Radiostations der tegenregering door bommen tot zwijgen gebracht WEERBERICHT 96ste jaargang MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 No. 29375 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Onrust beheerst Indonesië n. i-i r>_ji,i. i De stem van de tegenregering uit Padang is door luchtaanvallen op de radiostations in Mid- den-Sumatra en Celebes door Soekamo voorlopig tot zwijgen gebracht en hij heeft daarmee de „rebellen" voor het ogenblik van haar voor naamste wapen beroofd. Radio-Padang en Radio-Boekit Tinggi zwegen gisteren de gehele dag, nadat zij zaterdag door vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht waren gebombardeerd. Ook werden geen uitzendingen meer opgevangen van Radio-Menado, het station van het „opstandige" Noord-Celebes. Vermoede lijk zullen de zenders enige tijd uit de lucht moeten blijven, daar bij het vervoer van nieuwe onderdelen naar Midden-Sumatra de blokkade Hatta wil zijn beste krachten geven De centrale regering verklaarde vrijdagavond na de aanval op Painan, dat de actie van de regering in Midden-Sumatra uitsluitend gericht is tegen een groep „avonturiers". „Zodra deze avonturiers in hechtenis zijn genomen zullen alle noodmaatregelen worden stopgezetêé, aldus het legerbericht van deze regering. Volgens de centrale regering waren de luchtaanvallen op Padang en Boekit Tinggi „succesvol verlopen". Radio-Djakarta heeft een beroep gedaan op de inwoners van de Riouw-Archipel-eilandengroep voor Straat Malakka, dus gelegen aan de scheepvaartroute tussen Singapore en Sumatra, om getrouw te blijven aan de regering van Djakarta. Bij de luchtaanval op Painan is bij vergissing ook een bom geworpen op Djambi in Zuid-Sumatra. De regering in Djakarta zal haar verontschuldiging aan Zuid- Sumatra, dat neutraal is in het conflict, aanbieden. Oud-vice-president Hatta heeft in Djakarta verklaard, dat hij zijn beste krachten zal geven om een einde te maken aan de onrust, die thans Indonesië beheerst. van de centrale regering zou moeten worden ge trotseerd. Intussen werd uit kringen van de opstandelin gen verklaard, dat de centrale regering haar luchtaanvallen misschien zal laten volgen door troepenlandingen ergens aan de Sumatraanse kust, eventueel vanaf Tandjong Pinang, een eiland ten zuiden van Singapore. Volgens te Singapore ontvangen berichten duurde de aanval op Padang, welke zonder waar schuwing plaats vond, waarbij de gebouwen van Radio-Padang in brand vlogen, 46 minuten. De bemanningen der aanvallende vliegtuigen ver klaarden dat zij bij het terugvliegen branden rondom Padang hadden waargenomen. Commentaren Nasoetion: „Geen compromis mogelijk" Antara meldt, dat de chefstaf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion tot de officieren van de Indonesische strijdkrachten heeft ge zegd, dat „een compromis met de rebellen op Midden-Sumatra nimmer meer mogelijk zal zyn". Nasoetion, sprak in zijn hoedanigheid van voorzitter van de gezamenlijke chefs van staking tot 970 officieren van de drie wapenonderdelen van het garnizoen van Djakarta op zaterdag j.l. Hy ver klaarde. dat elke officier, die de actie van luitenant-kolonel Hoessein goed keurt, zyn ontslag mag nemen. Maar, zo waarschuwde hij, „zulke officieren zullen dezelfde behandeling krijgen als Hoessein, en zullen dus zich aan „gerechtelijke sancties" bloot stellen. Molukken achter Djakarta De waarnemend commandant van de Molukken, majoor Minggoe Nonlohy, heeft trouw beloofd aan de centrale regering, zo heeft het Indonesische pers bureau Pia gemeld. Bericht werd, dat majoor Minggoe op een persconferentie in Ambon zaterdag had meegedeeld, dat hij ook zou voortgaan met het uitvoeren van de orders van de chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion. „Wy houden ons aan de be ginselen van de Indonesische Staat zoals deze op 17 augustus 1945 werd afgekon digd en erkennen alleen één Centrale regering in Djakarta", aldus majoor Minggoe. Soebandrio spreekt met ambassadeurs Radio-Djakarta meldt, dat de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, zaterdag de Sovjet-ambas sadeur in Indonesië, Zjoekof, heeft ont vangen. Ook sprak minister Soebandrio met de Amerikaanse zaakgelastigde. Bezorgdheid in Malakka Datoek Abdoel Razak, vice-premier en minister van Defensie van Malakka heeft zaterdag verklaard, dat de rege ring van Malakka ernstig bezorgd is over de laatste gebeurtenissen in Indo nesië in verband met de opstandige be weging, aangezien Malakka het buur land van Indonesië is. „Als het in Indonesië tot een burgeroorlog komt. wordt Malakka voor verschillende moei lijke en delicate problemen gesteld", aldus Razak. (Advertentie) Makatita verklaart: AFP meldt uit Londen, dat Anton Pieter Makatita, „vertegenwoordiger voor West-Europa" der Sumatraanse tegenregering, zaterdag in de Britse hoofdstad tegenover journalisten heeft verklaard, dat zijn regering verwacht in de naaste toekomst door de Westerse mogendheden te zullen worden erkend. Makatita zei o.m., dat de tegenrege ring aanspraken van de regering- Djoeanda op Ned. Nieuw-Guinea onder steunt, doch dat zij het niet eens is met de maatregelen, die tegen persoon en belangen der Nederlanders in Indonesië zyn genomen. Missie in Palembang Zaterdag is een missie van leger- en luchtmachtofficieren uit Djakarta in Palembang aangekomen. Zij heeft een bespreking gehad met luitenant-kolonel Barlian inzake het bombardement, dat per vergissing werd uitgevoerd in het gebied van Djambi. aldus berichten uit Palembang. Bekendgemaakt werd, dat een brug tussen Tandjoeng Gedang en Tanah Toemboeh in Moeara Boengo ca. 360 km ten noorden van Palembang werd getroffen. Deviezenreserve srerk verminderd Het deviezensaldo V2n de Bank van Indonesië is de afgelopen week van 1.438 miljoen roepiah tot 1417 miljoen geslonken. Amerika bezorgd De woordvoerders van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken bewaren nog het gTootste stilzwijgen over de ontwikkeling in de situatie in, Indonesië. Voor bepaalde waarnemers bestaat er geen enkele twijfel dat de standpunten zich in Indonesië ver scherpt hebben en dat president Soekar- no zich voor het ogenblik althans heeft uitgesproken ten gunste van een zekere blijk van macht. Zo vatten zij in het al gemeen het nieuws op inzake de lucht aanvallen op Midden-Sumatra en Cele bes. Dit nieuws is overigens onder grote koppen op de frontpagina's in de Was- hingtonse bladen gepubliceerd. Men betreurt natuurlijk in Washington het toevlucht nemen tot geweld en de mogelijke consequenties daarvan. Intussen zo meent men, zal het con flict indien het zal voortduren 2ich voor al afspelen op economisch en politiek gebied. Dit zou al een langdurig en moeilijk conflict kunnen zijn, dat tot volledige chaos in Indonesië zou kunnen leiden, zo zei men. Britse Navo-admiraal naar ons land De commandant van de NAVO-zee- strydkrachten in het gebied van het Kanaal en het zuidelijk deel van de Noordeee. de Britse admiraal Sir Guy Grandham. is gisteravond aan boord van het fregat „Redpole" uit Ports mouth naar België vertrokken. Admiraal Grandham zal een bezoek van een week aan België en Nederland brengen. Men blijft in Washington niettemin hopen, dat een dergelijke chaos Indone sië bespaard zal blijven en dat het ge zond verstand zal ovenvinnen. In dit opzicht is het opmerkelijk dat minister Dulles vrijdag een indirect beroep op president Soekamo deed toen hij sprak over de noodzaak van een groot staats manschap in Indonesië voor de verwer kelijking van de idealen van volk en re gering. Gisteren Russische proef met H-bom De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie zondag een proef met een waterstofwapen heeft genomen. Volgens een communiqué van de Amerikaanse commissie was de omvang van de proefexplosie van de megaton- klasse. Een megaton is in dit geval gelijk aan een miljoen ton T.N.T. Deze een heid wordt over het algemeen gebruikt als er sprake is van een waterstofbom. Over de plaats, waar de ontploffing is teweeggebracht, werd niets gezegd. De vorige maal, dat de Amerikaanse Commissie voor kernenergie melding heeft gemaakt van een Russische proef, was op 28 december j.l Toen was de proef genomen op het gebruikelijke oefenterrein van de Russische atoomge leerden in Siberië. Tot dusver hebben de Amerikanen in 27 gevallen medede ling gedaan van een Russische kern proef. De „New York Times" schrijft naar aanleiding van de jongste gebeurtenis sen in Indonesië, dat „Soekamo een radiostation op Celebes en een brug op Sumatra kan bombarderen, maar dat hij niet het vertrouwen van het Indo nesische volk in zijn bewind en heer schappij kan herstellen". Daartegenover staat, volgens het blad, dat de voormalige vice-president Hatta, „een gematigd en invloedrijk man, poogt een of andere formule te vinden om het vraagstuk in Indonesië op te lossen. De tragedie is gekristalliseerd door het feit, dat de regering te Djakarta haar toe vlucht tot de wapens heeft genomen. Wellicht zal het te laat zijn om het probleem met behulp van de rede te benaderen". „Als Hatta een oplossing in de impasse kan brengen, zal hy een wonder tot stand hebben gebracht. Wij wensen hem het beste", aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribune" schryft: „Mohammed Hatta heeft aangeboden, zyn invloed welke nauwelijks min der is dan die van president Soekamo aan te wenden voor het herstel van de vrede en eenheid. Dit is een aanbod dat Djakarta waarachtig niet kan af wijzen", aldus de „New York Herald Tribune". Acht Finse schepen Een woordvoerder van de Indonesische rederij „Pelni" heeft te Singapore ver klaard, dat binnenkort 8 schepen met een gezamenlijke inhoud van 24.000 ton in dienst zullen worden gesteld op de verschillende scheepvaartroutes binnen de Indonesische archipel. De schepen zijn afkomstig uit Finland. De Chinese reders en scheepsagenten 1 in Singapore hebben inmiddels besloten 1 alle afvaarten af te gelasten totdat de I situatie rond de revolutionaire beweging op Sumatra is opgeklaard Het is de tweede maal binnen de tijd van een maand dat het scheepvaartverkeer tus- j sen Singapore en de Indonesische eilan- j den stil komt te liggen Stijging van temperatuur De Bilt verwacht tot. morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of regen. Geleidelijke stijging van temperatuur, maar in het noord oosten van het land nog lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Meest matige wind draaiend van zuidoost naar zuid of zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 FEBRUARI Zon op: 7.36 uur; onder: 18.11 uur. Maan op: 10.05 uur; onder: 0.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.14 en 19.31 u Laagwater te 2.47 en 15.11 uur. In Hollywood heeft de heer Otto Frankde vader van Anne Frank de actrice Millie Perkins ontmoet. Binnen twee weken beslissing? Het lot van de tegenregering zal, naar waarnemers te Padang van oor deel zijn, waarschijnlijk in de komende twee weken beslist worden. Want dan zal duidelijk moeten zyn tot hoever Atjeh en andere Nrd.-Sumatriaanse ge bieden durven gaan bij de toegezegde steun aan de „opstandelingen". Dan zal wel duidelijk moeten zijn wat precies de positie is van kolonel Barlian. die Zuid-Sumatra beheerst en zich neu traal heeft verklaard, en moet het antwoord ontvangen zijn op de op dracht van Sjafroeddin aan de ban ken en olie-industrieën, die hij op droeg hun betalingen aan de Centrale regering te staken. Formeel is de revolutionaire regering nog steeds bereid om zichzelf op te hef fen wanneer gevolg gegeven wordt aan de eisen die inzake afschaffing van de I „geleide democratie" en het vormen van - een grondwettige regering gesteld zijn. Het primaire doel van de actie der Cen- trale Regering is thans de verovering I van de rijke olievelden op Midden-Su- matra, want deze zijn het sterkste wa- pen van de tegenregering. Kroesjtsjef zaterdag in generaalsuniform Gestoken in een schitterend gene raalsuniform met gouden epauletten en tenminste vijf rijen decoraties heeft j partijsecretaris Kroesjtsjef zaterdag in Moskou een toespraak gehouden ter j gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het Sovjetrussische leger. Achter hem stond een massieve rU van hoge generaals en leden van het presidium, voor deze keer ook in uniform. Onder i hen bevonden zich premier Boelganin j en president Worosjilof. Het is voor het eerst sinds de oorlog, dat Kroestsjef in I het openbaar in uniform werd gezien. In zijn redevoering prees hij de defen sieve kracht van liet Russische leger, uitgerust „met alle moderne materiaal en alles wat nodig is voor een betrouw- I bare verdediging van het vaderland". I Partij en regering vertrouwen erop, zei hij, dat de strijdkrachten in staat zullen zijn het land te beschermen tegen I oorlogszuchtigen en imperialistische I agressors." Vóór hem had opperbevelhebber maarschalk Malinofsky een overzicht gegeven van de geschiedenis van het Rode leger, en daarby onder meer de beschuldiging geuit, dat het Westen j Hitler had aangezet Rusland aan te vallen en toen twee jaar de vorming l van een tweede front had uitgesteld. Dit 1 tweede front was pas gevormd, aldus Malinofsky, toen het Westen zag, dat Rusland alléén op de overwinning af ging. Verder beschuldigde hy het Westen van het aanmoedigen der spanningen en het voorbereiden van een oorlog tegen Pu^'and. Hij waarschuwde, dat de Rus sische Marine nu heerser is over de zeeën, en dat de Russische militaire we. tenschap haar grote superioriteit over het Westen bewezen heeft en nog steeds I bet-er wordt. In de Russische pers werd zaterdag eveneens breed uitgemeten over de Wes telijke plannen om het commu.nis- tische regime te vernietigen. Als voor- die de rol van Anne rtank zal beelden werden aangehaald de Anglo- spelen in de verfilminq van ..Het\ Amerikaanse interventie van 1918 en het it, r. 1 a aanmoedigen van Hitlers ranval op Ac nier hm s I Sovjet-Rusland. Stembusstrijd in Argentinië gewonnen Prinses Beatrix tijdens haar be-' zoek aan Paramaribode hoofdstad van Suriname, in gezelschap van gouverneur Van Tilburg. door Frondizi Reis van twee man Volgens de eerste resultaten van de gisteren gehouden verkiezingen in Ar gentinië leidt Arturo Frondizi van de Radicale Partij, gevolgd door Balbin van de Radicale Volkspartij. Politieke waar nemers schatten, dat Frondizi tweeder den van het aantal zetels (ongeveer 133 van de 187) in de Kamer van Afgevaar digden zal krygen. Verder schijnt Fron dizi nagenoeg zeker te zijn van byna alle 42 zetels in de Senaat. Een woord voerder van de partij van Balbin ver klaarde, dat de uitslag van de verkie zingen erop duidt, dat velen nog steeds „de bevelen van dictator Pcron uit Ciu- dad Trujillo opvolgen". In Buenos Aires is het gisteravond tot gevechten gekomen tussen aanhangers van Frondizi en medestanders van Bal bin. Drie personen liepen schotwonden op. Er werden vijftien arrestaties ver richt. In de grote steden van het land wer den talrijke betogingen georganiseerd door Frondizisten en Peronisten. Te Ro- sario liep een grote stoet door de stra ten waaruit kreten opklonken van „leve Peron, leve FrondiziDe stoet ging zon der incidenten uiteen. In de steden is een grote politiemacht op de been. Peron heeft in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse repu bliek. verklaard, dat de verkiezingen niet werkelijk democratisch zijn. De Peronistische beweging had besloten te stemmen tegen de kandidaat die de ex ponent was van een politiek, die geen rekening hield met de soevereiniteit van het volk en de behoeften van de Argen tijn. ..Het door mij gegeven bevel is op gevolgd met een discipline, die de mo rele binding en de buitengewone politie ke rijpheid van de Peronisten aantoont". De 49-jarige Frondizi heeft beloofd, dat hij de aanhangers van Peron in hun burgerrroehten zal herstellen. Ander zijds heeft hij naar de steun van de r.-k. kerk gestreefd door er mee in te stemmen, dat de onder Pcron opgestelde fel omstreden echtscheidingswet geen geldigheid zal krijgen. Tenslotte heeft Frondizi zich een tegenstander getoond van het voorlopige bewind onder Pedro Aramburu, een van de mannen die Pe ron heeft verdreven. De 54-jarige Ricardo Balbin werd door velen beschouwd als het enige mo gelijke bolwerk tegen het communisme en een eventuele terugkeer van het Pe- ronisme. Bij de verkiezingen ging het behalve om het kiezen van een president en een vice-president om het aanwijzen van 187 leden van het Lagerhuis en leden van de Senaat, alsmede om de verkie zing van een twintigtal gouverneurs en de leden der provinciale volksvertegen woordigingen. Fuchs bij depot 280 De Britse Zuidpoolexpeditie onder lei ding van dr. Fuchs heeft depot 280. dat 450 km. van Scott-basis verwijderd is. bereikt. De expeditie heeft zaterdag 129 km. afgelegd. De Engelsen willen voor het invallen van de strenge vorst op Scott-bgsis aankomen. Zij hebben dagen lang weinig vorderingen kunnen maken I door moeilijke weersomstandigheden De voorraden van depot 280 zijn in dertijd door de Nieuw-Zeelander Sir j Edmund Hillary aangevoerd op zijn tocht van Scott-basis naar de Zuidpool. Hillary fungeert thans als gids van de I Britse expeditie. "V „naar de maan Donald G. Farrell, de man die onlangs op de grond een „reis naar de maan" heeft gemaakt in een cabine, waarin de omstandigheden van zulk een reis ge trouw waren nagebootst, heeft verteld dat binnenkort waarschijnlijk twee mensen tegelijk een soortgelijke „reis" zullen maken. Farrell kon niet mededelen wanneer deze „reis" zou beginnen. Ook wist hij niet of hy zelf een van de reizigers zou zijn. Farrell. die zeven dagen in zijn ver zegelde cabine heeft doorgebracht, meent dat angst geen factor zal zijn in een werkelijke reis naar de maan. Wel iswaar had hij de zekerheid dat hij alarm kon maken en dadelijk geholpen zou zijn, als hij in moeilijkheden zou zijn gekomen (een psychologisch voor deel dat op een echte reis niet zou be staan), maar hij geloofde dat een reis door twee man de angstfactor nog ver der zou beperken. Met voldoende voorraden kan men op een werkelijke tocht naar de maan het ..vrijwel onbepaalde tijd" uithouden, al dus Farrell. De beslissing dver een tweede ..reis naar de maan" berust by dr. HuLertus Strughold, de Duitse geleerde die de proef van Farrell ook heeft voorbereid en georganiseerd. Macmillan acht Lloyd een „zeer goede" minister De Britse minister-president, Mac millan, heeft zondag in een vraaggesprek voor de Britse televisie gezegd, dat hjj niet van plan is Lloyd te vervangen als minister van Buitenlandse Zaken met het oog op de premier geoefende druk. Macmillan zei dit in antwoord op en vraag over persberichten volgens welke Lloyd zou worden vervangen. Macmillan noemde Lloyd een „zeer goede" minister van Buitenlandse Za ken, die zyn werk „buitengewoon goed" doet. Als hij er niet zo over denkt zou hy Lloyd hebben ontslagen en een ander hebben benoemd Toen men de premier vroeg over cen bericht volgens hetwelk Lloyd wilde af treden. antwoordde de minister, 'at dit helemaal niet waar is Wel is waar dat iedere minister, ook hij zelf. in 7">"re zin wel van de zware taak verlo. t wilde zijn. Duizenden Turkse Cyprioten betoogden in Londen Ongeveer 8 000 Turkse Cyprioten heb ben gisteren in Londen een betonn. ge houden voor verdeling van Cyj De betogers droegen een zwarte liik- kist mee en spandoeken met „verdeling of dood" en „Cyprus is Turks" Uit leuzen op andere spandoeken bleek dat de Turkse Cyprioten geen vertrm, n stellen in de huidige gouverneur van Cyprus. Foot. In de Cyprische hoofdstad Nicosia ziin gisteren vlugschriften verspreid \an Dighenis, de leider van de ('vprisch- Griekse ondergrondse organisatie. „liet uur nadert dat ik een totale oorlog /al afkondigen, zegt Dighenis. Volgens de vlugschriften zal het niet alleen cen oor log met wapens, maar ook een econo mische oorlog en lijdelijk verzet tegen Engeland zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1