Raad van Voorschoten was dit keer niet al te lang van stof „Doe 1 tocli wat rustiger aan Praag weigert de Oostenrijkse bezittingen te vergoeden ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 Waarom kreeg raad geen uitnodiging van B&W voor intergemeentelijke samenkomst? De gemeenteraad van Voorschoten kwam gisteravond in vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester wethouder G. Schrama. Het voorstel, dat de meeste tijd voor bespreking vergde, was dat, om voor de reinigingsrechten een nieuwe reductieregeling vast te stellen. Dit voorstel, dat op aandrang van de KVP werd gedaan, kon echter alleen by die fractie genade vinden. De voorzitter van die fractie, de heer Fortanier, bracht dan ook dank aan het college, dat het zo vlot aan het verzoek van de KVP- fractie had voldaan. De heer De Groot (VVD) kwam als eerste spreker met bezwaren tegen dit plan. Hoewel de bedragen, waarover het gaat, zo gering zijn, dat het sop de kool niet waard is, meende spreker uit prin cipiële overwegingen zijn stem tegen het voorstel te moeten verheffen. Ook het feit. dat aanneming van dit voorstel een precedent zou scheppen is voor spreker aanleiding een afwijzende houding aan te nemen. De beer Dekker (Prot. Chr.) was ook op principiële gronden tegen het voor stel. Spr. noemde het een doorkruising van de algemene landspolitiek, die een chaos zou scheppen. Spr. sprak van een sociaal onrecht en was ook bang voor de consequenties. De heer Pels (PvdA) merkte op. dat hij bij de begrotingsbehandeling had ge vraagd de reductie niet te laten ingaan bij het vierde, maar bij het derde kind. Tegen het invoeren van gezinstarieven, zoals door de KVP gewenst, maakte ook spreker principiële bezwaren. Na langdurige discussie, waarbij di verse sprekers telkens weer het woord kregen, nam het college van B. en W. het voorstel terug. De heer Pels kreeg echter de toezegging, dat zijn voorstel opnieuw bestudeerd zou worden. Daarmee was het KVP-vliegertje, om op deze wijze de eerste stap tot het ko men van gezinstarieven te doen, niet opgegaan. KLEEDGEBOUWTJE Ook het voorstel tot completering van het kleedgebouwtje op het sportterrei- nencompléx dreigde een langdurige be spreking te zullen krijgen, maai- de le den van de raad gingen niet diep in op de voorgeschiedenis en besloten het ge vraagde krediet van f. 9500 te verlenen. De heer De Groot (VVD) eiste echter een positieve verklaring, dat het nog komendev oorstel tot inrichting van dit gebouw het laatste hierover zou zijn. De heer Dekker (Prot. Chr.) haalde nog een paar oude koeien uit de sloot, maar waarschuwde, dat men nu niet weer moest gaan aarzelen, want dan zou 't nog wel weer meer gaan kosten. LENINGEN Ook de diverse geldleningen gingen niet zonder bespreking onder de hamer door. Het voorstel om de f. 35.000, be schikbaar gekomen door de voorkeur voor Voorschoten uitgesproken bij de Rentespaarbrieflening 1957, te aanvaar den, deed de heer De Groot (VVD) op merken, dat men met de rug tegen de muur stond. Het feit, dat de kosten aan deze lening verbonden, door propaganda, enz. nog niet te bepalen zijn, maakte hem wel enigszins huiverig. Spr. noemde de onbekende factor wel erg hoog. De kosten zullen wel zwaar tegenvallen. Overigens wenste de heer De Groot de waarde van de lening niet te kleineren en ook had spreker slechts lof voor de intekenaren. De heer Pels (PvdA) was niet in zo'n mineurstemming. Spreker vond de le ning een zeer goede transactie. De heer Van der Hulst (KVP) vond leningen tegen 6% in deze tijd helemaal niet aantrekkelijk. Spr. meende, dat een „eigen" lening tegen veel voordeliger voorwaarden gesloten zou kunnen wor den. De heer De Groot liet nog nadruk kelijk vastleggen, dat het aanvaarden van een dezer leningen niet betekende, dat de bestemming van de gelden vast stond voor de aankoop van grond van de vereniging „Kinderzorg" voor de ge noemde prijs en voor het vastleggen van het bouwrijpmaken van het terrein tus sen de Oranjekade en het Station, om dat de raad zich over deze punten nog niet had uitgesproken. In totaal werd voor een bedrag van ongeveer een miljoen gulden geleend van de woningbouwleningen. Ook waarschuwde de heer De Groot om vooral voorzichtig gebruik te maken van de mogelijkheid om voor het verbe teren van woonruimte subsidie te geven. Spreker vond het scheppen van de mo gelijkheid zeer sympathiek, maar meen de, dat het gevaar bestond, dat allerlei dingen, die men toch allang van plan was, nu uitgevoerd zouden worden. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten de brandwalarminstallatie van de PTT in Voorschoten in te voeren, een nieuwe cyclostyle voor het gemeentehuis aan te schaffen en rijksvoorschotten aan te vragen voor de bouw van 73 wo ningen in de Vlietwijk. Hamerstukken waren ook de diverse jaarlijkse voorstellen betreffende de ver goedingen aan de. bijzondere scholen. UITGEBREIDE RONDVRAAG Voor de rondvraag bestond, ongetwij feld door het nog vroege eindigen van de besprekingen, een grote belangstel ling. De heer Lamboo (KVP) informeerde naar verbeteringen in het badhuis, waar thans de kuipbaden niet gebruikt kun nen worden en waar de installatie niet in staat is voldoende warm water te le veren voor de stortbaden. Het blijkt, dat het onderzoek in een vergevorderd sta dium verkeert. De heer Van Eist (VVD) vroeg waar de verkeersborden blijven, die de maxi mum-snelheid aangeven. Spreker kreeg de toezegging, dat in de eerstvolgende vergadering voorstellen gedaan zullen worden. Ook stelde spreker voor de raadsver gaderingen in het vervolg om uiterlijk 12 uur te beëindigen. Dit ondervond nog al tegenstand, terwijl de voorzitter op merkte, dat de leden dit zelf in de hand hebben. De heer Van Eist vroeg verder een grondige herziening van het reglement van orde, waar bijv. nog instaat, dat men niet met ongedekten hoofde op de publieke tribune mag zitten, zodat da mes zelfs verplicht zijn daar een hoed te dragen. Misschien komen ze daarom zo weinig. SPEELGELEGENHEDEN Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over het vandalisme en de noodzakelijk heid goede speelgelegenheden voor de jeugd te hebben. Daarover werdep zeer behartenswaardige opmerkingen ge maakt, die echter door een tweetal raadsleden op een gegeven moment in een nogal belachelijk daglicht werden geplaatst, zodat men zich afvroeg of deze leden wel degelijk deze lancune in de gemeente beseften. De heer De Groot wees erop. dat het grote gebrek aan jeugdleiders funest was en de heer Van der Hulst meende, dat men met de opvoeding van de ou ders moet beginnen! INTERGEMEENTELIJKE SAMENKOMST Tot slot van deze vergadering vroeg de heer Pels mede namens alle fractie voorzitters, waarom B. en W. niet be reid waren gebleken de leden van de Voorschotense raad in de gelegenheid te stellen de bijeenkomst, voorbereid door B. en W. van Leiden, waarin deskundi gen van de provinciale planologische dienst op onbevooroordeelde wijze over de problemen betreffende de Randstad Holland voorzover het dit gebied betreft, zouden spreken, bij te wonen. Spreker vroeg of B. cn W. het alsnog mogelqk wilden maken, dat de leden van de raad uitgenodigd werden. Wethouder Schrama zegde toe een en ander in de eerstvolgende B. en W.-ver gadering te zullen bespreken. Het bleek echter wel, dat het college bepaalde tac tische redenen had gehad om niet op de voorstellen van de burgemeester van Leiden in te gaan. Ons kort verhaal door Marie de Nervaud erkeersongevallen in Leiden In de week van 14 t.e.m. 20 februari deden zich in Leiden 40 verkeersonge vallen voor. Elf aanrijdingen hadden lichamelijk letsel tengevolge en 29 uit sluitend materiële schade. Het totaal aantal aanrijdingen in 1958 is thans 246. Opkijkend van liaar schilderwerk, hoorde Martha Ellington Erie's vrolijk „Doe "t toch wat rustiger aan!" bij het bordes opklinken. Het geluid van lichte, vliugge voet stappen volgde op dit irriterende ad vies, waarna een uitbundig geclaxon tenslotte de druppel vormde, die voor Martha de emmer deed overlopen. Ze riep nog wat. toen ze de opzich tige, oude groene open wagen zag weg rijden, maar niemand hoorde haar. Martha onderdrukte bewust een in stinctieve, moederlijke trots voor Evie, haar moeilijk in het gareel te houden dochter, die verlangend opkeek naar de gebruinde man naast haar, waarbij haar roodachtige haren wijd uitwap- j per den in de wind. Mompelend boog ze zich weer over j haar schilderwerk: Het enige aar- I dige aan haar is haar uiterlijk. Ze is egoïstisch en bedorven. Ach, ik zal daar wel schuld aan hebben. Het was echter niet h&ér schuld! Het was Ray, die met zijn gemakke lijke opvattingen het kind van haar geboorte af al had bedorven. „Doe 't toh wat rustiger aan!" Hoe vaak had ze hem dat niet horen zeg- gen? Maar was dat eigenlijk al niet i eeuwen geleden? Ja, ze verlangde er zelfs weer naar die woorden weer eens te horen. Ze verlangde naar Ray's slome stem, Ray, die zo vaak gepro- beerd had haar af te houden van een of ander dynamische uitbarsting van energie. Het was ook eeuwen geleden, sedert Ray haar voor 't laatst „Miartha" had genoemd. De laatste drie, vier jaar was al zijn liefde op Evie geconcen- teerd geweest. Hij en Evie hadden zich tegen haar gekeerd. De twee onver antwoordely- ken tegen de oude mopperpot. Dat was de positie, waarin zij haar gedrongen hadden. Maar 't was niet eerlijk! Kon zij het soms heipen, dat zij een perfectioniste was? De eerlijk heid gebood haar echter te erkennen, dat nagenoeg al de keren, dat zij had dien aangeboden om haar te helpen, dit door haar was afgewimpeld omdat zij de dingen niet met haar pietepeu terige nauwkeurigheid deden. Een „Hé.!", dat haar van het hek tegemoet waaide, deed haar opsprin gen. Met twee treden tegelijk liep Ray de trap op Zijn donkere, levendige gezicht was vol verwachting, toen hij „Evie!" riep- Zijn glimlach verdween, toen hij Martha zag. Ben je weer aan 't verven? Ik daoht dat we afgesproken hadden dat de woonkamer dit jaar niet gedaan zou worden! GOUDEN DOCTORAAT Maandag is het vyftig jaar geleden, dat mr. J. Dutilh, geboren en wonende te Rotterdam, aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de Rechtsweenschap. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het semi-artsexamen mevr. H. Möller-Alderlieste (Oegstgeest) en de heren G. A. Bak (Roermond), A.J.F.A. Kerst (Delft) en J. D. Lakatua (Oegstgeest); artsexamen mej. W. A. Adams (Den Haag), mej. F. W. H, Kohl (Weert) en de heren R. Steinmetz (Was senaar) en D. Zanen (Bussum). FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: CornelisHoningh, d„ Den Haag; BosschartMegeringh, d., Toron to (Canada). Getrouwd: A. A. Weber en J. J. Hor- J dijk. Den Haag; M. van Oosten en C. Jansen, Den Haag; R. Houtzagers en A. Aar se, Den Haag. Overleden: W. C. Ch. Corporaal, m.. 83 jaar, Den Haag; G. M. HansenSmit, vr., 90 jaar, Den Haag; C. Berghuis Kersemaeckers, vr., 52 jaar, Rotterdam; M. M. Cohen, m., 57 jaar, Dordrecht; M H. Maijer. m„ 65 iaar, Amsterdam; J. H. Dammes, m., 54 jaar, Bleiswijk; J. Groeninkkrabbenbos, vr., 60 jaar, Hengelo. i Het proefdraaien en warmlopen I vliegvelden en fabrieken voor dit met succes is beproefd. Dit zijn de van straalmotoren levert altijd een oordeel te sparen. De Franse inge- j onderdelen van deze mobiele instal- afschuwelijk habaal op, en al lange I meur André Boet heeft thans een latie. tijd zoekt men naar middelen om de geluidsdemper ontworpen, die reeds Tsjechen en Joegoslaven zijn veel minder tegemoetkomend dan de Sovjet-Unie zelf Regering in Wenen zou het ge'ag moeten betelen Jij en Evie spraken 't af, ant woordde Martha koeltjes. Ray luisterde echter niet. Is Evie nog niet thuis? Ze is al thuis geweest, maar net weggegaan met Bud Jennings in die opzichtige auto van hem. Ze Maar ze zou met mij gaan vissen! Ray's stem leek zó op die van een woedende jongen, die leed onder te leurstelling en verdriet, dat Martha zichzelf tot haar grote verbazing hoorde zeggen: Dan ga ik met jou vissen Ray was verbaasd en er lagen schrik en onthutstheid in zijn woorden: Dat is allemachtig aardig van je, Martha, maar, ik bedoel, tegen de tijd, d'at je al die rommel hier opgeruimd zult hebben, zal 't al vrij laat zijn Dan ruim ik niet op, zei Martha, een vreemde impuls volgend Over tien minuten ben ik klaar, 't Is al weer zo lang geleden, Ray, dat we samen op de rivier gedobberd hebben. Naast Ray in de auto zittend, tem- perde een verwarrend gevoel eigenlijk ongelukkig te zijn haar opwinding. Ray was wel vriendelijk en bezorgd, maar hij had kennelijk geen zin in het tochtje. Ze voelde dit- op alle mo gelijke manieren. Als hij niet met Evie kon gaan, bleef hij liever thuis of ging alleen Wat schortte er bij haar? Mar tha vroeg zich dit keer op keer af. Hoe kiwam het, dat zij haar man aan haar dochter verloren had? Hoe zou zij hem terug kunnen winnen? Niet door te praten, zei haar intuï tie, toen het bootje het haventje uit- I voer en Ra.y het stroomopwaarts stuurde Na een uur van uitzonderlijk en rus tig geluk voor hen beiden, keek Ray met een typische glimlach op- Martha Voelde haar spanning verdwijnen. Niet slecht, zei ze. Zullen we soms gaan eten in „De Vijf Sterren" en daarna tot zonsondergang weer gaan vissen? Ray's blik verduisterde plotseling. En hoe moet 't dan met Evie? Zal ze Bud niet voor 't eten mee nemen? Ze kan heus zélf wel voor 't eten zorgen. Er staat meer dan genoeg in de ijskast. Laten we er maar mee ophouden, zei Ray later op de avond, toen ze voor de bweede keer uitgevaren waren. We gaan gewoon wat drijven en naar de zonsondergang kyken. Ik ben bang, Martha, dat ik jou weer verlies als we thuis zijn. Al een hele tijd gele den heb ik je verloren. Ik heb gepro beerd te geloven, dat ik je in Evie weer terug zou vinden, maar.... Het is mijn fout geweest. Martha probeerde het beven van haar stem te onderdrukken. Ze voelde zich over-gelukkig. Ik ben dingen belangrijker gaan vinden d'an mensen, maar dat is nu afgelopen! De avond was al gevallen, toen zij het hek doorreden en de wagen par keerden achter de open groene auto van Bud. Het volgende ogenblik vloog Evie de treden van de stoep af. Wat is er gebeurd? Haar stem klonk ongerust. Ben je daar, moeder? Met vader alles goed? Ik ben dodelijk ongerust geweest. En hóé!, zei Bud, die ook naar buiten was gelopen. Nog tien minu ten, en ze zou de politie opgebeld hebben Ik wist zéker, dat U die verf rommel alleen in 'het uiterste geval zou laten staan. Evie stond by het portier van de vagen en keek naar binnen. Wat. Het wés ook een uiterst geval, zei vlartha lachend. We moesten gaan ■issen. Vissen? Eviiels stem schoot uit. J ging vissen zonder een briefje ach- ,er te laten? Ik ben bijna dood gegaan an angst. Ik dacht. Ze trachtte haar hand onder die van haar moeder weg te trekken, maar Martha hield haar stevig vast. (Van onze Weense correspondent) Meer dan 'tien jaar heeft het geduurd voordat de regeringen van de commu nistische staten onderhandelingen wil den aanknopen over de Oostenrijkse be zittingen op hun gebied. Deze bezittin gen waren genaast en Oostenrijk eiste daarvoor schadevergoeding. Nu echter dit land sedert het staatsverdrag van 1955 een normale status heeft gekregen en de communistische naburen hun handels-, politieke- en culturele betrek kingen met hun nabuur willen verbe teren, heeft de regering te Wenen na drukkelijk als voorwaarde gesteld, dat het vraagstuk van het Oostenrijkse bezit in de volksdemocratische landen zal worden geregeld. Met Polen, Bulgarije en ook met de Sovjet-Unie hebben de besprekingen X Spijt me, kind. Maar X is niet bij me opgekomen, dat je ongerust zou worden. Ik dacht dat je het juist leuk zou vinden om nu eens voor Bud's eten te kunnen zorgen. Dat heb ik zélf klaar gemaakt, zei Bud somber. Ail huilende heeft ze alles afgeverfd en toen de kwas-ten -choon gemaakt. En ik heb haar nog wel bezworen, dat er niets bijzonders aan de hand was! Ja, maar U bent nog nóóit op zo'n manier weggegaan, zei Evie klagend. Ik voelde me ellendig omdat ik U zo hard liet werken, terwijl ik met vader had afgesproken. Vergeet 't maar. Ray's laoh verbrak de spanning. Je hebt ons beiden een grote 1 „Menist bewezen, Evie! Je moeder weet j nu weer wat vissen is! We maken er i morgen met z'n drieën een hele dag j van! We nemen onze lunch mee en gaan helemaal naar de dam Na enige aarzeling liet hij er nog op i volgen: Het zou gezellig zijn. Bud, i als je meeging. Bud wierp Evie een ongeruste blik toe, terwijl zij nerveus begon te lachen. Ja, maar Bud en ik hadden al af- gesproken om morgen samen uit te gaan. Ja, dat is zo, zei Bud lachend, I Nu, Evie, ga je nog mee naa-r die film? Je ouders zijn nu veilig en wel weer thuis Vijf minuten later startte de groene, open wagen met veel lawaai. Ray keek haar lang na. Er stonden rimpels op zijn voorhoofd en hij keek een beetje ontevreden. Doe 't toch wat rustiger aan!, zei MartJha fluisterend. Haar blik was een beetje ondeugend. een zeer vlot verloop gehad, zodat men binnen afzienbare tijd een bevredigende regeling kan verwachten. De grootste moeilijkheden komen echter van twee landen, die het meest hebben geprofi teerd van de genaaste Oostenrijkse be zittingen. Het zijn de grenslanden Joego slavië en Tsjecho-Slowakije, die welis waar gedwongen worden dit vraagstuk ter tafel te brengen, maar alles in het werk stellen om de onderhandelingen te traineren en zodoende een defini tieve regeling uit te stellen. Ter verduidelijking zij er op gewezen, dat het hier niet gaat om zogenaamd Duits bezit, waarvan ook Oostenrijkers zich tijdens de Duitse overheersing hebben meester gemaakt, maar om het onaantastbare en ontwijfelbare eigen dom van Oostenrijkers uit de tijd van vóór 1938. De Tsjechoslowaakse delegatie, die hierover reeds verscheidene malen met Oostenrijkse instanties heeft onderhan deld, heeft kortgeleden de merkwaardige verklaring afgelegd, dat de regering in Praag geen schadevergoeding wenst te geven voor Oostenrykse bezittingen, die in 1945 door Tsjechoslowaakse parti- sanen in beslag werden genomen en nog steeds in hun onrechtmatig bezit zyn. Een verzetstrijder dus die in april 1945 een Oostenrijkse villa in bezit heeft genomen, behoeft dit huis niet terug te geven of er de tegenwaarde van af te staan. Praag is op dit punt te toe gevend om de partisanen niet te ont stemmen, maar het gevolg zou zyn, dat de regering in Wenen het gelag moet betalen, omdat zy aan de oorspronke lijke Oostenrijkse bezitter een redelijke schadevergoeding zou moeten aanbieden. Daar zich dergelijke genaaste objecten in groten getale in Tsjecho-Slowakije bevinden, kan Oostenrijk op deze ver klaring onmogelijk ingaan. Het zal in de gegeven omstandigheden moeten la veren en een minnelijke schikking trachten na te streven, daar men in Wenen ook geen middel in de hand heeft om pressie op Praag uit te oefe nen door bijvoorbeeld Tsjechoslowaakse bezittingen in Oostenrijk daartegenover uit te spelen. Het aantal daarvan is zo gering, dat men van een dergelijke tegenactie geen succes kan verwachten. I!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIII!IIII!IIIIIIIIIIIIIIIIII|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!III1I!IIIII!IIIIII!!IIIIIIIIIIIIIIIII!I Hel Leidscli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken llilllllllllllilllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll^ Contact met Leiden B en W van Oegstgeest is nog altijd bereid tot samenwerking Antwoord op vragen van mr. Slingenberg Het college van tn W. van Oegstgeest heeft geantwoord op de vragen, die de heer mr. M. A. V. Slingenberg, heeft gesteld inzake de intergemeentelijke samenkomst in verband met de ontwikkeling van de Leidse agglomeratie (men zie ons blad van gisteren). B. en W. zeggen op de hoogte te zijn van de verklaringen van de heren Huurman en Woudstra in de Leidse raad. Ten aanzien van vraag 3 merken B. enW. op gaarne bereid te zijn tot elke vorm van samenwerking. Het voorstel Huurman, zo merken B. en W. van Oegstgeest op, gaat naar het instellen van een intergemeentelijke commissie, bestaande uit leden van de raden van de gemeenten Oegstgeest, Warmond, Zoeterwoude, Leiderdorp, Voorschoten en Leiden. Hierover is een bespreking gevoerd tussen de verschil lende burgemeesters, die voor Oegst geest werd bijgewoond door wethouder dr. K. Simon Thomas. Uit een latere briefwisseling blijkt ook dat Oegstgeest gaarne bereid is tot samenwerking in elke vorm. Oegstgeest vroeg echter na dere concretisering, waarop nog steeds gewacht wordt. Ten aanzien van het plan een bij eenkomst te houden van de raads leden der gemeenten in de Rijnmond, waartoe o.m. ook behoren Noordwyk, Katwijk en Noordwijkerhout, delen B. en W. van Oegstgeest mede. een der gelijke bijeenkomst nog voorbarig te achten. Het is zó, aldus B. en W.. dat het col lege van B. en W. van Leiden aan het college van B. en W. van de omliggende gemeenten heeft gevraagd of men met dit plan instemt. Er is hier dus geen sprake van een uitnodiging aan de ra den dier gemeenten. ALLERMINST CONCREET De besprekingen in de Leidse raad doen in dit verband wel wat vreemd aan, zo merkt het Oegstgeester college op. „Ons antwoord op het Leidse initia tief (een zeer summier medegedeeld denkbeeld), kan men onmogelijk uitleg gen als een gebrek aan samenwerking. Er staat naar de eigen verklaring van B. en W. van Lelden nog niets definitief vast en het is dus nog niet bekend óf hier een probleem aanwezig is, en zo ja van welke omvang dat pro bleem zal zyn, en welke gemeenten hier- by zyn betrokken Het is dus prematuur reeds thans een byeenkomst te orga niseren over een allerminst concreet onderwerp en voor een allerminst con creet omschreven gebied". De bereidheid tot samenwerking en samenspreking blijft echtpr bestaan, zo delen B. cn W. tenslotte mede in antwoord op de vragen 4 en 5 van de heer Slingenberg. „De tien geboden" breekt alle records Het gigantische fümprodukl van meesler-regisseur Cecil B. DeMille De tien geboden" is hard op weg alle re cords te slaan. In een tyd, die zekere filmmensen als de moeilijkste van hun loopbaan beschouwen een over gangstijd met mogelijk voor de film catastrofale veranderingen trekt dit immense en byzonder spectaculaire werk, dat het leven van Mozes tot onderwerp heeft, een publiek, dat zijns gelijke nog niet heeft gevonden. Nadat het filmwerk meer dan een jaar op Broadway heeft gelopen zijn er zeer betrouwbare cijfers beschikbaar, die erop wyzen, dat het grootste finan ciële filmrecord op weg ls gebroken te worden. Gedurende het eerste jaar in het Cri terion Theater op Broadway met twee voorstellingen per dag, behalve op zater dag en zondag, wanneer driemaal cp- draaid wordt is „De tien geboden" gezien door 1.300.000 mensen, die teza men meer dan 2,5 miljoen dollar hebben neergeteld (ruw geschat zo'n tien mil joen gulden). In ongeveer 900 theaters, met twee voorstellingen per dag, in om en naby achthonderd steden in de Ver enigde Staten, werd de film reeds r an 21,9 miljoen bezoekers vertoond, hetgeen een bruto-opbrengst van 25,5 miljoen dollar betekent. Gebaseerd op oereke- ningen uit de praktyk wordt verwacht, dat deze film uiteindeiyk een recette van 45 miljoen dollar alleen al In Ame rika zal maken. De rest van de wereld levert dan over het algemeen nog tien tot vyftien procent meer op dan deze kolossale som. En dit zou dan weer inhouden, dat de totaal ontvangsten van „Gejaagd door de wind" gedurende negentien jaar roulatie met honderd procent)!) zullen worden overtroffen OEGSTGEEST MR. DR. J. OZINGA BEROEPEN De Geref. Kerk alhier heeft een be roep uitgebracht op mr. dr. J. Ozinga, gereformeerd predikant te Lunteren. LEIDERDORP Feestavond Buurtvereniging „Doesbrug" De buurtvereniging „Doesbrug" orga niseerde een feestavond in het Dorps huis. Zoals steeds het geval was be stond van de zyde van de bewoners van de Doeswyk ook nu weer een grote belangstelling voor deze jaariykse feest avond. De voorzitter van „Doesbrug", de heer W. de Jong. kon dan ook zyn welkomstwoord richten tot een gehec-l gevulde zaal. Hy verwelkomde ln het by zonder wethouder Snel en zyn echt genote. Verder wees hy er op, dat het voor het bestuur nu niet altijd even gemakkeiyk is een avond te organiseren, waaraan alle leden wat hebben. Hy ver trouwde er echter op, dat de Toneelver eniging „D.V.V." uit Rynsburg er in zou slagen de aanwezigen enkele aangename uren te bezorgen. De Rynsburgse toneelclub, die het to neelstuk „Myn vrouw verlangt salaris" voor het voetlicht bracht, heeft daarmee aan de verwachtingen van de voorzitter ten volle beantwoord. De .Doesbrug" had zo weer een zeer geslaagde avond. Kandidatenlijst A.R.-partij De kandidateniyst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen werd als vol>;t samengesteld: 1. L. C. Snel, 2. L. Los, 3. J. W. Boot, 4. J. H. v. d. Stoel. 5 A. P. Bos, 6. C. Gordyn, 7. A. de Haas. 8 K. P. Bosman, 9. D Groeneveld, 10. H. W. Heykoop. LEIDERDORPSE DAMCLUB In het kampioenschap van Leiderdorp deed zich een verrassing voor. De tweede klassespeler, C. Verwey won nl. van de hoofdklasser Abr. Dorsman. Verder wou C A. Deegenaars van A. Spies en H v d. Vecht van A. Diseraad. De party Has- sefras—Tienstra eindigde in remise. De stand is nu zo. dat C. A. Deege naars vyf punten voor is op J. v. Sandyk die echter 2 partyen minder heeft ge speeld. Deegenaars heeft 20 punten "uit 11 wedstryden en v Sandyk 15 uit 9 De verdere deelnemers hebben allen al meer dan 6 verliespunten. WARMOND DE STILLE OMGANG Onder voorzitterschap van de heer Joh. J. Sikking hield het genootschap De Stille Omgang afd. Warmond ham- Jaarvergadering in de zaal van hotel De Zon. Aangezien er geen tegenkandidaten waren ingediend werden de heren Joh. J. Sikking en P. C. van Stijn als be stuursleden herkozen. De heer Joh. J Sikking hierna by acclamatie tot voor zitter. Nadat het dameskoor Jubilate Deo o.l.v. mej. J. Machen een Ave Maria en Panis Angellcus ton gehore had ge bracht. werd het woord gegeven aan pa ter Nieuwenhuysen die een boeiende voordracht hield over dc Stille Omgane. In het kort verhaalde hij nog ten;, wa' ruim 600 Jaar geleden te Amsterdam ls geschied.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7