/Co Rijnsburg heeft groot aandeel in succes Ned. Bloemisterij in Zurich SPRINGBOK Prof. mr. A. C. Josephus Jitta te Den Haag 70 jaar overleden SITUATIE BIJ DE RESERVES DemmeniE. De drogisten uiten hun bezwaren tegen nieuwe geneesmiddelenwet moscatel ABDIJSIROOP^; Druk bezochte tentoonstelling DINSDAG 25 FEBRUARI 1955 In de ouderdom van 70 jaar is don derdagavond j.l. in zjjn woning te Den Haag overleden prof. mr. A. C. Josephus Jitta, oud-hoofdredacteur van de Haag- sche Courant. Op 1 oktober 1887 werd hy te Amster dam geboren, waar hy. na de HBS be zocht te hebben, in de rechtsweten schappen studeerde aan de universiteit aldaar. Na van 19141918 res. tweede luitenant der artillerie te zijn geweest, werd de heer Josephus Jitta in 1917 tij- delijk ambtenaar bij het Kabinet van de minister van Oorlog. Dit bleef hij tot 1919, waarna hij secretaris werd van de Hoge Raad van Arbeid, welke functie hij tot 1932 verulde. In 1934 werd de thans overledene lid van deze Raad. Van 1932 tot 1940 was prof. Josephus Jitta Rijksbemiddelaar en van 1923 tot 1936 had hij zitting in de Haagse Gemeen teraad voor de VDB (Vrijzinnig Demo cratische Bond). In het jaar 1929 deed de heer Josephus Jitta zijn intrede in de journalistiek als hoofdredacteur van de „Groene Amsterdammer", wat hij tot 1937 bleef. Zijn benoeming tot buiten gewoon hoogleraar kwam in 1932 en wel aan de T.H. te Delft in het Staatsrecht. Het hoge ambt van professor bleef de heer Josephus Jitta gedurende 25 jaar vervullen tot in de loop van 1957. In het jaar 1946 werd hy hoofdredacteur van de Haagsche Courant. Op 31 december 1957 moest hij in verband met zyn ge zondheidstoestand, deze functie neer leggen. Prof. mr. Josephus Jitta was ook voor zitter van de Commissie van Advies. Ge wetensbezwaren tegen de krijgsdienst (van 19461954) en van 1946 af onder voorzitter van het Centraal Medisch Tuchtcollege. Tal van publikaties verschenen "an zyn hand. De overledene was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Vanochtend om half twaalf heeft de teraardebestelling van het stoffelijk overschot in alle stilte plaats gehad op de Algemene Begraafplaats, aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Asfaltfabriek in Gouda uitgebrand Vanochtend vroeg is het Goudse be drijf van de Koud-Asfalt N.V. uit Utrecht aan de Gouderaksedijk geheel uitgebrand. Het vuur werd om vier uur ontdekt door de bedrijfsleider, die op het terrein van de fabriek woont. De brand woedde in een grote silo. waar een voorraad bitumen lag opgeslagen. In het bedrijf wordt in de winter niet gewerkt. Juist vandaag zou het werk worden hervat. Elektriciens waren gisteren bezig geweest aan de verwar ming, zodat de mogelijkheid, dat de brand door kortsluiting is ontstaan, niet uitgesloten wordt geacht. De brandweer stond machteloos. De schade, waarvan de omvang nog niet kon worden vastgesteld, wordt door de verzekering gedekt. (Advertentie) Bij de betaalde reserves in de tweede divisie B heeft zich zo langzamerhand een kopgroep afgescheiden van vier ploegen, met SVV 2 als theoretisch best geplaatste. De reserves van UVS hangen in de middenmoot waar zij met wisse lend succes opereren. Even duidelijk als aan de kop is ook de situatie aan de staart. Hier hangen EBOH en het Goud se ONA hopeloos onderaan en de voet ballers uit de Pijpenstad hebben uit 12 gespeelde wedstrijden nog niet één pun tje binnengehaald. Voor hen legt het be taalde voetbal slechts windeieren. De stand is Liier: Haarlem 2 15—23 UVS 2 14—13 NAC 2 15—23 Dosko 2 13—12 Xerxes 2 16—22 RBC 2 14—10 SVV 2 13—21 Emma 2 12— 9 DHC 2 14—17 Baronie 2 13— 8 Fortuna 2 13—14 EBOH 2 12— 4 EDO 2 14—14 ONA 2 12— 0 AMATEURS In de tweede klasse A doet het elftal van de geelzwarten, dat dit seizoen voor de eerste maal in deze klasse opereert, het lang niet onverdienstelijk. Daarvan getuige de vierde plaats op de ranglijst. Aan kop gaan de reserves van VCS. eveneens debutant. Het gaat er naar uitzien, dat het kampioenschap hier een Haagse aangelegenheid gaat worden. Onderaan voeren de reserves van RVC en Postduiven een moeilijke strijd om het tweedeklasseschap te bestendigen. Hier is de situatie: VCS 2 13—21 ADO 4 14—15 Celeritas 2 15—20 HVV 2 14—10 VUC 2 15—19 Quick 2 14— 8 LFC 2 15—18 RVC 2 11— 5 SHS 3 13—15 Postduiven 2 13— 4 HBS 2 13—15 Héél wat beter dan hun grote broers doen het de groenwitte reserves in de derdeklasse A. De beste kanshebbers zijn echter VIOS 2 en UVS 3. die enkele wedstrijden achterstand noteren. LFC 3 en Roodenburg 2 staan eveneens goed geklasseerd in de kopgroep. Advertentie KANTOORMACHINES Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 (Van onze Haagse redactie) De drogisten hebben nog steeds grote bezwaren tegen het wetsontwerp op de geneesmiddelenvoorziening, dat reeds zes jaar geleden werd ingediend en nu ein delijk vermoedelijk volgende week door de Tweede Kamer in openbare behandeling zal worden genomen. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer heeft dit wetsontwerp pas ryp voor openbare behandeling ver klaard, nadat was gebleken, dat de re gering de verpakte geneesmiddelen bui ten het levensmiddelenbedrijf wil hou den en een nieuw vestigingsbesluit voor drogisten had ontworpen. De inmiddels bekend gemaakte vestigingsregelingen hebben de bezwaren van de drogisten tegen de geneesmiddelenwet echter geen zins uit de weg geruimd. De drogisten vrezen met name, aldus de heer P. F. M. Nettesheim, voorzit ter van Pharmacon, dat de door de wet voorgeschreven lijst van genees middelen. die uitsluitend bij apotheken verkrijgbaar mogen zijn „eindeloos lang" zal worden. Zij achten de verkoop van geneesmiddelen buiten de apotheek geenszins in strijd met de belangen der volksgezondheid, mits die verkoop bin nen bepaalde perken wordt gehouden. De heer Nettesheim betoogde, dat de Geneesmiddelenwet C de algehele ver- Familie Haanschoten terug naar Putten Het huis van de familie Haanschoten in Putten is. na te zijn gerestaureerd, met ingang van morgen vrijgegeven voor bewoning. In het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht is gister middag de familie Haanschoten. het dochtertje Joke inbegrepen, toestem ming gegeven, de woning te betrekken. Morgenmiddag zal de familie Haanscho ten in de gerestaureerde woning te Put ten terugkeren. Uitvindingen op waterbouwkundig gebied De waterbouwkundige de heer A G. ten Bokkel Huinink te Berg en Dal by Nijmegen, heeft octrooi gekregen op twee vindingen op waterbouwkundig gebied. Reeds jaren geleden kreeg de heer A. G. ten Bokkel Huinink naam als ont werper van de zgn. doorlaat caissons welke gebruikt werden by de zeedykbouw in Zeeland. Thans heeft hij octrooi ge kregen op twee nieuwe vindingen, na melijk tegen „onderloopsheid" van water onder caissons en zinkstukken van ge wapend beton en staal en tegen het ijs- gevaar voor en door sluizen en caissons. De vinding tegen onderloopsheid van water bestaat hierin, dat onder het ge hele bodemvlak van caissons of zink stukken zgn. conische of piramidale kor te of lange tanden worden geplaatst. Bij het laten zinken van een caisson of zinkstuk. zetten zich deze tanden direct muurvast in de grond. Door de enorme druk. welke op deze tanden komt te staan, wordt de grond terstond zij- en opwaarts ook tegen de bodem van het caisson geperst. De bodem wordt daar door gecomprimeerd, en laat geen water meer door. koop zou moeten regelen, dus ook die door de detailhandel buiten de apothe ken. Een drogist zou dan tevens kunnen worden erkend als geneesmiddelen-ver koper. De drogisten zullen hun bezwa ren tegen het huidige wetsontwerp nog nader in een adres aan de Tweede Ka mer uiteenzetten. Somber is de situatie voor Wilhelmus 2. dat vermoedelijk wel terug zal worden verwezen naar de afdeling Den Haag. Gezien de resultaten tot op heden al thans. De ranglijst ziet er hier als volgt uit: Lugdunum 2 15—21 VVP 2 12—13 VIOS 2 12—19 Archipel 2 14—11 UVS 3 12—17 Westerkw. 2 14— 7 LFC 3 1316 Rijswijk 2 10— 6 Roodenb. 2 13—15 Wilhelm. 2 13— 2 Alphen 2 14—15 In 3B wordt de lijst aangevoerd door de mannen van Remmerswaal. op de voet gevolgd door debutant Te Werve 2 en HBS 3. Lisse 2 is een goede midden moter. terwijl ASC 2 zich de laatste we ken aardig uit de gevaarlijke zone om hoog gewerkt heeft. Voor Docos 2. dat het vorig jaar pas gepromoveerd is, dreigt dit seizoen reeds de degradatie naar de Afdeling Leiden. Ofschoon de situatie nog niet hopeloos is voor de roodwitten. is het toch zaak zo spoedig mogelijk een paar puntjes bijeen te schieten. De stand is hier: Wassen. 2 16—24 ASC 2 16—13 Te Werve 2 15—22 UVS 4 11—10 HBS 3 15—22 BMT 2 15—10 Laakkw. 2 1416 Westerkw. 3 149 Lisse 2 15—15 Docos 2 1^— 7 Archipel 3 16—14 ZATERDAGVOETBAL Bij de zaterdagvoetballers zien we Quick Boys 2 en Rijnsb. Boys 2 als lijst aanvoerders van de reserve tweede kias- se. Ook ARC en SSS zijn echter nog lang niet uitgeschakeld. De reserves van Noordwijk hangen in de onderste helft en kunnen nog best een paar puntjes ge bruiken. Kozakken Boys draagt hier reeds vele weken de rode lantaarn. De stand luidt: Quick B. 2 13—17 Zwart W. 2 11—11 Rijnsb. B. 2 14—17 Noordw 2 11—8 ARC 2 13—13 NSW 2 10— 6 SSS 2 9—12 Koz. Boys 2 9—4 TSB 2 12—12 een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken Op 1 april a.s. houdt de Vereniging voor Statistiek haar Statistische Dag ln de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam Deze Jaarlijkse manifestatie van de Ver eniging ls ditmaal ln hoofdzaak gewijd aan het onderwerp „Statistiek en Experi ment". 's nachts \j hoest neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig - zonder een kuchje Geen pottenkijkers De Joegoslavische regering heeft te kennen gegeven, dat zij geen visa zal verlenen aan een missie van de Socia listische Internationale, die wilde pleiten voor vrijlating van twee Joegoslavische socialisten, n.l. de 73-jarige Aleksandar Pavlovic en de 70-jarige Bogdan Krekic vooroorlogse socialistische leiders in Joego-Slavië die in het begin van deze maand tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, omdat zy geijverd zouden hebben voor een gewelddadige omver werping van het regime van Tfto. De Britse labourleider Bevan zou deel van de missie hebben uitgemaakt, even als de Noor Haakon en de Oostenrijker Probst. Buitenlandse waarnemers in Belgrado wijzen erop. dat de Joegoslavische rege ring juist de laatste tijd heeft ge streefd naar zo goed mogelijke betrek kingen met de socialistische partyen in het Westen. Een van de idealen van de vlieg tuigbouwers is nog steeds een toe stel, dat loodrecht stijgen kan als een helikopter eri later als een ..ge- 1 woon" vliegtuig kan vliegen. Een tekening van een ontwerp van een dergelijk toestel, waarvan een pro- I totype reeds enkele proefvluchten I heeft gemaakt. De motoren met propellers zijn aan de vleugeltips bevestigd en zijn draaibaar. B'i start en landing werken de propel lers in verticale richting. Tijdens de gewone vlucht worden de motoren zo gedraaid, dat de propellers in horizontale lichting stuwkracht leveren. Stralende lente in Zwitsers stadhuis VOETBAL De voetbalwedstrijd tussen het Neder landse B-elftal en het Nederlands mili taire elftal, die hedenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam zou worden gehouden, gaat wegens de slech te toestand van het terrein niet door. BILJARTEN District Leiden KNBB Voor het district Leiden van de Kon. Ned. Biljart Bond werden de volgende wedstrijden gespeeld: Klasse C-D: Centraal 2—De Kroon B 07; Vr. Kring B't Noorden 1 43; DDE 1Vr. Kring IA 52; Monopole 1 —De Plas 1B 7—0. Klasse E: P. v. Cleef—Witte Huis 1 09: Verg. Vos 1Royal 1 80; Mono pole 2't Noorden 2 5—4. Klasse F, afd. 1: De Plas 2BMono pole 3B 27; De Plas 2AMonopole 3A 5—4. Afti. 2: De Kroon 3—Verg. Vos 2A 5—4. AUTOMOBILISME Fangio Ontvoerde vrijgelaten Ernstig ongeluk tijdens race op Cuba Nadat honderden politiemannen en militairen gisteren in Havanna koorts achtig hadden gezocht naar de Argen tijn Fangio. die zondagavond door leden van een Cubaanse ondergrondse beweging werd ontvoerd, kwam kort na middernacht het bericht, dat de coureur was vrijgelaten en „gezond en wel" zijn intrek in de Argentijnse ambassade had genomen. Fangio heeft dus niet kunnen deelne men aan de wedstrijd om de Grote Prijs van Cuba. Voor deze race werd gistermiddag om kwart over drie plaatselijke tijd het startschot gegeven. Veertien minuten later werd de wedstrijd reeds gestaakt, nadat zich een ernstig ongeluk had voorgedaan. De Ferrari van de Cubaan Garcia slipte voor de hoofdtribune en reed in op het publiek. Volgens officieuze berichten van de Cubaanse radio zouden daarbij zes personen zijn gedood en vijf ernstig gewond. Olieplassen maakten de baan zeer gevaarlijk. Deze olieplassen op de baan ziet men eveneens als het werk van de ondergrondse beweging, de „26e juli beweging", een groep die een querilla voert tegen de anti-communistische dictatuur van de Cubaanse president generaal Batista. Reeds de training van deze Grand Prix had een slachtoffer geëist. De Venezolaanse coureur Diego Vequillas was met zijn wagen over de kop geslagen en verloor daarbij het leven. Piet van Klaveren onbeslist tegen Fernand Noilet In de hoofdpartij van de internatio nale bokswedstrijden, welke gisteravond in de Rivierahal te Rotterdam zijn ge houden. bokste de Nederlandse lichtge wicht kampioen Piet van Klaveren on beslist tegen de Fransman Fernand Nol- let. Het gevecht ging over tien ronden. In het middengewicht won Henny van Berkum op punten van Umberto Pac- cagnella (Fr.). Deze partij ging over 8 ronden. SCHAKEN Tweekamp DonnerLarsen in Den Haag Aangezien de wereldschaakbond af wijzend heeft beschikt op het verzoek van het bestuur van de Kon. Ned. Schaakbond om zowel Donner als Lar sen toe te laten tot het interzonale toernooi, dat van 5 augustus tot 15 sep tember a.s. te Portoroz (Joego-Slavië) wordt gehouden, zullen genoemde spie- Iers een tweekamp moeten spelen, waar van de winnaar te Portoroz mag uitkomen. Deze tweekamp zal van 1419 april a.s. te Den Haag plaats vinden. Aangezien het resultaat van Larsen in het zonetoernooi te Wageningen volgens het systeem SonnebornBerger iets gunstiger is geweest dan dat van Don ner, zal Larsen uit zijn vier partijen slechts 2 punten behoeven te scoren om als winnaar te gelden. Donner echter zal 2V6 punt moeten behalen om zich voor Portoroz te kwalificeren HENGELSPORT Viscollege V.O.P. hield de laatste wed strijd van dit seizoen te Schagen. De vangst was slecht, er werd 4215 gram vis afgewogen. Uitslag: 1 en wisselbeker D. HuiJgens, 2. en wisselbeker gr blei P. v d. Blom. 3 D v d Voort, 4 L. Tegelaar, 5 C. v d Voort. 6 G Tege laar. 7. H. Honsbeek. 8 A J Slierings, 9 M Hartevelt, 10 H Gordijn „De Bliek" hield zyn laatste wedstrijd van dit seizoen ln de Ringvaart te Sas- senheim Het weer was bar slecht, er werd onder een voortdurende sneeuwval gevist. De vangst viel onder deze om standigheden dan ook mee. Na 2 x 1 uur werd er 3285 gram vis aan de schaal ge bracht. De uitslag was: 1. W. de Vink (wissel beker le pr.); 2. C. Zandvliet (wisselprijs gr. voorn en kampioen gewicht 1957— 1958); 3. A. Belj4. H. Redel. 5. C. v. d. Wijngaard; 6. I. de Vink; 7. L. v. Puffe- len; 8. W. Schouten; 9. J Zandvliet (wisselprijs gr. bliek); 10. A. v. Loenen. (Van een bijzondere medewerker Zürich, zaterdagavond Een jong Zwitsers paartje stapt zwevend op wolken van geluk het stadhuis van Zürich binnen om in ondertrouw te gaan. Of een nog zenuwachtige vader maakt een ambtenaar van de bur gerlijke stand duidelijk, dat hij een baby moet aangeven. En dan ineens staat daar een Nederlander voor hun neus, die hen een bosje tulpen in de hand drukt. Hoezeer ook vervuld van hun eigen gedachten, zijn zij ge troffen door deze plotselinge kleurrijke surprise. Deze vrolijke gelukwens uit Rijnsburg maakt diepe indruk op de Zwitsers. In de eerste plaats zijn zij daar, wat bloemen betreft, niet zo verwend als wij in ons lage landje aan de zee. Vooral in westelijk Nederland leven wij temidden van de bloe men. Voor de Zwitsers is dat heel wat anders. Maar bovendien vinden zij het een bijzonder originele gedachte om deze bloemen te ontvangen van iemand, die slechts een beetje of helemaal geen Duits spreekt Merkwaar dig, dat juist zo'n kleinigheid zó aanspreekt. Dikwijls hebben wij in de laatste dagen moeten denken aan een zinnetje, dat wij reeds lang geleden voor de eerste maal hoorden: Jeder vogeltje zingt zoals het gebekt is" Een begrip, dat ook de Zwitsers op zijn juiste waarde weten te schatten De erkentelijkheid voor de aangeboden bloemen is er des te groter door'. gaat niet op voor Zwitserland. De kwantiteit bolbloemen, die daar wordt geïmporteerd, mag dan telkenjare ver schillen. maar Zwitserland ls zeker geforceerde bolbloemen uit Rijnsburg en omgeving van de groot ste betekenis. Reeds in 1955, werd in Zwitserland een bolbloemententoonstelling gehouden. Sindsdien is naarstig gestreefd naar een gemengde tentoonstelling in het hartje van Zürich. Dat is tenslotte een feit ge worden door de grote medewerking van de Nederlandse Kamer van Koophandel Voor deze tentoonstelling in het stad huis is de ruimte gratis ter beschikking gesteld. Er wordt ook geen entreegeld geheven. Hetgeen zich gemakkelijk laat begrijpen, want het stadhuis is nu een maal een openbaar gebouw en de werk zaamheden daarin kunnen moeilijk wor den stilgelegd. Maar daar staat tegen- Nu reeds geslaagd Hoewel Zwitserland nog steeds ge vangen ls in de ban van de winter sport en dit kleine landje nog voor een groot deel ls bedekt met een smette loos wit sneeuwtapijt, is het volop lente in het stadhuis van Zürich. Daar staan de kleurige voorboden van de naderende zomer in hun volle pracht en praal en trekken een enor me belangstelling. Hoewel na deze zaterdag de Zwitsers nog negen dagen de gelegenheid hebben kennis te ma ken of hun kennismaking te hernieu wen met de schoonheid van ons oer- nationaal produkt, kan men nu reeds rustig beweren, dat deze grote bloe mententoonstelling in het stadhuis van Zürich tenvolle geslaagd is. Vanavond hebben wfj enkele uren voor de sluiting van de show ons hotel maar opgezocht. Wfj waren moe van de drukte om ons heen, van het lopen en het staan. Rijnsburgs aandeel Wat is het Rfjnsburgse aandeel ln deze tentoonstelling? Om een goed antwoord te kunnen geven op deze vraag moeten wij eigenlijk de gang van zaken even uit eenzetten. Immers, de Nederlandse bloe misterij beschikt over twee bronnen, waaruit de onpersooniyke reclame in binnen- en buitenland kan worden ge financierd. De reclame binnen onze lands grenzen wordt bekostigd uit de gelden, die worden bijeengebracht door een areaalheffing van de kwekers en een bijdrage van de winkeliers, straathande laars. grossiers en hoveniers. De benodigde financiën voor de on persoonlijke reclame buiten onze gren zen. worden vergaard door de heffing te normaliseren en de tweede om het verschil op te heffen met de bollen, van de Belgische export van twaalf pro cent en de variable heffing op de export naar Zwitserland van 27'- cent per tien tulpen en 35 cent per 10 narcissenbloe men. De eerste heffing is ingesteld om het verschil van de kosten ln België Wellicht is het duidelijker gezegd, wan neer wij stellen dat het verschil tussen de mlnimumprU» in het binnenland en de minimumexportprijs ln het buiten land wordt opgeheven. I Van beide heffingen wordt de helft I aan de twee betrokken landen afgestaan. I echter onder de uitdrukkelijke voor waarde. dat deze gelden daar zullen worden gebruikt voor het maken van onpersoonlijke reclame, met een weder zijdse controle. De inzending nu in het stadhuis van Zürich is een gemengde inzending van de gehele Nederlandse bloemisterij. Gratis entree Nu heeft het uiteraard geen zjn |e exposeren in een land, waar toch geen bolbloemen naar toe gaan. Maar dit over. dat hierdoor een grotere massa mensen in staat is kennis te maken met de Nederlandse bolbloemen en daar gaat het tenslotte toch om. Machtig overzicht Het majestueuze gebouw heeft vier verdiepingen Talrijke kisten tulpen en narcissen hebben op de begane grond een plaatsje gekregen, waardoor niet alleen een kleurige entree is ontstaan, maar bovendien vanaf een balustrade op hogere verdiepingen een machtig overzicht is verkregen. Op deze ba lustraden en in de verschillende gangen zijn talrijke bloemstukken geplaatst. Tegen pilaren staan seringenbomen in volle bloei. Ook staan er losse seringen in glazen en hangen aan de wanden bloemstukken, bestaande uit orchideeën, anjers, rozen, fresia's enz. Alleen de deuren naar de werkkamers zijn vrij gleaten. De hoeken van de wen teltrappen zijn ook allen gevuld met bloelende planten met op de voorgrond kisten tulpen. Het doet bijzonder wel dadig aan bij het beklimmen van de trappen. De bloemstukken, die naar autoriteiten, winkeliers en naar de 20 ziekenhuizen zijn gestuurd zijn gemaakt van gemengde bloemen. Heeft het na deze opsomming nog nut om te vertellen, dat de Zwitsers die zoals gezegd niet verwend zijn waar het bloemenpracht betref! sterk geïmponeerd zijn door dit kleur rijke en sehilderaehtige vertoon? Het stadsbestuur heeft reeds een diens!, die men zou kunnen vergelijken met onze naehtsvelligheidsdienst. moeten inschakelen, om het drukke bezoek in goede banen te leiden. Wij heb ben reeds menigmaal de gelegenheid gehad en zu'len deze in de komende dagen nog dikwijls hebben om de aandacht te vestigen op onze fraaie Nederlandse produkten. Dat is niet alleen nodig, dat is ook onze plicht!" Kunstmaanzender hervat signalen Onverklaarbaar verschijnsel Het laboratorium van de Ameri kaanse Marine ontvangt nog steeds berichten over radio-signalen die af komstig blijken te zjjn van de zender van de Amerikaanse kunstmaan, de „Explorer", die tien dagen geleden al had moeten zwygen. De geleerden van het laboratorium, die voor dit verschijnsel geen verkla ring konden geven, hebben de posten, die van deze signalen melding maak ten. verzocht om positievere gegevens. Zoals bekend heeft de „Explorer" twee zenders. De krachtigste werkt nog steeds De minstkrachtige. die gemaakt was om twee k drie weken te kunnen zenden, staakte volgens de berichten zijn uit zendingen binnen de twee weken Het instituut voor technologie in Callfornië, waar de zenders gemaakt zijn. zei dat er geen bevredigende verklaring gege ven kan worden van de later blijkbaar weer voortgezette activiteit van de zwakste zender Hierover bestaan echter een tweetal theorieën. Het is mogelijk dat deze zender, die bU het cirkelen rond de aarde geen hitte van de zon kreeg en daardoor bevroor, door draaiing van de kunstmaan een andere positie kreeg, waardoor de zonne warmte de zender ontdooide en deze weer begon te seinen De zender kan ook oververhit zijn ge raakt en daardoor tijdelijk buiten wer- j king zijn gesteld Maar men heeft uit de gegevens van de andere zender niet kunnen opmaken, dat er een abnormaal hoge temperatuur geheerst zou hebben De lancering van de „Vanguard", de raket waarmee de Amerikaanse Mu rine al tweemaal tevergeefs getracht Auto reed tegen boom Zes gewonden Op de Zuiderzeestraatweg te Doorn spijk is gisteravond om kwart vóór zeven een trekker met oplegger van de V.M.D.-Expresse N.V. te Zwolle tegen een boom gebotst, waarbij de zes inzittenden min of meer ernstig wer- I den gewond. De gewonden, die in het Sophia-Zie- kenhuis te Zwolle zijn opgenomen, zijn de chauffeur J. Overkempc uit Zwolle, zyn vrouw en hun drie kinderen, al mede L. Boel jon uit Amsterdam De vrachtauto, die op weg was naai Zwolle, reed achter een autobus van de V A Lr. j Toen de bus stopte bij een halte, heeft de chauffeur van de vrachtauto vermoe delijk geremd, waardoor het gevaarte op de besneeuwde weg begon te slippen, en tegen een boom aan de rechterziidc I van de weg tot stilstand kwam Door de botsing werd de cabine in elkaar ge- I drukt waarbij alle Inzittenden met het onderlichaam bekneld raakten De vachtauto werd totaal vernield I Twee van de gewonden hebben ruim een half uur in de cabine van hun auto bekneld gezeten. Het verkeer lam.,- de Zuiderzeestraatweg heeft anderhalf uur lang ernstige stagnatie gehad door het reddingswerk en het vervoeren van gewonden, zodai er lange rijen au: stonden te wachten. heeft en maan in haar baan te brengen, zal waarschijnlijk opnieuv worden uitgesteld Men had gehoopt de raket in het begin van deze wfk af te schieten. Er zijn echter enige gebreken In de elektrische verbindm gen geconstateerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5