Egypte maakt plotseling aanspraak op deel van Soedan bij Rode Zee Noord-Celebes schaart zich achter de tegenregering van Padang WEERBERICHT Nassers troepen zonden reeds op weg zijn - Conflict over Nijlivater vormt de achtergrond Londen vat geschil ernstig op H. Walenkamp Blokkade contra Midden-Sumatra menu van 96ste jaargang DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 No. 29370 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f- 7.50 per kwartaal; f. 255 per maand; f. 0.59 per week Witte Slngei 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Egypte heeft aanspraak gemaakt op een deel van Noord-Soedan en daarheen troepen gezonden om toezicht te houden op een volksstemming over de vraag, of men aansluiting wenst bij de nieuwe Egyptisch-Syrische Unie. Dit is gisteren medege deeld door de Soedanese minister van Buiten landse Zaken, Mohamed Mahgoeb. Het omstreden gebied ligt aan de Rode Zee boven de 22ste breedtegraad en beslaat ongeveer 1500 vierkante km. Egypte maakt aanspraak op alle gebied boven genoemde breedtegraad en het is bereid Soedan Onze Londense correspondent telefoneerde ons hedenochtend: Er heerst in Londen weinig twijfel over, dat Egypte's aanspraken op de Noord- Soedan Nassers antwoord vormen op de hernieuwe weigering van de Soedan om Egypte's voorwaarden inzake de Nijlwateren te aanvaarden. De Soedan acht de voorgestelde regeling nadelig voor de uitbreiding van de landbouw. Ethiopië heeft eveneens verzocht over deze aangelegenheid te worden gehoord. Het Engelse departement van Buitenlandse Zaken laat zich over deze zaak niet uit (het is bezig inlichtingen in te winnen) maar in politieke kringen vat men Nassers actie ernstig op, vooral omdat er een groot onbeschermd land voor hem open ligt. Het orgaan van de socialistische oppositie, de Daily Herald, verwijt De Britse regering, dat zij zich opnieuw door Nasser heeft laten verrassen. Zodra na de Suez-affaire bleek, dat Egypte zyn krachten beproefde, had Engeland gereed behoren te zijn voor een nieuw diplomatiek initiatief. In plaats daarvan worden de financiële besprekingen met Egypte (in Rome) slepende gehouden. Engeland bezit op zijn minst morele verantwoordelijkheid voor de handhaving van Soedans onafhankelijkheid. Het blad eist een beslissende actie, hoewel dit geen herhaling van het Suez-avontuur behoeft te worden. „Wy kunnen winnen zonder kanonnen". ter niet verder dan de minister van Binnenlandse Zaken! De Soedanese minister van Buiten landse Zaken verklaarde tegenover jour. nalisten, dat de grenzen van het omstre den gebied 56 jaar geleden waren vast gesteld en dat het sindsdien immer vanuit Khartoem is bestuurd. Toen Egypte de onafhankelijkheid van Soe dan erkende, werd in de desbetreffende verklaring uitdrukkelijk gezegd dat de erkenning gold voor „Soedan met zijn huidige grenzen". in ruil een klein gebied ten zuiden daarvan te geven. Het Soedanese kabinet heeft de toestand gisteren uitvoerig besproken en besloten het Soe danese gezag over het betrokken gebied „krach tig te handhaven". Intussen heeft Egypte een tegen-beschuldiging geuit: het heeft vandaag de Soedan beschuldigd van schending van de Egyptische soevereiniteit door het zenden van troepen naar Egyptisch ge bied. Dit zou gisteren gebeurd zijn. Soedan zal de V.N. om bij stand vragen Indien er in feite sprake zou zijn van een Egyptische aanval op Soedanees grondgebied wordt in Londen verwacht, aldus onze correspondent, dat de rege ring van de Soedan onmiddellijk een aantal Arabische landen en de Ver enigde Naties om bijstand zal verzoeken De verdeling van het Nijlwater tussen Egypte en de Soedan is altijd een oor zaak geweest van onderlinge wrijving en een van de redenen, waarom Nasser blijft aandringen op de eenheid van de Nijlvallei. De onzalige gebeurtenissen betreffende het Assoeandam-project en het Suezkanaal houden hiermee recht streeks verband. Er heeft altijd een goe de verstandhouding bestaan tussen En. geland en de sinds 1 januari 1956 onaf. hankelijke Soedan. Dit bleek wel gedu rende de Suez-crisis toen het Soedanese parlement een oppositie-motie verwierp om de betrekkingen met Engeland en Frankryk af te breken wegens hui tussenkomst in de Kanaalzone Tot zover onze Londense correspondent. De Soedan heeft tegenover de Egyp tische aanspraken aangevoerd dat het betrokken gebied niet in het Egyptische parlement is vertegenwoordigd cn heeft Egypte verzocht de kwestie te laten rusten tot na de algemene verkiezingen van 27 februari in Soedan. Toen de Soedanese premier hoorde dat er al een Egyptische commissie naar de omstre den streek onderweg was, heeft hij ge tracht in telefonisch contact met pre sident Nasser te komen. Hij kwam ech- Advertentie) SOLEX bromfietsen Volgens Reuter is de minister van Buitenlandse Zaken van Soedan, Mo hamed Mahgoeb, op weg naar Egypte om met president Nasser te spreken over de plotselinge aanspraak van Egypte op grondgebied van Soedan. In middels worden er in Khartoem lijsten verzameld van voormalige soldaten en jonge vrijwilligers. De Ammapartij waarop de coalitie regering van Soedan steunt, heeft een beroep op alle partijen gedaan om "woensdag ge2iamenlijk tegen de Egyp tische actie te demonstreren in de Khalifas moskee in Khartoem. TURFMARKT 5 Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen met vooral aanvankelijk enkele hagel- en sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur, met vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 FEBRUARI Zon op: 7.49 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 7.41 uur; onder 19.18 uur Hoogwater te Katwijk te 4.01 en 16.10 uur. Laagwater te 12.06 uur. Onjuist vlagvertoon Op nationale feestdagen e.d. kan, wie zyn ogen de kost geeft, herhaaldelijk overtredingen constateren van de regels, welke gelden voor het vlagvertoon. Zo zagen wij vanmorgen op de Sta tionsweg een vlag, waarvan een slip, vermoedelijk in verband met de vrij krachtige wind, met een touw was vast gebonden, hetgeen onder geen enkele omstandigheid ook niet bij rouw! is toegestaan. Nog erger maakte het een militaire instantie, n.l. de bezetting van de Koks- S'-hool, waar de bovenkant van het vlaggedoek aan de mast op het plein der Doelenkazerne 20 k 30 centime -r van de top verwijderd bleef, zodat het bijna de indruk maakte alsof er halfstok werd gevlagd. Juist militaire instanties dienen hier het goede voorbeeld te geven! Al meer dan 100.000 bezoekers op de R.A.I. De organisatoren van de 39ste RAI- tentoonstelling rekenen er nu a! op, dat, wanneer zondagmiddag a.s. om zes uur de R.A.I. zal worden gesloten, het eindcijfer van het bezoekersaantal dicht bij de 300.000 zal liggen. Want gisteren steeg het totaal van 4'*; dag tot 106.978. ongeveer 45% meer dan in de overeenkomstige periode van de vorige salon in 1956. Toen kwam men tot een eindcijfer van 200 000 bezoekers. Ook maandag was het weer bijzonder druk in het RAI-gebouw. Met een dag- cijfer van 25.733 bezoekers werd zelfs het record van de vorige expositie - van een zondag verbeterd. Gisteravond kon dus de 100.000 bezoe ker verwelkomd worden, de heer S. Lut- tik uit Amsterdam, die een autoradio cadeau kreeg. Dit geschenk komt hem goed van pas, want hij bezit wel een auto, maar had daarin nog geen radio. De heer Luttik heeft overigens geboft dat hij niet aan zijn voornemen om rechtsomkeert te maken, toen hij de lange rij voor het RAI-gebouw zag. ge volg heeft gegeven. De kabels en draden van de Brook- zoals op deze foto. de blik niet af- lun-brug te New York vormen een geleid wordt door het drukke ver- fascinerend schouwspel wanneer. keer. dat er vrijwel altijd te zien is. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verklaring dr. Van Rooijen: Weinig hoop voor Nederlandse belangen De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. II. van Rooijen, heeft op een persconferentie te San Francisco verklaard dat ook een overwinning van de opstandelingen op president Soekarno weinig hoop biedt op hand having van de Nederlandse belangen jn Indonesië. „Zelfs de gematigden in de Indone sische Republiek willen een nationale ?conomie". aldus dr. Van Rooijen. Maar hij voegde hieraan toe. dat zulk een economie onder een nieuw bewind misschien zou worden tot stand ge bracht binnen de grenzen van het in ternationale recht en de grondregel van de rechten van de mens. Deze laatste regel werd nu geschonden door de meedogenloze uitzetting van 46.000 Nederlandse burgers, zonder schade loosstelling. De Sultan van Djocja heeft op een persconferentie in Santa Barbara ge zegd dat hij geen mening over de toe stand in Indonesië kan geven aangezien hy al meer dan twee weken niet in het land geweest is. Hy verklaarde dat er in het verleden veel problemen in In donesië zijn opgelost en dat het huidige beslist ook op te lossen is. Een telegrafisch overgebrachte foto van de terugkeer van Soekar no in Djakarta. De president wordt op het vliegveld begroet door de eerste minister Djoeanda. Molukken wenden zich tot Hammarskjöld Wreedheden onder Soekarno De vertegenwoordiger in New York van de Republiek van de Zuid-Moluk- ken heeft een beroep gedaan op secre taris-generaal Hammarskjöld voor een onderzoek van de V.N. naar beweerde wreedheden onder het bewind van Soekarno begaan. Dr. Nikijoeloew heeft Hammarskjöld een brief doen toekomen, die, naar hij I zei, „uit de Molikken was gesmokkeld", waarin bijzonderheden worden gegeven over de beweerde slachting en vervolging van christelijke bewoners van de Moluk- I ken door de troepen, die door de cen- i trale regering gezonden waren ter be strijding van de rebellenstrijdkrachten. i Nikijoeloew zei verd r. dat hy ook geschreven had aan de minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, om erkenning te vragen van de Repu bliek der Zuid-Molukken. Door de centrale regering te Djakarta is oneervol ontslag verleend aan de militaire bevelhebber van Noord-Celebes, overste D. J. Somba en majoor D. Roentoerambi, de militaire stafchef van Noord-Celebes, in verband met het feit, dat zij zich solidair hebben verklaard met de tegenregering in Boekit Tingi. Zulks geschiedde na een langdurige kabinetszitting. Somba staat op de nominatie om als stafchef van de tegenregering benoemd te worden. Voorts deelt de legervoorlichtingsdienst in Djakarta mede, dat de regionale commandanten in Tapanoeli (een gebied grenzend aan Midden-Sumatra) en Atjeh (het noordelijkste deel van Sumatra) opdracht hebben gekregen twee vooraanstaande leiders in hun gebied te vragen of zij de centrale regering trouw zijn gebleven, of dat zij een functie in de tegenregering van Sjafroeddin hebben aanvaard. Deze leiders zijn Salladin Soeroempait in Tapanoeli en Abdoelgani Oesman in Atjeh. Gisteren was hun arrestatie bevolen op beschuldiging van hoogverraad. De arrestatiebevelen zijn nu opgeschort, tot de definitieve uitspraak van de betrokkenen. Volgens een bekendmaking van het militaire hoofdkwartier in Dja karta is het militaire commando van Noord- en Midden-Celebes „bevroren". Alle bataljons in het gebied moeten zich rechtstreeks in verbinding stellen met het commando van Oost-Indonesië in Makassar (Zuid-Celebes). Verdedigingsorganisaties van Hoessein De centrale regering zou thans begonnen zyn met het nemen van maatregelen tegen de revolutionaire regering. De Indonesische Marine blokkeert drie havens van Midden-Sumatra, namelijk Djambi, Padang en Pakanbaroe, aldus de „Straits Times". Het blad heeft zulks vernomen van de zijde van scheepvaartondernemers in Singapore. Voorts deelde de „Straits Times" mede, dat de Indonesische Marine twee schepen, die van Sumatra op weg waren naar Singapore, met een lading rubber, bfó Poelau Sambo, ter hoogte van <de kust van Sumatra, heeft aangehouden. Niettemin zyn thans in Singapore 25 schepen voor Sumatraanse havens uitgeklaard. Overste Bariian heeft verklaard, dat hy niet zal toestaan, dat zyn gebied, Zuid-Sumatra, zal worden gebruikt als „basis voor gewelddadige acties". Gelyk gisteren bericht, zou hij neutraal willen blyven in het huidige conflict. Radio-Padang heeft voorts een oproep omgeroepen van overste Hoessein tot het vormen van „organisaties voor de verdediging van Midden-Sumatra", teneinde steun te verlenen aan de „revolutionaire regering". Lafaards De voorzitter van de afdeling Oost-Java van de „beweging tot bevrijding van West-Irian", Aupary heeft in een open brief de „rebel- len"leiders. kolonel Simbolon en luitenant-kolonel Hoessein uitgeno digd tot een „duel op het pistool of met dolken". Zij moeten binnen driemaal 24 uur de uitdaging accepteren of an ders toegeven dat zij lafaards zijn! Aupary is overigens aan de vei lige kant. want indien Simbolon of Hoessein op Java komen, staan zij bloot aan arrestatie. Het „revolutionaire" Kabinet zou gis teravond in Padang bijeenkomen om de reacties van Djakarta en het buiten land te bespreken. Radio-Padang heeft voorts de decre ten herhaald voor buitenlanders, waar in een beroep gedaan werd om geen overeenkomsten te sluiten met de cen trale regering en om regeringsfondsen te bevriezen en het decreet inzake de waarborg voor hun veiligheid in het gebied, dat de revolutionaire regering beheerst. Radio-Padang zei dat de revolutio naire regering betuigingen van steun had ontvangen van vakverenigingen en jeugdorganisaties in verschillende delen van de staat. Volgens een bericht van Radio Padang is gistermorgen te Boekit Tinggi een alarmoefening gehouden. Tijdens deze oefening reden pantserwagens door de straten van Padang. Het huis van Sjafroeddin werd door militairen be waakt en oefenende troepen schoten met handvuurwapenen rondom Padang. Slot op pag. 2 Midden-Sumatra wacht af Het bevel tol arrestatie van de ministers van het kabinet te Padang heeft niet meer feitelijke uitwerking gehad dan dc order, die het kabinet- Djoeanda vorige weck uitvaardigde tot arrestatie van de vier kolonels. Er is in dit gedeelte van Sumatra geen mens, die er neiging toe gevoelt een poging te doen zo'n order uit te voe ren. Niettemin is het huis van premier Sjafroeddin nu door een wacht van 12 man beveiligd. Dat was tot nu toe niet het geval. Alles duidt er verder op. dat de revo lutionaire regering zich thans gereed maakt om een lange, economische oor- log-op-lange-afstand te beginnen met Djakarta. Voor zover zich dat laat beoordelen, zal men militaire toebereidselen treffen voor een verdediging tegen iedere mili taire campagne, die de centrale rege ring tegen Midden-Sumatra mocht wil len beginnen. Naar verluidt heeft de commandant van de strijdmacht der Daroel Islam in Noord-Sumatra. Garahoe Samoean Gaharoe. een bijeenkomst van afdc- lingscommandantcn gelast. Men neemt aan dat de Daroel Islam, indien het tot vijandelijkheden met de centrale regering mocht komen, de zijde van de troepen der regering-Sjafroeddin zal kiezen. Mededelingen in Radio Padang Radio-Padang heeft gisteravond meegedeeld, dat een politieke leider uit Atjeh. op de politieke massa bijeenkomst in Boekit Tingi had ge zegd, dat Atjeh de revolutionaire re gering steunde. De radio zei. dat de leider, Amelz. had meegedeeld, dat Atjeh geheel en al achter de revolu tionaire beweging stond. De bijeen komst. zo werd gezegd, telde c.a. 20.000 inwoners van de stad en stu denten. Radio-Padang zei. dat Sjafroeddin tijdens de bijeenkomst een bittere aan val op president Soekarno had ge daan. Hij had president Soekarno er van beschuldigd „de witte vlag te heb ben getoond" toen hij in 1948 door de Nederlanders gevangen genomen werd. Zwaargewonde monteur hing op 20 meter hoogte De Haagse brandweer heeft gister avond met behulp van de GG en GD geruime tyd werk gehad om de 36- jarige monteur, Hendrik Schuur uit Amsterdam, die op de top van een hijskraan bekneld was geraakt, te vcr- j lossen. De monteur, zou omstreeks halfzeven een vlag aanbrengen in de 1 top van de hyskraan, die door een Am- sterdams bedryf op de Slachthuiskade te 's-Gravenhage was geplaatst. Tydens dit karweitje gleed hy echter uit en raakte bekneld tussen staaldra den en ijzerwerk op een hoogte van on geveer 20 meter. De brandweer, die on- 1 middellijk werd gealarmeerd, heeft on geveer 1V4 u. werk gehad om de man te bevrijden. Er waren twee ladderwagens en een grote kraanwagen van een par ticulier bedryf voor nodig. De GG en GD bracht de man, die een arm miste Nieuwe Haagse hotels (Van onze Haagse redactie) De Haagse wethouder van Wederop bouw. ir. Van Lissa Nessel, heeft bekend gemaakt dater serieuze plannen bestaan voor de bouw van een hotel achte.- „Pro menade" aan de Scheveningseweg en aan de Zwolsestraat te Sche^enlngen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1