Nasoetion ontslaat de vier „jonge kolonels" en gelast arrestatie WEERBERICHT Zij willen nu niet meer met de regering Dj oeanda onderhandelen Frankrijk is bereid met Tunesië alle geschillen te bespreken AFSCHUWELIJK ONGELUK IN LEIDEN EISTE TWEE DODEN Britse conservatieven verloren parlementszetel in Roelnlale 96ste jaargang DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 No. 29366 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Stijgende onrust in Indonesië De spanning in Djakarta is gisteravond gestegen door een radiorede van generaal Nasoetion, de stafchef van het Indonesische leger, waarin hij de arrestatie gelastte van de vier „jonge kolonels", die maandag een ultimatum aan de regering-Djoeanda hebben gesteld. Nasoetion heeft alle militairen opgedragen de kolonels, die dinsdag oneervol ontslagen zijn, aan te houden. De vier kolonels vertoeven, naar men aanneemt, in Midden-Sumatra. Zij worden ervan beschul digd, dat zij de veiligheid van de Staat in gevaar brengen en dat zij betrokken zijn geweest bij de aanslag op president Soekamo in novem ber, waarbij elf mensen om het leven kwamen en een honderdtal gewond werd. De kolonels zijn: luitenant-kolonel Hoessein, die is afgezet als commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, die is afgezet als onderbevelhebber van het leger, kolonel Djambek en kolonel Loebis. Vice-luchtmaarschalk Soeryadama heeft gisteravond Midden- Sumatra voor alle vliegtuigen met uitzondering van toestellen van de luchtmacht gesloten verklaard. De Garoeda Indonesian Airways heeft alle vluchten naar het opstandige gebied gestaakt. De minister van Binnenlandse Zaken, Sanoesi Hardjadinata, maakte gisteren bekend, dat kolonel Hoessein ook is ontslagen als hoofd van het burgerlijk bestuur in Midden-Sumatra. Hoessein nam dit bestuur in december 1956 over. De regering heeft hem evenwel nooit als hoofd van de provincie Midden-Sumatra erkend, zei de minister. Hoesseins eigenmachtig optreden van 1956 werd begin vorig jaar gevolgd door soortgelijke acties in andere gebieden, zo voegde hij hieraan toe. Kolonels waarschuwen voor tie gevolgen Radio-Padang heeft gisteravond een verklaring uitgezonden van de „jonge kolonels" waarin er by president Soekarno en waarnemend president Sartono op wordt aangedrongen van de drie resterende dagen vóór het verstrijken van hun ultimatum gebruik te maken, zulks in verband met de ernstige gevolgen die het niet-aanvaarden van het ultimatum kan hebben. In dit ultimatum wordt naar bekend ontbinding geëist van het huidige Indonesische kabinet en vor ming van een nieuwe regering o.l.v. Moh. Hatta en de Sultan van Djokjakarta. Radio-Padang verklaarde dat de PTT de telefoonverbindingen met Java heeft verbroken. Het publiek kan nu boodschappen aan verwanten op Java sturen via Radio-Padang. Radio-Padang meldde voorts dat kolonel Djambek, een van de vier ontslagen kolonels, gezegd heeft dat er na de maatregelen van de centrale regering, die volgden op het ultimatum, geen reden meer bestaat om met de regering-Djoeanda te onderhandelen. Functionarissen van de PTT in Dja karta verklaarden dat de televerbin- dingen met Midden-Sumatra verbroken zijn in verband met de stappen van de regering tegen het onstandige gebied. De voormalige premier Soetan Sjahrir die voorzitter is van de P.S.I., de Indo nesische socialistische partij, vergeleek gisteren de huidige situatie in Indonesië met die in 1948, het jaar van de bloedige communistische revolutie in Madioen op Oost-Java en de daarop volgende tweede militaire actie van de Nederlanders. Sjahrir zei: „Evenals in 1948 laten de door Moskou geleide communisten zich nu weer gelden als een macht". Een woordvoerder van de organisatie van oudstrijders voor de onafhankelijk heid, verklaarde gisteravond op Sumatra dat genoemde organisatie 15 bataljons kan mobiliseren om te strijden tegen Overste Hoessein, de commandant van Midden-Sumatra. Organisaties protesteren Radio-Padang heeft gisteren gemeld, dat een aantal organisaties in Mid den-Sumatra telegrammen aan de centrale regering heeft gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het ontslag van de vier kolonels. Volgens Radio-Padang heeft de ver eniging van oud-militairen van Mid den-Sumatra aan premier Djoeanda getelegrafeerd, dat zij „zijn haastige actie inzake het ontslaan van de vier kolonels betreurt". „Dit kan niet wor den aanvaard", aldus het telegram. De vereniging voor volkstraditie in dit gebied heeft premier Djoeanda getele grafeerd, dat zyn handelingen een „schande" is en tegen „de tradities, die de bevolking van Midden-Sumatra zo sterk verdedigt". De volksactie-partij van Midden- Sumatra, die kolonel Hoessein steunt, zond telegrammen aan president Soe karno, de voorzitter van het Indonesi sche parlement en de chef-staf van het leger. Volgens Radio-Padang werd hier in gezegd, dat het besluit van de premier om de vier kolonels te.ontheffen niet wordt goedgekeurd. „Wij, de bevol king van Midden-Sumatra. betreuren de actie van het coalitie-kabinet, dat niet constitutioneel is. Wij zijn ons ervan bewust, dat de kolonels vastbesloten zijn in het uitvoeren van hun plicht om de Republiek Indonesia, gebaseerd op de proclamatie van 1945. op te bouwen en te beschermen". Amerika's politiek wordt strakker Diplomatieke kringen te Washing ton hebben gisteren verklaarddat de V.S. schijnen te zijn overgegaan tot een strakkere politiek tegenover Indonesië. Tot nu toe had het Ame rikaanse Departement van Buiten landse Zaken elke aamuijzing voor inmenging in Indonesië's binnen landse aangelegenheden of commen taar op de behandeling van de Ne derlandse onderdanen en zakelijke belangen zorgvuldig vermeden. Doch gisteren werd door ambtelijke zijde geen enkele poging gedaan om de betekenis van de opmerkingen van minister Dulles over de neiging der Indonesische regering tot het volgen van een „geleide democratie"te ver kleinen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bestudeert thans een rapport van de Amerikaanse zaakgelastigde in Djakarta, Sterling Cottrell, die gisteren door de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, werd ontbo den naar aanleiding van de jongste verklaring van Dulles. Functionarissen van het Departe ment van Buitenlandse Zaken zeiden te menen, dat wat Dulles heeft ge zegd, gezegd moest worden, omdat het geen zin heeft het te doen voor komen alsof de V.S. alles wat in In donesië is gebeurd, welwillend aan zien. Volgens een ander bericht van Radio- Padang hebben studenten in Payar Koemboe (Midden-Sumatra) een ver gadering gehouden, waarin „eenstem mig steun werd gegeven aan de doel stellingen van de volksactie-partij". Volgens dit bericht waren er aanplak biljetten gezien met de woorden „Boeng Karno verliet de weg der democratie" en „verdrijf de commu nistische invloed uit Indonesië". Pamfletten boven Midden-Sumatra Volgens een mededeling van Radio- Djakarta, heeft de Indonesische Lucht macht pamfletten boven Midden-Suma tra uitgeworpen, waarin een beroep wordt gedaan op begri" bij de bevolking en deze tevens tot waakzaamheid wordt aangespoord. Intussen is Midden-Sumatra door het verbreken der telefoon- en telegraafver bindingen thans vrijwel van Java ge- isoleerd. Radio-Padang blijft voortgaan met het uitzenden van berichten, zowel in het Indonesisch als in het Engels. (Advertentie) voor SOLEX bromiietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Iets meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht enige regen, maar morgen overdag overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind Zachter, vooral in de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur; onder: 17.51 uur. Maan op: 5.08 uur; onder: 13.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.25 uur. Laagwater te 7.46 uur en 20.29 uur. Matigende invloed van Engelse regering Frankrijk is bereid met Tunesië te onderhandelen over een regeling van alle geschillen; een verdere verslechtering van de toestand zou schadelijk zijn voor beide landen, aldus verklaarde gisteravond een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken tegenover buitenlandse journalisten. Frankrijk en Tunesië zijn te nauw met elkaar verbonden om een breuk als onvermijdelijk te beschouwen. In het Britse Lagerhuis deelde de minister van Staat. Allan Noble mede, dat Engeland, verontrust over het incident, de toestand met beide landen bespreekt. De Engelse diplomaten hebben opdracht gekregen zowel Frankryk als Tunesië op het hart te drukken, dat matiging geboden is. Noble was van mening, dat de verhouding tussen Parijs en Tunis niet zo slecht is geworden, dat zij niet door wijs beleid hersteld kan worden. De samenwerking is niet alleen voor beide landen van betekenis, maar ook voor het gehele Westen. In zeven maanden deden zich 84 incidenten voor Djokja's sultan houdt zich afzijdig De Sultan van Djokjakarta heeft gisteren te Chicago verklaard dat zijn naam zonder zijn toestemming de Indonesische politieke crisis Is bin nengebracht. Sultan Hamenko Boewono (45 j.), die de provincie Djokjakarta bestuurt, zeide dat de vraag of leden der rege ring hem in het kabinet zullen be noemen, „door hen beslist" moet wor den. De sultan meed elke directe vraag over de rol van kolonel Hoessein in de Indonesische politiek. De sultan is door Hoessein genoemd als een der mannen die zich aan het hoofd van een nieuw kabinet moeten stellen. In een interview op het vliegveld bij zijn aankomst, zeide de sultan: Hoes sein kan enige naam noemen die hij wenst, zonder aan de betrokken per soon toestemming te vragen of hem te raadplegen. Hij voegde hier aan toe dat zijn naam genoemd is zonder zijn voor kennis De sultan verklaarde dat Soekarno nog steeds populair is „Het is mijn persoonlijk" mening dat we president Soekamo nog steeds nodig hebben". In totaal vier slachtoffers Militaire vrachtauto reed vanmorgen op Maresingel in op voorbijgangers Een byzonder ernstig verkeersongeval heeft vanmorgen in Leiden twee doden en twee licht gewonden geëist. Hoe een en ander precies in zijn werk is gegaan was tegen het middaguur nog niet bekend, terwijl ook de identiteit van de doden in de loop van de morgen niet vastgesteld kon worden. Het onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeluk, dat omstreeks half negen plaats vond, is in volle gang. Op de Maresingel in de richting van de Herensingel reed vanmorgen vroeg een militaire colonne, bestaande uit vier vrachtwagens van de A.A.T. (Aan- en Afvoer Troepen) te Haarlem. De laatste auto week volgens de eerste gegevens, op een gegeven ogenblik even voor de Siachthuisbrug naar links uit, kwam op het trottoir terecht en brak een lantaarn geheel doormidden. Vier personen werden het slachtoffer van deze noodlottige manoeuvre. Een vrouw van naar schatting veertig jaar en een jongetje van ongeveer tien jaar werden door de zware legerwagen overreden. Zij moeten op slag dood zyn geweest. De lijken waren onherkenbaar verminkt. Licht gewond werden een 33-jarige Leide- naar en een jongetje van vyf jaar. Deze slachtoffers konden in de loop van de morgen het ziekenhuis, waarin zjj opgenomen waren, verlaten. De man werd by het ongeluk aan de schouder geraakt, de kleuter aan het been. De chauffeur van de ongelukswagen kreeg een shock en mocht van de behandelend geneesheer nog niet gehoord worden. De Kon. Marechaussee te Leiden stelt op het ogenblik een zeer uitgebreid onderzoek in. De actrice Sophie Stein, bekend als „Moeder Doorsneegaat nu ook de rol vervullen van „Moeder F/KA". Ten bate van dit kinder- beschermingswerk zal een bijzon dere filmvoorstelling worden ge geven, nl. de galapremière van de eerste Nederlandse kleuren-speel- film „Jenny". Gisteren is Sophie Stein begonnen met de kaartver koop voor deze voorstelling, een taak waarvan zij zich met enthou siasme kweet. Prins Bernhard naar Canada Prins Bernhard zal dit voorjaar een informeel, persoonlijk bezoek brengen aan Canada, aldus werd door een woordvoerder van het Canadese mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Het reisplan is .volgens deze woordvoerder, nog niet gedetailleerd uitgewerkt. Volgens een zegsman van de Cana dese ambassade in Den Haag zou de Prins in mei naar Canada gaan als gast van gouverneur-generaal Vincent Mas- sey en zou hij een bezoek brengen aan Vancouver en een aantal Canadese vliegtuigfabrieken. Twee jaar m.a. geëist tegen overvallers De officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft vanmorgen tegen twee Rotterdammers, die beken den tezamen de roofoverval op het ben zinetankstation aan de Haagse weg bij de Sloterweg te Amsterdam op 4 sep tember jl. te hebben gepleegd. 2 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis geëist. Uitspraak 26 februari. Franse autoriteiten te Algiers hebben gisteren meegedeeld, dat er sedert 1 juli 1957 84 incidenten aan de Algerijns- Tunesisehe grens zyn geweest, waarvan De woordvoerder van het Amerikaanse ?6 het gebied van Sakiet-Sidi-Joessef. ministerie van Buitenlandse Zaken deel de gisteren te Washington mee, dat de Verenigde Staten bereid zijn, voorzover zulks mogelijk is Frankrijk en Tunesië met alle mogelijke middelen te helpen om tot een rechtvaardige en vriend schappelijke regeling te komen van de tussen de twee landen bestaande pro blemen Hij zei niet te kunnen zeggen of het juist is dat dit betekent, dat de Amerikaanse regering bereid is haar goede diensten aan te bieden. In deze tyd waren 23 protesten bij de Tunesische regering ingediend. Er wer den 30 Franse vliegtuigen van Tune- sisch grondgebied af beschoten, waar van elf werden getroffen en twee ge dwongen waren een noodlanding te maken. Intussen neemt in het Tunesisch-AIge- rynse grensgebied nog steeds het aantal Fransen toe, dat dit gebied in opdracht van de Tunesische autoriteiten moet verlaten. De anti-Franse maatregelen betreffen echter niet alle Fransen. Vol gens de Tunesische autoriteiten hebben zü, die met de overige bevolking goede betrekkingen onderhouden, niets te vre zen. Zij, die hun huis moeten verlaten, krijgen over het algemeen maar twee uur de tyd. In Tunis komen zij onder de hoede van de Franse ambassade. Een correspondent van Reuter meldt uit Tunis, dat hy een poging heeft ge daan een Franse radarpost, bezet door twintig soldaten, te bezoeken. De Franse garnizoenen in Tunesië zyn namelijk geïsoleerd en omtrent deze post werd gezegd, dat de watervoorziening was af gesneden De correspondent kreeg even wel niet de gelegenheid de juistheid van dit gerucht te controleren, want op enkele kilometers van deze post was een wegversperring opgericht, waarby gewa pende Tunesische burgers op wacht stonden, die de Engelsman niet door wilden laten gaan. Later heeft een plaatselyke autoriteit de Tunesische re gering om advies gevraagd, maar ook de regering bleek van oordeel te zyn, dat de journalist niet mocht doorreizen Op vele plaatsen zijn op de wegen versper ringen opgericht van benzineblikken, stenen en delen van oude auto's. Er staan soldaten, politieagenten of gewa pende burgers by op wacht. Het 7715 ton metende Turkse schip Aijdinna op de Wester- schelde aangevaren te zijn door het Franse schip Charles Tel lier". Verrassend groot aantal stemmen werd op de liberale kandidaat uitgebracht Tweede nederlaag sinds overwinning van 1955 De Britse socialistische party heeft by een tussentijdse verkiezing in Roch dale een parlementszetel op de con servatieven veroverd. De Labourkan- didaat. Jack Meeann. kreeg 22.133 stemmen, de kandidaat van de libe rale partij, Ludovic Kennedy (echt genoot van de beroemde danseres Moira Shearer) kreeg 17.603 stemmen, de conservatieve kandidaat. John Parkison. sloot de ry met 9.827 stem men. De conservatieven hadden in 1955 slechts een meerderheid van 1 590 stem men. Toen was Labour de enige tegen stander. Doordat thans een liberale kandidaat deelnam was een conservatieve neder laag vrijwel onvermydelijk. Een grote tegenslag voor de regering is echter, dat de liberaal ongeveer tweemaal zoveel stemmen op zich verenigde als de con servatieve kandidaat, die in vergelijking met 1955 ongeveer 31 procent minder stemmen kreeg, een reeordpercentage. De Labouraanhang daalde in vergelij king met 1955 met 3.5 procent. Dit was de tweede regeringsnederlaag sedert de conservatieve parlementaire overwinning in mei 1955. Een jaar ge leden verloor de conservatieve party haar zetel in North Lewisham (Lon den). In het afgelopen jaar heef. zij bij tussentydse verkiezingen steeds stem- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Gouveneur Foot sprak met Mukarios Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft vandaag een onderhoud gehad met aartsbisschop Makarios. de verbannen leider van de Cyprische be weging. die vereniging met Griekenland voorstaat Dit onderhoud had plaats in de Griekse hoofdstad Athene De aartsbisschop werd in maart 1956 door de Britten van Cyprus naar de Seychellen verbannen, in april van het vorige jaar herkreeg hij zijn bewegings vrijheid. maar mocht niet naar Cyprus terug Hij vestigde zich in Athene Sir i ugh Foot is naar Athene geko men om deel te nemen aan de bespre king an de Britse minister van Bui tenlandse Zaken en de Griekse regering over Cyprus Deze bespreking Is gisteren geëindigd Van Britse zijde is ver klaard. dat er geen besluit is genomen, maar dat ook niet van een mislukking kan worden gesproken. De Griek- minister van Buitenlandse Zak"n heeft eez^gd dat Engeland geen conctrte voorsteller ieeft redaan Lloyd de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zou vandaag naai Engeland te rugkeren. men verloren. Vele conservatieven, die niet naar de socialisten wilden over gaan. brachten hun stem uit op een derde kandidaat. Dit was gewoonlijk een liberaal. Het grote aantal stemmen, dat op de liberale kandidaat Kennedy is uitge bracht. is een verrassing. De liberale party heeft in het jongste verleden be weerd, dat een nationale herleving voor ae deur staat. Zy bezet thans vijf van de 630 zetels in het Lagerhuis. Politici geloven echter, dat de huidige stem ming voor een groot deel een persoon lijke overwinning is voor Kennedy en zijn vrouw, de ballerina en filmster Moira Shearer, die hem in de verkie zingscampagne heeft geholpen. Hij is zelf een nationale persoonlijkheid als voormalig nieuwslezer voor de televisie. De samenstelling van het Lagerhuis is thans: conservatieven en verbonde nen 335 zetels. Labour 279, liberalen 5. onafhankelijken 9. Er zijn twee vacante zetels. „Ontvoerder" van dr. John, dr. Wohlgemut, gearresteerd Dr. Wolfgang Wohlgemut, de Ber- Iijnse arts, Jie in 1954 met het voormalige hoofd van de Westduitse contraspio nage dr. Otto John naar Oost-Beriyn uitweek, is gisteren, zoals wij reeds in een deel van onze oplage konden mel- den, in West-Berlijn gearresteerd. Ilij zal door het Federale Hooggerechtshof te Karlsruhe worden berecht. Dit hof heeft John in 1956 (hy was uit Oost- Berlyn naar het W'esten teruggekeerd en moest zich toen verantwoorden) tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld Tydens het peaces heef John verklaard dat zijn vriend dr. Wohlgemut hem. ty.' dens een bezoek aan diens woning, in een kop koffie een verdovend middel had toegediend en hem vervolgens naar Oost-Berlijn had ontvoerd. Het hof in Karlsruhe verklaarde Johns bewering eehter „volstrekt ongeloofwaardig" Omtrent dr Wohlgemut verklaarde het hof by die gelegenheid .Het hof heeft dr Wohlgemut herhaaldelijk ver. zocht als getuige op te treden en het heeft hem daarvoor een vrygelelde aan. geboden. Wohlgemut is niet gekomen, waarschynlyk omdat hem dit onmoge lijk is gemaakt (zyn woning 'n Oost- Berljjn werd door de Oostduitse veilig heidspolitie scherp bewaakt). Niettemin is het hof ervan overtuigd dat dr Otto John vrijwillig naar Oost-Duitsland :s vertrokken en dat dr Wohlgemut wat ook zijn rol in deze zaak geweest moge zijn, niet als ontvoerder van John ls op getreden".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1