Groene Kruis opent te Noordwijk haar eerste internaat voor de opleiding van kraamverzorgsters Zonnig weer in Frankrijk, maar elders storm en overstromingen Paramaribo bereidde de Prinses een warm en uitbundig welkom IN NIEUWKOOP VAN DE WAL IN DE SLOOT Demmenie 96»te jaargang Dinsdag 18 februari 1958 Tweede blad no. 29370 Er zijn thans ongeveer 25 cursisten Een geheel nieuw element werd gisteravond in de Noordwjjkse gemeenschap opgenomen toen mevr. A. van Gilse-Van Geldermalsen in hotel „Panorama" de staf en cursisten van het eerste internaat van het Groene Kruis met een: „Heel hartelijk welkom in Noordwijk" begroette. Het is het eerste internaat, dat in de badplaats wordt gevestigd en het is wel bijzonder prettig, dat Noordwijk aan een dergelijk instituut huisvesting kan ver strekken. De voorzitter van de commissie, die de oprichting had voorbereid, dr. H. J. Kooy uit Rotterdam, deelde mede. dat enkele jaren geleden in de boezem van het Zuid-Hollandse Groene Kruis reeds ter sprake was gebracht, dat de oplei ding van de kraamverzorgsters niet in alle opzichten aan haar doel beant woordde. gezien de belangrijke taak. die de meisjes gingen uitoefenen. Men trachtte hierin verbetering te brengen door de meisjes enkele weken ter vorming en lering naar een Volks hogeschool te zenden, hetgeen door het Praeventiefonds werd gesubsidiëerd. Op 28 januari 1956 werd door het Zuid-Hollandse Groene Kruis een com missie benoemd om een speciale vorming van de kraagverzorgsters voor te berei den. De gedachten gingen uit naar een internaat. Men kon zich hierbij verzeke ren van de medewerking en voorlichting van het Wit-Gele Kruis, dat reeds een internaat te Wassenaar had. Aanvankelijk bestond er enige vrees, dat er in Groene Kruiskringen nogal weerstand zou zjjn tegen het plan leer lingen naar een internaat te brengen. De Zuid-Hollandse vereniging nam con tact op met het Groene Kruis in Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland en een inter provinciale commissie kreeg toestem ming het plan uit te voeren voor een internaat met een opleiding van zes weken. Het zou een eerste poging zijn en daarom zocht men naar een gebouw, dat een gedeelte van het jaar leeg stond. Mevr. Van Gilse, een der stuwende krachten in deze commissie, vestigde hoe kan het anders de aandacht op Noordwijk met zijn ruime hotelaccom modatie. De keuze was toen gevallen op hotel „Panorama" aan de Oude Zeeweg. Vanuit de kraamcentra komen de aanstaande kraamverzorgsters naar het internaat voor het volgen van een zes- weekse vormingscursus, waarna de theo retische en praktische opleiding in de kraamcentra wordt voltooid. Deze dag, aldus dr. Kooy, is derhalve in het bestaan van het Groene Kruis een historische datum geworden. Op 1 april a.s. gaat het hotel weer open voor de gasten en dan moet deze eerste proef gereed zijn. STAF EN DOCENTEN Een tweede probleem was het aan trekken van een staf en docenten. Direc trice van het internaat is zr. Willinge Prins, districtsverpleegster in Zuid-Hol land, die wordt bijgestaan door mej. Overweel, diëtiste, om de aanstaande kraamverzorgsters bekend te maken met het huishouden, de voedingsleer en de kookkunst, terwijl de administratie ge voerd zal worden door mej. Hoogenboom. Deze gehele opzet kan worden gefi nancierd, dank zij een subsidie uit het Praeventiefonds en een bijdrage van elk kraamcentrum. Dr. Kooy sprak de hoop uit, dat het niet bij deze cursus zal blijven en dat in het najaar wederom een cursus zal wor den georganiseerd. Verscheidene medische en andere autoriteiten, vele figuren uit de Kruis verenigingen en andere belangstellenden alsmede de staf van het internaat en de cursisten woonden de openingsplechtig heid bij. Wij noemen van hen de ge neeskundig hoofdinspecteur en voorzit ter van het Praeventiefonds dr. C. Banning, de geneeskundig-inspecteur voor Zuid-Holland dr. A. in 't Veld, de loco-burgemeester van Noordwijk, de heer G. Vogelaar, de secretaris van het Praeventiefonds de heer M. v. d. Velde, de heer C. A. Borstkap, die de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" vertegenwoor digde, de heer P. G. M. Beudeker van de Zuid-Hollandse Bond van het Wit-Gele Kruis, dr. M. Vromen van de Ned. Bond voor Moederschapszorg en Kinderhy- giëne, de heer P. Smits van de Stichting Fed. Comm. voor de Kinderhygiëne in Zuid-Holland, dr. J. W. Noteboom, bur gemeester van Voorburg als voorzitter van de Zuid-Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis", afgevaardigden van de Utrechtse vereniging en van Noord- Brabant, de docenten voor de opleiding mevr. M. Klok—Boerdam, mej. M. J. Hoogstra, dr. P. L. Schoonheim, dr. J. P. Boekhold, prov. kinderarts en mej. B. Bos verder vertegenwoordigers van de kraamcentra te Alphen aan den Rijn, Breukelen, Noordwijk en Veenendaal, verschillende leidsters, docenten en as sistenten van de kraamcentra, de heer en mevr. Rodenburg, districtskinderart sen, districtsverpleegsters en de leden van de commissie van voorbereiding. OPENING Zuster Willinge Prins en mevrouw Rodenburg verrichtten na de toespraak van dr. Kooy de openingsceremonie door in voorbeeldige samenwerking en met vereende krachten een lint voor de toe gangsdeur van het ruime en gerieflijk ingerichte leslokaal door te knippen. Dr. Banning deelde in een toespraak mede, dat hij de internaatsopleiding bij het Wit-Gele Kruis nauwkeurig had ge volgd en daarbij tot de conclusie was gekomen, dat zij voordelen biedt boven een cursus aan de Volkshogescholen. Spreker zei veel waardering te hebben voor het werk van de kraamverpleeg sters. Met een geschoolde interne kraamverzorgster ztin de moeders en baby's veel beter af dan met ongeschool de krachten. Geestig zinspeelde spreker op het verloop onder de kraamverzorg sters dat niet in de eerste plaats een gevolg is van de minder goede sala riëring, maar vooral door het wegtrou- wen. De heer Beudeker bracht de geluk wensen over van het Wit-Gele Kruis. Deze spreker schetste de voordelen van een internaatsopleiding, die bij het Wit- Gele Kruis drie maanden duurt. Voor heen ontbrak het aan persoonlijkheids vorming. Dit is bittere noodzaak voor een meisje, dat zich om de paar weken bij een ander gezin moet aanpassen, daar niet alleen moeder en kind moet verzorgen, maar ook leiding heeft te geven. Wat de verbetering van de rechts positie der kraamverzorgsters betreft, merkte de heer Beudeker nog op, dat de Kruisverenigingen steeds gevochten heb ben om daarin verbetering te brengen. Spreker wenste het Groene Kruis spoedig permanente cursussen in een vast internaat toe. PIONIERSARBEID Tussen deze geluiden klonk ook de stem van een „burger" vader en wel van dr. J. W. Noteboom uit Voorburg. Deze spreker maakte een geestige ver gelijking met een ander internaat, waar bij hij betrokken was, namelijk de Politieschool te Wassenaar, al zag hij wel enige verschilpunten wat de patiën ten en de middelen betreft. De docenten gaan pioniersarbeid ver richten en de leerlingen zullen aan de sfeer moeten wennen. Mevr. Van Gilse voerde het woord als presidente van de afdeling Noordwijk, maar meer nog als Noordwijkse, daar de burgemeester verhinderd was deze ope ning bij te wonen. De directrice van het internaat, zr. Willinge Prins, dankte de fam. Roden burg voor de hartelijke ontvangst bij de voorbereiding van het internaat en mevr. Van Gilse voor de steun, die zij had toegezegd. De rij van sprekers werd gesloten door de heer Rodenburg, die er niet aan twij felde, dat het internaat zal slagen. De aanwezigen bezichtigden daarna het gebouw. Ongeveer 25 kraamverzorg sters nemen aan deze eerste internaats opleiding deel. Geschenken voor Prinses Marijke Ter gelegenheid van de 11de ver jaardag van Prinses Marijke heeft vanmiddag een deputatie van de ver bindingsdienst der Eon. Landmacht In het paleis Soestdijk de Prinses als verjaarsgeschenk een tafel-projector met bijbehorende kleurendia's aange boden. Hierna hebben de beide peetouders van Prinses Marijke, mevrouw D. Post Salomons en de heer André Wiltens hun gelukwensen aangeboden. Mevrouw Post, de meter van Prinses Marijke is de weduwe van de bekende verzetsstrijder Johannes Post, die op 16 juli 1944 te Overveen gefusilleerd werd. De heer Wiltens was voorzitter van de Raad van Negen van het studenten- verzet, een vooraanstaande figuur van het geestelijk verzet in Nederland. Namens de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" hebben een tweetal min der valide kinderen, de 10-jarige Arie Pitoy en Joke Burger, de Prinses een cadeau overhandigd. Arie Pitoy. die aan kinderverlamming heeft geleden, kwam medio 1956 uit In donesië in Nederland en wordt ver pleegd in de Sint-Maartenskliniek te Nijmegen. Joke Burger is een spastisch patiën tje dat verpleegd wordt in de Mythyl- school in Rotterdam. Zij boden de Prinses een schemer lampje aan. O O Dwars door striemende sneeuw- en hagelvlagen reed vandaag A.N.W.B.- wegenwachtinspecteur C. van Dijkhui zen van Den Haag naar Soestdijk om daar de jarige Prinses Marijke een met de hand gemaakte pop in nationale Hongaarse dracht aan te bieden. De geefster, een Hongaarse dame. die sinds bijna 40 jaar in ons land woont, wenst anoniem te blijven. Zij heeft buitenge woon veel zorg en tijd besteed aan het maken van de poppekleertjes. en wil Prinses Marijke dit geschenk aanbieden als blijk van dankbaarheid voor de gastvrijheid die haar en haar landgeno ten in ons land geboden is. De haam van de pop is Ilonka. Lawines ontwrichten Zwitsers verkeer Koudegolf in Amerika duurt nog steeds voort De .droomwens" van vijf Nederlandse meisjes ging in vervulling! Zij mochten, als gevolg van de „droomwens"-actie van een damesweek blad een bezoek brengen aan de 19-jarige Romy Schneider, wier Sissi- füms in het centrum van de belangstelling staan. Zij wilden het allerliefst deze jonge filmactrice "persoonlijk vertellen, hoezeer zij van haar films genieten. Tussen haakjes, misschien „dromen" zij er dikwijls van om te worden zo als zij! Vier dagen zijn zij op „sprookjesreis" geweest naar Berchtesgaden in Zuid-Duitsland en daar, in de villa van Romy Schneider en haar eveneens zo beroemde moeder Magda Schneidersloten zij vriendschap met de beide filmsterren. Onder haar bevond zich ook de 15-jarige Ineke van Beek, leerlinge ener U.L.O.-school te Leiden. Wat zullen de meisjes veel te vertellen hebben gehad over die onvergetelijke middag bij de Schneiders, waarmee aller „droomwens" glansrijk in vervulling is gegaan! de buitenwijken van Linz in Opper-Oos- Itenrijk onder zouden lopen en geëva- j oueerd worden. Het invallen van de 'dooi I en de regenval veroorzaakten bovendien In Frankrijk hebben in het afgelopen lawines, die vele wegen versperden. In weekeinde negentien personen door ver keersongevallen het leven verloren. Het was als gevolg van het ongewoon fraaie weer zeer druk op de wegen. In bijna een eeuiw tijd had men zuilk een zonnig en warm weekeinde in deze tijd van het jaar niet gekend: het kwik klom zater dag in Parijs tot 20 gr. Celsius (68 gr. Fahrenheit). De stadsparken en de café terrasjes waren vol Parijzen aars, die zich door het zonnetje lieten verkwik ken. Maar tegelijkertijd spookte het elders in Europa. Er woedde een zware storm over Noordwest-IDuibsland: de haven van Cuxbaven werd door 't opgezweepte water overstroomd. Ook in Oostenrijk en Zwitserland gutste de regen het hele weekeinde bij stromen neer. In zo he- gesloten en enkel vige mate zelfs, dat bij nog langer voort- raakten duren watersnood voor geheel Oosten rijk dreigt. De Donau en zijn zijrivieren wassen onrustbarend. Men vreesde, dat de Beierse laagvlakte kwamen eveneens vele huizen en boerderijen onder water te staan, die soms met behulp van dui kers moesten worden ontruimd. Lawines ontwrichtten voorts het verkeer in de Zwitserse kantons Graubünden en Wal lis. De regen viel hier tot op de uitzon derlijke hoogte van 2500 meter. De win tersportcentra raakten door het slechte weer in ontredderde toestand en velen maakten een eind aan hun vakantie. In de Verenigde Staten is het doden cijfer tengevolge van het aanhoudende noodweer inmiddels tot 127 gestegen. De hevige winterstorm verlamde het maat schappelijk leven vooral in een grot deel van de oostelijke staten waar scholen, fabrieken en kantoren moesten worden dorpen geïsoleerd Dank aan de Nederlandse Antillen Geestdriftige menigte verbrak afzetting Gistermorgen heeft Prinses Beatrix werd een spontane begroeting aan beide Curacao achter zich gelaten en is zijden. Mocht er van een zekere verle- - 1 - f -iitn rlon nine rï 1 T Hier en daar jaagde de wind de sneeuw tot hopen van negen meter op. Sedert de koudegolf in Am#rïka op 6 fe bruari j.l. begon is het dodental reeds tot 223 slachtoffers gestegen. K.L.M. koopt vijf nieuwe vliegtuigen O.a. Lockheeds voor 100 toeristen (Van onze Haagse redactie) Voor de uitbreiding van haar lucht vloot in dit jaar heeft de KLM drie Lockheed Superconstellations van het type L 1049 H en twee Douglas DC 7C- vliegtuigen aangekocht. De Superconstellations, welke van het modernste type zijn, zullen in april en mei op Schiphol arriveren. Zij zullen worden ingezet op de route Amsterdam naar Suriname gevlogen. Vanuit het vliegtuig zond zij een telegram aan premier Jonckheer van de Antillen: „Bij het verlaten van de Nederlandse Antillen wil ik U en allen, die U hierbij terzijde hebben gestaan nog maals hartelijk danken voor het bij zonder prettig verblijf, dat ik op de Nederlandse Antillen heb gehad". Waarschijnlijk zijn nog nimmer zo veel mensen op het vliegveld Zanderij te Paramaribo aanwezig geweest als gis termiddag, toen de KLM-vogel precies op tijd neerstreek. Met vlugge stappen kwam de Prinses de trap af en met een stralende glimlach, waaruit niets bleek van de vermoeienissen van het bezoek aan de Antillen en de lange vliegtocht, begroette zij de verzamelde autoriteiten. Nadat allen waren voorgesteld, inspec teerde de Kroonprinses de erewacht. Pas na deze inspectie kwam het moment, waarop de Prinses gelegenheid kreeg zich te wenden tot het Surinaamse volk. Het —New York in de z.g. „Economy Class' de goedkope toeristenklasse en plaats bieden aan 100 passagiers. De DC 7C» toes tellen worden tegen het komende najaar in ons land verwacht. Op nog drie van deze vliegtuigen heeft de KLM een optie. Pas in de loop van dit jaar zal worden beslist of deze toe stellen zullen worden gekocht. genheid sprake geweest zijn. dan was dit eer een uiting van nieuwsgierigheid van beide kanten, dan van gebrek aan har telijkheid. Nieuwsgierigheid van de zijde van de Prinses, die immers voor het eerst van haar leven werkelijk tropisch gebied betrad en met de bewoners van dit tropische land ging kennismaken, nieuwsgierigheid nog meer van de zijde der begroeters, die nu de Kroonprinses, van wie zij al zoveel gehoord hebben en die zij uit foto's en films al zo goed kennen, thans in eigen persoon voor zich zagen. Vurige liefde Gistermiddag reed een Limbur ger met zijn vrachtwagen het land naast de Nieuwveense weg onder de gemeente Nieuwkoop in om bouwmaterialen op te laden. Hij zag later geen kans meer zijn ge laden wagen uit het drassige terrein te rijden. De bestuurder van een met stenen geladen vrachtwagen Het is al beduidend beter dan in 1946 i u,n(je wel euen een handje helpen. —1948, maar toch nog niet zo als het i -r - - behoort te zttn. Hij maakte een lange sleepkabel vast en begon te trekken. Alles ging I was niet zo verwonderlijk, aange- best, zodat de met bouwmaterialen geladen wagen al weer met de bei de achterwielen op de dam stond en dus weer vaste grond onder de wielen had. Toen de auto met ste nen nog even een flinke ruk gaf. zien de trekker reeds haaks op de getrokken wagen was komen te sraan. De Limburger wist zich uit de cabine te bevrijdenzonder zelfs een nat pak opgelopen te hebben. Enige tijd later werd de vracht- werd het middel erger dan dc auto door een kraanwagen weer op kwaal, want de auto van de Lim-1 het droge gebracht, burger werd omgetrokken en kwam gedeeltelijk in de sloot terechtDit De tocht naar Paramaribo over een dankzij de fondsen van het tienjaren plan. opnieuw geplaveide weg, werd in Lelydorp onderbroken om de bevolking gelegenheid te geven haar hulde te be tuigen. Later moest opnieuw gestopt worden bij „Nieuwe Grond", niet alleen omdat de erepoort een snelle rit onmo gelijk maakte, maar ook omdat de op dringende bevolking niet toeliet, dat de Prinses ,,zo maar" passeerde. Op Hin- doestaanse wijze werd H.K.H. een bloe menkrans van faja lobi (hetgeen vurige liefde betekent) omgehangen. De ontvangst bij de inkomst in Para maribo was overweldigend. De geestdrif tige menigte verbrak de afzetting, waar door de Prinses slechts met de grootste moeite haar weg kon vervolgen. Velen probeerden haar hand te schudden en men was algemeen onder de indruk van haar charme. Op het gouvernements plein was een menigte bijeen, zoals daar nog nimmer tevoren was geweest en die haar lang toejuichte en toezong. Het verkeer in Paramaribo was door de enorme belangstelling volkomen ont wricht. Lang groette de Prinses terug. Het was duidelijk, dat het haar moeite kostte zich terug te trekken in de beslotenheid van het paleis, waar haar gastvrouw, mevrouw Van Tilburg, alsmede mevrouw Ferrier. echtgenote van de minister president. haar wachtten. Op het gou vernementsplein ging de mensenmenigte voldaan uit. elkaar. Een vrouw in een prachtige oranjekleurige kotta (een zo genaamde kottamissiei vertelde een ie der, die het horen wilde: dat zij de Prinses „zuiver had gezien". Speciaal opgemaakt Paramaribo heeft zich speciaal opge maakt voor dit hoge bezoek. Talrijke etalages waren versierd en vele foto's van de Prinses werden erin tentoonge steld. Het ochtendblad „De Tijd" kwam met een speciaal nummer uit. De gou verneur van Suriname, de heer J. van Tilburg deed een proclamatie uitgaan, waarin o.a. wordt gezegd: „Vandaag en in de komende twee weken zal onze jonge Prinses kennis maken met ons jonge land. Wij zullen II.K.Il. de bronnen van onze economi sche kracht tonen, maar wjj zullen haar ook laten zien, dat er in óns volk gees telijke krachten schuilen, die ons devies „Justitia piitas fides" (gerechtigheid, vaderlandsliefde, trouw) meer doen zijn dan een schone formule. In de komende dagen willen wij, als eenheid geschaard rondom ons vorstenhuis, niet ophouden, met echt Surinaamse geestdrift onze jeugdige hoge gast toe te roepen: leve de Prinses". Tweede klap in brug Rijksweg 4A bij Leiderdorp Gisteren is de tweede klap voor de brug in Rijksweg 4A bij Leiderdorp in gevaren en op zijn plaats gebracht. Ook dit werk maakt dus goede vorderingen, zodat het niet al te lang zal duren eer ook op dit punt over twee rijbanen ge reden kan worden. STADSNIEUWS V. D. bestaat 55 jaar RUIM 800 GASTEN OP „VERJAARSVISITE". V. en D. bestaat thans 55 jaar. D.t heuglijk feit was voor de directie aan leiding haar personeel in Leiden en Alphen a. d. Rijn gisteren in de Stads gehoorzaal op een „verjaarsvisite" uit te nodigen. Een invitatie, waaraan niet minder dan ruim 800 gasten, w.o. ook de gepensioneerden, gehoor hadden gege ven. Reeds om half zes vulden de foyer en kleine zaal zich met een vrolijke schare feestgangrs, die op de muziek van het Trio Knoppers en het Top- liners-kwartet een dansje maakte. Te gen halfacht er was inmiddels ook gezorgd voor versterking van de inwen dige mens zag men elkaar terug in de grote zaal. waar onder leiding van Dick Gabel een gevarieerd en laten wij het direct zeggen uitstekend ca baret programma werd opgediend. Vooraf heette de directeur, de heer C A. A. Kerckhoff. allen hartelijk wel kom. Gaf nu 5 jaar geleden het gouden jubileum aanleiding tot een groots feestelijk vlagvertoon, de viering van dit elfde lustrum wenste de directie tot de kring van dagelijkse medewer kers beperkt te zien. Spreker dankte het personeel voor de toewijding in deze afgelopen 5 jaar aan de dag gelegd. Ook voor de toekomst, die spreker on danks de bestedingsbeperking beste- dingsbeheersing niet te pessimistisch inziet, rekent hij op het enthousiasme en de toegewijde kracht van alle mede werkers. Na dit kort inleidend woord waren het The Top-liners, die in hun fluores cerende show het vrolijke Parijse leven naderbij brachten. Frans van Dusscho- ten toonde zich deze avond een imitator van klasse. Het had er veel van weg, dat niet alleen Frans mee naar Leiden was gekomen, doch ook Willy Walden en Piet Muyselaar, Lou Bandy en Johnny Jordaan. Wat gaf Frans van hen een kostelijke imitatie! In „Triple sec" za gen wij drie parodisten aan het werk, die eveneens veel te bieden hadden, hetgeen ook gezegd kan worden van de goochelaar Stefani. Verder werkten mede Sonja van Weerdenburg en Rita Spencer (zang) en Henny Kesseler (piano), die eveneens bijdroegen aan het grote succes van deze avond. Ten slotte was er Dick Gabel, de man. die zorgde voor een buitengewoon vlotte conference en hiervoor een eigen stijl vond. 't Was af! Aan het einde van dit „familie feest". dat in zulk een enthousiaste sfeer verliep, sprak de heer G. M. Grib- nau namens de feestcommissie een dankwoord tot de directie, waarin hij nog eens wees op de bereidheid tot die nen en het grote saamhorigheidsgevoel, dat onder alle medewerkers wordt ge vonden. Een aardig intermezzo in dit met zo veel vaart gebrachte programma, was de quiz waarbij zich de directeur, de heer C. A A. Kerckhoff, zich een vlot Quiz-master toonde. SCH00LARTI KELEN Haarlemmerstraat 169 Uitvoering van Bachs Johannes Passion Zondagavond zal in de Stadsgehoor zaal een uitvoering gegeven worden van Bach's .Johannes Passion" door het Ne derlandse Madrigaalkoor onder leiding van Willem Mizee. De medewerkende solisten zijn Elly Ameling (sopraan). Aafje Heijnis (alt), Chris van Woerkom (tenor), Arjan Blanken' tenor). David Hollestelle (ba riton) en Meine Pot (bas). Hans Brandts Buys bespeelt het clavecimbel. Bram Martijn het orgel. Chris v. Woer- kom la de Evangelist en David Holle- stelle zingt de Christuspartij. De begeleiding is opgedragen aan het Residentie-Kamerorkest, bestaande uit leden van het Residentie-Orkest. Bach heeft de Johannes Passion voor de zondag geschreven en heeft haar ook op die dag uitgevoerd. AFSCHEID D. SCHEER VAN AMBACHTSSCHOOL In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal van de heer D. Scheer leraar timmeren aan de Ambachtsschool op zaterdag 1 maart om 3.30 uur, in deze school officieel afscheid worden geonmen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3