PIANO'S BRIJNEN TELEVISIE BRIJNEN Trekvogels hebben zo iets als een „inwendig kompas en polshorloge" U kunt alles zelf doen Maar hoe Verba zing wekken de presta ties van bijv. een kolibrieniet groter dan een mannenhand Olifant ging op auto zitten Weer ruim 500 repatrianten uit Indonesië in ons land aangekomen Verfhandel „DE PELIKAAN" Jongste en een aankomend bediende Administratief commerciële kracht van Marion's Gascentrale N.Y. T/%X« VLASVELD Tel 30704 Vereniging voor L.O, op Gerei. Grondslag een amanuensis Occasions Garage JAN v. d. MEER OAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN BELANGRIJKE OPENBARE VERKOPING KEURCOLLECTIE TAPIJTEN FRAAIE MEUBELEN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 Zonder kaart .zonder licht, zonder radio en zonder gelegenheid om uit te rusten 5000 km. over zee vliegen: Ziehier een opgaaf, die voor de mens een zeer ge waagde onderneming zou zUn. Onder dergelijke omstandigheden een afstand van 15.000 km. af te leggen zou, zelfs met de moderne hulpmiddelen der techniek, een heel waagstuk zijn. Kleine vogels zien hier echter niet tegenop en stellen de mens volkomen in de schaduw. Zij volbrengen prestaties waartoe de mens, zonder hulpmiddelqp, niet in staat is. Het Is het mysterie van de vogeltrek, waardoor zwaluwen, duizenden malen zwakker dan een vliegtuig, in storm en regen afstan den over geheel Noord- en Zuld-Amerika afleggen. De kleine kolibrie, die een volwassen mens in de palm van z«n hand kan houden en waarvan sommige soorten nauwelijks groter zijn dan een hommel, vliegt op eigen kracht 2000 km. over zee, zonder een mogelijkheid tot rusten. Fenomenale prestaties voor een diertje dat niet meer kracht in zijn lichaam bezit dan wjj in één vinger. Het be weegt op deze lange tocht echter zijn vleugeltje met 30—50 slagen per seconde. De snelheden, waarmede de trekvogels hun tochten volbrengen zijn soms ook verbazingwekkend; zo vliegt de ooievaar met een snelheid van 70—80 km. per uur, terwijl men bü de zwaluwen wel 240 km. gemeten heeft! Waarom de vogels hun trektocht on- ging, niet verder zou behoeven te vliegen rnemen is nnc steeds niet. helemaal dan naar de Nijj in Egypte. Daar ZOU het dier gemakkelijk kunnen overwin teren want het is er warm en er is vol doende voedsel te vinden. Hoe de vogels nu precies hun weg weten te vinden is een van de raadse len van moeder natuur. Nog groter wordt dit probleem als wij zien dat de trekvogels steeds een bepaald reisplan volgen, net als de luchtvaartonderne mingen. Het instinct is voor deze gedra gingen een wel heel schamel woord voor een complex van gedragingen, welke in haar gecompliceerdheid intelligent ge noemd kunnen worden. De vogels doen meer dan alleen maar warme streken te zoeken. Zij strijken neer op een doel. dat hun als het ware duidelijk voor ogen staat. Jonge vogels, die nog nooit ge vlogen hebben, leggen zonder enige aar zeling een tocht van duizenden kilome ters af over onbekende streken en geva ren naar een doel dat zij met bijna feilloze nauwkeurigheid vinden. dernemen is nog steeds niet helemaal duidelijk. Men heeft er verschillende theorieën over, waarbij vooral de tempe ratuur en het voedsel een rol spelen. De koude schijnt echter niet zulk een overheersende rol te spelen als men vroeger wel aannam en ook de zucht naar voedsel verklaart niet alles. De ooievaar bijv. vliegt helemaal naar het zuiden van Afrika ofschoon deze vogel, als het uitsluitend om voldoende voedsel Schilderijenzwendel voor liet Haagse hof „Ik heb zelden zo'n gemene en laffe oplichting meegemaakt. De verdachte won het vertrouwen van zijn slachtof fer onder meer door regelmatig met hem naar de kerk te gaan. doch daarbij schuwde hij ook geen enkel middel om zichzelf te verrijken". Aldus de pro cureur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof terwijl hij sprak over een 42- jarige Haagse koopman, die er van wordt verdacht, dat hij in 1955 de 89- jarige inmiddels overleden kunstschil der Antoon van Welie de dupe heeft laten worden van een grootscheepse schilderijenzwendel. De dagvaarding te gen verdachte sprak over diefstal en verduistering van oude meesters ten na dele van de heer Van Welie, vervalsing van schuldbekentenissen en vervalsing van kwitanties. Od verzoek van de pro cureur-generaal behandelde het Hof al leen het hoger beroep tegen de vrij spraak inzake de vervalsing van één der schuldbekentenissen. De Haagse rechbank had verdachte Indertijd vrij gesproken. Hiertegen was de Officier van Justitie in hoger beroep gegaan, waarna de procureur-generaal 'n gevan genisstraf van een jaar en negen maan den kon eisen. De procureur-generaal achtte het bewezen, dat verdachte een schuldbekentenis van f 1000 had ver valst door van de één een elf te maken en later op de schuldbekentenis een aantal beschrijvingen van oude meesters te zetten, die door de kunstschilder zo genaamd als onderpand waren gegeven. De verdachte gaf dit feit toe. dat hij zeide, dat de verandering in bijzijn en met goedkeuring van de heer Van Welie was gebeurd, die echter op dat moment geen cent bezat en dus moei lijk 11.000 gulden kon lenen. De raads man. mr. M. L. Weijl uit Rotterdam achtte de bewijsgronden echter te zwak en vroeg vrijspraak wegens gebrek aan overtuigend bewijsmateriaal. Uitspraak 28 februari. Over de juiste richting waardoor de vogels hun weg weten te vinden zijn ook reeds heel wat veronderstellingen ge noemd, als: oriëntatie op landschappen, luchtstromingen, aardmagnetisme e.d. Het Max-Planck Instituut in Duitsland heeft proefnemingen gedaan, waaruit gebleken is, dat de vogels een soort „in- VRAAGSTUK VD VOGELTREK nerlijk kompas" zouden bezitten. De trekvogels richten zich op de zon maar aangezien de zon elk uur een andere stand heeft meent dr. K. Hoffman, van genoemd Max-Planck Instituut, dat de vogels de dagloop van de zon kunnen berekenen. Zij zouden dus een soort ge voel voor de tijd moeten bezitten, een soort innerlijk „polshorloge" dus, dat ook werkt als de zon niet zichtbaar is. Met behulp van hun innerlijk „kompas en polshorloge" zouden de trekvogels hun koers kunnen bepalen. Dr. E. Sauer, van de universiteit van Freiburg, heeft proefnemingen gedaan in het planeta rium van Bremen, waaruit zou blijken, dat nachtelijke trekvogels zich op de sterren richten. Naar de mate waarin de vogels dus hun richting op zon en sterren bepalen vinden wij de merk waardige routes van de vogeltrek. Vo gels zijn ook in staat hun route te ver leggen en toch op het gestelde doel aan te komen. Las Vegas, het Amerikaanse proefterrein voor atoomexplosies, werd altijd aangedaan door de vogeltrek uit Canada. De atoomexplosies zijn er de oorzaak van, dat de vogels thans hun route hebben gewijzigd. Salzburgse politieman dacht aan sappig verhaal van dronken autobestuurder Niets vermoedend en peinzend over zijn kansen op een nieuwe order stond een Oostenrijkse handelsreiziger bij een wegkruising in de omge ving van Salzburg te wachten, totdat het zijn beurt was om door te rij den. Tot zijn niet geringe verbazing begon plotse ling het dak van zijn auto, zonder aanwijsbare oorzaak, door te, buigen. De handelsreiziger stapte uit en zag tot zijn grote verbazing, dat een olifant bezig was zich erop te installeren. De verzorger van de olifant - een circusexem plaar - snelde toe en be toogde onder veel veront schuldigingen. dat het dier gewend was bij voor stellingen op een stoel te gaan zitten van dezelfde groene kleur als de auto van de handelsreiziger. Hij verstrekte de bestuur der een verklaring voor zijn verzekeringsmaat schappij waarin werd uit een gezet hoe de veroor zaakte schade was ont staan. Nog ietwat uit zijn even wicht gebracht door dit voorval kwam de han delsreiziger in Salzburg aan en. nog altijd in ge dachten reed hij bij een wegkruising door een rood licht heen. Tegenover de politieman, die hem aan hield, verklaarde hij dat een olifant op zijn auto was gaan zitten. De politie-agent vond dit het sappigste verhaal, dat hij ooit van een dronken autobestuurder had gehoord en hij arres teerde de handelsreiziger prompt op verdenking van het „in kennelijke staat besturen van een motorvoertuig". Eerst op het politiebu reau gelukte het de on fortuinlijke vertegenwoor diger, door overlegging van de verklaring van de olifantenverzorger, aan te tonen dat een olifant in derdaad zijn auto als stoel had willen gebrui ken. Hij werd, na een waarschuwing ontvangen te hebben, weer op vrije voeten gesteld. „Ruimtereiziger" begint vermoeid te raken Na v|jf dagen van volledige afzonde ring in zijn kamertje, heeft de Ameri kaanse „ruimtereiziger" Donald Farrell tekenen van vermoeidheid vertoond, al dus functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht. Zoals bekend maakt Donald Farrell in San Antonio (Texas) op de grond een „reis heen. en terug naar de maan" in een afgesloten kleine ruimte. De „reis" zal 7 dagen duren. Luitenant-kolonel Steinkamp van de luchtmachtbasis te Randolph, verklaar de dat men optimistisch gestemd is over de kansen van Farrell om de reis met succes te „beëindigen". Congres Expogé te Breda Het jaarlijkse congres van de Vereni ging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd) zal 16. 17 en 18 juni in Breda worden gehouden. Het hoogtepunt van dit congres zal 17 juni zijn: op die dag wordt de op stand in Oost-Duitsland herdacht. Het congres zal op 16 juni om twee uur in het Concertgebouw Concordia geopend worden door de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quaij. Daarbij zal de bur gemeester van Breda. mr. dr. C. Kort- mann spreken. De jaarrede zal worden uitgesproken door de voorzitter van de vereniging, de heer C. Aalders uit Dor drecht. NOORDWIJK Philatelica De afd. Noordwijk aan Zee van de In tern. Ver. Philatelica hield in hotel „De Zeeleeuw" haar maandelijkse vergade ring. De voorzitter, de heer W. Beukers, verwelkomde de aanwezigen en begroet te in het bijzonder de heer P. L. Backer uit Den Haag, algemeen voorzitter van Philatelica. Bij de bestuursverkiezingen werd voorzitter W. Beukers bij acclamatie herkozen. Tot bestuurslid werd benoemd de heer F. Moolenaar, die de vacante plaats van de secretaris, de heer S. A. van den Oever gaat innemen. In de heer Van den Oever verliest de vereniging een eminent bestuurslid en de voorzitter bracht hem dank voor het vele werk dat hij ten be hoeve van Philatelica had verricht. De heer Backer hield vervolgens een causerie over het onderwerp: „Snuffe len in postzegels". Gidsen-ouderavond Talrijke ouders, deken J. P. Brinkman, kapelaan Hillen, de aalmoezenier kap. Van Sambeek en enkele zusters van de R.-K. Meisjesschool waren getuige van een uitstekende uitvoering door de güdsen en kabouters van de Ve- ronica-groep in het Juvenaat te Noord- wijk-Binnen. Deze groep telt momenteel 48 leden, te weten 24 gidsen en 24 ka bouters. In het komende half jaar zal een nieuwe kabouterkring worden ge vormd voor 8- en 9-jarigen, terwijl in september de installatie zal plaatsvin den van nieuwe gidsen uit de tegen- woordige kaboutergroep. De officiële opening, bestaande in een j perfecte uitvoering van het strijken van de vlag. werd gevolgd door een korte toelichting van guido mevr. Buyze op 1 het te vertonen spel. Daarbij vertelde i zij dat in het spel op fantasierijke en nu en dan sprookjesachtige wijze de Europese eenheidsgedachte wordt uitge beeld. De uitvoering van deze gedachte door zulke jonge kinderen overtrof aller verwachtingen. Geslaagd experiment bij amateurfotografen Onder leiding van de voorzitter, de heer G. J. de Roos, hield de Noord- wijkse Amateurfotografenvereniging in hotel „De Zeeleeuw" een goed bezochte vereadering. Na het welkomstwoord van de heer De Roos, volgde een lezing over be kroonde foto's van de Rollei-wereldwed- strijd. Deze was op de band opgenomen en door de Ilfordfabrieken ter beschik king gesteld om onder de amateurfoto- grafenverenigingen te circuleren. De anonieme spreker op de band gaf eerst een duidelijke uiteenzetting van de fotografie in het algemeen om daarna over te gaan tot een bespreking van 80 zwart-wit en 50 kleurendia's, die op een 3, Deze fotocombinatie toont boven aartsbisschop Makarios van Cy prus en onder gouverneur Sir Hugh Foot, belegerd door jour nalisten, nadat zij in Athene een bespreking hadden*gehad over de situatie en toekomst van het veel omstreden eiland. Nog geen 24 uur, nadat de gezagvoer der van het Italiaanse schip „Toscana", kapitein Giacomo Casareto, in de haven van Venetië tientallen van lien ten afscheid de hand had gedrukt, zijn gis termiddag de 519 repatrianten uit Soera. baja per trein in Nederland gearriveerd. Gistermiddag omstreeks twee uur passeerde de uit veertien wagons be staande en ruim 400 meter lange extra trein de Nederlandse grens bij Roer mond, waarna de laatste kilometers van de lange maar voorspoedige reis van Java voor velen van hen de eerste op Nederlands grondgebied met als voor lopig einddoel de legerplaats Budel be gonnen. De gevoelens, waarmede deze nieuwe groep Indische Nederlanders de Neder landse grens over gingen, liepen zo mo- signaal van de band werden vertoond. Tussentijds vond de beoordeling plaats van de ingezonden foto's voor de club wedstrijd. Het verplichte onderwerp was ditmaal „Poorten en/of deuren" en het materiaal werd als volgt gewaardeerd: Gevorderden: 1. A. de Vries; 2. E. J. Vink en 3. K. Kok. Beginners: 1. N. Schmal; 2. C. van der Ham. Bij het vrije onderwerp waren de win naars: 1. G. J. de Roos; 2. E. J. Vink en A. Caspers. gelij'k nog meer uiteen dan bij eerdere transporten het geval is geweest. Gela ten ondergingen de ruim 200 ouden van dagen onder wie 7 blind losgerukt uit hun vertrouwde omgeving, van hun tehuizen in Semarang en Soerabaja, de plotselinge overgang, die hun levens avond zo wreed heeft gestoord. Waar mogelijk ondergebracht in de drie slaap wagons, in de eerste plaats bestemd voor de gebrekkigen onder hen, ontbrak hun de lust en de kracht om met belangstel ling hun nieuwe vaderland te begroeten. Zoals zij ook gelaten de lange zeereis hadden ondergaan, ondergingen zij deze treinreis. In schrille tegenstelling tot het ont roerende, stille leed van deze bejaarden, van wie de oudste 93 jaar telt stonden de reacties van de 114 kinderen, die ogen te kort kwamen om al het vreemde om hen heen in zich op te nemen en die als ze maar even de kans kregen, de ramen open deden, om beter naar buiten te kunnen kijken. Naast de geestdrift van hen was er de afwachtende houding van de ouderen, die voor een groot deel in Indonesië al van sociale bijstand van de Nederlandse regering afhankelijk waren, en die thans het moment zagen naderen, waarop een nieuwe periode in hun leven zal begin nen. o.a. SCHILDEREN BEHANGEN TIMMEREN GLASZETTEN Laat U hierover volledig inlichten door PELIKAANSTRAAT 27 LEIDEN Telefoon 25813 waar de prijzen uiterst laag en de kwaliteiten van verf - glas - kwasten - behang en houtwaren uitstekend zijn. Wij komen U gaarne thuis vrijblijvend advies geven In Leiden en omstreken bezorgen wij per eigen dienst. Onze collectie bevat PRIMA piano's, met VOLLEDIGE garantie, afkomstig van inruil voor televisie-ontvangers. TURFMARKT 7 LEIDEN Onze oude, solide zaak garandeert U een bediening waar U# als KONING KLANT, recht op heeft. TURFMARKT 7 LEIDEN HANDELSKANTOOR te Leiden vraagt: Brieven met uitv. gegevens omtrent leeftijd, opleiding, tegen woordige werkkring enz., onder no. 7963 aan het bureau van GEVRAAGD: VEREISTENleeftijd 25—30 Jaar Tenminste Praktijkdiploma Boekhouden. Administratieve kant betreft controle op en leiding geven aan de boekhoudkundige werk zaamheden. Commerciëel wordt vereist een vlot zakelijk inzicht om de telefonische en persoonlijke contacten met onze relaties op de Juiste wijze te voeren. Schriftelijke sollicitaties met opgave van opleiding, loopbaan en verlangd salaris te richten aan Hoofddepot „SHELL BUTAGAS" - OEGSTGEEST. Dag en nacht \»Ï£T ZO EmiéRAMt.. BRANDT VERZORGT Al UW /ORMAUTEITEN Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bonafide op de inhoud reage ren (o.a. drukwerken) wor den niet aan de stellers door gegeven, doch zonder meer vernietigd. aangesloten bij Chr. Nat. Schoolonderwijs) De cursus aan onderstaande scholen begint 1 april a.s. SCHOOL STORM BUYSINGSTRAAT 18a: Hoofd: P. J. Datema, Tel. 32754. STADHOUDERSLAANSCHOOL (tegenover Koninginne- laan)Tel. 22179. Hoofd: D. Streefkerk. SCHOOL ASSERSTRAAT (bij de Burggravenlaan) Tel. 30958. Hoofd: D. Kruithof. Leerlingen voor de nieuwe eerste klas moeten vóór 1 april 6 jaar oud zijn. Ook in hogere klassen is er nog plaats. Spoedige aangifte, aan de betreffende scholen, is gewenst. Bovenstaande scholen leiden op voor Gymn., H.B.S., Ulo-, Ambachtsschool, enz. zy hebben een eigen 7e leerjaar en een eigen Franse cursus. HET BESTUUR. Het BAARNS LYCEUM te Baarn Gevraagd voor directe indiensttreding: Brieven (geen stukken) vóór 8 maart te richten aan de rector, Stationsweg 39 te Baarn. OPEL Olympia 1955; OPEL Rekord 1954; LLOYD BUSJE 1955 B.P. doorsmeer- en benzine-service met het modernste materiaal. HOGE RIJNDIJK 4A - TEL. 25259—26782. Vert. 30794 Op dinsdag 18 februari des n.m. 2 uur, zullen t.o.v. deurwaarder W. Bloem, door de beëdigd makelaar A. H. Zellenrath, in de grote zaal van Gebouw „Lavertu", Steenschuur 6 te Leiden, publiek con tant worden verkocht: Hierbij zijn: Perzische-, Smyrna-, Oosterse en andere tapijten in diverse maten en soorten. Hall en serrekleden, slaapkamer- en bijkleedjes, lopers, kussens, tafel- en divankleden, wand- en sier- kleden, schoorsteen- en dressolrlopers waarbij Parkersalon, dito losse fauteuils, Engelse en kloosterfauteuils, eiken commodes, bureaus en salontafels. Kristal- en glaswerk, serviesgoed, kop ?n schotels, keukenuitzet, schilderijen, tafel- en aedlinnen, dekens en wat verder te zien zal zijn. '<IJKDAGEN: maandag 17 februari van 26 uur en dinsdag 18 februari van 1012 uur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 12