Leidse liield een forumavond Vereniging voor Pedagogiek t0HDER Of Hf,. Positie Indische Nederlanders Oude Vest 31 voor huisvesting van negen meisjesstudenten 96»te jaargang Donderdag 13 februari 1958 Tweede blad no. 29366 gebruiken dit geld om byv. een popu laire figuur te worden. DE FUNCTIE DER PLEEGOUDERS. Tal van actuele vragen behandeld Advertentie Is toedienen van lichamelijke straf gewenst? zakgeld en schoolfeestjes Hoeveel zakgeld moet ik mijn kind geven? Wat moet men doen tegen de los bandige feestjes, die vaak door leerlingen van middelbare scholen bij elkaar thuis gevierd werden? Het waren deze en nog vele andere interessante vragen, welke gisteren in het St.-Antoniusclubhuis op een forumavond van de afdeling Leiden van de Vereni ging voor Pedagogiek werden voorgelegd aan dr. L. de Klerk van het Ped. Seminarium van prof. Langeveld te Utrecht, de heer J. A. Nootenboom uit R'dam, dr. H. Faber, predikant en doctor in de psychologie en de heer D. Daalder, oud- directeur van een HBS en momenteel hoofdredacteur van het orgaan van de landelijke vereniging voor pedagogiek. Het geheel stond onder leiding van de heer H. A. Vriend. De eer8te vraag, diie gesteld werd, was: is lichamelijke straf onder alle omstan digheden af te keuren of kan een ge zond „Hollands" pak slaag in 't geheel geen kwaad? Het forum was van me ning, dat een lichamelijke straf ver meden moet worden, hoewel het in speciale gevallen wel eens heilzaam kan werken. Er k&n waarheid schuilen in het gezegde: wie men liefheeft, kastijdt men! Dr. L. de Klerk wilde echter de lichamelijke straf geheel achterwege laten, want hij zag dit soort straf als een zeer goedkope manier van opvoe den. Opvoeden wil zeggen, het kind zelf standig maken en dit bereikt men heus niet met slaan. Een typisch verschijnsel is echter, dat vele kinderen liever een pak slaag krij gen, dan bijv. een preek van de op voeder. Het forum was wel van mening, dat het straffen door middel van lichame lijke kastijding en het moeten preken tot een kind, wijst op een onjuiste ver houding van opvoeder en kind. Als deze verhouding gezond en open is, zijn bovenstaande maatregelen niet nodig. Men waarschuwde vooral tegen de ouders, die geneigd zijn, voor elk onge- rechtigheidje te slaan. Spoedig treden bij het kind dan zie kelijke reacties op, die funeste gevolgen voor het latere leven kunnen hebben. DE SCHOOLREISJES. Over de vraag of het niet aan te bevelen was om de schoolreisjes op de lagere school anders aan te pakken, werd niet lang gediscussieerd. Een schoolreisje van één dag, waar van de halve tijd nog in een autobus, wordt doorgebracht, vond men niet aan bevelenswaardig. In deze tijd bestaat een wonderlijke drift om zoveel mogelijk kilometers in de minst mogelijke tijd te vreten". Dit openbaart zich vooral tij dens de vakantie, wanneer men de ge woonte heeft om een land even „te nemen", 't Forum meende het juist om de school van deze koorts uit te sluiten. Het is bewezen dat een dagje uit met de klas, bijv. enige kilometers buiten de woonplaats, méér plezier oplevert dan verre reizen. De sociale vorming zal dan zeker meer tot haar recfrt komen dan anders het geval was. Van de z.g. werkweken der middel bare scholen, was het forum een groot voorstander. GYMNASIUM OF LYCEUM. Het oude probleem van: moet mijn kind naar het gymnasium of naar het lyceum, werd ook deze keer nauwkeu rig onder de loep genomen. Een eerste vereiste is, dat het milieu van thuis in overeenstemming moet zijn met de middelbare school, welke het kind wil volgen. Het heeft n.l. steun van de ouders nodig bij het verdere leven en deze steunpunten liggen op een ge heel ander vlak dan dat van het intel ligentiequotiënt Hiermede in verband stond ook de vraag over de eerzucht van sommige ouders, om hun kinderen naar een vorm van onderwijs te sturen, die in feite voor het kind te moeilijk is. Het forum wees erop, dat de lagere school géén leerinstituut is, maar een pedagogisch instituut. De onderwijzer neemt gedurende vijf uren per dag de taak van de ouders over. Als de ouders aan het eind van de lagere school hun kind persé op een hogere leervorm wil len hebben, hoewel het kind deze niet volgen kan, wordt de verhouding van de opvoeder-kind direct al scheef getrok ken. Voorlichting der ouders in deze moeilijke zaak is dus gewenst. De heer D. Daalder was een voor stander van een nieuw schooltype, n.l. een dergelijk type, waarin bijv. een la gere school, een u.l.o en een middelbare school inéén verenigd zijn. De proble men van toelatingsexamens, opleidingen enz. zouden door een intieme samen werking opgeheven worden. ZAKGELD VAN HET KIND. Het zakgeld van het kind vormde een interessant probleem. Het forum vond het belangrijk, dat het kind zak geld krijgt,mits aangepast aan de leef- tüd. Er moet van de ouders echter een grote drang uitgaan om een gedeelte van het verkregen geld op te laten sparen. Dr. L. de Klerk stond nogal pessimis tisch tegenover het zakgeld. Hij was n.l. van mening, dat er een groot gevaar in schuilde. Vooral kin deren, die niét erg sociaal aangelegd zijn, Door een gestelde vraag, kwam ook de functie der pleegouders naar voren. Het forum gaf deze raad aan de pleegouders: speel nooit eerst een rol, die ge later in moet trekken: m.a.w. vertel het knd, wanneer dit het kan bevatten, dat je niét de werkelijke vader en moeder bent en streef er ook nooit na dit te zijn! Ondanks dit feit, kan men toch in liefde tot het kind komen en het op voeden. Het kind zelf aanvaardt die houding direct en zal later zijn pleeg ouders steeds dankbaar blijven, dat zij nooit een echte vader en moeder voor hem wilden zyn. DE SCHOOLFEESTJES. Het was jammer, dat over de vraag van de losbandige feestjes, voorkomend op middelbare scholen, niet veel gezegd werd. Hoewel dit probleem uiterst actueel is, hield hét forum zich wat aan de oppervlakte. Men geloofde dat de ouders aller eerst de uitspattingen op dergelijke feestjes moeten voorkomen en dat zij over het algemeen hun kinderen mét vertrouwen tegemoet moeten treden, maar met allebei hun ogen wijd open! Een gesprek van de klasseleraar met een klas over dit onderwerp achtte men zeer gewenst. De heer H. A. de Vriend dankte aan het eind van deze interessante avond allen voor hun bijzonder prettige mede werking. Leidse gerepatrieerden kwamen bijeen Plaats in geboorteland ontzegd „Dr. Snouck Hurgronje vocht voor een beter begrip in dit land voor de verhou dingen in de islamitische wereld in het algemeen en in Atjeh in het bijzonder. De VEGLO tracht door het organiseren van deze serie lezingen bij U een beter inzicht te kweken in de problemen van de Indische gerepatrieerden". Met deze woorden opende de voorzit ter van de Vereniging van Gerepatrieer den voor Leiden en Omstreken, de heer R. de Bruin, zijn welkomstrede op de bijeenkomst, die gisteravond in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapen burg werd gehouden. Voorts stipuleerde de heer R. de Bruin, dat van een poli tieke strijdvraag t.o.v. de Indische Ne derlanders geen sprake is, omdat hun juridische status als Nederlander reeds vast staat, en omdat Nederland nu een maal geen „Little Rock" is. Na het prachtige werk van overheids- en samenwerkende kerkelijke en particu liere organisaties te hebben gereleveerd, gaf hij het woord aan de heer Mulder, de inleider van deze avond. Rustig en overtuigend voerde de heer Mulder zijn aandachtig gehoor langs de Compagniestijd, waarin de „Mixtiesen" vereenzelvigd werden met de inheemse bevolking, via de overgangsperiode van Nederlandsch-Indië, toen de Indo-Euro peanen allengs meer werden ingescha keld in het overheidsapparaat, naar de tijd, waarin deze bevolkingsgroep, deze bruine Nederlanders, het bijna onmoge lijk gemaakt werd met verlof naar Ne derland te gaan. Het was, zo zei de in leider, voor deze mensen, die voor alles Nederlander zijn en zich ook als zoda nig voelen, een harde klap geweest dit contact met de gewone, blanke, Neder lander in de jaren voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog te moeten missen. Het gevaar was toen niet denk beeldig, dat voor de toekomst dit con tact slechts beperkt zou blijven tot het lezen van een Nederlandse krant. Uit voerig werd ingegaan op de Indo-Euro- pese beweging in het voormalige Neder landsch-Indië, waarbij tot uitdrukking kwam, dat de Indische Nedei-lander van huis uit niet politiek is ingesteld. Slechts door de eis des tijds was het Indo- Europeesch Verbond, de grote organisa tie van Indo-Europeanen èn Nederlan ders in Ned.-Indië, gedwongen zich op politiek terrein te bewegen. Hierdoor alleen kon de stem van deze Nederlan ders ook in de Volksraad gehoord wor den. De heer Mulder wees op de trouw, de ijver, de grote plichtsbetrachting van de Indo-Europeaan, maar moest ook con stateren, dat deze mensen zich te veel terugtrokken in eigen milieu, zich te weinig deden horen, waardoor zij vaak verkeerd werden en nog worden begre pen. Thans, na de zware Japanse jaren en de beruchte „bersiap"-periode, waarin zovele blanke en bruine Ne derlanders werden vermoord, wordt aan deze mensen hun plaats in hun geboorteland ontzegd. Deze mensen hebben weinig te geven, omdat hen alles afgenomen is. Het is, volgens spreker, de plicht van iedere Neder lander zyn bruine broeder de helpen de hand te reiken, opdat deze in dit, voor hen eigenlyk vreemde vaderland, een nieuw bestaan mogelyk is. Na de pauze bracht de heer Mulder zijn gehoor in verrukking over de prach tige panorama's van het nog altyd zo schone Insulinde. Behalve gerepatrieerden woonden ook vertegenwoordigers van kerkelijke- particuliere sociale organisaties, van het gemeentebestuur en van de onderwijs wereld deze lezing bij. LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand januari 1958 werd eT bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.474.111.87 en terugbet. f 1.450.863.15. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 442 en het aantal afbetaalde boekjes 292 Op 6.418 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 147.064.50 bijgeschreven. Er werden 936 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f22.678.76. Het tegoed der 40.381 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 27.673.505.06. NEDERLANDS—BELGISCH CULTUREEL ACCOORD. In het kader van het Nederlands- Belgisch Cultureel Accoord werd gister avond in de Academie een bijeenkomst gehouden, welke in samenwerking met de Litteraire Faculteit was georgani seerd door het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten, de Ver. voor Antieke Beschaving en het Ned. Klassiek Ver bond. Prof. dr. P. Lambrechts ,rector-mag- nificus van de Universiteit te Gent, gaf deze avond een uitvoerige beschrijving van „Herodotus en de Scythen" uitgaat... naar het directe contact met de zuivere Virginia tabak in de Gladstone zonder filter, of naar het koele, mildere roken door het extra fijne Silk Filter: GLADSTONE blijft GLADSTONE, de King Size Virginia op-zijn-best. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR 0 VAN NOU UT I I Een schoonmoeder uit duizend PROEESSORENWIJKERS DADDEN ER EEN IN HI'N MIDDEN. Stichting Studentenhuisvesting subsidieert bij aankoop De Centrale Stichting Studenten huisvesting heeft weer enige bydragen kunnen leveren tot de opheffing van het tekort aan kamers voor studenten. In Leiden kon het centraal gelegen pand Oude Vest 31 worden aange kocht. Hierin zullen negen meisjes studenten een goed onderdak vinden. De Centrale Stichting verleent een bydrage van f 5 250,—. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen is een bedrag van f 80.000,- toegekend voor de financiering van de bouw van een studentenhuis voor 82 studenten. Verwacht wordt dat dit huis bij het begin van 't volgende academie jaar gereed zal zijn. De TH. te Delft is verrijkt met een zeer geschikt gerestaureerd pand voor 11 studenten waarvoor f 10.500,— door de Centrale Stichting Studentenhuis vesting werd verstrekt. Het aantal aanvragen om subsidie neemt begrijpelijkerwijs sterk toe. Op dit ogenblik heeft de Centrale Stichting verzoeken in behandeling van Nijmegen, Eindhoven. Groningen en Amsterdam V.U., terwijl binnenkort aanvragen ver wacht worden uit Rotterdam en Amster dam G.U. De financiële actie voor het verkrij gen van de nodige geldmiddelen bij het bedrijfsleven wordt dan ook met kracht voortgezet. Rijwielpad langs de kust Het op Zuidhollands gebied gelegen gedeelte van de rijwielverbinding Noord. wykerhout—Zandvoort zal nog dit jaar gereed komen, aldus hebben Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland de ANWB medegedeeld. Enige tijd geleden had de Bond zioh tot dit college gewend met het verzoek dit gedeelte met de grootste spoed te voltooien; het in de provincie Noord-Holland gelegen gedeelte is na melijk reeds gereed, zodat het wachten is op het stuk Noord wij kerhoutPro vinciegrens De rijwielverbinding Noordwij kerhout Zandvoort is alwéér een schakel in het aaneengesloten rijwielpad door de duinen langs de Nederlandse kust, een lang-gekoesterde wens. Deze opvallende bus is speciaal ontworpen voor het rondleiden van belangrijke buitenlandse toe risten door de Franse hoofdstad. De bus biedt een royaal uitzicht en is met de nieuwste technische snufjes uitgerust. Zo is er een ge luidsinstallatie in aangebracht, die via geluidsbandjes toelichting geeft op wat er te zien is. Veelal ten onrechte wordt nog wel eens afgegeven op een schoonmoeder. Zij zou, zo heet het dan, erg bedilziek zijn en zich met dingen bemoeien, waar zij beter buiten kon blijven. De Pro fessorenwij kers die gisteravond in groten getale naar „Den Burcht" waren geko men, hadden echter een „schoonmoe der" in hun midden, die alle goede eigenschappen in haar verenigd had. De toneelafdeling van deze Buurt- en Speeltuinvereniigng zette deze schoon moeder (mevr. C. Klaasen) op de plan ken. Zij had een schoondochter (mevr. C. v. d. Heuvel), die zich ontpopte als een vreselijk mens, schulden maakte, het werk beperkte tot een minder dan noodzakelijk minimum enhaar schoonmoeder niet kon luchten of zien. Haar man (L. Gaykeina) kon hier niet tegenop en toonde zich in de verhou ding schoonmoeder-schoondochter een slappeling. Schoonmama heeft echter alles door, ze begrijpt de moeilijke situa tie, heeft een psychologisch inzicht en tracht alles tot vervelens toe te sussen. In dit spel. dat terecht de titel van „Een schoonmoeder uit duizend" draagt, zorgt een rijke oom (J. Oomens) voor de nodige humor. Als alles in de knoop dreigt te raken is het oomlief, die een voor alle partijen bevredigende oplos sing brengt. Het gezelschap, dat nu reeds ruim tien jaar „werkt" onder regie van de heer F. H. M. Kok en in de „Professo renkring" een goede naam heeft, wist van dit vermakelijke blijspel, dat veelal grenst aan de tragiek van de werkelijk heid, een goede opvoering te geven. Alle spelers, met als uitblinkers de schoon moeder en de rijke oom stonden volle dig voor hun taak en deden op sommige momenten vergeten, dat hier amateurs aan het werk waren. Een klein aandenken, aan ieder der spelers(sters) uitgereikt, was dan ook zeker verdiend. De avond, welke werd besloten met een geanimeerd bal, werd geopend door de voorzitter van de Professoren wijk, de heer J. P A. Vrind, die tot zijn vreugde ook enkele oud-bestuurders, o.a. uit Haarlem en Rotterdam, kon welkom heette .Spreker, die dankbaar was dat het werk van de vereniging na twaalf jaar nog in het middelpunt van de be langstelling staat, deed een beroep op de aanwezigen de wijkgedachte te blij ven uitdragen, mede tot bloei van de vereniging en het door haar ontwikkel de jeugdwerk. STICHTING GOED HANDWERK. Onder auspiciën van de Stichting Goed Handwerk te Den Haag werd van daag in het Centrum van Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting (Levendaal 1) een voorlichtingsdag gehouden. Uit voerig werd gesproken over het doel van deze Stichting, t.w. het bevorderen van handwerken onder huisvrouwen en het op hoger opeil brengen van de te ver vaardigen werkstukken. Inlicht, wer den tevens verstrekt over de gewenste methode, welke bij de diverse vormen van handwerk moet worden toegepast. Een uitgebreide collectie werkstukken, welke was vervaardigd en later ook werd verkocht door medewerksters van de Stichting gaf een indruk van de mogelijkheden, welke er op dit ter rein liggen. Hedenavond van 7—9 uur en morgen van 10—5 uur kan men er ook nog terecht. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: J. J. van Weerden en H. Langeveld. Getrouwd: A. R. Miedema, 24 Jr. en E M. Bok, 22 Jr.; N van Berkel, 25 Jr. en Th. J. Kraan. 22 Jr G. Thierry. 27 Jr. en J. C. H Broeren. 19 Jr Overleden: F. J. B Jansen, 66 Jr.. echt genoot van C. T. Coplnl; N. J. van der Valk. 76 Jr., echtgenoot van H. M. van den Akker. Officiële puhlikaties VERHOGING VAN DE TEGEMOETKOMINGEN BIJ VRIJWILLIGE BESCHIKBAARSTELLING VAN WOONRUIMTE. Krachtens de beschikking van de mi nisters van Maatschappelijk Werk van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, van Financiën, ran Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publlekrechtelflke Bedrijfs organisatie is de tegemoetkoming ver hoogd. welke van overheidswege kan wor den toegekend. a. aan degene, die voorzieningen aan een onroerend goed laat aanbrengen met het oogmerk aan meer gezinnen woon gelegenheid te verschaffen dan waar voor dit goed zich zonder het aanbren gen van deze voorzieningen zou lenen; b. aan degene, die telnelnde mede te wer ken. dat méér woongelegenheid ter be schikking komt. bl] hem ln gebruik zijnde woonruimte vrij maakt en dien tengevolge kosten moet maken voor verhuizing, wederlnrlchtlng (hieronder niet begrepen de aanschaf van meubi laire goederen) en/of opslag van meu bilair. Belanghebbenden, die menen voor een vergoeding als bovenbedoeld ln aanmer king te komen, kunnen zich met een ver- I zoek daartoe wenden tot het Gemeentelijk I Bureau voor Hulsvesting Kamer 28. Stad huis. alwaar nadere Inlichtingen worden 1 verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3