SOLA Bommen geworpen na)tij Padang doch gelukkig geen slachtoffers NASSER SLIKT NEDERLAAG Fransen in Tunesië zonden het gebied van Remada omsingelen WEERBERICHT INRUILACTIE 96ste jaargang ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 No. 29374 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week f.750 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Islamitische steun aan Padang? Volgens een bericht van Radio Padang; hebben tien islamitische partijen en organisaties, waaronder de Masjoemi en de Nahdatoel Oelaina, hun trouw betuigd aan de revolutionaire regering te Boekit Tinggi. Deze tien verenigingen zouden dit hebben gedaan in een gezamenlijke verklaring. De revolutionaire regering van Padang heeft over de radio een verklaring uitgezonden, waarin een grotere autonomie en een hogere levensstandaard wordt beloofd aan provincies die zich by haar willen aansluiten. „Er komen dagelijks verklaringen van trouw binnen", aldus de verklaring, „en uiteindelijk zal geheel Indonesië zijn trouw aan de revolutionaire regering betuigen". hen eventueel uit het land zouden kun nen zetten voordat hun visa zijn ver lopen". Ontslag aan Makatita De handelsattaché, verbonden aan de Indonesische ambassade te Londen, de heer A. P. Makatita, heeft oneervol ont slag gekregen, omdat hij de functie heeft van „vertegenwoordiger voor Europa van de opstandige regering" in midden Su matra, aldus heeft de Indonesische am bassade te Londen gister bekendge maakt. In een verklaring aan de pers werd „het regime te Padang" niet erkent, de Engelse regering „natuurlijk jegens de hieraan toegevoegd, dat, daar Engeland heer Makatita dezelfde houding zal aan nemen. Beperkte berichtgeving Het Indonesische ministerie van voor lichting in Djakarta heeft een verkla ring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op buitenlandse correspon denten in Padang om zich in hun be richtgeving tot feitelijke gebeurtenissen te beperken en zich niet te laten gebrui ken als spreekbuizen van een „bende avonturiers". In de verklaring werd verder gezegd, dat „de activiteiten" van buitenlandse correspondenten in Padang, die in vele gevallen schade aan de Staat hebben be rokkend, zeer worden betreurd". Voorts werd in de verklaring opge merkt, dat op grond van de staat van oorlog de regering zich gerechtigd achtte de verspreiding van nieuws over „Hoes- sein-Sjafroeddin en hun bondgenoten" te beperken. ,,Keng Po" verboden Aan de „Keng Po" het grootste dag blad in Indonesië, is gister door het mi litaire commando te Djakarta een ver schijningsverbod voor onbepaalde tijd Dpgelegd. Een woordvoerder van het leger deelde mede, dat deze maatregel is ge nomen „in het licht van de huidige situatie" en weidde er niet verder over uit. Geen „onvriendelijke daad" OP DAG VAN OVERWINNING De Philippijnse president Carlos Gar cia, heeft verklaard, dat de beslissing om Indonesische rebellen toe te staan in het land te verblijven, geen „onvrien delijke daad" jegens de Indonesische regering was. SUMATRA Hu zei: „Deze mensen kwamen hier met een geldig visum. De Indonesische regering zelf getuigde van hen dat zij goede burgers zijn door hun paspoorten te verstrekken. Daar zij hier niets mis dreven hebben kan ik niet zien hoe wij (Advertentie) Onbewoonde strook langs Algerijnse grens Consuk hadden aeen tiid hun m'nister v0°r Algerüé, Lacoste en met v.on&uis naaaen geen ri|a nun de opperbevelhebhA. van het franse le- koffers te pakken Volgens het Tunesische ministerie van Voorlichting gaan de Fransen voort met I ger in Algiers, generaal Salan, verstaan de omsingeling van Remada en het om- !0Ver het vraagstuk van de verplaatsing liggende gebied met een straal van veer- I van zestig- tot zeventigduizend mensen, tig km. Zoals men weet hebben de Fran- dje thans in deze strook wonen, sen dezer dagen arrestaties bij Remada j Chaban-Delmas zei, dat het absoluut nodig is, dat Algerije volkomen van Tu- Een beeld van de huldiging, die volgde op de première van de eerste I Nederlandse kleurenfilm „Jenny" in het Amsterdamse Citytheater. t Hoofdrolspelers en regisseurs voor het voetlicht. Van rechts naar links: Andrea Domburg. Maxim Hamel. Ellen van Hemert. regisseur Van Hemert en J. Kemp. verricht, toen daar een Franse jeep op een mijn gereden was. De Tunesiërs be weren. dat bg Keboek een grote con centratie pantserwagens is waargenomen. Het verkeer is gestagneerd. Voertuigen nesië wordt afgezonderd. De Algerijnse opstandelingen zijn thans nagenoeg on betwist heer en meester van het weste- Egypte moet bakzeil halen in Ver. Naties Cairo stelt regeling grensk westie uit De Veiligheidsraad heeft er gisteren bij Egypte en Soedan op aangedrongen de toestand te laten zoals hij is in afwachting van een hervatting van de onderhan delingen ter regeling van het geschil over 25.000 km2 grond in het grensgebied. De raad, die op dringend verzoek van Soedan was bijeengekomen, heeft zich minder dan anderhalf uur met deze zaak bezig gehouden en geen besluit genomen over de juridische aspecten. Egypte had tevoren laten weten, dat het besloten had de regeling van de grens kwestie uit te stellen tot na de verkiezingen in Soedan. De zaak blijft op de agen da van de raad en deze zal zonodig opnieuw bijeenkomen. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, heeft donderdag beide par tijen verzocht zich te onthouden van handelingen die de spanning zouden kunnen vergroten. /-N "I 1 i i Maar achter de flitsende glimlach (.aulruppel in een van de nieuwe president der Arabische l F republiek zweefde dc teleurstelling. Op PIDDIP). mol hnninn 7'in grootste dag leed hij zijn eerste dUIUt?! IIICI 11011111*» diplomatieke nederlaag! Tot de miljoe nen kiezers die vrijdag in Egypte en Syrië op de stembiljetten een rode cirkel invulden om hun instemming te betuigen met de eenheidsrepubliek met Nasser als president, behoorden niet de 25.000 nomaden in de Soedanese grens gebieden, die kortelings door Egypte werden opgeëist! De Soedan volhardde in haar weigering dat gebied over te dragen om aan het plebisciet te laten deelnemen. De koppige Soedanezen verdachten Nasser ervan, dat hij zijn begerig oog op hun land had geslagen. Zij zonden troe pen. alarmeerden de Veiligheidsraad, arresteerden 38 Egyptische officieren, die. met levensmiddelen-cadeaus voor de bevolking en lichte wapens per boot via de Nijl gekomen, op Soenanees ter ritoir gesnapt werden. Met de rol van van burgers worden aangehouden en de lijk deel van Tunesie, zo voegde de inzittenden door Franse militairen naar I Franse minister eraan toe. Remada overgebracht. De „dode" strook zal zich uitstrekken Het Franse ministerie van Buiten- van de Middellandse Zee tot in de buurt landse zaken heeft Tunesische beschul- i van de Sahara en een lengte hebben digingen, dat de Fransen tot het uit- van 240 km. De breedte varieert van 16 zetten van Tunesische patiënten uit een tot 80 km. Frans ziekenhuis zijn overgegaan, van de hand gewezen. In het ziekenhuis zijn juist dezer dagen negen nieuwe Tune sische zieken opgenomen en het aantal Tunesische patiënten bedraagt thans 131, tweemaal zoveel als het aantal Franse zieken. Chaban-Delmas, de Franseminister van Defensie, heeft gisteren aangekon digd, dat onmiddellijk begonnen zal worden met de inrichting van de onbe woonde strook tussen Algerije en Tune sië, waartoe de regering eerder in de week het besluit genomen heeft. De minister zal zich binnen 48 uur met de f Advertentie) Onze REISREDACTEUR, die thans in Cairo vertoeft, telegrafeert ons het volgende relaas over de stem ming bij de gisteren gehouden ver kiezingen over het totstandkomen van de Egyptisch-Syrische repu bliek: Juichende massa's en sissende vuur pijlen. schoolkinderen, die onder leiding van Mohamed Wahab, Egypte's Bing Crosby, het door hem gecomponeerde volkslied van de Verenigde Arabische republiek zingen, en parachutes, die met Nassers portret uit de blauwe hemel dalen, hebben heden president Gamal Abdel Nasser op het Midan al Goum- houria-plein der republiek het hoogte punt van zijn carrière doen beleven. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Koud De Bilt verwacht tot zondagavond: Vanavond en vannacht opklaringen en overwegend lichte vorst. Morgen toe nemende bewolking en plaatselijk enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit noordelijke, later uit uiteenlopende richtingen Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 FEBRUARI Zon op: 7.41 uur; onder: 18.07 uur. Maan op: 9.08 uur; onder: 23.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.03 en 18.15 uur. Laagwater te 1.49 en 14.08 uur. (24/2 hoogwater te 6.37 en 18.52 uur; laagwater te 2.16 en 14.38 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina s en een Bijvoegsel 20 REDUCTIE bij inle vering van oud tafelgerei, v/egens enorme belang stelling verlengd TOT EN MET 1 MAART. agressor tegen een Arabisch land en de snel naderende zitting van de Veilig heidsraad voor ogen. haalde de Egyp tische regering vrijdagmiddag bakzeil. Deze uitgesproken diplomatieke zege der Soedanezen maakt intussen de kans op aansluiting van Soedan bij de nieuwe Egyptisch-Syrische republiek voorlopig miniem: een galdruppel in de emmer met honing van geluksvogel Nasser, die bij zijn donkere zuiderburen al eerder een blauwtje liep. Deze tegenslag doet overigens niets af aan het feit. dat de glimlachende, iets grijzende. 39-jarige president Nasser vandaag de grote man van het Midden-Oosten is. De uitslag zal pas in de loop van vandaag bekend zijn. maar er is geen twijfel aan. dat De vijf Franse consuls, die donderdag van de Tunesische autoriteiten last hebben gekregen hun consulaten te ver laten, hebben gisteren in Tunis mede gedeeld, dat zij geen tijd hebben gehad hun bureau te sluiten en hun koffers te pakken, voordat zij onder politiege- leide naar Tunis werden overgebracht. Trond, die consul in Gabes was, zei, dat zijn vrouw zo snel moest vertrekken, dat zij ternauwernood de tijd had zijn twee kinderen te kleden en zelf enige kleren mee te nemen. Wel zag zij nog kans de Franse vlag van het consulaat neer te halen. Martin, consul te Gafsa, zei, dat hij niet in de gelegenheid was gesteld zich voor zijn vertrek met zijn vrouw of zijn vader in verbinding te stellen. Arrestatie van Algerijnen in de Franse hoofdstad De Parijse politie heeft donderdag en gisteren 102 Algerijnen aangehouden, die worden verdacht van het plegen van ge welddaden. Bij huiszoekingen werd een ledenlijst van de afdeling Zuid-Parijs van het verboden Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" gevonden. Er worden nog twee Noordafrikanen gezocht, die donderdagavond een politieman en een lid van de andere Algerijnse verzets organisatie. de .Algerijnse nationale be weging", hebben gedood. Gisteren is in Algiers bekend- ge maakt, dat meer dan honderd Alge rijnse opstandelingen zijn gesneuveld n twee gevechten met Franse strijdkrach ten; 91 opstandelingen werden gedood en acht gevangerinomen in een slag bij Guelma in Noordoost-Algerije, die enkele dagen heeft geduurd. In het gebied van Mercier-Lacombe in Noordwest-Algerüe sneuvelden zeventien opstandelingen Dertig km tan zuiden van Algiers, te Duled Fayet. is een krachtig Frans radiostation geopend, dat geheel Noord- Afrika en de Sahara kan bestrijken Kasreserve banken met 1 omhoog De (Van onze Haagse redactie) Nederlandsche Bank heeft de een enorme meerderheid de rode en oankinstellingen meegedeeld, dat het niet de zwarte afwijzende cirkels ïnvul- I dc op de twee stembiljetten: Amerika wacht af De Amerikaanse minister ran Buiten landse Zaken. Dulles, heeft bij de beëdi ging van Howard F. Jones als ambas sadeur in Djakarta „de republiek Indo nesië een zeer groot experiment in zelf bestuur onder moeilijke omstandighe den" genoemd. De republiek is voor een groot deel tot percentage van de verplicht aan te houden kasreserve in het tijdvak van 20 februari tot 21 maart met 1 Is verhoogd tot 5 Het nieuwe niveau houd in dat de verplichte kasreserve met ca. f50 miljoen tot f. 250 miljoen is vergroot. tende houding aanneemt in het huidige conflict. Velen hebben de indruk gekre- stand gekomen omdat gen. dat de minister de gevoelens, die Amerika daar veel voor voelde. W'ü hebben zeer veel belang bij haar toe komst en bij goede betrekkingen tussen de Republiek en de V. S., aldus de mi- i Tijdens een ontvangst, welke de J. Muller (rechts), voorzitter van directeur van Van Doorne's Au- de Vereniging Nederlands F abri- uister.' tomobielfabrick N.V. te Eindhoven haat, de gouden erepenning van de jones zaj gisteren ter gelegenheid van de vereniging uitgereikt aan de heren /ertrekken. RAI-tentoonstelling hield in een IV. van Doorne (links) en dr. H. In ambtelyke en diplomatieke kringen Amsterdams hotelheeft de heer E. i van Doorne (midden). hij in Djakarta heeft opgewekt door zijn persconferentie van elf dagen geleden, weer wilde kalmeren Toch is het opgevallen, dat minister Dulles zich ook nu niet rechtstreeks voor de centrale regering uitsprak. Vele waar- vandaag naar Indonesië nemers zijn van mening, dat de toe komstige Amerikaanse politiek tea aan zien van Imiiuicsi.' ui Imge n »lc /i| .if Washington leidt men uit Dulles' I hangen van de rapporten van de nieuwe woorden af, dat Amerika een afwach-ambassadeur. Churchills toestand „definitief heter" (Van onze correspondent te Londen) Sir Winstons artsen verklaren in hun jongste bulletin dat zijn toestand een „zeer definitieve ver betering" toont. Er zijn tekenen dat de longontsteking bezig is te verdwijnen. Na een goede nacht voelde hij zich veel beter en zijn vooruitgang is tot nu toe bevre digend. Eerder had dr. Roberts reeds ver klaard dat hfj zeer verheugd was over Churchills vooruitgang. Sir Winstons secretaris legde de op timistische verklaring af, dat de patiënt in uitstekende stemming ver keerde en een grote hoeveelheid cor respondentie heeft behandeld. Ook Koningin Elizabeth heeft laten informeren naar Sir Winstons toestand. Haar arts, Lord Evans, en zijn echtge note begaven zich gisteren per vliegtuig van Londen naar Nice Dit schijnt een toevalligheid te zijn. Zij gaan namelijk een tiendaagse vakantie in Monte Carlo doorbrengen. Lord Evans zeide dat hfj niet gekomen was om Sir Winston te behandelen. Hij was echter een oude vriend van hem en zal dus een beleefd heidsbezoek bfj de Churchills afleggen. Op de vraag of hij Sir Winston zal on derzoeken, antwoordde Lord Evans dat hij hem nog nooit eerder behandeld heeft. Brieven en telegrammen met de beste wensen voor zijn herstel stromen nog steeds uit de hele wereld in Rocquebrune binen. President Eisenhower zond Chur chill een telegram, waarin hij zijn vreugde uitsprak over zijn vooruitgang. De president zegt hierin ook dat hij en zijn echtgenote zich verheugen over het bezoek, dat Sir Winston van plan is in april aan Washington te brengen. „Franse Mac Arthur" uit Algerije terug (Van onze correspondent te Parijs) Kolonel Blgeard, de bevelhebber van de befaamde valschermjagers in Alge rije, "is gisteren in Parijs gearriveerd, waar hij voorlopig wel zal blijven. Uit een officieel communiqué kan blijken, dat de 42-jarige kolonel, die in 1940 als kantoorbediende met de rang van ser geant zijl. militaire carrière begon, zijn actieve diensttijd in Algerije nu achter de rug heeft en aan de persoonlijke staf van de minister van Oorlog zal worden verbonden. i Het is echter een publiek geheim, dat zich achter deze „promotie" een scherp conflict tussen de regering en de potige 1 kolonel verschuilt. Bigeard. die onder j zijn mannen een grote populariteit ge- niet, is voorstander van een meer ener gieke oorlogsvoering tegen de Algerijnse rebellen. Hij is zelfs wel met de Ameri kaanse generaal Mac Arthur vergeleken, die tijdens de Koreaanse oorlog door president Truman van zfjn post onthe ven werd omdat hij toen uit eigen be weging Chinese bases wilde bombarde- i ren. Bigeard werd op zijn beurt nu het I plan toegeschreven Tunesië met zUn vliegtuigen en paratroepen te willen be- stoken. Na de catastrofale gevolgen van het bombardement op het Tunesische grens- plaatsje Sakiet heeft de regering in Parijs het blikbaar verstandiger geacht I voor dp kolonel Bigeard een plaatsje op i het ministerie in te ruimen. Op Soekarno's bevel; Een uur nadat Soekarno zijn rede te Djakarta had uitgesproken, hebben twee Mitchell bommen werpers van de centrale regering bommen laten vallen en machinegeweervuur afgegeven op het plaatsje Painan, gelegen aan de westkust ten zui den van Padang. Er zijn geen slachtoffers. Aldus een mededeling van overste Dachlan Djambek, minister van Binnenlandse Zaken van de revolu tionaire regering. De aanval werd uitgevoerd „op een tijdstip, waarop de meeste inwoners in hun huizen zijn of zich voor het vrijdagavondgebed naar de moskee begeven". Djambek zeide voorts, dat het bevel tot de aanval afkomstig was van Soekarno zélf. De bommenwerpers wierpen zeven bommen uit. Volgens Radio Padang waren de bommen klaar blijkelijk gericht op een brug over een kali, die beschadigd werd. Het verkeer over de brug kon evenwel doorgang vinden. De minister van Defensie van de revolutionaire regering, Harahap deed een beroep op de bevol king haar kalmte te bewaren. „Voor een vreed zame regeling van het Indonesische vraagstuk zijn bombardementen als deze niet bevorderlijk", aldus Harahap. Soekarno had kort tevoren tegenover 300 afge vaardigden van 14 Indonesische jeugdbewegingen verklaard: „Wij moeten vastberaden en met alle macht waarover we beschikken tegen de opstan- d;qc beweging van Padang optreden".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1