Nassers eenzijdige actie bedreigt Amerikaans-Brits-Franse belangen WEERBERICHT Egyptes optreden tegen Soedan zon bedoeld zijn om druk te oefenen op Saoedi-Arabië Sir Winston Churchill is ziek geworden aan de Franse Rivièra Bekende figuur uit verduisterde ruim Ammerstol f 100.000 96ste jaargang WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 No. 29371 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 enigde (Egyptisch-Syrische) republiek betekent druk op Saoedi-Arabië van het zuiden uit. Nassers invasie, welke vol gens kenners van het Midden-Oosten de grootste uitdaging tot de Arabische we reld is en met Hitiers „Dantzig" wordt vergeleken, wordt in Londen niet onder schat. Vergaderverbod op Aruba opgeheven Het voor hef eilandgebied Aruba se dert enige tijd van kracht zijnde ver bod on het houden van vergaderingen, is door de overheid ingetrokken. (In de verordening inzake de opleg ging van het vergaderverbod werd in dertijd gezegd dat op Aruba omstandig heden heersten, waardoor ernstig ge vaar dreigde voor verstoring van de openbare orde. Zowel verlof voor het houden van politieke vergaderingen als voor besloten vergaderingen moest tevo ren schriftelijk worden aangevraagd bij de politie. - Red. LD). (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft verklaard, dat de gebeurtenissen in de Soedan nog te verward zijn voor enigerlei vaste conclusie over de Egyptische actie. De minister van Buitenlandse Zaken en andere leden van de regering bestuderen op het ogenblik de voortdurend binnenkomende telegrammen van de Britse ambassadeur in Khartoem. De Soedanese regering is in contact met Engeland door middel van I haar ambassadeur in Londen. Het Foreign Office (departement van Buitenlandse Zaken) zei gisteren, dat het ongepast zou zijn voor Engeland als buitenstaander' in dit stadium een oordeel uit te spreken, vooral omdat de Soedanese minister van Buitenlandse Zaken in Cairo is om de kwestie te bespreken. De vraag is gesteld, of Engeland, dat zich overigens niet voor de tweede maal aan Egypte wil branden, niet speciale voorzichtigheid in acht neemt wegens de Engels-Egyp- tische financiële besprekingen welke volgende week in Rome worden hervat. 17 1*1 1 1 I kunnen worden, zo wordt hier terecht ü,enlieia noilig vande door meer dan één commentator opge merkt, indien de Westelijke mogendhe- Westelijke landen Hoewel Engeland een van de deelge noten was in het oude Bnts-Egyptische condominium, dat de Soedan een halve eeuw lang heeft bestuurd, bezit Enge land geen enkele uit die tijd stammende verantwoordelijkheid meer voor de gren zen. Ook heeft Engeland sindsdien geen verdrag ondertekend, dat de grenzen van de Soedan waarborgt. Overigens zyn de grenzen tussen beide landen nooit pre cies vastgesteld, hoewel Egypte juridi sche aanspraken kan doen gelden op het omstreden gebied, rechtvaardigt die volgens Londen geenszins Nassers een zijdige actie. De Egyptische aanspraken behoren het onderwerp van normale dis cussie te zijn, zo luidt hier het officiële diplomatieke betoog, waarbij verder geen acht wordt geslagen op Nassers even tuele werkelijke bedoelingen. In politieke kringen in Londen maakt men zich terecht zeer ongerust over het nieuwe Nasser-gevaar, dat thans tegelijkertijd Amerikaanse. Britse en Franse belangen bedreigt. Indien de Soedan onder Egyptische heerschappij mocht komen, zouden Egypte's grenzen vooruitgeschoven worden tot aan Oeganda en Kenia. De Egyptische pro paganda is voortdurend bezig de Afri kaanse volken tegen Engeland en het Westen op te zetten. Zoals alle dictators heeft Nasser voortdurend successen no dig om zich te handhaven, vooral omdat Egypte economisch zwak staat. Nasser kon totdusver zijn doel bereiken, omdat het Westen verdeeld was. Egyptische expansie-plannen zullen slechts gestopt Woningen voor Ambonezen De minister van Maatschappelijk Werk is bereid, voor Ambonezen die dit wensen en die daartoe maatschap pelijk in staat zjjn, een beperkt aantal woningen beschikbaar te stellen. Naar zjj in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1958 van haar departement meedeelt, loopt zjj daarbij vooruit op het advies van de commissie, die zich onder voor zitterschap van mevrouw dr. H. Ver- weyJonker met Ambonezen-aange legenheden bezig houdt. De ervaring, die met de woningen zal worden opgedaan, kan voor het toekom stige beleid van grote betekenis zijn. Aangezien voorshands slechts een be perkt aantal woningen beschikbaar kan worden gesteld, zal met de bouw van de nieuwe en de verbetering van bestaande woonoorden nog moeten worden voortge gaan. (Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord west. Iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 FEBRUARI. Zon op: 7.47 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 8.02 uur; onder: 20.22 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.33 en 16.40 u.; laagwater te 6.20 en 12.38 u. den eindelijk een gemeenschappelijke po litiek volgen en vastberaden optreden. Wat is Nassers hoofddoel Men tast nog in het duister omtrent Nassers beweegredenen, al is men het er over eens, dat hij de Eyptische in vloed wil vergroten. Het is echter de vraag of hij de Soedanese verkiezingen door zijn optreden gunstig zal beïnvloe den. Misschien omdat hij weet, dat deze a.s. verkiezingen minder goed voor hem zullen uitvallen, is hij er toe overgegaan de Soedaneese bevolking te intimideren en het land onder druk te zetten. Ook wil hij een aanzienlijk deel van de Ara bische wereld angst aanjagen, speciaal Saoedi-Arabië. De vorige week is gedu rende de besprekingen met de delegaties uit dit land en Jemen duidelijk gemaakt, dat Cairo wenst, dat de Soedan voor het einde van Maart deel zal uitmaken van de Verenigde Arabische republiek, maar achter de Soedan ligt Nassers hoofddoel, namelijk de olie van Saoedi- Arabië, aldus*is de indruk van sommige waarnemers. Koning Saoeds broer, de minister van Buitenlandse Zaken, Emir Feisal, is op Nassers hand en voert in eigen kring een anti-Westerse agitatie. De aansluiting van Jemen bij de Ver- Adverl- tie Twee mil joen met een dubbeltje gewonnen Engelse familie kreeg een recordprijs in voetbalpool (Van onze Londense correspondent) Het gezin Brockwell in het Britse stadje Apsom is overgelukkig: het won gisteren in een voetbalpool een recordprijs van ruim twee miljoen gulden! De inzet was twee pence, oftewel een dubbeltje!! De 29- jarige heer Brockwell is werkzaam in een wijnkelder in de city van Londen. Het was Brockwells echt genote, die de overwinning bewerk stelligd heeft door op vernuftige wijze getallen in te vullen, welke een combinatie vormden van trouw en geboortedata van haar familie. Om het gezin te helpen het gewon nen bedrag zo nuttig mogelijk te besteden en te beleggen heeft de firma, die de voetbalpool organi seert een speciale commissie inge steld teneinde de Brockwells, die zeven jaar getrouwd zijn en twee kleine kinderen hebben, met raad en daad bij te staan. Sinds hun huwelijk speelden zij in de voetbal pool. Reeds eerder wonnen zij een prysje, maar dat was maar tien gulden. De familie Brockwell had juist het plan opgevat om het de volgende vijf jaar uiterst zuinig aan te doen, zodat zij een eigen huis zou kunnen kopen. Een 36-jarige vrachtautobestuur der won gisteren in een andere voetbalpool honderdduizend gulden. In november j.l. kreeg een dame eveneens een prijs van twee miljoen gulden, ook met een inzet van een dubbeltje Wat een Engelsman wint, mag hij houden Want kapitaalwinst, prijzen van voetbalpools inbegrepen, is in dit land nog altijd geheel be lastingvrij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniir Klachten over vermoeidheid Lijfarts vanochtend per vliegtuig naar Nice (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill, die zoals gewoonlijk een deel van de winter aan óm Franse Riviéra doorbrengt, is ziek. Reeds eerder klaagde hU over vermoeidheid. Volgens dr. Roberts, een plaatselijke Britse dokter in Roquebrune-Cap Martin, waar Churchill verblijft, heeft hij door het veranderlijke weer een kou opgelopen. De arts schreef hem voor het bed te houden, maar gisteren scheen hij nog van plan te zijn geweest om te bewijzen, dat er niets met hem aan de hand was en mevr. Churchill, die uit Londen naar Nice vloog, van het vliegveld af te halen en daar met haar en zijn dochter, de actrice Sarah Churchill, die enkele dagen geleden uit de Ver. Staten naar haar vader was toegegaan, te lunchen. Er kwam echter niets van. Meegedeeld werd, dat Churchill uitermate vermoeid was. Churchills secretaris, de heer Montagu Brown, kondigde later aan. dat de 83-jarige Churchill thans volledige rust nodig heeft. Lord Moran. Churchills lijfarts, Is dringend naar de villa ontboden en vanochtend met het eerste vliegtuig naar Nice vertrokken. ..Lichte kou", zeat dochter ,deze scheepsbouwmagnaat in de haven van Monte Carlo. Sir Winston heeft Dr. Roberts zei. dat hU Lord Moran WhH 'Tif Ti, had laten komen, omdat hij Churchills „.fnen terifeVeren om deel f." 1!^..! dokter is. H.j verklaarde dat de patiënt J' ft 'mm. i hi? iLSf T hi) Winston'Noc^er't 7n Te debat ovThet aftredeTTSn kar^eSer SÏS? V"la ïan Z"n Thorneycroft, maar hem werd geadvi- Sarah Churchill, die haar moeder op het vliegveld begroette, zei tegen haar, dat Sir Winston een lichte kou had. Gisteravond werd bekend, dat Chur chill gedurende de afgelopen drie dagen elke dag medisch is onderzocht. Na het derde onderzoek van gisteren telefo neerde dr. Roberts zijn collega Lord Moran. Reeds enige tijd werd uit seerd dit niet te doen. Dezer dagen werd bekend, dat Sir Winston de door Eisenhower tot hem en mevr. Churchill gerichte uitnodiging om in april drie dagen in Washington de gast van de president te zijn had aangenomen. Sir Winstons andere doch ter. Diana, echtgenote van de Britse minister van Defensie. Duncan Sandys, Namens de Stichting ..Het Vierde Prinsenkindhebben twee minder valide kinderen gisteren aan Prinses Marijke een verjaarscadeau over handigd. Prinses Marijke bewon dert het geschenk, waarvoor ook de Koningin grote belangstelling had. Links de 11-jarige Joke Burger, een van de kinderen, die het sche merlampje aanboden. Ik kan niet meer Meldde zichzelf hi j de Rotterdamse politie (Speciale berichtgeving „Help me, ik kan niet meer, ik ga er een eind aan maken, ik kom er niet meer uit Volkomen overstuur heeft zich gistermiddag onder het uitroepen van deze kreten een 60-jarige, zich accountant noemende inwoner van Am merstol op het hoofdbureau van politie te Rotterdam gemeld en er de be kentenis afgelegd de afgelopen tien jaar voor een bedrag van ruim f. 100.000 te hebben verduisterd. Hij is in het dorp aan de Lek een bekende figuur, heeft zitting in de gemeenteraad, directeur van de Ammerstolse Spaarbank en is, doordat hij voor bijna alle winkeliers in het dorp de boeken bijhoudt, de vertrouwensman van velen. Dat vertrouwen is diep beschaamd. Tot het bedrag van een ton behoort de inleg van talrijke kleine luiden, die aan de spaarbank hun spaarpenningen hadden toever trouwd en er wel nooit iets van zullen terugzien. De bank was namelijk niet tegen een dergelijk feit verzekerd. Een raadsel De voorzitter van de Spaarbank, de heer J. C. Bezemer, staat voor een raad sel. „De beheerders van onze spaarbank hebben altijd een onbegrensd vertrou wen genoten", zegt hij. „Natuurlijk con troleerden we op gezette tijden, maar dan klopte alles. Ik weet de omvang nog niet, ik weet ook niet hoeveel mensen er bij betrokken zullen zijn, maar het is Alles is op K.L.M.-Vliegluijr le Caïi beschadigd Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Tweede vlieger Moraal bij landing gedood De K.L.M. deelt mee, dat volgens bij haar binnengekomen berichten van ochtend o;n 2 15 uur het K.L.M.- vliegtuig PH/DFK (Jan Muygen van Linschotcn) bij de landing op het vliegveld van Cairo is beschadigd. De 13 passagiers, van wie 4 uit Neder land, licnen hierbij geen letsel op. Helaas kwam echter van de beman ning de tweede vlieger de heer K. Moraal bii het verlaten van de ma chine vermoedelijk in aanraking met een der nog draaiende propellers waardoor hij op slag werd gedood. Het vliegtuig, dat dienst deed op de lijn K! 543 (AmsterdamPraag—Wenen —AtheneBeiroetCairo), had een be- I manning van 8 personen onder com mando van gezagvoerder H J. Mussel- man 'Canadees). De heer Moraal, die 30 jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinde ren. Hij was sedert september 1953 in dienst van de K.L.M „Alles is op". Dat was de alleszeggen de mededeling van de Ammerstollenaar. toen hij totaal in de war en de wanhoop nabij, het politiebureau binnenkwam. „Alles is op". Het is een fatale beken tenis voor de - onbekend nog hoeveel - dorpsgenoten, die in hem him vertrou wensman hadden gezien. In 1933 heeft hij er zich. uit Zutphen komend, als onderwijzer aan de O.L. school gevestigd. Vele Ammerstollena- ren hebben bij hem in de klas het ABC en de tafels van vermenigvuldiging ge leerd. De school had in die jaren ook een schoolspaarbank. Onderwijzer^ be heerden de kas en de nu gearresteerde kreeg er de administratie over. Latei- werd deze .schoolspaarbank omgezet in de Ammerstolse Spaarbank, omdat de van school gekomen jeugd wilde door sparen. Met kleine bedragen kwam er het geld bijeen. Nooit achterdocht Nooit en te nimmer heeft men enige achterdocht tegen verdachte gekoesterd. In de oorlogsjaren gaf hij het onderwij zerschap er aan. Hij vestigde zich als accountant, hoewel hij er geen diplo ma's voor had. Hij ging de boekhoudin gen bijhouden voor tal van Ammer stolse winkeliers, later kwamen er ook bedrijven bij. Voor de een hield hij alleen de L.oeken bij. terwijl gezegd wordt, dat hij voor anderen ook het geld beheerde. Hij ver wierf zich een populariteit in de dorps gemeenschap. De man was voorzitter van de sportvereniging Ammerstol. be stuurslid van het Groene Kruis, in Bergambacht vervulde hij een functie aan de avondnijverheidsschool. Vijf jaar geleden kwam hij voor de Ammerstolse vereniging „De onafhankelijke in de gemeenteraad. Deze kiesvereniging is met twee leden in de raad vertegen woordigd; hij was ook voor de kemende raadsverkiezingen kandidaat. Zaken breidden zich uit Zijn zaken breidden zieh flink uit. Dorpsbewoners schatten, dat h'i mis schien wel het hoogste inkomen van het dorp genoot. Zo in do richting van 20 mille. Daarvan zou hij dan ook op de grotere voet leven dan voor de eenvou dige dorpsbewoners ais normaal zou zijn beschouwd. De laatste tiid ontwikkelden zieh wel geruchten rondom hem. ec- ruchten, die moeilijkheden hetrolfen hij de overdracht van een ziekenfondspor tefeuille van een Haagse onderneming (hij heeft nu hekend, dat daarmee f. 9000 is gemoeid), geruchten ook o.a. over reizen naar het buitenland. Rf^uebrune gemeld, dat ChumhTïs ge- onmmdTlTkTDlLnTeTheeft^o^ fa? zondheidstoestand achteruit ging Maar o iniqa*ifu na elk bericht, vertoonde Churchill zich haar vader te.S.aan- In 1953. f<>£n hU buiten en maakte een tochtje langs de kust. Gewoonlijk bracht hy daarbij een bezoek aan bekende restaurants. Maan dag heeft hU nog geluncht met Aristote- les Onassis, aan boord van het jacht van K.P.M. Kom terug: De „revolutionaire regering" in Padang heeft de K.P.M. gevraagd het scheepvaartverkeer met Suma tra zo spoedig mogelijk te hervat ten, zo meldt Radio-Padang. De vertegenwoordiger van de K.P.M. in Singapore, de heer J. Kruyt. heeft bevestigd boven staande boodschap te hebben ont vangen. Hü was evenwel niet be reid mededelingen daarover te doen. „Ik bestudeer haar thans en zal later een verklaring afleg gen" aldus de heer Kruyt. De directie van de K.P.M. te Amsterdam deelt desgevraagd mee, dat op het hoofdkantoor van de K.P.M. tot op heden niets bekend is over bovenvermeld verzoek. De directie wenst zich dan ook van commentaar op het bericht van Radio-Padang te onthouden. iiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nog minister-president was, werd Chur chill door een beroerte getroffen, die de linkerzijde van zyn lichaam gedurende een paar dagen volkomen verlamde. Na enkele maanden hervatte hij geheel her steld zyn functie. In het Lagerhuis be schreef hij twee jaar later hoe hij er aan toe was geweest. Ook destijds werd zyn toestand beschreven als „nerveuze vermoeidheid". De 75-jarige dokter Moran is reeds vele jaren Churchills arts. Gedurende de oorlog vergezelde hU hem op talryke geheime reizen. erg. Niet voor mezelf - ik had ook geld op de spaarbank - maar voor allen, die het aan de bank hadden toevertrouwd". Een raadsel is het voor iedereen in Ammerstol. Argwaan had men gekregen door de nonchalance, waarmee de man de laatste tijd de zaken bijhield. Enkele bewoners waren niet van deze slordig heid gediend, hadden reeds hun spaar penningen - meestal het geld van de kinderen - van de bank gehaald en een boekje bij de Rijkspostspaarbank ge haald. De Rijkspolitie voert thans het on derzoek. dat gevoerd wordt onder leiding van de adjudant Schouten van de groep Lekkerkerk. Daarheen is de gearresteer de gisteravond overgebracht. Ongekende stijging deviezenvoorraad Met gestadige regelmaat wordt elke week opnieuw de deviezenvoor raad van de Nederlandsche Bank versterkt. Tot dusver in 1958 is er geen week voorbijgegaan waarin niet een hoger bedrag aan goud en valu ta tezamen op de weekstaat werd geregistreerd. Dit verschijnsel blijft een van de j meest opmerkelijke ontwikkelingen I der laatste maanden. Nadat vorige i week de voorraad goud en valuta de I f. 4200 miljoen had overschreden, is ditjnaal door een stijging van niet minder dan f. 158 miljoen een be drag bereikt van f. 4367 miljoen. Dit ls te danken enerzijds aan een stijging van de goudvoorraad met f. 42 miljoen tot f. 3037 miljoen, anderzijds aan een vooruitgang van de deviezen voorraad met f. 116 miljoen tot f. 1329 miljoen. Vergeleken met de eerste week staat van dit Jaar zyn goud en valuta samen gestegen met f. 394 miljoen, het geen een ongekend forse toeneming mag worden genoemd. Daar komt bij dat ook de kwaliteit van de valuta weer aanzien lijk is verbeterd. Immers de convertibe- le valuta, die vorige week becijferd werd op f. 695 miljoen, heeft thans met glans de f. 1 miljard overschreden en is be land op f. 1118 miljoen, een stijging der halve van niet minder dan f. 423 mil joen. In Londen wordt dezer dagen hetzeer gecompliceerde instrument, datp*ctie-apparaar is ran Duitse ma- eerste planetarium geopend. Een de hemelbeelden op de koepelvor-1 kelij en heeft ongeveer 700.000 gul- kijkje op het bedieningsbord en het I ruige zoldering proje 'eert. Dit nro-' den gekost.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1