KLAAR GEKOCHT ONS MENU De haarspeld in de soep van de boze burgemeester maar toch is er geen tweede van te vinden VAN DE WEEK VARIA DE MAN, DIE een stier met de blote vuisten bedwong ZATERDAG 22 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Als besla It van een voedzame win termaaltijd hebben we dikwijls behoefte aan een friszuur nagerecht, dat niet te machtig is. Yoghurt leent zich hiertoe bijzon der goed. maar ook karnemelk laat zich tot zeer smakelijke nagerechten ver werken. Karnemelk bevat weliswaar geen melkvet meer met de daarin opgeloste vitaminen, maar zij is nog rijk aan eiwitstoffen en mineralen en dus een waar devolle aanvulling van een vleesloze hoofdschotel. Parijs, februari '58. Misschien houdt u niet zo heel erg van „klaar kopen", omdat u graag iets heeft, wat een ander niet heeft. En voor zover het uw japonnen en pakjes betreft, geeft u wellicht aan die voorkeur toe en u laat ze maken of u naait zelf. Op één gebied echter kunt u niet onder kant-en-klare koopwaar uit, en dat gebied omvat de truitjes en car digans, die machinaal gebreid werden. Zelfs al breit u zelf, dan nog kunt u de heel fijne truitjes en cardigans niet imiteren hetgeen nog niet betekent dat u dergelijke kleding niet graag zoudt dragen. Mogelijk echter zoudt u zelfs het meest klassieke vestje, het meest klassieke truitje toch graag een persoonlijk tintje geven, hetzij om eens wat anders te hebben dan een ander, hetzij ter variatie op de diverse klassieke modelletjes die al in uw uitzet voorkomen, hetzij om het gevalletje ook bij een wat minder sportief tenue te kunnen dragen. Welnu, dat kan. U koopt uw truitje, vestje of twin-set kant en klaar, u kiest een heel simpel, klassiek model en zelf metamorfoseert u het tot iets dat een ander beslist niet heeft. De zakken worden naar moderne trant ter hoogte van de maag geplaatst, doch kunnen naar wens ook hoger of juist boven de tailleband worden aange bracht. Met wolfranje en wolbroderie in de tint van het truitje, of in een of meer contrasterende kleuren, is het volgende model (figuur 5) verlucht. Het is een klassiek truitje met een V-hals, waar van de entreeband werd geborduurd en met korte franje geboord. Figuur 6 geeft tenslotte een klassieke cardigan weer, die net witte wol werd geborduurd: boven de taille- of de heupband werd op rug en voorkant een meanderrand geborduurd. J. V. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Hopjesvla. V4 liter melk. 75 gr. suiker. 25 gr. custardpoeder, 1 lepel sterk koffie-extract, l lepel basterdsuiker, 1/8 liter slag room. In een pan met dikke bodem 75 gr. suiker zachtjes verwarmen, zodat alle suiker smelt en lichtbruin van kleur wordt. De pan van het vuur nemen en de caramel met een scheutje water af koelen. De custardpoeder met wat kou de melk aanmengen. De rest van de melk en iets zout aan de caramel toe voegen, de vloeistof aan de kook bren gen en met de custardpoeder binden. De vla af laten koelen, het koffie- extract, de basterdsuiker en de stijfge- slagen room erdoor roeren. De vla in een vlaschaal overdoen en garneren met wat achtergehouden slagroom. schelp kalfsvleesragoüt, brussels lof met ham, aardappelen, botersaus, hopjesvla. gebakken prei, aardappelpurëe met kaas, sinaasappel, bruine bonen, speksaus, aardappelen, gebakken uien, kar- nemelkpudding. jachtschotel bruine bonen, flensjes. stamppot zuurkool met kaas. yoghurt met chocoladesiroop, visragoüt, rijst, bietensla. gebakken banaan, risotto, rödgröd. Recept: Jachtschotel met bruine bonen. 2 kopjes gekookte bruine bo nen, 3 dl. bonennat. 2 bouil lonblokjes. 1 ui. een laurier blad. kerrie, 1 kg. gekookte aardappelen, roomboter. Va liter melk. nootmuskaat, pa neermeel. De ui schoonmaken, wassen, snij den en samen met de kerrie in room boter goudgeel bakken. De bonen, het bonenwater, het bouillonblokje en het laurierblad toevoegen. De massa plm. 10 min. stoven. Van de aardappelen met de melk (zout en nootmuskaat) purée maken. De purée en de bonen massa laag om laag in een vuurvaste schotel leggen. De bovenste laag uit aard appel purée laten bestaan. Desge wenst op de purée een dun laagje pa neermeel strooien en hier en daar een klontje roomboter leggen. Het schotel tje in de oven een bruin korstje geven. Verhaal voor de kleintjes in de gemeente was. die zo lekker zijn eten klaar kon maken als juffrouw Jet. Maar die laatste weken nu zei de burgemeester niets vriendelijks over 't eten. Integendeel, hij klaagde dat het wildbraad oud en het rundvlees laai was, hij vond de pudding te zoet en de soep te zout. En toen op een dins- Hoe? Er zijn vele manieren. Een ervan is de garnering met een wit (of pastelkleurig) kraagje en dito man chetjes, waarop ge in bonte kleuren of kleur op kleur met zijden garen een motiefje borduurt. Hetzelfde mo tiefje herhaalt U op het vestje ter hoogte van de voorschouder (figuur 1). Met een wit garnituurtje op een pas telkleurig vestje of een cardigan van felle tint, kunt U een vrolijk, jeugdig effect bereiken, door satijn in de kleur van het kledingstuk te gebruiken en het broderie gedekt van toon te hou den, krijgt U daarentegen een meer gekleed resultaat. Een andere, heel simpele mogelijk heid is de garnering met een stoffen knoopsluitingband, die gemaakt wordt van de bedrukte stof van een katoenen zomerrok (figuur 2). Wilt U het vestje bij diverse rokken en/of zomerjurkjes laten passen, dan vervaardigt U meer dere banden, gemaakt uit diverse stof jes. De band hoeft namelijk niet op het jasje te worden genaaid, maar is voorzien van knoopsgaten en wordt met behulp daarvan op de knopen van het jasje bevestigd. Veel bewerkelijker en veel gekleder is de derde mogelijkheid. De gehele voorpanden en de mouwen, maar niet de rug, zijn hier in steel- steek met zijden garen in de kleur van het vestje geborduurd. Eventueel kun nen enkele pareltjes of kraaltjes in het borduurwerk worden opgenomen. Het resultaat is een cardigan voor middag en avond, die zelfs bij een dansjurkje als accessoire kan dienen. Als vierde een moderne, simpele gar nering: twee geappliceerde zakken van witte wollen jersey of tricot, waarop met wol of zijde een monogram in de tint van het truitje wordt geborduurd. Advertentie Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij„Goed voorbeeld doet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA PU RYE A voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. In een klein dorp woonde, in een groot huis, de burgemeester. Hij woon de daar niet alleen, nee hij woonde daar met juffrouw Jet, die zijn schoe nen poetste en zijn eten kookte en zijn bed opmaakte. Ja. die juffrouw Jet deed alles voor de burgemeester. En dacht je nu, dat die burgemees ter dankbaar was en die dankbaarheid toonde? Nee, dat deed hij jammer ge noeg niet! O, de burgemeester was een heel goede man, hoor. hij zou geen kip of hond in zijn gemeente enig kwaad doen maar hij mopperde. O, o. wat kon die burgemeester mop peren! Soms begon dat al 's ochtends bij het ontbijt: hij mopperde op juf frouw Jet omdat zijn thee koud was of zijn ei. of omdat h(j zijn boorde knoopjes niet kon vinden en hij mopperde op juffrouw Jet. niet omdat hij boos op hadr was. maar omdat er niemand anders was op wie hij mop peren kon. En Juffrouw Jet wist dat wel, gelukkig wel. en ze nam het de burgemeester helemaal niet kwalijk, want ze wist dat hij het in zijn hart goetf meende. Wat er de laatste weken echter met de burgemeester aan de hand was. wist ze niet want ze had de burgemees ter nog nooit zo ontevreden meege maakt. Hij maakte juffrouw Jet zelfs geen enkel complimentje over 't eten en juffrouw Jet vond het juist zo prettig als hij haar eens een compli mentje over haar eten maakte. Dan De burgemeester vond in zijn soep een haarspelch glom ze van trots en deed ze de vol gende dag haar best om nog lekkerder te koken. Ja, koken, dat kon juffrouw Jet! En de burgemeester was een echte lekkerbek, hij smulde van haar lek kere hapjes en hij stelde vaak tevreden vast, dat er stellig niet één juffrouw dag. gebeurde het: de burgemeester vond in zijn soep een haarspeld, een echte haarspeld! Hij riep met donderende stem Juf frouw Jet en hield verontwaardigd en verstoord de haarspeld omhoog, hij riep dat het een schandaal was en een Denemarken is een paradijs voor honden. Het gaf een dezer dagen een demonstratie van dierenliefde, waar de Russische ruimtehond Laika verbaasd het hoofd over zou hebben geschud. Een dierenasiel in Kopen hagen maakte bekend, dat het een goed tehuis zocht voor 12 honden. Tweehonderd liefhebbers meldden zich aan de poorten van het asiel en nog eens vijfhonderd telefoontjes van mensen kwamen binnen, die verklaarden dat ze graag een hond wilden hebben. Een vrouwelijk raadslid van het En gelse plaatsje Cromer, miss Vera Reeve, beging enige tijd geleden een parkeerfout, wat zeer verreikende gevolgen had. De politie-agent James Woodcock onderhield haar daarop ernstig over haar vergrijp, maakte beleefd zijn verontschuldigingen toen zij zich bekendmaakte en hervatte toen de betrekkingen weer op zo danige wijze, dat hij nu met haar ge. trouwd is. Het kleine koninkrijkje Sikkim in de Himalaya gaat een soort whisky ma ken. die volgens de Sikkimse rege ring de kwaliteit van de echte Schot se whisky zal evenaren, zo niet slaan. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat het water van Sikkim dezelfde eigen schappen heeft als het water in Schotland, dat de whiksy juist dat gene geeft, wat echte whisky be hoeft. In Sikkim is nu een zevenja renplan opgesteld om een fabriek te bouwen, waar echte „Schotse" whis ky zal worden gemaakt. c1 Vier duizend jaar geleden was op het eiland Creta een soort van stierenge vecht in zwang, dat de wereld sindsdien nooit meer aanschouwd heeft. Jonge meisjes grepen de horens van de stier vast, lieten zich in de lucht slingeren, maakten een salto en kwamen achter de stier behouden op de grond terecht. Te keningen van dergelijke volksvermaken zijn teruggevonden in het paleis van Ko ning Minos in Knossos, waar ze door Sir Arthur Evans ontdekt zijn. Maar in 1909 heeft een Amerikaanse cowboy, Bill Picket geheten, in Mexico- City hetzelfde kunststukje uitgehaald. Bill stond ervoor bekend dat hij elk wild paard of elke wilde stier de baas kon blijven, uitsluitend en alleen met gebruik van zijn blote vuisten. Tijdens een circusvoorstelling werd hij door de stierenvechter Bienvenida uitge nodigd zijn kunsten in de piste te verto nen. Bill nam die uitdaging aan. Ten aanschouwe van 25.000 kijkers stond Bill alleen in de manege toen de Andalusische stier „Fryoli Chiquita'' op hem toestormde. Toen het dier vlak bij was, greep Bill de horens vast, slingerde zich als een bliksemflits op zijn rug en kneep het de keel dicht. Langzaam maar zeker zakte de stier door de knieen Opgewonden moedigde Bienvenida de toeschouwers aan de dappere amateur matador naar landsgebruik met alle mo gelijke voorwerpen te bekogelen. Onge lukkiger wijze trof een lege bierfles hem daarbij aan het hoofd, waardoor hij bloedend werd verwond en gedwongen was de stier los te laten. Een ogenblik later waren de rollen omgedraaid: Bill lag hulpeloos in het zand en de stier maakte zich klaar voor de aanval. Op dat kritieke ogenblik sprong Bills trou we vriend Vester Peggy over de omhei ning van de arena. Hij trok zijn vuur rood hemd uit en zwaaide daarmede voor de ogen van de verbaasde stier, die even scheen te aarzelen Juist lang ge noeg om Bill gelegenheid te bieden over eind te krabbelen en zich in veiligheid te stellen. De opwinding over deze sensationele redding was dermate groot, dat er twee honderd politie-ag enten aan te pas moesten komen om de orde te herstellen. zonde, en dat Juffrouw Jet hem met die haarspeld had willen vergiftigen. Ja. dat zei hfj allemaal en die arme goeie juffrouw Jet schrok verschrik kelijk. En wat zag ze die volgende morgen, toen ze het dorp inging om boodschap pen te doen, in het glazen kastje voor het gemeentehuis hangen? Een aan kondiging waarin de burgemeester aan alle vrouwen in het dorp verbood om haarspelden of krulspelden of gewone spelden te gebruiken en of te kopen. Tjonge, Jonge dat was me wat! De vrouwen in het dorp praatten er allen over. „Hoe moet dat nu?", zei Saartje. de schooljuffrouw. ..zonder krulspelden hangt mijn haar in lange pieken en dan zullen de schoolkinderen me uit lachen". ,,En ik dan", riep de Juffrouw van het dorpscafé, ..zonder spelden in mijn haar lijk ik wel een zigeunerin"! „Maar ik", jammerde juffrouw Nelly de oude dove naaister. ..ik ben wel het ergste van allen getroffen Zonder spelden kan ik niet naaien en als ik niet naai kan ik niet eten en als ik niet. eet kan ik niet.Oh huilde ze haast. „Het is verschrikkelijk"! „Het is mijn schuld", zei juffrouw Jet bedeesd „Ik heb een haarspeld in de soep van de burgemeester laten vallen en hij was zo boos op mij, dat hU daarom het gebruik van haarspel den in de ganse gemeente verboden heeft". En raad eens. wat er gebeurde toen juffrouw Jet dat zo eerlijk gezegd had? Ja. precies, alle vrouwen werden boos op haar. „Wat ben jy nou voor een hulshoud ster", zeiden ze tegen Juffrouw Jet. en „Wie laat er nu haarspelden in de soep vallen, bah, wat een slons". Ja, dat zeiden ze en ze zeiden nog andere dingen ook en al die dingen verdwenen regelrecht door het open raam in de kamer van de burgemees ter. En de burgemeester schaamde zich diep. „Nu krijgt Juffrouw Jet door mijn humeurigheid ruzie met alle vrouwen in de gemeente", dacht hij. die arme. goeie juffrouw Jet. die altijd zo goed voor mij zorgt". En wat deed de burgemeester? HU ging heel deftig, zoals het een bur gemeester betaamt - voor het raam staan en kuchte heel luid. zodat alle vrouwen het hoorden en het gekibbel staakten. Toen zei de burgemeester dat Juf frouw Jet geen speld in zijn soep had laten vallen en dat hij zich vergist had. een ambtelijke vergissing, zei inj. en alle vrouwen mochten weer net zo veel spelden gebruiken als ze wilden Gerustgesteld gingen alle vrouwen naar huls en ze draalden krulspelden en haarspelden in hun blonde, oruine, zwarte en grijze haren en Juffrouw Nelly stak wel tien spelden tegelijk in hetzelfde groene lapje. En de burgemeester nam 's avonds voor Juffrouw Jet een bos bloemen mee Hij zei niets, maar Juffrouw Jet begreep hem toch wel. ze wist dat hij het in zUn hart goed meenT M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13