voor alles wat héérlijk-romig moet smaken: De gerepatrieerden uit Indonesië pasten zich in ons land goed aan KLEINE VILLA ADMINISTRATIEVE KRACHT helaas niet altijd Velen vonden nieuwe werkkring evenwaardig Wel verwijten Kerkelijk Leven ...daarom is natuurzuivere Riante zoveel smakelijker en gezonder IttAtricia DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 Conclusie van uitgebreid rapport: In opdracht van de minister van Maatschappelijk Werk heeft het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk (Isonevo) te Amsterdam, in samen werking met het Sociologisch Instituut van de Ned. Herv. Kerk te Utrecht en het Katholiek Sociaal-kerkelijk Instituut te 's-Gravenhage een uitgebreid rapport samengesteld over de sociale integratie van de gerepatrieerden uit Indonesië in de Nederlandse samenleving. Hoewel er uitraard vele haken en ogen zijn en vooral velen met mindere functies dan waaruit zij in Indonesië kwamen, in ons land genoegen moesten nemen, kan over het algemeen toch geconcludeerd worden tot een geslaagd integratieproces. Dat in de publieke opinie zo weinig aandacht is besteed aan dit grootse experiment in aanpassingsvermogen, is voor het geruis loos verloop reeds een aanwijzing. Het rapport levert een bevestiging op grond van feiten. Wellicht het belangrijkste aspect van het integratieproces is de ver werving van een nieuw bestaan. De meeste gerepatrieerden slaagden op eigen kracht erin een nieuwe werk kring te vinden. Anderen, met name zij die tevoren nooit in Nederland waren geweest ongeveer twintig procent van het totaal) deden in grotere mate een beroep op de open bare arbeidsbemiddeling. Hoewel de gunstige conjunctuur onge twijfeld een belangrijke factor is ge weest. dient ook te worden gewezen op de souplesse, die de gerepatrieerden aan de dag legden Minder gemakkelijk verliep de integratie in andere sociale sectoren, zo blijkt de deelneming aan het kerke lijk leven hier te lande niet zeer inten sief. Ook het Nederlandse verenigings leven ondervindt geringe belangstelling. Er hebben zich wel geen exclusieve gere patrieerden-organisaties van betekenis ontwikkeld, zulks in tegenstelling met andere landen, maar van een echte soe pele integratie in deze kan niet worden gesproken. Verantwoordelijk Het merkwaardige feit wil dat ook de gerepatrieerden, die niet eerder in ons land waren geweest, vry spoedig hun weg wisten te vinden. De vruchten van het Nederlands ingestelde onderwijs in Indonesië konden zij vaak onverwacht nu plukken. Nadelig op de persoonlijke aanpas- singsbcretdheid werkten by sommige categorieën van gerepatrieerden be staande gevoelens van rancune tegen de Nederlandse samenleving, die „verant- woordeiyk" werd gesteld voor het verlies van Indonesië en daarmee voor het on- tüdig afbreken van positie en carrière van de Nederlanders daar. In het materiële haakten deze verwUten zich vast aan de kwestie der z.g. „achterstallige betalin gen", die zeer vele gerepatrieerden zeer hoog zat. Voor alle gerepatrieerden, hoewel in uiteenlopende mate, gold een onwennigheid ten opzichte van de in gewikkelder Nederlandse samenleving waaruit een afkeer voortvloeide van het. geen men als „bureaucratie" en „schot jesgeest" bestempelde. Minder positief Tegen de positieve bereidheid tot inte gratie van degenen, die nimmer tevoren in Nederland waren geweest, stond de veel minder intensief ingestelde vader lander, die op latere leeftyd naar Indo nesië was gegaan. Mede doordat deze vaak gedwongen werden een lagere func tie dan voorheen te aanvaarden, was hun houding ten opzichte van de Nederlandse samenleving niet zelden met kritiek en verwijten beladen. En d&t, terwyi hun materiële moeilijkheden bepaald veel ge ringer waren In het rapport waarvoor ook in het buitenland veel belangstelling bestaat, zodat het binnenkort ook in het Engels zal worden uitgegeven wordt er na drukkelijk op gewezen, dat de vaak ge huldigde mening absoluut onjuist is. als zou een integratie eerst geslaagd zUn als voor honderd procent assimilatie is be reikt. Of een dergeiyk „opgaan" in het Ne derlandse volk het eindpunt van het aanpassingsproces zal zUn, kon als ge volg van de korte periode sedert het tUd stip van de repatriëring (19541956) nog niet worden vastgesteld. In dit verband is het aanpassingsvermogen van de Jeugd op de duur doorslaggevend. nlng de Balk te NED. HEKV. KERK Toegelaten tot de Evangelisatiebedle- j Alers te Amersfoort. C. Elburg, J. Kooien te Delft. J. M. 8nljders te Vlaardingen. H. Stoof te Oeg6t- geest en J. D. Wulster te Schiedam. Aangenomen naar Zevenhuizen (Gron.) H. Kremer te Boven-Smllde naar Gendt (Betuwe) J. Rlbblnk. kand. te Ruurlo. Beroepen te Ederveen (toez.) J. Smit te Groot-Ammers. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer M. Drayer te Drachten. Aangenomen naar Hengelo (O.) D. Coppoolse te Kornhorn. OUD-GEREF. GEMEENTEN In Nederland Beroepen te Capelle aan de IJssel E. du Marchie van VoorthuUsen te Leersum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hellendoorn A J. Aaftlnk, kand. te Amsterdam, die bedank te voor Broek onder Akkerwoude. LUTHERSE DELEGATIE VOOR OVERLEG NAAR HONGARIJE. De Lutherse Wereldliga heeft be sloten zo spoedig mogelijk een al- vaardiging naar Hongarije te sturen, die de toestand waarin de Lutherse kerk daar verkeert moet bestuderen en onderhandelingen met de Hongaarse regering voeren. Het presidium van de Liga, dat in Frankfort vergadert, heeft voorts het protest hernieuwd tegen inmenging van de staat in de aangelegenheden van de Hongaarse kerk. Het presidium maakt zich zorgen over het lot van bisschop Lajos Ordasz, die van zijn functie als hoofd van de Lutherse kerk in Honga rije is ontheven. De secretaris van het presidium, dr. Carl Lund-Quist, ver klaarde zaterdag, dat dc Hongaarse re gering in november had toegezegd dat de bisschop de bijeenkomst in Frank fort zou bijwonen, doch hij is niet ver schenen en er is geen reden hiervoor gegeven. HET ONTSLAG VAN Ds. M. A. KROP. De Centrale Kerkeraad van de Hor- vormde Gemeente te Groningen heeft zich opnieuw beziggehouden met het I ontslag, dat aan ds. M. A. Krop, her- Ivormd predikant te Groningen is gege ven als leraar aan de 2de Chr. HJ3.8. in verband met de door hem gehouden preek over het dansen, waarover prof. dr. F. W. Dankbaar rapporteerde. Een uitvoerige discussie ontstond, waaraan tien leden deelnamen en waarbij ook de vraag naar de houding, die de chris ten in de samenleving past, in geding kwam. Ds. Krop deed uitvoerig mede deling van wat aan zijn ontslag is voor afgegaan en over de wijze, waarop hem dit verleend is. De bewering, dat er veel meer is dan die bewuste preek, oordeelde ds. Krop een aantasting van zijn goede naam. De Centrale Kerkeraad besloot een kleine commissie te benoemen, die zich zal beraden in een korte uiteenzetting hoe de Centrale Kerkeraad over deze zaak denkt wat dan ter kennis van de gemeente zal worden gebracht. DOOPSGEZINDE CONFERENTIES OVER KERNSPLITSING Vanwege de Doopsgezinde Broeder schap zullen op 22 en 23 februari en op 1 en 2 maart resp. in het Broederschaps huis te Bilthoven en te Fredeshiem bij Steenwij k win terconferenties worden ge houden over problemen rond de kern splitsing. Als referenten zullen optre den dr. J. Hoekstra met het onderwerp: „Wat is kernsplitsing en waarvoor kan zij gebruikt worden?", dr. W. G. Goiter - man over „De verklaringen van de We reldraad van Kerken over kernenergie" en prof. mr. dr. J. A. Oosterbaan over „Religieuze problemen rond de kern splitsing". ZAANDAMSE VOOGDIJRAAD KREEG „APPEL'TJE TE SCHILLEN. In de Hervormde Paaskerk van Zaan dam hingen zondag enige lakens over een deel van het kunstwerk dat Karei Appel heeft aangebracht. De kerkgangers zagen daarin een voor bereiding der onthulling van Appels creaties. Deze bestaan uit 6 ramen voorstellingen van „De schepping" met daaronder geschilderde tekst. De lakens dienden echter niet voor onthulling doch ter verhulling, zy ver hulden n.1. de letters de „ganse schep ping wacht met reikhalzend verlangen op het openbaar worden van de zonen Gods" Enkele bezoekers hadden Karei Appel zaterdag deze schilderingen zien uitvoe ren. In 25 minuten was hy daarmee klaar. Ontsteld waren die bezoekers naar Vraagstukken rond de melkprijs BESLISSING IN MAART. (Speciale berichtgeving) Begin maart zal de beslissing vallen over het complex van vraagstukken, dat langzamerhand met betrekking tot de melkprüs is gerezen. Verwacht wordt dat minister Vondeling het huidige negatieve standpunt van de regering ten aanzien van het wel of niet pro duceren van melk met een vetgehalte van 3% naast de totdusver afgele verde melk van 2Vi%, zal laten varen. Overigens heeft nog geen enkele zui- velproducent van de mogelijkheid ge bruik gemaakt, welke indertijd door een uitspraak van de toenmalige minister van Landbouw, de heer Mansholt, werd geschapen, om een aanvraag voor de produktie van de drie procentsmelk in te dienen. Over de garantiemelkprijs voor de boeren, de consumentensubsidie op de melk en een ev;tuele prijsverhoging voor de melk met een vetgehalte van 3% zijn thans nog besprekingen gaande met de betrokken organisaties en instellingen Het Produktschap Zuivel heeft een ad vies by minister Vondeling ingediend, waarin wordt voorgesteld het vetpercen tage van de melk over de gehele linie van 2Vi op 3% te brengen. de kerkvoogdy gesneld. Deze kwam zich vergewissen en deelde terstond de ont steltenis over „die letters, die de indruk maken alsof een reclameschilder aan het werk is geweest op de etalageruit van een zaak die uitverkoop gaat houden". Onmiddellyk gaven zij de koster op dracht er enkele lakens voor te hangen toen de architect K. L- Symans schen ker van de schildering zyn veto had uitgesproken. Gisterochtend zyn enige huisschilders begonnen Appels letters te verwyderen. Als de muur weer schoon is, mag Karei Appel de tekst opnieuw, doch nu in over eenstemming met de wensen van de op drachtgever, aanbrengen. TE KOOP in prima staat van onderhoud Een Algemeen Ziekenfonds hier ter stede vraagt voor zo spoedig mogelijk een intelligente Prachtig gelegen tussen Ryksstraatweg en de Ryn, modern ingericht, vooroorlogse bouw, van alle gemakken voorzien, geheel vrystaand, voor-, zij- gn achtertuin. Per 1 mei leeg te aanvaarden. Gelegen tussen Alphen en Leiden. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 129. Leeftijd 1620 jaar. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 53. NUTROMA Mmmmm.... ruik eens.... proef eens! Verrukkelijke koffie, dank zij dat scheutje room-blanke, room-züivere NUTROMA! de veredelde koffiemelk van normale fles 40 ct. grote fles 61 ct. Geniet U ook zo van die overvloed aan vruchten en groente Wat bréngen ze een gezondheid bij U op tafel - natuurzuiver voedsel, 't is de eerste voorwaarde voor een jeugdig, vitaal gestel! Daarom laat U geen maaltijd voorbijgaan zonder groente, vruchten of rauw kost - daarom staat natuurzuivere Planta ook bij U aan de top! Want Planta, uit zuivere plantevetten bereid, is immers óók puur natuur! U proeft het, nietwaar? Zo zuiver smaakt Planta alleen Moeder natuur uaakt over onze gezondheid! Vroeger meende men wel, dat Planta alleen door dieetpatiëntcn werd gebruikt. De moder ne vrouw weet wel beter! Ook zij die hun kostbare gezondheid willen behouden, verlan gen natuurzuiver voedsel elke dag groenten, 'vruchten, tarwebrood. Daarom eisen zij ook elke dag natuurzuivere Planta! Planta, licht- verteerbaar, met grote voedingswaarde en zo zuiver van smaak! u proeft de natuur in natuurzuivere Planta

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4