FILMS VAN DEZE WEEK: FURE Ik ben het brood des levens „De trots en de hartstocht" Opvoeding van hond is moeilijk .Vul^enJêWieV Boeiende tocht langs de Indianen in zuidwesten van de Ver. Staten B6ste jaargang Zaterdag 15 februari 1958 Tweede blad no. 29368 Vrijdag: Wereldgebedsdag Advertentie Er was eens enkele jaren geleden een Amerikaanse vrouw, die op de eerste Vrijdag in de Lijdensweken van België naar Afrika vloog. ..Jammer" dacht ze „dat ik al zo vroeg moet vertrekken: nu kan ik de samenkomst van de Wereldgebedsdag bier in Brussel net niet mee maken". Maar toen zij hoog in de lucht voort- vloog bedacht zij, dat zij zich voortdu rend bevond boven gebedssamenkomsten in België, straks in de steden en dorpen van Noord-Frankrijk, Parijs, Zuid- Frankrijk en zo verder tot Tripoli. Zij stelde zich voor, dat op iedere plaats een vuur brandde en in gedachten zag zij het steeds donker wordende land beneden zich bezaaid met telkens nieu we lichte plekken, en het slotlied van de liturgie, dat ieder jaar hetzelfde is, kreeg een heel bijzondere en levende betekenis voor haar: En als een werelddeel of eiland Een nieuwe dageraad begroet Wordt steeds opnieuw 't gebed vernomen Het loflied dat U prijzen moet. De zon die daalt geeft ons de ruste Een nieuwe dag in 't Oosten rijst. En uur na uur weerklinken zangen Van 't volk dat op zijn beurt U prijst. Zelf had ze de liturgie bij zich en zo kon ook zij in het vliegtuig de bijbel gedeelten lezen en haar persoonlijk ge bed voegen bij dat van miljoenen men sen verspreid over de gehele wereld. Zo nadert ook nu weer de Wereld gebedsdag. dit jaar op vrijdag 21 februari. Overal ter wereld zullen weer vrouwen en mannen samen komen om Het Nationale Comité tekent hierbij aan: In een wereld vol reclame, die al zeer geraffineerd moet zijn om nog vat op ons te krijgen, in een wereld die al niet eens meer verbijsterd wordt door het afschieten van kunstmanen, in een we reld stampvol rumoer en dreigingen kan de mens zich opeens beklemd voelen door de ontstellende leegte: nergens een houvast, nergens een werkelijk uit zicht. Maar juist in die wereld wil een stem gehoord worden, een stem zonder reclame, zonder rumoer of sensatie, maar die met gezag zegt: „Ik ben het brood des levens". Op enkele punten wil ik graag nog wijzen: U weet waarschijnlijk dat de Wereldgebedsdag ontstaan is uit een gebedskring voor de Zending gevonnd door enkele vrouwen in Amerika. Dit kleine begin is uitgegroeid tot een we reldwijd geheel, waar 134 landen bij be trokken zijn. Het wordt nog steeds ge organiseerd en gedragen door vrouwen, maar daarbij is het zeker niet de be doeling dat ook alleen vrouwen aan de gebeden deelnemen. Integendeel: ook mannen worden verwacht. Verder vestig ik Uw bijzondere aan dacht op de Kinderdienst om 4.30 uur, eveneens in de Marekerk. Men heeft deze keer gezocht naar speciale beeldende middelen om die dienst voor kinderen aantrekkelijk en boeiend te maken. Ook in Oegstgeest (Zendingschool) en in Leiderdorp (gebouw Eikenlaan) worden diensten gehouden. Tenslotte: in de"Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel is de gehele dag de gelegenheid om het gebed dat overal ter wereld „met de zon mee" opklinkt, te begeleiden met Uw per soonlijk gebed. Mevr. mr. A. HONNEF—BENDER gm00Ü2/UL^È Een moderne coiffure moet vakkundig worden uitge voerd en aangepast bij Uw gezicht. Laat U ons eens van advies dienen voor Uw coiffure, dan zult U zeker tevreden zijn. The gun: enerverendhistorisch gebeuren TRIANON - „De trots en de hartstocht" „The pride and the passion") is de grandiose verfilming van het beroemde verhaal The Gun" van G. S. Forester, auteur van de veelgelezen „Captain Hornblower"-serie, The Ship en vele andere boeken. Het speelt in het door de Fransen bezette Spanje van 1810. De Fransen zijn er gehaat en vervloekt, het verzet loert of laait er aan alle kanten. Er is een kanon, verbijsterend in zijn afmetingen. Een kanon met een loop van 12 meter, een hoogte van 51/'z meter, een gewicht van 3000 kg. De Engelsen zenden kapitein Anthony Trumbull met de opdracht het naar Santander te brengen en vervolgens naar Engeland. Het reusachtige kanon mag immers nooit in de handen der Fransen vallen? Daar is Avila, waar het hoofdkwar- dant worden opgehangen, te veroveren, tier der Fransen gevestiigd is. En er Daarom moet het kanon naar Avila en zijn de onverschrokken verzetstrijders, die gezworen hebben Avila, waar iedere dag een twaalftal Spanjaarden uitslui tend voor het plezier van de comman- tfc bidden voor vrede en gerechtigheid op aarde. Er zijn landen waar de gebe den in 3 talen moeten worden uitge sproken: er is een land de Tonga- eilanden waar de koningin zelf zal voorgaan in de dienst; er is een land Indonesië waar Javanen èn Ne derlanders samen zullen bidden. Zo zullen in de 134 deelnemende landen on der totaal verschillende omstandighe den mensen samen komen. Maar overal zal er zijn het uitzien naar vrede en ge rechtigheid en het besef, dat alleen God die kan geven. OPGENOMEN IN GEMEENSCHAP Net als die Amerikaanse in haar vlieg tuig zullen echter ook enkelingen zich opgenomen kunnen weten in die we reldwijde gemeenschap: zieken b.v. en ouden van dagen, die niet in staat zijn naar een samenkomst te gaan; zij kun nen zelf thuis of in bed, de liturgie lezen en de gebeden mee bidden. Want de betekenis van deze dag is immers niet dat God, ons beter zou horen als we allemaal tegelijk bidden, maar dat niemand zich eenzaam hoeft te voelen, maar behorend tot een gemeenschap, waarvan Christus het middelpunt is. VRIJDAG NAAR MAREKERK Als we echter niet aan huis gebonden zijn. hebben we de gelegenheid dat ge meenschappelijke ook reëel te beleven: in een grote of kleine samenkomst. In Leiden is die gelegenheid a.s. vrijdag avond om 8 uur in de Marekerk. U wordt zeer dringend uitgenodigd aan die dienst deel te nemen door de leden van het plaatselijke comité, dat gevormd wordt door vertegenwoordig sters van vrijwel alle kerken en groe peringen: een gemeenschap, die nog verder gaat dan in de oecumene tot nu toe mogelijk is. Dit is geloof ik, van grote waarde, ook omdat het wel „stich tend" en misschien van een soort gees telijke romantiek is, om te praten over „samen met de Eskimo's, de Papoea's, de Indianen, de Chinezen enz. Maar 't gaat voor ons.hier en nu. om het: sa men met onze buren, die tot een andere kerk, een andere richting horen. Het onderwerp voor 1958 is: Het Brood des Levens. Shakespeare en zijn tijd Prof. J. Danby, van de Banger Univer- versity, sprak gisteravond voor het Ge nootschap NederlandEngeland over „Shakespeare en zijn tijd". Spreker gaf op interessante wijze een uiteenzetting over de tijd (16de eeuw) waarin Shakespeare leefde. Zijn tijdgenoten hebben zijn werk niet altijd op de juiste waarde geschat, en pas veel later werd het van grote be tekenis geacht, vooral op het vaste land. Dè gebeurtenis in de tijd van Sha kespeare is wel het feit, dat de vader van Koningin Elisabeth zich van de Katholieke Kerk scheidde. Toen Shakespeare begon te schrijven was de dramatiek nog geen literair genie in Engeland. De literatuur werd hoofd zakelijk door de adel bedreven. Hij ontving een eenvoudige opvoeding, zijn vader was winkelier, en woonde in Stradford on Avon. In Engeland heerste gedurende 5 jaar een grote rebellie van de „Norden Lords"; Elisabeth heeft dit bloedig on derdrukt en deze geschiedenissen heb ben grote invloed gehad op Shakespeare's werk. Zijn drama's zijn, wat spreker noemde op het thema van „Killing the King" gebaseerd. Shakespeare was lid van de „Com pany of Acters" en dit gaf hem enige sociale zekerheid, want veel ondersteu ning genoten deze toneelschrijvers niét. Tenslotte besprak prof. J. Danby het werk van Shakespeare en las o.a. een passage voor uit Richard III. Ledenvergadering Leidse dierenbescherming Het is lang geen eenvoudige opgave een hond op te voeden, temeer niet daar er ook een groot deel zelf-opvoeding aan te pas komt. Dit bleek wel duidelijk uit de lezing, die de heer C. A. Kruis gisteravond hield voor de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Vooral een conse quente opvoeding van de hond is zeer belangrijk, zo betoogde de heer Kruis, want alleen dan kan het dier weten waar het aan toe is. Dat betekent dan tevens dat de baas of het vrouwtje zichzelf in de hand moet hebben, en zich niet moet laten beïnvloeden door stemmingen. Bij alles dient men rekening te hou den met de afkomst van de hond en het feit, dat het dier nog dicht by de natuur staat. De hond heeft dan ook behoefte zich regelmatig goed uit te leven, waar toe de mens hem in staat moet stellen, want in wezen verkeert de hond in ons huis in een milieu, dat volkomen tegen natuurlijk voor hem is. aldus spreker. Ten slotte sprak de heer Kruis nog over beloning en straf, waarbij hij opmerkte, dat een verdiende tik helemaal geen kwaad kan. Dierenbescherming is niet sentimen teel, al maken velen het er van. Die renbescherming is een heel gewoon iets, dat niets met sentimentaliteit te maken heeft. van Bever Donker, de presidente, sprak een openingswoord, waarin zij wees op het veertig-jarig bestaan, dat de afde- ling dit jaar zal vieren. Er is in het I afgelopen jaar veel werk verzet; vooral Ivoor 't asiel heeft men niet stil gezeten, j Het is nu zo, dat alleen nog goedkeuring voor de bouw verkregen moet worden van het instituut „Stad en Land". De gemeente Zoeterwoude heeft reeds toe stemming gegeven. Het terrein, waarop j 't asiel zal verrijzen ligt op grondge bied van deze gemeente en is een schen king. De plannen liggen geheel omge- werkt thans gereed. Er is een bedrag van ongeveer f. 42.000 beschikbaar, j waaronder een legaat van f. 900, dat 1 zeer onlangs werd geschonken. niet naar Santander. Kapitein Trum bull helpt hen: het is de enige manier waardoor hij misschien tenslotte tóch nog het kanon naar Engeland kan ver voeren. I Dan komt de verschrikkelijke, marte- I lende, waanzinnig zware tocht, dwars I door Spanje, naar Avila, een tocht van 1 1800 km. Wie deze tocht niet op de film mee maakt, kan er zich eenvoudig geen voor stelling van vormen, hóé gruwelijk zij is. Over bergen en door dalen, waar overal het Franse gevaar dreigt, trekt men met het enorme gevaarte langs de wegen en over de passen; de ene ver schrikking volgt op de andere. Men maakt mee, hoe de verzetstrijders er zelfs in slagen, het kanon voor één nacht in een enorme kathedraal onder te brengen, waar het gerepareerd wordt. Tijdens de dag der processies, die in Spanje imposanter en schilderachtiger zijn dan wétèr ook. En voort gaat het weer, Avila tege moet, waar de Fransen hun komst af wachten. Wanneer eindelijk, na tal van ontzettingen en ontberingen, Avila be reikt is, doet het kanon zijn vernielend werk: de stadsmuren worden verbrij zeld, de stad vermorzeld, de bezetting vermoord. Spectaculaire scènes in velerlei soort en alle gehouden in schitterende kleu ren trekken aan hét verwonderd oog voorbij. Zij houden de toeschouwer in dé grootste spanning. Natuurlijk verhaalt deze film ook van een grote liefde, waarin Sophia Loren de vrouw is, die haar hart schenkt aan De gele tomahawk Spanning en actie Rex Een van de ontelbare verhalen uit de tijd, dat in het opkomende Ame rika de Indianen langzaam, maar zeker en meestal zeer bloedig werden terug gedrongen door de blanke pioniers. On der hen waren kerels, die hart hadden voor de roodhuiden en hun problemen, maar oök kortzichtige mannen, die niets en niemand wilden ontzien in hun strijd om land en fortuin. In dit ver haal wordt het verdrag tussen de bloed dorstige Ch a yennes en de blanken door verraad aan beide zijden ondermijnd en tenslotte verbroken. De weg ligt weer open naar nieuwe meedogenloze bloed baden, waarbij vrouwen en kinderen niet worden gespaard Adam Reed, een verkenner met een diep inzicht in de mentaliteit der roodhuiden, doet alles, wat hij kan, om het bloedvergieten te voorkomen, maar hij stuit op het on verzettelijke militaire masker van ma joor Ives, een onbuigzame figuur, die van geen schipperen of compromis wil weten. Uiteraard komt het tot een con flict, waarvan wij de afloop echter niet zullen onthullen. Laat men de spanning en de actie van deze fi'lm zelf onder vinden en beleven. „Monpti" Nog een week met Romy Schneider Luxor „Monpti", de Parjjse schil dering van een jonge liefde, houdt de Leidenaars voor de tweede week bezig. Er zullen ongetwijfeld nog velen zijn, die Romy Schneider en Horst Buchholz willen zien in deze geschiedenis met haar vrolijke, weemoedige en tragische facetten, waarvan ook een miljoenen- schaar van lezers al geboeid werd. In „Monpti" is een geheel andere Romy te zien dan in „Sisi". Ditmaal een jonge moderne vrouw, wier hart echter de ro mantische inslag van alle eeuwen heeft behouden. Haar oprechte liefde moet zij helaas met de dood bekopen.... Margueritehet meisje van de nacht" Mislukte modernisering van het Faust-motief Casino Een poging het bekende Faust-motie.'i in deze tijd te laten spelen moge waardering verdienen, verder dan een poging is het in deze film toch niet gekomen. Na een boeiend begin, waarin de laatste afstammeling van de ver maarde Doctor Faust evenals zijn voor vader zijn ziel aan de duivel verkoopt in ruil voor halvering van zijn tachtig levnsjaren, lopen de aanvankelijke ver wachtingen van de toeschouwer volledig te pletter tegen een lange reeks film- coulissen, waarvoor de verjongde arts nu student in de medicijnen zich te buiten gaat aan een melodramatische boosaardigheid, die niet ten onrechte op de lachspieren werkt. Het slot is een mislukte poging een uitweg te vinden uit de moeilijkheden, waarvoor scenario schrijver en regisseur zich geplaatst zagen, door quasi-diepe symboliek, ten beste gegeven op een houten perron met een bordpapieren trein, waarin het ver laten meisje Marguérite te rechter tijd de geest geeft. Het zou onbillijk zijn te verzwijgen, dat het spel van Michèle Morgan en Yves Montand voldoet aan hun reputatie. Maar ook hun medewer king slaagde er niet in een aannemelijke fantasie in het leven te roepen, ofschoon er in deze film toch wel gedeelten voor komen, welke het aankijken waard zijn. ,,De avonturen van Arsène Lupin" Schatrijke dief besteelt schatrijke mensen Lido. In het Lido-theater draait deze week een vrolijke Frans-Italiaanse kleurenfilm: „Les aventures d'Arsène Lupin". De Franse acteur Robert La- moureux speelt in deze rolprent de rol van de gentleman-inbreker Arsène Lu- pin, die in de jaren voor de eerste wereldoorlog Parijs en omgeving onvei lig maakte. Op alle mogelijke geraffi neerde manieren vergrootte Lupin zijn vermogen van multi-miljonair ten koste van zijn gefortuneerde slachtoffers. Ja hij zag zelfs kans de inhoud van de brandkast van Keizer Wilhelm II van Duitsland in handen te krijgen ondanks het feit, dat de chef van de persoonlijke geheime dienst van de Keizer, de beeld schone barones Mina von Krafft hem voortdurend op de vingers keek. Verder stal hij kostbare schilderijen tijdens een feest in de woning van een hoge Franse regeringsfunctionaris, stelde zich op vernuftige wijze in het bezit van een aantal schitterende juwelen en ontnam tenslotte een Maharadja een duizeling wekkende fraaie steen. Kortom hij stond voor niets. Jacques Becker, een man, die het klappen van de zweep maar al te goed kent, heeft deze amusante film geregisseerd. De Duitse Liselotte Pulver is in dit filmwerk een charmant ba ronesje en haar landgenoot O. E. Hasse een opgewekte Keizer. Er komen in „De avonturen van Arsène Lupin" weliswaar enkele onwaarschijnlijkheden voor. maar een nurks is hij die daar op let. De beelden volgen elkander in snel tempo op en zij zijn van begin tot eind even boeiend. Plezierig is, dat de Fransen Frans en de Duitsers Duits in Beckers nieuwste film spreken. kapitein Trumbull, maar ook aan het verzet. Tussen deze beide in vindt zij i een tragische dood. Dit is een film van allure, die de 1 machtige massaregie in het centrum plaatst van monumentale gebeurtenis- j sen en waarmee een regisseur als I Staney Kramer, in zijn soort aan een I King Vidor gelijk, zjjn triomfen viert. De verbazing over het bereikte is, on danks de wetenschap, dat hier van- zellsprekend veel trucwerk wordt toe gepast, toch groot. Daarbij fascineert het spel van Gary Grant als de „Trots", Frank Sanitra (de „Hartstocht") en Sophia Loren (de „Vlam"). Een drietal, dat in dit enerverende gegeven een dominerende plaats in neemt. En „het kanon had zgn rol in de geschiedenis gespeeld", zoals de laatste regel van Foresters novelle luidt. (1 BALLPOINTS O.WOtfSUG BREEStC: 1G5 JUBILEA VLEES WAREN BEDRIJF Maandag 24 februari is het 40 Jaar geleden, dat de heer A. Crama het in de 3de Groenesteeg 58 gevestigde sla- gersbedrijf overnam. Gelijktijdig her denkt de heer J. J. van Kralingen het feit, dat hij voor 25 jaar bij de heer Crama in dienst trad. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat dit bedrijf dan ook 70 jaar bestaat. Ter gelegenheid van deze jubilea vindt die dag van 4—6 uur in het bedrijfspand een receptie plaats. Voor de heer Kruis zijn interessante inleiding hield was het huishoudelijk ASIEL He kosten van de plannen bedragen I echter f. 65.000, maar mevrouw Mak had goede hoop, dat men wel spoedig het ontbrekende bedrag zal krijgen, vooral als er straks met de bouw be- gonnen wordt. Men ziet dan waarvoor j men offert. j Met woorden van dank tot allen, die in het afgelopen jaar in het belang van de vereniging iets hadden gedaan, be- sloot de presidente haar openingswoord, i HUISHOUDELIJKE PUNTEN Het jaarverslag kon niet worden voor- gelezen, maar werd ter visie gelegd. De secretaresse, mevrouw E. 't HartBlok i was namelijk opgeroepen om als Rode Kruis helpster naar het kamp Budel te komen voor de verzorging van gerepa- trieerden. De penningmeester, de heer P. Broers vermeldde een batig saldo van ruim f. 1500. De kascommissie, die voor het volgend jaar werd uitgebreid tot drie personen, had alle boeken in orde be vonden. De begroting voor het komende jaar liet een batig saldo van f. 1300 zien. De dames Boender en Oosterwijk wer den herkozen, aangezien geen tegenkan didaten waren ingediend. Voor de heer Verlint was wel een tegenkandidaat, die zich echter terug trok. zodat ook de heer Verlint herkozen werd verklaard. De heer Jongsma. die aanvankelijk had be dankt, trok deze ontslag-aanvrage in. Na de pauze sprak mevrouw O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heukelom over de dierenbescherming in Zuid- Afrika. Zij vertoonde daarbij een prach tige film over het Kruger-wildpark in Transvaal. Deze genoeglijke en leerzame avond, die gehouden werd in de Jacobi-zaal van de Burcht, werd door de presidente met woorden van dank tot de beide sprekers gesloten. Vier leden van een Amerikaanse groep van pacifisten zijn in een tien meter lang jacht naar Eniwe- tok vertrokken, het eilandje in de Stille Oceaan, waar de Amerikanen geregeld atoombomproeven ne men. Zij hopen döor hun verblijf daar de proeven te verhinderen of althans, als zij verwijderd moch ten worden, propaganda te kun nen maken voor stopzetting van de kernproeven. ELKAAR VERDRAGEN Zondagmorgenprogramma Bijzonder Kerkewerk Op de meest uiteenlopende gebieden verschillen mensen van elkaar. Uiterlijk en innerlijk. Godsdienstig en politiek. De geschiedenis en ook de dagelijkse ervaring bevestigen helaas, dat deze verscheidenheid tot misverstand, haat, partijstrijd, rassendiscriminatie en ker kelijke splitsingen leidt. Hoe kunnen wij elkaar verdragen? Blijkbaar 'n moeilijk te leren les. Hoe veel wijzigingen en verbeteringen in vergelijking met vroeger worden thans verwezenlijkt en nagestreefd. Hoezeer wij in onze steeds kleiner wordende wereld op elkaar aangewezen zijn. vele tegenstellingen zijn scherper dan ooit. Nationaal en internationaal, materieel en geestelijk. Hoe kunnen wij elkaar verdragen? In het zondagmorgenprogramma in het Luxor-theater wil de Commissie Bijzonder Ilerkeverk der Hervormde Gemeente allereerst via een eenvou dig klankbeeld een indruk geven van de verschillen en de tegenstellingen in onrc wereld. De bijbelfragmenten zullen worden voorgedragen door de heer J. Wijnbeek. Een vraaggesprek zal ruimschoots ge legenheid geven de vele spannende vra gen in verband met het onderwerp nader te belichten. Interessante lezing voor K. en O. Wist U, dat volgens oude gebruiken Apachenindianen het recht hadden om hun vrouwen, wanneer deze ontrouw waren geweest of zich anders zins hadden misdragen, de neus te beschadigen, zodat deze vrouwen voor het leven het kenmerk droegen van haar misstap? En dat er nu nog vrou wen rondlopen met een verwoeste neus? En wist U, dat bij diezelfde stam de man nooit zijn schoonmoeder onder ogen mocht komen, daar hij anders blind zou worden? Een ongetwijfeld praktische maatregel, die echter moei lijk uitvoerbaar werd, wanneer beiden in eikaars buurt woonden. Om verrassingen uit te sluiten, droeg de schoonmoeder dan een grote bel om de nek om de man reeds uit de verte te waarschuwen voor haar komst. Wij wisten van het bestaan van dergelijke ietwat barbaarse ge woonten niet af tot voor gisteravond, toen wij in een stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal hebben geluisterd naar mej. Lucy Schouten, die voor de Leidse Volksuniversiteit K. en O. vertelde van de jaren, die zij temidden van de Indianen aan de oevers van de Rio Grande en de Colorado heeft doorgebracht. dianen zich kunnen handhaven, toen was het verzet gebroken en ontstonden de reservaten. Het heeft echter tot na 1940 geduurd, eer de Amerikanen - toen vele jonge In dianen zich meldden voor het leger - tot de schrikbarende ontdekking kwa men, dat de gezondheidstoestand van deze mensen bijzonder slecht was en hun ontwikkeling enorm was achterge bleven. Met Amerikaanse voortvarend heid heeft men toen maatregelen geno men, maar het effect is niet al te groot geweest. Het ia! noge heel wat tijd ver- geweest. Het zal nog heel wat tijd ver zijn gebracht. En de geschoolde In diaanse jongeren verpauperen nog vaak in de grote steden, omdat zij zich er niet thuis voelen, of gaan terug naar hun stammen en vervallen weer tot de oude primitieve gebruiken en tradities En met. deze tragische bijzonderheid was de inleiding besloten tot een lange, interessante en leerzame tocht onder leiding van mej. Schouten langs de ver schillende indianenstammen. Men hoor de en zag iets van hun voedsel, hun huisvesting, vaak nog onder enorm pri mitieve omstandigheden, de harde strijd voor het levensonderhoud, maar vooral hun eeuwenoude gebruiken, zoals de heidense, symbolische en bezwerende dansen. W1.1 hoorden iets over de grote taalmoeilijkheden. De mensen uit de verschillende dorpen kunnen elkaar met eens verstaan, sterker nog: in sommige dorpen is er een taal voor mannen en één voor vrouwen. Wij zagen de armoe dige en eigenlijk ten hemel schreiende omstandigheden, waaronder de Hopi-in- dianen leefden en leerden de treurige degeneratie van de Apachen kermen, die hun vroegere gebruiken hebben verloren en er nog niets voor hebben weten te rug te vinden. En tussen al deze belang wekkende bijzonderheden werd de ver bijsterende schoonheid getoond van dit barre, woeste en veelal zeer ontoeganke lijke landschap. Het was ongetwijfeld een boeiende avond. Woest, maar zeer mooi landschap Door een studiebeurs van de Ver enigde Vrouwenclubs van Arizone werd het mej. Schouten mogelijk gemaakt daar te studeren. Hoewel zij geen vol kenkunde bestudeerde, werd zij spoedig gefascineerd door de verschillende In- dianengroepen in de vier zuidwestelijke staten van Amerika. Na haar studie kreeg zij een werkvergunning voor twee jaar, die zij onder meer gebruikt heeft voor een diepgaande studie van de In dianen in deze streken, hun gewoonten en levenswijzen. Tijdens haar vele zwerftochten door dit eenzame, woest, maar onvergelijk baar schone gebied heeft zij talloze kleurenfoto's gemaakt, waarvan de K. en O.-leden er gisteravond velen te zien kregen. Maar voor men aan de hand van deze kleurendia's en - na de pauze een film - een grote tocht ging maken, die zou voeren langs de vreedzame Pueblo indianen. de landbouwers in de dorpen, de Hopi-indlanen, de Apachen en de Navaho's gaf mej. Schouten eerst een algemeen overzicht, waarin zij vertelde van de nomaden, die"Amerika doortrok ken en zich - in vruchtbaarder streken gekomen - vestigden in pueblos, dorpjes dus, en zich hoofdzakelijk bezig hielden met landbouw. Andere stammen, die bleven rondtrekken en het veelal moes ten hebben van de jacht op groot wild en ook overvallen op de nederzettingen, waren hun vijanden (Apachen). Eerst in 1540 trokken de eerste blanken dit ge bied binnen. Spanjaarden en nog heden ten dage kan men door missionarissen, die toen reeds meetrokken, en de enkele kolonisten, die achterbleven, veel Spaan se invloeden tegenkomen. Later kwamen de massale blanke invasies. De grote botsingen tussen rood en blank dateren van 1860, toen het goud. zilver en koper ontdekt werd. Tot 1886 hebben de In-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3