GRATIS max Factor ONS MENU INVISIBLE FOUNDATION max Factor Voor februari en mei SPECIALE AANBIEDING ZATERDAG 15 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand VAN DE WEEK max Factor s (yimSj BOEKWEIT DE MAN, DIE zijn kokkin moest tronicen of sterven m max Factor Introduceert INVISIBLE FOESDATIDI In handige nieuwe plastic tubes Deze vederlichte basiscrème schenkt uw huid nieuwe levenskracht Uw make-up houdt nu J3, ur*n 'anRer VAN HOLLYWOOD Parijs, februari 1958 Wanneer het kleedgeld net zo weinig omvangrijk is als de uitzet, moet er dubbel gerekend worden: niet alleen kan er niet maar altijd (en zelfs niet altijd wanneer het nodig is) iets nieuws worden aange schaft, maar bovendien moet dat weinige, waarmee de uitzet van tijd tot tijd KAN worden uitgebreid, rendabel, praktisch en nuttig zijn en zo mogelijk als „meerdere stukken" fungeren. Daarop zijn de modellen, die we U vandaag voorleggen, speciaal berekend: ze passen in een kleine garderobe omdat ze meer dan één doel hebben; ze zijn een uitkomst wanneer het kleedgeld te schaars is afgemeten, omdat ze nu, in de winter, dienen kunnen, maar ook straks, in april in mei, nog kunnen worden gedragen. Als eerste een moderne zeer sim pele zakjurk in overhemdstijl, die ge maakt is van wollen jersey. Het is een recht doorknoopmodel, dat naar mo derne trant zonder, doch evengoed met een ceintuur kan worden gedragen (Ia). Die ceintuur kan een leren gor del zijn, welke strak om het middel wordit aangetrokken, ofwel een stoffen band, die losjes om de taille of even daaronder wordt geknoopt. De japon heeft zevenachtste mouwen en kleine steekzakjes op de heupen, het japon kraagje kan met een wit piqué kraagje worden gegarneerd. Deze zelfde japon, een dracht voor nu, zal straks als de lente daar is of wanneer de zomer avonden kil zijn, nog dienen niet als japon misschien, maar dan toch zeker als mantel (Ib)over een effen of een bedrukt zomerjaponnetje. De ze venachtste mouwen worden dan in een manchet teruggeslagen. Vervolgens een eveneens zeer modern toiletje, met rechte rok en bloesend lijfje, dat bij nader inzien uit twee delen bestaat, beide van dezelfde wol len stof (Ha). De blouse is recht en reikt tot op de heupen, de zoom is een schuif waardoor een stoffen band is geregen. Met behulp van deze band, die om de taille wordt aangetrokken en gestrikt, wordt het moderne, bloe- sende effect verkregen. De door knoop- blouse heeft steekzakjes hoog op de borst en een van de hals afstaande kraag. Met de rechte rok vormt hij een praktisch toiletje voor deze laatste wintermaand en wanneer eenmaal de lentebloemen op de koude grond bloeien, kan hetzelfde geheel nog wor den gedragen, maar nu als tailleurtje (lib)aangevuld met een blouse, ge garneerd met witte manchetten. De band in de schuif wordt dan niet aan getrokken, en de blouse wordt aldus een jasje dat glad om de heupen valt. f.eniZGMj Als derde suggestie een moderne manteljapon, die voor ja ars-zomer- redingote wordt zodra de tijd daar is. Het model is slechts even getailleerd en heeft een uitstaande rok, het is van boven tot onder door geknoopt, heeft een ronde, kraagloze halsopening, be zit driekwart mouwen en, behalve de twee opgenaaide heupzakken, twee steekzakjes ter hoogte van de maag (nia). Doet deze Japon als redingote dienst, over een effen of een bedrukt zomertoiletje, dan kunnen de mouwen worden gegarneerd met een enkele witte manchet (Illb). Tot slot een overgooier waarmee ge de winter uitgaat, en die U, in de vorm van een geklede, mouwloze japon het voorjaar door en de zomer inleidt. Ook dit model is van wolle :of en behoort wat lijn betreft bij de moderne zakmo- dellen: geheel recht op de rug, getail leerd aan de voorkant. Op de rug een laag, rond decolleté en aan de zoom een split je met knoopsluiting. Aan de voorkant een ondiepe ronde halsope ning, twee in vorm gewerkte steek zakjes precies onder de buste en één geappliceerde heupzak. In de winter en het koele begin van het voorjaar wordt dit model aangevuld met een blouse van zijden jersey (IVa), doch zodra de temperatuur het toestaat of de gelegenheid om een geklede japon vraagt, wordt de overgooier zonder blouse die gevraagde gelegenheids japon (IVb). j. v. Kaas kan in verschillende vormen als vervangingsmiddel voor vlees, vis of eieren worden opgediend, maar ook in combinatie met deze prod uk ten tot sma kelijke gerechten worden verwerkt. Om een optimaal effect van deze gerechten te mogen verwachten is het in de eerste plaats noodzakelijk de juiste kaassoort te kiezen. Vooral de ouderdom van de kaas is hierbij van het grootste belang. Voor cordon bleu bijv. zal men een kaassoort van 2 a 3 maanden oud nemen, die bij verhitting gemakkelijk tot een smeuïge massa overgaat. Voor een tomatenkaasragoüt daarentegen is een meer belegen soort (5 6 maanden) te prefereren, daar de stukjes kaas in de ragout zichtbaar moeten blijven en dus niet teveel uit mogen smelten. potage a Ia minute, cordon bleu, spruiten, aardappelen, rödgröd. (erwten in de week zetten), groene erwten met spek, aardappelpurée, stoofperen, jagerskool met lever en aardappelen, sagoschotel met ap pelmoes. tomatenkaasragoüt, rijst, witlof sla, gebakken griesmeel punten. rolpens met gebakken appel, rode kool, aardappelen, rijst- omelet. gebakken visfilets, bieten, gebakken aardappelen, yoghurt - vla- hutspot met klapstuk, fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ZATERDAG Recept: Cordon bleu. Mooie kalfskoteletten in de lengte opensnijden, zodat men 2 platte delen aan het been overhoudt. De koteletten vullen met een schijf kaas. welke om geven is door een plak ham. De kote- lettehelften zouten, weer dichtklappen en goed aandrukken, zonodig met. een draadje hechten. Daarna door losge klopt ei halen, paneren en op een klein vuur goudgeel bakken. Voor het op doen het draadje verwijderen. Recept: Jagerskool. 1 witte kool, 75 gr. boter. 1 ui, peper, zout, >/2 dl. wijnazijn, 2Va dl. water, 50 gr. suiker. De schoongemaakte kool fijn hak ken. even in kokend water dompelen en afgieten. In de boter fijngehakte ui gaar fruiten, de kool en de azijn en het water toevoegen, eveneens de suiker, wat zout en wat witte peper. De kool. onder af en toe omschudden, gaar sto ven. (inplaats van met azijn, kan men de kool ook met zure appelen stoven. royale proeftube) bij aankoop van Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-up U boft vandaag! Uw winkelier heeft een heel bijzondere aanbieding voor u. Koop nu uw Crema Puff en u krijgt gratia een royale proeftube met Max Factor's Invisible Foundation. Zo introduceert Max Factor de nieuwe, handige plastic tubeverpakking van deze befaamde voedingscrime. Max Factor's Invisible Foundation... de voor treffelijke basiscrème, die geheel in de huid wordt opgenomen. Onzichtbaar dus, maar terdega merkbaar: deze speciaal vochtrijke crème geeft nieuwe levenskracht aan uw huid. Nu blijft uw huid fris, gaaf en stralend-jeugdig. Loop dit voordeeltje niet mis - de voorraad ia be perkt! Koop vandaag nog uw Creme Puff met de gratis proeftube Invisible Foundation. HOLLYWOOD Imp. Marfae N.V., Huddettraat 5, Amsterdam Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt Tot de stiefkinderen in de keuken behoort tegenwoordig zeker de boek weit. Gebakken boekweit-grutten, pap en pannekoeken van boekweit- of ge- VARIA Twee caféhouders uit de Engelse stad Birmingham zitten elkaar in de haren. Zij adverteren namelijk alle bei, dat zij de lekkerste koffie van Birmingham zetten. Na veel gehar rewar hebben zij het echter op een akkoordje gegooid. Zij zullen er om duelleren. Er zal bij dat duel echter geen bloed, hoogstens koffie gemorst worden. Het wapen is een koffieglas van een meter hoogte, met een In houd gelijk aan tien koppen koffie. De strijders moeten dit glas aan de mond zetten en het in één teug leegdrinken. Ademhalen is verboden De verliezer betaalt f. 200 aan een liefdadige instelling en belooft plech tig, nooit meer te zullen beweren, dat hij de lekkerste koffie zet. Toen tijdens de Franse Revolutie in 1793 Graaf Bréchard "bedreigd werd met een huiszoeking, vertrouwde hij zijn kost baarheden toe aan zijn kokkin Marie Pérault en schonk haar als beloning een lijfrente. Zij beloofde hem de kostbaar heden na beëindiging van de volkster- reur terug te geven. De guillotine werd opgericht en de pries ter Grangier beval alle vrijgezellen in de omgeving een republikeins meisje te hu wen. Bréchard had de keus met Marie Pérault in het huwelijk te treden of het schavot te bestijgen. Hij prefereerde het eerste en het paar werd naar een her berg gebracht, waar het huwelijk werd voltrokken en de echtelieden de nacht zouden doorbrengen. In de logeerkamer stonden twee bedden. In het ene legde zich een gendarme ter ruste en het andere werd toegewezen aan het bruidspaar. Het werd evenwel een gestoorde nachtrust, want nog in de loop van de nacht werd Bréchard overvallen door een hevige koorts, zodat hij onmid dellijk naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. Nog terioijl hij daar lag, kwam op 9 Thermidor (27 juli 1794) het einde van het schrikbewind. Bréchard leefde verder teruggetrokken op zijn kasteel totdat hem in december 1800 werd bevolen zijn echtgenote en haar familie in zijn woning op te nemen. Bréchard protesteerde en probeerde voor het gerecht zijn gedwongen huwelijk on geldig te doen verklaren. Het proces duurde niet minder dan 7 jaar en ein digde ermede, dat de kokkin zich niet langer Gravin de Bréchard mocht noe men. Maar de Graaf werd krankzin nig In zijn testament vermaakte hij zijn ge hele bezit aan de armlastigen van zijn gemeente, terwijl hij Marie in het bezit liet van haar lijfrente op voorwaarde, dat zij tweemaal per week de zeven boete psalmen zou bidden. Hij stierf op 23 mei 1809 en op zijn verzoek werden in zijn grafsteen de woorden gebeiteld: .Jlier rust de ongelukkigste echtgenoot ter we reld,, Louis Frangois de Bréchard". „Moge zijn naam nooit vergeten worden". mengd meel worden slechts bij uitzon dering door de huisvrouw klaarge maakt. Aan de smaak van het produkt zal het meestal niet liggen: in de kooklessen worden de boekweitgerech ten gewoonlijk wel gewaardeerd. Het is veeleer een kwestie van onbekendheid en „niet eraan denken". Onderzoekingen naar de elwltwaarde van boekweit leren, dat het zeker de moeite waard is boekweltgerechten aan de vergetelheid te ontrukken. gebruik OpmericeliJk zijn in ons kleine land de regionale verschillen in het gebruik van boekweitgrutten. Gebruikt 42 pet van de huisvrouwen ln de 3 noordelijke provincies dit produkt. in Zuid-Neder land is het slechts 2 pet., in het oosten 10 pet. Ongeveer de helft der huis vrouwen heeft nog nooit met het pro dukt kennis gemaakt. De andere helft gebruikt het meestal als bindmiddel voor karnemelkse- of zoetemelksepap. De mogelijkheden zijn echter talrijk. Boekweitgrutten en -meel kunnen zo wel tot hartige als tot zoete gerechten worden verwerkt. De grutten kunnen voor dezelfde ge rechten dienst doen als griesmeel en op dezelfde wijze worden verwerkt. Do bindkracht van de boekweitgrutten kan gelijkgesteld worden aan die van griesmeel. Bij koude gerechten dient men erop bedacht te zijn, dat de massa nastijft. Voorbeelden van gerechten met boekweitgrutten: hartige koekjes, b.v. kaas-, groente-, eierkoekjes; gehakt met gekookte grutten in plaats van brood of beschuit; ;oep. groente gebonden met grutten; carnemelkse- of zoetemelksepap, i es ge wenst met banaan, krenten en/of rozijnen, gedroogde abrikozen of pruimen; zoete schoteltjes, al of niet luchtig; chocolade-, koffie- of caramelvla of -pudding; luchtige vruchtesapvla Boekweitmeel kan, al of niet met tarwebloem of -meel vermengd, dienst doen voor de bereiding van pannekoe ken, drle-in-de-pan e.d. Daar baksels van uitsluitend boekweitmeel dikwijls grauw optrekken, verdient mengen met bloem of meel aanbeveling. Het beslag laat zich zeer gemakkelijk verwerken. Door de afwezigheid van gluten ls boekweit minder "eschikt voor de broodbereiding. Voor bepaalde dieet- patiënten, die geen rogge en tarwe verdragen, wordt wel boekweitbrood gebakken Ook enkele der bovenge noemde gerechten zullen voor hen in aanmerking komen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15