RAI pac Bestedingsbeperking niet goed verdeeld en de defensie te duur Met een enkel woord Agenda ti ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 DE Mohammedaanse landen olijven nog steeds volop in de belangstel ling: na de vrtf onverwachte tot- standkomng van een Verenigde Arabi sche republiek tussen het grote Egypte en het kleine Syrië, gevolgd door een tegen-unie van Irak en Jordanië, volgde het Tunesisch-Franse incident by Sa kiet en nu is het weer de Soedan, die de aandacht trekt, omdat president Nasser aanspraken doet gelden op een klein deel van het zuidelijke buurland. Zoals men weet gaat het hierbij om twee gebieden. Halayib en het uitstulpsel bij Wadi Haifa, beide weliswaar sinds zes tig jaar onder Soedanees bestuur, maar thans door de regering in Caïro uitgeko- zen als object van een burenruzie. Op zichzelf een onbelangrijk conflictje althans tot op dit ogenblik maar ten gevolge van de ligging in het explosieve Nabije Oosten toch allerminst ongevaar lijk. Helemaal duidelijk is de situatie nog niet. Aanvankelijk was er immers sprake van het binnenrukken van Egyp tische troepen, maar uit de Jongste be richten kan men slechts concluderen, dat er een aantal soldaten van Nasser aan de grens geconcentreerd is en dat er zich hier en daar infiltraties van Egyptenaren op Soedanees gebied heb ben voorgedaan. HCT gaat hier om een zeer primitief woestijngebied, bewoond door een gering aantal analfabetische no maden. Toch heeft de regering in Khar toem het verstandig geoordeeld de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties te waarschuwen, omdat zij geen enkel risico van een uitbreiding van deze kwestie tot een formele oorlog wil lopen, waarin men haar geen ongelijk kan geven. Het is beter een klein geschil zo spoedig mogelijk te signaleren dan te wachten totdat er zich bloedige inciden ten hebben voorgedaan, die een oplos sing alleen maar kunnen bemoeilijken. Overigens moet hierbij worden aange tekend. dat er op 27 februari a.s. ver kiezingen in de Soedan gehouden zullen worden, een gegronde reden voor de anti-Egyptische premier Khalil om zo sterk mogelijke antipathieën tegen Nas ser c.s. in het leven te roepen, hetgeen voor Khalils Oemma-partij alleen maar voordelig kan zijn. Die politieke groepe ring. welke het in de regering vry wel ge heel voor het zeggen heeft, steunt na melijk op de Midden-Soedan, waar de verbouw van katoen een zeer belangrijk bestaansmiddel is. En aangezien ook Egypte een katoenproducent van bete kenis is. kan men zich zonder veel moeite voorstellen, dat zo iets als economische concurrentie op de achtergrond van deze twist een verre van onbelangrijke rol sneelt TOCH kan men niet zeggen, dat er bepaald-vijandige gevoelens tussen Egypte en de Soedan bestaan. De bevolking van de Noord-Soedan bijv., die. in tegenstelling tot de negers in het zuiden, de Mohammedaanse godsdienst belijdt, is alleen reeds om religieuse re denen sterk op Egypte gericht. Nu her innert men zich, dat de voorganger van president Nasser, Naguib, een halve Soe danees was. want zyn moeder kwam uit deze omgeving. Ware hij aan het bewind gebleven, dan zou dat zeker een gun stige invloed hebben gehad op de ver standhouding tot Cairo. Wellicht zou de bevolking van de Soedan, toen zij in 1955 voor de keus werd gesteld: een eigen volksbestaan of aansluiting, resp. zeer nauwe samenwerking met Egypte, voor het laatste gestemd hebben. Nu gaf zij echter de voorkeur aan het eerste. Er is nog een andere gemeenschappelijke fac tor tussen beide landen: het lidmaat schap van de Arabische Liga. En dit is een reden temeer om zich te verbazen over de spanning aan de grenzen, want nu immers staan twee broeder-sta ten tegenover elkaar en is er geen sprake van onenigheid met bijv. Israël of een van de Westelijke „imperialistische" landen! DE vraag dus wat voor bedoeling de Egyptische president gehad kan hebben met het teweegbrengen van de bestaande opwinding, wordt er bijgevolg niet gemakkelijker op. Het is bijna naïef te veronderstellen, dat hij druk heeft willen oefenen op de kiezers in Egypte, die gisteren naar de stembus zijn gegaan om hun mening kenbaar te maken over de Egyptisch-Syrische fe deratie. Er heeft bij voorbaat nooit enige twijfel over bestaan, dat hij daar voor een overweldigende meerderheid zou verwerven. Het oproepen van een Soedanese „bedreiging" om de kiezers op die manier op één hoop te dryven, was waarlijk overbodig. En als hy druk heeft willen oefenen op die andere kie zers. namelijk de Soedanese. die eind februari naar het stemhokje zullen gaan. dan zou hij zijn kansen toch wel bij zonder slecht berekend hebben Want wie er ooit in de Soedan pro-Egyptisch is geweest en voorstander van aanslui ting bij het noordelijke buurland, moet nu toch wel grondig „bekeerd" zijn: de pro-Egyptische partijen in de Soedan zijn in de laatste dagen veel meer ver zwakt dan zonder Nassers activiteit aan de grens het geval zou zyn geweest. Die stap heeft dus bepaald een averechtse uitwerking gehad. DE enige aannemelijke reden, die men kan bedenken, is derhalve de kwestie van het Nijlwater. dat vooi beide landen van de allergrootste bete kenis is. De Soedan heeft het voordeel, dat zij desgewenst in staat is een be langrijke hoeveelheid van deze zegen- brengende stroom voor zichzelf te hou den, waartegenover de regering-Nasser zich in een onaangenaam-afhankelijke positie voelt gedrongen. Nasser c.s. moe ten maar afwachten hoeveel water de Soedan voor de welvaart van Egypte beschikbaar wil stellen. Geen wonder, dat de besprekingen over een redelijke verdeling van het Nylwater onlangs op niets zijn uitgelopen. Teneinde nu een zekpre dwang op Khartoem te oefenen en de regering aldaar tot toegeven te be wegen. zou Nasser besloten hebben, al dus redeneren sommige commentators, de spanning aan de grens te vergroten en bovendien juist in het gebied van Wadi Haifa, dat bij het overleg van veel betekenis is. omdat daar. met het oog op de Assoean-dam, een kunstmatig meer gevormd moet worden. Er moet bovendien sprake zyn van koper-, tin- en mangaanvondsten in deze contreien, zoals de New York Times weet mee te delen. „Dat zou heel wat verklaren", voegt het Amerikaanse blad er veelbe tekenend aan toe W5LK motief Egypte nu ook moge hebben voor het samentrekken van troepen ter ondersteuning van zijn aanspraken en hoe klein dit gebied ook moge zijn, het doet in elk geval onverstandig op deze manier zijn eisen te ondersteunen. Weloverwo gen lijkt de jongste politiek van Caïro zeker niet Men krijgt trouwens sterk de indruk, dat Nasser impulsief van aard is. wat voor een zo ambitieus politicus bepaald gevaarlijk moet heten. Ook het besluit om een nauwe band met Syrië aan te gaan is zeer spontaan genomen En wat zal de president in dit geval moeten doen? Oorlog voeren met een Arabisch broedervolk? Of „zijn gezicht verhezen" door terug te trekken, al of niet onder druk van een uitspraak van De auto waarover U denkt staat op de AMSTERDAM Ideeënbus der democratie Interessante resultaten enquête P.v.d.A. „Wat kwam er uit de ideeënbus der democratie?" Onder deze titel is een brochure verschenen, waarin de resultaten van een grote enquête, die de Partij van de Arbeid eind vorig jaar heeft gehouden, zijn be werkt, samengevat en van commentaar voorzien. De vragenformulieren werden vorig jaar over 300.000 gezinnen in 400 gemeenten uitgereikt. Er werden ongeveer 80.000 formulieren terugontvangen. Daar slechts gerekend werd op vijf tot tien procent, meent men dat dit resultaat ruim 25 procent dus een uitzonderlijk hoog percentage is. De heer J. M. den Uyl deelde echter op de gehouden persconferentie mede, dat deze enquête geen opiniepeiling was en evenmin als een representa tieve steekproef onder de bevolking gezien mag worden. Toch mag wel van een zekere representativiteit wor den gesproken, want uit de gegevens omtrent het beroep van de inzenders is gebleken, dat in speciale zin een dwarsdoorsnee van het Nederlandse volk is bereikt, zo wordt in de inlei ding van de brochure gezegd. Wel Is opvallend, dat gezien het feit, dat de aanhangers van de P. v. d. A. relatief het sterkst zijn vertegenwoor digd op de bevolking als geheel steekproeven hebben aangetoond, dat van het totaal der binnengekomen for mulieren niet meer dan 1 tot 2 procent afkomstig was van leden van de P.v.d.A. En nu de resultaten. 1. Het merendeel der ondervraagden heeft geantwoord, dat zij het juist vin den, dat er weer een vergroting van de verschillen in inkomen heeft plaats gehad. De laagstbezoldigden worden het meest genoemd als eersten, die in aan merking komen voor verbetering van hun positie. Direct daarop volgen de ambtenaren en de bejaarden. 2. Ruim zestig procent der onder vraagden was van oordeel, dat de lasten der bestedingsbeperking niet rechtvaar dig verdeeld waren. Daaruit blijkt wel, dat deze gedwongen bezuiniging door het Nederlandse volk slecht is verteerd. 3. Tegenover twee tegenstanders staan drie voorstanders van een bevordering van arbeidersbezitsvorming door de over heid. 4. Op de vraag of het platteland nog steeds ten achter wordt gesteld of wel, dat de stad dreigt achterop te raken, lopen de antwoorden sterk uiteen naar gelang woonplaats der ondervraagden. Wat verkeersveiligheid betreft komt het overgrote deel der inzenders met gemid deld twee suggesties voor de dag. 5. Een kleine meerderheid van de in zenders wil een andere samenstelling van het kabinet dan de huidige. Het thans zittende kabinet wordt meer ge waardeerd op het platteland dan in de stéden. Bij degenen, die verandering willen, geniet de toevoeging van de VVD aan de bestaande formatie veruit de voorkeur. De tweede plaats wordt inge nomen door de mensen, die uitsluitend P.v.d.A. of KVP willen hebben (17%). De derde belangrijke stroming wil de AR uit de huidige formatie verwijde ren (12 6. Een meerderheid was van mening, I dat na de invoering van de wettelijke weduwen- en wezenvoorziening en de op handen zijnde verbetering van de inva liditeitswet verdere sociale voorzienin gen aan een ieder persoonlijk moet worden overgelaten. 7. 'De hoge winsten der aannemers worden door de meerderheid der inzen ders gezien als de voornaamste oorzaak van de hoge bouwkosten. Deze reden wordt op de voet gevolgd door de zwarte lonen. Onvoldoende prestaties van de arbeiders worden in ruim tien procent der antwoorden als de belangrijkste oor zaak genoemd. 8. Wat betreft de defensie, is een grote meerderheid het er over eens, dat ons tegenwoordige verdedigingsstelsel geen voldoende beveiliging biedt. Het aantal der geënquêteerden, dat de vraag of de hoge militaire uitgaven verantwoord zyn met „neen" beantwoordt is 1/3 hoger dan het aantal, dat de vraag bevestigend beantwoordt. Bij de enquête is niet gevraagd naar de kerkelijke gezindheid, de politieke party en de leeftyd der ondervraag den. Het resultaat van de enquête be tekent niet, dat de P. v. d. A. haar be leid gaat richten naar de antwoorden, die op de vragen zijn binnengekomen, aldus de brochure, die slechts als in leiding tot een discussie moet dienen. Raad voor de ruimtelijke ordening Tijdens een over het rapport „De ontwikkeling van het westen des lands" te Den Haag gehouden pers conferentie bleek, dat in de minister raad reeds een „Raad voor de ruimte lijke ordening" onder presidium van minister-president dr. W. Drees is ge vormd. De commissie heeft welbewust de stel ling aangenomen, dat de regering geen bijzondere spreidingspolitiek van werk gelegenheid en bevolking over het gehele land zal voeren. Gebeurt dit wel. dan zal toch op een later tijdstip dan 1980 het westen des lands op een bevolkings peil komen als in het rapport rekenkun dig en hypothetisch is voorzien. Sprekend over de zgn. Haagse agglo meratie en de plannen voor een „nieuwe stad" noordelijk of zuidelijk van de weg Den HaagUtrecht, meent de commissie voorlopig voorkeur aan het noordelijke plan „Wilsveen" te moeten geven. Advertentie STEM UIT DE TELEFOONCEL „Natuurlijk weer geen gehoor 1 Die zit zeker weer Panorama te lezen!" (Zó boeiend is nu PANORAMA BINNENLAND Op de nieuwbouw van de zuivelfa briek ..Campina" aan de Dirk Boutslaan tc Eindhoven is gistermiddag een dudelyk ongeluk gebeurd Een 18-Jarige leerling hei-baas uit Oosterhout werd getroffen door een staaldraad die plotseling speling kreeg, doordat de IJzeren bout. waarover hy liep. afknapte Het slachtoffer was ge huwd en had 1 kind. Gisteren hebben 23.821 personen de R A I.-tentoonstelling te Amsterdam be zocht. waarmee het totaal ls gekomen op pl.m. 220.000. De directie van de Holland-Amerlka- Lyn heeft besloten het ss Statendam ook in 1959 een reis om de wereld te laten maken, in grote ïynen gelijk aan die van thans. Deze zal op 6 januari 1959 in New York aanvangen, terwyi het schip op 27 april aldaar wordt terugverwacht. Het Jaarcongres van het Nederlands Genootschap voor Public Relations zal worden gehouden op dinsdag 4 maart in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Op 15 en 16 april zal te Schevenin- gen op initiatief van de internationale studiecommissie voor de margarinelndus- strie, die in maart 1957 in het leven werd geroepen, een internationale conferentie worden gehouden van vertegenwoordigers van organisaties van margarinefabrikan ten uit verschillende Europese landen. Gisteren is het ms. „Modjokerto". dat een 50-tal passagiers en 9 honden uit Indonesië repatrieerde, te Rotterdam aan gekomen. Gisteravond ls de 77-Jarige voetgang ster M. E. Driesschen uit de Anna Paulow- nastraat te 's-Grnvenhage, op de Laan van Meerdervoort overreden door een perso nenauto. rijdende in de richting Zeestraat. ZIJ overleed ter plaatse aan de gevolgen van een schedelbaslsfractuur. De sneltrein van Maastricht naar Amsterdam, die gistermiddag uit Weert was vertrokken in de richting Eindhoven, ls op de onbewaakte overweg in Maarheeze in aanryding gekomen met een vracht wagen van „Landbouwbelang" uit Weert. De vrachtwagen, die een eind is meege sleurd. werd totaal vernield. Twee inzit tenden werden pruit geslingerd en resp licht- en zwaargewond. de Veiligheidsraad? Natuurlijk is een dictator, dank zy de beheersing van de propaganda, zeer wel in staat een ne derlaag als een zege voor te stellen, maar het is een open vraag, of hij dat wel onder alle omstandigheden zal kunnen. Nasser schijnt zich te houden aan de lijfspreuk van wijlen Mussolini: „Vivere pericolosamente". gevaarlijk leven Maar men weet hoe de Duce met dat gevaar lijke leven aan zijn eind is gekomen De vermoedeiyke oorzaak van de brand, die het nood-schoolgebouw in de Slotermeer verwoest heeft, is een gas kachel. die door een werkster slechts half uit was gedraald, toen zij 's avonds de school verliet. Men meent te weten, dat in de nabijheid van de gaskachel een handdoek hing. Aangenomen wordt, dat deze handdoek tenslotte vlam heeft gevat. BUITENLAND Kroonprins Harald van Noorwegen vierde gisteren zyn 21ste verjaardag. De Prins mag voortaan de kabinetsvergade ringen bijwonen en ingeval van ziekte van zyn vader als regent optreden. Volgens het Perzische weekblad Moessawar" zal president Worosjllof van de Sovjet-Unie op 21 maart te Teheran aankomen voor een officieel bezoek. De Sjah en Keizerin Soraja zyn in Juni 1956 dc gasten van het Sovjetrussische staats hoofd geweest. Een woordvoerder van de Noordko- reaanse regering in Pjongjang heeft mede gedeeld, dat de 34 personen aan boord van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat op 16 fe bruari in Noord-Korea landde, naar huis kunnen gaan als zij willen, aldus een be richt van het persbureau „Nieuw China". De Spaanse consul in Agadir, Manuël Vergara. ls door de Marokkaanse autoritei ten uit het land gezet. Hy is naar Madrid vertrokken In gezaghebbende kringen te Rabat wordt gezegd, dat Vergara dikwijls tussen Agadir en Ifnl heen en weer reisde en dat zyn aanwyzlgheid „onverenigbaar met de openbare orde" werd geacht. Zoals bekend ls Ifnl een Spaanse enclave in Marokko, waar Marokkaanse opstandelin gen tegen het Spaanse gezag strijden. Het Russische vakverenigingsblad Trud heeft gisteren een aanval gedaan op directeuren en hoofden van sommige Rus sische Instituten en laboratoria, die het blad ervan beschuldigde voor het perso neel onvoldoende veiligheidsmaatregelen te treffen tegen atoomstraling. De Britse autoriteiten hebben giste ren in Bonn meegedeeld, dat de Knecht sand", een zandbank in de Duitse Bocht, niet meer gebruikt zal worden als proef veld voor bombardementen. Ongeveer 57.000 Zuidkoreaanse mili tairen begonnen gisteren met manoeuvres langs het centrale front, die twee weken zullen duren, zo ls door de bevelhebber van het eerste veldleger bekendgemaakt. Het zullen de grootste oefeningen zijn. die ooit in Zuld-Korea zyn gehouden. De Parljse Opera en de Opera Comi- que. twee theaters die een aanzienlijke subsidie van de staat ontvangen, zullen tot nader order hun deuren sluiten als gevolg van onverwachte stakingen van het toneelpersoneel en de leden van het bal let. die hogere lonen wensen. De eerste secretaris der Sovjetrussi sche communistische party. Nlklta Kroesjt sjef. heeft in een toespraak tot Russische katoenverbouwers, voorspeld dat de Sovjet Unie de Verenigde Staten op het gebied van Industriële voortbrenging „spoedig zal overtreffen". Brusselse politie zoekt brandstichters (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse politie zoekt op het ogen blik het spoor van een bende brand stichters. In één nacht is onlangs in niet minder dan zes verschillende wijken van de stad brand gesticht, en wel in drie bioscopen, een verkennerslokaal, een school in de voorstad Schaarbeek, en een hoedenfabriek. De brandweerlieden van de hoofdstad zijn op het ogenblik voortdurend gemobiliseerd. De brand stichters verplaatsten later hun werkter rein naar het centrum van de stad en plotseling brak toen brand uit in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. De zaal was leeg toen de zaalwachten het vuur en de rook opmerkten. De gor dijnen van de zaal stonden in brand en slechts een snel ingrijpen van de brand weer kon een catastrofe voorkomen. De politie meent, dat er een bende aan het werk is. De brandstichters heb ben namelijk op enkele plaatsen eerst het vuur gestoken in een pak oude kran ten, opgestapeld in de buurt van andere ontvlambare goederen. Overal konden de branden tot nu toe worden geblust en vooral daardoor heeft de politie waarde- volle gegevens kunnen verzamelen, helaas echter geen vingerafdrukken. Talrijke details bewijzen, dat er kwaad- willigheid in het spel is. De controle is echter bijzonder moeilijk, omdat de ben de haar leden klaarblijkelijk over alle Brusselse gemeenten verspreidt. In de Brusselse pers, welke de beroering van de huiseigenaren van de hoofdstad ver tolkt, werd intussen de mening geuit, dat men met een zwakzinnige en rond dolende jongeman te doen heeft, die van de ene naar de andere wijk trekt. Deze lezing van het geval wordt door de politie echter onwaarschijnlijk geacht, daar de brandplaatsen vrij ver van el kaar liggen en sommige van de branden op een lange voorbereiding wijzen. Advertentie 2kwies'**r*huid? Babyderm-zeep piwiüMMü ri e fl e VOOR HEDENAVOND Hilversum I *402 m.). VARA: 14.00 Voor de Jeugd. 14 35 Lichte muz. 15.00 Boekenwysheid. 15.20 Meisjes koor. 15.35 Fries progr. 16.00 Radio Phil- harmonlsch ork. 16.45 De kiezer heeft het voor het kiezen, lezing. 17.00 Lichte muz 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.45 Regerlngsultz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten by het Atlantisch Pact. 19 00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, causerie. 19.55 Deze week. caus. VARA: Nws. 20.05 Waar gaan wij heen schets. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm 22.00 Opsporing verzocht. 22.25 Labyrint ln Lan-Fang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Lichte muz. Hilversum II (298 m.). KRO: Voor de jeugd 14.20 Eng. les. 14 40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Harmonle- ork. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Mannenkoor. 16 00 Voor de jeugd. 1G 50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De Springplank. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journ. overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strijkork. 18 45 En nu myn geval. 19 00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Kamerork. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Gram. 21 10 Pleidooi voor een Non. hoorspel. 21.50 Lichte muz. 22.35 Wy luiden de zondag ln. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Espe ranto. 23.25-24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kind. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 lm weiszen Röszl. operette. Ir. de pauze: Quiz. VOOR ZONDAG 23 FEBRUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 830 Weer of geen weer. 9.45 Geestelyk le ven. caus. 10.00 Strijkork. 10.30 Nws. v. d. boekenmarkt. 10.40 Het pulk van zoete kelen. 11 20 Cabaret. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Orgel en zang. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Buiten lands overz. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Voor de strijdkrachten 14 00 Boekbespr. 14.20 Gram 14.30 Concertgebouwork en soliste. (15.15-15.30 Toneelbeschouwing: 15 30-15.40 Gram.). 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zigeunerork. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws. en sportultsl. Hierna: Spcrtjourn. VPRO: 18.30 Doopsgezinde kerkkdlenst. IKOR: 19.00 Jeugddienst. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20 CO Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorspel. 21.20 Metropoie-ork 21.40 Voordr. 21.50 Lichte muz. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Lichte muz. Hilversum II (298 m.). KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Vocaal kwart. CONVENT VAN KER KEN: 10.00 Kerkd. v. d. Vrye Evangelische Gemeente. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Jeugd koor. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders. hoorsp. met muz. 13.30 Instr. trio. 13.45 Boekbespr. 14.00 Radio Philharm. sext. 14.25 Kamermuz. 14.50 Promenade-ork. en solist. 15.25 Instr. kwintet. 15.40 Muzikale caus. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het geladen schip causerieën. 18.30 De kerk aan het werk. caus. 18.40 Schipper naast God. catechisa tie voor varenden. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.25 Tot ziens ln Jeruzalem, gesprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Bonjour Caroline, biyspel met muz. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van dc party?, caus. 21.30 Mijnheer Peterelt komt om acht uur, hoorsp. 22.25 Gram. 22.53 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed «en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30-24.00 Laatste rondje. Radio-Bloemendaal 10 uur ds G. Toornvliet van Bloemendaal (bandopname van de dienst van 16-2-1958. 2 uur n.m.); 11.15 uur ds. G. Toornvliet (bandopname van de dienst voor belangstelenden d.d. 16-2-1958: 3.45 uur nam. ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20 15-22.00 Relais v. d. Duitse Te levisie: Die glücklichen Vier, famllle-quiz. Engeland. BB(' Ilome Service (330 m.) 13.10 Krit. 13.55 Weerber. 1400 Nws 14.10 Klankb. 14.40 Gram. 15.00 Tuinb- praatje. 15.30 Symf rrk. en sol (16 19- 16.35 Caus.) 17 15 Vragenbeantw. 17.30 Muz. caus 18.00 Voor de kind. 18.50 Caus 13.55 Weerber. 19.00 Nws. 19 15 Journ. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Amerikaanse nws - 13-23 Februari brief. 20.45 Discussie. 21.25 Llefdadlgh. op roep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 East- West relations. 23.00 Sopr. en plano 23.20 Klankb. 23.50 Epiloog. 24.00-0.06 Nws. en weerber. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 m.). 13.00 Verz. progr. 14.15 Lichte muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 1800 Holiday Hour. 18.45 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hoorsp. met muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang. 22.00 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. ork. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Rltm. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 ld. 24.00 Nws 0.05 Symf.- ork. 1.15-4.30 Gevar. muz. Frankryk, Progr. III (Nat. Progr.) (280 en 235 m.). 12.00 Symf. ork. 13.20 Hoor spel. 15.30 Opera. 17.40 Gram. 17.45 Ork.- conc. 19.30 Gram. 19.42 Lichte muz. 20.12 Gevar. conc. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, (324 en 484 m.). 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Trekkersllederen. 17.00 Sport ultsl. 17.15 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.00 Volkszang. 18.20 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Volksliederen. 22.45 Gram. 23.00 Nws 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Sport en gram. 14.00 Filmprogr. 14.30 Symf. ork. en solist. 15.10 Sport en muz. 16.45 Sport en muz. 17.00 Nws 19.00 Gods dienstig halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Muz. en hoorsp. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Lich te muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 24 FEBRUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor cfe vrouw. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. VARA: li'.20 Gram. 10.40 Dit is uw leven. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12 38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de mid denstand. 13.20 Orgel. harp. viool en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianorecital. 14.30 Aan een zijden draad, hoorsp. 15.05 Gram. 15.30 Zestig minuten voor boven dc zestig. 16.30 Gram. 17.00 Volksliedjes en -dansen. 17.20 Nederl. muz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans muz. 18 45 Tafelplano. 19.05 Pari. overz. 19.20 Lichte muz. 19.45 Regeringsuitz.: i Landb.rubr. 1. Een radloprljsvraag voor veehouders onder het motto: goed voeren noodzakelijk. 2. De boer van Nooitgedacht. 20.00 Nws. 20.05 De familie Doorsnee, hoor spel met muz. 20.35 Dansmuz. 21.00 Plant aardig en mineraal. 21.50 Hoe zit een po litieke partij in elkaar? caus. 22.05 Omr.- ork. en solist. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge- wyde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportultsl. 8 25 Gram. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Raak de roos. 10.20 Gram. 10.30 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 13.50 Idem. 14.05 School radio. 14.25 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bybel- overdenklng. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. Ryksdelen overzee: W. van Dijk: Grepen uit Surlname's geschiedenis. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19 15 Schoolzang. 19.35 Pari. comm. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Vraaggesprek. 20.45 De zaak Vampier, hoorspel. 21.45 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.10 Oudnederlandse muz. 22.40 Rep. bezoek Prinses Beatrix aan de West. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.30 Israël, TV-filmdocumen- talre. 20.50 Startplaats voor een nieuw leven. rep. v. d. legerplaats Budel. 21.15 Filmprogr. 21.30 Hoe maakt u het?, gevar. progr. Engeland. BBC Home Service (330 m.) 13.00 Schots ork. 13.55 Weerber. 1400 Nws. 14.10 Gram. 14 40 Schoolradio. 16.00 Klankb. 16.30 The Brains trust. 17.15 Ork. conc. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.45 Zangrecital. 20.00 Ork. conc. 1 00 Stadszaal (grote zaal). Feestavond „Nieuw Leven". 7.30 uur nam. Marekerk. Padvinders (sters) dienst Ba den Powell-herdenklng. 7 uur nam. ZONDAG Gerecht 10. Eredienst Soefibeweging. Spr. mej. J. Mlayer. 11 uur voorm. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Ned. Madrigaal- koor ..Johannes Passion". 8 uur nam. Hooigracht 84. Hum. Verbond. Spr. F. Evers „Als je groot bent. dan 10.30 uur voorm. MAANDAG T. Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam Loge-gebouw „De Natuurvriend". Le zing dhr A. J. Looze over „Tropische vlin ders in huis". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reisverenlging. 8 uur nam. Gulden Vlies. VVD. Prof. dr. D. Simons over „De Liberale beginselen ln de ge meentepolitiek". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Kon Ned. Ver. voor EHBO Afd. Lelden. 8 uur nam. Oegstgeest Zijzaal Willem de Zwijgerkerk. Baptistengemeente Spr. dhr. II. Schouten jr. „De Gouden Kandelaar". 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuis. Demonstratie H. P. Jansen lakken en kleuren. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwygerkerk. Baptisten Gemeente. Spr. H. Schouten Jr. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Jaarvergade ring Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. 8 uur nam. Lakenhal: K. en O. Spectacle coupé. Haagse Operaklasse. 8 uur nam. De Harmonie. Ned. Ver. Expogê. Spr. Jel- le Troelstra over het zien van schllderyen 8 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. G. van Hoorn over „Samothrace. mysterlënelland" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr. Muzlekver. ..Concordia". 7.30 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (foyer)Filmavond over Zwitserland. 8 uur nam Rapenburg 8. Lezing Vlro. Spr. mr. J. W A. Hulbregtse. „Benelux Economische Unie." 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr G. E. van Wengen „De Javaanse ga melan". 8 uur nam. Den Burcht. Leldse Bestuurdersbond. Filmvoorstelling „Mandy". 8 uur nam. ('s- mlddags 2 uur jeugdvoorstelling „Zwaan kleef aan"). Stadszaal (grote zaal)Concert Hohner- accordeon-orkest met koorbegeleldlng. 8 uur nam. Rapenburg 22. Ledenvergadering My voor Toonkunst. 7.45 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „De kinderen van Eduard". 8 uur nam. De Kleine Burcht. Ledenvergadering Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Middelstegracht 3. Maranatha-lezing. Spr. D. J. Bruyn. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 m.). 13.00 Gram. 13.30 Nws. en ge var. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. Om 15.30 Nws. 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.) 16 45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws 19.00 Lichte muz. (Om 19.30 Nws.). 19 45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 21.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Voor de jeugd. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.00 Gevar muz. 22.30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. Nordwest. Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Solistenconc. 13.00 Nws, 13.15 Ork. conc. 16.00 Idem. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc 21 45 Nws 22.10 Lichte muz. 22.30 Idem. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15-4.30 Gevar. muz. Frankryk, Progr. III (Nat. Progr.) (280 en 235 m.). 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 20.00 Ork.- conc. 22.20 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14 00 Schoolradio. 15.45 Ork. conc. 16.00 Koersen. 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Kin derliederen. 18.00 Franse les. 18.15 Kinder lied. 18.20 Boekbespr. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.35 Kunstkaleidoscoop. 20.50 Ork. conc. (verv.) 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Ethnlsche muz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10, 14.15, 15.25 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Vlooi en piano. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Muz. portret. 22.55 Nws. DONDERDAG Schouwburg. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „De kinderen van Eduard". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. R'dams Philharmonisch Orkest. 8 uur nam. Hooigracht. Leger des Hells. Contact samenkomst voor iedereen o.l.v. brlg. en mevr. Ph. van Dalen van Amstelveen. Het Gulden Vlies. Diploma-uitreiking Jonggezel zetters en -drukkers. 8 uur nam. Rapenburg 6. K. en O.-cursus moderne literatuur. 8 uur nam. Café Aniba. Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur nam. Stadszaal (foyer) Anker-modeshow. 8 u. nam. Oud-Hortuszicht. Familie-avond Ned. Chr Beambtenbond. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De liefdesroman van een ko ningin". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Monpti". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur.'Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Terwyl de stad slaapt". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclu (Danny Kaye). Llclo: „Hard tegen hard". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Kev: „De tyger valt aan". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..Volk van Suriname" (tot 1 maart) Avond- nacht- en zondagsdienst van de Apotheken. Lelden: geopend Apotheek Reyst, Steen- straat 35. tel. 20136, bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171. telef. 20502. Te Oegstgeest: geopend Apotheek Oegst geest. Wllhelmlnapark 8, tel. 26274, be halve zondag van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef, Pleterse, Postel, Jansen en Langezaal. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. Bjj geen gehoor by Uw huisarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genêve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Mal lor ca Algiers •o c a s a a sneeuw n 4 -13 0.1 sneeuw n 2 -8 I sneeuw nno 2 -8 0.5 onbewolkt nno 3 -3 0 onbewolkt nw 4 1 4 geh. bew. nno 5 3 2 onbewolkt nw 4 -1 2 half bew. nnw 4 1 15 half bew. nnw 6 -0 6 regen nw 10 4 3 regen nw 3 7 2 regen windstil 3 half bew. n 7 4 0 zwaar bew. nnw 6 -2 2 licht bew. ono 2 0 8 regen wzw 11 3 12 regen wzw 14 3 regen zzw 8 3 17 zwaar bew. O 1 1 sneeuw zo 6 -1 4 regen nw 2 2 10 regen z 8 8 3 regen nw 7 12 0.1 onbewolkt n 2 0 0 onbewolkt windstil 0 4 onbewolkt windstil 3 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2