ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 Dankbaarheid en feestvreugde Veertig jaar Christelijke Land arbeidersbond in Leiden De gisteravond in het wykgebouw Levendaal gehouden bijeenkomst, belegd ter Wegenheid van het 40-jarlg bestaan van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. landarbeidershond, stond in het teken van dankbaarheid en feestvreugde. Werd li bet eerste gedeelte van de avond de nadruk gelegd op de van God ontvangen Len in het organisatieleven, na de toespraken zorgde het Toneelgezelschap L.V.V. uit Rijnsburg voor een vreugdevolle ontspanning. in de loop der tijden veel aan betekenis heeft gewonnen. Nadat een vertegenwoordiger van de afdeling Oegstgeest felicitaties had aan geboden, deed dit de heer Vermaas na mens het hoofdbestuur van de NCLB. De heer Vermaas, die dit jubileum eveneens plaatste in het teken van „Soli Deo Gloria", wees er o.a. op, dat veertig jaar christelijk organisatieleven niet alleen materiële voordelen heeft ge bracht, maar bovenal ook een verdieping van het beginsel, dat gegrondvest is op het evangelie. Ook op dit moment, al dus spreker, is onze taak nog niet ten einde. Wij staan immers in de dienst van God, Die van ons verwacht, dat wij Zijn woord ook in de vakbeweging zul len uitdragen. Na deze woorden van felicitatie en bezinning werd de leiding van deze avond verder in handen gelegd van de feestcommissie, die behalve voor trak tatie ook zorgde voor een geanimeerde ontspanning en wel in de vorm van de opvoering van het blijspel „Mevrouw verlangt salaris". Het Rijnsburgse DVV gaf van dit spel een geslaagde opvoe ring, waarmede de aanwezigen zich kostelijk amuseerden. Voor Chr. Vakbeweging ook thans nog een taak! De voorzitter van de jubilerende af- ling. de heer G. F. Veenstra, plaatste 2e feestelijke herdenking in het licht n het tekstwoord uit Psalm 115 „Niet is, o Heer. niet ons, maar Uwen naam ef eer". Het bereiken van deze mijl- ial, aldus spreker, is niet te danken n het werk van mensenhanden, doch n de zegen, welke wij van God op ize arbeid mochten ontvangen. Wij jren slechts instrumenten in Zijn md. De heer Veenstra achtte het een lorrecht te leven in een land, waar de aat onze levenshouding niet voor blijft. Een levenshouding, welke een iristen put uit het woord van God. Voorts schonk spreker aandacht aan veranderingen, welke zich op het iciale en maatschappelijke vlak heb- n voltrokken en die er o.m. toe heb- n geleid, dat thans ook de werknemer n plaats rond de conferentietafel peft gevonden. Naast de zegen van od, is dit volgens spreker mede te inken aan de activiteiten, welke de CLB heeft ontwikkeld. De heer Verhoog, die de gelukwensen an de Leidse Chr. Besturenbond over- acht, zag dit jubileum mede als een ylpaal in het organisatieleven van de tind. Gezamenlijk staan wij immers op bres voor de doorwerking van het iristelijk beginsel op het brede terrein in de arbeid. Ondanks tegenslagen ibben wij God te danken voor hetgeen ij ons gaf en Hij ons liet in de chris- lijke organisatie. Een organisatie, welke Verkeersongevallen in Leiden Schreven wij de vorige week. dat 1958 it betreft het aantal aanrijdingen ver leken bij dezelfde periode in 1957, echt is ingezet, het tragische verkeers- igeval. dat donderdag op de Maresin- 5- 1 plaats vond en waarbij twee doden elen te betreuren, brengt reeds in de iede maand van dit jaar een zwarte rond onze wekelijkse thermometer- ind. Dit is vier maanden eerder dan irig jaar, toen zich eerst in juni het Utii irste ongeval met dodelijke afloop voor da ied. Het aantal verkeersongevallen in de eek van 7 t.e.m. 13 februari bedroeg 33, f'Siarvan 23 uitsluitend met materiële jhade. Het totaal aantal aanrijdingen 1958 is hierdoor gestegen tot 206. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN b Emmy Francisca Adriana, dr. van W. 1 arnard en J. M. C. Smith; Gerardus Cannes Antonius. zn. van P. C. Beugels- ,Jljk en J. M. Beijk; Yolanda Désiróe. dr. >ul m G. G. van den Berg en E. de Jong; k! arln Marle José. dr. van W. Peerenboom zlc a K. NederlofMaria Wllhelmlna. dr. van ec! Devilee en M W. van der Blom; Ellsa- th Maria Johanna Antonia, dr. van H. Wolters en E. T. Devilee; Elisabeth i eeltje. dr. van G. L. Smit en A. N. van EiJk. ONDERTROUWD D. Verberne en W. G. Koert; P. Veef- Ind en A. van Schoonderwoerd den Be lt" mer; D. P. de Kreek en A. van Poelgeest; tfn J. H. van Gerven en J. M. E. Brouwer; ie<* Flier en J. W. de la Blje; P. de Vos en ied m. van der Haven; M. van Rhijn en 73< A. van der Bent; H. J. Kroon en A. A. (K Edelaar; G. van Slingerland en A, M. v, Elderhorst; L. Meermans en G. C. Caro; de Melj en O. M. van Dlggele; J. Later- ■pr en A. J. Sltée. OVERLEDEN A. A. Visser, 10 maanden, zoon; J. G. Ma 54 ir.. echtgenote van M. Jansen; osln, 63 jr., weduwe van D. L. in m Hoorn. Officiële publikaties TIJDELIJK GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Leiden 'engen ter openbare kermis, dat zij, in vband met ae slechte toestand van de fthnuur. hebben besloten de Ulterste- ftcht. westzijde, met Ingang van heden. IJdellik af te sluiten voor het verkeer W alle motorrijtuigen en bespannen '»gens in de richting Nieuwe Rijn. Veranderd vrouwenleven Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen Onder presidium van mevrouw G. Houwing kwam gisteravond in het ge bouw „Rohoboth" de Ned. Christen Vrouwenbond afd. Leiden bijeen. De spreekster van deze avond was mevrouw Gera KraanVan den Burg over het onderwerp „Veranderd Vrou- j wenleven". Spreekster schetste in korte trekken de positie van de vrouw door de gehele geschiedenis heen. Zij bracht de positie van de vrouw in het Oude Testament in vergelijking met die van de omringende heidense volken. Vrouwen als Mirjam en Debora ge tuigen wel van een hoge ontwikkeling van het vrouwelijk geslacht. Vaak kan men zien, dat het geloof van een volk in God parallel loopt met de positie van de vrouw. Toch kent de bijbel ook wel diep tepunten t.o.v. de positie van de vrouw. Dit dieptepunt werd bereikt tijdens de geboorte van Christus: de rabbi's twis ten dan over het feit of de vrouw een ziel heeft. Jezus bracht met zi,n omwandeling op aarde een ware ommekeer, omdat Hij zich 3 jaar lang door vrouwen liet ver zorgen. Sindsdien is de vrijmaking der vrouw steeds verder gegaan. De laatste inzinking was tijdens ae Middeleeuwen, toen bijv. de klooscer- moraal, d.w.z. het vrijwillig ongetrouwd blijven, zeer hoog geacht werd. Spreekster belichtte op uitvoerige wijze de toestand omstreeks 1850. Een meisje uit de middenstand braclV het hoogstens tot naaister, maar van ver dere ontwikkeling was nauwelijks sprake. Het gebeurde hoogst zelden dat een i meisje een college volgde en als dit i gebeurde mocht zij achter een gordijn i luisteren, omdat anders de heren stu denten afgeleid werden. Moderne vrouwen voor hun tijd zijn ongetwijfeld Betje Wolff en Aagje De- ken geweest. Zij waren grote voorstan- j ders van de bestudering der psychologie en pedagogie van het kind. Toen in 1898 Gerrit Pape zijn boek „Revolutionaire Droom" schreef, gaf hij de eerste stoot tot de emancipatie der vrouw. Mevr. Kraan stelde tenslotte de vraag of het probleem nu geheel opgelost is. Dit moet men ontkennen. De gelijk- stelling is er, maar men wil verder streven naar een leiderschap en hierop j behoort ook een Christenvrouw zich te bezinnen. In de vrije wereld ligt nog veel werk j te wachten en dat werk vraagt om vrouwenhanden. Spreekster toonde hiermede aan. dat er nog vele veranderingen op til zijn. De presidente sprak tijdens de avond nog enige woorden van afscheid tot de leden van de N.C.V.B. uit Leiderdorp. In Leiderdorp gaat men nu zelf een I afdeling vormen. Zilveren jubileum van de heer C. H. Donders BIJ HET RIJKSZUIVEI,STATION Vandaag is het 25 jaar gele'den, dat de heer C. H. Donders als laboratorium- i bediende zijn loopbaan bij het Rijkszui- velstation allhier begon. Na diverse soorten van werkzaamheden te hebben verricht, is hij thans belast met verzor ging van de expeditie. De jubilaris is zeer gezien bij het per soneel wegens zijn opgewekt karakter, zin voor humor en bereidheid tot hel pen. Het jubileum werd inmiddels bij het RijkiszuiveLstation herdacht. De heer en mevrouw Donders werden toegesproken door de directeur, dr. J- G. van Girokel. Met veel waardering sprak deze over de wijze, waarop de heer Donders zijn taak heeft opgevat, bedankte hem daarvoor en overhandigde hem een jubileum gratificatie. Mevrouw Donders ontving bloemen. Namens het personeel sprak de heer H. G. Hamelink. Hij schetste de plaats van de werknemer in de maat schappij en het belang van een juiste opvatting van de taak in deze positie. Daarna bood hij de jubilaris een enve loppe met inhoud aan. Ook de collega's lieten zich niet onbe tuigd, zij bedachten het echtpaar met een geschenk en bloemen. Nadat het personeel de heer en mevr. Donders had gelukgewenst, vertrokken zij huiswaarts voor de viering van deze dag in eigen kring. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Beneden- en bovenwoning Doelenst. 17/17a in bod: f7300, koper: I. Zand- voort te eLiden, q.q. voor f 7.300. Woonhuis Doelensteeg 15 in bod: f2.150, koper; H. Niepoth te Leiden q.q. voor: f2.150. Beneden- en bovenwoning Doelen- I steeg 13. in bod: f6.100, koper: J. B. van Rooden te Leiden, q.q. voor: f 6.100. Beneden- en bovenwoning Doelensteeg District Leiden van Arjos bijeen J. FRANCKE VOLGT J. P. BROUWER ALS VOORZITTER OP De grote bovenzaal van „De Harmo nie" was gisteravond te klein om alle belangstellenden bij het appèl van het district Leiden van de Arjos een plaatsje te geven. Het toneel moest er bij getrok ken worden. Burgemeester W. Schakel te Noordeloos sprak een kernachtig woord en de bekende Amsterdamse jeugdleider en voordrachtskunstenaar Jac. B. Oosterwelder vertelde iets over zijn werk. Tevens werd afscheid geno men van de districtsvoorzitter J. P. Brouwer te Oegstgeest, die wordt opge volgd door de heer J. Francke. De heer Schakel vroeg eerst aandacht voor het voorrecht van de christelijke politiek, die de staatkunde niet losmaakt van beginselen, maar verband met an dere en hogere dingen zoekt. Tegen woordig wordt wel eens geklaagd over te veel overheidsbemoeiing, doch dan moet men eerst de hand in eigen boezem steken, want we doen tegenwoordig al spoedig een beroep op de overheid. Dat blijkt al bij het kerkelijk jeugdwerk. Maar als je wat krijgt van de overheid, dan is het moeilijk de vingers van de overheid terug te duwen, zo zei burge meester Schakel. Deze wees op de vele voorbeelden van particulier initiatief in vroegere jaren, zoals de weeshuizen en de hofjes. Niet door gebruik van grote macht mag de staat alles overwoekeren. Is er dan een innerlijke grens? De beantwoor ding van deze vraag, toont een splitsing in de geesten aan, zo zei de heer Schakel. De rooms-katholiek zegt, dat de maatschappij een pyramide is, waar boven aan de Kerk staat. Het socialisme wil niets van grenzen weten en zegt, dat die zelfs tussen de staat en de kerk niet bestaan. De staat is almachtig. De anti-revolutionair, voorgelicht door de Heilige Schrift, weet, dat de maat schappij als een berglandschap is. Er zijn hoge en lage toppen, maar alle wijzen naar omhoog, naar de hemel. Dat is nu echte soevereiniteit in eigen kring, aldus spreker. Sprekend over enkele actuele zaken, wees de heer Schakel erop, dat bijvoor beeld bij de gedachten over de bezuini ging de beginselen meespreken. Zo is het ook bij het vraagstuk van de Europese éénwording. Het is de taak van deze generatie de openstelling van grenzen mee te maken. Breed ging spreker vervolgens in op het grote voorrecht, dat Nederland z.i. heeft bij een christelijke radiovereniging en een christelijke vakorganisatie, waar in christenen een plaats gevonden heb ben en bovenal bij een politiek, waarin rekening met Koning Jezus gehouden wordt. Ons beginsel zij onze richting wijzer! Laten we nooit vergeten, dat het zwijgen van de niet-christelijke partijen in Nederland over God en Zijn dienst en de doorbraakgedachte heeft veld ge- wonnen de ergste vorm van verraad is, die men tegenover zijn Heiland ple gen kan, zo besloot de heer Schakel. Kon. enderscheiding L. Prevo Vandaag herdacht de heer L. Prevo het feit, dat hij 50 jaar geleden als leerling-boekbinder in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. Vergezeld van echtgenote en kin deren werd de jubilaris hedenmorgen in tegenwoordigheid van de burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot, chefs en een deputatie uit het personeel, ten kantore der Vennootschap door de directie ontvangen en gehuldigd. Nadat de burgemeester de jubilaris in zeer waarderende zin had toegespro ken. deelde hij mede. dat het H.M. de Koningin had behaafd de heer Prevo de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verle nen. Vervolgens bracht de directie de Jubilaris dank voor de toewijding waar mede hij gedurende deze 50 jaren zijn werkzaamheden heeft verricht. Hem werd de gebruikelijke gratificatie en mevr. Prevo een fraai bloemstuk aangeboden, terwijl de jubilaris tevens het vererend getuigschrift der Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd uitgereikt. Daarna vond in de kantine van het bedrijf de huldiging plaats te midden van het voltallige personeel. De chef van de binderij wenste de heer Prevo geluk met zijn 50-jarig ju bileum en koninklijke onderscheiding en dankte hem voor de voortreffelijke wijze waarop hij zijn werk heeft ver richt. Voorts bracht een collega de ge lukwensen namens het gehele perso neel over. Een cadeau werd aangeboden. Tenslotte dankte de heer Prevo allen voor de hem gebrachte hulde en de cadeaus. ACADEMICHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het cand.ex. Geneeskunde H mej. E. Gosschalk (Voorburg), mej. I. R. van Herwijnen (Rotterdam) en de heren B. F. v. d. Bosch (Wassenaar), E. A. van Dishoeck (Amsterdam), J. J. C. M. Karnman (Zoetermeer), J. S. Meyboom (Leiden), E. S. Nieuwendijk I (Zwolle) en M. S. Shapero (U.S.A.); voor het kandex. Geneeskunde n de heer P. Wildervanck de Blécourt (Om men); voor het semi-artsexamen de heren Lie Ko Lam (Amsterdam) en A. W. Mante (Voorburg); voor het arts examen de heren Ph. W. H. Eskes (Rijs wijk). H. W. E G. G. Hartgrink (Eg- mond aan Zee), M. Djalal Muhsin (Oegstgeest) en J. Timmers (Rijnsburg voor het kand.ex. Westerse Sociologie de heer J. I. Goudsmit (Leiden). -v H.X - De heer Oosterwelder paarde deze avond humor aan moraal. Hij vertelde o.a. van het begin van zijn werk onder de jeugd van Kattenburg op de Amster damse eilanden. De heer Brouwer wekte ten slotte al len op in de komende verkiezingsstrijd mee te helpen, wanneer een beroep op onze medewerking wordt gedaan. Nadat hij het voorzitterschap van het district aan de heer Francke had overgedragen, werd de vergadering gesloten. Raad van Zoeleruonde Gedeelde verantwoordelijkheid woningtoewijzing afgewezen De raad van Zoeterwoude vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van de burgemeester. Afwezig was mevr. A. E. M. Neuwahl-Sanders. Bij de ingekomen stukken bevond zich de goedgekeurde gemeentebegroting voor het jaar .1957! Van het bestuur van de Westeinder polder is een verzoek ontvangen om de kosten van herstel van het rietwerk voor rekening van de gemeente te ne men. Aangezien dit verzoek te laat is Leids Jengdparlement Wethouder D. van der Kw aak over huishoudboekje van de gemeente Gisteravond werd in de trouwzaal van het Leidse Stadhuis de derde zitting gehouden in de serie instructieve avonden tevens een jubileumserie, daar dit jaar het tienjarig bestaan wordt gevierd van het Leidse Jeugdparlement in verband met de dit jaar te houden provinciale en gemeenteraadsverkiezingen met het doei de jeugdige belangstellenden een inzicht te geven in de wijze waarop de gemeente wordt bestuurd. Deze avond was gereserveerd voor de wethouder van Financiën, de heer D. v. d. Kwaak, die de jongeren inleidde in de hem toe vertrouwde sector van de gemeentelijke financiën en de zorg voor de bedrijven. De voorzitter van het Jeugdparlement, de heer J. A. M. van Zonneveld, heette de wethouder welkom en kon tevens mededeling doen van het feit, dat 14 maart a.s. in Leiden de Burgerdag ge houden zal worden in het Stadhuis, op welke bijeenkomst het woord gevoerd zal worden door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De nieuwe kiezerslich- ting van dit jaar werd opgewekt, deze dag mede te maken; iedere kiezer zal persoonlijk worden uitgenodigd. RECHT EN BILLIJKHEID Wethouder Van der Kwaak sprak zijn blijdschap uit over het initiatief van het Jeugdparlement om de gemeentelijke zaken ook onder de jongeren te brengen. Wat zijn departement betreft noemde hij dit het minst populaire, doch wel licht de meest belangrijke afdeling. Spre ker vergeleek zijn ambt met dat van de penningmeester van een vereniging, weinig spectaculair dus. Zijn taak noem de de wethouder het de belangen van de gemeente-huishouding met recht en billijkheid te behartigen. Het centrum van het gemeentebestuur ligt in de gemeente-begroting van zo'n 600 pagina's dik. De wethouder schetste de weg welke deze begroting moet vol gen om tenslotte na de openbare be handeling de goedkeuring te kragen. Voordat een concept-begroting klaar ge maakt kan worden zijn eerst van diverse hoofden van dienst en bedrijven, welke bij de gemeente-huishouding zijn be trokken, de schattingen verzameld welke zijn opgemaakt voor het komende jaar. Er moet zo ongeveer l3/4 jaar vooruit worden gedacht om tot een tamelijk juiste raming te komen. Na het gereed komen van de concept-begroting (eind augustus) gaan 3 secties van raadsleden de begroting kritisch beschouwen waar na de Memorie van Antwoord wordt in gediend alvorens de begroting in open bare behandeling komt. NIET-SLUITENDE ONGEZOND BEGROTING De heer Van der Kwaak gaf vervol gens een beschouwing over hetgeen er 5/5a in bod: f6.200, koper: M. van der Hoogt te Leiden, q.q voor: f 6.210. Woonhuis Doelenst. 6 in bod: f3.850, koper: J. J L. Koet te Leiden voor: f3.856 Pakhuis met afzonderlijke bovenwo ning Kraaierstraat 14/14a in bod: f 4.800, koper J. B. van Rooden te Lei den, q.q. voor: f4.800. Woonhuis Rijndykstraat 38 in bod: f2.850, koper: J. B. van Rooden te Lei den, q.q. voor; i 2.850. zoal gefinancierd moet worden en voor welke uitgaven een gemeente komt te staan. Wanneer men weet. dat Leiden een schuld heeft van 118 miljoen gulden en men stelt daar tegenover alle ge meente-bezittingen, dan valt die schuld wel mee. Omdat de gemeente nog maar weinig belastingen kan heffen springt het Rijk per inwoner bij, maar ook dit bedrag is te gering. Sprekende over een niet-sluitende begroting noemde de wet houder dit systeem ongezond. Leiden heeft ditmaal voor de tweede keer een begroting die niet sluitend is. De greep, welke het Rijk op het beleid van de ge meenten heeft, zal waarschijnlijk nog dit jaar minder klemmend worden ge maakt wanneer het nieuwe voorstel-Oud bij de Tweede Kamer in behandeling is geweest. UITBREIDING CENTRALE Ook de gemeentelijke bedrijven vallen onder het beheer van de wethouder van Financiën. De heer Van der Kwaak schonk bijzondere aandacht aan het gas- en elektriciteitsbedrijf. In Neder land stijgt het elektriciteitsverbruik ge middeld 8 a 10 per jaar. Er wordt 300 miljoen gulden geïnvesteerd aan nieuwe centrales in ons land en ook Leiden gaat, mede ten behoeve van 30 omliggende gemeenten, zijn centrale uitbreiden. Dit jaar zal er in ons land al wel iets on dernomen worden met atoomenergie, maar dit zal een zeer experimenteel ka rakter dragen zodat er van enige invloed op de huidige energie-levering geen sprake kan zijn. Alleen kolengebrek zal ons in de toekomst kunnen dwingen om over te schakelen op atoomenergie. Ook de gasvoorziening ontwikkelt zich dyna misch, maar dit baart geen zorgen voor de toekomst, want met name in Zuid- Holland worden in Nederland rijke aard oliebronnen aangeboord. GEEN SINECURE De overige diensten in de financiële sector zijn het Slachthuis, met een aan voer van 24.000 beesten per jaar, de Accountantsdienst, welke het huishoud boekje van de gemeente controleert, de Markt- en Havendienst zeer belang rijk in Leiden met zijn grootste schapen- markt van West-Europa <83.000 per jaar) en zijn 100 bruggen waardoor Leiden op 1 stad na (Amsterdam) de meeste bruggen van Nederland telt en het Kasbeheer en Kredietwezen. De taak van een wethouder van Financiën, aldus spreker is geen sinecure, maar hij noemde het een mooi ambt. dat geva rieerd is en dat vele facetten heeft. Na de rondvraag, waarbij verschillen de punten nog even werden toegelicht, sloot voorzitter Van Zonneveld na dank gebracht te hebben aan wethouder Van der Kwaak, deze instructieve bijeen komst van het Leidse Jeugdparlement. binnengekomen stellen B. en W. voor dit stuk in handen te stellen van hun Col- j lege op preadvies. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt mede dat een co- mité is gevormd om de door de gemeen te beschikbaar gestelde speelweide in de Loethe te exploiteren. Gevraagd is om j een collecte te mogen houden voor het bijeenbrengen van de benodigde gelden. I Van het Ministerie van O. K. en W. is 1 bericht ontvangen, dat deze gemeente nog niet is ingedeeld voor de financie- ring van de uitbreiding van de R.-K. Jongensschool. De Provincie heeft het voornemen de nieuwe Provinciale weg zo spoedig mo gelijk door te trekken naar de dokter Kortmannstraat. Met algemene stemmen wordt beslo- ten aan te kopen het perceel grond tus- sen de Willibrordusstraat en de Rijne- gommerstraat tegen de som van f. 72.697 met in begrip van de schadevergoeding aan de pachter, doch met uitzondering van de belastingschade. TOEWIJZING WONINGEN. De adviescommissie woonruimte heeft met 4 tegen 1 stem verzocht van de in uitvoering tc nemen woningwetwo ningen in het vervolg 50ró te laten toewijzen door het bestuur van de woningbouwvereniging en 50Cé door B. en W. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. De heer J. H. van der Ploeg, tevens voorzitter van de woningbouwvereni ging, zegt, dat dit een gevoelige kwestie is. Het geldt voor allen, dat het moeilijk is om hierin objectief te blijven. De kath. fractie betreurt het, dat hierover geen overleg is gepleegd met het bestuur van de woningbouw vereniging. Het probleem is hier echter niet de verdeling van de woningen, maar het tekort aan woningen. De zelfstandigheid van de woningbouwver enigingen mag echter niet w orden aan getast. De kath. fractie zal dan ook tegen het voorstel stemmen. De heer J. van Vliet heeft veel waar dering voor het werk van de woning bouwvereniging en voor de Woon ruimtecommissie. Het feit, dat vier leden van de Woonruimtecommissie dit voorstel hebben gedaan, zegt veel. Daarom stelt spreker zich achter het voorstel van B. en W. Dit voorstel wordt dan in stemming gebracht en met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de heren Van Vliet, Dorrepaal en de beide wet houders. Aan de Woningbouwvereniging St.- Willibrord wordt een grondvoorschot verleend van f. 42.500 en een bouwvoor- schot van f. 236.085,90 voor de bouw van 17 woningwetwoningen. Het herbestra- ten van een gedeelte van de Jan van Banningstraat wordt ondershands opge dragen aan de firma J. Stam te Voor schoten voor f. 1934. Het Watertje en de Schenkelstraat worden voor het verkeer met motorrij tuigen in beide richtingen gesloten ver klaard. ONDERWIJSGELDEN. Aan de Lagere Landbouwschool alhier wordt een subsidie toegekend van f. 177,14 voor het jaar 1955 en van f. 143,46 voor het jaar 1956. De Commissie voor het Zwemmen krjjgteen subridietoegekend van f500. De vergoedingen ingevolge de Kleu- terondenvijswet over 1957 worden vast gesteld als volgt: Voor de kleuterschool Zuidbuurt: de vergoeding per lokaal op f. 1430. per kleuter op f. 655.80 en de huurvergoedlng op f. nihil; voor de kleuterschool in de par. H. Kruisverheffing op resp. f. 715. f. 350.10 en f. 40. De voorschotten voor 1958 worden op dezelfde bedragen vast gesteld. De voorschotten op de vergoe ding ingevolge art. 101 der LO wet wor den voor 1958 vastgesteld voor de r.-k. meisjesschool Zuidbuurt op f. 9360, voor het g.l.o. en op f. 2108.33 voor het v.g.l.o. en voor de r.-k. jongensschool Schenkel- weg op resp. f. 9346.66 en f. 1338,83 De aftredende leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, de heren D. A. Muusesrs, A. Pieterse, P. C. Paar- dekooper en H. Wltteveen worden met algemene stemmen herbenoemd. Dit zou men een huiselijk tank gevecht kunnen noemen. - In de Amerikaanse staat New Jersey moest een huis worden afgebro ken om plaats te maken voor een nieuwe verkeersweg. De aanne mer, die het afbreken op zich had genomen, wist daar op listige wijze een voordelig karwei van te maken. Hij bood het leger aan, dat de militairen wel eens moch ten proberen het huis met tanks omver te rijden. De militairen vonden dat wel een aardige oefe ning en zo was het in een omme zientje gebeurd. MAATSCHAPPIJ NED. LETTER KUNDE VRAAGT SUBSIDIE De alhier gevestigde Maatschappij der Nederl. Letterkunde heeft aan do Prov. Staten van Zuid-Holland een subsidie aangevraagd van f 5180—, Voorgesteld wordt om dit verzoek om pre-advies ln handen van Ged. Staben te stellen. OEGSTGEEST „HET MIDDEN-OOSTEN SPEELBAL OF TOETSSTEEN?" Van maandag 3 tot zaterdag 8 maart zal in Kasteel Oud-Poelgeest de vierde jaarlijkse ontmoe tings week voor Neder landse en Duitse studenten plaats heb ben. Tijdens deze bijeenkomsten hou den studenten uit Duitsland en Neder land zich bezig met internationale ont wikkelingen van na de oorlog en de daarbij aan de dag tredende noodzaak van een nieuw internationaal ethos, waaraan speciaal de kerken een actief aandeel zullen moeten leveren. Dit jaar is het onderwerp „Het Midden-Oosten speelbal of toetssteen?". WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Kwint en dokter Bots. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 februari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: An dijvie 7697; kroten 6; kroten gekookt 25; boerenkool 1428; rode kool 911; gelekool 711; prei 3132; rabarber 45 62; stoofsla 89108; spruiten A 2551, Idem B 18—61; uien Plcklers 318: was- peen 932; witlof 3665. Per 100 stuks: knolselderij 617; sla A 2834. Idem B 1830. per 100 bas: selderij 16. SPORTTERREIN Naar aanleiding van het schrijven van de r.k.s.v. Meerburg hebben B. en \V. met de Heidemaatschappij besproken of het mogelijk is het aanleggen van het sportterrein aan de Hoge Rijndijk als werkverruimingsobject uit te voeren. Dit bleek inderdaad het geval. De totale kosten worden begroot op f. 56.000. waar van dan met aftrek van de rijksbijdrage ten laste van de gemeente blijft f. 32.000 B. on YV. stellen voor een krediet van f. 500 te verlenen om deze zaak voor te bereiden. Aldus besloten. Bij de Bank voor Ned. Gemeenten worden drie geldleningen gesloten, n„ één voor een bedrag, waarvoor door ko pers van ren t esp a arbriev en voorkeur voor deze gemeente is uitgesproken (f. 7110), één van f. 78.000 en één van f. 72.697. Het woonhuis Noordbuurtseweg 1 wordt m.i.v. 1.3.1958 verhuurd aan U. v. Mastrigt alhier tegen f. 12.50 per week. Aan M. W. Brekelmans alhier wordf evenals voor 1957, ook voor dit Jaar eelt perceeltje tuingrond aan de Hoge Rijn dijk verhuurd voor f. 60. De rechtspositieregelingen van het ge» meentepersoneel worden overeenkomstig de voorstellen van B. en W. gewijzigd. Tenslotte stellen B. cn W. voor aan de Sted. Fabrieken te Leiden een voor lopige opdracht te geven tot het aan brengen van een verlichting op een ge deelte van de Europaweg. Hiertoe wordt met algemene stemmen besloten. De heer Van der Ploeg zegt. dat de Europaweg en speciaal het gedeelte waar in het viaduct ligt bij avond zeer ge vaarlijk is. Spreker wil hier een nood verlichting aanbrengen. De voorzitter antwoordt, dat hierover onderhandelin gen gaande zijn met de Sted. Fabrieken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9