Leidse N.C.R.V.-ers zagen Sumatra, Java en Bali! DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 Interessante filmreis naar Indonesië Indonesië staat op het ogenblik in het brandpunt van de wereldbelangstelling. Geen wonder dus, dat de filmavond, die de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal organiseerde, zeer druk bezocht was. Vertoond werd een nieuwe kleurenfilm van de Stoomvaart, maatschappij .Nederland" waarvan het tweede deel in het voormalige Neder - lands-Indië was opgenomen. De titel van deze bijzonder interessante rolprent is romantisch genoeg, nl. „Waar palmen wuiven". Vooral zij, die het oude Indië eens van nabij kenden zullen met wee moed de beelden van Sumatra, Java en Bali aan zich voorbij hebben zien trek ken. De voorzitter van de Leidse N.C.R.V., de heer A. v. d. Bos, opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen hartelijk welkom. On middellijk daarna werd met de filmver toning begonnen. Het eerste deel van de film geeft indrukken weer van een reis met het m.s. „Oranje" van Amsterdam naar Tandjong Priok, een afstand van ongeveer 10.500 km. Deze bootreis duurt drie weken. Men behoeft zich echter in het geheel niet te vervelen. Integendeel het leven aan boord wordt veraange naamd door de aanwezigheid van o.a. een zwembad, een dansvloer, een bar, een goede keuken en winkels. De kin deren worden door de hofmeesteressen voortdurend bezig gehouden, terwijl de ouderen op het dek kunnen genieten van zon, zee en wind. In de aan de Mid dellandse Zee gelegen miljoenenstad Na pels nemen de passagiers o.m. kennis van de oude en de moderne architectuur, in Cairo van de wolkenkrabbers langs de Nyl. de mysterieuze achterbuurten en de ?rote moskees, in Aden van de bfjna ondraaglijke hitte en op Ceylon van de vele cultuurschatten, die in de loop der jaren niet verloren zijn gegaan. Na een kort bezoek aan de drukke handelsstad Singapore gaan de passagiers weer aan boord voor het laatste deel van de reis. Passagiers, die natuurschoon en zeden van een der belangrijkste delen van de Indonesische Archipel willen leren ken nen. hebben gelegenheid of liever ge zegd hadden gelegenheid de reis in Belawan te onderbreken voor een tocht dwars door Sumatra, van Medan naar Padang. Men ziet op de film het Toba-meer, een heerlijk vakantie-oord, verder het kleurrijke volksleven op de passars en een en ander over de rubbercultures. De volgende beelden waren opgenomen in Ontmoetingen in Oud - Poelgeest In de loop van komende zomer zullen in het conferentie-oord Oud-Poelgeest enkele conferenties plaats vinden die tot doel hebben de internationale verstand houding te bevorderen. Zo wordt van 12 tot 19 juli een ontmoetingsweek gehou den voor Amerikaanse en Europese stu denten, die een beter onderling begrip willen verwerven, noodzakelijk voor de geesteshouding van de toekomstige lei ders van de grote westelijke werelden. Van 24 juli tot 4 augustus vindt het zevende Oecumenische Europese Jeugd- congres plaats met het doel, op inter kerkelijk niveau een mentaliteit van onderling begrip en samenwerking te bevorderen onder het motto „De ont moeting van zuid, oost- en west. onze toekomst". Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. DE JAARVERGADERING De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. hield gisteravond in „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord schonk de voorzitter, de heer J. D. Slegtenhorst, aandacht aan de zo prachtig geslaagde jubileumvie ring. waarvoor hü de jubileumcommissie een hartelijk woord van dank niet ont hield. Zowel uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Wijdoogen. als van de penningmeester, de heer H. Brouwer, bleek, dat de afdeling er gunstig voor staat. Nog eenmaal kwam de inmiddels geliquideerde jubileumcommissie deze avond in actie. Bij monde van haar voorzitter, de heer M. Kurpershoek, werd het bestuur een torso (model van een romp) aangeboden ten dienste van het onderwijs aan toekomstige E.H.B.O.-ers en gediplomeerden. De aftredende be stuursleden, de heren J. D. Slegtenhorst, G. Wij koog en, H. van Nierop en G. Pouw. werden allen herkozen. Voorts weiden deze avond nog enige onderge schikte verenigingsaangelegenheden af gehandeld. In de pauze ontpopte het bestuurslid, de heer H. van Roon, zich als een enthousiast goochelaar. Jubilea vleeswarenbedrijf A. Crama In het vleeswarenbedrijf van de heer A Cra.i.a aan de 3de Groenesteeg 58 was het gisteren al jubilea wat de klok sloeg. Werd dit bedrijf voor zeventig jaar door de heer A. Crama opgericht, het was ook precies veertig jaar gele den, dat zijn kleinzoon en naamgenoot in dit bedrijf, dat inmiddels door zijn vader, de heer N. Crama was ovengeno men, zijn intrede deed. Bovendien was het deze dag 25 jaar geleden, dat de heer J- J. van Kralingen als slagers- kneoht de winkel binnenstapte. Ten slotte herdacht mej. F. Araoldus. assis tente in huishouding en winkel, deze dag een koperen Jubileum. Dat het by zoveel jubilea niet aan be langstelling en hartelijke toespraken ontbrak, ligt voor de hand. De heer J. v. d. Steen, die namens de Alg. Ned. Slagershond gelukwensen kwam aanbie den, had voor de heer Van Kralingen een oorkonde, waaraan de heer Abspoel namens de Leidse Slagerspatroonsver- ernging een aquarel toevoegde. Voor de tegenwoordige eigenaar had de heer Abspoel een zilveren vaas met inscrip tie en voor mej. Arnoldus een doos bon bons Bovendien ontvingen de heer Van Kralinigen en mej. Arnold-us van hun med"-jubilerende patroon een enveloppe met inhoud. Onder de vele belangstellenden, die in de middaguren felicitaties kwamen aanbieden, bevonden zich o.m. de heer H Vis, adj. directeur van het Openbaar Slachthuis, zakenrelaties, collega's en vele vrienden. GOUDEN DOCTORAAT Op 5 maart is het vijftig jaar geleden dat mr. M I. N. Spaargaren, geboren te Leiden en thans wonende te 's-Graven- hage, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap. Djakarta, in het oude Buitenzorg (Plan tentuin). in Bandoeng en in Soerabaja. Verrasend waren de opnamen van de Boroboedoer en de Bromo. Evenzo die van het schone tempeleiland Bali, dat jaarlyks door drommen toeristen uit de gehele wereld wordt bezocht. Tempels, houtsnijkunst en de gebruiken bij een lijkverbranding geven daar een denk beeld van de kunstzin der bevolking. On vergetelijk zijn tenslotte de religieuze dansen, die worden uitgevoerd door meisjes uit de dessa onder begeleiding van een gamelanorkest. Kortom er viel op deze in alle opzichten geslaagde film avond bijzonder veel te genieten. Leerrijke vergadering van „De Natuurvriend" Sneeuwbuien en onbegaanbare stra ten konden gisteravond de leden van de Leidse Aquarium- en Terrariumhou- dersvereniging „De Natuurvriend" niet weerhouden hun maandelijkse bijeen komst te bezoeken. Voorzitter C. Borg- hart kon daarom ook een vrij groot aantal leden en belangstellenden ver welkomen, maar moest tot zijn teleur stelling mededelen dat de aangekon digde lezing over „Tropische vlinders" van de heer Looze wegens ziekte geen doorgang kon vinden. Na ballotage van een vijftal nieuwe leden en enkele huis houdelijke zaken hield de heer Snijders door middel van een bandrecorder een lezing over onze geschubde pronkjuwe len uit tropische gebieden rond de eve naar, kleurrijk geprojecteerd door de heer B. Laporte. Zichtbaar genoten de aanwezigen bij het zien van forse ver tegenwoordigers uit de grote groep der Cichliden. Deze logge, doch prachtig gekleurde vissen maken een voorname indruk. Via schitterende exoten der Laby rinthen en Levendbarenden, waarbij gewezen werd toch vooral te letten op een verantwoorde nakweek dit in verband met het raszuiver houden van het soort belandden we bij de meest bizarre, nog weinig bekende koraalvis- sen. Veel felgekleurde bewoners van de koraalzeeën deden de aquarianen wa tertanden. waarbij het jammer is op te merken, dat deze contrastrijke die ren helaas tot de onbereikbare idealen van de gemiddelde liefhebber behoort. De wetenschap staat echter niet stil enmisschien kunnen de Leidse „Natuurvrienden" binnen niet al te lange tijd zich ook een tropL:h zee aquarium binnen de muren van de woonkamer aanschaffen. Z.W.O. SUBSIDIEERT ARCHEOLOGISCHE UITGAVE DOOR PROF. BEYEN De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. H. G. Beyen, hoogleraar in de archeologie aan de Leidse Universiteit onder welke leeropdracht ook de klassieke kunstgeschiedenis ressorteert een subsidie verleend voor de uitgave van de eerste helft van het tweede deel zijner „Pompejanische Wanddekora- tion". Het eerste deel dezer studie, welke uit vyf delen zal bestaan, verscheen in 1938 onder de titel „Die Pompejanische Wanddekoration von zweiten bis zum vierten Stil", 1 Band. Lezers schrijven WAT GU NIET WILT DAT U GESCHIEDT.... Geachte Redactie, Mag ik even aandacht voor het vol gende, dat zich afspeelde in de nacht van zaterdag op zondag j.l. om ongeveer 1 uur, in een laan in Leiden Z.W. voor een flat. Deze flat heeft zes kleine kamertjes aan de voorzyde. In vyf van deze kamertjes slaapt een kind. Twee flats verder laten gastvrouw en gastheer hun gasten uit onder een veel vuldig daaaag geroep. Voor ons raam op het trottoir, start dan de gast zijn snelbrommer. Een hels lawaai, dan stilte. In de verte brult de gastheer „Doet ie het niet?" Volgt com mentaar! Dan komt de hele familie naar buiten, en heftig discussiërend wordt steeds de brommer gestart. In de flat horen we twee peuters huilen. Weer wordt gestart en iemand rijdt er op weg. Lachend en grappenmakend blyft het groepje staan. Lopend komt de man terug. Drie viermaal starten, weer mis. In onze gedachten wensen we de on- fortuinlyke man geluk met het feit, dat we te welopgevoed zyn om een emmer water naar beneden te gooien. Ja wat doet een woedend mens al niet? Dan een vreselyke knal en direct daarop onze kleine spierwit in de kamer. Mam wat is dat, ik hoorde zo iets ergs! Eindehjk na een half uur neemt de gastheer de brommer mee naar zyn flat, en de familie gaat wandelend naar huis. Boze opzet? Neen. Niemand realiseer de zich, dat op een armlengte zes ge zinnen trachtten te slapen. Bromfietsers en afscheidnemende gas ten, denkt U er een volgende keer aan? U geachte Redactie dankend voor de plaatsruimte teken ik. Hoogachtend, Flatbewoonster Leiden Z.-W. Automobilist reed berijder van een motor aan Een banketbakker op een motorrijwiel was op 6 november j.l. het slachtoffer geworden van het woeste ryden van een Amsterdamse koopman, die met zyn auto op de Haagweg owars de rijweg was overgestoken zonder een richting- wyzer uit te steken of op het verkeer te letten. Een botsing was het gevolg ge weest. waardoor de motorryder werd ge wond en zyn vervoermiddel ernstig was beschadigd tot een bedrag van f.300. De officier van justitie van het kanton gerecht hier ter stede, waarvoor de Am sterdammer zich gisteren moest verant woorden. mr. Van der Schans, achtte het optreden van verdachte een grove verkeersovertreding en eiste f. 80.of twintig dagen. Verdachte erkende een fout gemaakt te hebben, maar achtte de boete aan de hoge kant. De plv. kanton rechter, mr. De Ruyter de Wildt, veroor deelde tot f75.boete of twintig dagen. Ook zal hij de schade aan het motorrij wiel nog moeten vergoeden. Met beslagen ruit gereden Op 16 december j.l. had een Leide- naar met zyn auto op de Ryndyk te Voorschoten met een auto gereden, waarvan de ruit zo beslagen was, dat hy niet op de weg kon zien. Verdachte ver klaarde een klein gedeelte te hebben schoongemaakt, maar de verbaliserende politieman had nog nimmer zo iets mee gemaakt. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste f50.— boete of 15 dagen. Uitspraak conform. LEIDERDORP FILMAMATEURFOTOGRAFEN De Amateurfotografenvereniging „Da- guerre" had de heer J. Pieëte uit Leiden, eveneens amateurfotograaf, op bezoek, die eigen opnamen vertoonde. Er be stond hiervoor veel belangstelling, waar over de voorzitter van „Daguerre". de heer P. v. d. Sterre, in zyn openings woord zyn grote voldoening uitsprak. Voor de pauze vertoonde de heer Pieëte een aantal kleurendia's, de meeste tydens zijn vakantie in het buitenland opgenomen. Deze opnamen wekten de bewondering van alle aanwezigen. Na de pauze volgde vertoning van de zwartwitte film „Wasdag" en de film „zomer in Zwitserland". Al het vertoonde stond op zeer hoog peil. De heer Pieëte leverde hiermede het bewys, dat een amateur op het ge bied van fotograferen met ernstige wil heel wat kan bereiken. Volkstuinders bijeen De Leiderdorpse Volkstuindersvereni- ging „Leiderdorp Vooruit" hield haar jaarvergadering in het Dorpshuis. De voorzitter, de heer M. W. Hoogen- dyk, heette de aanwezigen welkom. Hy besprak hierna enkele punten van het met de nieuwe eigenaar aangegane huurcontract. Vervolgens vestigde hy de aandacht van de leden op het feit, dat de gemeente thans ook grond aan volks- tulnders ter beschikking stelt. De voor zitter deelde mede, dat hy zich al met het gemeentebestuur in verbinding had gesteld, maar het is zo, dat de gemeente niet wenst te verhuren aan een vereni ging doch rechtstreeks aan de volkstuin ders. De voorzitter hoopte nu maar, dat de gemeente in deze geen concurrent van de volkstuindersvereniging zal wor den en dit zal denkelyk ook wel niet gebeuren, want de gemeente zal wel contact met de vereniging houden. Na dit openingswoord werden de jaar verslagen uitgebracht. Uit dat van de secretaris bleek het ledental iets te zyn achteruitgegaan. Volgens het verslag van de penningmeester, de heer Neute boom. kon 1957 nog net zonder verlies worden afgesloten. Daar over 1958 de kosten waarschyniyk hoger zullen wor den. ziet het er financieel niet bepaald gunstig uit. doch er is nog een saldo van byna f. 800. Nadat nog een verslag van de inkoop- commissie was uitgebracht kon de voor zitter de by eenkomst sluiten. RAADSAGENDA De gemeenteraad komt vrydagavond om kwart voor acht in vergadering by- een. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten vermeld: Voorstel tot vaststelling van voor schotten op de exploitatievergoeding aan byzondere scholen voor 1958; voorstel tot vaststelling van het theoretisch getal wekelijkse lesuren voor het vakonder- wys in de lichamelyke oefening voor het i jaar 1958; voorstel tot vaststelling van I de voorschotten op de vergoeding voor I het vakonderwys aan de byzondere scholen voor 1958; voorstel tot verda ging van de beslissing over de vaststel ling van voorschriften met betrekking tot de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden gelegen in de be bouwde kom; voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het comité voor ontspanning van ouden van dagen; voorstel tot verlenging van de ontrui- mingjsteimyn van onbewoonbaar ver klaarde woningen; voorstel tot benoe ming in vaste dienst van de administra teur der bedryven; voorstel tot benoe ming van een geneeskundige belast met de kosteloze inentingen in 1958; voor stel tot het aangaan van geldleningen; voorstel tot aanvulling van het raads besluit van 29 november 1957, betref fende een bouwkredietregelingvoorstel tot verhuur van volkstuintjes; voorstel tot verhuur van los land; voorstel tot subsidiëring van diverse verenigingen; voorstel tot het huren van een garage voor de plantsoenendienst; voorstel tot wyziging van het raadsbesluit van 2? no vember 1954 tot verkoop van grond aan de heer Meerburg; voorstel tot benoe ming van een lid der woonruimtecom missie in de vacature M. Moraal; voor stel tot het verlenen van een duurte- toestlag aan het gemeentepersoneel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk J.. zn van A. A. Zaagman en J. de Laaf, Relnoud R„ zn van W. R. Kooper. en T. A. van der Tuuk. Ondertrouwd: A. W. Kluivers. 24 Jaar en J. van Teyilngen. 24 Jaar. Overleden: A. Verbeek. 74 Jaar wedn. v. A. van Zwleten. J. van Geer. 82 Jaar wed. van H. Leeuwenhoek. WARMOND Burgemeester herbenoemd By Kon. besluit is met ingang van 1 maart 1958 opnieuw benoemd tot burge meester der gemeente Warmond jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. WASSENAAR Olie-industrie nog geen eeuw oud In „Het Wapen van Leiden" werd een gecombineerde vergadering gehou den van de Wassenaarse Bloemisten Patroonsvereniging, de Tulnbouwvereni- ging Wassenaar en Omstreken, de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, afdeling Wassenaar, de Tuin- bouwstudieclub Wassenaar en de Was senaarse Vereniging van Volkstuinders. De avond werd verzorgd door de Esso Nederland N.V. en geopend door de voorzitter van de Tuinbouwver. W. en O., de heer P. Zegwaard, die in het byzonder begroette de vertegenwoordi gers van de Esso. De heer C. W. van Gelder gaf een kykje in de olie-industrie waarvan men in deze tyd nauweiyks kan geloven, dat zy nog niet ten volle hon derd jaar bestaat. Tegenover de jeugd van de oliewinning staat de ouderdom van de olie van honderden miljoenen jaren. Het zoeken geschiedde niet zonder aanwijzingen. In de bybel lezen wij, dat Noach zyn ark dichtte met pek. de Phoenesiërs breeuwden er hun schepen mee. Spr. vertelde het een en ander over het vermoedeiyke ontstaan van de olie. waarna hy nog memoreerde, dat Amerika tot vorig jaar 50 pet van de wereldproduktie leverde. In aansluiting hierop werd vertoond de film van kolonel Edwin L. Drake, die in 1858 door de Rock Oil Company werd uitgezonden om in Pennsylvania olie te winnen en die in Titusville olie boorde in 1859. Na een pauze werd o.a. vertoond een film van de manieren waarop tegen woordig naar olie wordt gezocht. Er was gelegenheid voor het stellen van vragen. Roekeloos gereden Een inwoner van Katwyk aan Zee had op 13 september met zyn auto op roeke loze wyze te Oegstgeest gereden en, vol gens een verklaring van een wacht meester van de Rykspolitie, het verkeer op ernstige wyze in gevaar gebracht. Met grote snelheid was hij op enige wiel rijders in gereden en daarna op een groepje kinderen, die op weg waren naar school. Slachtoffers waren er gelukkig niet gevallen, al was een kleine jongen wel even door het voertuig geraakt. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, verklaarde overwogen te hebben, het rybewys van verdachte in te trekken, maar in verband met diens werkzaam heden beperkte hij zich tot een boete van f40.of 20 dagen. De plv. kanton rechter, mr. De Koning, veroordeelde verdachte tot f.50.of 20 dagen. Eveneens voor roekeloos ryden stond een inwoner van Scheveningen terecht, omdat hij op 13 december met zyn auto uit de richting Amsterdam by de Haag- sche Schouw, komende van de inhaal- baan, met zeer grote snelheid het ge- vaarlyke kruispunt was genaderd. Een automobiliste getuigde hoe ondeskundig verdachte gereden had, hetgeen ook dui- delyk gebleken was uit het deskundig rapport en by de rechter-commissaris. Eis: f 100 boete of 40 dagen. De raadsman van verdachte, mr. Lodder, betwyfelde of de getuige wel goed gezien had. Ook de dagvaarding was naar zyn mening niet juist. De plv. kantonrechter, mr. De Koning, veroordeelde verdachte tot f.75 boete of 40 dagen. Overeenkomst' met Billitonmij niet verlengd De Indonesische regering heeft van daag bekend gemaakt, dat zy beslo ten heeft het bestaan van de gemengde* Nederlands-Indonesische onderneming N.V. Gemeenschappelyke Mynbouw- maatschappij Billiton niet te verlen gen. De indonesische minister van Industrie heeft medegedeeld, dat de tinonderneming op Billiton met in gang van 1 maart a.s. af rechtstreeks onder leiding zou komen te staan van de regering van Indonesië. De tinproduktie in Billiton zou niet worden stopgezet en zou op normale wyze voortgang vinden. Voorts werd medegedeeld, dat het tinerts van het eiland Billiton na 1 maart a.s. op de wereldmarkt zou verschynen onder het zelfde merk als tot dusverre. (De overeenkomst met de Indonesi sche regering inzake de Gemeenschap pelijke Mijnbouwmaatschappy Billiton was indertijd voorlopig verlengd tot 28 februari 1958 De onderhandelingen inzake verdere verlenging werden blij kens de laatste jaarverslagen der Billi- ton-maatschappij nog steeds niet be ëindigd. Red. L.D.). Zuid-Sumatra nog steeds optimistisch Radio Palcmbang heeft vandaag ge meld. dat de delegatie van Zuid-Suma- tra, die de vorige week naar Djakarta werd gezonden, nog steeds optimistisch is over een vreedzame regeling tussen de Centrale regering en de revolutionaire regering van Midden-Sumatra. De voorzitter van deze delegatie, Bani deelde mede. dat oud-vice-presi dent Hatta, die door de rebellenregering als premier wordt gewenst, tegenover de delegatie heeft verklaard dat men in deze crisis niet moet zoeken naar wie gelijk of ongelijk heeft, doch moet trachten een algehele oplossing te vin den. Intussen meldde het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta vandaag, dat de militaire commandant van Zuid-Sumatra. luitenant-kolonel Barlian heeft verklaard niet te zullen toestaan dat ziin gebied wordt gebruikt als springplank voor „krachtdadige maatregelen". Beschuldigingen aan V.S. en Nederland De Indonesische regering heeft van daag de beschuldiging geuit, dat er ver band bestaat tussen „buitenlandse subversieve acties" en de acties van het opstandelingenregime in Midden-Suma tra. Noch de president, noch het Ministerie van Voorlichting hebben een buiten landse mogendheid of mogendheden met name genoemd. Linkse en communis tische bladen in Djakarta hebben echter onder opvallende koppen berichten van radio Moskou opgenomen, waarin be schuldigingen worden geuit tegen de V.S. en Nederland. Riouw trouw aan Djakarta In Djakarta is bekendgemaakt, dat de burgerlijke ambtenaren en plaatselijke leiders van de Riouw-Archipel, welke administratief tot Midden-Sumatra behoort, tijdens een bUeenkomst met de plaatselijk militair commandant trouw aan de Centrale regering hebben be tuigd. Tydens deze bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin de rege ring werd verzocht een afzonderlijke provincie Riouw in te stellen. Munitie-ontploffing in India eist dertig levens Ten gevolge van een hevige ontplof fing van munitie in de Indiase stad Pathankot zyn gisteren tenminste der tig personen om het leven gekomen en 18 anderen gewond. De munitie kwam tot explosie by het uitladen op het em placement van dit spoorwegknooppunt voor de bevoorrading van Kasjmir. Van de wagons bleef niets over en de lyken van de slachtoffers werden op grote afstand teruggevonden. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Molenberg-Weyl, d.t Den Haag; Pameyer-Van Ryssel, d., Sorong (Nw.-Guinea>Visser-Van Nieuwenhui- zen, z., Dalfsen; Walrave-Dwarshuis, z. en z., Zeelst; Velders-Van Nielen, z., Rhoon; De Kroes-Wagner, z.. Den Haag; Wildt Meyboom-Hulst, z Torremolinos (Spanje»; Loonstein-Klein, z., Amster dam; Dukes-Greup, d., Amsterdam; Rubsaam-Boone. d Amsterdam; Groe- neveld-Van Vliet, z„ Amsterdam. Overleden: P. B. Middendorp, m., 80 j., Scheveningen; J. A. Boeye-Lobry van Troostenburg de Bruyn, vr., Den Haag; H. L. Anten-Dessauvagie, vr., Den Haag; G. Kwie Siong, m., 54 j., Naarden; J. S. M. van Tienhoven, vr., 80 j., Hilversum; L. Swanenburg de Veye, vr., 56 j., Am sterdam; A. van Spall, vr., Heemstede; M. J. den Oudsten-Van Limborgh, vr., 59 j., Kinderdyk; L. C. Tolenaar, m., 46 j., Rotterdam: J. P van Dyk. m.. 54 j., Rotterdam; J. J. I. Akkerman, m„ 59 j., Rotterdam; J. Th. van Herk-Van Driem, vr., 64 j., Hilversum. Egyptische troepen uit Soedanees gebied De Soedane.se minister voor Maat- schappeiyke Zaken. Mohammed Aboe Sin, heeft vandaag op een persconfe rentie te Khartoem medegedeeld, dat de Egyptische troepen het gebied van Aboeramadi. dat ongeveer 130 kilome ter ten zuiden van de Egyptisch-Soe- danese grens, op Soedanees gebied, is gelegen, hebben ontruimd. „Alle Egyptische militairen zyn ver trokken. De waarnemende gouverneur van Aboeramadi heeft hun vlag neer gehaald". aldus minister Aboe Sin. Van Soedanese zyde is indertijd me degedeeld, dat een compagnie Egypti sche troepen zich in dit gebied had in gegraven. FEBRUARISTAKING HERDACHT By het monument „De Dokwerker" op het J. D. Meyerplein te Amsterdam, is de februaristaking herdacht. Op 25 fe- februari 1941 legde de Amsterdamse burgerij massaal het werk neer als pro test tegen de eerste deportaties van de joodse landgenoten. Hierover sprak burgemeester Van Hall vanochtend tot de aanwezigen, by het monument, terzyde waarvan een ere- peleton van oud-B.S.'ers stond aange treden. Nadat een aantal kransen aan de voet van het monument was gelegd decla meerde mevrouw Enny Mols-De Leeuwe verzetspoëzie. Het mannenkoor van het Gemeentelyk Energiebedrijf zong liede ren en de Amsterdamse Politiekapel speelde koraalmuziek. Tot slot zong men gezamenlyk twee coupletten van het Wilhelmus. Minister Zijlstra met vakantie (Van onze Haag9e redactie) De minister van Economische Zaken prof dr. J. Zylstra zal tot omstreeks 10 maart in het buitenland vertoeven voor een vakantie, die hem tevens gelegen heid zal geven geheel te herstellen van een onlangs opgelopen griep. De mi nister, die j.l. vrydag voor het eerst sinds zyn ziekte weer een vergadering van de ministerraad bywoonde, vertrok zaterdag voor een week of twee naar Oostenryk. De vrouw in het ambt CLASSIS UTRECHT IS ER TEGEN Gistermiddag werd in de buitenge wone classicale vergadering van Utrecht het voorstel om de vrouw in het ambt in de Ned. Herv. Kerk toe te laten, met 30 tegen 31 stemmen verworpen. Uit de stemming bleek, dat de dorpse gemeen ten in deze classis vrywel alle afwyzend tegenover dit voorstel stonden. De voor stemmers kwamen in het mereendeel uit de gemeente Utrecht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 februari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 40-72. kroten, gekookt 17-25, boerenkool 18-31, rode kool 7-11, gele kool 8-11, groene kool 10-12, prei 23- 33, rabarber 59-80. spinazie 95-1.17, stoof- sla 155, spruiten A 33-60. Idem B 21-59. uien 4-17. waspeen 32, winterpeen 13-16. witlof 16-61, per 100 stuks: knolselderle 7-15, sla A 14-25, idem B 23-33; per 100 bos: peterselie 33, selderie 3-12. LEIDEN. 25 februari. Vette varkens- markt. Aangevoerd 220 vette varkens, notering per kg. levend gewicht: lichte varkens f 1.64-1.66, slagersvarkens f 1.60- 1.70, en f 1.72, zeugen f 1.46-1.50. Handel goed, afloop minder. Voorts 4 nuchtere kalveren, waarvan geen notering. BODEGRAVEN, 25 februari. Kaas markt. Aangevoerd 10 partyen, note ring f 2.11-2.25. Handel kalm. ROTTERDAM. 25 februari. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 4222. weektotaal 6026. vette koeien en ossen 420, gebrulksvee 884, vette kalveren 330, graskalveren 200. nuchtere kalveren 1888. varkens 121, big gen 104, paarden 51, veulens 4. schapen of lammeren 209. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw. 300-335, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250- 270, vette kalveren 220-240. 210-220, 200- 210. slachtpaarden 260 220 205. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 425, 2e kw. 300, 3e kw. 250. nuch tere kalveren 48 40 35. biggen 40 30 25. schapen 90 80 70. lammeren 80 70 60. kalfkoeien 1250 1000 800. melkkoeien 1250 1000 800, varekoeien 875 700 600, vaarzen Hoge Raad behandelde „Wie weet, die wint" (Van onze Haagse redactie) Vanochtend heeft de Hoge Raad] zaak van de Telegraaf-puzzel J weet. die wint" behandeld- Indertyd] de hoofdredacteur van dit blad vooj kantonrechter gedagvaard in verb) met het verschynen van deze pu voor overtreding van de loterywet. D het kantongerecht en later door de i sterdamse Rechtbank werd hy vrj sproken, doch de officier van Jusj kwam in cassatie. Voor de Hoge R pleitte mr. C. R. C. Wijckerheld Bisd De procureur-generaal zal 11 m| a.s- conclusie nemen. Bus met meisjes geslipt VIJFTIEN GEWONDEN Een chauffeur uit Maarssen en meisjes uit Utrecht zyn vanmorgen wond toen de bus, waarmee circa meisjes naar de fabriek van Van Ho| in Weesp werden vervoerd, op Ryksweg te Weesperkarspel by Gaasperbrug slipte en de stenen bt leuning, die totaal vernield werd, raj Gelukkig schoot de bus door deze sing weer naar rechts en kwam tegej andere leuning tot stilstand. Zou; niet gebeurd zijn, dan was het voert in het water van de Gaasp gereden. De chauffeur en twee meisjes wej by de botsing uit de bus geslingerd moesten met vermoedelyk een hers schudding naar het Stads Academ Ziekenhuis in Utrecht worden vervo Enkele andere meisjes hadden lichte hersenschudding, weer an< shock of snywonden. De bus werd stig beschadigd. COMMUNISTISCH KAMERLID BEDANKT. (Van onze parlementaire redacteu De voorzitter van de Tweede Ka heeft vanmiddag mededeling gedaan een brief van de heer J. F. Reuter, stuurslid van de EVC, waarmee hy i ingang van heden bedankt als lid i Kamer. Zoals bekend is de heer Reu in conflict met de secretaris van C.P.N., de heer Paul de Groot. BEURSOVERZICHT Senembah vast Amsterdam, 25 febru In aandelen N.V. Senembah-ma schappy kwam vanmiddag op bevel i de commissaris voor de noteringen beurze geen notering. De aandelen i ren echter 46 bieden tegen gisteren Binnenkort is een voorstel van de dij tie te verwachten, om maximaal S van het uitstaande aandelenkapitaal aandeelhouders over te nemen, of i gedeelte van het aandelenkapitaal aandeelhouders terug te betalen. Al mededelingen van de directie in de den gehouden algemene jaarvergadei Ook in aandelen Billiton-II kwam gi notering tot stand in verband met richten, dat, de tmonderneming van Billiton in Indonesië vanaf 1 maart i rechtstreeks onder leiding van de in nesische regering zal komen te sta Aandelen Korenschoof die gisteren] 98% reeds 8 punten hoger waren weii vandaag vernomen op 102% op geru ten, dat de Korenschoof zal worden ol genomen. Aandelen Kon. Olie waren verder retour en circa f. 1,lager f. 141 f. 1,beneden pariteit Amerika. Phil had een verlies van 3 punten. Unilej trokken na een zwak begin op 334 I tot 336 tegen gisteren 337%. Aku's ietsje lager. KLM onveranderd f. 103,50. Scheepvaarten verdeeld met kod fluctuaties van 1 punt naar beide zyo Cultures gemakkelijk. Staatsfonq blyven aan de vaste kant en wa) fractioneel hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 februari Lon< 10-62%—10.63; New York 3.79Vs—3.79 Montreal 3.873.87,^; Parys 90 02!j 90.12%; Brussel 761 ¥4—7.013/4; Fraj furt 90.2790.32Züriöh 86.54—86 Zürich (vr. fr.) 88.47%—88.52%; Std holm 73.09%73.14%; Kopenhag^ 54.92%—54 97%; Oslo 53.08—63.13; 1 laan 60.76%—60.81%; Wenen 14 58* 1459%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 25 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91B 92 Grootboek obl. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 86% 86H Ned. '51 3% 91% Ned. '53 (3%) 88,»* 88% Ned. '56 3% 88,88,^ Ned. '48 3% 84 84 Ned. '54 3% 85% 85% Ned. '55 I 3% 85% 85% Ned. '55 n 3% 86% 87% Ned. '37 3 85 86 Ned. W3. lening 6% 107% jos Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 91V» 91 Ned. 62-64 3 90,9oy8 Cert. NWS 60% Indië '37 A 3 87 86% Grootboek '46 3 66% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 22% 22% Nat. Handelsbank 71% 71% Ned. Handelmy146V4 146 Amst. Rubber 44 44% Deli My .en (Ver.) 59fg 60% H.V.A83 84 Java Cult27 27.4 Senembah 4~ - Vorstenlanden 9 8/4 AK.U147 146% Berkel's Patent (v) 190 Calvé Delft cert. 299 298 Kon. Pap. v. Gelder 175 Hoogovens cert274% 272 Müller en Co. N.B 303 303 Ned. Kabelfabr223 224% Philips 247% 246% Philips pref148 148 Unilever337% 336% Wilton Feyenoord 205 Biliton 2de r177% Dordtse Olie gew. 605 650 Kon. Petr (f.20.—143 80 143.60 idem (50 a f.20.— 143 50 142.90 Holl Amer. iyn 138% 140 Java China Paket 115% 115% K.LM103 50 1 03.40 Ned. Stoomv. My 138% 139% Kon Paket My 103% 103 Stoomvaart Mij. Ned 130 130 B Nievelt Goudr cert 144% 144% v. Ommeren cert 195 192% Kon Rott. Lloyd II8V4 148y4 Ned Scheepv. Unie 107% 108% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90% 90y4 Den Haag 1937 1 3.. 84 Leiden 1947 90 R'dam '37 I-III 3% 89% 87 J Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95* Premieleningen A'dam '53 3 96 A'dam '51 2% 86 A'dam '56 I 2% 84% A'dam'56 n 2% 93 Eindhoven '54 2% 80% 80$ Enschede'54 2% 82% i Den Haag '52 I 2% 95% 96 Idem II 2% 93% 94 R'dam '52 I 2% 90% 90^1 Idem n 2% 94 Utrecht '52 2% 89 89} NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 198% 196} H.B.U. eert191% 191} Rott. Bank 160% Twentsche Bank 159 158 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 214 Borneo Sum. H. My 33 33 Ned. G. en Sp. fabr 165 166 Kon. Ned. Grofsm. 92 92 Internatio 54 52 Rott. Droogdok My. 480 473 Tieleman en Dros 7 B Ned. Mij. Walv.vrt. 59 64e: Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern. Nickel 74% Anaconda 42 V* Bethlehem Steel.... 38% Cities Service 46% General Motors 34% Kennecott79% Republic Steel 41% Shell Oil 59% Union Pacific 25% Un. States Steel 56% 24% 74 42i\ 39 46 34rf 79% 41% 59 25* 861 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a. idem Electrolas B Holl Constructie Ing. bur v Bouwnyv Int. Kunststoff. Ind Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab. '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. Van wyk Textiel V.K. 24/2 44% 47 57GB - 293 297GI 330 330 115 L 29% 31% 146 L 142 400GB 405 150 150% ca 67 t»y 671

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8