp sen in andere plaatsen die door hun overheid gesteund worden, niets daar van in Leiden. Ook van mededelingen „aangeboden door de burgery". Niet" in Leiden! Wie neemt hier daartoe het initiatief? De heer Aalbersberg vond de beste lustrumviering verdubbeling van het aantal donateurs, van 500 naar 1000. Aan de voorzitter kon hij een envelop aanbieden ten gebruike van het instru mentenfonds. De dirigent heeft één voor één de instrumenten van zyn orkest aan het publiek voorgesteld. Hjj noemde meteen de instrumenten die er nog niet bij zijn: een tweede fluit, 2 hobo's, 2 fagotten, pauken en een contrabas. V. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hans Peter, zn van M. Bol en J. C van Gorsel, Judith. Or van C. J Revet en M. de Groot. Clementina Hendrllca Maria, dr van A F de Wit en P H. M van Harte- velt. Edwin, zn \an O. H. A. E Scholl en P Vermond. Theodora Anna, dr van P Se ller en N van der Horst. Antonlus Boude- wijn. zn van J. van Dlggele en C. M van der Stelt, Magdalena Paula, dr van P M. SJardlJn en M Jansen. Michael Cornelia Maria, zn van C. A den Os en M. C. Heu- zen. Margaretha Hendrika. dr van F M A. M Janssen en A. H. Tlbboel Marlnus. zn van R W. de Grauw en A M van Hens- den, Hendrik Holke, zn van A van Sta- den en J. van de Voorde. Maria Antonla, dr. van H Spies en J M E. Sosef. Arthur zn van T Sanders en W de Water. Jolan- da. dr van I. van der Linden cn A. J Bc- kooi, Johannes Wilhelmus Antonlus. zn v. J. A. van Mlerlo en M. M. Weljters. GETROUWD H. T Wamsteker en A. E. J. Hanenburg, M Meijer en E. Bosma. J. van der Zwan en J. C. Slewe. OVERLEDEN E M Verhoog 74 Jaar. echtgenote van J J. Kettenls. W J van Kampen. 14 jaar man. H C Overbeek. 17 uur dochter. A C. H Lommen ,88 Jaar weduwe van J A. P. Beekmans. A. C. Scha ken bos. 40 jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3